kcachegrind - en to nb translation catalogue (184 entries)

en: (always)
nb: (alltid)

en: Choose Source Folder
nb: Velg kildemappe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
nb: Oppsett

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
nb: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
nb: Høyeste antall elementer i lister:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
nb: Avkort symboler i verktøytips og kontekstmenyer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
nb: når mer/lengre enn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
nb: når lengre enn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
nb: Nøyaktighet i prosentverdier:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
nb: Største antall listeverdier må være mindre enn 500.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
nb: Farger på kostnadselementer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
nb: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
nb: Objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
nb: Klasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
nb: Fil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
nb: Merknader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
nb: Kontekstlinjer i merknader::

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
nb: Kildemapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addDirButton)
en: Add
nb: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
nb: Slett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
nb: Objekt / relatert kildebase

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
nb: Profildumper

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
nb: Mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
nb: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
nb: Sti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
nb: Valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
nb: Målkommando::

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
nb: Profileringsvalg::

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
nb: Valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
nb: Verdi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
nb: Spor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
nb: Hopp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
nb: Instruksjoner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
nb: Hendelser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
nb: Fullt mellomlager

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
nb: Tilpasset

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
nb: Samle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
nb: Ved oppstart

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
nb: Når i

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
nb: Hopp over

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
nb: Funksjon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
nb: Dump profil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
nb: Hver BB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
nb: Ved inngang

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
nb: Ved utgang

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
nb: Nullhendelser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
nb: Atskill

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
nb: Tråder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
nb: Rekursjoner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
nb: Kallkjede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
nb: Tilpassede profileringsvalg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
nb: Kjør ny profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
nb: Grunn til dump:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
nb: Hendelsessammendrag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
nb: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
nb: Diverse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
nb: Vis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
nb: Sammenlikne

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: State
nb: Tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
nb: Oppdater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
nb: Hvert [s]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
nb: Teller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
nb: Dumper ferdige

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
nb: Samler inn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
nb: Kjørt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
nb: Grunnblokker

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
nb: Kall

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
nb: Unike

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
nb: ELF-objekter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
nb: Funksjoner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
nb: Kontekster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
nb: Stabelspor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
nb: Synk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
nb: Inkl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
nb: Kalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
nb: Sted

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
nb: Null

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Messages
nb: Meldinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
nb: Drep kjøring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
nb: Tøm

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
nb: Ut&forming

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
nb: Sidestolper

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
nb: Tilstandsverktøylinje

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
nb: KDE-grensesnitt til Callgrind/Cachegrind

en: (C) 2002 - 2011
nb: © 2002–2011

en: Author/Maintainer
nb: Forfatter og vedlikeholder

en: Show information of this trace
nb: Vis informasjon om dette sporet

en: Parts Overview
nb: Deloversikt

en: Top Cost Call Stack
nb: Kallstabel for toppkostnad

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
nb: <b> Toppkostnader i stabel</b> <p>Denne kallstakken er fullstendig oppdiktet ut fra hva som er mest sannsynlig. Den er bygd opp ved å starte med den valgte funksjonen og legger til kallene</p><p>Kolonnene <b>kostnader</b> og <b>kall</b> viser kostnadene for alle kall fra funksjonen i linja ovenfor.</p>

