lokalize - en to tr translation catalogue (481 entries)

note: i18n: file: src/glossary/termedit.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
tr: İngilizce eş anlamlılar (düzenlemek için çift tıklayın):

note: i18n: file: src/glossary/termedit.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
tr: Hedef dile uyumlu eşanlamlılar:

note: i18n: file: src/glossary/termedit.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
tr: Konu alanı:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: file: src/glossary/termedit.ui:80 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
tr: Yeni bir öğe eklerken, değişiklerin etkin olması için ismi yazdıktan sonra enter tuşuna basın.

note: i18n: file: src/glossary/termedit.ui:92 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
tr: Tanımlama:

note: i18n: file: src/glossary/termedit.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
tr: Not: Bir sözlük girdisi tam olarak bir terimin karşılığıdır, birebir sözcük karşılığı değildir.
    
    Bu nedenle, aynı sözcük dizilimine sahip farklı anlamlar taşıyan birden fazla girdi olabilir.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_projectmain.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
tr: Hedef dil:

note: i18n: file: src/project/prefs_projectmain.ui:36 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
tr: Projenin hedef dili.

note: i18n: file: src/project/prefs_projectmain.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
tr: Burası genel ayarların yapıldığı yerdir. Bu yolu projenizin (ya da hedef diliniz için alt proje için)
    çeviri dosyalarının bulunduğu dizine ayarlayın.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_projectmain.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
tr: Kök dizin:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_projectmain.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
tr: Sözlük:

note: i18n: file: src/project/prefs_projectmain.ui:99 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
tr: Proje Kimliği farklı projeler ve diller için çeviri belleğini ayırmak için kullanılır.
    
    Örneğin, eğer KDE uygulamalarını çevirmek için birkaç projeniz varsa
    (ve bu projeler farklı depolarda ise) bu projeler için aynı kimliği kullanın.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_projectmain.ui:106 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: ID:
tr: Kimlik:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_projectmain.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
tr: E-posta listesi:

note: i18n: file: src/project/prefs_project_local.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
tr: Rol:

note: i18n: file: src/project/prefs_project_local.ui:29 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
tr: Çevirmen

note: i18n: file: src/project/prefs_project_local.ui:34 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
tr: Gözden geçiren

note: i18n: file: src/project/prefs_project_local.ui:39 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
tr: Onaylayan

note: i18n: file: src/project/projectmanagerui.rc:4 i18n: ectx: Menu (go) i18n: file: src/editorui.rc:141
en: &Go
tr: &Git

note: i18n: file: src/project/projectmanagerui.rc:18 i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: file: src/tm/translationmemoryrui.rc:10 i18n: file: src/editorui.rc:232
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:16 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
tr: Söz dizimi

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
tr: Hızlandırıcı:

note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:29 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
tr: Genellikle '&' karakteridir ama GTK uygulamalarında '_' de olabilir.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
tr: İşaretle:

note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:51 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
tr: İşaretleme için düzenli ifade. Bu, çeviri belleğinde yapılacak arama eşleşmeleri ve 'Etiket ekle' özelliği için kullanılır.
    
    Öntanımlı değer (XML-tabanlı metinler için) şöyledir:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Bu, sadece gettext PO dosyaları için kullanılır, XLIFF biçimi işaretlemeler için kendine has bir yol kullanır.

note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:61 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
tr: Yollar

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:70 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Template files folder:
tr: Şablon dosyalarının dizini:

note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:91 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
tr: Çeviri projeniz aynı metni başka dillere çevirebilmek için
    genellikle başka bir projenin alt projesidir.
    
    Bu yolu, tüm alt projelerin paylaştığı, boş çeviri dosyalarını
    (hiçbir dile çevrilmemiş doayaların olduğu yer)
    içeren dizine ayarlayın.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:98 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Branch folder:
tr: Dal (branch) dizini:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:125 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
tr: Bu ayar Eşzamanlama Kipi içindir.
    
    Eşzamanlama kipi çevirilerde yapılan değişiklikleri bir projenin bir dalına
    otomatik olarak birleştirmek için kullanılır.
    
    Bu yolu dal projenin kök dizinine işaret eden dizine ayarlayın.
    İkincil Eşzamanlama görünümü otomatik olarak dosyaları dal dizininden açacaktır.
    Ana dalda (trunk) her değişiklik yaptığınızda
    dal dizinindeki dosyalarda da aynı değişiklikler yapılacaktır.
    (tabii ki aynı İngilizce dizge dal dosyasında bulunuyorsa).
    
