kdeqt - en to tr translation catalogue (1282 entries)

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPageSetupWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPrintPropertiesWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:14 i
en: Form
tr: Biçim

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:42 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paper
tr: Kağıt

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pageSizeLabel)
en: Page size:
tr: Sayfa boyutu:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
tr: Genişlik:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
tr: Yükseklik:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSourceLabel)
en: Paper source:
tr: Kağıt kaynağı:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:128 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Orientation
tr: Yön

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
tr: Dikey

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
tr: Yatay

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reverseLandscape)
en: Reverse landscape
tr: Ters yatay

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:158 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reversePortrait)
en: Reverse portrait
tr: Ters dikey

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:184 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Margins
tr: Boşluklar

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:192 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, topMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:195 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, topMargin)
en: top margin
tr: üst boşluk

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:223 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:226 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin)
en: left margin
tr: sol boşluk

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:255 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:258 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin)
en: right margin
tr: sağ boşluk

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:286 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:289 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin)
en: bottom margin
tr: alt boşluk

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:34 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPage)
en: Page
tr: Sayfa

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:44 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cupsPropertiesPage)
en: Advanced
tr: Gelişmiş

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:27 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, copiesTab)
en: Copies
tr: Kopya sayısı

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPrintRange)
en: Print range
tr: Yazdırma aralığı

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printAll)
en: Print all
tr: Tümünü yazdır

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printRange)
en: Pages from
tr: Bu sayfadan

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to
tr: bu sayfaya kadar

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printCurrentPage)
en: Current Page
tr: Geçerli Sayfa

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printSelection)
en: Selection
tr: Seçim

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:154 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Output Settings
tr: Çıktı Ayarları

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copies:
tr: Kopya sayısı:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:193 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, collate)
en: Collate
tr: Harmanla

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:210 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverse)
en: Reverse
tr: Tersine çevir

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:234 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:240 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorMode)
en: Color Mode
tr: Renk Kipi

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:259 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, color)
en: Color
tr: Renk

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, grayscale)
en: Grayscale
tr: Siyah-beyaz

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:279 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, duplex)
en: Duplex Printing
tr: Önlü Arkalı Yazdırma

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noDuplex)
en: None
tr: Hiçbiri

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:295 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexLong)
en: Long side
tr: Uzun kenar

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:302 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexShort)
en: Short side
tr: Kısa kenar

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, printerGroup)
en: Printer
tr: Yazıcı

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
tr: &İsim:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, properties)
en: P&roperties
tr: Ö&zellikler

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Location:
tr: Konum:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preview)
en: Preview
tr: Önizleme

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
tr: Tip:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lOutput)
en: Output &file:
tr: Çıktı &dosyası:

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
tr: Uyarı: gstreamer0.10-plugins-good eklentilerini  yüklememiş görünüyorsunuz.
           Bazı video özellikleri pasifleştirildi.

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
tr: Uyarı: Temel GStreamer eklentilerini  yüklememiş görünüyorsunuz.
           Tüm ses ve video desteği pasifleştirilecek

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
tr: Çalma işlemi başlatılamadı. 
    
    Gstreamer kurulumunuzu kontrol edin ve 
    libgstreamer-plugins-base paketinin kurulu olduğundan emin olun.

en: Missing codec helper script assistant.
tr: Eksik kodlayıcı yardımcısı betiği.

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
tr: Eklenti kodlayıcısı şu eklenti için kurulamadı: %0

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
tr: Gerekli olan bir kodlayıcı yok. Bu içeriği çalmak için şu kodlayıcıları yüklemeniz gerekir: %0

en: Could not open media source.
tr: Ortam kaynağı açılamadı.

en: Invalid source type.
tr: Geçersiz kaynak tipi.

en: Could not locate media source.
tr: Ortam kaynağı konumlandırılamadı.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
tr: Ses aygıtı açılamadı. Aygıt zaten kullanımda.

en: Could not decode media source.
tr: Ortam kaynağı açılamadı.

en: Not ready to play
tr: Oynatmak için hazır değil

en: Error opening file
tr: Dosya açılamadı

en: Error opening URL
tr: Adres açılamadı

en: Error opening resource
tr: Kaynak açılamadı

en: Error opening source: resource not opened
tr: Kaynak açma hatası: Kaynak açılmadı

en: Setting volume failed
tr: Ses seviyesi ayarlanamadı

en: Loading clip failed
tr: Klip yüklenemedi

en: Playback complete
tr: Çalma işlemi tamamlandı

en: Download error
tr: İndirme hatası

en: Pause failed
tr: Duraklatma başarısız oldu

en: Getting position failed
tr: Konum alınamadı

en: Opening clip failed
tr: Klip açılamadı

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
tr: Ses Çıkışı

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
tr: Ses çıkışı aygıtı

en: Enabled
tr: Etkin

en: Error opening source: type not supported
tr: Kaynak açılamadı: Tip desteklenmiyor

en: Error opening source: resource is compressed
tr: Kaynak açılamadı: Kaynak sıkıştırılmış

en: Error opening source: resource not valid
tr: Kaynak açılamadı: Kaynak geçerli değil

en: Error opening source: media type could not be determined
tr: Kaynak açılamadı: Ortam tipi belirlenemedi

en: Level (%)
tr: Seviye (%)

en: No error
tr: Hata yok

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Out of memory
tr: Yetersiz bellek

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Overflow
tr: Taşma

en: Underflow
tr: Yetersiz akış

en: Already exists
tr: Zaten var

en: Path not found
tr: Yol bulunamadı

en: In use
tr: Kullanımda

en: Not ready
tr: Hazır değil

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Could not connect
tr: Bağlanılamadı

en: Disconnected
tr: Bağlantı kesildi

en: Permission denied
tr: İzin verilmedi

en: Insufficient bandwidth
tr: Yetersiz bant genişliği

en: Network unavailable
tr: Ağ kullanılamaz durumda

en: Network communication error
tr: Ağ iletişimi hatası

en: Streaming not supported
tr: Yayınlama desteklenmiyor

en: Server alert
tr: Sunucu uyarısı

en: Invalid protocol
tr: Geçersiz protokol

en: Invalid URL
tr: Geçersiz Adres

en: Proxy server error
tr: Vekil sunucu hatası

en: Proxy server not supported
tr: Vekil sunucu desteklenmiyor

en: Audio output error
tr: Ses çıkışı hatası

en: Video output error
tr: Video çıkışı hatası

en: Decoder error
tr: Kod açıcı hatası

en: Audio or video components could not be played
tr: Ses veya video bileşeni çalınamadı

en: DRM error
tr: DRM hatası

en: Unknown error (%1)
tr: Bilinmeyen hata (%1)

en: Video display error
tr: Video görüntüleme hatası

en: Density (%)
tr: Yoğunluk (%)

en: Diffusion (%)
tr: Yayılma (%)

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
tr: <html>Ses çalma aygıtı <b>%1</b> çalışmıyor.<br/><b>%2</b> aygıtına geri dönülüyor.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
tr: <html>Şimdi kullanılabilir duruma gelen ve daha yüksek öncelikli olan <b>%1</b><br/> aygıtına geçiliyor.</html>

en: Revert back to device '%1'
tr: '%1' aygıtına geri dön

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
tr: <html>Bu ses akışı için yapılandırılmış veya önceliği <br/>diğerlerinden yüksek olan <b>%1</b> ses aygıtına geçiliyor.</html>

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
tr: Bildirimler

[ctx: Phonon::]
en: Music
tr: Müzik

[ctx: Phonon::]
en: Communication
tr: İletişim

[ctx: Phonon::]
en: Games
tr: Oyunlar

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: PulseAudio Sound Server
tr: PulseAudio Ses Sunucusu

en: Volume: %1%
tr: Ses: %1%

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
tr: Ses düzeyini ayarlamak için bu kaydırıcıyı kullanın. En sol konum 0%. En sağ konum ise %1%

en: Muted
tr: Sessiz

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
tr: Yeniden yönlendirmenin üst sınırına ulaşıldı

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
tr: Buraya kaydır

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
tr: Sol kenarlık

[ctx: QWebPage]
en: Top
tr: Yukarı

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
tr: Sağ kenarlık

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
tr: Aşağı

[ctx: QWebPage]
en: Page left
tr: Sayfa sola

[ctx: QWebPage]
en: Page up
tr: Sayfa yukarı

[ctx: QWebPage]
en: Page right
tr: Sayfa sağa

[ctx: QWebPage]
en: Page down
tr: Sayfa aşağı

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
tr: Sola kaydır

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
tr: Yukarıya kaydır

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
tr: Sağa kaydır

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
tr: Aşağıya kaydır

en: JavaScript Alert - %1
tr: JavaScript Uyarısı - %1

en: JavaScript Confirm - %1
tr: JavaScript Doğrulaması - %1

en: JavaScript Prompt - %1
tr: JavaScript Sorusu - %1

en: JavaScript Problem - %1
tr: JavaScript Sorunu - %1

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
tr: Bu sayfadaki betiğin bir sorunu var gibi görünüyor. Betiği durdurmak istiyor musunuz?

