kdvi - en to bg translation catalogue (196 entries)

en: Cannot find font %1, file %2.
bg: Не може да бъде намерен шрифтът %1, файл %2.

en: Checksum mismatch for font file %1
bg: Невалидна крайна сума за файл на шрифта %1

en: Cannot recognize format for font file %1
bg: Не може да бъде разпознат форматът на шрифта %1

en: The font file %1 could be opened and read, but its font format is unsupported.
bg: Файлът на шрифта %1 не може да бъде отворен и прочетен и форматът на шрифта не се поддържа.

en: The font file %1 is broken, or it could not be opened or read.
bg: Файлът на шрифта %1 е повреден или не може да бъде отворен и прочетен.

en: FreeType reported an error when setting the character size for font file %1.
bg: Грешка в библиотеката FreeType при опит да се установи размера на шрифта за файла на шрифта %1.

en: FreeType is unable to load glyph #%1 from font file %2.
bg: Библиотеката FreeType не може да зареди знака %1 за файла на шрифта %2.

en: FreeType is unable to render glyph #%1 from font file %2.
bg: Библиотеката FreeType не може да рендира знака %1 за файла на шрифта %2.

en: Glyph #%1 is empty.
bg: Знакът %1 е празен.

en: Glyph #%1 from font file %2 is empty.
bg: Знакът %1 от файла на шрифта %2 е празен.

en: FreeType is unable to load metric for glyph #%1 from font file %2.
bg: Библиотеката FreeType не може да зареди метриката за знака %1 за файла на шрифта %2.

en: Cannot open font file %1.
bg: Не може да бъде отворен файлът за шрифта %1.

en: TexFont_PK::operator[]: Character %1 not defined in font %2
bg: TexFont_PK::operator[]: Знакът %1 не е дефиниран в шрифта %2

en: Unexpected %1 in PK file %2
bg: Неочаквано %1 във файл PK %2

en: The character %1 is too large in file %2
bg: Знакът %1 е прекалено голям във файла %2

en: Wrong number of bits stored:  char. %1, font %2
bg: Грешен номер на запазени битове:  знак %1, шрифт %2

en: Bad pk file (%1), too many bits
bg: Невалиден файл pk (%1). Прекалено много битове

en: Font has non-square aspect ratio
bg: Шрифтът няма коефициент non-square

en: The DVI file does not start with the preamble.
bg: Файлът DVI не започва с увод.

en: The DVI file contains the wrong version of DVI output for this program. Hint: If you use the typesetting system Omega, you have to use a special program, such as oxdvi.
bg: Файлът DVI съдържа невалидна версия на резултата от изхода на DVI за тази програма.

en: The DVI file is badly corrupted. KDVI was not able to find the postamble.
bg: Файлът DVI е повреден. Програмата не може да намери увода.

en: The postamble does not begin with the POST command.
bg: Краят не започва с POST.

en: The postamble contained a command other than FNTDEF.
bg: Краят не започва съдържа команда, различна от FNTDEF.

en: The page %1 does not start with the BOP command.
bg: Страница %1 не започва с командата BOP.

en: Not enough memory to load the DVI-file.
bg: Няма достатъчно свободна памет за зареждане на файла DVI.

en: Could not load the DVI-file.
bg: Файлът DVI не може да бъде зареден.

en: <qt><strong>File corruption!</strong> KDVI had trouble interpreting your DVI file. Most likely this means that the DVI file is broken.</qt>
bg: <qt><strong>Повреден файл!</strong> Програмата не може да анализира файла DVI. Най-вероятно файлът е повреден.</qt>

en: DVI File Error
bg: Грешка на файл DVI

en: KDVI: Information
bg: KDVI: Информация

en: <qt>This DVI file contains source file information. You may click into the text with the middle mouse button, and an editor will open the TeX-source file immediately.</qt>
bg: <qt>Файлът DVI съдържа информация за за файла източник. Може да щракнете в текста със средния бутон на мишката и изходният текст ще бъде отворен в редактор.</qt>

en: Explain in more detail...
bg: Подробно обяснение...

en: Embedding PostScript Files
bg: Вграждане на файлове PostScript

en: Not all PostScript files could be embedded into your document.
bg: Не всички файлове PostScript могат да бъдат вградени в документа.

en: All external PostScript files were embedded into your document. You will probably want to save the DVI file now.
bg: Всички външни файлове PostScript са вграден в документа. Препоръчително е да запишете документа.

