restricted-manager - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: Please enter 'y' or 'n' and press Enter
sv: Ange "j" eller "n" och tryck sedan på Enter

en: y
sv: j

en: Check for new hardware drivers
sv: Leta efter nya maskinvarudrivrutiner

en: Notify about new hardware drivers available for the system
sv: Notifiera om nya maskinvarudrivrutiner som är tillgängliga för systemet

en: Searching for available drivers...
sv: Söker efter tillgängliga drivrutiner...

en: Component
sv: Komponent

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: _Disable
sv: _Inaktivera

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Needs computer restart
sv: Omstart av dator är nödvändig

en: In use
sv: Används

en: Not in use
sv: Används inte

en: License:
sv: Licens:

en: details
sv: detaljer

note: this is used in the GUI and in --list output to denote free/restricted drivers
en: Free
sv: Fri

note: this is used in the GUI and in --list output to denote free/restricted drivers
en: Proprietary
sv: Proprietär

en: Download in progress
sv: Hämtning pågår

en: Unknown driver
sv: Okänd drivrutin

en: You are not authorized to perform this action.
sv: Du är inte behörig att genomföra denna åtgärd.

note: %s is the name of the operating system
en: Tested by the %s developers
sv: Testad av %s-utvecklarna

note: %s is the name of the operating system
en: Not tested by the %s developers
sv: Inte testad av %s-utvecklarna

note: this is used when one version of a driver is recommended over others
en: Recommended
sv: Rekommenderad

en: License Text for Device Driver
sv: Licenstext för enhetsdrivrutin

en: Install Drivers
sv: Installera drivrutiner

en: Restricted Additional Drivers
sv: Proprietära hårdvarudrivrutiner

en: Additional Drivers
sv: Ytterligare drivrutiner

en: Driver search results
sv: Sökresultat för drivrutiner

en: Proprietary drivers are being used to make this computer work properly.
sv: Proprietära drivrutiner används för att den här datorn ska fungera korrekt.

en: No proprietary drivers are in use on this system.
sv: Inga proprietära drivrutiner används på det här systemet.

note: %(os)s stands for the OS name. Prefix it or suffix it, but do not replace it.
en: Proprietary drivers do not have public source code that %(os)s developers are free to modify. Security updates and corrections depend solely on the responsiveness of the manufacturer. %(os)s cannot fix or improve these drivers.
sv: Proprietära drivrutiner saknar publik källkod som %(os)s-utvecklarna har möjlighet att ändra. Säkerhetsuppdateringar och felrättningar är helt beroende av tillverkarens vilja. %(os)s kan inte rätta till eller förbättra dessa drivrutiner.

en: Graphics driver
sv: Grafikdrivrutin

en: Firmware
sv: Fast programvara

en: Device driver
sv: Enhetsdrivrutin

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Deactivate
sv: _Inaktivera

en: This driver is activated and currently in use.
sv: Denna drivrutin är aktiverad och används för närvarande.

en: You need to restart the computer to activate this driver.
sv: Du behöver starta om datorn för att aktivera denna drivrutin.

en: This driver is activated but not currently in use.
sv: Denna drivrutin är aktiverad men används för närvarande inte.

en: _Activate
sv: _Aktivera

en: This driver was just disabled, but is still in use.
sv: Denna drivrutin blev just inaktiverad men används fortfarande.

en: A different version of this driver is in use.
sv: En annan version av denna drivrutin används redan.

en: This driver is not activated.
sv: Denna drivrutin är inte aktiverad.

en: Check for newly used or usable drivers and notify the user.
sv: Leta efter nyligen använda eller användbara drivrutiner och informera användaren.

en: Query driver databases for newly available or updated drivers.
sv: Fråga drivrutinsdatabaser efter nya tillgängliga eller uppdaterade drivrutiner.

en: List available drivers and their status.
sv: Lista tillgängliga drivrutiner och deras status.

en: Enable drivers that can be automatically installed.
sv: Aktivera drivrutiner som kan installeras automatiskt.

en: List hardware identifiers from this system.
sv: Lista maskinvaruidentifierare från detta system.

