konsole - en to ga translation catalogue (325 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
ga: Comhad

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ga: Eagar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ga: Amharc

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
ga: Amharc Roinnte

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ga: Socruithe

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
ga: Cabhair

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
ga: Iars&crollú

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
ga: %1 ar %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
ga: Tulra

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
ga: Cúlra

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
ga: Dath 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
ga: Dath 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
ga: Dath 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
ga: Dath 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
ga: Dath 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
ga: Dath 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
ga: Dath 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
ga: Dath 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
ga: Tulra (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
ga: Cúlra (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
ga: Dath 1 (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
ga: Dath 2 (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
ga: Dath 3 (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
ga: Dath 4 (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
ga: Dath 5 (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
ga: Dath 6 (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
ga: Dath 7 (Tréan)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
ga: Dath 8 (Tréan)

en: Un-named Color Scheme
ga: Scéim Datha Gan Ainm

en: Accessible Color Scheme
ga: Scéim Inrochtana Datha

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
ga: Ainm

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
ga: Dath

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
ga: Ní úsáidfear an socrú trédhearcachta toisc nach dtacaíonn do dheasc le fuinneoga trédhearcacha de réir cosúlachta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
ga: Cur Síos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Vary the background color for each tab
ga: Úsáid dathanna difriúla i gcúlra gach cluaisín

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background transparency:
ga: Trédhearcachas an chúlra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel)
en: Percent
ga: Céatadán

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
ga: Íomhá chúlra:

en: Copy Input
ga: Cóipeáil an tIonchur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
ga: Scagaire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
ga: Roghnaigh Uile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
ga: Díroghnaigh Uile

en: Edit Profile
ga: Cuir Próifíl in Eagar

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
ga[0]: Próifíl á cur in eagar: %2
ga[1]: %1 phróifíl á gcur in eagar: %2
ga[2]: %1 phróifíl á gcur in eagar: %2
ga[3]: %1 bpróifíl á gcur in eagar: %2
ga[4]: %1 próifíl á gcur in eagar: %2

en: Edit Profile "%1"
ga: Cuir Próifíl "%1" in Eagar

en: Profile name is empty.
ga: Tá ainm na próifíle folamh.

en: Edit Environment
ga: Cuir Timpeallacht in Eagar

en: Select Initial Directory
ga: Roghnaigh Comhadlann Tosaigh

en: %1, size %2
ga: %1, méid %2

en: New Color Scheme
ga: Scéim Nua Dathanna

en: Edit Color Scheme
ga: Cuir an Scéim Datha in Eagar

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
ga: Tá cúlra trédhearcach ag an scéim datha seo ach ní thacaíonn do dheasc leis seo.

en: New Key Binding List
ga: Liosta Nua Ceangal Eochracha

en: Edit Key Binding List
ga: Cuir an Liosta Ceangal Eochracha in Eagar

[ctx: @title:tab Generic, common options]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
ga: Ginearálta

[ctx: @title:group Generic, common options]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: General
ga: Ginearálta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel)
en: Profile name:
ga: Ainm na próifíle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
ga: Ainm tuairisciúil ar an bpróifíl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
ga: Ordú:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
ga: An t-ordú le rith nuair a chruthaítear seisiún nua teirminéil leis an bpróifíl seo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
ga: Comhadlann tosaigh:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
ga: An chéad chomhadlann oibre le haghaidh seisiúin nua teirminéil a úsáideann an phróifíl seo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
ga: Roghnaigh an bhunchomhadlann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current tab
ga: Tosaigh sa chomhadlann chéanna leis an gcluaisín reatha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Icon:
ga: Deilbhín:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
ga: Roghnaigh an deilbhín a thaispeánfar ar chluaisíní leis an bpróifíl seo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, environmentLabel)
en: Environment:
ga: Timpeallacht:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
ga: Cuir na hathróga timpeallachta agus na luachanna comhcheangailte leo in eagar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit...
ga: Eagar...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Window
ga: Fuinneog

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabsTab)
en: Tabs
ga: Cluaisíní

