gconf 1.1.6 - en to fi translation catalogue (494 entries)

en: Failed to get configuration file path from '%s'
fi: Asetustietojen polkua ei voitu selvittää nimestä ”%s”

en: Created Evolution/LDAP source using configuration file '%s'
fi: Luotiin Evolution/LDAP-lähde asetustiedostosta ”%s”

en: Unable to parse XML file '%s'
fi: XML-tiedoston ”%s” jäsentäminen epäonnistui

en: Config file '%s' is empty
fi: Asetustiedosto ”%s” on tyhjä

en: Root node of '%s' must be <evoldap>, not <%s>
fi: Lähteen ”%s” juurisolmun pitää olla <evoldap>, ei <%s>

en: No <template> specified in '%s'
fi: ”%s” ei määrittele kenttää <template>

en: No "filter" attribute specified on <template> in '%s'
fi: Kohteessa ”%s” ei ole määritelty attribuuttia ”filter”

en: No LDAP server or base DN specified in '%s'
fi: ”%s” ei määrittele LDAP-palvelinta tai juuri-DN:ää

en: Contacting LDAP server: host '%s', port '%d', base DN '%s'
fi: Otetaan yhteyttä LDAP-palvelimeen: isäntä ”%s”, portti ”%d”, juuri-DN ”%s”

en: Failed to contact LDAP server: %s
fi: LDAP-palvelimeen ei saatu yhteyttä: %s

en: Searching for entries using filter: %s
fi: Haetaan kohteita suodattimella: %s

en: Error querying LDAP server: %s
fi: Virhe suoritettaessa kyselyä LDA-palvelimelta: %s

en: Got %d entries using filter: %s
fi: Löytyi %d kohtaa suodattimella: %s

en: Cannot find directory %s
fi: Kansiota ”%s” ei löydy

en: Error saving GConf tree to '%s': %s
fi: GConf-puun tallennus tiedostoon ”%s” epäonnistui: %s

en: Usage: %s <dir>
fi: Käyttö: %s <kansio>

en: Usage: %s <dir>
      Merges a markup backend filesystem hierarchy like:
        dir/%%gconf.xml
            subdir1/%%gconf.xml
            subdir2/%%gconf.xml
      to:
        dir/%%gconf-tree.xml
fi: Käyttö: %s <kansio>
      Yhdistää merkintämoduulin tiedostojärjestelmärakenteen seuraavasti:
        hak/%%gconf.xml
            alihak1/%%gconf.xml
            alihak2/%%gconf.xml
      tuloksena:
        hak/%%gconf-tree.xml

en: Unloading text markup backend module.
fi: Tekstimerkintäkielen taustamoduuli poistuu muistista.

en: Couldn't find the XML root directory in the address `%s'
fi: XML-juurikansiota ei löytynyt osoitteesta ”%s”

en: Could not make directory `%s': %s
fi: Kansion ”%s” luonti epäonnistui: %s

en: Can't read from or write to the XML root directory in the address "%s"
fi: XML-juurikansiosta osoitteessa ”%s” ei voi lukea eikä sinne voi kirjoittaa

en: Directory/file permissions for XML source at root %s are: %o/%o
fi: XML-lähteen kansion tai tiedoston oikeudet juuressa %s ovat: %o/%o

en: Remove directory operation is no longer supported, just remove all the values in the directory
fi: Kansion poistotoiminto ei ole enää tuettu: poista vain kaikki kansion sisältämät arvot

en: Could not open lock directory for %s to remove locks: %s
fi: ”%s”:n lukituskansion avaaminen lukkojen poistamiseksi epäonnistui: %s

en: Could not remove file %s: %s
fi: Tiedoston ”%s” poisto epäonnistui: %s

en: Initializing Markup backend module
fi: Tekstimerkintäkielen taustamoduuli käynnistyy

en: Failed to give up lock on XML directory "%s": %s
fi: XML-kansion ”%s” lukituksen luovutus epäonnistui: %s

en: Failed to write some configuration data to disk
fi: Asetustietojen kirjoittaminen levylle ei onnistunut

en: Could not make directory "%s": %s
fi: Kansion ”%s” luonti epäonnistui: %s

en: Could not remove "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: Failed to write "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Failed to load file "%s": %s
fi: Tiedoston ”%s” lataaminen epäonnistui: %s

en: Line %d character %d: %s
fi: Rivi %d, merkki %d: %s

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
fi: Määre ”%s” ei kelpaa elementtiin <%s> tässä asiayhteydessä

en: Didn't understand `%s' (expected integer)
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (odotettiin kokonaislukua)

en: Integer `%s' is too large or small
fi: Kokonaisluku ”%s” on liian suuri tai pieni

en: Didn't understand `%s' (expected true or false)
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (odotettiin ”true” tai ”false”)

en: Didn't understand `%s' (expected real number)
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (odotettiin reaalilukua)

en: Unknown value "%s" for "%s" attribute on element <%s>
fi: Tuntematon arvo ”%1$s” elementin <%3$s> määreelle ”%2$s”

en: No "%s" attribute on element <%s>
fi: Elementillä <%2$s> ei ole määrettä ”%1$s”

en: Invalid ltype "%s" on <%s>
fi: Virheellinen l-tyyppi ”%s” elementissä <%s>

en: Invalid first-element type "%s" on <%s>
fi: Virheellinen ensimmäisen elementin tyyppi ”%s” elementissä <%s>

en: Invalid cdr_type "%s" on <%s>
fi: Virheellinen cdr-tyyppi ”%s” elementissä <%s>

en: Invalid list_type "%s" on <%s>
fi: Virheellinen listatyyppi ”%s” elementissä <%s>

en: Two <default> elements below a <local_schema>
fi: Kaksi <default>-elementtiä <local_schema>:n jälkeen

en: Two <longdesc> elements below a <local_schema>
fi: Kaksi <longdesc>-elementtiä <local_schema>:n jälkeen

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
fi: Elementti <%s> ei käy elementin <%s> jälkeen

en: <%s> provided but current element does not have type %s
fi: <%s> annettu, mutta nykyinen elementti ei ole tyypiltään %s

en: Two <car> elements given for same pair
fi: Kaksi <car>-elementtiä samassa parissa

en: Two <cdr> elements given for same pair
fi: Kaksi <cdr>-elementtiä samassa parissa

en: <li> has wrong type %s
fi: <li>:n tyyppi %s on väärä

en: <%s> provided but parent <entry> does not have a value
fi: <%s> annettu, mutta isän <entry>:ssä ei ole arvoa

en: Element <%s> is not allowed inside current element
fi: Elementti <%s> ei käy nykyisen elementin sisään

en: Outermost element in menu file must be <gconf> not <%s>
fi: Valikkotiedoston uloimman elementin on oltava <gconf>, ei <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
fi: Elementti <%s> ei käy elementin <%s> sisään

en: No text is allowed inside element <%s>
fi: Elementin <%s> sisällä ei voi olla tekstiä

en: Failed to open "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: Error reading "%s": %s
fi: Virhe luettaessa ”%s”: %s

en: Could not flush file '%s' to disk: %s
fi: Tiedostoa ”%s” ei voitu siirtää levylle: %s

en: Error writing file "%s": %s
fi: Tiedoston ”%s” kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Failed to move temporary file "%s" to final location "%s": %s
fi: Väliaikaistiedoston ”%s” siirtäminen lopulliseen sijaintiin ”%s” epäonnistui: %s

en: Unloading XML backend module.
fi: XML-taustamoduuli poistuu muistista.

