okteta - en to tr translation catalogue (326 entries)

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hex
tr: Onaltılık

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the decimal format]
en: Dec
tr: Ondalık

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
tr: Sekizlik

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the binary format]
en: Bin
tr: İkilik

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the hexadecimal format]
en: Hex
tr: Onaltılık

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the decimal format]
en: Dec
tr: Ondalık

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
tr: Dizi

en: Sequence inserted.
tr: Dizi eklendi.

[ctx: @label:spinbox size of the bytes to generate]
en: &Size:
tr: &Boyut:

en:  byte |  bytes
tr[0]:  bayt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the size of the byte to generate.
tr: Oluşturulacak baytın boyutunu girin.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
tr: Rastgele Veri

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
tr: Rastgele Veri...

en: RandomData inserted.
tr: Rastgele veri eklendi.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
tr: İfade:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
tr: Aranacak ifadeyi girin veya daha önceden girilmiş bir tanesini listeden seçin.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
tr: &Numara:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
tr: Eklenecek ifadenin kaç kere ekleneceğini girin.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
tr: İfade

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
tr: İfade...

en: Pattern inserted.
tr: İfade eklendi.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
tr: Kodlama:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
tr: Klasik

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
tr: Değerler

en: Value coding:
tr: Değer kodlaması:

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
tr: Onaltılık

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
tr: Ondalık

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
tr: Sekizlik

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
tr: İkilik

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
tr: Ayırma:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
tr: Düz Metin olarak Göster

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
tr: Karakterler

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
tr: Dosyanın iç adı:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
tr: Kodlama:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
tr: Tarihsel

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
tr: Değişkenin adı:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
tr: Satır başına öge:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
tr: Veri tipi:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
tr: İşaretsizleri onaltılık göster:

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
tr: C Dizisi

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
tr: Adres boyutu:

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
tr: Önizleme en fazla ilk 100 baytı kullanır.

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
tr: &Görünüm Kipi

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
tr: &Sütunlar

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
tr: &Satırlar

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
tr: &Ofsete git...

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
tr: &Yerleşim:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
tr: Gidilecek bir ofset girin veya listeden önceki ofsetlerden birini seçin.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
tr: İ&mleçten itibaren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
tr: Mevcut imleç pozisyonundan göreceli olarak ilerle.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
tr: &Seçimi genişlet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
tr: İmleç hareketiyle seçimi genişlet.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
tr: &Geri

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
tr: Sondan veya mevcut imleç pozisyonundan geriye doğru git.

[ctx: @action:button]
en: &Go
tr: &Git

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
tr: Ofsete Git

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
tr: Eğer <interface>Git</interface> düğmesine basarsanız, imleç belgenin içinde verilen ofsete göre yer değiştirecektir.

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
tr: Git

en: <invalid name>
tr: <geçersiz isim>

en: <no name specified>
tr: <isim belirtilmemiş>

[ctx: invalid value (out of range)]
en: <invalid>
tr: <geçersiz>

[ctx: boolean value]
en: false
tr: yanlış

[ctx: boolean value]
en: true
tr: doğru

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
tr: doğru (%1)

[ctx: Data type]
en: signed bitfield
tr: işaretli bit alanı

[ctx: Data type]
en: boolean bitfield
tr: boolean bit alanı

[ctx: Data type]
en: unsigned bitfield
tr: işaretsiz bit alanı

[ctx: Data type]
en: bitfield (%1 bit wide) | bitfield (%1 bits wide)
tr[0]: bit alanı (%1 bit genişliğinde)

en: %1 (value not in enum)
tr: %1 (değer enum içerisinde değil)

en: 1 byte | %1 bytes
tr[0]: %1 bayt

en: 1 bit | %1 bits
tr[0]: %1 bit

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
tr: Doğrulama başarısız: "%1"

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
tr: Doğrulama başarısız.