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
ga: Teidil na gCluaisíní

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
ga: Cuma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Color Scheme && Background
ga: Scéim Datha agus Cúlra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
ga: Cruthaigh scéim nua dathanna, bunaithe ar an scéim roghnaithe

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
ga: Nua...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
ga: Cuir an scéim roghnaithe in eagar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
ga: Scrios an scéim roghnaithe dathanna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton)
en: Remove
ga: Bain

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font
ga: Cló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview:
ga: Réamhamharc:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text size:
ga: Clómhéid:

[ctx: @item:inrange Minimum Size]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Small
ga: Beag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, fontSizeSlider)
en: Adjust the font size used in this profile
ga: Coigeartaigh an chlómhéid a úsáidtear sa phróifíl seo

[ctx: @item:inrange Maximum Size]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Large
ga: Mór

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectFontButton)
en: Select the font used in this profile
ga: Roghnaigh an cló a úsáidtear sa phróifíl seo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFontButton)
en: Select Font...
ga: Roghnaigh Cló...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
ga: Clónna míne

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, scrollingTab)
en: Scrolling
ga: Scrollú

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Scrollback
ga: Iarscrollú

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Scroll Bar
ga: Scrollbharra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
ga: Taispeáin an scrollbharra ar thaobh na láimhe clé den teirminéal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show on left side
ga: Taispeáin ar thaobh na láimhe clé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
ga: Taispeáin an scrollbharra ar thaobh na láimhe deise den teirminéal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show on right side
ga: Taispeáin ar thaobh na láimhe deise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hide the scroll bar
ga: Folaigh an scrollbharra

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboardTab)
en: Keyboard
ga: Méarchlár

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyBindingsGroup)
en: Key Bindings
ga: Ceangail Eochracha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters which are sent to the current terminal program.
ga: Leis na ceangail eochracha, is féidir leat rialú conas a thiontaíonn eochairbhrúnna i bhfuinneog an teirminéil go sruth carachtar a sheoltar chuig an fheidhmchlár atá ag rith sa teirminéal faoi láthair.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings list based upon the selected bindings
ga: Cruthaigh liosta nua eochracha comhcheangailte bunaithe ar na comhcheangail roghnaithe

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
ga: Nua...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings list
ga: Cuir an liosta eochracha comhcheangailte atá roghnaithe in eagar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings list
ga: Scrios an liosta eochracha comhcheangailte atá roghnaithe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mouseTab)
en: Mouse
ga: Luch

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Text
ga: Roghnaigh Téacs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Characters considered part of a word when double clicking:
ga: Carachtair a ghlacfar san fhocal nuair a chliceálfaidh tú faoi dhó:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal
ga: Carachtair nach mbeidh cuid den fhocal nuair a chliceálfaidh tú faoi dhó chun focal iomlán a roghnú sa teirminéal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tripleClickModeCombo)
en: The whole current line
ga: An líne reatha ina hiomláine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: Paste from selection
ga: Greamaigh ón roghnúchán

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Miscellaneous
ga: Rudaí éagsúla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
ga: Cuir Línte Faoi Naisc

[ctx: @title:tab Complex options]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
ga: Casta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Terminal Features
ga: Sainghnéithe an Teirminéil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
ga: Ceadaigh do ríomhchláir theirminéil téacs caochta a chruthú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
ga: Ceadaigh téacs caochta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
ga: Ceadaigh an t-aschur a chur ar fionraí le Ctrl+S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Enable flow control using Ctrl+S, Ctrl+Q
ga: Cumasaigh sreabhrialú le Ctrl+S, Ctrl+Q

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
ga: Cumasiagh taispeáint déthreoch i dteirminéal (le haghaidh na hAraibise, na Fairsise agus na hEabhraise amháin)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional text rendering
ga: Cumasaigh rindreáil déthreoch

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Cursor
ga: Cúrsóir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
ga: Cuir an cúrsóir á chaochadh go rialta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Blinking cursor
ga: Cúrsóir caochta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Cursor shape:
ga: Cruth an chúrsóra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cursorShapeCombo)
en: Change the shape of the cursor
ga: Athraigh cruth an chúrsóra

[ctx: The shape of the cursor]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cursorShapeCombo)
en: Block
ga: Bloc