en: Error syncing the XML backend directory cache: %s
fi: Virhe XML-taustamoduulin kansiovälimuistin synkronoinnissa: %s

en: Initializing XML backend module
fi: XML-taustamoduuli käynnistyy

en: Failed to sync XML cache contents to disk
fi: XML-välimuistin sisällön synkronointi levylle epäonnistui

en: Unable to remove directory `%s' from the XML backend cache, because it has not been successfully synced to disk
fi: Kansion ”%s” poistaminen XML-taustamoduulin välimuistista ei onnistu, koska se ei ole synkronoitunut levylle onnistuneesti

en: Could not stat `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” tilatietojen luku epäonnistui: %s

en: XML filename `%s' is a directory
fi: XML-tiedostonimi ”%s” on kansio

en: Failed to delete "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” poisto epäonnistui: %s

en: Failed to write file `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Failed to set mode on `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” oikeuksien asettaminen epäonnistui: %s

en: Failed to write XML data to `%s': %s
fi: XML-datan kirjoittaminen tiedostoon ”%s” epäonnistui: %s

en: Failed to close file `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” sulkeminen epäonnistui: %s

en: Failed to rename `%s' to `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” nimeäminen tiedostoksi ”%s” epäonnistui: %s

en: Failed to restore `%s' from `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” palauttaminen tiedostosta ”%s” epäonnistui: %s

en: Failed to delete old file `%s': %s
fi: Vanhan tiedoston ”%s” poisto epäonnistui: %s

note: These are all fatal errors
en: Failed to stat `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” tilatietojen lukeminen epäonnistui: %s

en: Duplicate entry `%s' in `%s', ignoring
fi: Toinenkin ”%s”-merkintä tiedostossa ”%s”: se jää huomiotta

en: Entry with no name in XML file `%s', ignoring
fi: Nimetön merkintä XML-tiedostossa ”%s”: se jää huomiotta

en: A toplevel node in XML file `%s' is <%s> rather than <entry>, ignoring
fi: Ylätason solmu XML-tiedostossa ”%s” on <entry>:n sijasta <%s>: se jää huomiotta

en: Failed to create file `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” luonti epäonnistui: %s

en: Failed to parse XML file "%s"
fi: XML-tiedoston ”%s” jäsentäminen epäonnistui

note: There was an error
en: Ignoring XML node with name `%s': %s
fi: ”%s”-niminen XML-solmu jää huomiotta: %s

en: Ignoring schema name `%s', invalid: %s
fi: Virheellinen kaavaimen nimi ”%s” jää huomiotta: %s

en: Ignoring XML node `%s': %s
fi: XML-solmu ”%s” jää huomiotta: %s

en: Failed reading default value for schema: %s
fi: Kaavaimen oletusarvon lukeminen epäonnistui: %s

en: No "type" attribute for <%s> node
fi: Solmulla <%s> ei ole ”type”-ominaisuutta

en: A node has unknown "type" attribute `%s', ignoring
fi: Solmulla on tuntematon ”type”-ominaisuus ”%s”: se jää huomiotta

en: No "value" attribute for node
fi: Solmulla ei ole ”value”-ominaisuutta

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML list node
fi: XML-luettelosolmun sisällä oleva XML-solmu <%s> ei ole tulkittavissa

en: Invalid type (list, pair, or unknown) in a list node
fi: Virheellinen tyyppi (luettelo, pari tai tuntematon) luettelosolmussa

en: Bad XML node: %s
fi: Virheellinen XML-solmu: %s

en: List contains a badly-typed node (%s, should be %s)
fi: Luettelo sisältää väärin kirjoitetun solmun (%s, kun pitäisi olla %s)

en: Ignoring bad car from XML pair: %s
fi: XML-parin virheellinen car jää huomiotta: %s

en: parsing XML file: lists and pairs may not be placed inside a pair
fi: XML-tiedoston jäsentyessä: luettelot ja parit eivät voi olla parin sisällä

en: Ignoring bad cdr from XML pair: %s
fi: Virheellinen XML-parin cdr jää huomiotta: %s

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML pair node
fi: XML-parisolmun sisällä oleva XML-solmu <%s> ei ole tulkittavissa

en: Didn't find car and cdr for XML pair node
fi: XML-parin car ja cdr eivät löytyneet

en: Missing cdr from pair of values in XML file
fi: Parin cdr puuttuu XML-tiedostosta

en: Missing car from pair of values in XML file
fi: Parin car puuttuu XML-tiedostosta

en: Missing both car and cdr values from pair in XML file
fi: Parin sekä car:n että cdr:n arvot puuttuvat XML-tiedostosta

en: Change GConf mandatory values
fi: Muuta GConfin pakollisia arvoja

en: Change GConf system values
fi: Muuta GConfin järjestelmäarvoja

en: Privileges are required to change GConf mandatory values
fi: Gconfin pakollisten asetusten muuttaminen vaatii riittävät oikeudet

en: Privileges are required to change GConf system values
fi: Gconfin järjestelmäasetusten muuttaminen vaatii riittävät oikeudet

en: `%c' is an invalid character in a configuration storage address
fi: Merkkiä ”%c” ei voi olla asetustallenteen osoitteessa

note: -- end debug only
en: No such file `%s'
fi: Tiedostoa ”%s” ei löydy

en: Backend `%s' failed to return a vtable
fi: Taustamoduuli ”%s” ei palauttanut kelvollista vtablea

en: Backend `%s' missing required vtable member `%s'
fi: Taustamoduulin ”%s” palauttamasta vtablesta puuttuu jäsen ”%s”

en: Bad address `%s': %s
fi: Virheellinen osoite ”%s”: %s

en: Bad address `%s'
fi: Virheellinen osoite ”%s”

en: GConf won't work without dynamic module support (gmodule)
fi: GConf ei toimi ilman tukea dynaamisille moduuleille (gmodule)

en: Error opening module `%s': %s
fi: Moduulin ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: Error initializing module `%s': %s
fi: Moduulin ”%s” käynnistys epäonnistui: %s

en: Couldn't locate backend module for `%s'
fi: Taustamoduulia ”%s” ei löydy

en: Failed to shut down backend
fi: Taustamoduulin sammutus epäonnistui

en: GConf Error: %s
fi: GConf-virhe: %s

en: GConf warning: failure listing pairs in `%s': %s
fi: GConf-varoitus: Kansion ”%s” parien luettelointi epäonnistui: %s

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
fi: Odotettu: ”%s”, saatu: ”%s”, avain: %s

en: Received invalid value in set request
fi: Virheellisen arvo sisältävä asetuspyyntö saapui

en: Couldn't make sense of CORBA value received in set request for key `%s'
fi: Avaimen ”%s” asetuspyynnössä ollut CORBA-arvo ei ole järkevä

en: Received request to drop all cached data
fi: Kaiken välivarastoidun tiedon hylkäämispyyntö saapui

en: Received request to sync synchronously
fi: Synkronointipyyntö saapui

en: Fatal error: failed to get object reference for ConfigDatabase
fi: Vakava virhe: objektiin ConfigDatabase ei saatu viittausta

en: Failed to sync one or more sources: %s
fi: Yhden tai useamman lähteen synkronointi epäonnistui: %s

en: Error obtaining new value for `%s' after change notification from backend `%s': %s
fi: Kohteen ”%s” uuden arvon selvittäminen ei onnistunut, kun taustamoduuli ”%s” oli huomauttanut muutoksesta: %s

en: Failed to log addition of listener %s (%s); will not be able to restore this listener on gconfd restart, resulting in unreliable notification of configuration changes.
fi: Kuuntelijan %s lisäyksen kirjaaminen epäonnistui (%s). Tämä kuuntelija ei voi palautua, kun gconfd:n käynnistyy uudestaan, mikä tekee asetusten muutoksista ilmoittamisen epäluotettavaksi.