    Daha fazla bilgi için belgelendirmeye bakın.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/project/prefs_project_advanced.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Alternate translations folder:
tr: Alternatif çeviriler dizini:

note: i18n: file: src/project/projectbase.kcfg:18 i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
tr: Dil

note: i18n: file: src/project/projectbase.kcfg:33 i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
tr: PO dosyalarının ana dizini (çeviriler)

note: i18n: file: src/project/projectbase.kcfg:39 i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
tr: POT dosyalarının ana dizini (çevrilecek şablon dosyaları)

note: i18n: file: src/project/projectbase.kcfg:47 i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
tr: Projenin sözlüğü

note: i18n: file: src/prefs/prefs_editor.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
tr: Düzenlemeye başlanıldığında 'onaylanmış' durumunu otomatik olarak ayarla

note: i18n: file: src/prefs/prefs_editor.ui:43 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
tr: Eğer seçilirse, fare tekeri önceki veya sonraki çeviri birimine gider, seçilmezse metni kaydırır

note: i18n: file: src/prefs/prefs_editor.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
tr: Fare tekeri önceki veya sonraki çeviri birimine gider

note: i18n: file: src/prefs/prefs_editor.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: file: src/prefs/prefs_editor.ui:66 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
tr: Sözcük tamamlamayı kapatmayı 2'ye ayarlayın

note: i18n: file: src/prefs/prefs_editor.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
tr: Sözcük tamamlama için asgari sözcük uzunluğu

note: i18n: file: src/prefs/prefs_editor.ui:69 i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
tr: Sözcük tamamlamayı kapat

note: i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:14 i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
tr: Çevirenin adı

note: i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:15 i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
tr: Çevirenin İngilizce Adı

note: i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:21 i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
tr: Yerelleştirilmiş isim

note: i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:22 i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
tr: Çevirenin hedef dildeki adı

note: i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:28 i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
tr: Çevirenin e-posta adresi

note: i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:34 i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:35 i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
tr: Yeni projeler için öntanımlı dil

note: i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:41 i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:42 i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
tr: Yeni projeler için öntanımlı e-posta listesi

note: i18n: file: src/prefs/lokalize.kcfg:67 i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
tr: İletiler için Yazı Tipi

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:14 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
tr: Kimliğiniz ve çeviri ekibinizle ilgili bilgileri doldurun. Bu bilgiler çevirdiğiniz dosyanın başlığını güncellemek için kullanılır.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
tr: Öntanımlı dil:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
tr: E-posta:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Name:
tr: İsim:

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:62 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
tr: İngilizce Adınız

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:65 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
tr: Lütfen adınızı İngilizce olarak buaraya girin

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default mailing list:
tr: Öntanımlı e-posta listesi:

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:82 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
tr: Çeviri grubunuzun e-posta listesi

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:85 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
tr: Çeviri takımı e-posta listenizin adresini yazın

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:92 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
tr: Çeviri yapacağınız dil

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:95 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
tr: Dosyaların çevrileceği öntanımlı dili ayarla

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:115 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
tr: E-posta adresinizi yazın

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:118 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
tr: Buraya e-mail adresinizi yazdığınızda po dosyasındaki başlıkta adınız ile beraber görünecektir

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:132 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
tr: Kendi dilinizde isminiz

note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:135 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
tr: Kendi alfabenizde ve kendi dilinizde adınızı ve soyadınızı yazın.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: file: src/prefs/prefs_identity.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
tr: Yerelleştirilmiş isim:

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
tr: Düzenleyici yazı tipi:

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:31 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
tr: Düzenleyici için yazı tipini değiştir

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:34 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
tr: Çevrilmiş iletiyi yazacağınız alanda kullanmak için yeni bir yazı tipi seçin.

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:41 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
tr: İleti durumu göstergelerini göster

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:44 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
tr: Eğer seçilirse ışıklı göstergeler ileti durumlarını gösterir: Bulanık, Çevrilmemiş ya da Hatalı gibi. Eğer seçilmezse ışıklı göstergeler gösterilmeyecek.

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
tr: Hatalı, Bulanık ve Çevrilmemiş Ögeleri ve tabii ki fare işaretçisinin sütun nurasını göstermek için Işıklı Düğmeler

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:56 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
tr: İleti içerisinde yapılan değişiklikler için metin rengi.

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:59 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
tr: İfade Eşleşmesi

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
tr: Yeni iletiye eklenen metin:

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:72 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
tr: Yeni eklenen metin için rengi değiştir

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:75 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
tr: İletiye eklenen metni göstermek için kullanılacak renk için başka bir renk ayarlayabilirsiniz.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:85 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
tr: Yeni iletide silinen metin:

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:92 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
tr: Silinen metin için rengi değiştir

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:95 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
tr: İletiden çıkarılan metni göstermek için kullanılacak renk için başka bir renk ayarlayabilirsiniz.