[ctx: The shape of the cursor, similar to a capital I]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cursorShapeCombo)
en: I-Beam
ga: I-Bhíoma

[ctx: The shape of the cursor]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cursorShapeCombo)
en: Underline
ga: Líne Faoi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
ga: Socraigh go bhfuil dath an chúrsóra comhoiriúnach do dhath an charachtair reatha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set cursor color to match current character
ga: Socraigh go bhfuil dath an chúrsóra comhoiriúnach do dhath an charachtair reatha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
ga: Úsáid dath saincheaptha socraithe le haghaidh an chúrsóra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color:
ga: Dath saincheaptha an chúrsóra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
ga: Roghnaigh an dath a úsáidfear chun an cúrsóir a dhearadh

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11)
en: Encoding
ga: Ionchódú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
ga: Ionchódú réamhshocraithe carachtar:

[ctx: @action:button Pick an encoding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectEncodingButton)
en: Select
ga: Roghnaigh

en: Open Link
ga: Oscail Nasc

en: Copy Link Address
ga: Cóipeáil Seoladh an Naisc

en: Send Email To...
ga: Seol Ríomhphost Chuig...

en: Copy Email Address
ga: Cóipeáil Seoladh Ríomhphoist

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
ga: Coigeartaigh Iarscrollú

[ctx: Unit of scrollback]
en:  line |  lines
ga[0]:  líne
ga[1]:  líne
ga[2]:  líne
ga[3]:  líne
ga[4]:  líne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
ga: Ná meabhraigh an t-aschur roimhe seo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: No scrollback
ga: Gan iarscrollú

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
ga: Ná meabhraigh níos mó ná líon socraithe línte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fixed size scrollback:
ga: Iarscrollú buanmhéide:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
ga: Líon na línte aschurtha le meabhrú

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
ga: Meabhraigh an t-aschur go léir a dhéanann an teirminéal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Unlimited scrollback
ga: Iarscrollú gan teorainn

en: Close the search bar
ga: Dún an barra cuardaigh

en: Find:
ga: Aimsigh:

en: Enter the text to search for here
ga: Iontráil téacs le lorg anseo

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
ga: Ar Aghaidh

en: Find the next match for the current search phrase
ga: Aimsigh an chéad sampla eile den fhrása cuardaigh

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
ga: Roimhe Seo

en: Find the previous match for the current search phrase
ga: Aimsigh an sampla roimhe seo den fhrása cuardaigh

[ctx: @action:button Display options menu]
en: Options
ga: Roghanna

en: Case sensitive
ga: Cásíogair

en: Sets whether the search is case sensitive
ga: Socraigh cé acu an bhfuil an cuardach cásíogair nó nach bhfuil

en: Match regular expression
ga: Comhoiriúnaigh do shlonn ionadaíochta

en: Highlight all matches
ga: Aibhsigh uile

en: Sets whether matching text should be highlighted
ga: Socraigh cé acu an n-aibhsítear téacs comhoiriúnach nó nach n-aibhsítear

en: Key Combination
ga: Teaglaim Cnaipí

en: Output
ga: Aschur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton)
en: Add
ga: Cuir Leis

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
ga: Limistéar Tástála

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
ga: Ionchur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
ga: Aschur:

en: Terminal emulator
ga: Aithriseoir teirminéil

en: Name of profile to use for new Konsole instance
ga: Ainm na próifíle le húsáid i bhfuinneog nua Konsole

en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
ga: Socraigh an chéad chomhadlann oibre sa chluaisín nó fuinneog nua go 'dir'

en: Do not close the initial session automatically when it ends.
ga: Ná dún an bunseisiún go huathoibríoch nuair a thagann sé chun deiridh.

en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window
ga: Cruthaigh cluaisín nua i bhfuinneog atá ann in ionad fuinneog nua a chruthú

en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
ga: Tosaigh Konsole sa chúlra agus tabhair é chun tosaigh nuair a bhrúitear Ctrl+Shift+F12 (de réir réamhshocraithe)

en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
ga: Díchumasaigh cúlraí trédhearcacha, fiú má thacaíonn an córas leo.

