akonadi_singlefile_resource - en to ja translation catalogue (27 entries)

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:21 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_mobile.ui:18
en: File
ja: ファイル

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:27 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filename
ja: ファイル名

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_mobile.ui:26
en: &Filename:
ja: ファイル名(&F):

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
ja: 状態:

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the file whose contents should be represented by this resource. If the file does not exist, it will be created. A URL of a remote file can also be specified, but note that monitoring for file changes will not work in this case.
ja: その内容をこのリソースによって表すファイルを選択します。ファイルが存在しなければ作成されます。リモートファイルの URL も指定できますが、その場合はファイルの監視は機能しません。

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Name:
ja: 名前(&N):

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:106 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
ja: アクセス許可

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:112 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly) i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_mobile.ui:58
en: Read only
ja: 読み取り専用

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:119 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the file selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the file or the file is on a remote server that does not support write access.
ja: 読み取り専用モードを有効にすると、上で選択したファイルに変更は書き込まれません。書き込み権限のないファイルや、書き込みアクセスをサポートしていないリモートサーバ上のファイルを指定した場合は、自動的に読み取り専用モードが有効になります。

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:132 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_MonitorFile)
en: Monitoring
ja: 監視

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:138 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: If file monitoring is enabled the resource will reload the file when changes are made by other programs. It also tries to create a backup in case of conflicts whenever possible.
ja: ファイルの監視を有効にすると、他のプログラムによってファイルが変更されるとリソースがファイルを再読み込みします。衝突が発生した場合は、可能な限りバックアップの作成を試みます。

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_desktop.ui:148 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MonitorFile) i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_mobile.ui:65
en: Enable file &monitoring
ja: ファイルの変更を監視する(&M)

note: i18n: file: singlefileresourceconfigdialog_mobile.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Display name:
ja: 表示名(&D):

en: Could not load file '%1'.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を読み込めませんでした。

[ctx: @info:status]
en: Ready
ja: 準備完了

en: Could not save file '%1'.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を保存できませんでした。

[ctx: @info:status]
en: Checking file information...
ja: ファイルの情報をチェック中...

en: No file selected.
ja: ファイルが選択されていません。

en: Could not create file '%1'.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を作成できませんでした。

en: Could not read file '%1'
ja: ファイル <filename>%1</filename> を読み込めませんでした

en: Another download is still in progress.
ja: 別のダウンロードがまだ進行中です。

en: Another file upload is still in progress.
ja: 別のファイルのアップロードがまだ進行中です。

en: Downloading remote file.
ja: リモートファイルをダウンロードしています。

en: Trying to write to a read-only file: '%1'.
ja: 読み取り専用のファイルに書き込もうとしています: <filename>%1</filename>

en: No file specified.
ja: ファイルが指定されていません。

en: A download is still in progress.
ja: ダウンロードがまだ進行中です。

en: Uploading cached file to remote location.
ja: キャッシュされたファイルをリモートの場所へアップロードしています。