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
tr: İsim: %1
    Değer: %2
    
    Tür: %3
    Boyut: %4
    
    %5

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
tr: İsim: %1
    Değer: %2
    
    Tip: %3
    Boyut: %4

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
tr[0]: İsim: %2
    Değer: %3
    
    Tür: %4
    Boyut: %5 (%1 çocuk)
    
     %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
tr[0]: İsim: %2
    Değer: %3
    
    Tip: %4
    Boyut: %5 (%1 children)

en: Get New Structures...
tr: Yeni Yapıları Al...

en: *.osd|Okteta structure definition files (*.osd)
tr: *.osd|Okteta yapı tanımlama dosyaları (*.osd)

[ctx: @title:window Do import the structure definitions]
en: Import Structure Definitions
tr: Yapı Tanımlamalarını İçeri Aktar

[ctx: @title:window Do export the structure definition]
en: Export Structure Definition
tr: Yapı Tanımını Dışarı Aktar

en: Error
tr: Hata

en: You do not have permission to delete that structure definition.
tr: Bu yapı tanımlamasını silmeye yetkiniz yok.

en: Structure Definitions
tr: Yapı Tanımlamaları

en: Dynamic Structure Definitions
tr: Dinamik Yapı Tanımları

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
tr: Yüklenen yapılar:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
tr: Kullanılan yapılar

[ctx: @title:window]
en: Structures
tr: Yapılar

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order used to decode the values.
tr: Değerleri çözmek için kullanılacak bayt sırası.

en: Validate
tr: Doğrula

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
tr: Tüm yapılar doğrula.

en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
tr: Ayarları aç.

en: Value Display
tr: Değer Görüntüsü

en: Structures
tr: Yapılar

en: Structures management
tr: Yapı yönetimi

[ctx: @action:pushbutton unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
tr: Kilidi aç

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
tr: Seçili yapının kilidini çöz. Böylece başlangıç ofseti daima geçerli imleç pozisyonunu gösterir.

[ctx: @action:pushbutton unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
tr: Kilitle

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
tr: Seçilen yapıyı geçerli ofsete kilitle.

[ctx: name of a data structure]
en: Name
tr: İsim

[ctx: type of a data structure]
en: Type
tr: Tip

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
tr: Değer

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
tr: En küçük uzunluk:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
tr: &Çıkart

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
tr: Seçili aralıkta bulunan dizgileri bulur ve aşağıda listeler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
tr: Eğer <interface>Çıkart</interface> düğmesine basarsanız, seçili aralık en kısa uzunluğa sahip tüm dizgiler aranır. Bulunan dizgiler aşağıda listelenir.

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
tr: Filtrele:

en: Enter a term to limit the list.
tr: Listeyi sınırlamak için bir sınır girin.

en: C&opy
tr: &Kopyala

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
tr: Seçili dizgiyi panoya kopyalar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
tr: Eğer <interface>Kopyala</interface> düğmesine basarsanız, listeden seçtiğiniz tüm dizgiler panoya kopyalanır.

en: &Show
tr: &Göster

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
tr: Görünümde seçilen dizgiyi gösterir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
tr: Eğer <interface>Atla</interface> düğmesine basarsanız, son seçilen dizgi işaretlenir ve görüntülenir.

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
tr: Dizgiler

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
tr: Yerleşim

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
tr: Dizgi

[ctx: @title:window]
en: Strings
tr: Dizgiler

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
tr: İşlem:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
tr: Filtre için kullanılacak işlem.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
tr: Filtre için kullanılacak işlemi seçin.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
tr: Parametreler

[ctx: @action:button]
en: &Filter
tr: &Filtrele

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
tr: Seçili aralıktaki baytlar için filtreyi çalıştırır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
tr: Eğer <interface>Filtre</interface> düğmesine basarsanız, yukarıda seçtiğiniz işlem, seçili aralıktaki baytlar için, verdiğiniz seçeneklerle çalıştırılır.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
tr: İkilik Filtresi

[ctx: @title:window]
en: Find
tr: Bul

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
tr: Aranacak baytı girin veya listeden önceden aranmış baytı seçin.

[ctx: @title:group]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
tr: Büyük küçük h&arf duyarlı

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
tr: Aramayı küçük/BÜYÜK Harf duyarlı olarak yap: 'Ali' ifadesi, 'ali' veya 'ALİ' ile uyuşmayacak, sadece 'Ali' ile eşleşecektir.

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
tr: Sadece tüm &sözcükler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
tr: Başarılı eşleşme için eşleşmenin her iki tarafında da kelime sınırı (word boundaries) gerektir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
tr: Belge başlangıcı yerine imlecin bulunduğu yerden aramaya başla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
tr: Geriye doğru değiştir.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
tr: &Seçilen baytlar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
tr: Sadece seçili olan alanda arama yap.