en: List the available profiles
ga: Taispeáin na próifílí atá ar fáil

en: Change the value of a profile property.
ga: Athraigh luach d'airí próifíle.

en: Arguments passed to command
ga: Argóintí a sheoltar chuig ordú

en: General maintainer, bug fixes and general improvements
ga: Cothaitheoir ginearálta, ceartúcháin agus feabhsúcháin ghinearálta

en: Original author
ga: An chéad údar

en: Bug fixes and general improvements
ga: Ceartúcháin agus feabhsúcháin

en: General improvements
ga: Feabhsúcháin ghinearálta

en: Bug fixes
ga: Ceartúcháin

en: Solaris support and history
ga: Tacaíocht le Solaris agus obair ar stair

en: Bug fixes and improved startup performance
ga: Ceartúcháin agus luas níos fearr ag am tosaithe

en: Marking improvements
ga: Feabhsúcháin mharcála

en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
ga: Konsole Leabaithe
    Barra Uirlisí agus ainmneacha seisiúin

en: Embedded Konsole
    General improvements
ga: Konsole Leabaithe
    Feabhsúcháin ghinearálta

en: Visual effects
ga: Maisíochtaí físe

en: Code from the kvt project
    General improvements
ga: Cód ón tionscadal kvt
    Feabhsúcháin ghinearálta

en: Schema and text selection improvements
ga: Feabhsúcháin sna scéimrí agus i roghnú téacs

en: SGI port
ga: Leagan SGI

en: FreeBSD port
ga: Leagan FreeBSD

en: Thanks to many others.
ga: Agus buíochas le go leor daoine eile.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
ga: Cluaisín &Nua

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
ga: &Cóipeáil Cluaisín

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
ga: &Fuinneog Nua

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
ga: Dún an Fhuinneog

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ga: Lea&bharmharcanna

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
ga: Bainistigh Próifílí...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
ga: Gníomhachtaigh Roghchlár

[ctx: @info]
en: There are %1 tab open in this window. Do you still want to quit? | There are %1 tabs open in this window. Do you still want to quit?
ga[0]: Tá %1 chluaisín oscailte agat san fhuinneog seo; an bhfuil tú cinnte go dteastaíonn uait scor?
ga[1]: Tá %1 chluaisín oscailte agat san fhuinneog seo; an bhfuil tú cinnte go dteastaíonn uait scor?
ga[2]: Tá %1 chluaisín oscailte agat san fhuinneog seo; an bhfuil tú cinnte go dteastaíonn uait scor?
ga[3]: Tá %1 gcluaisín oscailte agat san fhuinneog seo; an bhfuil tú cinnte go dteastaíonn uait scor?
ga[4]: Tá %1 cluaisín oscailte agat san fhuinneog seo; an bhfuil tú cinnte go dteastaíonn uait scor?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
ga: Deimhnigh Dúnadh

[ctx: @action:button]
en: Close Current Tab
ga: Dún an Cluaisín Reatha

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
ga: Ginearálta

[ctx: @title:window]
en: Manage Profiles
ga: Bainistigh Próifílí

[ctx: @title:column Profile label]
en: Name
ga: Ainm

[ctx: @title:column Display profile in file menu]
en: Show in Menu
ga: Taispeáin sa Roghchlár

[ctx: @title:column Profile shortcut text]
en: Shortcut
ga: Aicearra

[ctx: @item This will be used as part of the file name]
en: New Profile
ga: Próifíl Nua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based upon the selected profile
ga: Cruthaigh próifíl nua bunaithe ar an bpróifíl roghnaithe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New Profile...
ga: Próifíl &Nua...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile(s)
ga: Cuir na próifílí roghnaithe in eagar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit Profile...
ga: Cuir an Phróifíl in &Eagar...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile(s)
ga: Scrios na próifílí roghnaithe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Delete Profile
ga: &Scrios an Phróifíl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
ga: Socraigh an phróifíl roghnaithe mar réamhshocrú i seisiúin nua teirminéil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
ga: &Socraigh mar Réamhshocrú

en: Manage Profiles...
ga: Bainistigh Próifílí...

