plasma_engine_weather - en to ga translation catalogue (243 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear sky
ga: spéir ghlan

[ctx: weather condition]
en: clear
ga: glan

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
ga: aitill

[ctx: weather condition]
en: cloudy
ga: scamallach

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
ga: scamallach le clocha sneachta

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
ga: scamallach le plúchadh sneachta

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
ga: scamallach le sneachta éadrom

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
ga: scamallach le flichshneachta

[ctx: weather condition]
en: drizzle
ga: ceobhrán

[ctx: weather condition]
en: fog
ga: ceo

[ctx: weather condition]
en: foggy
ga: ceomhar

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
ga: scamall liath

[ctx: weather condition]
en: hail
ga: clocha sneachta

[ctx: weather condition]
en: hail shower
ga: cith clocha sneachta

[ctx: weather condition]
en: hail showers
ga: ceathanna clocha sneachta

[ctx: weather condition]
en: hazy
ga: rósamhach

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
ga: bailc fearthainne

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
ga: bailc fearthainne

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
ga: fraschith

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
ga: craobhchith trom

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
ga: plúchadh sneachta

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
ga: fraschith sneachta

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
ga: frascheathanna sneachta

[ctx: weather condition]
en: light rain
ga: ceobhrán

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
ga: cith fearthainne éadrom

[ctx: weather condition]
en: light shower
ga: barrchith

[ctx: weather condition]
en: light showers
ga: craobhchith éadrom

[ctx: weather condition]
en: light snow
ga: sneachta éadrom

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
ga: barrchith sneachta

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
ga: barrchith sneachta

[ctx: weather condition]
en: mist
ga: ceochán

[ctx: weather condition]
en: misty
ga: ceobhránach

[ctx: weather condition]
en: N/A
ga: N/A/F

[ctx: weather condition]
en: na
ga: n/a/f

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
ga: breacscamallach

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
ga: stoirm ghainimh

[ctx: weather condition]
en: weather condition
ga: aimsir

[ctx: weather condition]
en: sleet
ga: flichshneachta

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
ga: cith flichshneachta

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
ga: ceathanna flichshneachta

[ctx: weather condition]
en: sunny
ga: grianmhar

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
ga: aitill

[ctx: weather condition]
en: thunder storm
ga: stoirm thoirní

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
ga: cith toirní

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
ga: stoirm thrópaiceach

[ctx: weather condition]
en: white cloud
ga: scamall bán

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
ga: spéir ghlan

[ctx: weather forecast]
en: clear
ga: glan

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
ga: aitill

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
ga: scamallach

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
ga: scamallach le clocha sneachta

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
ga: scamallach le plúchadh sneachta

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
ga: scamallach le sneachta éadrom

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
ga: scamallach le flichshneachta

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
ga: ceobhrán

[ctx: weather forecast]
en: fog
ga: ceo

[ctx: weather forecast]
en: foggy
ga: ceomhar

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
ga: scamall liath

[ctx: weather forecast]
en: hail
ga: clocha sneachta

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
ga: cith clocha sneachta

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
ga: ceathanna clocha sneachta

[ctx: weather forecast]
en: hazy
ga: rósamhach

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
ga: bailc fearthainne

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
ga: bailc fearthainne

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
ga: fraschith

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
ga: frascheathanna

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
ga: plúchadh sneachta

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
ga: fraschith sneachta

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
ga: frascheathanna sneachta

[ctx: weather forecast]
en: light rain
ga: ceobhrán

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
ga: barrchith fearthainne

[ctx: weather forecast]
en: light shower
ga: barrchith

[ctx: weather forecast]
en: light showers
ga: barrcheathanna

[ctx: weather forecast]
en: light snow
ga: sneachta éadrom

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
ga: barrchith sneachta

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
ga: barrcheathanna sneachta

