gnome-utils - en to ug translation catalogue (54 entries)

en: Error while saving screenshot
ug: ئېكران كەسمىسى ساقلاۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
ug: تۇتقان ئېكران كەسمىسىنى %s غا ساقلىيالمايدۇ.
    خاتالىق %s.
    باشقا ئورۇننى تاللاپ قايتا سىناڭ.

en: Screenshot taken
ug: ئېكران كەسمىسى تۇتۇلدى

en: Unable to take a screenshot of the current window
ug: نۆۋەتتىكى كۆزنەكنىڭ ئېكران كەسمىسىنى تۇتالمايدۇ

en: Send the grab directly to the clipboard
ug: grab نى بىۋاستە چاپلاش تاختىسىغا يوللا

en: Grab a window instead of the entire screen
ug: پۈتۈن ئېكراننى ئەمەس كۆزنەكنى تۇت

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
ug: ئېكراننى ئەمەس ئېكراننىڭ مەلۇم دائىرىسىنى تۇت

en: Include the window border with the screenshot
ug: ئېكران كەسمىسىدە كۆزنەك گىرۋىكىمۇ بار

en: Remove the window border from the screenshot
ug: ئېكران كەسمىسىدىن كۆزنەك گىرۋىكىنى چىقىرىۋەت

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
ug: بەلگىلەنگەن ۋاقىتتىن كېيىن ئېكران كەسمىسى تۇت [سېكۇنت]

note: translators: this is the last part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: seconds
ug: سېكۇنت

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
ug: گىرۋەككە قوشىدىغان ئۈنۈم(سايە، گىرۋەك ياكى يوق)

en: effect
ug: ئۈنۈم

en: Interactively set options
ug: ئۆزئارا تەسىرچان تەڭشەك تاللانما

en: Take a picture of the screen
ug: ئېكراننى رەسىمگە تۇت

en: Save images of your desktop or individual windows
ug: ئۈستەلئۈستىڭىز ياكى يەككە كۆزنەكنى سۈرەتكە ساقلايدۇ

en: Screenshot
ug: ئېكران كەسمىسى

en: C_opy to Clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر(_O)

en: Save Screenshot
ug: تارتىلغان سۈرەتنى ساقلاش

en: Save in _folder:
ug: قىسقۇچقا ساقلا(_F):

en: _Name:
ug: ئاتى(_N):

en: Border Effect
ug: گىرۋەك ئۈنۈمى

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
ug: گىرۋەككە قوشۇلىدىغان ئۈنۈم. ئىشلەتكىلى بولىدىغان قىممىتى "shadow"(سايە)، "none"(يوق) ۋە "border"(گىرۋەك)

en: Grab just the current window, rather than the whole desktop. This key has been deprecated and it is no longer in use.
ug: پۈتكۈل ئۈستەلئۈستىنى تۇتماي نۆۋەتتىكى كۆزنەكنىلا تۇت. بۇ ھالقىلىق سۆز كۈچتىن قالغان ئىشلەتكىلى بولمايدۇ.

en: Include Border
ug: گىرۋەك بار

en: Include ICC Profile
ug: ICC سەپلىمە ھۆججەت ئىچىدە

en: Include Pointer
ug: نۇر بەلگە بار

en: Include the ICC profile of the target in the screenshot file
ug: ئېكران كەسمە ھۆججەتتىكى نىشاندا ICC سەپلىمە ھۆججەتنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

en: Include the pointer in the screenshot
ug: ئېكران كەسمىسىدە نۇر بەلگىمۇ بار

en: Include the window manager border along with the screenshot
ug: ئېكران كەسمىسىدە كۆزنەك باشقۇرغۇچ گىرۋىكىمۇ بار

en: Screenshot delay
ug: ئېكران كەسمىسى كېچىكتۈر

en: Screenshot directory
ug: ئېكران كەسمىسى مۇندەرىجىسى

en: The directory the last screenshot was saved in.
ug: ئاخىرقى قېتىم ئېكران كەسمىسى ساقلىغان مۇندەرىجە.

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
ug: ئېكران كەسمىسى تۇتۇشتىن ئىلگىرى كۈتىدىغان سېكۇنت سانى

en: Window-specific screenshot (deprecated)
ug: بەلگىلەنگەن كۆزنەكنىڭ ئېكران كەسمىسى (تەۋسىيە)

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
ug: توقۇنۇش تاللانما: -- كۆزنەك ۋە -- دائىرە بىر ۋاقىتتا بولمىسا ئىشلىتىلىدۇ.

en: UI definition file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-utils
ug: ئېكران كەسمە پروگراممىسىنىڭ كۆرۈنۈش ئېنىقلىما ھۆججىتى يوقالغان.
    gnome-utils ئورنىتىلىشىنى تەكشۈرۈڭ

en: Select a folder
ug: قىسقۇچ تاللاڭ

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot at %s.png
ug: %s-ئېكران كەسمىسى.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot at %s - %d.png
ug: %s-%d-ئېكران كەسمىسى.png

en: None
ug: يوق

en: Drop shadow
ug: سايە

en: Border
ug: گىرۋەك

note: * Include pointer *
en: Include _pointer
ug: نۇر بەلگە بار(_P)

note: * Include window border *
en: Include the window _border
ug: كۆزنەك گىرۋىكىنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ(_B)

en: Apply _effect:
ug: ئۈنۈم قوللان(_E):

en: Grab the whole _desktop
ug: پۈتكۈل ئۈستەلئۈستىنى تۇت(_D)

en: Grab the current _window
ug: نۆۋەتتىكى كۆزنەكنى تۇت(_W)

en: Select _area to grab
ug: تۇتىدىغان دائىرىنى تاللا(_A)

note: translators: this is the first part of the "grab after a * delay of <spin button> seconds".
en: Grab _after a delay of
ug: تۇتۇشتىن ئىلگىرىكى كېچىكتۈرۈش ۋاقتى(_A)

en: Take Screenshot
ug: ئېكران كەسمىسى تۇت

en: Effects
ug: ئۈنۈملەر

en: Take _Screenshot
ug: ئېكران كەسمىسى تۇت(_S)

en: Error loading the help page
ug: ياردەم بەتنى يۈكلەشتە خاتالىق كۆرۈلدى