en: Flat Profile
nb: Flat profil

en: <b>Profile Dumps</b><p>This dockable shows in the top part the list of loadable profile dumps in all subdirectories of: <ul><li>current working directory of KCachegrind, i.e. where it was started from, and </li><li>the default profile dump directory given in the configuration.</li></ul> The list is sorted according to the target command profiled in the corresponding dump.</p><p>On selecting a profile dump, information for it is shown in the bottom area of the dockable: <ul><li><b>Options</b> allows you to view the profiled command and profile options of this dump. By changing any item, a new (yet unexisting) profile template is created. Press <b>Run Profile</b> to start a profile run with these options in the background. </li><li><b>Info</b> gives detailed info on the selected dump like event cost summary and properties of the simulated cache. </li><li><b>State</b> is only available for current happening profiles runs. Press <b>Update</b> to see different counters of the run, and a stack trace of the current position in the program profiled. Check the <b>Every</b> option to let KCachegrind regularly poll these data. Check the <b>Sync</b> option to let the dockable activate the top function in the current loaded dump.</li></ul></p>
nb: <b>Profildumper</b> <p>Dette dokkbare vinduet viser øverst lista over alle profildumper som kan lastes inn i alle undermapper av: <ul> <li>gjeldende arbeidsmappe for KCachegrind, dvs. der det ble startet fra, og </li> <li>standardmappe for profildumper som definert i innstillingene.</li> </ul> Lista er sortert med hensyn til målkommandoen som er profilert i den tilsvarende dumpen.</p> <p>Når en profildump velges blir informasjon om den vist i den nederste delen av dokkvinduet: <ul> <li><b>Valg</b> der du kan se dn profilerte kommandoen og profilvalgene for denne dumpen.Trykk <b>Kjør profil</b> for å starte en profilkjøring i bakgrunnen med disse valgene.</li> <li><b>Info</b> gir detaljert informasjon om den valgte dumpen, som kostnadssammendrag for hendelser og egenskaper ved det simulerte mellomlageret.</li> <li><b>Tilstand</b> er bare tilgjengelig for profilkjøringer som pågår nå. Trykk <b>Oppdater</b> for å se forskjelligetellere for kjøringen, og et stabelspor for nåværende posisjon i programmet som profileres. Kryss av valget <b>Hvert</b> for å få KCachegrind til å lese inn disse dataene regelmessig. Kryss av valget <b>Synk</b> for å få dokkvinduet til å aktivere den øverste funksjonen i den dumpen som nå er lastet inn.</li></ul></p>

en: &Duplicate
nb: D&upliser

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
nb: <b>Lag kopi av gjeldende oppsett</b><p>Lag en kopi av gjeldende oppsett.</p>>

en: &Remove
nb: &Fjern

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
nb: <b>Fjern gjeldende oppsett</b><p>Slett gjeldende oppsett og aktiver det forrige.</p>

en: &Go to Next
nb: &Gå til neste

en: Go to Next Layout
nb: Gå til neste oppsett

en: &Go to Previous
nb: &Gå til forrige

en: Go to Previous Layout
nb: Gå til forrige oppsett

en: &Restore to Default
nb: &Gjenopprett standarder

en: Restore Layouts to Default
nb: Gjenopprett oppsett til standard

en: &Save as Default
nb: &Lagre som standard

en: Save Layouts as Default
nb: Lagre oppsett som standard

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
nb: <b>Nytt</b><p>Åpne et nytt, tomt KCachegrind-vindu.</p>

en: &Add...
nb: &Legg til …

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
nb: <b>Legg til profildata</b><p>Åpne en ny profildatafil i gjeldende vindu.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
nb: Last &inn på nytt

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
nb: <b>Last inn profildata på nytt</b><p>Dette laster inn også nylagede deler.</p>

en: &Export Graph
nb: &Eksporter graf

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
nb: <b>Eksporter kallgraf</b><p>Generer en fil med etternavn .dot, for verktøyene i GraphViz-pakken.</p>