[ctx: weather forecast]
en: mist
ga: ceochán

[ctx: weather forecast]
en: misty
ga: ceobhránach

[ctx: weather forecast]
en: na
ga: n/a/f

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
ga: breacscamallach

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
ga: stoirm ghainimh

[ctx: weather forecast]
en: sleet
ga: flichshneachta

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
ga: cith flichshneachta

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
ga: ceathanna flichshneachta

[ctx: weather forecast]
en: sunny
ga: grianmhar

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
ga: aitill

[ctx: weather forecast]
en: thunder storm
ga: stoirm thoirní

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
ga: cith toirní

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
ga: stoirm thrópaiceach

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
ga: scamall bán

[ctx: wind direction]
en: N
ga: T

[ctx: wind direction]
en: NNE
ga: TOT

[ctx: wind direction]
en: NE
ga: OT

[ctx: wind direction]
en: ENE
ga: OOT

[ctx: wind direction]
en: E
ga: O

[ctx: wind direction]
en: SSE
ga: DOD

[ctx: wind direction]
en: SE
ga: OD

[ctx: wind direction]
en: ESE
ga: OOD

[ctx: wind direction]
en: S
ga: D

[ctx: wind direction]
en: NNW
ga: TIT

[ctx: wind direction]
en: NW
ga: IT

[ctx: wind direction]
en: WNW
ga: IIT

[ctx: wind direction]
en: W
ga: I

[ctx: wind direction]
en: SSW
ga: DID

[ctx: wind direction]
en: SW
ga: ID

[ctx: wind direction]
en: WSW
ga: IID

[ctx: wind direction]
en: VR
ga: Neamhchinnte

[ctx: visibility]
en: Very good
ga: An-mhaith

[ctx: visibility]
en: Good
ga: Maith

[ctx: visibility]
en: Moderate
ga: Measarthach

[ctx: visibility]
en: Poor
ga: Olc

[ctx: visibility]
en: Very poor
ga: An-olc

[ctx: pressure tendency]
en: rising
ga: éirí

[ctx: pressure tendency]
en: falling
ga: titim

[ctx: pressure tendency]
en: no change
ga: gan athrú

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
ga: Sneachta Séidte

[ctx: weather condition]
en: Clear
ga: Glan

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
ga: Scamallach

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
ga: Frasaíocht i gCéin

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
ga: Sneachta Síobtha

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
ga: Ceobhrán

[ctx: weather condition]
en: Dust
ga: Deannach

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
ga: Síthe Deannaigh

[ctx: weather condition]
en: Fog
ga: Ceo

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
ga: Múr Ceo i nGar Don Stáisiún

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
ga: Paistí Ceomhara

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
ga: Ceobhrán reoite

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
ga: Báisteach reoite

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
ga: Néal Sconna

[ctx: weather condition]
en: Hail
ga: Clocha Sneachta

[ctx: weather condition]
en: Haze
ga: Smúiteán

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
ga: Plúchadh Sneachta Séidte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
ga: Plúchadh Sneachta Síobtha

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
ga: Ceobháisteach

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
ga: Clocha Sneachta Troma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
ga: Báisteach Mheasctha Throm agus Ceobhrán

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
ga: Bailc Fearthainne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
ga: Báisteach agus Sneachta Trom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
ga: Craobhchith Trom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
ga: Plúchadh Sneachta

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
ga: Millíní Troma Sneachta

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
ga: Séideán Sneachta Trom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
ga: Stoirm Thoirní Trom le Clocha Sneachta

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
ga: Stoirm Thoirní Trom le Báisteach

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
ga: Criostail Oighir

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
ga: Millíní Sneachta

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
ga: Ceobhrán Éadrom

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
ga: Ceobhrán Reoite Éadrom

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
ga: Báisteach Reoite Éadrom

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
ga: Ceobhrán

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
ga: Craobhchith Éadrom

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
ga: Sneachta Éadrom

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
ga: Millíní Sneachta Éadroma

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
ga: Séideán Sneachta Éadrom

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
ga: Tintreach Infheicthe

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
ga: Spéirghlan Den Chuid is Mó