en: Listener ID %lu doesn't exist
fi: Kuuntelija ID %lu ei ole olemassa

en: Failed to log removal of listener to logfile (most likely harmless, may result in a notification weirdly reappearing): %s
fi: Kuuntelijan poiston kirjaaminen lokitiedostoon epäonnistui (tämä lienee harmitonta, mutta saattaa aiheuttaa ilmoituksen kummallisen uudelleenilmaantumisen): %s

en: Error getting value for `%s': %s
fi: Avaimen ”%s” arvon haku epäonnistui: %s

en: Error setting value for `%s': %s
fi: Avaimen ”%s” arvon asetus epäonnistui: %s

en: Error unsetting `%s': %s
fi: Avaimen ”%s” poisto epäonnistui: %s

en: Error getting default value for `%s': %s
fi: Avaimen ”%s” oletusarvon haku epäonnistui: %s

en: Error unsetting "%s": %s
fi: Avaimen ”%s” poisto epäonnistui: %s

en: Error getting new value for "%s": %s
fi: Avaimen ”%s” uuden arvon haku epäonnistui: %s

en: Error checking existence of `%s': %s
fi: Kansion ”%s” olemassaolon tarkistus epäonnistui: %s

en: Error removing directory "%s": %s
fi: Kansion ”%s” poisto epäonnistui: %s

en: Failed to get all entries in `%s': %s
fi: Kaikkien kansion ”%s” merkintöjen saaminen ei onnistunut: %s

en: Error listing dirs in `%s': %s
fi: Kansion ”%s” kansioiden luettelointi epäonnistui: %s

en: Error setting schema for `%s': %s
fi: Avaimen ”%s” kaavaimen asetus epäonnistui: %s

en: Notification on %s doesn't exist
fi: Huomatutusta kohteessa %sd ei ole olemassa

en: D-BUS error: %s
fi: D-BUS-virhe: %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown error %s: %s
fi: Tuntematon %s-virhe: %s

en: No D-BUS daemon running
fi: Ei D-BUS-palvelua ajossa

en: Failed to activate configuration server: %s
fi: Asetuspalveliment aktivointi epäonnistui: %s

en: Server couldn't resolve the address `%s'
fi: Palvelin ei voinut selvittää osoitetta ”%s”

en: Can't add notifications to a local configuration source
fi: Paikalliseen asetuslähteeseen ei voi lisätä huomautuksia

en: Couldn't get value
fi: Ei saatu arvoa

en: Success
fi: Onnistui

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Configuration server couldn't be contacted
fi: Asetuspalvelimeen ei muodostunut yhteyttä

en: Permission denied
fi: Oikeudet eivät riitä

en: Couldn't resolve address for configuration source
fi: Asetuslähteen osoite ei selvinnyt

en: Bad key or directory name
fi: Virheellinen avaimen tai tiedoston nimi

en: Parse error
fi: Jäsennysvirhe

en: Corrupt data in configuration source database
fi: Asetuslähteen tietokannassa on viallista dataa.

en: Type mismatch
fi: Tyyppivirhe

en: Key operation on directory
fi: Kansioon yritettiin käyttää avaintoimintoa

en: Directory operation on key
fi: Avaimeen yritettiin käyttää kansiotoimintoa

en: Can't overwrite existing read-only value
fi: Jo olemassa olevaa vain luettavaa arvoa ei voi korvata

en: Object Activation Framework error
fi: Object Activation Framework -virhe

en: Operation not allowed without configuration server
fi: Toiminto ei ole sallittu ilman asetuspalvelinta

en: Failed to get a lock
fi: Lukituksen saaminen ei onnistunut

en: No database available to save your configuration
fi: Asetusten tallentamista varten ei ole tietokantaa.

en: No '/' in key "%s"
fi: Avaimessa ”%s” ei ole merkkiä ”/”

en: Invalid UTF-8 in string value in '%s'
fi: Merkkijonoarvossa ”%s” on virheellistä UTF-8:aa

en: Couldn't interpret CORBA value for list element
fi: CORBA-arvon tulkinta luettelon alkioksi epäonnistui

en: Incorrect type for list element in %s
fi: Vääräntyyppinen luettelon alkio %s

en: Received list from gconfd with a bad list type
fi: Gconfd lähetti väärän tyyppisen luettelon

en: Failed to convert object to IOR
fi: Objektin muunto IOR:ksi epäonnistui

en: Invalid UTF-8 in locale for schema
fi: Virheellistä UTF-8:aa kaavaimen maa-asetustossa

en: Invalid UTF-8 in short description for schema
fi: Virheellistä UTF-8:aa kaavaimen lyhyessä kuvauksessa

en: Invalid UTF-8 in long description for schema
fi: Virheellistä UTF-8:aa kaavaimen pitkässä kuvauksessa

en: Invalid UTF-8 in owner for schema
fi: Virheellistä UTF-8:aa kaavaimen omistajassa

en: Couldn't open path file `%s': %s
fi: Polkutiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: Adding source `%s'
fi: Lisätään lähde ”%s”

en: Read error on file `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” lukuvirhe: %s

en: Text contains invalid UTF-8
fi: Teksti sisältää virheellistä UTF-8:aa

en: Expected list, got %s
fi: Odotettiin luetteloa, mutta saapunut on %s

en: Expected list of %s, got list of %s
fi: Odotettiin %s-luetteloa, mutta saapunut on %s-luettelo

en: Expected pair, got %s
fi: Odotettiin paria, mutta saapunut on %s

en: Expected (%s,%s) pair, got a pair with one or both values missing
fi: Odotettiin (%s,%s)-paria, mutta saapui pari, jonka toinen tai molemmat osat puuttuvat

en: Expected pair of type (%s,%s) got type (%s,%s)
fi: Odotettiin (%s,%s)-tyyppistä paria, mutta saapunut on (%s,%s)

en: Quoted string doesn't begin with a quotation mark
fi: Lainattu merkkijono ei ala lainausmerkillä

en: Quoted string doesn't end with a quotation mark
fi: Lainattu merkkijono ei lopu lainausmerkkiin

en: Encoded value is not valid UTF-8
fi: Koodattu arvo ei ole kelvollista UTF-8:aa

en: Could not lock temporary file '%s': %s
fi: Väliaikaistiedoston ”%s” lukitus epäonnistui: %s

en: Could not create file '%s', probably because it already exists
fi: Tiedoston ”%s” luonti epäonnistui, luultavasti koska se on jo olemassa

en: Failed to create or open '%s'
fi: Tiedoston ”%s” luonti tai avaus epäonnistui

en: Failed to lock '%s': probably another process has the lock, or your operating system has NFS file locking misconfigured (%s)
fi: Tiedoston ”%s” lukitus epäonnistui: luultavasti toinen prosessi omistaa lukituksen, tai käyttöjärjestelmäsi NFS-lukitus on väärin asetettu (%s)

en: Failed to remove '%s': %s
fi: ”%s” ei voitu poistaa: %s

en: Not running within active session
fi: Ei suoritettavana aktiivisessa istunnossa

en: Failed to get connection to session: %s
fi: Istuntoon ei saatu yhteyttä: %s

en: GetIOR failed: %s
fi: GetIOR epäonnistui: %s

en: couldn't contact ORB to resolve existing gconfd object reference
fi: Yhteyden muodostaminen ORB:iin olemassa olevan gconfd:n olioviittauksen selvittämiseksi epäonnistui

en: Failed to convert IOR '%s' to an object reference
fi: IOR:n ”%s” muuntaminen olioviitteeksi epäonnistui

en: couldn't create directory `%s': %s
fi: kansion ”%s” luonti epäonnistui: %s

en: Can't write to file `%s': %s
fi: Tiedostoon ”%s” ei voi kirjoittaa: %s

en: We didn't have the lock on file `%s', but we should have
fi: Meillä ei ollut tiedoston ”%s” lukitusta vaikka olisi pitänyt olla

en: Failed to link '%s' to '%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” linkittäminen tiedostoksi ”%s” epäonnistui: %s

en: Failed to remove lock file `%s': %s
fi: Lukitustiedoston ”%s” poisto epäonnistui: %s

en: Failed to clean up file '%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” siivous epäonnistui: %s

en: Failed to remove lock directory `%s': %s
fi: Lukituskansion ”%s” poisto epäonnistui: %s

en: Server ping error: %s
fi: Palvelimen ping-virhe: %s

en: Failed to contact configuration server; the most common cause is a missing or misconfigured D-Bus session bus daemon. See http://projects.gnome.org/gconf/ for information. (Details - %s)
fi: Yhteyden muodostaminen asetuspalvelimeen epäonnistui. Yleisin syy on puuttuva tai väärin konfiguroitu D-Bus-istuntoväyläpalvelu. Katso lisää osoitteesta http://projects.gnome.org/gconf/. (Yksityiskohdat - %s)

en: none
fi: ei mikään

en: - Sanity checks for GConf
fi: - GConfin eheystarkistus

en: Error while parsing options: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Virhe tulkittaessa valitsimia: %s.
    Suorittamalla komennon ”%s --help” näet luettelon käytettävissä
    olevista valitsimista.