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
tr: Yerleşim

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
tr: Şu anki imleç konumu için bir yerimi oluştur.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
tr: Bu düğmeye basarsanız, imlecin şu anki konumuna bir yer imi oluşturulacak.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
tr: Seçili tüm yerimlerini siler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
tr: Bu düğmeye tıklarsanız, seçili tüm yerimleri silinecek.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
tr: İmleci seçili yerimine taşır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
tr: Bu düğmeye basarsanız, imleç son seçilen yer iminin konumuna gider.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
tr: Seçili yerimini yeniden adlandırmayı etkinleştirir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
tr: Bu düğmeye basarsanız, en son seçilen yer iminin adı düzenlenebilir.

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
tr: Yer İmlerine Ekle

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
tr: Yer İmini Kaldır

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
tr: Tüm Yer İmlerini Temizle

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
tr: Sonraki Yer İmine Git

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
tr: Önceki Yer İmine Git

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
tr: Sayı

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
tr: Yüzde

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
tr: Onaltılık

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
tr: Ondalık

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
tr: Sekizlik

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
tr: İkilik

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
tr: Karakter

[ctx: @title:window]
en: Statistics
tr: İstatistikler

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
tr: Boyut:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
tr: İstatistiğin temel aldığı bayt sayısı.

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
tr: &Derle

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
tr: Seçilen aralıktaki baytlar için bayt frekans istatistiği üretir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
tr: Eğer <interface>İnşa et</interface> düğmesine basarsanız, bayt frekans seçilen aralıktaki baytlar için bayt frekans istatistiği oluşturulacaktır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
tr: Girdinin araya mı yerleştirileceğini yoksa var olan veriyi mi ezeceğini seçin.

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
tr: %1 Bayt Dizisini Bas

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
tr: %P sayfanın %p kadarı

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
tr: Yazdıran: %U

[ctx: advertizer in the footer of the printed page]
en: Okteta, built on KDE4
tr: Okteta, KDE4 üzerinde derlendi

[ctx: @info]
en: Could not print.
tr: Yazdırılamadı.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Select range...
tr: &Aralığı seç...

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
tr: Başlama konumu:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
tr: Bitiş konumu:

[ctx: @option:check]
en: End relative
tr: Göreli bitiş:

[ctx: @action:button]
en: &Select
tr: &Seç

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
tr: Aralığı seç.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
tr: Eğer <interface>Seç</interface> düğmesine basarsanız, imleç belgenin içinde verilen ofsete göre yer değiştirecektir.

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
tr: Seç

[ctx: name of the filter; it switches all bits from 0 to 1 and 1 to 0 respectivly, so 01111110 becomes 10000001]
en: INVERT data
tr: DEĞİL veri

[ctx: name of the filter; it does a logic XOR operation]
en: operand XOR data
tr: operand XOR veri

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
tr: İşlemin yapılacağı operand.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
tr: Bir operand girin veya listeden eski bir operand seçin.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
tr: Sona hizala:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
tr: İşlemin, verinin başı yerine sonuna hizalanacağını ayarlar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
tr: Seçiliyse, işlem verinin sonuna hizalanacaktır.

[ctx: name of the filter; it changes the order of the bytes/bits to backwards, so ABCD becomes DCBA]
en: REVERSE data
tr: TERS ÇEVİR veri

[ctx: name of the filter; it moves the bits, setting freed ones to zero]
en: SHIFT data
tr: veri KAYDIR

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
tr: operand VEYA veri

[ctx: @label:spinbox number of bytes the movement is done within]
en: &Group size:
tr: &Grup boyutu:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
tr: Hareketlerin içinde gerçekleştirildiği bayt grubunun uzunluğu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
tr: Hareketlerin içinde gerçekleştirildiği bayt grubunun uzunluğunu denetler.

[ctx: @label:spinbox width (in number of bits) the bits are moved]
en: S&hift width:
tr: &Kaydırma genişliği:

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
tr: Kaydırmanın genişliği. Pozitif sayılar bitleri sağa, negatif sayılar sola kaydırır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
tr: Kaydırmanın genişliğini denetler. Pozitif sayılar bitleri sağa, negatif sayılar sola kaydırır.