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
ga: Grianmhar Den Chuid is Mó

[ctx: weather condition]
en: Mist
ga: Ceochán

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
ga: Báisteach Mheasctha agus Ceobhrán

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
ga: Scamallach Den Chuid is Mó

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
ga: Gan Tuairisc

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
ga: Breacscamallach

[ctx: weather condition]
en: Rain
ga: Báisteach

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
ga: Báisteach agus Sneachta

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
ga: Craobhchith

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
ga: Ceobhrán Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
ga: Stoirm Dheannaigh nó Ghainimh Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
ga: Ceo Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
ga: Clocha Sneachta Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
ga: Báisteach Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
ga: Báisteach agus Sneachta Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
ga: Craobhchith Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
ga: Sneachta Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
ga: Séideán Sneachta Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
ga: Stoirm Thoirní Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
ga: Stoirmeacha Toirní le Clocha Sneachta Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
ga: Stoirm Thoirní le Clocha Sneachta Troma Le Déanaí

[ctx: weather condition]
en: Sunny
ga: Grianmhar

[ctx: weather forecast]
en: Rain
ga: Báisteach

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
ga: Grianmhar

[ctx: weather forecast]
en: Mainly Sunny
ga: Grianmhar Den Chuid is Mó

[ctx: wind speed]
en: Calm
ga: Ciúin

en: UK
ga: RA

en: USA
ga: SAM

en: N/A
ga: N/B

en: Supported by backstage.bbc.co.uk / Data from UK MET Office
ga: Tacaithe ag backstage.bbc.co.uk / Sonraí ó Oifig Mheitéareolaíocht na Ríochta Aontaithe

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
ga: Sath

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
ga: Domh

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
ga: Luan

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
ga: Máir

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
ga: Céad

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
ga: Déar

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
ga: Aoin

en: Meteorological data is provided by Environment Canada
ga: Sonraí meitéáreolaíochta ó Environment Canada

en: day
ga: lá

[ctx: Short for tonight]
en: nite
ga: oíche

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
ga: o

[ctx: wind direction - wind speed is too low to measure]
en: VR
ga: Neamhchinnte

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
ga: Beagán

en: N
ga: T

en: NNE
ga: TOT

en: NE
ga: OT

en: ENE
ga: OOT

en: E
ga: O

en: SSE
ga: DOD

en: SE
ga: OD

en: ESE
ga: OOD

en: S
ga: D

en: NNW
ga: TIT

en: NW
ga: IT

en: WNW
ga: IIT

en: W
ga: I

en: SSW
ga: DID

en: SW
ga: ID

en: WSW
ga: IID

en: Data provided by NOAA National Weather Service
ga: Sonraí ón NOAA National Weather Service

[ctx: weather condition]
en: few clouds
ga: cúpla scamall

[ctx: weather condition]
en: overcast
ga: modartha

[ctx: weather condition]
en: haze
ga: smúiteán

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
ga: ceo le hoighriú

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
ga: ceobhrán éadrom

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
ga: ceobháisteach

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
ga: ceobhrán reoite

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
ga: ceobháisteach throm

[ctx: weather condition]
en: rain
ga: báisteach

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
ga: báisteach mheasartha

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
ga: báisteach reoite éadrom

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
ga: báisteach reoite

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
ga: báisteach agus sneachta éadrom

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
ga: báisteach agus sneachta trom

[ctx: weather condition]
en: snow
ga: sneachta

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
ga: sneachta measartha

[ctx: weather condition]
en: showers
ga: craobhchith

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
ga: barrcith sneachta báistí

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
ga: fraschith sneachta báistí

[ctx: weather condition]
en: snow showers
ga: cith sneachta

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
ga: stoirm thoirní

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
ga: stoirm thoirní éadrom

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
ga: stoirm thoirní trom

[ctx: weather condition]
en: n/a
ga: n/a/f

en: Day
ga: Lá

en: Night
ga: Oíche

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
ga: Báisteach/Sneachta
