kcmstyle - en to bs translation catalogue (55 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Graphical effects:
bs: Grafički efekti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show icons on buttons:
bs: &Ikone na dugmadima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Show icons in menus:
bs: Prikaz ikona u menijima:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Toolbars
bs: Trake alatki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main toolbar text:
bs: Tekst glavne trake:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboToolbarIcons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboSecondaryToolbarIcons)
en: No Text
bs: bez teksta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboToolbarIcons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboSecondaryToolbarIcons)
en: Text Only
bs: samo tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboToolbarIcons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboSecondaryToolbarIcons)
en: Text Beside Icons
bs: tekst pored ikona

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboToolbarIcons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboSecondaryToolbarIcons)
en: Text Below Icons
bs: tekst ispod ikona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Secondary toolbar text:
bs: Tekst drugih traka:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, menubarBox)
en: Menubar
bs: Traka menija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMenubarStyle)
en: Menubar style:
bs: Stul menija

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboMenubarStyle)
en: In application
bs: U aplikaciji

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboMenubarStyle)
en: Title bar button
bs: Dugme naslovne trake

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboMenubarStyle)
en: Top screen menubar
bs: Traka menija na vrhu ekrana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboMenubarStyle)
en: Only export
bs: Samo izvesti

en: <h1>Style</h1>This module allows you to modify the visual appearance of user interface elements, such as the widget style and effects.
bs: <h1>Stil</h1><p>U ovom modulu možete mijenjati vizuelni izgled elemenata korisničkog sučelja, kao što su stil grafičke kontrole i efekti.</p>

en: kcmstyle
bs: KCM‑stil

en: KDE Style Module
bs: Kontrolni modul za stil|/|$[svojstva dat 'Kontrolnom modulu za stil']

en: (c) 2002 Karol Szwed, Daniel Molkentin
bs: © 2002, Karol Sved, Danijel Molkentin

en: Karol Szwed
bs: Karol Sved

en: Daniel Molkentin
bs: Danijel Molkentin

en: Widget style:
bs: Stil grafičke kontrole:

en: Con&figure...
bs: &Podesi...

en: Preview
bs: Pregled

en: Low display resolution and Low CPU
bs: niska rezolucija ekrana i malo CPU‑a

en: High display resolution and Low CPU
bs: visoka rezolucija ekrana i malo CPU‑a

en: Low display resolution and High CPU
bs: niska rezolucija ekrana i puno CPU‑a

en: High display resolution and High CPU
bs: visoka rezolucija ekrana i puno CPU‑a

en: Low display resolution and Very High CPU
bs: niska rezolucija ekrana i jako puno CPU‑a

en: High display resolution and Very High CPU
bs: visoka rezolucija ekrana i jako puno CPU‑a

[ctx: @title:tab]
en: &Applications
bs: &Programi

[ctx: @title:tab]
en: &Fine Tuning
bs: &Fino podešavanje

en: There was an error loading the configuration dialog for this style.
bs: Greška pri učitavanju dijaloga za podešavanje ovog stila.

en: Unable to Load Dialog
bs: Ne mogu da učitam dijalog

en: <p>Changes to the visibility of menu icons will only affect newly started applications.</p>
bs: <p>Promjene vidljivost ikona menija će uticati samo na novopokrenute programe.</p>

[ctx: @title:window]
en: Menu Icons Changed
bs: Ikona menija promijenjena

en: Settings changes will take effect only on application restart
bs: Promjene postavki će imati efekta samo pri ponovnom pokretanu aplikacije

en: No description available.
bs: Opis nije dostupan.

en: Description: %1
bs: Opis: %1

en: Here you can choose from a list of predefined widget styles (e.g. the way buttons are drawn) which may or may not be combined with a theme (additional information like a marble texture or a gradient).
bs: Birajte sa spiska predefinisanih stilova grafičke kontrole (način na koji se npr. dugmad iscrtava), koji mogu ili ne moraju biti kombinovani sa temom (dodatne informacije kao što su teksture ili priliv).

en: This area shows a preview of the currently selected style without having to apply it to the whole desktop.
bs: Pregled trenutno izabranog stila, prije nego što se primijeni na cijelu površ.

en: This page allows you to choose details about the widget style options
bs: Na ovoj stranici birate opcije za stil grafičke kontrole.

en: <p><b>No Text:</b> Shows only icons on toolbar buttons. Best option for low resolutions.</p><p><b>Text Only: </b>Shows only text on toolbar buttons.</p><p><b>Text Beside Icons: </b> Shows icons and text on toolbar buttons. Text is aligned beside the icon.</p><b>Text Below Icons: </b> Shows icons and text on toolbar buttons. Text is aligned below the icon.
bs: <html><p><interface>bez teksta</interface>: samo ikone na traci alatki; najbolja opcija za niske rezolucije ekrana</p><p><interface>samo tekst</interface>: samo tekst na traci alatki</p><p><interface>tekst pored ikona</interface>: i ikone i tekst na traci alatki; tekst se daje pored ikone</p><p><interface>tekst ispod ikona</interface>: i ikone i tekst na traci alatki; tekst se daje ispod ikone</p></html>

en: If you enable this option, KDE Applications will show small icons alongside some important buttons.
bs: Ako uključite ovo, KDE programi će na nekim važnijim dugmadima imati male ikone.

en: If you enable this option, KDE Applications will show small icons alongside most menu items.
bs: Ako omogućite ovu opciju, KDE aplikacije će pokazati male ikone uz većinu stavki menija.

en: If you enable this option, KDE Applications will run internal animations.
bs: Ako uključite ovo, KDE programi će pokretati unutrašnje animacije.

en: Configure %1
bs: Podesi %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
bs: Kartica 1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Group Box
bs: Okvir grupe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton2)
en: Radio button
bs: Radio dugme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckBox1)
en: Checkbox
bs: Kućica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PushButton1)
en: Button
bs: Dugme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComboBox1)
en: Combobox
bs: Spisak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 2
bs: Kartica 2