en: Move the cursor to the next character
tr: İmleci son karaktere taşı

en: Move the cursor to the previous character
tr: İmleci önceki karaktere taşı

en: Move the cursor to the next word
tr: İmleci sonraki sözcüğe taşı

en: Move the cursor to the previous word
tr: İmleci önceki sözcüğe taşı

en: Move the cursor to the next line
tr: İmleci sonraki satıra taşı

en: Move the cursor to the previous line
tr: İmleci önceki satıra taşı

en: Move the cursor to the start of the line
tr: İmleci satırın başına taşı

en: Move the cursor to the end of the line
tr: İmleci satırın sonuna taşı

en: Move the cursor to the start of the block
tr: İmleci sütunun başına taşı

en: Move the cursor to the end of the block
tr: İmleci sütunun sonuna taşı

en: Move the cursor to the start of the document
tr: İmleci belgenin başına taşı

en: Move the cursor to the end of the document
tr: İmleci belgenin sonuna taşı

en: Select to the next character
tr: Sonraki karakteri seç

en: Select to the previous character
tr: Önceki karakteri seç

en: Select to the next word
tr: Sonraki sözcüğü seç

en: Select to the previous word
tr: Önceki sözcüğü seç

en: Select to the next line
tr: Sonraki satırı seç

en: Select to the previous line
tr: Önceki satırı seç

en: Select to the end of the document
tr: Sayfa sonunu seç

en: Insert a new paragraph
tr: Yeni paragraf ekle

en: Insert a new line
tr: Yeni satır ekle

en: Remove formatting
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Strikethrough
tr: Üstü çizili

en: Subscript
tr: Altsimge

en: Superscript
tr: Üstsimge

en: Insert Bulleted List
tr: Maddelenmiş Liste Ekle

en: Insert Numbered List
tr: Numaralandırılmış Liste Ekle

en: Indent
tr: Girintile

en: Outdent
tr: Girintiyi Azalt

en: Center
tr: Ortala

en: Justify
tr: İki Yana Hizala

en: Align Left
tr: Sola Hizala

en: Align Right
tr: Sağa Hizala

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
tr: Web Denetleyici - %2

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
tr: Gönder

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
tr: Bu aranabilir bir indeks. Aranacak sözcükleri girin:

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
tr: Gönder

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
tr: Dosya Seç

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
tr: Dosya seçilmedi

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
tr: Bağlantıyı Kaydet...&Bağlantıyı Farklı Kaydet...

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
tr: &Bağlantyı  Kopyala

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
tr: Resmi Aç

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
tr: &Resmi Kayde.

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
tr: Resmi Kopyala

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
tr: Resim Adresini Kopyala

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
tr: Video Aç

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
tr: Ses Aç

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
tr: Videoyu Kopyala

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
tr: Sesi Kopyala

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
tr: Denetimleri Aç/Kapat

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
tr: Döngüyü Aç/Kapat

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
tr: Tam Ekrana Geç

[ctx: Play]
en: Play
tr: Oynat

[ctx: Pause]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: Mute]
en: Mute
tr: Sesi Kapat

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
tr: Çerçeve Aç

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
tr: Geriye Git

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
tr: İleriye GitBir adım ileri git

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
tr: Dur

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
tr: Yeniden Yükle

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
tr: Hiç Tahmin BulunamadıHiç harita bulunamadı

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
tr: Yoksay

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
tr: Sözlüğe Ekle

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
tr: Web'te Ara

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
tr: Sözlüğe Bak

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
tr: Bağlantıyı Aç

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
tr: Yoksay

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
tr: Yazım Denetimi

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
tr: Yazım Denetimini ve Grameri Göster

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
tr: Yazım Denetimini ve Grameri Gizle

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
tr: Yazım Denetimi Yap

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
tr: Yazarken Yazım Denetimi Yap

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
tr: Grameri Yazım Denetimi ile Denetle

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
tr: Yatık

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
tr: Altı Çizili

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
tr: Çerçeve

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
tr: Yön

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
tr: Metin Yönü

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
tr: Denetle

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
tr: Son aramalar boş

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
tr: Son aramalar

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
tr: Son aramaları temizle

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
tr: Eksik Eklenti

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
tr: %1 (%2x%3 piksel)

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
tr: Yükleniyor...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
tr: Canlı Yayın

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
tr: Ses Ögesi

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
tr: Video Ögesi

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
tr: Sesi Kapat Düğmesi

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
tr: Kapalı Sesi Aç Düğmesi

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
tr: Oynatma Düğmesi

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
tr: Duraklatma Düğmesi

[ctx: Media controller element]
en: Slider
tr: Kaydırma Çubuğu

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
tr: Geriye Sar Düğmesi

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
tr: Geçen Süre

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
tr: Kalan Süre

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
tr: Durum Ekranı

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
tr: Tam Ekran Düğmesi

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
tr: İleri Git Düğmesi

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
tr: Geri Git Düğmesi

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
tr: Ses izlerinin sesini kapat

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
tr: Sesi kapalı olan ses izlerinin sesini aç

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
tr: Oynatmayı başlat

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
tr: Oynatmayı duraklat

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
tr: Filmi geriye sar

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
tr: Geçerli filmin süresi

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
tr: Kalan film süresi

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
tr: Geçerli filmin durumu

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
tr: Filmi tam ekran kipi oynat

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
tr: Hemen geriye git

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
tr: Hemen ileriye git

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
tr: Belirsiz süre

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
tr: %1 Gün %2 saat %3 dakika %4 saniye

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
tr: %1 saat %2 dakika %3 saniye

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
tr: %1 dakika %2 saniye

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
tr: %1 saniye

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
tr: İzin verilmedi

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
tr: Çok fazla açık dosya

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
tr: Böyle bir dosya ya da dizin yok

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
tr: Disk sürücüde yer kalmadı

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Could not open input redirection for reading
tr: Girdi yönlendirmesi okumak için açılamadı

en: Could not open output redirection for writing
tr: Çıktı yönlendirmesi yazmak için açılamadı

en: Resource error (fork failure): %1
tr: Kaynak hatası (ayrım hatası): %1

en: Process operation timed out
tr: Süreç işlemde zaman aşımı

en: Error reading from process
tr: Süreçten okuma hatası

en: Error writing to process
tr: Sürece yazma hatası

en: Process crashed
tr: Süreç çöktü

en: No program defined
tr: Hiç bir uygulama tanımlanmadı

en: Process failed to start: %1
tr: Süreç başlatılamadı: %1

en: Destination file exists
tr: Hedef dosya var

en: Cannot remove source file
tr: Kaynak dosya silinemedi

en: Cannot open %1 for input
tr: Girdi için %1 açılamadı

en: Cannot open for output
tr: Çıktı için açılamadı

en: Cannot create %1 for output
tr: Çıktı için %1 oluşturulamadı

en: %1: unable to set key on lock
tr: %1: kilide anahtar atanamıyor

en: %1: create size is less then 0
tr: %1: oluşturma boyutu 0'dan az

en: %1: unable to lock
tr: %1: kilitlenemedi

en: %1: unable to unlock
tr: %1: kilit açılamadı

en: %1: already exists
tr: %1: zaten var

en: %1: doesn't exists
tr: %1: yok

en: %1: invalid size
tr: %1: geçersiz boyut

en: %1: out of resources
tr: %1: yetersiz kaynak

en: %1: permission denied
tr: %1: izin verilmedi

en: %1: unknown error %2
tr: %1: bilinmeyen hata %2

en: %1: key is empty
tr: %1: anahtar boş

en: %1: doesn't exist
tr: %1: yok

en: %1: UNIX key file doesn't exist
tr: %1: UNIX anahtar dosyası yok

en: %1: ftok failed
tr: %1: ftok başarısız oldu

en: %1: unable to make key
tr: %1: anahtar yapılamadı

en: %1: system-imposed size restrictions
tr: %1: sistem kaynaklı boyut sınırlandırmaları

en: %1: bad name
tr: %1: isim uygun değil

en: %1: not attached
tr: %1: eklenmemiş

en: %1: size query failed
tr: %1: boyut sorgusu başarısız oldu

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
tr: %1: zaten var

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
tr: %1: yok

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
tr: %1: yetersiz kaynak

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
tr: %1: izin verilmedi

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
tr: %1: bilinmeyen hata %2

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
tr: %1: isim hatası

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
tr: %1: anahtar boş

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
tr: %1: anahtar yapılamadı

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
tr: %1: ftok başarısız oldu

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
tr: '%1' içerisindeki eklenti doğrulama verisi uyuşmuyor

en: The shared library was not found.
tr: Paylaşılan (ortak) kitaplık bulunamadı.

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
tr: '%1' geçerli bir Qt eklentisi değil.

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
tr: '%1' eklentisi uyumsuz Qt kitaplığı kullanıyor. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
tr: '%1' eklentisi uyumsuz Qt kitaplığı kullanıyor. Beklenen inşa anahtarı "%2", alınan "%3"

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
tr: '%1' eklentisi uyumsuz Qt kitaplığı kullanıyor. (Hata ayıklama ve uygulama kitaplıkları karışık olamaz.)

en: The plugin was not loaded.
tr: Eklenti yüklenmedi.

en: '%1' is not an ELF object (%2)
tr: '%1' bir ELF nesnesi (%2)

en: '%1' is not an ELF object
tr: '%1' bir ELF nesnesi değil

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
tr: '%1' geçersiz bir ELF nesnesi (%2)

en: Cannot load library %1: %2
tr: %1 kitaplığı yüklenemedi: %2

en: Cannot unload library %1: %2
tr: %1 kitaplığı kaldırılamadı: %2

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
tr: %2 içerisindeki "%1" %1 sembolü çözülemedi: %3

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
tr: hata yok

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
tr: pasifleştirilmiş özellik kullanıldı

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
tr: hatalı karakter sınıfı imlası

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
tr: ileriye dönük kötü söz dizimi

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
tr: kötü tekrarlama söz dizimi

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
tr: geçersiz sekizlik değer

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
tr: eksik sol ayraç

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
tr: beklenmeyen bitiş

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
tr: iç limite ulaşıldı

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
tr: geçersiz aralık

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
tr: geçersiz kategori

en: Extra content at end of document.
tr: Belge sonunda fazladan içerik var.

en: Invalid entity value.
tr: Geçersiz varlık referansı (entity) değeri.

en: Invalid XML character.
tr: Geçersiz XML karakteri.

