okteta - en to tr translation catalogue (67 entries)

[ctx: @title:window]
en: Create
tr: Oluştur

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
tr: &Oluştur

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
tr: Oluşturulmuş verilerden yeni belge oluştur.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
tr: <interface>Oluştur</interface> düğmesine basarsanız, yukarıda girdiğiniz ayarlarla bir veri oluşturulacak ve yeni belgeye eklenecek.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
tr: <nl/><filename>%1</filename> konumunda bir dosya var.<nl/>Üzerine yazılsın mı?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
tr: <filename>%1</filename> dosyasında kaydedilmemiş değişiklikler var. Belgeyi yeniden yüklerseniz bu değişiklikler kaybolacak.<nl/>Devam etmek istiyor musunuz?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
tr: <filename>%1</filename> dosyası değiştirildi.<nl/>Kaydetmek mi, yoksa değişiklikleri silmek mi istiyorsunuz?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
tr: <filename>%1</filename> dosyası değiştirildi.<nl/>Değişikliklerinizi kaybetmek istiyor musunuz?

[ctx: @title:menu]
en: Split Vertically
tr: Dikey Böl

[ctx: @title:menu]
en: Split Horizontal
tr: Yatay Böl

[ctx: @title:menu]
en: Close View Area
tr: Görünüm Alanını Kapat

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
tr: Hiçbiri.

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
tr: Yeni

[ctx: @title:menu create a new empty document]
en: Empty
tr: Boş

[ctx: @title:menu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
tr: Panodan

[ctx: @title:menu]
en: Close All
tr: Tümünü Kapat

[ctx: @title:menu]
en: Close All Other
tr: Diğerlerinin Tümünü Kapat

[ctx: @title:window]
en: Documents
tr: Belgeler

[ctx: @title:column description of the change]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @info:tooltip]
en: Title of the document
tr: Belgenin başlığı

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
tr: Geçerli Belgenin Dizini

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
tr: Dosya sistemi

[ctx: @title:window]
en: Export
tr: Dışarıya Aktar

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
tr: &Dosyaya Aktar...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
tr: Seçili verileri bir dosyaya aktar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
tr: <interface>Dosyaya aktar</interface> düğmesine basarsanız, seçili veri yukarıdaki ayarlarla birlikte bir dosyaya kopyalanacak.

[ctx: @title:group]
en: Preview
tr: Önizleme

[ctx: @title:menu]
en: Export
tr: Dışarıya Aktar

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
tr: Kullanılabilir değil.

[ctx: @title:window]
en: Insert
tr: Ekle

[ctx: @action:button]
en: &Insert
tr: &Ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
tr: Belgeye oluşturulmuş verileri ekle.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
tr: <interface>Ekle</interface> düğmesine basarsanız, veri yukarıda girdiğiniz ayarlarla birlikte belgenizin imlecin bulunduğu konumuna kopyalanacak.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
tr: Ekle

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
tr: Kullanılabilir değil.

[ctx: @title:menu]
en: Reloa&d
tr: &Yeniden yükle

[ctx: @title:window]
en: Copy As
tr: Farklı Kopyala

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
tr: &Panoya kopyala

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
tr: Seçili metni panoya kopyala.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
tr: <interface>Panoya kopyala</interface> düğmesine basarsanız, seçili veri yukarıda girdiğiniz ayarlarla birlikte panoya kopyalanacak.

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
tr: Farklı Kopyala

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
tr: Kullanılabilir değil.

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
tr: Büyüt: %1%

en: Zoom
tr: Büyüt

en: &Fit to Width
tr: &Genişliğe Sığdır

en: &Fit to Height
tr: &Yüksekliğe Uydur

en: &Fit to Size
tr: Boyuta &Uydur

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
tr: Yinele

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
tr: Geri Al: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
tr: Yinele: %1

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
tr: Değiştirildi.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
tr: Değiştirilmedi.

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
tr: No

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
tr: Değişiklikler

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
tr: Sürüm kimliği

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
tr: Değişikliklerin açıklaması

[ctx: @title:window]
en: Versions
tr: Sürümler

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
tr: Salt-okunur olarak Ayarla

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
tr: Okunabilir-yazılabilir olarak Ayarla

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
tr: Oku-Yaz

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
tr: Salt-okunur

[ctx: @title:window]
en: Save As
tr: Farklı Kaydet

[ctx: @title:window]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @title:window]
en: Reload
tr: Yeniden Yükle

[ctx: @action:button]
en: &Export
tr: &Dışarıya Aktar

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the data into the file with the entered name.
tr: Veriyi dosyaya verilen isimle aktar.