en: Enable a driver
sv: Aktivera en drivrutin

en: Disable a driver
sv: Inaktivera en drivrutin

en: Ask for confirmation for --enable/--disable
sv: Fråga efter bekräftelse för --enable/--disable

en: Check if there is a graphics driver available that supports composite and offer to enable it
sv: Kontrollera om det finns en grafikdrivrutin tillgänglig som har stöd för composite och erbjud att aktivera den

en: Only manage free/nonfree drivers. By default, all available drivers with any license are presented.
sv: Hantera endast fria/ickefria drivrutiner. Som standard visas alla tillgängliga drivrutiner med alla licenstyper.

en: Run as session D-BUS server.
sv: Kör som D-BUS-server för sessionen

en: Do not use D-BUS for communicating with the backend. Needs root privileges.
sv: Använd inte D-BUS för att kommunicera med bakänden. Kräver root-behörighet.

en: Use a different target kernel version than the currently running one. This is only relevant with --no-dbus.
sv: Använd en annan kärnversion som mål än den som körs för närvarande. Detta är endast relevant med --no-dbus.

en: Restricted drivers available
sv: Proprietära drivrutiner finns tillgängliga

en: In order to use your hardware more efficiently, you can enable drivers which are not free software.
sv: För att kunna använda din hårdvara mer effektivt kan du aktivera drivrutiner som inte är fri programvara.

en: New drivers available
sv: Nya drivrutiner finns tillgängliga

en: There are new or updated drivers available for your hardware.
sv: Det finns nya eller uppdaterade drivrutiner tillgängliga för din hårdvara.

en: New restricted drivers in use
sv: Nya proprietära drivrutiner används

note: %(os)s stands for the OS name. Prefix it or suffix it, but do not replace it.
en: In order for this computer to function properly, %(os)s is using driver software that cannot be supported by %(os)s.
sv: För att den här datorn ska fungera korrekt så använder %(os)s drivrutinsprogramvara som inte stöds av %(os)s.

en: There is no available graphics driver for your system which supports the composite extension, or the current one already supports it.
sv: Det finns inga tillgängliga grafikdrivrutiner för ditt system som har stöd för composite-utökningen eller att den nuvarande redan har stöd för det.

en: Downloading and installing driver...
sv: Hämtar ner och installerar drivrutin...

en: Removing driver...
sv: Tar bort drivrutin...

en: Downloading and updating package indexes...
sv: Hämtar och uppdaterar paketindex...

en: Use --list to see available drivers
sv: Använd --list för att se tillgängliga drivrutiner

en: Cannot change driver
sv: Kan inte byta drivrutin

en: Enable driver?
sv: Aktivera drivrutinen?

en: Disable driver?
sv: Inaktivera drivrutinen?

en: Sorry, the Jockey backend crashed. Please file a bug at:
sv: Tyvärr, Jockeys bakgrundsprocess kraschade. Skicka in en felrapport på:

en: Trying to recover by restarting backend.
sv: Försöker att återhämta sig genom att starta om bakgrundsprocessen.

en: Sorry, installation of this driver failed.
sv: Tyvärr, installationen av denna drivrutin misslyckades.

en: Please have a look at the log file for details
sv: Ta en titt på loggfilen för mer information

en: Download error
sv: Hämtningsfel

en: Downloading package indexes failed, please check your network status. Most drivers will not be available.
sv: Hämtningen av paketindex misslyckades. Kontrollera din nätverksstatus. De flesta drivrutiner kommer inte finnas tillgängliga.

en: Searching driver for %s...
sv: Söker efter en drivrutin för %s...

en: Configure third-party and proprietary drivers
sv: Konfigurera tredjeparts- och proprietära drivrutiner

en: Alternate Atheros "madwifi" driver
sv: Alternativ Atheros "madwifi"-drivrutin

en: Alternate "madwifi" driver for Atheros wireless LAN cards.
sv: Alternativ "madwifi"-drivrutin för trådlösa Atheros-kort.

en: Only activate this driver if you have problems with your wireless LAN connection.
    
    The free "ath5k" driver should work with most Atheros cards nowadays, but on some computers this alternate (but proprietary) driver still works better, or at all.
sv: Aktivera endast denna drivrutin om du har problem med dina trådlösa anslutningar.
    