en: Shell
ga: Blaosc

en: Default profile
ga: Próifíl réamhshocraithe

en: Rename Tab
ga: Athainmnigh an Cluaisín

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
ga: Formáid teidil cluaisíní:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
ga: Gnáthfhormáid teidil cluaisíní

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
ga: Formáid teidil cluaisíní cianda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
ga: Formáid theideal an chluaisín nuair atá ordú cianda (m.sh. ceangal le ríomhaire eile trí SSH) á rith

en: Black on Light Yellow
ga: Dubh ar Bhánbhuí

en: Black on Random Light
ga: Dubh ar Dhath Geal Randamach

en: Black on White
ga: Dubh ar Bhán

en: Blue on Black
ga: Gorm ar Dhubh

en: Dark Pastels
ga: Pastail Dhorcha

en: Green on Black
ga: Uaine ar Dhubh

en: Linux Colors
ga: Dathanna Linux

en: Red on Black
ga: Dearg ar Dhubh

en: White on Black
ga: Bán ar Dhubh

en: Default (XFree 4)
ga: Réamhshocrú (XFree 4)

en: Linux console
ga: Consól Linux

en: Solaris console
ga: Consól Solaris

en: DEC VT420 Terminal
ga: Teirminéal DEC VT420

en: Could not find binary:
ga: Níorbh fhéidir clár inrite a aimsiú:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
ga: Rabhadh:

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
ga: '%1' gan aimsiú, '%2' á thosú ina ionad.  Seiceáil socruithe do phróifíle.

en: Could not find an interactive shell to start.
ga: Níorbh fhéidir blaosc idirghníomhach a aimsiú.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
ga: Níorbh fhéidir ríomhchlár '%1' a thosú le hargóintí '%2'.

en: Silence in session '%1'
ga: Tost i seisiún '%1'

en: Bell in session '%1'
ga: Cloigín i seisiún '%1'

en: Activity in session '%1'
ga: Gníomhaíocht i seisiún '%1'

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
ga: Críochnaithe

en: Program '%1' crashed.
ga: Thuairteáil ríomhchlár '%1'.

en: Program '%1' exited with status %2.
ga: Críochnaíodh clár '%1' le stádas %2.

en: ZModem Progress
ga: Dul chun cinn ZModem

en: Search for '%1' with
ga: Déan cuardach ar '%1' le

en: Configure Web Shortcuts...
ga: Cumraigh Aicearraí Gréasáin...

en: &Close Tab
ga: &Dún an Cluaisín

en: Open File Manager
ga: Oscail Bainisteoir Comhad

en: Paste Selection
ga: Greamaigh Roghnúchán

en: &Select All
ga: &Roghnaigh Uile

en: Save Output &As...
ga: Sábháil an tAschur M&ar...

en: Adjust Scrollback...
ga: Coigeartaigh Iarscrollú...

en: Clear Scrollback
ga: Glan Iarscrollú

en: Clear Scrollback and Reset
ga: Glan Iarscrollú agus Athshocraigh

en: Edit Current Profile...
ga: Cuir an Phróifíl Reatha in Eagar...

en: &Rename Tab...
ga: &Athainmnigh an Cluaisín...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
ga: N&eamhní

en: Copy Input To
ga: Cóipeáil an tIonchur Go

en: &ZModem Upload...
ga: Uasluchtú &ZMóideime...

en: Monitor for &Activity
ga: Fair ar &Ghníomhaíocht

en: Monitor for &Silence
ga: Fair ar &Chiúnas

en: Set &Encoding
ga: Socraigh &Ionchódú

en: Enlarge Font
ga: Méadaigh an Cló

en: Shrink Font
ga: Laghdaigh an Cló

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ga: Tá ríomhchlár ag rith sa seisiún seo faoi láthair.  An bhfuil tú cinnte go dteastaíonn uait é a dhúnadh?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ga: Tá ríomhchlár '%1' ag rith sa seisiún seo faoi láthair.  An bhfuil tú cinnte go dteastaíonn uait é a dhúnadh?