en: &Force Dump
nb: &Tving dump

en: <b>Force Dump</b><p>This forces a dump for a Callgrind profile run in the current directory. This action is checked while KCachegrind looks for the dump. If the dump is finished, it automatically reloads the current trace. If this is the one from the running Callgrind, the new created trace part will be loaded, too.</p><p>Force dump creates a file 'callgrind.cmd', and checks every second for its existence. A running Callgrind will detect this file, dump a trace part, and delete 'callgrind.cmd'. The deletion is detected by KCachegrind, and it does a Reload. If there is <em>no</em> Callgrind running, press 'Force Dump' again to cancel the dump request. This deletes 'callgrind.cmd' itself and stops polling for a new dump.</p><p>Note: A Callgrind run <em>only</em> detects existence of 'callgrind.cmd' when actively running a few milliseconds, i.e. <em>not</em> sleeping. Tip: For a profiled GUI program, you can awake Callgrind e.g. by resizing a window of the program.</p>
nb: <b>Tvunget dump</b><p>Dette tvinger fram en dump for en Callgrind-profilkjøring i gjeldende mappe. Denne handlingen sjekkes mens KCachegrind ser etter en dump. Hvis dumpen er ferdig laster den automatisk inn på nytt det gjeldende sporet. Hvis dette er fra den Callgrind som kjører. så lastes det også inn nylagede spordeler. </p> <p>Tvunget dump oppretter en fil som heter «callgrind.cmd» og sjekker hvert sekund om den finnes. En Callgrind som kjører vil finne denne fila, dumpe en spordel og slette «callgrind.cmd». KCachegrind oppdager at fila er slettet og gjør en ny innlasting. Hvis det <em>ikke</em> kjører en Callgrind, så trykk «Tvunget dump» igjen for å avbryte dumpkravet. Dette sletter «callgrind.cmd» selv og slutter å se etter en ny dump.</p><p>Merk: En Callgrind.kjøring oppdager «callgrind.cmd» <em>bare</em> under aktiv kjøring, dvs. <em>ikke</em> hvis prosessen sover. Tips: Hvis det er et GUI-program som profileres kan du vekke Callgrind f.eks. ved å endre størrelse på et vindu som tilhører programmet.</p>

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
nb: <b>Åpne profildata</b><p>Dette åpner en profildatafil, med eventuelt flere deler.</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
nb: Vis/skjul deloversikt-dokklinja

en: Call Stack
nb: Kallstabel

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
nb: Vis/skjul kallstabel-dokklinja

en: Function Profile
nb: Funksjonsprofil

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
nb: Vis/skjul funksjonsprofil-dokklinja

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
nb: Vis/skjul profildump-dokklinja

en: Relative
nb: Relativ

en: Show relative instead of absolute costs
nb: Vis relative i stedet for absolutte kostnader

en: Relative to Parent
nb: Relativ til forelder

en: Show percentage costs relative to parent
nb: Vis prosentkostnader relative til foreldra

en: <b>Show percentage costs relative to parent</b><p>If this is switched off, percentage costs are always shown relative to the total cost of the profile part(s) that are currently browsed. By turning on this option, percentage cost of shown cost items will be relative to the parent cost item.</p><ul><table><tr><td><b>Cost Type</b></td><td><b>Parent Cost</b></td></tr><tr><td>Function Cumulative</td><td>Total</td></tr><tr><td>Function Self</td><td>Function Group (*) / Total</td></tr><tr><td>Call</td><td>Function Inclusive</td></tr><tr><td>Source Line</td><td>Function Inclusive</td></tr></table></ul><p>(*) Only if function grouping is switched on (e.g. ELF object grouping).</p>
nb: <b>Vis prosentvis kostnad relativ til forelder</b><p>Hvis dette er slått av blir prosentvis kostnad alltid vist relativt til total kostnad for profildelen(e) som undersøkes nå. Om dette blir slått på vil prosentkostnader for de viste kostnadene være relativ til forelderkostnaden. </p><ul><table><tr><td><b>Kostnadstype</b></td><td><b>Forelderkostnad</b></td></tr><tr><td>Kumulativ for funksjon</td><td>Totalt</td></tr><tr><td>Funksjon selv</td><td>Funksjonsgruppe(*)/Total</td></tr><tr><td>Kall</td><td>Funksjon inklusiv</td></tr><tr><td>Kildelinje</td><td>Funksjon inklusiv</td></tr></table></ul> <p>(*) Bare hvis funksjonsgruppering er slått på (f.eks. ELF objektgruppering).</p>