en: <qt><strong>File error.</strong> The specified file '%1' does not exist. KDVI already tried to add the ending '.dvi'.</qt>
bg: <qt>Зададеният файл "%1" не съществува. Разширението ".dvi" също е пробвано.</qt>

en: File Error!
bg: Файлова грешка

en: <qt>Could not open file <nobr><strong>%1</strong></nobr> which has type <strong>%2</strong>. KDVI can only load DVI (.dvi) files.</qt>
bg: <qt>Файлът <nobr><strong>%1</strong></nobr> от тип <strong>%2</strong> не може да бъде отворен. Може да се отварят само файлове DVI (.dvi).</qt>

en: <qt>File corruption! KDVI had trouble interpreting your DVI file. Most likely this means that the DVI file is broken.</qt>
bg: <qt>Повреден файл! Не може да бъде анализиран файла DVI. Най-вероятно файлът е повреден.</qt>

en: <qt>You have asked KDVI to locate the place in the DVI file which corresponds to line %1 in the TeX-file <strong>%2</strong>. It seems, however, that the DVI file does not contain the necessary source file information. We refer to the manual of KDVI for a detailed explanation on how to include this information. Press the F1 key to open the manual.</qt>
bg: <qt>Направихте заявка да бъде намерен файлът, който съдържа ред %1 във файла от тип TeX <strong>%2</strong>. Изглежда, че файлът DVI не съдържа необходимата информация, за да определи изходния код.</qt>

en: Could Not Find Reference
bg: Препратката не може да бъде намерена

en: <qt>KDVI was not able to locate the place in the DVI file which corresponds to line %1 in the TeX-file <strong>%2</strong>.</qt>
bg: <qt>Не може да бъде намерен файлът, който съдържа ред %1 във файла от тип TeX <strong>%2</strong>.</qt>

en: The DVI-file refers to the TeX-file <strong>%1</strong> which could not be found.
bg: Файлът DVI има препратка към файла TeX <strong>%1</strong>, който не може да бъде намерен.

en: Could Not Find File
bg: Файлът не може да бъде намерен

en: You have not yet specified an editor for inverse search. Please choose your favorite editor in the <strong>DVI options dialog</strong> which you will find in the <strong>Settings</strong>-menu.
bg: Трябва да зададете редактор за обратно търсене в диалога с настройките.

en: Need to Specify Editor
bg: Задаване на редактор

en: Use KDE's Editor Kate for Now
bg: Използване на редактора Kate

en: <qt>The external program<br><br><tt><strong>%1</strong></tt><br/><br/>which was used to call the editor for inverse search, reported an error. You might wish to look at the <strong>document info dialog</strong> which you will find in the File-Menu for a precise error report. The manual for KDVI contains a detailed explanation how to set up your editor for use with KDVI, and a list of common problems.</qt>
bg: <qt>Външната програма<br><br><tt><strong>%1</strong></tt><br/><br/>която се използва за извикване на редактора за обратно търсене върна грешка.</qt>

en: Starting the editor...
bg: Стартиране на редактора...

en: The DVI code set a character of an unknown font.
bg: Кодът в DVI съдържа знак от неизвестен шрифт.

en: The DVI code referred to font #%1, which was not previously defined.
bg: Кодът в DVI използва шрифт %1, който не е дефиниран преди това.

en: The stack was not empty when the EOP command was encountered.
bg: Стекът не беше празен по време на изпълнение на командата EOP.

en: The stack was empty when a POP command was encountered.
bg: Стекът беше празен по време на изпълнение на командата POP.

en: The DVI code referred to a font which was not previously defined.
bg: Кодът в DVI използва шрифт, който не е дефиниран преди това.

en: An illegal command was encountered.
bg: Намерена е невалидна команда.

en: The unknown op-code %1 was encountered.
bg: Намерена е невалидна команда "%1".

en: KDVI could not locate the program 'dvipdfm' on your computer. That program is essential for the export function to work. You can, however, convert the DVI-file to PDF using the print function of KDVI, but that will often produce documents which print ok, but are of inferior quality if viewed in the Acrobat Reader. It may be wise to upgrade to a more recent version of your TeX distribution which includes the 'dvipdfm' program.
    Hint to the perplexed system administrator: KDVI uses the shell's PATH variable when looking for programs.
bg: Не може да бъде намерена програмата "dvipdfm" на компютъра. Тази програма е нужна за експортиране. Въпреки това, може да конвертирате файла от тип DVI във тип PDF като използвате печатащата функция на програмата. При печат на принтер файлът ще има добро качество, но ако бъде отворен с Acrobat Reader, качеството ще бъде много лошо. Препоръчително е да обновите пакета ТеХ, който съдържа програмата "dvipdfm".
    Програмата използва променливата PATH за търсене на изпълними файлове.