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:121 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
tr: Bir iletinin sonunda boşluk olup olmadığını görmek istiyorsanız işaretleyin (bu, genellikle iletinin kullanıcı arayüzündeki görünümü için önemlidir, diğer sözcüklerle bitişik gösterilmesini engellemenizi sağlar).

note: i18n: file: src/prefs/prefs_appearance.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
tr: Sondaki boşlukları vurgula

note: i18n: file: src/prefs/prefs_tm.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
tr: Eğer seçilirse çeviri belleği önerileri alınır

note: i18n: file: src/prefs/prefs_tm.ui:38 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
tr: Eğer seçilirse uygulama bir dosya açılır açılmaz çeviri belleği eşleşmelerini getirir.

note: i18n: file: src/prefs/prefs_tm.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
tr: Dosya açıldığında çeviri belleği önerilerini ön eşle

note: i18n: file: src/prefs/prefs_tm.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of suggestions:
tr: En fazla öneri sayısı:

note: i18n: file: src/prefs/prefs_tm.ui:55 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
tr: En fazla öneri sayısını ayarla

note: i18n: file: src/prefs/prefs_tm.ui:58 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 10.
tr: En çok kaç öneri yapılacağını değiştirebilirsiniz, öntanımlı değer 10'dur.

note: i18n: file: src/prefs/prefs_tm.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
tr: Düzenlenen girdiyi çeviri belleğine Ekle/Güncelle

note: i18n: file: src/prefs/prefs_tm.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
tr: Açılan dosyaları çeviri belleğine otomatik olarak ekle

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:66 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
tr: Kaynak dil bölümü için arama ifadesi.
    Aramayı başlatmak için Enter tuşuna basın.
    Bu denetime gitmek için Ctrl+L tuşlarına basın.

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:74 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
tr: Hedef dil bölümü için arama ifadesi.
    Aramayı başlatmak için Enter tuşuna basın.

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:81 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
tr: Kaynak:

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
tr: Hedef:

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:101 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:111 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
tr: Arama ifadesi ile eşleşmeyen sonuçları göster

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
tr: Tersine Çevir

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:137 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
tr: Dosya maskesi:

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:153 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
tr: Sadece belirtilen maskeye uygun adresteki dosyalardan eşleşen sonuçları göster

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:164 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, substr)
en: Case insensitive
tr: Büyük küçük harf duyarsız

[ctx: @option:radio]
note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:167 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, substr)
en: Substring
tr: Alt ifade

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:177 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, like)
en: Space is AND operator. Case insensitive.
tr: Boşluk VE işlecidir. Büyük küçük harf duyarsız.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:180 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, like)
en: Google-like
tr: Google-benzeri

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:190 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, glob)
en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
tr: Kabuk işaretleri (* ve ?). Büyük küçük harf duyarlı.

[ctx: @option:radio]
note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:193 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, glob)
en: Wildcard
tr: Joker

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:213 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
tr: &Ara

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:220 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
tr: Tüm dosyaları çeviri belleğine ekler ve eskileri günceller. Tarama arkaplanda çalışacaktır.

note: i18n: file: src/tm/queryoptions.ui:223 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
tr: &Proje dosyalarını yeniden tara

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
tr: İsim:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:28 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
tr: Yerel

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
tr: Veritabanı tipi:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:43 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
tr: Bağlantı

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
tr: Veritabanı adı:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
tr: Makina:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:76 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
tr: Kullanıcı:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
tr: Parola:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:103 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
tr: İçerik

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:112 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
tr: Kaynak dil:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:122 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
tr: Hedef dil:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:135 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
tr: Düzenli ifade:

note: i18n: file: src/tm/dbparams.ui:145 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
tr: Hızlandırıcı:

note: i18n: file: src/tm/managedatabases.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
tr: Oluştur

note: i18n: file: src/tm/managedatabases.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
tr: Veri Ekle

note: i18n: file: src/tm/managedatabases.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
tr: TMX Dosyasından Veri Ekle

note: i18n: file: src/tm/managedatabases.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
tr: Verileri TMX dosyasına aktar

note: i18n: file: src/tm/managedatabases.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
tr: Sil

note: i18n: file: src/webquery/querycontrol.ui:8 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
tr: Sorgu

note: i18n: file: src/webquery/querycontrol.ui:15 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
tr: Otomatik sorgula

note: i18n: file: src/webquery/querycontrol.ui:22 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
tr: Sonraki çevrilmemişi ön eşle

note: i18n: file: src/webquery/querycontrol.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
tr: Ön Eşleme