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
tr: İçerik içerisinde ']]>' dizisine izin verilmez.

en: Encountered incorrectly encoded content.
tr: Doğru şekilde kodlanmamış içeriğe rastlandı.

en: Namespace prefix '%1' not declared
tr: İsimlendirme öneki '%1' bildirilmedi

en: Illegal namespace declaration.
tr: Uygunsuz isimlendirme bildirimi.

en: Attribute redefined.
tr: Nitelik yeniden tanımlandı.

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
tr: Açık kimlik bilgisinde beklenmeyen '%1' karakteri.

en: Invalid XML version string.
tr: Geçersiz XML sürüm ifadesi.

en: Unsupported XML version.
tr: Desteklenmeyen XML sürümü.

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
tr: Bağımsız yalancı nitelik kodlamadan sonra belirmelidir.

en: %1 is an invalid encoding name.
tr: %1 geçersiz bir kodlama adıdır.

en: Encoding %1 is unsupported
tr: %1 kodlaması desteklenmiyor

en: Standalone accepts only yes or no.
tr: Bağımsız sadece evet ya da hayır kabul eder.

en: Invalid attribute in XML declaration.
tr: XML bildiriminde geçersiz nitelik.

en: Premature end of document.
tr: Erken sayfa sonu.

en: Invalid document.
tr: Geçersiz belge.

en: Expected
tr: Beklenen

en: , but got '
tr: , fakat alınan '

en: Unexpected '
tr: Beklenmeyen '

en: Expected character data.
tr: Beklenen karakter verisi.

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: <undefined>
tr: <tanımlanmamış>

[ctx: QDeclarativeAnimatedImage]
en: Qt was built without support for QMovie
tr: Qt QMovie desteği olmadan inşa edilmiş

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
tr: Geçersiz karakter

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed string at end of line
tr: Satır sonunda kapatılmamış dizge

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal escape sequence
tr: Geçersiz kaçış dizisi

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed comment at end of file
tr: Dosyanın sonunda kapatılmamış yorum satırı

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal syntax for exponential number
tr: Üslü sayı için geçersiz sözdizimi

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid regular expression flag '%0'
tr: Geçersiz düzenli ifade bayrağı '%0'

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression class
tr: Sonlandırılmamış düzenli ifade sınıfı

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
tr: Sözdizimi hatası

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected token `%1'
tr: Beklenmeyen sembol: '`%1'

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected token `%1'
tr: Beklenen sembol `%1'

en: Invalid property assignment: color expected
tr: Geçersiz özellik ataması: Renk bekleniyor

en: Invalid property assignment: date expected
tr: Geçersiz özellik ataması: Tarih bekleniyor

en: Invalid property assignment: time expected
tr: Geçersiz özellik ataması: Saat bekleniyor

en: Invalid property assignment: datetime expected
tr: Geçersiz özellik ataması: Tarih-saat bekleniyor

en: Invalid property assignment: size expected
tr: Geçersiz özellik ataması: Boyut bekleniyor

en: Invalid property assignment: unsupported type "%1"
tr: Geçersiz özellik ataması: "%1" tipi desteklenmiyor

en: Element is not creatable.
tr: Öge oluşturulabilir değil.

en: Invalid component id specification
tr: Geçersiz bileşen kimliği belirtimi

en: id is not unique
tr: kimlik biricik değil

en: Invalid use of namespace
tr: Geçersiz isimlendirme kullanımı

en: Invalid use of id property
tr: Geçersiz kimlik özelliği kullanımı

en: Invalid property use
tr: Geçersiz özellik kullanımı

en: Invalid property type
tr: Geçersiz özellik tipi

en: Invalid empty ID
tr: Geçersiz boş kimlik

en: Invalid empty URL
tr: Geçersiz boş adres

en: module "%1" is not installed
tr: %1 modülü kurulu değil

en: "%1": no such directory
tr: "%1": böyle bir dosya ya da dizin yok

en: - %1 is not a namespace
tr: - %1 bir isimlendirme değil

en: local directory
tr: yerel dizin

en: is not a type
tr: bir tip değil

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected type name
tr: Beklenen tip adı

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected parameter type
tr: Beklenen parametre tipi

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid property type modifier
tr: Geçersiz özellik tipi düzenleyici

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected property type
tr: Beklenen özellik adı

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Readonly not yet supported
tr: Salt-okunurluk henüz desteklenmiyor

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create object of type %1
tr: Tip %1 nesnesi oluşturulamadı

en: Read-only Transaction
tr: Salt-okunur Aktarım

en: SQL transaction failed
tr: SQL aktarımı başarısız oldu

en: Script %1 unavailable
tr: %1 betiği kullanılabilir değil

en: Type %1 unavailable
tr: %1 tipi kullanılabilir değil

en: Namespace %1 cannot be used as a type
tr: %1 isimlendirmesi tip olarak kullanılamaz

en: Error decoding: %1: %2
tr: Kod açılamadı: %1: %2

en: Cannot open: %1
tr: Açılamadı: %1

en: invalid query: "%1"
tr: geçersiz  sorgu: "%1"

en: Connections: syntax error
tr: Bağlantılar: sözdizimi hatası

en: Connections: script expected
tr: Bağlantılar: betik bekleniyor

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activates the program's main window
tr: Uygulamanın ana penceresini etkinleştirir

en: %1 bytes
tr: %1 bayt

en: Invalid filename
tr: Geçersiz dosya adı

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
tr: <b>"%1" ismi kullanılamaz.</b><p>Daha az karakter içeren ve noktalama işaretleri içermeyen başka bir isim kullanmayı deneyin.

en: Name
tr: Ad

en: Size
tr: Boyut

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
tr: Tür

[ctx: All other platforms]
en: Type
tr: Tip

en: Date Modified
tr: Değiştirilme Tarihi

en: Select Font
tr: Yazı Tipi Seç

en: &Font
tr: &Yazı Tipi

en: Font st&yle
tr: Yazı ti&pi biçimi

en: &Size
tr: &Boyut

en: Effects
tr: Etkiler

en: Stri&keout
tr: Üstü çi&zili

en: &Underline
tr: &Altı çizili

en: Sample
tr: Örnek

en: Wr&iting System
tr: S&istem Yazılıyor

en: Enter a value:
tr: Bir değer girin:

en: &Options >>
tr: &Seçenekler >>

en: &Print
tr: &Yazdır

en: &Options <<
tr: &Seçenekler <<

en: Print to File (PDF)
tr: Dosyaya Yazdır (PDF)

en: Print to File (Postscript)
tr: Dosyaya Yazdır (Postscript)

en: Local file
tr: Yerel dosya

en: Write %1 file
tr: %1 dosya yaz

en: Print To File ...
tr: Dosyaya Yazdır ...

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
tr: %1 bir dizin.
    Lütfen farklı bir isim seçin.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
tr: %1 dosyası yazılabilir değil.
    Lütfen farklı bir isim seçin.

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: %1 dosyası zaten var.
    Üzerine yazmak istiyor musunuz ?

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
tr: İsim

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
tr: Değer

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
tr: Yazdırma Önizlemesi

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
tr: Sonraki sayfaa

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
tr: Önceki sayfa

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
tr: İlk sayfa

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
tr: Son sayfa

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
tr: Genişliğe sığdır

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
tr: Sayfayı sığdır

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
tr: Büyüt

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
tr: &Küçült

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
tr: Dikey

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
tr: Yatay

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
tr: Tek sayfa göster

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
tr: Dönen sayfaları göster

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
tr: Tüm sayfalara genel bakışı göster

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
tr: Yazdır

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
tr: Sayfa düzeni

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
tr: PDF olarak Dışarıya Aktar

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
tr: PostScript olarak Dışarıya Aktar

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
tr: Yazdır

en: Done
tr: Bitti

en: What's This?
tr: Bu Nedir?

en: Go Back
tr: Geri Git

en: < &Back
tr: < &Geri

en: Continue
tr: Devam Et

en: &Next
tr: So&nraki

en: &Next >
tr: İ&leri >

en: Commit
tr: Gönder

en: &Finish
tr: &Bitir

en: Help
tr: Yardım

en: &Help
tr: &Yardım

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
tr: Sayfa Düzeni

en: Executive
tr: Yönetici

en: Folio
tr: Yaprak

en: Ledger
tr: Ana Hesap Defteri

en: Letter
tr: Mektup

en: US Common #10 Envelope
tr: US Genel #10 Mektup

en: Custom
tr: Özel

en: Centimeters (cm)
tr: Santimetre (cm)

en: Millimeters (mm)
tr: Milimetre (mm)

en: Inches (in)
tr: İnç (in)

en: Points (pt)
tr: Nokta (pt)

en: File exists
tr: Dosya var

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
tr: <qt>Üzerine yazmak istiyor musunuz?</qt>

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
tr: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inç)

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
tr: Yönetim (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)

en: Folio (210 x 330 mm)
tr: Daktilo Kağıdı (210 x 330 mm)

en: Ledger (432 x 279 mm)
tr: Hesap Defteri (432 x 279 mm)

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
tr: Yasal (8.5 x 14 inç, 216 x 356 mm)

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
tr: US Genel #10 Zarf (105 x 241 mm)

en: Print selection
tr: Seçimi yazdır

en: Print current page
tr: Geçerli sayfayı yazdır

en: Print
tr: Yazdır

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
tr: 'Başlangıç' sayfasının değeri 'Son' sayfa değerinden büyük olamaz.

en: OK
tr: Tamam

en: Show Details...
tr: Ayrıntıları Göster...

en: Hide Details...
tr: Ayrıntıları Gizle...