en: Export File As
bg: Експортиране на файла като

en: The file %1
    exists. Do you want to overwrite that file?
bg: Файлът %1 съществува. Искате ли да бъде презаписан?

en: Overwrite File
bg: Презапис на файл

en: Overwrite
bg: Презапис

en: Using dvipdfm to export the file to PDF
bg: Използване на програмата dvipdfm за експортиране в PDF

en: KDVI is currently using the external program 'dvipdfm' to convert your DVI-file to PDF. Sometimes that can take a while because dvipdfm needs to generate its own bitmap fonts Please be patient.
bg: Програмата използва външната програма "dvipdfm" за конвертиране на файловете от тип DVI в PDF. Понякога това отнема време, защото трябва да се генерират шрифтове bitmap. Моля, бъдете търпеливи.

en: Waiting for dvipdfm to finish...
bg: Изчакване на dvipdf да завърши...

en: dvipdfm progress dialog
bg: Диалог за състоянието на dvipdfm

en: Please be patient
bg: Моля, изчакайте

en: <qt>The external program 'dvipdf', which was used to export the file, reported an error. You might wish to look at the <strong>document info dialog</strong> which you will find in the File-Menu for a precise error report.</qt>
bg: <qt>Външната програма използвана за експортиране на файла DVI даде грешка. Ако искате можете да погледнете в информацията за документа за подробен доклад за грешката.</qt>

en: Export: %1 to PDF
bg: Експортиране: %1 в PDF

en: <qt><P>This DVI file refers to external graphic files which are not in PostScript format, and cannot be handled by the <strong>dvips</strong> program that KDVI uses interally to print or to export to PostScript. The functionality that you require is therefore unavailable in this version of KDVI.</p><p>As a workaround, you can use the <strong>File/Export As</strong>-Menu to save this file in PDF format, and then use a PDF viewer.</p><p>The author of KDVI apologizes for the inconvenience. If enough users complain, the missing functionality might later be added.</p></qt>
bg: <qt><P>Файлът DVI сочи към външно изображение, което не е във формат PostScript, и което не може да бъде обработено от програмата <strong>dvips</strong>, което се използва от KDVI за печат и експортиране във формат PostScript. Функционалността, която заявихте не е налична в тази версия на програмата KDVI.</p><p>Може да използвате операцията от менюто <strong>Файл/Експортиране като</strong>, за да запишете файла във формат PDF и след това да използвате визуализатор за PDF.</p></qt>

en: Functionality Unavailable
bg: Липсваща функционалност

en: Using dvips to export the file to PostScript
bg: Използване на програмата dvips за експортиране в PostScript

en: KDVI is currently using the external program 'dvips' to convert your DVI-file to PostScript. Sometimes that can take a while because dvips needs to generate its own bitmap fonts Please be patient.
bg: Програмата използва външната програма "dvips" за конвертиране на файловете от тип DVI в PostScript. Понякога това отнема време, защото трябва да се генерират шрифтове bitmap. Моля, бъдете търпеливи.

en: Waiting for dvips to finish...
bg: Изчакване на dvips да завърши...

en: dvips progress dialog
bg: Диалог за състоянието на dvips

en: <qt>The external program 'dvips', which was used to export the file, reported an error. You might wish to look at the <strong>document info dialog</strong> which you will find in the File-Menu for a precise error report.</qt>
bg: <qt>Външната програма използвана за експортиране на файла DVI даде грешка. Ако искате можете да погледнете в информацията за документа за подробен доклад за грешката.</qt>

en: Export: %1 to PostScript
bg: Експортиране: %1 в PostScript

en: Embedding %1
bg: Вграждане на %1

en: Page %1: The PostScript file <strong>%2</strong> could not be found.<br>
bg: Страница %1: Файлът PostScript <strong>%2</strong> не може да бъде намерен.<br>

en: The papersize data '%1' could not be parsed.
bg: Данните за размера на страницата "%1" не могат да бъдат анализирани.

en: line %1 of %2
bg: ред %1 от %2

en: KDVI is currently generating bitmap fonts...
bg: Генериране на шрифтове bitmap...