note: i18n: file: src/editorui.rc:4 i18n: ectx: Menu (file) i18n: file: src/lokalizemainwindowui.rc:4
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: file: src/editorui.rc:32 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: &Düzen

note: i18n: file: src/editorui.rc:64 i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
tr: &Sözlük

note: i18n: file: src/editorui.rc:89 i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
tr: &Web Sorgusu

note: i18n: file: src/editorui.rc:106 i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
tr: Çeviri &Belleği

note: i18n: file: src/editorui.rc:123 i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
tr: Alternatif Çeviriler

note: i18n: file: src/editorui.rc:171 i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
tr: &Yer İmleri

note: i18n: file: src/editorui.rc:178 i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
tr: &Eşzamanla

note: i18n: file: src/editorui.rc:187 i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
tr: &İkincil eşzamanlama kaynağı

note: i18n: file: src/editorui.rc:209 i18n: ectx: Menu (toolviews) i18n: file: src/lokalizemainwindowui.rc:42
en: Tool&views
tr: Araç g&örünümleri

note: i18n: file: src/kaider_findextension.ui:30 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
tr: Etiketleri atla

[ctx: @option:check]
note: i18n: file: src/kaider_findextension.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
tr: İşaretlemeyi atla

note: i18n: file: src/kaider_findextension.ui:40 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
tr: Hızlandırıcı işaretlerini yoksay

[ctx: @option:check]
note: i18n: file: src/kaider_findextension.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
tr: Hızlandırıcı işaretlerini yoksay

note: i18n: file: src/kaider_findextension.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
tr: Notları içer

note: i18n: file: src/lokalizemainwindowui.rc:17 i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
tr: &Proje

note: i18n: file: src/lokalizemainwindowui.rc:27 i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
tr: &Betikler

note: i18n: file: src/tools/widgettextcaptureconfig.ui:41 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
tr: Fare Orta Tuş Tıklaması Eylemi

note: i18n: file: src/tools/widgettextcaptureconfig.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
tr: Hiçbiri

note: i18n: file: src/tools/widgettextcaptureconfig.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
tr: Arayüz ögesinin metnini çeviri belleğinde ara

note: i18n: file: src/tools/widgettextcaptureconfig.ui:64 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
tr: Arayüz ögesinin metnini panoya kopyala

note: i18n: tag collection attribute text i18n: file: scripts/msgmerge.rc:3
en: File
tr: Dosya

note: i18n: tag script attribute text i18n: file: scripts/msgmerge.rc:4
en: Update file from template
tr: Dosyayı şablondan güncelle

note: i18n: tag collection attribute text i18n: file: scripts/newprojectwizard.rc:3 i18n: file: scripts/newprojectwizard_win.rc:3
en: Project
tr: Proje

note: i18n: tag script attribute text i18n: file: scripts/newprojectwizard.rc:4
en: New project wizard
tr: Yeni proje sihirbazı

note: i18n: tag script attribute comment i18n: file: scripts/newprojectwizard.rc:4 i18n: file: scripts/newprojectwizard_win.rc:4
en: Fires up a wizard to guide you through project creation
tr: Proje oluşturmanız için bir sihirbaz başlatır

note: i18n: tag script attribute text i18n: file: scripts/newprojectwizard_win.rc:4
en: Create new project
tr: Yeni proje oluştur

note: i18n: tag collection attribute text i18n: file: scripts/xliff2odf.rc:3
en: Tools
tr: Araçlar

note: i18n: tag script attribute text i18n: file: scripts/xliff2odf.rc:4
en: Merge into ODF
tr: ODF içerisine birleştir

note: i18n: tag script attribute comment i18n: file: scripts/xliff2odf.rc:4
en: Generates translated version of ODF document
tr: ODF belgesinin çevrilmiş halini oluşturur

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
tr: Alternatif Çeviriler

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
tr: Kaynak: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
tr: Alternatif çeviriyi kullan

en: no
tr: hayır

en: yes
tr: evet

[ctx: @title:column]
en: Source
tr: Kaynak

[ctx: @title:column]
en: Target
tr: Hedef

[ctx: @title:column]
en: Approved
tr: Onaylanmış

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
tr: İkili Birimler

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
tr: Dosyayı ayarla

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
tr: Kaynak dosya kullan

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
tr: Şimdiki: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
tr: Toplam: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
tr: Hazır değil: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
tr: Çevrilmemiş: %1

[ctx: @title actions category]
en: File
tr: Dosya

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
tr: Tarama

[ctx: @title actions category]
en: Editing
tr: Düzenleme

en: Synchronization 1
tr: Eşzamanlama 1

en: Synchronization 2
tr: Eşzamanlama 2

en: Translation Memory
tr: Çeviri Belleği

[ctx: @title actions category]
en: Glossary
tr: Sözlük

[ctx: @title actions category]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation # %1
tr: Alternatif çeviriyi ekle # %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
tr: Bir not ekle