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
tr: Bitleri de ters çevir:

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
tr: Seçiliyse, bitler de ters sıralı olarak düzenlenir.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
tr: DÖNDÜR veri

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
tr: operand VE veri

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
tr: Değer &Kodlaması

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
tr: On&altılık

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
tr: &Ondalık

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
tr: &Sekizlik

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
tr: &İkilik

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
tr: &Karakter Kodlaması

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
tr: &Yazdırılamaz Karakterleri Göster

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
tr: Satır başına Bayt Miktarını Ayarla:

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
tr: Grup başına Bayt Miktarını Ayarla:

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
tr: Dinamik &Düzen

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
tr: &Kapalı

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
tr: Sadece Tam Bayt Gruplarını &Sarmala

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
tr: &Açık

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
tr: &Satır Ofsetini Göster

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
tr: Değerleri ve Karakterleri &Göster

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
tr: &Değerler

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
tr: &Karakterler

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
tr: Değerler ve Karakterler

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Per Line:
tr: Satır başına:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
tr: Satır başına Bayt:

[ctx: @label]
en: No grouping.
tr: Gruplama yok.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Per Group:
tr: Grup başına:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
tr: Grup başına Bayt:

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
tr: Sağlama

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
tr: Algoritma:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
tr: Checksum için kullanılacak algoritmayı seçin.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
tr: &Hesapla

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
tr: Seçilen aralıktaki baytlar için checksum hesaplar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
tr: Eğer <interface>Hesapla</interface> düğmesine basarsanız liste, seçili aralıkta bulunan ve en kısa uzunluğa sahip dizgileri içerecek şekilde güncellenecektir.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
tr: Baytları Bul

[ctx: @action:button]
en: &Find
tr: &Bul

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
tr: Aramayı başlat

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
tr: Eğer <interface>Bul</interface> düğmesine basarsanız, yukarıya yazılan baytlar, bayt dizisi içinde aranır.

[ctx: @title]
en: Search
tr: Ara

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
tr: Bayt dizisinde arama anahtarı bulunamadı.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
tr: Bayt dizisinin sonuna gelindi.<nl/>En baştan başlanılsın mı?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
tr: Bayt dizisinin başına gelindi.<nl/>En sondan devam edilsin mi?

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
tr: Karakter 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
tr: İkilik 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
tr: Sekizlik 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
tr: Onaltılık 8-bit

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
tr: Kod Açma Tablosu

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
tr: %1 olarak düzenlendi

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
tr: Tip

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
tr: Değer

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
tr: Verinin tipi

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
tr: Veri tipi için baytların değeri

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
tr: Baytları çözmek için kullanılacak bayt sırası

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
tr: İşaretsizleri onaltılık göster:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
tr: İşaretsiz tam sayı tiplerinin değerlerinin ondalık yerine onaltılık sistemde gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlar.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
tr: Yeni değer <emphasis>daha az</emphasis> bayt gerektiriyor (%2 yerine %1).<nl/>Kullanılmayan baytlar saklansın mı kaldırılsın mı?

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
tr: &Koru

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
tr: Kullanılmayan baytları eski değerlerinde tut.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
tr: Yeni değer <emphasis>daha fazla</emphasis> bayt gerektiriyor (%2 yerine %1).<nl/>Aşağıdaki baytların üzerine mi yazılsın yoksa gerektiği gibi yenileri mi eklensin?

[ctx: @title:window]
en: Replace
tr: Değiştir

[ctx: @info]
en: No replacements made.
tr: Hiç değiştirme yapılmadı.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
tr[0]: %1 değiştirme yapıldı.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
tr: Bayt dizisinde bulunamayan ifadeyi değiştir.

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
tr: Baytları Değiştir

[ctx: @action;button]
en: &Replace
tr: &Değiştir

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
tr: Değiştirmeye başla

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
tr: Eğer <interface>Değiştir</interface> düğmesine basarsanız, yukarıda girdiğiniz baytlar, bayt dizisinde aranır ve bulunan kümeler değiştirme baytlarıyla değiştirilir.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
tr: Değiştir

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
tr: Değiştirilecek baytları seçin veya daha önceden değiştirilmiş baytı listeden seçin.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
tr: &Değiştirmeden önce sor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
tr: Her yer değiştirme işlemi için sor.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
tr: Değiştir

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
tr: &Tümünü Değiştir

[ctx: @action:button]
en: &Skip
tr: &Atla

[ctx: @action:button]
en: Replace
tr: Değiştir

[ctx: @title]
en: Replace
tr: Değiştir

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number:
tr: Sayı:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number with which the byte currently selected in the table will be inserted.
tr: Tablodaki seçili baytın yerleştirileceği sayı.