en: Aborts the font generation. Don't do this.
bg: Прекъсване на генерирането на шрифтове. Не го правете.

en: KDVI is currently generating bitmap fonts which are needed to display your document. For this, KDVI uses a number of external programs, such as MetaFont. You can find the output of these programs later in the document info dialog.
bg: В момента се генерират шрифтове bitmap, които са нужни за показването на документа. За тази цели се използват няколко външни програми, като MetaFont. По-късно може да намерите изходната информация от тези програми в информацията за документа.

en: KDVI is generating fonts. Please wait.
bg: Генериране на шрифтове. Моля, изчакайте.

en: Could not allocate memory for a font structure!
bg: Не може да бъде заделена памет за структурата на шрифта!

en: The fontlist is currently empty.
bg: Списъкът с шрифтове е празен.

en: TeX Name
bg: Име на TeX

en: Family
bg: Фамилия

en: Type
bg: Тип

en: Encoding
bg: Кодова таблица

en: Comment
bg: Коментар

en: Font file not found
bg: Файлът не е намерен

en: <qt><p>KDVI was not able to locate all the font files which are necessary to display the current DVI file. Your document might be unreadable.</p></qt>
bg: <qt><p>Не могат да бъдат намерени всички файлове за шрифтове, които са необходими за показването на текущия документ DVI. Поради тази причина някои знаци са оставени празни и документът може да не е четим.</p></qt>

en: Not All Font Files Found
bg: Липсват някои шрифтове

en: Locating fonts...
bg: Търсене на шрифтове...

en: <p>KDVI relies on the <b>kpsewhich</b> program to locate font files on your hard disc and to generate PK fonts, if necessary.</p>
bg: <p>Програмата KDVI използва външната команда <b>kpsewhich</b>, за да търси шрифтове на вашия компютър, за да генерира карта PK, ако е необходимо.</p>

en: <p>The shell process for the kpsewhich program could not be started. Consequently, some font files could not be found, and your document might by unreadable. If this error is reproducable please report the issue to the KDVI developers using the 'Help' menu.<p>
bg: <p>Външната програма kpsewhich не може да бъде стартирана. В резултат на това, някои шрифтове не могат да бъдат намерени и документът може да не е четим. Ако грешката се повтаря, моля, съобщете за нея на разработчиците на програмата KDVI.</p>

en: Problem locating fonts - KDVI
bg: Грешка при търсене на шрифтове - KDVI

en: Font generation aborted - KDVI
bg: Грешка при генериране на шрифт - KDVI

en: <p>There were problems running kpsewhich. As a result, some font files could not be located, and your document might be unreadable.</p><p><b>Possible reason:</b> The kpsewhich program is perhaps not installed on your system, or it cannot be found in the current search path.</p><p><b>What you can do:</b> The kpsewhich program is normally contained in distributions of the TeX typesetting system. If TeX is not installed on your system, you could install the TeTeX distribution (www.tetex.org). If you are sure that TeX is installed, please try to use the kpsewhich program from the command line to check if it really works.</p>
bg: <p>Външната програма kpsewhich не може да бъде стартирана. В резултат на това, някои шрифтове не могат да бъдат намерени и документът може да не е четим.</p><p><b>Възможна причина:</b> Програмата kpsewhich не е инсталирана или не се намира в пътя за търсене на програми.</p><p><b>Възможно решение:</b> Обикновено програмата kpsewhich се съдържа в пакета TeX. Инсталирайте пакета TeX от www.tetex.org. Ако сте сигурни, че имате инсталиран пакета TeX, пробвайте да стартирате програмата kpsewhich от командния ред на терминалния прозорец.</p>

en: Currently generating %1 at %2 dpi
bg: Генериране на %1 за %2 т/инч

en: Abort
bg: Прекъсване

en: What's going on here?
bg: Какво става тук?

en: %v of %m
bg: %v от %m

en: Document Info
bg: Информация

en: DVI File
bg: Файл DVI

en: Information on the currently loaded DVI-file.
bg: Информация за заредения файл.

en: Information on currently loaded fonts.
bg: Информация за заредените шрифтове.

en: This text field shows detailed information about the currently loaded fonts. This is useful for experts who want to locate problems in the setup of TeX or KDVI.
bg: Информация за заредените шрифтове. Това е полезно за експертите, които искат да отстранят проблемите в настройките на ТеХ или KDVI, ако има такива.