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion # %1
tr: Çeviri Belleği Önerisini Ekle # %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert # %1 term translation
tr: # %1 sözcük çevirisini ekle

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
tr: Yeni sözcük tanımla

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result # %1
tr: # %1 Web Sorgusu sonucunu ekle

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
tr: Durumlar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
tr: Arama yönünü değiştir

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
tr: Onaylanmış

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
tr: Onayla ve sonrakine git

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
tr: Eşdeğer çeviri

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
tr: Kaynağı hedefe kopyala

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
tr: Temizle

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
tr: Tamamlama

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
tr: Etiket Ekle

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
tr: Sonraki Etiketi Ekle

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
tr: En iyi yazım denetimi önerisi ile değiştir

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
tr: &Sonraki

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
tr: &Önceki

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
tr: İ&lk Girdi

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
tr: S&on Girdi

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
tr: Girdileri numaraya göre sırala

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
tr: Önceki boş ve hazır olmayan

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
tr: Sonraki boş ve hazır olmayan

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
tr: Önceki çevrilmemiş

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
tr: Sonraki çevrilmemiş

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
tr: Önceki hazır olmayan

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
tr: Sonraki hazır olmayan

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
tr: Çeviri Birimleri görünümündeki arama satırına odaklan

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
tr: Yer imi iletisi

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
tr: Önceki Yer İmi

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
tr: Sonraki Yer İmi

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
tr: Tüm tam uyuşan önerileri doldur

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
tr: Tüm tam eşleşen önerileri doldur ve bulanık olarak işaretle

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
tr: Sözcük sayısı

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
tr: Eşzamanlamak/birleştirmek için dosya aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
tr: Önceki farklı

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
tr: Sonraki farklı

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
tr: Birleştirme kaynağından kopyala

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
tr: Tüm çevirileri kopyala

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
tr: Bu sadece esas dosyadaki boş ve hazır olmayan girdileri değiştirir

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
tr: Birleştirme kaynağına kopyala

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
tr: İkincil eşzamanlama için dosya aç

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
tr: Bu sadece boş girdileri değiştirir

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
tr: (kurtarılmış)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
tr: Bu belge kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor.
    Değişiklikleri kaydetmek mi iptal etmek mi istiyorsunuz?

[ctx: @title:window]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename>, line: %2
tr: <filename>%1</filename> dosyası açılırken bir hata oluştu, satır: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> dosyası açılırken hata oluştu

[ctx: @info]
en: Error saving the file <filename>%1</filename>
    Do you want to save to another file or cancel?
tr: <filename>%1</filename> dosyası kaydedilirken hata oluştu
    Başka bir dosyaya kaydetmek mi iptal etmek mi istersiniz?

[ctx: @title]
en: Error
tr: Hata

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was <filename>%1</filename>.
tr: Otomatik kaydetme işlemi yapılamadı.
    Hedef <filename>%1</filename> dosyasıydı.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
tr: Girdiye Geç

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
tr: Girdi numarasını girin:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
tr: Şimdiki: %1

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
tr: Hazır

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
tr: Gözden geçirme gerekiyor

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
tr: Çevrilmiş

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
tr: İmzalayan

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
tr: Onaylanmış

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
tr: Çeviri bitti (hâlâ bir gözden geçirme gerekebilir)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation received positive review
tr: Çeviri olumlu not aldı

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
tr: Girdi tamamen yerelleştirildi (son gibi)

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
tr: Değiştir

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
tr: Lokalize belgenin sonuna ulaştı. Baştan başlansın mı?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
tr: Yazım Denetimi

en: Lokalize has finished spellchecking
tr: Lokalize yazım denetimini tamamladı

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
tr: Kaynak metin söcükleri: %1<br/>Hedef metin sözcükleri: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
tr: Sözcük Sayısı

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
tr: Hazır değil:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
tr: Çevrilmemiş:

[ctx: @action]
en: Hide
tr: Gizle

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
tr: Sütun: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
tr: <qt><p><b>İletinin Aslı</b></p>
    <p>Pencerenin bu bölümü şimdi gösterilen girdiye ait iletinin aslını gösterir.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
tr: Çoğul Biçim %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
tr: Aç

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
tr: Hiç Qt Sql modülü bulunamadı. Çeviri belleği çalışmayacak.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
tr: Çeviri Belleği özelliği Qt SQLite modülüne gereksinim duyar.