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not open or create the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your configuration, as many programs will need to create files in your home directory. The error was "%s" (errno = %d).
fi: Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään seuraavan ongelman ratkaisemiseksi:
    Tiedoston ”%s” avaus tai luonti epäonnistui. Tämä merkitsee, että asetuksissasi voi olla vikaa, sillä monien ohjelmien tarvitsee luoda tiedostoja kotikansioosi. Virhe oli ”%s” (errno = %d).

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not lock the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your operating system configuration. If you have an NFS-mounted home directory, either the client or the server may be set up incorrectly. See the rpc.statd and rpc.lockd documentation. A common cause of this error is that the "nfslock" service has been disabled.The error was "%s" (errno = %d).
fi: Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään seuraavan ongelman ratkaisemiseksi:
    Tiedoston ”%s” lukitus epäonnistui, mikä merkitsee, että järjestelmän asetuksissa voi olla vikaa. Jos sinulla on NFS-liitetty kotikansio, niin joko asiakkaan tai palvelimen on asetuksissa on vikaa. Katso lisätietoja rpc.statd:n ja rpc.lockd:n ohjeista. Yleinen tämän virheen syy on, että ”nfslock”-palvelu ei ole käytössä. Virhe oli ”%s” (errno = %d).

en: Can't remove file %s: %s
fi: Tiedoston ”%s” poisto epäonnistui: %s

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    No configuration sources in the configuration file "%s"; this means that preferences and other settings can't be saved. %s%s
fi: Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään seuraavan ongelman ratkaisemiseksi:
    Asetustiedostossa ”%s” ei ollut asetuslähteitä, mikä merkitsee ettei asetuksia ja muita valintoja voi tallentaa. %s%s

en: Error reading the file:
fi: Tiedoston lukuvirhe:

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not resolve the address "%s" in the configuration file "%s": %s
fi: Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään seuraavan ongelman ratkaisemiseksi:
    Asetustiedostossa ”%2$s” oleva osoite ”%1$s” ei selvinnyt: %3$s

en: The files that contain your preference settings are currently in use.
    
    You might be logged in to a session from another computer, and the other login session is using your preference settings files.
    
    You can continue to use the current session, but this might cause temporary problems with the preference settings in the other session.
    
    Do you want to continue?
fi: Tiedostot, jotka sisältävät asetustietosi, ovat juuri käytössä.
    
    Lienet kirjautunut istuntoon toiselta tietokoneelta ja tämä toinen kirjautunut istunto käyttää asetustiedostoja nyt.
    
    Voit jatkaa nykyisen istunnon käyttämistä, mutta tämä voi aiheuttaa väliaikaisia ongelmia muiden istuntojen asetustietojen kanssa.
    
    Haluatko jatkaa?

en: _Log Out
fi: _Kirjaudu ulos

en: _Continue
fi: _Jatka

en: %s Continue (y/n)?
fi: %s Jatketaanko (y/n)?

en: Schema contains invalid UTF-8
fi: Kaavain sisältää virheellistä UTF-8:aa

en: Schema specifies type list but doesn't specify the type of the list elements
fi: Kaavain määrittelee tyyppiluettelon, muttei luettelon alkioiden tyyppejä

en: Schema specifies type pair but doesn't specify the type of the car/cdr elements
fi: Kaavain määrittelee parityypin, muttei sen alkioiden elementtien tyyppejä

en: Failed to load source "%s": %s
fi: Lähteen ”%s” lataaminen epäonnistui: %s

en: Resolved address "%s" to a writable configuration source at position %d
fi: Kirjoitettavan asetuslähteen osoite ”%s” kohdassa %d selvisi

en: Resolved address "%s" to a read-only configuration source at position %d
fi: Kirjoitussuojatun asetuslähteen osoite ”%s” kohdassa %d selvisi

en: Resolved address "%s" to a partially writable configuration source at position %d
fi: Selvitettiin osoite ”%s” osittain kirjoitettavaan asetuslähteeseen kohdassa %d

en: None of the resolved addresses are writable; saving configuration settings will not be possible
fi: Mikään selvinneistä osoitteista ei ollut kirjoitettava: asetusten tallentaminen ei ole mahdollista

en: Schema `%s' specified for `%s' stores a non-schema value
fi: Arvolle ”%2$s” määritelty kaavain ”%1$s” sisältää arvon, joka ei ole kaavain

en: The '/' name can only be a directory, not a key
fi: Nimi ”/” voi olla vain kansio, ei avain

en: Value for `%s' set in a read-only source at the front of your configuration path
fi: Avaimen ”%s” arvo on asetettu vain-luku-lähteessä asetuspolkusi alussa.

en: Unable to store a value at key '%s', as the configuration server has no writable databases. There are some common causes of this problem: 1) your configuration path file %s/path doesn't contain any databases or wasn't found 2) somehow we mistakenly created two gconfd processes 3) your operating system is misconfigured so NFS file locking doesn't work in your home directory or 4) your NFS client machine crashed and didn't properly notify the server on reboot that file locks should be dropped. If you have two gconfd processes (or had two at the time the second was launched), logging out, killing all copies of gconfd, and logging back in may help. If you have stale locks, remove ~/.gconf*/*lock. Perhaps the problem is that you attempted to use GConf from two machines at once, and ORBit still has its default configuration that prevents remote CORBA connections - put "ORBIIOPIPv4=1" in /etc/orbitrc. As always, check the user.* syslog for details on problems gconfd encountered. There can only be one gconfd per home directory, and it must own a lockfile in ~/.gconfd and also lockfiles in individual storage locations such as ~/.gconf
fi: Avaimelle ”%s” ei voi tallentaa arvoa, koska asetuspalvelimella ei ole tietokantoja, joihin voisi kirjoittaa. Tähän ongelmaan on muutamia yleisiä syitä: 1) asetuspolkutiedostosi %s/path ei sisällä tietokantoja tai sitä ei ole, 2) vahingossa on käynnistynyt kaksi gconfd-prosessia, 3) käyttöjärjestelmäsi asetukset ovat vialliset niin, ettei NFS-lukitus toimi kotikansiossasi tai 4) NFS-asiakaskoneesi kaatui, eikä ilmoittanut käynnistyessään uudelleen palvelimelle, että tiedostolukitukset pitäisi vapauttaa. Jos sinulla on kaksi gconfd-prosessia (tai oli kaksi kun toinen käynnistyi), niin ulos kirjautuminen, kaikkien gconfd-prosessien sulkeminen ja takaisin kirjautuminen saattaa auttaa. Jos vanhentuneita lukituksia on olemassa, yritä poistaa tiedostot ~/.gconf*/*lock. Ehkäpä vikana on, että yritit käyttää GConfia kahdelta eri koneelta samaan aikaan, ja ORBitin oletusasetus, joka estää CORBA-etäyhteydet, on vielä päällä? Jos näin on, lisää rivi \”ORBIIOPIPv4=1\” tiedostoon /etc/orbitrc. Kuten yleensä, tarkista, jos user.*-syslogeihin olisi tullut tietoja gconfd:n ongelmista. Vain yksi gconfd voi olla käynnissä kotikansiota kohden, ja sen pitää omistaa ~/.gconfd:ssa oleva lukitustiedosto sekä yksittäisen tietojen lukitustiedostot ~/.gconf:ssa.