[ctx: @info:tooltip]
en: Inserts the byte currently selected in the table with the given number.
tr: Seçili baytı, tabloda verilen sıraya yerleştirir.

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
tr[0]: %1 bayt eklendi

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
tr: Modüler toplam 8-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
tr: Modüler toplam 32-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
tr: Modüler toplam 16-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
tr: Modüler toplam 64-bit

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
tr: Bayt Sıralaması:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
tr: Baytları tam sayı değerlere çözmek için kullanılacak bayt sırası.

[ctx: name of the hash algorithm]
en: Whirlpool
tr: Girdap

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
tr: Ekleme kipi

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
tr: Üzerine yazma kipi

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
tr: Mevcut görünümün değer yorumlama bölümündeki kodlama.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
tr: Mevcut görünümün karakter sütunundaki kodlama.

en: Offset: %1
tr: Yerleşim: %1

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
tr: Seçim: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
tr: Yerleşim: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
tr: Seçim: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
tr: Seçim: %1 - %2 (%3)

[ctx: @action:inmenu]
en: Overwrite only
tr: Sadece üzerine yaz

en: Type:
tr: Tip:

en: Location:
tr: Konum:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Created/Loaded:
tr: Oluşturulma/Yüklenme:

en: Last modified:
tr: Son düzenlenme tarihi:

en: Last synchronized:
tr: Son eşzamanlama zamanı:

en: Created:
tr: Oluşturulma zamanı:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
tr: [Hiçbiri]

[ctx: @title:window]
en: File Info
tr: Dosya Bilgileri

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
tr: Dosyadan yükle.

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
tr: Bayt Dizisi

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
tr: Yeni oluşturuldu.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
tr[0]: [Yeni Bayt Dizisi %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
tr: Veriden oluşturuldu.

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:20 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_UnsignedDisplayBase) i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:49 i18n: ectx: property (text), item, widget (KCo
en: Binary
tr: İkilik

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:25 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_UnsignedDisplayBase) i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:54 i18n: ectx: property (text), item, widget (KCo
en: Decimal
tr: Ondalık

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:30 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_UnsignedDisplayBase) i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:59 i18n: ectx: property (text), item, widget (KCo
en: Hexadecimal
tr: Onaltılık

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
tr: İşaretli değerler:

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
tr: İşaretsiz değerler:

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:84 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
tr: Yerel-bağımlı kayan-noktalı biçimleme kullan

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:94 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
tr: Kayan-nokta hassasiyeti:

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
tr: Karakterlerin sayısal değerini göster

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:141 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
tr: Karakter değeri:

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewdisplaysettingswidget.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
tr: Yerel-bağımlı tam sayı biçimleme kullan

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:8 i18n: ectx: label, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: Unsigned values display
tr: İşaretsiz değer gösterimi

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:9 i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
tr: İşaretsiz sayıları

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:18 i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
tr: İşaretli sayıların dizgiye dönüştürüleceği sayı tabanı.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:27 i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
tr: Karakterlerin dizgiye dönüştürüleceği sayı tabanı.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:36 i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
tr: Karakterlerin sayısal değerlerinin gösterilip gösterilmeyeceği

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:40 i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
tr: Kayan noktalı değerlerin mevcut yerele göre biçimlendirip biçimlendirilmeyeceği

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:48 i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
tr: Eğer etkinse, ondalık biçimde gösterilen tam sayılar, mevcut yerel ayarlarına göre biçimlendirilecek.

note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:49 i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
tr: Tam sayı değerlerin mevcut yerele göre biçimlendirip biçimlendirilmeyeceği

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: file: controllers/view/structures/settings/structviewpreferences.kcfg:53 i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
tr: Kayan noktalı sayıların dizgilere dönüşümü esnasında kullanılacak hassasiyet (ondalık rakam sayısı).