en: Confirm Close
ga: Deimhnigh Dúnadh

en: Save Output From %1
ga: Sábháil Aschur ó %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
ga: URL neamhbhailí é %1; níorbh fhéidir an t-aschur a shábháil.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
ga: Tharla earráid agus an t-aschur á shábháil.
    %1

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
ga: Uimhir

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
ga: Teideal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Konsole Window
ga: Fuinneog Konsole

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Always Show Tab Bar
ga: Taispeáin Barra na gCluaisíní i gcónaí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Show Tab Bar When Needed
ga: Taispeáin Barra na gCluaisíní más gá

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabBarVisibility)
en: Always Hide Tab Bar
ga: Folaigh Barra na gCluaisíní i gcónaí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tab bar position:
ga: Ionad bharra na gcluaisíní:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabBarPosition)
en: Above Terminal Area
ga: Os cionn limistéar an teirminéil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabBarPosition)
en: Below Terminal Area
ga: Faoi limistéar an teirminéil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show 'New Tab' and 'Close Tab' buttons
ga: Taispeáin cnaipí 'Cluaisín Nua' agus 'Dún an Cluaisín'

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
ga: Oibriú

en: Program Name: %n
ga: Ainm an Chláir: %n

en: Current Directory (Short): %d
ga: An Chomhadlann Reatha (Gearr): %d

en: Current Directory (Long): %D
ga: Comhadlann Reatha (Fada): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
ga: Teideal na Fuinneoige a Shocraigh an Bhlaosc: %w

en: Session Number: %#
ga: Uimhir an tSeisiúin: %#

en: User Name: %u
ga: Ainm Úsáideora: %u

en: Remote Host (Short): %h
ga: Óstríomhaire Cianda (Gearr): %h

en: Remote Host (Long): %H
ga: Óstríomhaire Cianda (Fada): %H

en: Insert
ga: Ionsáigh

en: Insert title format
ga: Ionsáigh formáid teidil

en: Insert remote title format
ga: Ionsáigh formáid teidil cianda

en: Size: XXX x XXX
ga: Méid: XXX × XXX

en: Size: %1 x %2
ga: Méid: %1 × %2

en: <qt>Output has been <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S.  Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
ga: <qt>Cuireadh an t-aschur <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Flow_control">ar fionraí</a> le Ctrl+S.  Brúigh <b>Ctrl+Q</b> chun tosú arís.</qt>

en: &Paste Location
ga: &Greamaigh Suíomh

en: Change &Directory To
ga: Athraigh an Chomha&dlann Go

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
ga: &Dícheangail Cluaisín

[ctx: @action:inmenu]
en: &Rename Tab...
ga: &Athainmnigh an Cluaisín...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close Tab
ga: &Dún an Cluaisín

[ctx: @info:tooltip]
en: Create new tab
ga: Cruthaigh cluaisín nua

[ctx: @info:tooltip]
en: Close tab
ga: Dún an cluaisín

[ctx: @info:whatsthis]
en: Close the active tab
ga: Dún an cluaisín gníomhach

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
ga: An Chéad Chluaisín Eile

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
ga: An Cluaisín Roimhe Seo

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
ga: Go dtí an Cluaisín Deiridh

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next View Container
ga: An Chéad Choimeádán Amhairc Eile

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move Tab Left
ga: Bog an Cluaisín Faoi Chlé

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move Tab Right
ga: Bog an Cluaisín Faoi Dheis

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
ga: Scoilt an tAmharc Clé/Deas

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
ga: Scoilt an tAmharc Barr/Bun

[ctx: @action:inmenu Close Active View]
en: Close Active
ga: Dún an tAmharc Reatha

[ctx: @action:inmenu Close Other Views]
en: Close Others
ga: Dún na Cinn Eile

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
ga: Méadaigh an tAmharc

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
ga: Laghdaigh an tAmharc

[ctx: @action:inmenu]
en: D&etach Current Tab
ga: &Dícheangail an Cluaisín Reatha

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
ga: Téigh go Cluaisín %1

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
ga: Níl aon aistritheoir méarchláir ar fáil.  Tá an fhaisnéis seo de dhíth chun eochairbhrúnna a thiontú go dtí na carachtair atá seolta chuig an teirminéal.

en: &Stop
ga: &Stad