en: Error finding metainfo: %s
fi: Metainfon etsintä epäonnistui: %s

en: Error getting metainfo: %s
fi: Metainfon haku epäonnistui: %s

en: Key `%s' listed as schema for key `%s' actually stores type `%s'
fi: Avain ”%s”, joka on merkitty avaimen ”%s” kaavaimeksi, sisältää itse asiassa tyypin ”%s”

en: Didn't understand `%s' (list must start with a '[')
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (luettelon pitää alkaa merkillä ”[”)

en: Didn't understand `%s' (list must end with a ']')
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (luettelon pitää loppua merkkiin ”]”)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ']' found inside list)
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (ylimääräinen suojaamaton ”]” luettelon sisällä)

en: Didn't understand `%s' (extra trailing characters)
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (ylimääräisiä merkkejä perässä)

en: Didn't understand `%s' (pair must start with a '(')
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (parin pitää alkaa merkillä ”(”)

en: Didn't understand `%s' (pair must end with a ')')
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (parin pitää loppua merkkiin ”)”)

en: Didn't understand `%s' (wrong number of elements)
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (väärä määrä alkioita)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ')' found inside pair)
fi: Arvo ”%s” ei ole tulkittavissa (ylimääräinen suojaamaton ”)” parin sisällä)

en: Key is NULL
fi: Avain on NULL

en: "%s": %s
fi: ”%s”: %s

en: Adding client to server's list failed, CORBA error: %s
fi: Asiakkaan lisääminen palvelimen luetteloon epäonnistui. CORBA-virhe: %s

en: Must begin with a slash '/'
fi: Täytyy alkaa kauttaviivalla '/'

en: Can't have two slashes '/' in a row
fi: Rivi ei voi sisältää kahta kauttaviivaa '/'

en: Can't have a period '.' right after a slash '/'
fi: Pistettä '.' ei voi olla heti kauttaviivan '/' jälkeen

en: '\%o' is not an ASCII character and thus isn't allowed in key names
fi: ”\%o” ei ole ASCII-merkki, joten se ei ole sallittu avainten nimissä

en: `%c' is an invalid character in key/directory names
fi: Merkkiä ”%c” ei voi olla avaimien ja kansioiden nimissä

en: Key/directory may not end with a slash '/'
fi: Avain tai kansio ei voi päättyä kauttaviivaan '/'

en: Failure shutting down configuration server: %s
fi: Asetuspalvelimen sammutus epäonnistui: %s

en: Expected float, got %s
fi: Odotettiin liukulukua, mutta saapunut on %s

en: Expected int, got %s
fi: Odotettiin kokonaislukua, mutta saapunut on %s

en: Expected string, got %s
fi: Odotettiin merkkijonoa, mutta saapunut on %s

en: Expected bool, got %s
fi: Odotettiin totuusarvoa, mutta saapunut on %s

en: Expected schema, got %s
fi: Odotettiin kaavainta, mutta saapunut on %s

en: CORBA error: %s
fi: CORBA-virhe: %s

en: Shutdown request received
fi: Sammutuspyyntö saapui

en: gconfd compiled with debugging; trying to load gconf.path from the source directory
fi: gconfd on käännetty vianetsintätietojen kanssa: gconf.path pyrkii latautumaan lähdekoodikansiosta

en: No configuration files found. Trying to use the default configuration source `%s'
fi: Asetustiedostoja ei löytynyt: yritetään käyttää oletusasetuslähdettä ”%s”

note: We want to stay alive but do nothing, because otherwise every request would result in another failed gconfd being spawned.
en: No configuration sources in the source path. Configuration won't be saved; edit %s%s
fi: Lähdepolussa ei ole asetuslähteitä, joten asetukset eivät tallennu. Muokkaa tiedostoa %s%s

en: Error loading some configuration sources: %s
fi: Virhe ladattaessa joitain asetuslähteitä: %s

en: No configuration source addresses successfully resolved. Can't load or store configuration data
fi: Minkään asetuslähettn osoitetta ei voitu selvittää. Ei voida ladata tai tallentaa asetustietoja

en: No writable configuration sources successfully resolved. May be unable to save some configuration changes
fi: Kirjoitettavissa olevia asetuslähteitä ei voitu selvittää. voi olla että joitain asetuksia ei voida tallentaa

en: Could not connect to session bus: %s
fi: Istuntoväylään ei saatu yhteyttä: %s

en: Failed to get bus name for daemon, exiting: %s
fi: Palvelinprosessin väylänimeä ei löytynyt, suljetaan: %s

en: Could not connect to system bus: %s
fi: Järjestelmäväylään ei saatu yhteyttä: %s

en: starting (version %s), pid %u user '%s'
fi: käynnistyy (versio %s), pid %u, käyttäjä ”%s”

en: Failed to get object reference for ConfigServer
fi: Viittauksen saaminen olioon ConfigServer epäonnistui

en: Failed to write byte to pipe file descriptor %d so client program may hang: %s
fi: Tavun kirjoitus putkeen (tiedostokahva %d) epäonnistui, joten asiakasohjelma saattaa pysähtyä: %s

en: Error releasing lockfile: %s
fi: Lukitustiedoston vapautus epäonnistui: %s

en: Exiting
fi: Poistuu

en: SIGHUP received, reloading all databases
fi: SIGHUP vastaanotettu, luetaan kaikki tietokannat uudelleen

en: GConf server is not in use, shutting down.
fi: GConf-palvelin ei ole käytössä, joten se sammuu.

en: Error obtaining new value for `%s': %s
fi: Avaimen ”%s” uuden arvon saaminen ei onnistunut: %s

en: Returning exception: %s
fi: Palauttaa poikkeuksen: %s

en: Failed to open gconfd logfile; won't be able to restore listeners after gconfd shutdown (%s)
fi: gconfd:n lokitiedoston avaaminen epäonnistui: kuuntelijat eivät palaudu gconfd:n sammutuksen jälkeen (%s)

en: Failed to close gconfd logfile; data may not have been properly saved (%s)
fi: gconfd:n lokitiedoston sulkeminen epäonnistui: tietoja saattaa olla hävinnyt (%s)

en: Could not open saved state file '%s' for writing: %s
fi: Tilatiedoston ”%s” avaaminen kirjoittamista varten epäonnistui: %s

en: Could not write saved state file '%s' fd: %d: %s
fi: Tilatiedoston ”%s”, fd: %d, kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Could not flush saved state file '%s' to disk: %s
fi: Tilatiedostoa ”%s” ei voitu siirtää levylle: %s

en: Failed to close new saved state file '%s': %s
fi: Uuden tilatiedoston ”%s” sulkeminen epäonnistui: %s

en: Could not move aside old saved state file '%s': %s
fi: Vanhan tilatiedoston ”%s” syrjään siirtäminen epäonnistui: %s

en: Failed to move new saved state file into place: %s
fi: Uuden tilatiedoston siirtäminen paikalleen epäonnistui: %s

en: Failed to restore original saved state file that had been moved to '%s': %s
fi: Alkuperäisen tilatiedoston, joka oli nimetty tiedostoksi ”%s”, palauttaminen epäonnistui: %s

en: Unable to restore a listener on address '%s', couldn't resolve the database
fi: Osoitteessa ”%s” olevan kuuntelijan palauttaminen ei onnistu: tietokannan selvittäminen ei onnistunut

en: Error reading saved state file: %s
fi: Tilatiedoston luku epäonnistui: %s

en: Unable to open saved state file '%s': %s
fi: Tilatiedoston ”%s” avaaminen ei onnistu: %s

en: Failed to log addition of listener to gconfd logfile; won't be able to re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
fi: Kuuntelijan lisäämisen kirjaaminen gconfd:n lokitiedostoon epäonnistui: sitä ei voi lisätä uudestaan, kun gconfd lopetetaan tai sammuu (%s)

en: Failed to log removal of listener to gconfd logfile; might erroneously re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
fi: Kuuntelijan poiston kirjaaminen gconfd:n lokitiedostoon epäonnistui; se saattaa virheellisesti tulla lisätyksi uudestaan, kun gconfd lopetetaan tai sammuu (%s)

en: Failed to get IOR for client: %s
fi: Asiakkaan IOR:n saaminen ei onnistunut: ”%s”

en: Failed to open saved state file: %s
fi: Tilatiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to write client add to saved state file: %s
fi: Asiakkaan lisäämisen kirjoittaminen tilatiedostoon epäonnistui: %s

en: Failed to flush client add to saved state file: %s
fi: Asiakkaan lisäämisen fflush() tilatiedostoon epäonnistui: ”%s”

en: Some client removed itself from the GConf server when it hadn't been added.
fi: Jokin asiakas poisti itsensä GConf-palvelimesta, kun sitä ei oltu lisätty.