en: Cycle Detection
nb: Syklus-detektering

en: <b>Detect recursive cycles</b><p>If this is switched off, the treemap drawing will show black areas when a recursive call is made instead of drawing the recursion ad infinitum. Note that the size of black areas often will be wrong, as inside recursive cycles the cost of calls cannot be determined; the error is small, however, for false cycles (see documentation).</p><p>The correct handling for cycles is to detect them and collapse all functions of a cycle into an artificial function, which is done when this option is selected. Unfortunately, with GUI applications, this often will lead to huge false cycles, making the analysis impossible; therefore, there is the option to switch this off.</p>
nb: <b>Oppdag rekursive sløyfer</b><p>Hvis dette er slått av vil trekart-tegningen vise svarte områder når det gjøres et rekursivt kall, i stedet for å tegne rekursjonen i det uendelige. Merk at størrelsen på det svarte området ofte er feil, fordi kallkostnader ikke kan bestemmes inne i rekursjoner, men feilen er liten for falske sløyfer (se dokumentasjonen),. </p><p>Riktig behandling av sløyfer er å oppdage dem og kollapse alle funksjoner i en sløyfe inn i en kunstig funksjon, noe som gjøres når ddette valget er på. For programmer med grafiske brukerflater kan dette ofte føre til enorme falske sløyfer og gjøre analyse umulig, derfor er det mulig å slå av dette.</p>

en: Shorten Templates
nb: Forkort maler

en: Hide Template Parameters in C++ Symbols
nb: Skjul malparametre i C++-symboler

en: <b>Hide Template Parameters in C++ Symbols</b><p>If this is switched on, every symbol displayed will have any C++ template parameters hidden, just showing &lt;&gt; instead of a potentially nested template parameter.</p><p>In this mode, you can hover the mouse pointer over the activated symbol label to show a tooltip with the unabbreviated symbol.</p>
nb: <b>Skjul malparametre i C++-symboler</b> <p>Hvis dette er slått på vil hvert viste symbol ha C++ malparametre skjult, om noen, bare viser &lt;&gt;  i stedet for mulig nestet malparameter.</p><p>I denne modusen blir det vist et verktøytips med u-forkortet symbol hvis musepekeren holdes over den aktiverte symboletiketten.</p>

en: Go back in function selection history
nb: Gå bakover i funksjonsutvalg-loggen

en: Go forward in function selection history
nb: Gå framover i funksjonsutvalg-loggen

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
nb: <b>Gå opp</b><p>Gå til sist valgte kaller av denne funksjonen. Hvis ingen kaller ble besøkt, så bruk den med høyest kostnad.</p>

en: &Up
nb: &Opp

en: Primary Event Type
nb: Primær hendelsestype

en: Select primary event type of costs
nb: Velg primær hendelsestype for kostnader

en: Secondary Event Type
nb: Sekundær hendelsestype

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
nb: Vis sekundær hendelsestype for kostnad, f.eks. vist i merknader

en: Grouping
nb: Gruppering

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
nb: Velg hvordan funksjoner grupperes i kostnadselementer på høyere nivå

en: (No Grouping)
nb: (Ingen gruppering)

en: Split
nb: Del

en: Show two information panels
nb: Vis to informasjonsruter

en: Split Horizontal
nb: Del vannrett

en: Change Split Orientation when main window is split.
nb: Endre delorienteringen når hovedvinduet deles.

en: cachegrind.out* callgrind.out*|Callgrind Profile Data
    *|All Files
nb: cachegrind.out* callgrind.out*|Callgrind-profildata
    *|Alle filer

en: Select Callgrind Profile Data
nb: Velg Callgrind-profildata

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
nb: Klarte ikke å åpne fila «%1». Kontroller at den finnes og at du har lesetilgang til den.

en: Add Callgrind Profile Data
nb: Legg til Callgrind-profildata

en: (Hidden)
nb: (Skjult)

en: Hide
nb: Skjul

en: Show Absolute Cost
nb: Vis absolutte kostnader

en: Show Relative Cost
nb: Vis relative kostnader

en: Go Back
nb: Gå tilbake

en: Go Forward
nb: Gå fram

en: Go Up
nb: Gå opp

en: Layout Count: %1
nb: Tegneplanantall: %1

en: No profile data file loaded.
nb: Ingen profildata lastet.