en: External Programs
bg: Външни програми

en: No output from any external program received.
bg: Не е получена изходна информация от външни програми.

en: Output of external programs.
bg: Изходна информация на външни програми.

en: KDVI uses external programs, such as MetaFont, dvipdfm or dvips. This text field shows the output of these programs. That is useful for experts who want to find problems in the setup of TeX or KDVI.
bg: За голяма част от задачите програмата използва външни програми, като MetaFont, dvipdfm или dvips. Текстовото поле показва изходната информация на тези програми. Това е полезно за експертите, които искат да отстранят проблемите в настройките на ТеХ или KDVI, ако има такива.

en: There is no DVI file loaded at the moment.
bg: Няма зареден файл в момента.

en: Filename
bg: Име

en: File Size
bg: Размер

en: The file does no longer exist.
bg: Файлът не съществува повече.

en: #Pages
bg: #Страници

en: Generator/Date
bg: Генератор/дата

en: Document &Info
bg: Информа&ция

en: Embed External PostScript Files...
bg: Вградени външни файлове PostScript...

en: Enable All Warnings && Messages
bg: Включване на всички съобщения

en: A previewer for Device Independent files (DVI files) produced by the TeX typesetting system.
bg: Програма за преглед на периферно независими (Device independent, DVI) файлове, създадени от печатарската система TeX.

en: Save File As
bg: Запис на файла като

en: TeX Fonts
bg: Шрифтове за TeX

en: DVI Specials
bg: Допълнителни за DVI

en: Print %1
bg: Печат на %1

en: The list of pages you selected was empty.
    Maybe you made an error in selecting the pages, e.g. by giving an invalid range like '7-2'.
bg: Списъкът със страниците, които избрахте е празен.
    Може би сте направили грешка при избирането на страниците, например задавайки невалиден обхват като "7-2".

en: All messages and warnings will now be shown.
bg: Сега всички предупреждения и съобщения ще бъдат показвани.

en: <qt>This function searches the DVI file for plain text. Unfortunately, this version of KDVI treats only plain ASCII characters properly. Symbols, ligatures, mathematical formulae, accented characters, and non-English text, such as Russian or Korean, will most likely be messed up completely. Continue anyway?</qt>
bg: <qt>Тази операция служи за експортиране на файл DVI в текстов формат. За съжаление, тази версия поддържа само знаци от стандарта ASCII. Разни специални знаци, ударения, математически формули и букви, които не са от английската азбука, ще бъдат повредени, най-вероятно.</qt>

en: Function May Not Work as Expected
bg: Операцията може да не работи правилно

en: <qt>This function exports the DVI file to a plain text. Unfortunately, this version of KDVI treats only plain ASCII characters properly. Symbols, ligatures, mathematical formulae, accented characters, and non-English text, such as Russian or Korean, will most likely be messed up completely.</qt>
bg: <qt>Тази операция служи за експортиране на файл DVI в текстов формат. За съжаление, тази версия поддържа само знаци от стандарта ASCII. Разни специални знаци, ударения, математически формули и букви, които не са от английската азбука, ще бъдат повредени, най-вероятно.</qt>

en: Continue Anyway
bg: Продължение

en: Check if the file is loaded in another KDVI.
    If it is, bring up the other KDVI. Otherwise, load the file.
bg: Проверка дали файлът е зареден в друга инстанция на KDVI.
    Ако е зареден, активиране на прозореца. Ако не, зареждане на файла.

en: Navigate to this page
bg: Навигация до зададената страница

en: Files to load
bg: Файлове за зареждане

en: The URL %1 is not well-formed.
bg: Адресът %1 не е валиден.

en: The URL %1 does not point to a local file. You can only specify local files if you are using the '--unique' option.
bg: Адресът %1 не сочи към локален файл. При използване на параметъра "--unique" може да указвате само локални файлове.

en: This version of KDVI does not support type 1 fonts.
bg: Тази версия на програмата KDVI не поддържа шрифтове "type 1".

en: KDVI needs the FreeType library to access type 1 fonts. This library was not present when KDVI was compiled. If you want to use type 1 fonts, you must either install the FreeType library and recompile KDVI yourself, or find a precompiled software package for your operating system.
bg: Програмата има нужда от библиотеката FreeType, за да може да обработва шрифтове от тип "type 1". Програмата KDVI не е компилирана с поддръжка на шрифтове "type 1". За да ги използвате, трябва да компилирате инсталирате библиотеката и да компилирате програмата отново или да намерите версия на програмата компилирана с включена поддръжка.