en: Daemon failed to connect to the D-BUS daemon:
    %s
fi: Palvelin ei saanut yhteyttä D-BUS-palveluun:
    %s

en: Daemon failed to acquire gconf service:
    %s
fi: Palvelin ei saanut hankituksi gconf-palvelua:
    %s

en: Failed to register server object with the D-BUS bus daemon
fi: Palvelinolion rekisteröinti D-BUS-väyläpalvelun kanssa epäonnistui

en: Got a malformed message.
fi: Saatiin viallinen viesti.

en: The GConf daemon is currently shutting down.
fi: GConf-palvelin on nyt sammumassa.

en: Set a key to a value and sync. Use with --type.
fi: Aseta arvo avaimelle ja synkronoi. Käytä --type :n kanssa.

en: Print the value of a key to standard output.
fi: Tulosta avaimen arvo vakiotulosteeseen

en: Unset the keys on the command line
fi: Poista annetut avaimet.

en: Recursively unset all keys at or below the key/directory names on the command line
fi: Poista rekursiivisesti kaikki avaimet, jotka ovat komentorivillä annettujen avaimien tai kansioiden kohdalla tai alla

en: Toggles a boolean key.
fi: Vaihtaa totuusarvon tilaa.

en: Print all key/value pairs in a directory.
fi: Tulosta kansion kaikki avain-arvoparit.

en: Print all subdirectories in a directory.
fi: Tulosta kansion kaikki alikansiot.

en: Print all subdirectories and entries under a directory, recursively.
fi: Tulosta kansion kaikki alikansiot ja tiedot rekursiivisesti.

en: Search for a key, recursively.
fi: Etsi avainta rekursiivisesti.

en: Get the short doc string for a key
fi: Hae avaimen lyhyt dokumenttimerkkijono

en: Get the long doc string for a key
fi: Hae avaimen pitkä dokumenttimerkkijono

en: Return 0 if the directory exists, 2 if it does not.
fi: Palauta 0 jos kansio on olemassa ja 2 jos ei.

en: Ignore schema defaults when reading values.
fi: Jätä kaavaimen oletusarvot huomiotta arvoja luettaessa.

en: Dump to standard output an XML description of all entries under a directory, recursively.
fi: Tulosta vakiotulosteeseen XML-kuvaus kansion ja alikansioiden kaikista arvoista.

en: Load from the specified file an XML description of values and set them relative to a directory.
fi: Lataa annetusta tiedostosta XML-kuvaus arvoista ja aseta ne kansioon suhteellisina.

en: Unload a set of values described in an XML file.
fi: Poista XML-tiedostossa kuvattujen arvojen joukko muistista

en: Get the name of the default source
fi: Hae oletuslähteen nimi

en: Shut down gconfd. DON'T USE THIS OPTION WITHOUT GOOD REASON.
fi: Sammuta gconfd. ÄLÄ KÄYTÄ TÄTÄ VALITSINTA ILMAN HYVÄÄ SYYTÄ.

en: Return 0 if gconfd is running, 2 if not.
fi: Palauta 0, jos gconfd on käynnissä ja 2 jos ei.

en: Launch the configuration server (gconfd). (Normally happens automatically when needed.)
fi: Käynnistä asetuspalvelin (gconfd). (Tavallisesti käynnistetään tarvittaessa itsestään.)

en: Specify the type of the value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
fi: Määritä asetettavan arvon tai kaavaimen arvon tyyppi. Yksiselitteiset lyhenteet kelpaavat.

en: Print the data type of a key to standard output.
fi: Tulosta avaimen tietotyyppi vakiotulosteeseen.

en: Get the number of elements in a list key.
fi: Hae luetteloavaimen alkioiden määrä.

en: Get a specific element from a list key, numerically indexed.
fi: Hae järjestysnumeron mukainen luetteloavaimen alkio.

en: Specify the type of the list value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
fi: Määritä kaavaimen tai asetettavan luettelon arvon tyyppi. Yksiselitteiset lyhenteet kelpaavat.

en: Specify the type of the car pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
fi: Määritä kaavaimen tai parin car:n arvon tyyppi. Yksiselitteiset lyhenteet kelpaavat.

en: Specify the type of the cdr pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
fi: Määritä kaavaimen tai parin cdr:n arvon tyyppi. Yksiselitteiset lyhenteet kelpaavat.

en: Specify a schema file to be installed
fi: Määritä asennettava kaavaintiedosto

en: FILENAME
fi: TIEDOSTO

en: Specify a configuration source to use rather than the default path
fi: Määritä oletuksen sijaan käytettävä asetuslähde

en: SOURCE
fi: LÄHDE

en: Bypass server, and access the configuration database directly. Requires that gconfd is not running.
fi: Ohita palvelin ja käytä asetustietokantaa suoraan. Tämä vaatii, että gconfd ei ole käynnissä.

en: Properly installs schema files on the command line into the database. Specify a custom configuration source in the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable, or set set the variable to an empty string to use the default configuration source.
fi: Asentaa komentorivillä määritellyt kaavaintiedostot tietokantaan kunnollisesti. Määritä oma asetuslähde GCONF_CONFIG_SOURCE-ympäristömuuttujan avulla tai aseta se tyhjäksi, jos halutaan käyttää oletusta.

en: Properly uninstalls schema files on the command line from the database. GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable should be set to a non-default configuration source or set to the empty string to use the default.
fi: Poistaa komentorivillä määriteltyjen kaavaintiedostojen asennuksen tietokannasta kunnollisesti. Määritä oma asetuslähde GCONF_CONFIG_SOURCE-ympäristömuuttuja avulla, tai aseta se tyhjäksi, jos halutaan käyttää oletusarvoa.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of values of different types for keys on the command line.
fi: Rasitustestaa sovellusta asettamalla ja poistamalla joukkoa erityyppisiä komentorivillä määriteltyjä arvoja.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of keys inside the directories on the command line.
fi: Rasitustestaa sovellusta asettamalla ja poistamalla joukkoa avaimia komentorivillä määritellyissä kansioissa.

en: Set a schema and sync. Use with --short-desc, --long-desc, --owner, and --type.
fi: Aseta kaavain ja synkronoi. Käytä asetusten --short-desc, --long-desc, --owner ja --type kanssa.

en: Specify a short half-line description to go in a schema.
fi: Kirjoita lyhyt puolen rivin selostus kaavaimeen laitettavaksi

en: DESCRIPTION
fi: SELOSTUS

en: Specify a several-line description to go in a schema.
fi: Kirjoita useamman rivin selostus kaavaimeen laitettavaksi

en: Specify the owner of a schema
fi: Määritä kaavaimen omistaja

en: OWNER
fi: OMISTAJA

en: Get the name of the schema applied to this key
fi: Hae tähän avaimeen sovelletun kaavaimen nimi

en: Specify the schema name followed by the key to apply the schema name to
fi: Anna peräkkäin kaavaimen nimi sekä sen avaimen nimi, johon kaavaimen nimi kytketään

en: Remove any schema name applied to the given keys
fi: Poista annettuihin avaimiin sovellettujen kaavaimien nimet

en: Print version
fi: Tulosta versionumero

en: [FILE...]|[KEY...]|[DIR...]
fi: [TIEDOSTO…]|[AVAIN…]|[HAKEMISTO…]

en: - Tool to manipulate a GConf configuration
fi: - Työkalu GConf-asetusten muokkaamiseen

en: Client options:
fi: Asiakkaan valitsimet:

en: Show client options
fi: Näytä asiakkaan valitsimet

en: Key type options:
fi: Avaintyypin valitsimet:

en: Show key type options
fi: Näytä avaintyypin valitsimet

en: Load/Save options:
fi: Lataus- ja tallennusvalitsimet:

en: Show load/save options
fi: Näytä lataus- ja tallennusvalitsimet

en: Server options:
fi: Palvelimen valitsimet:

en: Show server options
fi: Näytä palvelimen valitsimet

en: Installation options:
fi: Asennusvalitsimet:

en: Show installation options
fi: Näytä asennusvalitsimet

en: Test options:
fi: Testivalitsimet:

en: Show test options
fi: Näytä testivalitsimet

en: Schema options:
fi: Skeeman valitsimet:

en: Show schema options
fi: Näytä skeeman valitsimet

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Suorittamalla komennon ”%s --help” näet luettelon käytettävissä olevista
    olevista valitsimista.

