kabc - en to uk translation catalogue (145 entries)

en: Post Office Box
uk: Абонентська скринька

en: Extended Address Information
uk: Додаткова інформація про адресу

en: Street
uk: Вулиця

en: Locality
uk: Район

en: Region
uk: Область

en: Postal Code
uk: Поштовий код

en: Country
uk: Країна

en: Delivery Label
uk: Надпис доставки

[ctx: Preferred address]
en: Preferred
uk: Головна

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
uk: Домашня

[ctx: Address is not in home country]
en: International
uk: Міжнародна

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
uk: Поштова

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
uk: Для посилок

[ctx: Home Address]
en: Home
uk: Домашня

[ctx: Work Address]
en: Work
uk: Робоча

en: Preferred Address
uk: Головна адреса

[ctx: another type of address]
en: Other
uk: Інша

en: Unable to load resource '%1'
uk: Неможливо завантажити ресурс «%1»

en: Unique Identifier
uk: Унікальний ідентифікатор

en: Name
uk: Ім’я

en: Formatted Name
uk: Форматоване ім’я

en: Family Name
uk: Прізвище

en: Given Name
uk: Ім'я

en: Additional Names
uk: Додаткові імена

en: Honorific Prefixes
uk: Почесні префікси

en: Honorific Suffixes
uk: Почесні суфікси

en: Nick Name
uk: Псевдонім

en: Birthday
uk: День народження

en: Home Address Street
uk: Домашня адреса (вулиця)

en: Home Address Post Office Box
uk: Абонентська скринька домашньої адреси

en: Home Address City
uk: Домашня адреса (місто)

en: Home Address State
uk: Домашня адреса (область)

en: Home Address Zip Code
uk: Домашня адреса (поштовий код)

en: Home Address Country
uk: Домашня адреса (країна)

en: Home Address Label
uk: Домашня адреса (мітка)

en: Business Address Street
uk: Робоча адреса (вулиця)

en: Business Address Post Office Box
uk: Абонентська скринька робочої адреси

en: Business Address City
uk: Робоча адреса (місто)

en: Business Address State
uk: Робоча адреса (область)

en: Business Address Zip Code
uk: Робоча адреса (поштовий код)

en: Business Address Country
uk: Робоча адреса (країна)

en: Business Address Label
uk: Робоча адреса (мітка)

en: Home Phone
uk: Домашній телефон

en: Business Phone
uk: Робочий телефон

en: Mobile Phone
uk: Мобільний телефон

en: Home Fax
uk: Домашній факс

en: Business Fax
uk: Робочий факс

en: Car Phone
uk: Автомобільний телефон

en: Pager
uk: Пейджер

en: Email Address
uk: Адреса ел. пошти

en: Mail Client
uk: Поштовий клієнт

en: Time Zone
uk: Часовий пояс

en: Geographic Position
uk: Географічне розташування

[ctx: a person's title]
en: Title
uk: Титул

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
uk: Посада

en: Organization
uk: Установа

en: Department
uk: Відділ

en: Note
uk: Примітка

en: Product Identifier
uk: Ідентифікатор продукту

en: Revision Date
uk: Дата модифікації

en: Sort String
uk: Рядок сорту

en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: Security Class
uk: Клас безпеки

en: Logo
uk: Логотип

en: Photo
uk: Фото

en: Sound
uk: Звук

[ctx: @title:window]
en: Select Addressee
uk: Виберіть адресата

[ctx: @title:column addressee name]
en: Name
uk: Ім'я

[ctx: @title:column addressee email]
en: Email
uk: Ел. пошта

[ctx: @title:group selected addressees]
en: Selected
uk: Вибрані

[ctx: @action:button unselect addressee]
en: Unselect
uk: Скасувати вибір

en: Dr.
uk: Др.

en: Miss
uk: панна

en: Mr.
uk: пан

en: Mrs.
uk: пані

en: Ms.
uk: пані

en: Prof.
uk: Проф.

en: Jr.
uk: Мол.

en: Sr.
uk: Ст.