[ctx: QMessageBox]
en: OK
tr: Tamam

[ctx: QMessageBox]
en: Help
tr: Yardım

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
tr: <h3>Qt Hakkında</h3><p>Bu uygulama Qt %1 sürümü kullanmaktadır.</p>

en: About Qt
tr: Qt Hakkında

en: XIM input method
tr: XIM girdi yöntemi

en: Windows input method
tr: Windows girdi yöntemi

en: Mac OS X input method
tr: Mac OS X girdi yöntemi

en: S60 FEP input method
tr: S60 FEP girdi yöntemi

en: False
tr: Yanlış

en: True
tr: Doğru

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
tr: Bilgisayarım

en: %1 byte(s)
tr: %1 Bayt

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
tr: Disk Sürücüsü

[ctx: QFileDialog]
en: File
tr: Dosya

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
tr: Dosya Dizini

[ctx: All other platforms]
en: Folder
tr: Dizin

[ctx: Mac OS X Finder]
en: Alias
tr: Takma Ad

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
tr: Kısayol

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
tr: LTR

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
tr: Servisler

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
tr: %1 Ögesini Gizle

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
tr: Diğerlerini Gizle

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
tr: Tümünü Göster

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
tr: Tercihler...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
tr: %1 Uygulamasından Çık

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
tr: %1 Hakkında

[ctx: QShortcut]
en: Left
tr: Sol

[ctx: QShortcut]
en: Up
tr: Yukarı

[ctx: QShortcut]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: QShortcut]
en: Down
tr: Aşağı

[ctx: QShortcut]
en: Menu
tr: Menü

[ctx: QShortcut]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: QShortcut]
en: Back
tr: Geri

[ctx: QShortcut]
en: Forward
tr: İleri

[ctx: QShortcut]
en: Stop
tr: Dur

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
tr: Yenile

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
tr: Sesi Düşür

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
tr: Sesi Kapat

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
tr: Sesi Yükselt

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
tr: Bası Güçlendir

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
tr: Bası Yükselt

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
tr: Bası Alçalt

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
tr: Tizi Yükselt

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
tr: Tizi Alçalt

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
tr: Ortam Çal

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
tr: Ortamı Durdur

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
tr: Ortam Önceki

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
tr: Ortam Sonraki

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
tr: Ortam Kaydet

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
tr: Ortamı Duraklat

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
tr: Ortamı Oynat/Duraklat

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
tr: Ana Sayfa

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
tr: Yer İmleri

[ctx: QShortcut]
en: Search
tr: Ara

[ctx: QShortcut]
en: Standby
tr: Bekleme Kipine Geç

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
tr: Adres Aç

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
tr: E-posta Uygulamasını Aç

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
tr: Ortam Aç

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
tr: Çalıştır (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
tr: Çalıştır (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
tr: Çalıştır (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
tr: Çalıştır (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
tr: Çalıştır (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
tr: Çalıştır (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
tr: Çalıştır (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
tr: Çalıştır (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
tr: Çalıştır (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
tr: Çalıştır (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
tr: Çalıştır (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
tr: Çalıştır (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
tr: Çalıştır (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
tr: Çalıştır (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
tr: Çalıştır (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
tr: Çalıştır (F)

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
tr: Monitör Parlaklığını Arttır

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
tr: Monitör Parlaklığını Azalt

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
tr: Klavye Işığını Aç/Kapat

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
tr: Klavye Parlaklığını Arttır

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
tr: Klavye Parlaklığını Azalt

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
tr: Kapat

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
tr: Uyan

[ctx: QShortcut]
en: Eject
tr: Çıkart

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
tr: Ekran Koruyucu

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
tr: Uyku Kipine Geç

[ctx: QShortcut]
en: Shop
tr: Alışveriş

[ctx: QShortcut]
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
tr: Yer İmlerine Ekle

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
tr: Bağlantılar

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
tr: Parlaklığı Ayarla

[ctx: QShortcut]
en: Finance
tr: Finans

[ctx: QShortcut]
en: Community
tr: Topluluk

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
tr: Sesi Geriye Sar

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
tr: Sesi İleriye Sar

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
tr: Uygulama Sağ

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
tr: Uygulama Sol

[ctx: QShortcut]
en: Book
tr: Kitap

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

[ctx: QShortcut]
en: Clear
tr: Temizle

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
tr: Yakalamayı Temizle

[ctx: QShortcut]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: QShortcut]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: QShortcut]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: QShortcut]
en: Display
tr: Ekran

[ctx: QShortcut]
en: Documents
tr: Belgeler

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
tr: Hesap Tablosu

[ctx: QShortcut]
en: Browser
tr: Tarayıcı

[ctx: QShortcut]
en: Game
tr: Oyun

[ctx: QShortcut]
en: Go
tr: Git

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
tr: Çık

[ctx: QShortcut]
en: Market
tr: Pazar

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
tr: Toplantı

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
tr: Klavye Menüsü

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
tr: Sitelerim

[ctx: QShortcut]
en: News
tr: Haberler

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
tr: Ev Ofisi

[ctx: QShortcut]
en: Option
tr: Seçenek

[ctx: QShortcut]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: QShortcut]
en: Phone
tr: Telefon

[ctx: QShortcut]
en: Reply
tr: Yanıtla

[ctx: QShortcut]
en: Reload
tr: Yeniden Yükle

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
tr: Pencereleri Döndür

[ctx: QShortcut]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: QShortcut]
en: Send
tr: Gönder

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
tr: Yazım Denetleyici

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
tr: Ekranı Böl

[ctx: QShortcut]
en: Support
tr: Destek

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
tr: Görev Çubuğu

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
tr: Uçbirim

[ctx: QShortcut]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: QShortcut]
en: Travel
tr: Gezi

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
tr: Kelime İşlemci

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
tr: Büyüt

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
tr: Küçült

[ctx: QShortcut]
en: Away
tr: Uzakta

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
tr: Hızlı Mesajlaşma Aracı

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
tr: Ağ Kamerası

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
tr: İleti Yönlendir

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
tr: Resimler

[ctx: QShortcut]
en: Music
tr: Müzik

[ctx: QShortcut]
en: Battery
tr: Pil

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
tr: Kablosuz

[ctx: QShortcut]
en: Ultra Wide Band
tr: Çok Geniş Bant

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
tr: Sesi İleri Sar

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
tr: Sesi Tekrarla

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
tr: Sesi Rastgele Çal

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
tr: Altyazı

[ctx: QShortcut]
en: Time
tr: Saat

[ctx: QShortcut]
en: Select
tr: Seç

[ctx: QShortcut]
en: View
tr: Göster

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
tr: Üst Menü

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
tr: Askıya Al

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
tr: Uyku Kipine Geç

[ctx: QShortcut]
en: Number Lock
tr: Num Lock

[ctx: QShortcut]
en: Insert
tr: Ekle

[ctx: QShortcut]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: QShortcut]
en: System Request
tr: Sistem İsteği

[ctx: QShortcut]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: QShortcut]
en: No
tr: Hayır

[ctx: QShortcut]
en: Context1
tr: Bağlam1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
tr: Bağlam2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
tr: Bağlam3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
tr: Bağlam4

[ctx: QShortcut]
en: Call
tr: Ara

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
tr: Aç

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
tr: Ara/Aç Durumunu Değiştir

[ctx: QShortcut]
en: Flip
tr: Değiştir

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
tr: Sesli Arama

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
tr: Son Numarayı Yeniden Arama

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
tr: Fotograf Makinesi Deklanşörü

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
tr: Çoklu Aday

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
tr: Önceki Aday

en: Select
tr: Seç

en: Exit
tr: Çık

en: locally connected
tr: yerel olarak bağlı

en: Aliases: %1
tr: Takma adlar: %1

en: unknown
tr: bilinmeyen

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
tr: Yarı Kalın

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
tr: Siyah

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
tr: Yarı

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
tr: İnce

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
tr: Yatık

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
tr: Eğik

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
tr: Herhangi biri

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
tr: Yunanca

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
tr: Kiril

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
tr: Ermenice

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
tr: İbranice

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
tr: Arapça

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
tr: Süryanice

[ctx: QFontDatabase]
en: Thaana
tr: Thaana Dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Devanagari
tr: Sanskritçe

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
tr: Bengalce

[ctx: QFontDatabase]
en: Gurmukhi
tr: Gurmukhi Dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Gujarati
tr: Gujarat Dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Oriya
tr: Oriya Dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
tr: Tamil Dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Kannada
tr: Kannada Dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Malayalam
tr: Malaya dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
tr: Sinhala Dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
tr: Tayvan Dili

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
tr: Gürcüce

[ctx: QFontDatabase]
en: Khmer
tr: Kimerce

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
tr: Geleneksel Çince

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
tr: Japonca

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
tr: Korece

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
tr: Vietnamca

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
tr: Sembol

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
tr: Eski İrlandaca

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
tr: Rünik

en: &Undo
tr: &Geri Al

en: &Redo
tr: &Yinele

en: Cu&t
tr: &Kes

en: &Copy
tr: &Kopyala

en: Copy &Link Location
tr: Bağlantı Konumunu Kopya&la

en: &Paste
tr: Ya&pıştır

en: Delete
tr: Sil

en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
tr: LRM Soldan-sağa yap

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
tr: RLM Sağdan-sola yap

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
tr: SWJ Sıfır genişlik birleştiricisi

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
tr: ZWNJ Sıfır genişlik ayrıştırıcısı