en: User-Defined Editor
bg: Потребителски редактор

en: Enter the command line below.
bg: Въведете команда в текстовото поле по-долу.

en: Click 'Help' to learn how to set up Emacs.
bg: Натиснете бутона "Помощ", за да прочетете как да зададете редактора Emacs.

en: Kate perfectly supports inverse search.
bg: Редакторът Kate перфектно поддържа обратното търсене.

en: Kile works very well
bg: Редакторът Kile работи много добре.

en: NEdit perfectly supports inverse search.
bg: Редакторът NEdit перфектно поддържа обратното търсене.

en: VIM version 6.0 or greater works just fine.
bg: Редакторът VIM по-нова версия от 6.0 работи много добре.

en: Click 'Help' to learn how to set up XEmacs.
bg: Натиснете бутона "Помощ", за да прочетете как да зададете редактора XEmacs.

en: Generating PostScript graphics...
bg: Генериране на графики PostScript...

en: <qt>The version of Ghostview that is installed on this computer does not contain any of the Ghostview device drivers that are known to KDVI. PostScript support has therefore been turned off in KDVI.</qt>
bg: <qt>Версията на програмата Ghostview, която е инсталирана на компютъра, не съдържа нито едно от логическите устройства, които са известни на KDVI. По тази причина поддръжката на PostScript е изключена.</qt>

en: <qt><p>The Ghostview program, which KDVI uses internally to display the PostScript graphics that is included in this DVI file, is generally able to write its output in a variety of formats. The sub-programs that Ghostview uses for these tasks are called 'device drivers'; there is one device driver for each format that Ghostview is able to write. Different versions of Ghostview often have different sets of device drivers available. It seems that the version of Ghostview that is installed on this computer does not contain <strong>any</strong> of the device drivers that are known to KDVI.</p><p>It seems unlikely that a regular installation of Ghostview would not contain these drivers. This error may therefore point to a serious misconfiguration of the Ghostview installation on your computer.</p><p>If you want to fix the problems with Ghostview, you can use the command <strong>gs --help</strong> to display the list of device drivers contained in Ghostview. Among others, KDVI can use the 'png256', 'jpeg' and 'pnm' drivers. Note that KDVI needs to be restarted to re-enable PostScript support.</p></qt>
bg: <qt><p>Програмата Ghostview, която се използва за показване на графики от тип PostScript, които са включени във файлове DVI, може да генерира няколко различни изходни формата. Подпрограмите, които използва Ghostview за тази цел се наричат "device drivers" - и има по един модул за всеки формат, който се поддържа. Различните версии на Ghostview често имат инсталирани различни модули. Изглежда версията на Ghostview, която е инсталирана на компютъра не съдържа <strong>нито един</strong> модул, който да е известен на програмата KDVI.</p><p>Най-често тези модули се инсталират заедно с програмата Ghostview. В този случай, най-вероятно, имате сериозен проблем с настройката на Ghostview.</p><p>Ако искате да оправите проблема, може да използвате командата <strong>gs --help</strong>, за да видите какви модули съдържа. Заедно с другите, могат да бъдат използвани още "png256", "jpeg" и "pnm". Имайте предвид, че програмата трябва да бъде рестартирана, за да имат промените ефект.</p></qt>

note: i18n: file kdvi_part.rc line 6
en: Export As
bg: Експортиране като

note: i18n: file optionDialogFontsWidget_base.ui line 28
en: Use font hinting for Type 1 fonts, if available
bg: Използване на шрифтове Type 1 (ако са налични)

note: i18n: file optionDialogFontsWidget_base.ui line 31
en: You should enable this, if the use of font hinting improves readability on your machine.
bg: Използва се за подобряване на четимостта на екрани с ниска разделителна способност.

note: i18n: file optionDialogFontsWidget_base.ui line 34
en: Many modern fonts contain "font hinting" information which can be used to improve the appearance of a font on low-resolution displays, such as a computer monitor, or a notebook screen. However, many people find the "improved" fonts quite ugly and prefer to have this option disabled.
bg: Много от съвременните шрифтове съдържат допълнителна информация за подобряване на четимостта на монитори с ниска разделителна способност. Въпреки това, много хора не харесват тези подобрения и предпочитат да да бъде изключена поддръжката на тази възможност.