en: No SQLite module available
tr: Kullanılabilir SQLite modülü yok

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
tr: Çeviri Belleği

[ctx: @title actions category]
en: Project
tr: Proje

en: Next tab
tr: Sonraki sekme

en: Previous tab
tr: Önceki sekme

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
tr: Sözlük

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
tr: Çeviri belleği

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
tr: Çeviri belleğini yönet

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
tr: Proje genel görünümü

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project
tr: Projeyi yapılandır

[ctx: @action:inmenu]
en: Create new project
tr: Yeni proje oluştur

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
tr: Proje aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
tr: Son kullanılan projeyi aç

en: Widget Text Capture
tr: Parçacık Metnini Yakala

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
tr: Aşağıdaki dosyalar açılırken hata oluştu:

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
tr: Bilgisayar destekli çeviri sistemi.
    Daha önceden çevrilmiş şeyleri çevirmeyin.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2007-2011 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
tr: (c) 2007-2011 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 KBabel geliştiricileri

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
tr: Google Summer Of Code programı tarafından desteklendi

en: Translate-toolkit
tr: Çeviri araç takımı

en: provided excellent cross-format converting scripts
tr: biçimler arası dönüştürmeyi sağlayan harika betikleri sağladı

en: project tree merging translation+templates
tr: proje ağacı, çevirileri birleştirme ve şablonlar

en: bug fixing patches
tr: hata çözen yamalar

en: testing and bug fixing
tr: testler ve hata düzeltmeleri

en: patches
tr: yamalar

en: XLIFF improvements
tr: XLIFF geliştirmeleri

en: Do not scan files of the project.
tr: Proje dosyalarını tarama.

en: Load specified project.
tr: Belirli bir projeyi yükle.

en: Document to open
tr: Açılacak belge

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
tr: Birim üstverileri

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
tr: <b>Geçici notlar:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
tr: <b>Evre:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
tr: <br><b>Dosyalar:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
tr: <br><b>Bağlam:</b><br>

[ctx: @info:label]
en: From:
tr: Kimden:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
tr: Silmek için boş notu kaydedin

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
tr: Bu notun yazarı

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
tr: <b>Notlar:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
tr: düzenle...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
tr: Ekle...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
tr: Not ekle...

[ctx: @title:column]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: @title:column]
en: Process
tr: İşlem

[ctx: @title:column]
en: Company
tr: Kurum

[ctx: @title:column]
en: Person
tr: Kişi

[ctx: @title:column]
en: Tool
tr: Araç

en: Translation
tr: Çeviri

en: Review
tr: Gözden Geçir

en: Approval
tr: Onaylanma

en: Process
tr: İşlem

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
tr: Durumları düzenle

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
tr: İşaretleme dili kullanılan metin ekle

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
tr: Metni değiştir

en: no spellcheck available
tr: kullanılabilir yazım denetimi yok

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
tr: Kaynağı hedefe kopyala

en: New
tr: Yeni

en: Needs translation
tr: Çevrilmesi gerekiyor

en: Needs full localization
tr: Tam yerelleştirme gerekiyor

en: Needs adaptation
tr: Uygun hale getirilmesi gerekiyor

en: Translated
tr: Çevrilmiş

en: Needs translation review
tr: Çevirinin gözden geçirilmesi gerekiyor

en: Needs full localization review
tr: Tam yerelleştirme gözden geçirmesi gerekiyor

en: Needs adaptation review
tr: Uygunluk için gözden geçirme gerekiyor

en: Final
tr: Son

en: Signed-off
tr: İmzalayan

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
tr: İşaretleyici

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
tr: Genel yer tutucu

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
tr: kısaltma

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
tr: tarih ve/veya saat

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
tr: isim

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
tr: tümce

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
tr: korumalı: İşaretlenmiş metin çevrilmemelidir

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
tr: terim

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
tr: Ekleme

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
tr: Silme

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
tr: Onayla / onaylama

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
tr: İşaretleme Ekleme

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
tr: İşaretleme Silme

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
tr: Not ayarları

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
tr: Çeviri Eşdeğerliği Ayarları

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
tr: Metni işaretlemeleriyle birlikte sil

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
tr: Çeviri Birimleri

en: Quick search...
tr: Hızlı ara...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
tr: Ctrl+L tarafından etkinleştirildi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
tr: Düzenli ifadeleri kabul eder

en: options
tr: seçenekler

en: Reset individual filter
tr: Kişisel filtreyi sıfırla

en: Ready
tr: Hazır

en: Non-ready
tr: Hazır değil

en: Non-empty
tr: Boş-olmayan

en: Empty
tr: Boş

en: Changed since file open
tr: Dosya açıldıktan sonra değiştirildi

en: Unchanged since file open
tr: Dosya açıldıktan sonra değiştirilmedi

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
tr: Temel

[ctx: @title:inmenu]
en: States
tr: Durumlar

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
tr: Arranabilir sütun

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @title:column]
en: Entry
tr: Girdi

