kiten - en to ro translation catalogue (91 entries)

en: Japanese Reference Tool
ro: Unealta japoneză de referință

en: Original author
ro: Autorul original

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
ro: A scris xjdic, de unde Kiten împrumută cod, si generatorul de fișiere indice xjdic.
    De asemenea este principalul autor al edict si kanjidic, de care Kiten are nevoie.

en: Code simplification, UI suggestions.
ro: Simplificarea codului, sugestii UI.

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
ro: Portarea la KConfig XT, rezolvarea defecțiunilor

en: KDE4 rewrite
ro: Rescriere în KDE4

en: Match Type
ro: Tipul de potrivire

en: Exact Match
ro: Potrivire exactă

en: Match Beginning
ro: Potrivește inceputul

en: Match Anywhere
ro: Potrivește oriunde

en: Focus input field
ro: Focalizează câmpul de input

en: Search Bar
ro: Bara de căutare

en: Radical Selector
ro: Selector radical

note: i18n: file: app/kitenui.rc:15 i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
ro: &Căutare

en: &Automatically Search Clipboard Selections
ro: &Caută automat selecțiile clipboardului

en: Search &in Results
ro: Caută î&n rezultate

en: Focus result view
ro: Focalizează modul de afișare al rezultatelor

en: Export List
ro: Exportează lista

en: Initialising Dictionaries
ro: Se inițializeaza dicționarele

en: Welcome to Kiten
ro: Bun venit in Kiten

en: Searching...
ro: Se caută...

en: Found 1 result | Found %1 results
ro[0]: S-a găsit 1 rezultat
ro[1]: S-au gasit %1 rezultate
ro[2]: S-au gasit %1 rezultate

en: No results found
ro: Nu s-a găsit nici un rezultat

en: Dictionaries
ro: Dicționare

note: i18n: file: app/configsearching.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
ro: Căutare

note: i18n: file: app/configlearn.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
ro: Învață

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
ro: Afișaj

en: Results Sorting
ro: Rezultatele selectării

en: Possible de-conjugation %1 as %2
ro: Posibilă deconjugare %1 ca %2

en: &Available Fields:
ro: &Câmpuri disponibile:

[ctx: This must be a single word]
en: Noun
ro: Substantiv

[ctx: This must be a single word]
en: Verb
ro: Verb:

[ctx: This must be a single word]
en: Adjective
ro: Adjectiv:

[ctx: This must be a single word]
en: Adverb
ro: Adverb:

[ctx: This must be a single word]
en: Particle
ro: Particulă:

en: In names:
ro: În nume:

en: As radical:
ro: Ca radical:

en: From Dictionary:
ro: Din dicționar:

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
ro: Fișierul de informații Romaji nu este instalat, deci conversia Romaji nu poate fi folosită.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
ro: Nu s-au putut incărca informațiile Romaji, deci conversia Romaji nu poate fii folosită.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
ro: Engleza

[ctx: @option:radio selects japanese translation]
en: Kana
ro: Japoneză

en: No Radicals Selected
ro: Nici un radical nu este selectat

en: Selected Radicals:
ro: Radicalii selectați:

en: A KDE Application
ro: O aplicație KDE

en: Initial Search String from Kiten
ro: Șirul inițial de cautare de la Kiten

en: Settings
ro: Preferințe

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function
ro: Informațiile despre radicalii Kanji par să nu fie instalate (fișierul kiten/radkfile), acest fișier este necesar pentru ca această aplicație să funcționeze

note: i18n: file: app/configdictselect.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
ro: Selectorul de dicționare

note: i18n: file: app/configdictselect.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
ro: Folosește dicționarele preinstalate

note: i18n: file: app/configdictselect.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
ro: Nume

note: i18n: file: app/configdictselect.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
ro: Fișier

note: i18n: file: app/configdictselect.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
ro: &Adaugă

note: i18n: file: app/configdictselect.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ro: Șterge

note: i18n: file: app/configfont.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
ro: Fonturi

note: i18n: file: app/configfont.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
ro: Fontul principal