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 27
en: Show PostScript specials
bg: Показване на допълнителна информация за PostScript

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 30
en: If in doubt, enable this option.
bg: Ако имате съмнения, включете отметката.

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 33
en: Some DVI files contain PostScript graphics. If enabled, KDVI will use the Ghostview PostScript interpreter to display these. You probably want to enable this option, unless you have a DVI-file whose PostScript part is broken, or too large for your machine.
bg: Някои файлове DVI съдържат графика PostScript. Ако е отметката е включена, програмата ще използва външната програма ghostview, за да ги покаже. Препоръчително е да бъде включено.

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 41
en: Editor for Inverse Search
bg: Редактор за обратно търсене

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 60
en: Choose an editor which is used in inverse search.
bg: Изберете редактор, който да бъде използван за обратно търсене.

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 64
en: <p>Some DVI files contain 'inverse search' information. If such a DVI file is loaded, you can right-click into KDVI and an editor will open, load the TeX file and jump to the correct position. You can select your favorite editor here. If in doubt, 'nedit' is usually a good choice.</p>
    <p>Check the KDVI manual to see how to prepare DVI files which support the inverse search.</p>
bg: <p>Някои файлове DVI съдържат информация за "обратно търсене". Ако такъв файл е зареден, може да щракнете със средния бутон на мишката във файла DVI и ще се отвори редактор, който ще зареди изходния код от файла TeX и ще бъдете позициониран на съответния ред в редактора.</p><p>За повече информация, вижте ръководството на програмата.</p>

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 80
en: Description:
bg: Описание:

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 96
en: Shell command:
bg: Команда:

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 115
en: Explains about the editor's capabilities in conjunction with inverse search.
bg: Обяснение относно редакторите и техните възможности за обратно търсене.

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 119
en: <p>Not all editors are well suited for inverse search. For instance, many editors have no command like 'If the file is not yet loaded, load it. Otherwise, bring the window with the file to the front'. If you are using an editor like this, clicking into the DVI file will always open a new editor, even if the TeX file is already open. Likewise, many editors have no command line argument that would allow KDVI to specify the exact line which you wish to edit.</p>
    <p>If you feel that KDVI's support for a certain editor is inadequate, please write to kebekus@kde.org.</p>
bg: <p>Не всички редактори са подходящи за поддръжка на обратно търсене. Примерно, не всички редактори имат параметър на командния ред, чрез който може да се укаже на кой ред да се позиционира редактора. Също така, ако файлът вече е зареден, няма нужда да се зарежда повторно. Но много редактори в този случай просто отварят нов прозорец и в него зареждат файла, независимо, че файлът вече е зареден в друг прозорец на редактора.</p>
    <p>Ако мислите, че трябва да се добави поддръжка за специален текстов редактор, може да пишете на адрес kebekus@kde.org.</p>

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 135
en: Shell-command line used to start the editor.
bg: Команда, която се използва за стартиране на избрания редактор.

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 138
en: If you are using inverse search, KDVI uses this command line to start the editor. The field '%f' is replaced with the filename, and '%l' is replaced with the line number.
bg: При обратно търсене, тази команда се използва за стартиране на редактор и позициониране на съответния ред. Параметърът "%f" се заменя с името на файла, а "%l" се заменя с номера на реда.

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 154
en: Editor:
bg: Редактор:

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 170
en: What is 'inverse search'?
bg: Какво е "обратно" търсене?

note: i18n: file optionDialogSpecialWidget_base.ui line 176
en: inv-search
bg: обратно търсене

note: i18n: file kdvi.kcfg line 10
en: Use MetaFont to generate missing fonts. If in doubt, enable this option.
bg: Ако имате съмнения, включете отметката.

note: i18n: file kdvi.kcfg line 11
en: Allows KDVI to use MetaFont to produce bitmap fonts. Unless you have a very specific reason, you probably want to enable this option.
bg: Разрешаване на програмата да използва външната програма MetaFont за създаване на шрифтове bitmap. Препоръчително е да бъде включено.

note: i18n: file kdvi.kcfg line 15
en: Show PostScript specials. If in doubt, enable this option.
bg: Ако имате съмнения, включете отметката.

note: i18n: file kdvi.kcfg line 20
en: Use font hinting. You should enable this, if the use of font hinting improves readability on your machine.
bg: Използва се за подобряване на четимостта на екрани с ниска разделителна способност.