en: Total %1 Cost: %2
nb: I alt %1 – kostnad: %2

en: No event type selected
nb: Ingen hendelestype valgt

en: Cannot determine receiver PID for dump request
nb: Kan ikke bestemme mottaker-PID for dump-forespørsel

en: Error running callgrind_control
nb: Feil mens callgrind_control kjører

en: (No Stack)
nb: (Ingen stabel)

en: (No next function)
nb: (Ingen neste funksjon)

en: (No previous function)
nb: (Ingen forrige funksjon)

en: (No Function Up)
nb: (Ingen funksjon opp)

en: Loading %1
nb: Laster inn %1

en: Error loading %1: %2
nb: Feil under lasting av %1: %2

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the <em>What's this...</em> help for every GUI widget
    in KCachegrind contains detailed usage information for this widget?
    It is highly recommend to read at least these help texts on first
    use. Request <em>What's this...</em> help by pressing
    Shift-F1 and clicking on the widget.</p>
nb: <p> … at <em>Hva et dette …</em>-hjelpen for hvert skjermelement 
    i brukerflaten til KCachegrind inneholder detaljert informasjon om bruken
     av dette elementet? Det anbefales sterkt at du leser i alle fall disse 
    hjelpetekstene ved første bruk. Du får opp <em>Hva er dette …</em>
    ved å trykke SHIFT-F1 og klikke på skjermelementet.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can get profile information at instruction level
    with Calltree when you provide the option <em>--dump-instr=yes</em>?
    Use the Assembler View for the instruction annotations.
    </p>
nb: <p>… at du kan få profilinformasjon på instruksjonsnivå 
    med Calltree når du oppgir valget <em>--dump-instr=yes</em>?
    Bruk Assembler-visning for instruksjonsmerknader,
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use Alt-Left/Right keys of your keyboard to go
    back/forward in the active object history ?</p>
nb: <p>… at du kan bruke Alt-høyre/venstre-knappene på tastaturet
    for å gå forover/bakover i historien for det aktive objektet?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Callee/Caller Map View using
    arrow keys? Use Left/Right to change to siblings of the current
    item; use Up/Down to go one nesting level up/down. To select
    the current item, press Space, and to activate it, press Return.
    </p>
nb: <p>… at du kan navigere med piltastene i Kalt/Kaller-kartene?
    Bruk høyre/venstre til å gå til søsken til gjeldende element, bruk
    opp/ned til å gå et kallenivå opp/ned. Trykk mellomrom for å velge
    gjeldende element og trykk Enter for å aktivere det.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Call Graph View using
    arrow keys? Use Up/Down to go one calling level up/down, alternating
    between calls and functions. Use Left/Right to change to siblings of a current
    selected call. To activate the current item, press Return.
    </p>
nb: <p> … at du kan navigere i kallgrafvisningen med 
    piltaster? Bruk opp/ned for å gå et kallnivå opp/ned, og veksle
    mellom kall og funksjoner. Bruk venstre/høyre for å bytte til søsken
    til et gjeldende valgt kall.  Trykk Enter for å aktivere elementet,
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can rapidly locate a function by entering part of its
    name (case-insensitive) into the edit line of the toolbar
    and hit return?</p>
nb: <p> … at du kan finne en funksjon ved å oppgi en del av dens
    navn (uten hensyn til store/små bokstaver) på redigeringslinja 
    i verktøylinja og trykke Enter?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can assign custom colors to 
    ELF objects/C++ Classes/Source Files for graph coloring
    in <em>Settings->Configure KCachegrind...</em>?</p>
nb: <p>…at du kan tilordne selvvalgte farger til
    ELF.objekter/C++-klasser/Kildefiler for å sette farger
    på grafer i <em>Innstillinger→Sett opp Kcachegrind …</em>?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can see if debug info is available for a selected 
    function by looking at the location label in the Info tab or
    the source listing header in the source tab?</p>
    <p>There must be the name of the source file (with extension).
    If KCachegrind still does not show the source, make sure that you
    have added the directory of the source file to the
    <em>Source Directories</em> list in the configuration.
nb: <p>… at du kan se om det finnes feilsøkingsinformasjon