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
tr: ZWSP Sıfır genişlik boşluğu

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
tr: LRE Soldan-sağa gömülü yap

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
tr: RLE Sağdan-sola gömülü yap

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
tr: LRO Soldan-sağa zorlaması başlangıcı

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
tr: RLO Sağdan-sola zorlaması başlangıcı

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
tr: PDF Pop yönlü biçimlendirme

en: Insert Unicode control character
tr: Unicode kontrol karakteri ekle

en: Home
tr: Ev Dizini

en: Undo %1
tr: Geri Al %1

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo %1
tr: Yinele %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
tr: Yinele

en: <empty>
tr: <boş>

en: &Select All
tr: &Tümünü Seç

en: &Step up
tr: Bir adım &yukarı

en: Step &down
tr: Bir adım &aşağı

en: AM
tr: ÖÖ

en: am
tr: öö

en: PM
tr: ÖS

en: pm
tr: ös

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &OK
tr: &Tamam

[ctx: QDialogButtonBox]
en: OK
tr: Tamam

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
tr: &Kaydet

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
tr: Aç

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
tr: İ&ptal

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
tr: Kapa&t

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
tr: Uygula

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
tr: Kaydetme

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
tr: Kaydetmeden Kapat

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
tr: Vazgeç

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
tr: &Evet

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
tr: &Tümüne Evet

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
tr: &Hayır

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
tr: Tümüne Ha&yır

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
tr: Tümünü Kaydet

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
tr: İptal

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
tr: Yeniden Dene

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
tr: Yoksay

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
tr: Öntanımlılara Dön

en: (Untitled)
tr: (Başlıksız)

en: %1 - [%2]
tr: %1 - %2

en: Minimize
tr: Küçült

en: Maximize
tr: Ekranı kapla

en: Unshade
tr: Topla

en: Shade
tr: Perdele

en: Restore Down
tr: Aşağı İndir

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Close
tr: Kapat

en: Menu
tr: Menü

en: &Restore
tr: &Geri Yükle

en: &Move
tr: &Taşı

en: Mi&nimize
tr: &Küçült

en: Ma&ximize
tr: &Ekranı kapla

en: Stay on &Top
tr: Her Zaman Ü&stte

en: &Close
tr: &Kapat

en: Actions
tr: Eylemler

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
tr: Köşe Araç Çubuğu

en: Scroll here
tr: Buraya kaydır

en: Left edge
tr: Sol kenarlık

en: Top
tr: Başlangıç

en: Right edge
tr: Sağ kenarlık

en: Bottom
tr: Son

en: Page left
tr: Sayfa sola

en: Page up
tr: Sayfa yukarıya

en: Page right
tr: Sayfa sağa

en: Page down
tr: Sayfa aşağıya

en: Scroll left
tr: Sola kaydır

en: Scroll up
tr: Yukarıya kaydır

en: Scroll right
tr: Sağa kaydır

en: Scroll down
tr: Aşağıya kaydır

en: Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat

en: Sh&ade
tr: &Perdele

en: &Unshade
tr: &Topla

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
tr: %1 açılamadı

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
tr: %1 konumuna yazılırken yazma hatası oluştu: %2

en: Socket error on %1: %2
tr: %1 üzerinde soket hatası: %2

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
tr: Uzak makine %1 üzerindeki olgunlamamış bağlantıyı kesti

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
tr: Yerel olmayan %1 dosyasını açma isteği

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
tr: %1 açma hatası: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
tr: %1 konumuna yazılırken yazma hatası: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
tr: %1 açılamadı: Verilen adres bir dizin

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
tr: %1 konumundan okurken okuma hatası: %2

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
tr: Geçersiz Adres: %1

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
tr: "%1" protokolü bilinmiyor

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
tr: Ağ oturumu hatası.

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
tr: arka uç başlatma hatası.

en: Temporary network failure.
tr: Geçici ağ hatası.

en: Operation canceled
tr: İşlem iptal edildi

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
tr: Ağ erişimi pasifleştirilmiş.

en: No suitable proxy found
tr: Uygun bir vekil sunucu bulunamadı

en: Cannot open %1: is a directory
tr: %1 açılamaz: bir dizin

en: Logging in to %1 failed: authentication required
tr: %1 konumuna giriş başarısız oldu: kimlik doğrulama gerekiyor

en: Error while downloading %1: %2
tr: %1 indirilirken bir hata oluştu: %2

en: Error while uploading %1: %2
tr: %1 gönderilirken bir hata oluştu: %2

en: Invalid configuration.
tr: Geçersiz yapılandırma.

en: Host not found
tr: Makine bulunamadı

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
tr: Makine adı verilmedi

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
tr: Geçersiz makine adı

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
tr: Makine adı verilmedi

en: No host name given
tr: Makine adı verilmedi

en: Invalid hostname
tr: Geçersiz makine adı

en: Unknown address type
tr: Bilinmeyen adres tipi

en: Unable to initialize non-blocking socket
tr: Tıkanmasız soket başlatılamadı

en: Unable to initialize broadcast socket
tr: Yayın soketi başlatılamadı

en: The remote host closed the connection
tr: Uzak makine bağlantıyı kapattı

en: Network operation timed out
tr: Ağ işleminde zaman aşımı

en: Out of resources
tr: Yetersiz kaynak

en: Unsupported socket operation
tr: Desteklenmeyen soket işlemi

en: Protocol type not supported
tr: Protokol tipi desteklenmiyor

en: Invalid socket descriptor
tr: Geçersiz soket tanımlayıcı

en: Host unreachable
tr: Makine erişilemez

en: Network unreachable
tr: Ağ erişilemez durumda

en: Connection timed out
tr: Bağlantıda zaman aşımı

en: Connection refused
tr: Bağlantı reddedildi

en: The bound address is already in use
tr: Bağlanılacak adres zaten kullanılıyor

en: The address is not available
tr: Adres kullanılabilir değil

en: The address is protected
tr: Adres korumalı

en: Datagram was too large to send
tr: Veri tablosu göndermek için çok büyük

en: Unable to send a message
tr: Bir ileti gönderilemedi

en: Unable to receive a message
tr: Bir ileti alınamadı

en: Unable to write
tr: Yazılamadı

en: Network error
tr: Ağ hatası

en: Another socket is already listening on the same port
tr: Başka bir soket aynı portu dinliyor

en: Operation on non-socket
tr: Soketsiz işlem

en: The proxy type is invalid for this operation
tr: Bu işlem için vekil sunucu tipi geçersiz

en: Connection to proxy refused
tr: Vekil sunucuya bağlantı reddedildi

en: Connection to proxy closed prematurely
tr: Vekil sunucuya yapılan bağlantı erken kapatıldı

en: Proxy host not found
tr: Vekil sunucu makine bulunamadı

en: Connection to proxy timed out
tr: Vekil sunucuya bağlantıda zaman aşımı oluştu

en: Proxy authentication failed
tr: Vekil sunucu yetkilendirmesi başarısız oldu

en: Proxy authentication failed: %1
tr: Vekil sunucu yetkilendirmesi başarısız oldu: %1

en: SOCKS version 5 protocol error
tr: SOCKS sürüm 5 protokol hatası

en: General SOCKSv5 server failure
tr: Genel SOCKSv5 sunucusu hatası

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
tr: Bağlantıya SOCKSv5 sunucusu tarafından izin verilmiyor

en: TTL expired
tr: TTL zaman aşımı

en: SOCKSv5 command not supported
tr: SOCKSv5 komutu desteklenmiyor

en: Address type not supported
tr: Adres tipi desteklenmiyor

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
tr: Bilinmeyen SOCKSv5 vekil sunucu hatası kodu 0x%1

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
tr: Ağ işleminde zaman aşımı oluştuAğ işleminde zaman aşımı

en: The address is invalid for this operation
tr: Bu işlem için adres geçersiz

en: The specified network session is not opened
tr: Belirtilen ağ oturumu açılmadı

en: Operation on socket is not supported
tr: Soket üzerindeki işlem desteklenmiyor

en: This platform does not support IPv6
tr: Bu platform IPv6 desteklemiyor

en: Socket operation timed out
tr: Soket işleminde zaman aşımı

en: Socket is not connected
tr: Soket bağlı değil

en: Error creating SSL context (%1)
tr: SSL bağlamı oluşturulurken hata (%1)

en: Invalid or empty cipher list (%1)
tr: Geçersiz ya da boş edinme listesi (%1)

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
tr: Anahtar olmadan bir sertifika sağlanamaz, %1

en: Error loading local certificate, %1
tr: Yerel sertifika yüklenirken hata, %1

en: Error loading private key, %1
tr: Yerel gizli anahtar yüklenirken hata, %1

en: Error creating SSL session, %1
tr: SSL oturumu oluşturma hatası, %1

en: Error creating SSL session: %1
tr: SSL oturumu oluşturma hatası: %1

en: Unable to write data: %1
tr: Veri yazılamadı: %1

en: Unable to decrypt data: %1
tr: Veri şifrelemesi çözülemedi: %1

en: Error while reading: %1
tr: Okunurken hata: %1

en: Error during SSL handshake: %1
tr: SSL tokalaşması sırasında hata: %1

en: System
tr: Sistem

en: Restore up
tr: Yukarı geri yükle

en: Restore down
tr: Aşağı geri yükle

en: Contains commands to manipulate the window
tr: Pencereyi durumunu değiştirmek için gereken komutları içerir

en: Moves the window out of the way
tr: Pencereyi taşır

en: Puts a maximized window back to normal
tr: Büyütülmüş bir pencereyi önceki haline getirir

en: Makes the window full screen
tr: Pencereyi tam ekran yapar

en: Closes the window
tr: Pencereyi kapatır

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
tr: Pencerenin adını gösterir ve pencereyi değiştirebilecek kontrolleri içerir

en: Scroll Left
tr: Sola Kaydır

en: Scroll Right
tr: Sağa Kaydır

en: Press
tr: Bas

en: Close the tab
tr: Sekmeyi kapat

en: Activate the tab
tr: Sekmeyi etkinleştir

en: Open
tr: Aç

en: More
tr: Daha fazla

en: Less
tr: Daha az

en: Line up
tr: Sırala

en: Position
tr: Konum

en: Line down
tr: Satır aşağı

en: SpeedoMeter
tr: Hız Ölçer

en: SliderHandle
tr: Kaydırma Çubuğu Tutucu

en: Uncheck
tr: İşaretleme

en: Check
tr: İşaretle

en: Toggle
tr: Değiştir

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Dock
tr: Gömülü

en: Float
tr: Serbest

en: Roaming error
tr: Gezinme hatası

en: Session aborted by user or system
tr: Oturum sistem ya da kullanıcı tarafından sonlandırıldı

en: The specified configuration cannot be used.
tr: Belirtilen yapılandırma dosyası kullanılamaz.

