kcachegrind 3.2 - en to tr translation catalogue (113 entries)

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
tr: Hedef

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:46 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
tr: Süre

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
tr: Yol

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:70 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
tr: Hedef komut:

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
tr: Profil seçenekleri:

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
tr: Seçenek

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:122 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:650 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
tr: Değer

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:133 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
tr: İzle

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:146 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:730 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
tr: Atlamalar

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:160 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
tr: Yönergeler

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:175 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:745 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
tr: Olaylar

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:188 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
tr: Tam Önbellek

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:202 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
tr: Özel

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
tr: Topla

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:230 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
tr: Başlangıçta

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:259 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
tr: Atla

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:286 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:898 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
tr: Fonksiyon

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:301 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
tr: Profili Dök

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:328 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:370
en: On Entering
tr: Girişte

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:342 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
tr: Çıkışta

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:385 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
tr: Ayır

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:398 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
tr: İş Parçacıkları

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:412 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
tr: Özyinelemeler

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:452 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
tr: Özel profil seçenekleri:

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:486 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
tr: Yeni Profil Çalıştır

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:496 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Info
tr: Bilgi

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:518 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
tr: Olay özeti:

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:529 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
tr: İsim

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:540 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
tr: Toplam

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:554 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
tr: Çeşitli:

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:588 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
tr: Göster

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:595 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
tr: Karşılaştır

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:605 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: State
tr: Durum

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:619 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
tr: Güncelle

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:639 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
tr: Sayaç

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:689 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
tr: Çalıştırıldı

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:716 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
tr: Çağırmalar

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:786 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
tr: ELF Nesneleri

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:800 i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
tr: Fonksiyonlar

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:845 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
tr: Yığın izi:

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:855 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
tr: Eşzamanla.

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:887 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
tr: Çağrıldı

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:909 i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
tr: Konum

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:928 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
tr: Başla

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:951 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
tr: Sıfır

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:958 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
tr: Dök

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:968 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Messages
tr: İletiler

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:985 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
tr: Çakıştırmayı Sonlandır

note: i18n: file: kcachegrind/dumpselectionbase.ui:1008 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
tr: Temizle

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
tr: Yapılandırma

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:24 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
tr: Genel

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:44 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
tr: İpuçlarındaki ve sağ tıklama menüsündeki sembolleri kısalt

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:70 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
tr: Bundan daha fazlaysa:

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
tr: bundan daha uzunsa:

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:176 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:210 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:224 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox
en: Automatic
tr: Otomatik

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
tr: Nesne:

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:193 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
tr: Sınıf:

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:231 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
tr: Dosya:

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:312 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
tr: Bilgi Notları

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:341 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
tr: Kaynak Dizinleri

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:355 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addDirButton)
en: Add
tr: Ekle

note: i18n: file: kcachegrind/configdlgbase.ui:362 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
tr: Sil

note: i18n: file: kcachegrind/kcachegrindui.rc:4 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: file: kcachegrind/kcachegrindui.rc:10 i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: file: kcachegrind/kcachegrindui.rc:15 i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
tr: &Düzen

note: i18n: file: kcachegrind/kcachegrindui.rc:33 i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
tr: Yan Çubuklar

note: i18n: file: kcachegrind/kcachegrindui.rc:42 i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: file: kcachegrind/kcachegrindui.rc:54 i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
tr: Durum Araç Çubuğu

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
tr: Callgrind/Cachegrind için KDE Önyüzü

en: Author/Maintainer
tr: Yazar

en: Flat Profile
tr: Düz Profil

en: &Duplicate
tr: Çoğal&t

en: &Remove
tr: &Sil

en: &Go to Next
tr: &Sonrakine Git

en: Go to Next Layout
tr: Sonraki Düzene Git

en: &Go to Previous
tr: &Öncekine Git

en: Go to Previous Layout
tr: Önceki Düzene Git

en: &Restore to Default
tr: Öntanımlı &Ayarlara Dön

en: &Save as Default
tr: &Öntanımlı Olarak Kaydet

en: Save Layouts as Default
tr: Düzeni Öntanımlı olarak Kaydet

en: &Add...
tr: &Ekle...

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
tr: &Yeniden Yükle

en: &Export Graph
tr: &Grafiği Aktar

en: Call Stack
tr: Çağrı Yığını

en: Function Profile
tr: Fonksiyon Profili

en: Relative
tr: Değişken

en: Cycle Detection
tr: Döngü Denetimi

en: &Up
tr: &Yukaru

en: Primary Event Type
tr: Birincil Olay Tipi

en: Secondary Event Type
tr: İkincil Olay Tipi

en: Grouping
tr: Gruplandırma

en: (No Grouping)
tr: (Gruplandırma Yok)

en: Split
tr: Ayır

en: Show two information panels
tr: İki bilgi paneli göster

en: Split Horizontal
tr: Yatay Böl

en: Select Callgrind Profile Data
tr: Callgrind Profil Verilerini Çağır

en: Add Callgrind Profile Data
tr: Callgrind Profil Verisi Ekle

en: (Hidden)
tr: (Gizli)

en: Hide
tr: Gizle

en: Go Back
tr: Geriye Git

en: Go Forward
tr: İleriye Git

en: Go Up
tr: Yukarı Git

en: No profile data file loaded.
tr: Hiç profil veri dosyası yüklenmedi.

en: Total %1 Cost: %2
tr: Toplam %1 Değer: %2

en: (No Stack)
tr: (Yığın Yok)

en: (No next function)
tr: (Sonraki fonksiyon yok)

en: (No previous function)
tr: (Önceki fonksiyon yok)

en: (No Function Up)
tr: (Üstteki Fonksiyon Yok)

en: Loading %1
tr: %1 yükleniyor

en: Error loading %1: %2
tr: %1 yüklenemedi: %2

en: (always)
tr: (her zaman)

en: Choose Source Folder
tr: Kaynak Dizini Seç