[ctx: @title:column Original text]
en: Source
tr: Kaynak

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
tr: Hedef

[ctx: @title:column]
en: Notes
tr: Notlar

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
tr: Çeviri Durumu

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
tr: Konu Alanı

[ctx: @title:window]
en: Glossary
tr: Sözlük

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
tr: Diskten geri yükle

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
tr: Sözlüğü diskten yeniden yükle, tüm değişiklikler kaybediliyor

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
tr: Sözlük kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor.
    Bu değişiklikleri kaydetmek mi yoksaymak mı istiyorsunuz?

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
tr: Çevirideki değişikliği kabul et

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
tr: Tüm yeni çevirileri kabul et

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
tr: Birincil Eşzamanlama

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
tr: İkincil Eşzamanlama

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here
tr: Geçerli dosya ile birleştirilecek ya da eşzamanlanacak dosyayı buraya bırakın

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
tr: Eşzamanlama için <filename>%1</filename> dosyası açılamadı, hatanın oluştuğu satır: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
tr: Farklı girdiler: %1
    Eşleşmeyen girdiler: %2

[ctx: @title:tab]
en: Identity
tr: Kimlik

[ctx: @title:tab]
en: Editing
tr: Düzenleme

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
tr: Görünüm

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
tr: Çeviri Belleği

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
tr: Yazım denetimi

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
tr: Bir projenin yüklenmesini gerektiren bir özelliğe eriştiniz. Bir proje oluşturmak ya da var olan bir projeyi açmak ister misiniz?

[ctx: @action]
en: New
tr: Yeni

[ctx: @action]
en: Open
tr: Aç

en: *.lokalize|Lokalize translation project
tr: *.lokalize|Lokalize çeviri projesi

[ctx: @title:tab]
en: General
tr: Genel

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
tr: Gelişmiş

[ctx: @title:tab]
en: Scripts
tr: Betikler

[ctx: @title:tab]
en: Personal
tr: Kişisel

[ctx: @title:column File name]
en: Name
tr: İsim

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
tr: Grafik

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
tr: Toplam

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
tr: Çevrilmiş

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
tr: Hazır değil

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
tr: Son Çeviri

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
tr: Şablon Sürümü

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
tr: Son Çeviren

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
tr: Proje Genel Görünümü

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
tr: <html>KDE Takımının bir üyesi olmak için yazılım mühendisi olmanız gerekmez. Uygulama arayüzlerinin çevirisi için ulusal çeviri ekibinize katılabilirsiniz. Grafikler, temalar, sesler ve geliştirilmiş belgeler hazırlayabilirsiniz. Karar verdiniz mi!<br /><br /><a href="%1">%1</a> adresini ziyaret ederek katkıda bulunabileceğiniz projeler hakkında bilgi alabilirsiniz.<br /><br />Daha fazla bilgi ve belge için <a href="%2">%2</a> adresine bakabilirsiniz.</html>

en: &Configure %1...
tr: %1 &projesini yapılandır...

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
tr: Sadece önceki şablon

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
tr: Sadece sonraki şablon

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
tr: Sadece önceki çeviri

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
tr: Sadece sonraki çeviri

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
tr: Aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Add to translation memory
tr: Çeviri belleğine ekle

[ctx: @title:column]
en: Name
tr: İsim

[ctx: @title:column]
en: Source language
tr: Kaynak dil

[ctx: @title:column]
en: Target language
tr: Hedef dil

[ctx: @title:column]
en: Pairs
tr: Çiftler

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
tr: Biricik orijinal girdiler

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
tr: Biricik çeviriler

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
tr: Yanlış Arkadaş

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
tr: Kalite Güvencesi

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
tr: Sil

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
tr: Çeviri Bellekleri

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
tr: Taranacak Dizini Seçin

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
tr: Yeni Çeviri Belleği

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
tr: Çeviri Belleği Özellikleri

en: *.tmx *.xml|TMX files
    *|All files
tr: *.tmx *.xml|TMX dosyaları
    *|Tüm dosyalar

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
tr: Seçilen veritabanına eklenecek TMX dosyasını seçin

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
tr: Seçilen veritabanının aktarılacağı TMX dosyasını seçin

en: Adding files to Lokalize translation memory
tr: Dosyalar Lokalize çeviri belleğine ekleniyor