en: Unidentified Error
tr: Tanımlanamayan Hata

en: Unknown session error.
tr: Bilinmeyen oturum hatası.

en: Could not read image data
tr: Resim verisi okunamadı

en: Image mHeader read failed
tr: Resmin başlık bilgisi okunamadı

en: Image type not supported
tr: Resim tipi desteklenmiyor

en: Image depth not valid
tr: Resim derinliği geçerli değil

en: Could not read footer
tr: Alt bilgi okunamadı

en: Could not reset to start position
tr: Başlangıç konumuna sıfırlanamadı

en: Select IM
tr: Giriş Yöntemi Seç

en: Multiple input method switcher
tr: Çoklu girdi yöntemi seçici

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
tr: Çoklu girdi yöntemi seçici, metin parçacıkları genel menüsünü kullanır

en: Items
tr: Ögeler

en: Inspector Mode
tr: Denetleyici Kipi

en: Play/Pause Animations
tr: Canlandırmaları Oynat/Duraklat

en: Select (Marquee)
tr: Seç (Çoklu)

en: Zoom
tr: Büyüt

en: Color Picker
tr: Renk Seçici

en: Apply Changes to QML Viewer
tr: Değişiklikleri QML Göstericiye Uygula

en: Apply Changes to Document
tr: Değişiklikleri Belgeye Uygula

en: Tools
tr: Araçlar

en: Copy Color
tr: Rengi Kopyala

en: Zoom to &100%
tr: &100% boyutuna büyüt

en: Zoom In
tr: Büyüt

en: Zoom Out
tr: Küçült

en: Apply
tr: Uygula

en: Defaults
tr: Öntanımlılar

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: Operation stopped by the user
tr: İşlem kullanıcı tarafından durduruldu

en: %1, %2 not defined
tr: %1, %2 tanımlanmadı

en: Ambiguous %1 not handled
tr: Belirsiz %1 yürütülemedi

en: Insert
tr: Ekle

en: Update
tr: Güncelle

[ctx: QSql]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
tr: Bu kayıt silinsin mi?

[ctx: QSql]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: QSql]
en: No
tr: Hayır

[ctx: QSql]
en: Insert
tr: Ekle

[ctx: QSql]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: QSql]
en: Save edits?
tr: Düzenlemeleriniz kaydedilsin mi?

[ctx: QSql]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: QSql]
en: Confirm
tr: Doğrula

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
tr: Düzenlemeleriniz iptal edilsin mi?

en: Clear
tr: Temizle

en: Customize...
tr: Özelleştir...

en: More...
tr: Ek Bilgi...

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: ID
tr: Kimlik

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
tr: Konum

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
tr: Koşul

en: New
tr: Yeni

en: Go to Line
tr: Satıra Git

en: Line:
tr: Satır:

en: Interrupt
tr: Kesme

en: Step Into
tr: Bir Adım İçeri

en: Step Over
tr: Adımı Bitir

en: Step Out
tr: Bir Adım Dışarı

en: Run to Cursor
tr: İmlece kadar çalıştır

en: Run to New Script
tr: Yeni Betik Çalıştır

en: Toggle Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Etkinleştir veya Pasifleştir

en: Clear Debug Output
tr: Hata Ayıklama Çıktısını Temizle

en: Clear Error Log
tr: Hata Günlük Kaydını Temizle

en: Clear Console
tr: Konsolu Temizle

en: &Find in Script...
tr: &Betik içerisinde Bul...

en: Find &Next
tr: So&nrakini Bul

en: Find &Previous
tr: Önce&kini Bul

en: Debug
tr: Hata Ayıkla

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Case Sensitive
tr: Büyük Küçük Harf Duyarlı

en: Whole words
tr: Tam Sözcükler

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
tr: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Arama başa döndü

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
tr: İsim

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
tr: Değer

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
tr: Düzey

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
tr: İsim

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
tr: Konum

en: Disable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Pasifleştir

en: Enable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Etkinleştir

en: Breakpoint Condition:
tr: Kesme Noktası Koşulu:

en: Loaded Scripts
tr: Yüklenen Betikler

en: Breakpoints
tr: Kesme Noktaları

en: Stack
tr: Yığın

en: Locals
tr: Yereller

en: Console
tr: Konsol

en: Debug Output
tr: Hata Ayıklama Çıktısı

en: Error Log
tr: Hata Günlük Kaydı

en: Search
tr: Ara

en: View
tr: Göster

en: Qt Script Debugger
tr: Qt Betik Hata Ayıklayıcısı

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
tr: Sorgu çalıştırılamadı

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
tr: İfade hazırlanamadı

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
tr: Değişken atanamadı

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
tr: %1 kaydı getirilemedi

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
tr: Sonraki getirilemedi

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
tr: İlk öge getirilemedi

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
tr: Son öge getirilemedi

en: Unable to connect
tr: Bağlanılamadı

en: Unable to commit transaction
tr: İşlem (transaction) yapılamadı

en: Unable to rollback transaction
tr: İşlem (transaction) geri alınamadı

en: Unable to set autocommit
tr: Otomatik uygulama ayarlanamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
tr: BLOB oluşturulamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
tr: BLOB yazılamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
tr: BLOB açılamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
tr: BLOB okunamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
tr: Dizi (array) bulunamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
tr: Dizi (array) verisi alınamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
tr: Sorgu bilgisi alınamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
tr: İşlem (transaction) başlatılamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
tr: İşlem (transaction) yapılamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
tr: İfade yerleştirilemedi

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
tr: İfade hazırlanamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
tr: Girdi ifadesi tanımlanamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
tr: İfade tanımlanamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
tr: İfade kapatılamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
tr: Sorgu çalıştırılamadı

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
tr: Sonraki öge getirilemedi

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
tr: İfade bilgisi alınamadı

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
tr: Veritabanı açma hatası

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
tr: İşlem (transaction) başlatılamadı

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
tr: İşlem (transaction) yapılamadı

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
tr: İşlem (transaction) geri alınamadı

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
tr: Veri getirilemedi

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
tr: Sorgu çalıştırılamadı

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
tr: Sonuç kaydedilemedi

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
tr: Sonraki sorgu çalıştırılamadı

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
tr: Sonraki sonuç kaydedilemedi

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
tr: İfade hazırlanamadı

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
tr: Sorgu sıfırlanamadı

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
tr: Değer atanamadı

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
tr: Sorgu çalıştırılamadı

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
tr: Otomatik değerler atanamadı

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
tr: İfade sonuçları kaydedilemedi

en: Unable to open database '
tr: Veritabanı açılamadı '

en: Unable to begin transaction
tr: İşleme (transaction) başlanamadı

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
tr: Sonrakine gidilemedi

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
tr: İfade hazırlanamadı

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
tr: İfade tipi alınamadı

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
tr: Değer atanamadı

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
tr: Sorgu çalıştırılamadı

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
tr: Başlatılamadı

en: Unable to logon
tr: Oturum açılamadı

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
tr: İşleme (transaction) başlanamadı

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
tr: İşlem (transaction) yapılamadı

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
tr: İşlem (transaction) geri alınamadı

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
tr: QODBCResult::reset:  'SQL_CURSOR_STATIC' sorgu niteliği olarak ayarlanamadı. Lütfen ODBC sürücü yapılandırmanızı kontrol edin

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
tr: Sorgu çalıştırılamadı

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
tr: Getirilemedi

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
tr: Sonraki getirilemedi

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
tr: İlk öge getirilemedi

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
tr: Önceki öge getirilemedi

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
tr: İfade hazırlanamadı

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
tr: Değişken atanamadı

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
tr: Bağlanılamadı - Sürücü gereken işlevleri desteklemiyor

en: Unable to disable autocommit
tr: Otomatik uygulama pasifleştirilemedi

en: Unable to enable autocommit
tr: Otomatik uygulama etkinleştirilemedi

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
tr: Sorgu oluşturulamadı

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
tr: İfade hazırlanamadı

en: Could not begin transaction
tr: İşleme (transaction) başlanamadı

en: Could not commit transaction
tr: İşlem (transaction) yapılamadı

en: Could not rollback transaction
tr: İşlem (transaction) geri alınamadı

en: Unable to subscribe
tr: Üye olunamadı

en: Unable to unsubscribe
tr: Üyelikten çıkılamadı

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
tr: Satır getirilemedi

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
tr: Sorgu yok

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
tr: Sorgu çalıştırılamadı

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
tr: Aynı anda birden çok sorgu cümlesi çalıştırılamadı