    for en valgt funksjon ved å se på adresseetiketten i info-
    fanen eller hodet på kildelista i kildelistefanen?</p>
    <p>Navnet på kildefila (med etternavn) må være der.
    Hvis KCachegrind fremdeles ikke viser kildekoden, så se 
    etter at du har lagt til mappa der kildefila er til lista 
    <em>Kildemapper</em> i oppsettsvinduet.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure whether KCachgrind should
    show absolute event counts or relative ones (percentage display)?</p>
nb: <p>… at du kan bestemme i oppsettet om KCachegrind 
    skal vise absolutte hendelsestellinger eller relative (prosentvisning)?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure the maximum number of items
    for all function lists in KCachegrind? Limiting the number
    of items is done to get a fast reacting GUI. The last item in
    the list will show you the number of skipped functions, together
    with a cost condition for these skipped functions.</p>
    <p>To activate a function with small costs, search for it and select
    it in the flat profile. Selecting functions with small cost will
    temporarily add them to the flat profile list.</p>
nb: <p>…at du kan sette opp største antall elementer for alle
    funksjonslister i KCachegrind? Antallet kan begrenses for å
    få en rask brukerflate. Det siste elementet på lista 
    viser antall funksjoner som er hoppet over, sammen med
    en kostnadsbetingelse for disse utelatte funksjonene.</p>
    <p>For å aktivere en funksjon med små kostnader kan du
    søke etter den og velge den i den flate profilen. Når 
    funksjoner med lave kostnader velges blir de midlertidig
    lagt til den flate profillista.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the Coverage tab - in contrast to the Call Lists tab -
    shows <em>all</em> functions that are calling the selected function
    (upper part) / are called by the selected function (bottom part),
    no matter how many function are between them on the stack?</p>
    <p>Examples:</p>
    <p>An entry in the upper list for function foo1() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while called from function foo1().</p>
    <p>An entry in the bottom list for function foo2() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while calling foo2() from bar().</p>
nb: <p>… at fanen Dekning – i motsetning til fanen Kall-lister –
    viser <em>alle</em> funksjoner som kaller den valgte funksjonen
    (øvre del) /som kalles av den valgte funksjonen (nedre del) 
    uansett hvor mange funksjoner som er mellom dem i stabelen?</p>
    <p>Eksempler:</p>
    <p>En oppføring i den øverste lista for funksjon foo1() med en 
    verdi på 50% med funksjon bar() valgt betyr at 50% av all kostnad
    for funksjonen bar() hendte  mens den ble kalt fra funksjon foo1().</p>
    <p>En oppføring i den nederste lista for funksjon foo2() med en
    verdi på 50% med funksjon bar() valgt betyr at 50%  av all kostnad
    for funksjon bar() hendte mens foo2() ble kalt fra bar().</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that waiting for the tool tip inside of a tree map
    shows the list of names of the nested rectangles the mouse
    pointer is over?</p>
    <p>Items from this list can be selected by pressing the right
    mouse button.</p>
nb: <p>… at om du venter på et verktøytips inni et tre-kart
    vises lista over navnene på nestede rektangler som 
    musepekeren er over?</p>
    <p>Innslag i denne lista kan velges ved å trykke på
    høyre museknapp.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can constrain the cost counts shown to only a
    few parts of the whole trace by selecting these parts in the
    "Trace Selection" Dockable?</p>
    <p>To generate multiple parts in a profiling run with
    cachegrind, use e.g. option --cachedumps=xxx for parts
    of a length of xxx basic blocks (A basic block is a run
    of not-branching assembler statements inside of your program
    code).</p>
nb: <p>… at du kan begrense vist kostnadsopptelling til bare 
    noen få deler av hele sporet ved å velge disse delene i 
    dokkvinduet "Sporvalg"?</p>
    <p>Det kan lages flere deler i en profileringskjøring med
    cachegrind, bruk f.eks. valget --cachedumps=xxx for å få 
    deler med lengde xxx grunnblokker (en grunnb lokk er en 
    kjøring av assembler-setninger uten forgreninger inne i 
    programkoden).</p>