en: Can't get and set/unset simultaneously
fi: Samanaikaisesti ei voi hakea ja poistaa tai asettaa

en: Can't set and get/unset simultaneously
fi: Samanaikaisesti ei voi asettaa ja hakea tai poistaa

en: Can't get type and set/unset simultaneously
fi: Samanaikaisesti ei voi hakea tyyppiä ja poistaa tai asettaa

en: Can't toggle and get/set/unset simultaneously
fi: Samanaikaisesti ei voi vaihtaa arvoa ja hakea, poistaa tai asettaa

en: Can't use --all-entries with --get or --set
fi: --all-entries -valitsinta ei voi käyttää --get tai --set -valitsinten kanssa

en: Can't use --all-dirs with --get or --set
fi: --all-dirs -valitsinta ei voi käyttää --get tai --set -valitsinten kanssa

en: --recursive-list should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
fi: valitsinta --recursive-list ei pitäisi käyttää --get, --set, --unset,
    --all-entries, --all-dirs tai --search-key valitsimien kanssa

en: --set_schema should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
fi: valitsinta --set_schema ei pitäisi käyttää --get, --set, --unset,
    --all-entries, --all-dirs tai --search-key valitsimien kanssa

en: Value type is only relevant when setting a value
fi: Arvotyypillä on merkitystä vain arvoa asetettaessa

en: Must specify a type when setting a value
fi: Arvoa asetettaessa sen tyyppi täytyy määritellä

en: --ignore-schema-defaults is only relevant with --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size or --get-list-element
fi: --ignore-schema-defaults on järkevä ainoastaan valitsinten --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size or --get-list-element kanssa

en: %s option must be used by itself.
fi: Valitsinta %s voi käyttää vain yksinään.

en: You must specify a configuration source with --config-source when using --direct
fi: Asetuslähde täytyy antaa valitsimella --config-source käytettäessä valitsinta --direct

en: Failed to init GConf: %s
fi: GConfin käynnistys epäonnistui: %s

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
fi: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL on asetettu: kaavaimet eivät asennu

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL is set, not uninstalling schemas
fi: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL on asetettu: kaavainten asennukset eivät purkaudu

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
fi: GCONF_CONFIG_SOURCE-ympäristömuuttuja täytyy asettaa

en: Failed to access configuration source(s): %s
fi: Asetuslähteen tai lähteiden käyttäminen epäonnistui: %s

en: Shutdown error: %s
fi: Sammutusvirhe: %s

en: Must specify one or more directories to recursively list.
fi: Yksi tai useampi kansio täytyy määritellä luetteloitaessa rekursiivisesti.

en: Failure listing entries in `%s': %s
fi: Kansion ”%s” kohtien luettelointi epäonnistui: %s

en: (no value set)
fi: (ei arvoa)

en: Must specify a key pattern to search for.
fi: Haettava avainmalli täytyy antaa.

en: Must specify a PCRE regex to search for.
fi: Etsittävä PCRE-lauseke täytyy antaa..

en: Error compiling regex: %s
fi: Virhe käännettäessä säännöllistä lauseketta: %s

en: Must specify one or more directories to dump.
fi: Yksi tai useampi tulostettava kansio täytyy määritellä.

en: Failed to spawn the configuration server (gconfd): %s
fi: Asetuspalvelimen (gconfd) käynnistys epäonnistui: %s

en: Must specify a key or keys to get
fi: Haettavat avaimet täytyy määritellä

en: Type: %s
fi: Tyyppi: %s

en: List Type: %s
fi: Luettelon tyyppi: %s

en: Car Type: %s
fi: Car:n tyyppi: %s

en: Cdr Type: %s
fi: Cdr:n tyyppi: %s

en: Default Value: %s
fi: Oletusarvo: %s

en: Unset
fi: Poista

en: Owner: %s
fi: Omistaja: %s

en: Short Desc: %s
fi: Lyhyt seloste: %s

en: Long Desc: %s
fi: Pitkä seloste: %s

en: No value set for `%s'
fi: Avaimella ”%s” ei ole arvoa

en: Failed to get value for `%s': %s
fi: Avaimen ”%s” arvon hakeminen epäonnistui: %s

en: Don't understand type `%s'
fi: Tyyppi ”%s” ei ole tulkittavissa

en: Must specify alternating keys/values as arguments
fi: Avain-arvopari täytyy antaa parametreina

en: No value to set for key: `%s'
fi: Avaimella ”%s” ei ole arvoa

en: Cannot set schema as value
fi: Kaavainta ei voi asettaa arvoksi

en: When setting a list you must specify a primitive list-type
fi: Luetteloa asettaessa luettelo täytyy määritellä perustyyppiseksi.

en: When setting a pair you must specify a primitive car-type and cdr-type
fi: Paria asettaessa car sekä cdr täytyy määritellä perustyyppisiksi.

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Error setting value: %s
fi: Avaimen asettaminen epäonnistui: %s

en: Error syncing: %s
fi: Synkronointi epäonnistui: %s

en: Must specify one or more keys as arguments
fi: Yksi tai useampi avain täytyy antaa argumentteina

en: No value found for key %s
fi: Avaimelle ”%s” ei löytynyt arvoa

en: Not a boolean value: %s
fi: Ei ole totuusarvo: %s

en: Must specify a key or keys to get type
fi: Avain tai avaimet, joiden tyypit haetaan, täytyy määritellä

en: Must specify a key to lookup size of.
fi: Avain, jonka koko haetaan, täytyy määritellä.

en: Key %s is not a list.
fi: Avain ”%s” ei ole luettelo.

en: Must specify a key from which to get list element.
fi: Avain, josta luetteloalkio haetaan, täytyy määritellä.

en: Must specify list index.
fi: Indeksi luetteloon täytyy antaa.

en: List index must be non-negative.
fi: Luetteloindeksin täytyy olla ei-negatiivinen.

en: List index is out of bounds.
fi: Luetteloindeksi ei ole sallituissa rajoissa.

en: Must specify a key or keys on the command line
fi: Avain tai avaimet täytyy antaa komentorivillä

en: No schema known for `%s'
fi: Kohdalla ”%s” ei ole kaavainta

en: No doc string stored in schema at '%s'
fi: Kohdan ”%s” kaavaimessa ei ole dokumenttimerkkijonoa

en: Error getting schema at '%s': %s
fi: Kaavaimen haku kohdasta ”%s” epäonnistui: %s

en: No schema stored at '%s'
fi: Kohdassa ”%s” ei ole kaavainta

en: Value at '%s' is not a schema
fi: Arvo kohdassa ”%s” ei ole kaavain

en: Must specify a schema name followed by the key name to apply it to
fi: Kaavaimen nimi ja avaimen nimi, johon kaavain kytketään, täytyy antaa peräkkäin

en: Error associating schema name '%s' with key name '%s': %s
fi: Kaavaimen nimen ”%s” kytkentä avaimen nimeen ”%s” epäonnistui: %s

en: Must specify keys to unapply schema from
fi: Avaimet, joista kaavaimen kytkös irrotetaan, täytyy määritellä

en: Error removing schema name from '%s': %s
fi: Kaavaimen poisto avaimesta ”%s” epäonnistui: %s

en: Must specify key (schema name) as the only argument
fi: Arvon (kaavaimen nimen) täytyy olla ainoa parametri

en: List type must be a primitive type: string, int, float or bool
fi: Luettelon täytyy olla perustyyppinen: string, int, float tai bool

en: Pair car type must be a primitive type: string, int, float or bool
fi: Parin car:n täytyy olla perustyyppinen: string, int, float tai bool

en: Pair cdr type must be a primitive type: string, int, float or bool
fi: Parin cdr:n täytyy olla perustyyppinen: string, int, float tai bool

en: Error setting value: %s
fi: Arvon asettaminen epäonnistui: %s

en: Error syncing: %s
fi: Synkronointi epäonnistui: %s

en: Must specify one or more directories to get key/value pairs from.
fi: Kansiot, joista avain-arvoparit haetaan, täytyy määritellä.