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
tr: Sorgu sıfırlanamadı

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
tr: Parametreler atanamadı

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
tr: Parametre sayısı tutmuyor

en: Error opening database
tr: Veritabanı açma hatası

en: Error closing database
tr: Veritabanı kapatma hatası

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
tr: Sonuçlar eşlenemedi

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
tr: Sorgu çalıştırılamadı

en: Unable to open connection
tr: Bağlantı açılamadı

en: Unable to use database
tr: Veritabanı kullanılamadı

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
tr: Sütun sayısı alınamadı

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
tr: Sütun adı alınamadı

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
tr: Sütun tipi alınamadı

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
tr: Satır getirilemedi

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
tr: Sorgu cümlesi çalıştırılamadı

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
tr: Sorgu cümlesi hazırlanmadı

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
tr: Sorgu cümlesi sıfırlanamadı

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
tr: Parametreler bağlanamadı

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
tr: Parametre sayısı uyuşmuyor

en: Invalid option:
tr: Geçersiz seçenek:

[ctx: QXml]
en: no error occurred
tr: hiç hata oluşmadı

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
tr: alıcı tarafından hata üretildi

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
tr: beklenmeyen dosya sonu

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
tr: birden fazla belge türü bilgisi

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
tr: öge ayrıştırılırken bir hata oluştu

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
tr: etiket uyuşmuyor

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
tr: içerik ayrıştırılırken hata

[ctx: QXml]
en: unexpected character
tr: beklenmeyen karakter

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
tr: işleme komutları için geçersiz isim

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
tr: XML tanımlamalarını okurken sürüm bekleniyor

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
tr: bağımsız tanımlama için hatalı değer

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
tr: XML bildirimi okunurken  kodlama bildirmi ya da bağımsız bildirim beklenir

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
tr: XML bildirimi okunurken bağımsız bildirim beklenir

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
tr: belge tipi tanımlaması ayrıştırılırken hata oluştu

[ctx: QXml]
en: letter is expected
tr: bir harf bekleniyordu

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
tr: yorum ayrıştırılırken hata oluştu

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
tr: referans ayrıştırılırken hata oluştu

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
tr: içsel genel varlık başvurusuna DTD içinde izin verilmez

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
tr: Nitelik değeri içerisinde ayrıştırılmış genel dış varlık referansılarına (entity) izin verilmez

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
tr: DTD içerisinde ayrıştırılmış genel dış varlık referansılarına (entity) izin verilmez

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
tr: hatalı yerde ayrıştırılmamış varlık referansı (entity)

[ctx: QXml]
en: recursive entities
tr: özyineli varlıklar

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
tr: dış varlık referansının (entity) metin bildiriminde hata

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
tr: %2 değerine sahip bir %1-öznitelik halihazırda tanımlanmıştır.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
tr: Bir %1-özniteliği, %3 değil, geçerli bir %2 değerine sahip olmalı.

en: %1 is an unsupported encoding.
tr: %1 desteklenmeyen bir kodlamadır.

en: Network timeout.
tr:  Ağ zaman aşımına uğradı.

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
tr: %1 ögesi dizilemez çünkü belge ögesinin dışında bulunuyor.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
tr: %1 öznitelik ögesi dizilemez çünkü üst seviyede bulunuyor.

en: Warning in %1: %2
tr: %1 içerisinde uyarı: %2

en: Unknown location
tr: Bilinmeyen konum

en: Error %1 in %2: %3
tr: %2 içerisinde %1 hatası: %3

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
tr: Tamsayı bölmesinde girdiler yok, %1, %2 olabilir.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
tr: Tamsayı bölmesindeki bölünen değer %1, sonsuzluk olamaz (%2).

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
tr: Bölme işlemindeki bölen değer %1, sıfır olamaz (%2).

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
tr: Tamsayıyı (%1) sıfıra (%2) bölme işlemi tanımlı değildir.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
tr: Bir sayıyı (%1) sıfıra (%2) bölme işlemi tanımlı değildir.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
tr: Sıfıra (%2) göre mod alma işlemi (%1) tanımlı değildir.

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
tr: %1 türündeki bir değer, %2 türündeki (sayı olmayan) bir değere bölünemez.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
tr: %1 türündeki bir değer, %2 veya %3 türündeki (artı veya eksi sıfır) bir değere bölünemez.

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
tr: %1 türündeki bir değer, %2 veya %3 türündeki (artı veya eksi sıfır) bir değerle çarpılamaz.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
tr: %1 türündeki bir değerin Etkin Doğruluk Değeri olamaz.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
tr: Etkin Doğruluk Değeri, iki veya daha fazla atomik değer içeren ardışımlardan hesaplanamaz.

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
tr: %1 türündeki bir değer mutlaka çift sayıda haneden oluşmalıdır. %2 değeri buna uymuyor.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
tr: %1 %2 tipinin bir geçerli değeri değil.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
tr: %1 Yılı geçersiz çünkü %2 ile başlıyor.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
tr: %1 Günü %2..%3 aralığının dışında.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
tr: %1 Ayı %2..%3 aralığının dışında.

en: Overflow: Can't represent date %1.
tr: Taşma: %1 tarihi temsil edilemiyor.

en: Day %1 is invalid for month %2.
tr: %1 Günü %2 Ayı için geçersiz.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
tr: Saat 24:%1:%2.%3 geçersiz. Saat 24 ama dakika, saniye ve milisaniye 0 değil;

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
tr: Saat %1:%2:%3.%4 geçersiz.

en: Overflow: Date can't be represented.
tr: Taşma: Tarih temsil edilemiyor.

en: At least one component must be present.
tr: En azından bir bileşen olmalıdır.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
tr: %1 ayracından sonra en az bir zaman bileşeni gelmelidir.

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
tr: %1 işleci %2 tipi üzerinde kullanılamaz.

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
tr: %1 işleci, %2 ve %3 türündeki atomik değerler üzerinde kullanılamaz.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
tr: Hesaplanmış bir özelliğin isim alanı URI'si %1 olamaz.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
tr: Hesaplanmış bir özelliğin isim alanı URI'si %2 yerel ismiyle %1 olamaz.

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
tr: Çevirimde yazma hatası, beklenen %1, alınan %2.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
tr: %1 veya ondan türemiş türlere biçim verirken, kaynak değer aynı türden, veya bir dizgi değişmezi olmalıdır. %2 türüne izin verilmez.

en: No casting is possible with %1 as the target type.
tr: Hedef türü %1 olan tür dönüşümü yapılamaz.

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
tr: %1 türünden %2 türüne dönüşüm yapılamaz.

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
tr: %1 türüne dönüşüm yapılamaz çünkü o soyut bir türdür ve örneklenemez.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
tr: %1 değeri %2 türünden %3 türüne dönüştürülemez.

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
tr: %1 türünden %2 türüne dönüştürülürken hata: %3

en: A comment cannot contain %1
tr: Bir yorum %1 içeremez

en: A comment cannot end with a %1.
tr: Bir yorum %1 ile bitemez.

en: No comparisons can be done involving the type %1.
tr: %1 türünü içeren karşılaştırma yapılamaz.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
tr: İşleç %1, tür %2 ve %3 atomik değerleri arasında kullanılamaz.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
tr: Önek geçerli bir %1 olmalıdır, %2 değil.

en: The prefix %1 cannot be bound.
tr: %1 öneki bulunamadı.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
tr: Bir öznitelik düğümü, bir belge düğümünün alt öğesi olamaz. Bu nedenle, öznitelik %1 uygun değildir.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
tr: Bir kitaplık modülü doğrudan işletilemez. Ana bir modülde içe aktarılmış olmalıdır.

en: No template by name %1 exists.
tr: %1 isimli bir şablon yok.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
tr: %1 türündeki bir değer öngörülemez. Öngörülecek değer sayısal veya doğruluk belirten türden olmalıdır.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
tr: Öngörülecek bir yerleşik değer sadece bir sayısal değere karşılık gelmelidir.

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
tr: Bir yolun son adımında düğümler veya atomik değerler olmak zorundadır. İkisinin arasındaki bir karışım olamaz.

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
tr: Bir işleme komutunun verisinde %1 dizgesi bulunamaz

en: No namespace binding exists for the prefix %1
tr: %1 öneki için bir isim alanı bağlayıcısı yok

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
tr: %1 için ilk bağımsız değişken %2 türünde olamaz.

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
tr: %1 işlevi için ikinci bağımsız değişkenin kök düğümü bir belge düğümü olmalıdır. %2 bir belge düğümü değildir.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
tr: Eğer her iki değer de göreli alan konumlarına sahipse, aynı göreli alan konumlarına sahip olmalılar. %1 ve %2 aynı değildir.

en: %1 was called.
tr: %1 iptal edildi.

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
tr: %1, %2 veya %3 tarafından takip edilmelidir, yer değiştirme dizgisinin sonunda değil.