[ctx: @title:column]
en: Context
tr: İleti Bağlamı

[ctx: @title:column]
en: File
tr: Dosya

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory
tr: Çeviri Belleği

en: Copy source to clipboard
tr: Kaynağı panoya kopyala

en: Copy target to clipboard
tr: Hedefi panoya kopyala

en: Open file
tr: Dosya aç

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
tr: Toplam: %1 (%2)

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
tr: Çeviriye eklemek için herhangi bir sözcüğe çift tıklayın

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
tr: Toplu çeviri belleği doldurması

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
tr: Toplu çeviri tamamlandı.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
tr: Önerilerde hiç tam eşleşme bulunamadı.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
tr: Toplu çeviri tamamlandı

[ctx: @title]
en: Batch translation
tr: Toplu çeviri

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
tr: Toplu çeviri zamanlandı.

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
tr: bu dosya

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
tr: Dosya: %1<br />Eklenme tarihi: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
tr: <br />Son değiştirilme tarihi: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
tr: <br />Son değişikliği yapan: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
tr: <br />Artık dosyada yok

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
tr: Bu girdiyi sil

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
tr: Bu girdiyi içeren dosyayı aç

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
tr: <html>Bu girdiyi <br/><i>%1</i><br/> gerçekten %2 çeviri belleğinden silmek istiyor musunuz?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
tr: Çeviri Belleği Girdisi Silme

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
tr: Çeviri belleği önerisini kullan

en: Web Queries
tr: Web Sorguları

en: Gettext not found
tr: Gettext bulunamadı

en: Install gettext package for this feature to work
tr: Bu özelliğin çalışması için gettext paketini kurun

en: Updating from templates...
tr: Şablondan güncelleniyor...

en: Merge has been completed
tr: Birleştirme tamamlandı

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
tr: Birleştirme tamamlandı.
    Şablonun düzenlenme zamanı: %1 (%2 gün önce).

en: Merge failed.
tr: Birleştirme başarısız.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
tr: Birleştirmek için şablon dosyası bulunamadı:
    %1

en: Translate-Toolkit not found. Please install this package for the feature to work.
tr: Translate-Toolkit bulunamadı. Lütfen bu paketi yükleyin.

en: What do you want to do?
tr: Ne yapmak istiyorsunuz ?

en: Identify the kind of project you want:
tr: İstediğiniz proje türünü tanımlayın:

en: Translate a document
tr: Bir belge çevir

en: Translate application interface
tr: Uygulama arayüzünü çevir

en: Choose a document to be translated
tr: Çevirmek için bir dosya seçin

en: Choose document in a source language.
tr: Kaynak dildeki bir belge seçin.

en: Select file:
tr: Dosya seç:

en: Select a folder:
tr: Bir dizin seçin:

en: Choose project name and location
tr: Proje adını ve konumunu seçin

en: If you choose custom paths then the source files will be copied to it.
tr: Eğer özel yollar seçerseniz kaynak dosyalar o adreslere kopyalanır.

en: Use initial source dir, generate name automatically
tr: Başlangıç kaynak dizinini kullan, ismi otomatik olarak oluştur

en: Custom paths
tr: Özel yollar

en: Location:
tr: Konum:

en: Choose source and target languages
tr: Kaynak dili ve hedef dili seç

en: Click on a combobox then start typing the name of the language.
tr: Açılabilir kutuya tıklayın ve sonra dilin adını yazmaya başlayın.

en: Choose a type of software project
tr: Yazılım projesi tipi seçin

en: Different projects use different translation files filesystem layout.
tr: Farklı projeler farklı çeviri dosyaları ve dosya sistemi düzeni kullanır.

en: Choose location of your software translation project
tr: Yazılım çeviri projenizin konumu

en: Choose whether you already have translation files on disk, or if you want to download them now.
tr: Çeviri dosyalarının bilgisayarınızda olup olmadığını, eğer yoksa indirmek isteyip istemediğinizi seçin.

en: Existing:
tr: Varolan:

en: Your language's folder containing messages/ and docmessages/ subfolders
tr: messages ve docmessages alt dizinlerini içeren sizin dilinizin bulunduğu dizin

en: Get from svn repository
    (approx. 20 MB):
tr: Svn deposundan al
    (en fazla 20 MB):

en: Local download folder (will/does contain trunk/l10n-kde4/...)
tr: Yerel indirme dizini (trunk/l10n-kde4/ içerir...)

en: Please install 'subversion' package
    to have Lokalize download KDE translation files.
tr: Lokalize'nin KDE çeviri dosyalarını indirebilmesi için
    lütfen 'subversion' paketini kurun.

en: Subversion client not found
tr: Subversion istemcisi bulunamadı