en: Must specify one or more keys to unset.
fi: Poistettavat avaimet täytyy määritellä.

en: Error unsetting `%s': %s
fi: Avaimen ”%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: Must specify one or more keys to recursively unset.
fi: Yksi tai useampi avain täytyy antaa poistettavaksi rekursiivisesti.

en: Failure during recursive unset of "%s": %s
fi: ”%s”:n avainten rekursiivinen poistaminen epäonnistui: %s

en: Must specify one or more directories to get subdirs from.
fi: Kansioita, joiden alikansiot haetaan, täytyy määritellä.

en: Error listing dirs: %s
fi: Kansioiden luettelointivirhe: %s

en: WARNING: must specify both a <car> and a <cdr> in a <pair>
fi: VAROITUS: sekä <car> että <cdr> täytyy määritellä <pair>:ssa

en: WARNING: key specified (%s) for schema under a <value> - ignoring
fi: VAROITUS: avain määritelty (%s) kaavaimelle <value>:n jälkeen - se jää huomiotta

en: WARNING: must have a child node under <value>
fi: VAROITUS: <value>:lla täytyy olla lapsisolmu

en: WARNING: node <%s> not understood
fi: VAROITUS: solmu <%s> ei ole järkevä

en: WARNING: Failed to parse int value `%s'
fi: VAROITUS: Kokonaislukuarvon ”%s” jäsennys epäonnistui

en: WARNING: Failed to parse float value `%s'
fi: VAROITUS: Liukulukuarvon ”%s” jäsennys epäonnistui

en: WARNING: Failed to parse string value `%s'
fi: VAROITUS: Merkkijonoarvon ”%s” jäsennys epäonnistui

en: WARNING: Failed to parse boolean value `%s'
fi: VAROITUS: Totuusarvon ”%s” jäsennys epäonnistui

en: WARNING: failed to associate schema `%s' with key `%s': %s
fi: VAROITUS: kaavaimen ”%s” kytkentä avaimeen ”%s” epäonnistui: %s

en: WARNING: invalid or missing type for schema (%s)
fi: VAROITUS: kaavaimen (%s) tyyppi on virheellinen tai puuttuu

en: WARNING: invalid or missing list_type for schema (%s)
fi: VAROITUS: kaavaimen (%s) list_type puuttuu tai on virheellinen

en: WARNING: Failed to parse default value `%s' for schema (%s)
fi: VAROITUS: Kaavaimen (%s) oletusarvon ”%s” jäsennys epäonnistui

en: WARNING: invalid or missing car_type or cdr_type for schema (%s)
fi: VAROITUS: parin (%s) car_type tai cdr_type puuttuu tai on virheellinen

en: WARNING: You cannot set a default value for a schema
fi: VAROITUS: Kaavaimen oletusarvoa ei voi asettaa

en: WARNING: gconftool internal error, unknown GConfValueType
fi: VAROITUS: gconftool:in sisäinen virhe: tuntematon GConfValueType

en: WARNING: failed to parse type name `%s'
fi: VAROITUS: tyypin ”%s” nimen jäsennys epäonnistui

en: WARNING: list_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
fi: VAROITUS: list_type voi olla int, float, string tai bool, ei ”%s”

en: WARNING: car_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
fi: VAROITUS: car_type voi olla int, float, string tai bool, ei ”%s”

en: WARNING: cdr_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
fi: VAROITUS: cdr_type voi olla int, float, string tai bool, ei ”%s”

en: WARNING: empty <applyto> node
fi: VAROITUS: tyhjä <applyto>-solmu

en: WARNING: node <%s> not understood below <schema>
fi: VAROITUS: solmu <%s> ei ole järkevä <schema>:n jälkeen

en: WARNING: no <list_type> specified for schema of type list
fi: VAROITUS: tyyppiluettelon kaavaimelle ei ole määritelty <list_type>:ä

en: WARNING: no <car_type> specified for schema of type pair
fi: VAROITUS: parityypin kaavaimelle ei ole määritelty <car_type>:ä

en: WARNING: no <cdr_type> specified for schema of type pair
fi: VAROITUS: parityypin kaavaimelle ei ole määritelty <cdr_type>:ä

en: WARNING: <locale> node has no `name="locale"' attribute, ignoring
fi: VAROITUS: <locale>-solmulla ei ole 'name=”locale”'-ominaisuutta: se jää huomiotta

en: WARNING: multiple <locale> nodes for locale `%s', ignoring all past first
fi: VAROITUS: useita <locale>-solmuja maa-asetustolle ”%s”: vain ensimmäinen on merkitsevä

en: WARNING: Invalid node <%s> in a <locale> node
fi: VAROITUS: Virheellinen solmu <%s> solmussa <locale>

en: Attached schema `%s' to key `%s'
fi: Kaavain ”%s” kytkeytyi avaimeen ”%s”

en: You must have at least one <locale> entry in a <schema>
fi: Jokaisessa <schema>:ssa täytyy olla vähintään yksi <locale>-merkintä

en: WARNING: failed to install schema `%s', locale `%s': %s
fi: VAROITUS: kaavaimen ”%s” (maa-asetusto ”%s”) asennus epäonnistui: %s

en: Installed schema `%s' for locale `%s'
fi: Kaavain ”%s” asentui maa-asetustolla ”%s”

en: WARNING: failed to uninstall schema `%s', locale `%s': %s
fi: VAROITUS: kaavaimen ”%s” (maa-asetusto ”%s”) asennuksen poisto epäonnistui: %s

en: Uninstalled schema `%s' from locale `%s'
fi: Kaavaimen ”%s” asennus purettiin maa-asetustosta ”%s”

en: WARNING: no key specified for schema
fi: VAROITUS: kaavaimelle ei ole määritelty avainta

en: WARNING: node <%s> not understood below <%s>
fi: VAROITUS: solmu <%s> ei ole järkevä <%s>:n jälkeen

en: Failed to open `%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: Document `%s' is empty?
fi: Asiakirja ”%s” on tyhjä?

en: Document `%s' has the wrong type of root node (<%s>, should be <%s>)
fi: Asiakirjalla ”%s” on vääräntyyppinen juurisolmu (<%s>, kun pitäisi olla <%s>)

en: Document `%s' has no top level <%s> node
fi: Asiakirjalla ”%s” ei ole päätason <%s>-solmua

en: WARNING: node <%s> below <%s> not understood
fi: VAROITUS: solmu <%s> solmun <%s> jälkeen ei ole järkevä

en: Error syncing configuration data: %s
fi: Virhe synkronoitaessa asetustietoja: %s

en: Must specify some schema files to install
fi: Asennettavat kaavaintiedostot täytyy määritellä

en: Failed to unset breakage key %s: %s
fi: Rikkomisavaimen %s poisto epäonnistui: %s

en: Must specify some keys to break
fi: Rikottavat avaimet täytyy määritellä

en: Trying to break your application by setting bad values for key:
      %s
fi: Yritetään rikkoa sovellus asettamalla virheellisiä arvoja avaimelle:
      %s

en: Must specify some directories to break
fi: Rikottavat kansiot täytyy määritellä

en: Trying to break your application by setting bad values for keys in directory:
      %s
fi: Yritetään rikkoa sovellus asettamalla virheellisiä arvoja avaimille kansiossa:
      %s

en: GSettings Data Conversion
fi: GSettings-tietomuunnos

en: Migrates user settings from GConf to dconf
fi: Muuntaa käyttäjäasetukset GConf-muodosta dconf-muotoon