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
tr: Yer değiştirme dizgisinde, %1, öncelenmediği zaman en az bir rakamla takip edilmek zorundadır.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
tr: Yer değiştirme dizgisinde, %1, %3 değil sadece %2 veya kendisini öncelemek için kullanılabilinir.

en: %1 matches newline characters
tr: %1, satır başı karakterleriyle uyumlu

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
tr: %1 ve %2, satır başlangıcı ve sonuyla uyumlu.

en: Matches are case insensitive
tr: Eşlemeler büyük küçük harf duyarlıdır

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
tr: Alfabe dışı karakterler, karakter sınırflarında gözüktükleri zaman dışında kaldırılır

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
tr: %1, geçersiz bir düzenli ifade kalıbıdır: %2

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
tr: %1, düzenli ifadeler için geçersiz bir işaret. Geçerli işaretler:

en: %1 is an invalid %2
tr: %1 geçersiz bir %2

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
tr: Eğer ilk bağımsız değişken boş dizge veya sıfır uzunluklu bir dizgiyse (ad boşluğu yok), bir önek belirtilemez. Önek %1 belirtildi.

en: It will not be possible to retrieve %1.
tr: %1 erişimi mümkün olmayacak.

en: The default collection is undefined
tr: Öntanımlı koleksiyon belirtilmemiş

en: %1 cannot be retrieved
tr: %1 alınamadı

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
tr: Normalleştirme biçimi %1 desteklenmiyor. Desteklenen biçimler %2, %3, %4, %5 ve hiçbiridir; örn. boş dizgi (normalleştirme yok).

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
tr: Bir göreli alan konumu %1..%2 kapsayan bir aralıkta olmalıdır. %3 aralık dışındadır.

en: %1 is not a whole number of minutes.
tr: %1, bir dakika tam sayısı değil.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
tr: %1 için ilk bağımsız değişken %2 türünde olamaz. Sayısal türde olmalıdır, xs:yearMonthDuration veya xs:dayTimeDuration

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
tr: %1 için ilk bağımsız değişken %2 türünde olamaz. %3, %4 veya %5 türünde olmalıdır.

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
tr: %1 için ikinci bağımsız değişken %2 türünde olamaz. %3, %4 veya %5 türünde olmalıdır.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
tr: %1 geçerli bir XML 1.0 karakteri değil.

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
tr: Gereken önemlilik %1; alınan önemlilik %2.

en: The item %1 did not match the required type %2.
tr: %1 ögesi gereken %2 tipi ile örtüşmüyor.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
tr: %1 özniteliği %2 ögesinin üzerinde ortaya çıkmalıdır.

en: The variable %1 is unused
tr: %1 değişkeni kullanılmıyor

en: %1 is an unknown schema type.
tr: %1 bilinmeyen bir şema tipi.

en: A template with name %1 has already been declared.
tr: %1 isimli bir şablon zaten tanımlanmış.

en: %1 is not a valid numeric literal.
tr: %1 geçerli bir sayısal basım değil.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
tr: Sorgu öndeyişinde yalnızca tek bir %1 bildirimi meydana gelebilir.

en: The initialization of variable %1 depends on itself
tr: %1 değişkeninin başlatılması kendisine bağlı

en: No variable with name %1 exists
tr: %1 isimli bir değişken yok

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
tr: Sürüm %1 desteklenmiyor. Desteklenen XQuery sürümü 1.0'dır.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
tr: %1 dil kodlaması geçersiz. Yalnızca Latin karakterler içermeli, alfabe dışı karakterler içermemeli, ve %2 düzenli ifadesiyle uyuşmalıdır.

en: No function with signature %1 is available
tr: %1 imzasına sahip hiçbir işlev yok.

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
tr: Öntanımlı ad boşluğu bildirimi işlev, değişken ve seçenek bildiriminden önce meydana gelmelidir.

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
tr: Ad boşluğu bildirimleri işlev, değişken ve seçenek bildirimlerinden önce meydana gelmelidir.

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
tr: Modül aktarımları işlev, değişken ve seçenek bildirimlerinden önce meydana gelmelidir.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
tr: %1 önekini yeniden tanımlamak olanaksız.

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
tr: %1 öneki zaten giriş bölümünde tanımlanmış.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
tr: Bir seçenek adı bir öneke sahip olmalıdır. Seçenekler için öntanımlı ad boşluğu yoktur.

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
tr: Şema İçeriye Aktarma özelliği desteklenmiyor ve bu nedenle %1 tanımlamaları oluşmayacak.

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
tr: Hedef %1 ad boşluğu boş olamaz.

en: The module import feature is not supported
tr: Modül içeriye aktarma özelliği desteklenmiyor

en: A variable with name %1 has already been declared.
tr: %1 isimli bir değişken zaten tanımlanmış.

en: No value is available for the external variable with name %1.
tr: %1 adıyla harici değişken için hiçbir değer yok.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
tr: Kullanıcı tanımlı bir fonksiyon için isimlendirme boş olamaz (bu gibi durumlarda var olan daha önce tanımlanmış %1 önekini deneyin)

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
tr: %1 ad boşluğu ayrılmıştır; bu nedenle kullanıcı tanımlı işlevler onu kullanmayabilir. Bu durumlar için var olan daha önce tanımlanmış %2 önekini deneyin.

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
tr: Bir kitaplık modülündeki bir kullanıcı tanımlı işlevin isimlendirmesi, modül isimlendirmesi ile eşdeğer olmalıdır. Başka bir deyişle, %2 yerine %1 olmalıdır.

en: A function already exists with the signature %1.
tr: %1 imzasını taşıyan bir fonksiyon zaten var.

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
tr: Hiçbir harici işlev desteklenmiyor. Desteklenen tüm işlevler, onları ilk önce harici olarak bildirmeden, doğrudan kullanılabilinir.

en: %1 is an invalid template mode name.
tr: %1 geçersiz bir şsblon kipi adıdır.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
tr: Bir aşırı-ifadede bağlı değişkenin adı, konumsal değişkenden farklı olmalıdır. Bunun sonucu olarak, %1 adlı iki değişken birbiriyle çatışır.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
tr: Şema Doğrulama Özelliği desteklenmiyor. Bu nedenle %1-ifadeleri kullanılmayacak.

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
tr: Pragma ifadelerin hiçbiri desteklenmiyor. Bu nedenle, bir son çare ifadesi sunulmalı

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
tr: %1-ekseni XQuery içerisinde desteklenmiyor

en: No function with name %1 is available.
tr: %1 isimli kullanılabilir bir fonksiyon yok.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
tr: URI ad boşluğu, bir %1 önekine boş bir dizgi olarak bağlanamaz.

en: %1 is an invalid namespace URI.
tr: %1 geçersiz bir  isimlendirme Adresidir.

en: It is not possible to bind to the prefix %1
tr: %1 önekini bağlamak mümkün değil

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
tr: %1 ad boşluğu yalnızca %2 ifadesine bağlanabilir (ve herhangi bir durumda önceden bildirilir).

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
tr: %1 öneki yalnızca %2 ifadesine bağlanabilir (ve herhangi bir durumda önceden bildirilir).

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
tr: İki adboşluğu bildirim öznitelikleri aynı ada sahip: %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
tr: URI ad boşluğu sabit olmalıdır ve kapalı ifadeler kullanamaz.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
tr: Bu ögede %1 adıyla bir öznitelik zaten var.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
tr: Bir doğrudan öğe inşaatçısı iyi biçimlendirilmedi. %1, %2 ifadesiyle sonlanıyor.

en: The name %1 does not refer to any schema type.
tr: %1 adı hiçbir şema tipine karşılık gelmiyor.

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
tr: %1 karmaşık bir türdür. Karmaşık türlere biçim verme mümkün değildir. Ancak, %2 gibi atomik türlere biçim vermek işe yarar.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
tr: %1 bir atomik tür değildir. Yalnızca atomik türlere biçim vermek mümkündür.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
tr: %1, kapsam-içi öznitelik bildiriminde yok. Taslak içe aktarma özelliğinin desteklenmediğine dikkat edin.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
tr: Biz uzantı tanımlaması bir isimlendirme alanı içerisinde olmalıdır.

en: Element %1 is not allowed at this location.
tr: %1 ögesine bu konumda izin verilmiyor.

en: Text nodes are not allowed at this location.
tr: Metin düğümlerine bu konumda izin verilmiyor.

en: Parse error: %1
tr: Ayrıştırma hatası: %1

en: Unknown XSL-T attribute %1.
tr: Bilinmeyen XSL-T özniteliği %1.

en: Element %1 must come last.
tr: %1 ögesi en son gelmeli.

en: Only one %1-element can appear.
tr: Sadece %1-öge ortaya çıkabilir.

en: Element %1 cannot have children.
tr: %1 ögesinin alt ögesi olamaz.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
tr: %1 özniteliği %2 değerini alamaz.

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
tr: %1 özniteliği sadece %2 ögesinde ortaya çıkabilir.

en: %1 element is not allowed in this context.
tr: %1 ögesine bu konumda izin verilmiyor.

en: Element %1 already defined.
tr: %1 ögesi zaten tanımlanmış.

en: Attribute %1 already defined.
tr: %1 özniteliği zaten tanımlanmış.

en: Type %1 already defined.
tr: %1 tipi zaten tanımlanmış.

en: Attribute group %1 already defined.
tr: %1 öznitelik grubu zaten tanımlandı.

en: %1 element is not allowed in this scope
tr: %1 ögesine bu konumda izin verilmiyor

en: %1 is not valid according to %2.
tr: %1, %2 ögesine göre geçersiz.

en: Element %1 is missing child element.
tr: %1 ögesinin alt ögesi eksik.

en: empty
tr: boş

en: zero or one
tr: sıfır ya da bir

en: exactly one
tr: tam olarak bir

en: one or more
tr: bir ya da daha fazla

en: zero or more
tr: sıfır ya da daha fazla

en: Required type is %1, but %2 was found.
tr: Gereken tip %1 ama %2 bulundu.

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
tr: %1 türünden %2 türüne dönüşümde hassasiyet kaybı olabilir.

en: The focus is undefined.
tr: Odak tanımlanmamış.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
tr: Başka düğüm türlerinden sonra öznitelikler eklemek mümkün değil.

en: An attribute by name %1 has already been created.
tr: %1 adıyla bir öznitelik halihazırda yaratılmıştır.