    Den fria "ath5k"-drivrutin bör fungera med de flesta Atheros-kort i dagsläget men på vissa datorer så kan denna alternativa (men proprietära) drivrutin fungera bättre, eller inte alls.

en: You removed the configuration file %s
sv: Du tog bort konfigurationsfilen %s

note: translators: %s is the path to xorg.conf
en: Reconfiguring X.org video drivers is not possible: %s is invalid.
sv: Omkonfigurering av grafikdrivrutiner för X.org är inte möjligt: %s är ogiltig.

en: AMD proprietary FGLRX graphics driver
sv: AMDs proprietära grafikdrivrutin FGLRX

en: 3D-accelerated proprietary graphics driver for AMD (ATI) cards.
sv: 3D-accelererad proprietär grafikdrivrutin för AMD-kort (ATI).

en: This driver is required to fully utilise the 3D potential of some AMD (ATI) graphics cards, as well as provide 2D acceleration of newer cards.
sv: Denna drivrutin krävs för att dra nytta av 3D-potentialen för en del grafikkort från AMD (ATI), såväl som att tillhandahålla 2D-acceleration för nyare kort.

en: Software modem
sv: Programvarumodem

en: This driver enables the usage of many software modems, as commonly found in laptops.
    
    If this driver is not enabled, you will not be able to use your modem.
sv: Den här drivrutinen erbjuder användning av många programvarumodem, vilka oftast kan hittas i bärbara datorer.
    
    Om den här drivrutinen inte är aktiverad kommer du inte kunna använda ditt modem.

en: VMWare Client Tools
sv: Klientverktyg för VMWare

en: Install VMWare client drivers and tools
sv: Installera klientdrivrutiner och verktyg för VMWare

en: Install the VMWare client drivers and tools for your VMWare based Ubuntu installation.
    
    This should help you use Ubuntu in your VM.
sv: Installera drivrutiner och verktyg för VMWare-klienten för din VMWare-baserade Ubuntu-installation.
    
    Det här bör hjälpa dig att använda Ubuntu i din VM.

en: Enable debugging messages.
sv: Aktivera felsökningsmeddelanden.

en: Write logging messages to a file instead to stderr.
sv: Skriv loggmeddelanden till en fil istället för till standard fel.

en: Timeout for D-BUS service (default: 600, 0: run forever)
sv: Tidsgräns för D-BUS-tjänsten (standard: 600, 0: kör utan stopp)

en: Add a custom handler directory.
sv: Lägg till en anpassad hanterarkatalog.

en: Run on session D-BUS (only for testing)
sv: Kör på sessions-D-BUS (endast för test)

en: Use a different target kernel version than the currently running one.
sv: Använd en annan kärnversion som mål än den som körs för närvarande.

en: Get information about local device drivers
sv: Få information om lokala enhetsdrivrutiner

en: To query the device drivers, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att ställa frågor mot enhetsdrivrutiner.

en: Check for newly available drivers for, and used drivers on this system
sv: Leta efter nyligen tillgängliga drivrutiner och använda drivrutiner på detta system

en: To check the driver status, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att kontrollera drivrutinens status.

en: Query local and remote driver databases for updated drivers for the system
sv: Fråga lokala och fjärrdatabaser med drivrutiner efter uppdaterade drivrutiner för systemet

en: To query the driver databases for updates, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att leta efter uppdateringar för drivrutinsdatabasen.

en: Install or remove device drivers
sv: Installera eller ta bort enhetsdrivrutiner

en: To install or remove device drivers, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att installera eller ta bort enhetsdrivrutiner.

en: NVIDIA accelerated graphics driver
sv: Accelererad grafikdrivrutin för NVIDIA

en: 3D-accelerated proprietary graphics driver for NVIDIA cards.
sv: 3D-accelererad proprietär grafikdrivrutin för NVIDIA-kort.

en: This driver is required to fully utilise the 3D potential of NVIDIA graphics cards, as well as provide 2D acceleration of newer cards.
    
    If you wish to enable desktop effects, this driver is required.
    
    If this driver is not enabled, you will not be able to enable desktop effects and will not be able to run software that requires 3D acceleration, such as some games.
sv: Drivrutinen behövs för att kunna erbjuda fullständigt 3D-stöd för NVIDIA-grafikkort samt för att tillhandahålla 2D-accelerering på nyare kort.
    
    Om du vill använda skrivbordseffekter krävs den här drivrutinen.
    
    Om drivrutinen inte är aktiverad kommer du inte att kunna aktivera skrivbordseffekter och kommer inte heller kunna köra programvara som kräver 3D-accelerering som t.ex. vissa spel.