note: i18n: file: app/configlearn.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Learn mode is disabled in this version of kiten. There are several excellent open source flashcard programs available, such as Parley in kde-edu (and probably in your distro's repositories), and the anki project (http://www.ichi2.net/anki)
ro: Modul de invățare este dezactivat in aceasta versiune de kiten. Sunt câteva programe excelente open source disponibile, cum ar fi Parley în kde-edu (și probabil și în arhivele distribuției dumneavoastră), și proiectul anki (http://www.ichi2.net/anki)

note: i18n: file: app/configsearching.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
ro: Căutăm pentru "jiten" la pornire

note: i18n: file: app/configsorting.ui:15 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
ro: sortare

note: i18n: file: app/configsorting.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
ro: Sorte&ază rezultatele cautării după dicționar

note: i18n: file: app/configsorting.ui:28 i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
ro: Dicționare disponibile:

note: i18n: file: app/configsorting.ui:31 i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
ro: Afișeaza primul:

note: i18n: file: app/configsorting.ui:48 i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
ro: Câmpuri &sortate de:

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:10 i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
ro: Lista tipurilor de dicționare folosite intern, nu umblați

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:25 i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
ro: Fișierele dicționarului Edict

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:28 i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
ro: Folosește dicționarul preinstalat

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:32 i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: file: app/kiten.kcfg:46 i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic) i18n: file: app/kiten.kcfg:60 i18n: ectx: label, entry (deinflect__displayFields), group (dicts_
en: Set of fields to display for this dictionary type
ro: Setul de câmpuri afișate pentru acest tip de dicționar

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:39 i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
ro: Fișierele dicționarului Kanjidic

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:42 i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic) i18n: file: app/kiten.kcfg:56 i18n: ectx: label, entry (deinflect__useGlobal), group (dicts_deinflect)
en: Use preinstalled kanjidic
ro: Folosește kanjidicul preinstalat

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:67 i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
ro: Căutăm pentru "jiten" la pornire

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:71 i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
ro: Căutări cu majuscule semnificative

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:77 i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
ro: Activează sortarea după dicționar

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:81 i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
ro: In ce ordine sortăm dicționarele?

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:85 i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
ro: In ce ordine sortăm câmpurile?

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:105 i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Limit search results to "common" entries only?
ro: Limitați rezultatele căutării doar la intrări "comune"?

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:109 i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match Anywhere
ro: Ultimul tip de căutare al utilizatorului, 0=Exact, 1=Potrivire la început, 2=Potrivireoriunde

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:113 i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Limit the user's word-type choices? 0:Any, Verb, Noun, Adjective, Adverb
ro: Limitați alegerea tipului de cuvinte al utilizatorului? 0:Any, Verb, Noun, Adjective, Adverb

note: i18n: file: app/kiten.kcfg:117 i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
ro: Se caută automat intrări ale clipboardului?

note: i18n: file: app/kitenui.rc:6 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: file: app/kitenui.rc:32 i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
ro: Bara principală

note: i18n: file: app/kitenui.rc:42 i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
ro: Bara uneltelor extra

note: i18n: file: app/kitenui.rc:46 i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
ro: Bara de căutare

note: i18n: file: radselect/radselectconfig.kcfg:11 i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
ro: Închidem programul când căutam?

note: i18n: file: radselect/radselectprefdialog.ui:15 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
ro: Preferințe

note: i18n: file: radselect/radselectprefdialog.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
ro: Inchideți radselect cand apăsați căutare

note: i18n: file: radselect/radselectprefdialog.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
ro: Fontul butonului:

note: i18n: file: radselect/radselectprefdialog.ui:39 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: file: radselect/radselectprefdialog.ui:52 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
ro: Fontul principalei intrări kanji/kana în lista de vizualizări

note: i18n: file: radselect/radselectprefdialog.ui:42 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: file: radselect/radselectprefdialog.ui:55 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
ro: Folosește acesta pentru a ajusta fontul butonului

note: i18n: file: radselect/radical_selector.ui:40 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
ro: Rezultate

note: i18n: file: radselect/radical_selector.ui:113 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
ro: Linii:

note: i18n: file: radselect/radical_selector.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
ro: Șterge