note: i18n: file kdvi.kcfg line 21
en: Many modern fonts contain &quot;font hinting&quot; information which can be used to improve the appearance of a font on low-resolution displays, such as a computer monitor, or a notebook screen. However, many people find the &quot;improved&quot; fonts quite ugly and prefer to have this option disabled.
bg: Много от съвременните шрифтове съдържат допълнителна информация за подобряване на четимостта на монитори с ниска разделителна способност. Въпреки това, много хора не харесват тези подобрения и предпочитат да да бъде изключена поддръжката на тази възможност.

en: That makes 25 errors. Further error messages will not be printed.
bg: До тук има 25 съобщения за грешка. Следващите съобщения няма да бъдат печатани.

en: Error in DVIfile '%1', page %2. Color pop command issued when the color stack is empty.
bg: Грешка във файла DVI "%1", страница %2. Командата за извличане на цвят от стека "color pop" се изпълнява при празен стек.

en: Malformed parameter in the epsf special command.
    Expected a float to follow %1 in %2
bg: Невалиден параметър в специалната команда epsf.
    Очаква се десетично число да следва %1 в %2

en: File not found: 
     %1
bg: Файлът не е намерен: 
     %1

en: Error in DVIfile '%1', page %2. Could not interpret angle in text rotation special.
bg: Грешка във файла DVI "%1", страница %2. Грешка при преобразуване на ъгъла на завъртане на текста.

en: The special command '%1' is not implemented.
bg: Специалната команда "%1" не е реализирана все още.

en: <p>...that KDVI can also load compressed DVI-files?
bg: <p>...може да се зареждат и компресирани файлове DVI?

en: <p>...that you can mark text with the right mouse button and paste it
    into any application?
bg: <p>...може да маркирате текст с десния бутон на мишката и да го поставите в друга програма?

en: <p>...that KDVI now supports inverse search? You can click into your DVI file 
    with the middle mouse button and your editor opens, loads the TeX file, and
    jumps to the proper line! <a href="help:/kdvi/inverse-search.html">The 
    manual explains how to set up your editor for this.</a>
bg: <p>...се поддържа обратно търсене? <p>Може да щракнете със средния бутон на мишката във файла DVI и ще се отвори редактор, който ще зареди изходния код от файла TeX и ще бъдете позициониран на съответния ред в редактора. За повече информация, вижте <a href="help:/kdvi/inverse-search.html">ръководството на програмата</a>.

en: <p>...that KDVI supports forward search? If you use Emacs or XEmacs, you can 
    jump directly from the TeX file to the associated place in the DVI file. 
    <a href="help:/kdvi/forward-search.html">The manual explains how to set up 
    your editor for this.</a>
bg: <p>...се поддържа директно търсене? <p>Ако използвате редакторите Emacs или XEmacs, може да прескочите директно от файла TeX към асоциираното място във файла DVI. За повече информация, вижте <a href="help:/kdvi/forward-search.html">ръководството на програмата</a>.

en: <p>...that KDVI now offers full text search?
bg: <p>...се поддържа пълно търсене на текст?

en: <p>...that KDVI can save your DVI file as PostScript, PDF, and even plain text?
bg: <p>...може да записвате файловете DVI като PostScript, PDF и като обикновен текст?

en: Fatal Error!
bg: Фатална грешка!

en: Fatal error.
bg: Фатална грешка.

en: 
    
    This probably means that either you found a bug in KDVI,
    or that the DVI file, or auxiliary files (such as font files, 
    or virtual font files) were really badly broken.
    KDVI will abort after this message. If you believe that you 
    found a bug, or that KDVI should behave better in this situation
    please report the problem.
bg: 
    
    Това може би означава, че или сте намерили грешка в , 
    KDVI или файлът DVI, или допълнителни файлове 
    (като шрифтове и виртуални шрифтове) са повредени. 
    Програмата ще прекъсне изпълнението си. Ако мислите, 
    че сте намерили грешка в програмата, то я съобщете.

en: Checksum mismatch
bg: Невалидна крайна сума

en:  in font file
bg:  във файл за шрифт

en: Could not allocate memory for a macro table.
bg: Не може да бъде заделена памет за макро таблица.

en: Virtual character
bg: Виртуалният знак

en:  in font
bg:  в шрифта

en:  ignored.
bg:  е игнориран.

en: Wrong command byte found in VF macro list: %1
bg: Невалиден команден байт е намерен в макро списъка VF: %1