en: Configure Distribution Lists
uk: Налаштувати списки розповсюдження

en: Select Email Address
uk: Виберіть адресу ел. пошти

en: Email Addresses
uk: Адреси ел. пошти

[ctx: this the preferred email address]
en: Yes
uk: Так

[ctx: this is not the preferred email address]
en: No
uk: Ні

en: New List...
uk: Новий список...

en: Rename List...
uk: Перейменувати список...

en: Remove List
uk: Вилучити список

en: Available addresses:
uk: Наявні адреси:

[ctx: @title:column addressee preferred email]
en: Preferred Email
uk: Головна адреса ел. пошти

en: Add Entry
uk: Додати запис

[ctx: @title:column addressee preferred email]
en: Email
uk: Ел. пошта

[ctx: @title:column use preferred email]
en: Use Preferred
uk: Використовувати головну

en: Change Email...
uk: Змінити ел. пошту...

en: Remove Entry
uk: Вилучити запис

en: New Distribution List
uk: Новий список розповсюдження

en: Please enter &name:
uk: Будь ласка, введіть &назву:

en: Distribution List
uk: Список розповсюдження

en: Please change &name:
uk: Будь ласка, змініть &назву:

en: Delete distribution list '%1'?
uk: Вилучити список розповсюдження «%1»?

en: Selected addressees:
uk: Вибрані адреси:

en: Selected addresses in '%1':
uk: Вибрані адреси в «%1»:

[ctx: this is not preferred email address]
en: No
uk: Ні

en: Unknown Field
uk: Невідоме поле

en: All
uk: Всі

en: Frequent
uk: Часті

[ctx: street/postal]
en: Address
uk: Адреса

en: Email
uk: Ел. пошта

en: Personal
uk: Особисті

en: Custom
uk: Нетипові

en: Undefined
uk: Не визначено

en: vCard
uk: Візитка vCard

en: vCard Format
uk: Формат vCard

en: No description available.
uk: Опис відсутній.

[ctx: A custom key]
en: Custom
uk: Нетиповий

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
uk: Невідомий тип

en: List of Emails
uk: Список адрес ел. пошти

en: Unable to open lock file.
uk: Неможливо відкрити файл для блокування.

en: The resource '%1' is locked by application '%2'.
uk: Ресурс «%1» заблоковано програмою «%2».

en: Error
uk: Помилка

en: Unlock failed. Lock file is owned by other process: %1 (%2)
uk: Помилка розблокування. Файл для блокування належить іншому процесу: %1 (%2)

en: LockNull: All locks succeed but no actual locking is done.
uk: LockNull: Всі блокування завершено успішно, але фактично блокування виконано не було.

en: LockNull: All locks fail.
uk: LockNull: Всі блокування зазнали невдачі.

[ctx: Home phone]
en: Home
uk: Домашній

[ctx: Work phone]
en: Work
uk: Робочий

en: Messenger
uk: Кур'єр

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
uk: Головний

en: Voice
uk: Голос

en: Fax
uk: Факс

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
uk: Мобільний

[ctx: Video phone]
en: Video
uk: Відео

en: Mailbox
uk: Поштова скринька

en: Modem
uk: Модем

[ctx: Car Phone]
en: Car
uk: Автомобільний

[ctx: another type of phone]
en: Other
uk: Інший

en: Preferred Number
uk: Головний номер

en: Work Fax
uk: Робочий факс

en: Loading resource '%1' failed.
uk: Помилка завантаження ресурсу «%1».

en: Saving resource '%1' failed.
uk: Помилка збереження ресурсу «%1».

[ctx: access is for everyone]
en: Public
uk: Публічний

[ctx: access is by owner only]
en: Private
uk: Особистий

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
uk: Конфіденційний

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
uk: Невідомий тип

en: Unable to open resource '%1'.
uk: Не вдалося відкрити ресурс «%1».

en: Default Address Book
uk: Типова адресна книга

en: Unable to save to resource '%1'. It is locked.
uk: Неможливо зберегти ресурс «%1», тому що його заблоковано.
