kcachegrind_qt - en to tr translation catalogue (195 entries)

en: Invalid Context
tr: Geçersiz Bağlam

en: Unknown Context
tr: Bilinmeyen Bağlam

en: Source Line
tr: Kaynak Satır

en: Jump
tr: Atla

en: Instruction
tr: Yönerge

en: Call
tr: Çağrı

en: Function Source File
tr: Fonksiyon Kaynak Dosyası

en: Function
tr: Fonksiyon

en: Class
tr: Sınıf

en: Source File
tr: Kaynak Dosya

en: ELF Object
tr: ELF Nesnesi

en: Program Trace
tr: Uygulama İzi

en: %1 from %2
tr: %2 ögesinden %1

en: (unknown)
tr: (bilinmeyen)

en: Data Read Access
tr: Veri Okuma Erişimi

en: Data Write Access
tr: Veri Yazma Erişimi

en: Samples
tr: Örnekler

en: System Time
tr: Sistem Saati

en: User Time
tr: Kullanıcı Süresi

en: (no caller)
tr: (çağırıcı yok)

en: %1 via %2
tr: %1 kullanarak %2

en: (not found)
tr: (bulunamadı)

en: Call(s) from %1
tr: %1 ögesinden çağrı

en: Call(s) to %1
tr: %1 ögesine çağrı

en: (unknown call)
tr: (bilinmeyen çağrı)

en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
tr: Lütfen 'dot' uygulamasının yüklü olup olmadığını kontrol edin (GraphViz paketi).

en: Error running the graph layouting tool.
tr: Grafiksel gösterim aracı çalıştırılırken hata oluştu.

en: Caller Depth
tr: Çağırıcı Derinliği

en: Unlimited
tr: Sınırsız

[ctx: None]
en: Depth 0
tr: Derinlik 0

en: max. 2
tr: en fazla 2

en: max. 5
tr: en fazla 5

en: max. 10
tr: en fazla 10

en: max. 15
tr: en fazla 15

en: Same as Node
tr: Düğüm ile Aynı

en: Birds-eye View
tr: Kuş Bakışı Görünüm

en: Top Left
tr: Üst Sol

en: Top Right
tr: Üst Sağ

en: Bottom Left
tr: Alt Sol

en: Bottom Right
tr: Alt Sağ

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Hide
tr: Gizle

en: Layout
tr: Düzen

en: Top to Down
tr: Yukarıdan Aşağıya

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Circular
tr: Dairesel

en: Go to '%1'
tr: '%1' ögesine git

en: Export Graph
tr: Grafiği Dışarıya Aktar

en: As DOT file...
tr: DOT dosyası olarak...

en: As Image...
tr: Resim olarak...

en: Graph
tr: Grafik

en: Arrows for Skipped Calls
tr: Atlanan Çağrılar için Oklar

en: Visualization
tr: Görselleştirme

en: Compact
tr: Küçük

en: Tall
tr: Uzun

en: Export Graph As DOT file
tr: Grafiği dışarıya DOT dosyası olarak aktar

en: Export Graph As Image
tr: Grafiği Dışarıya Resim Olarak Aktar

en: Images (*.png *.jpg)
tr: Resimler (*.png *.jpg)

en: (active)
tr: (etkin)

[ctx: Name]
en: A thing's name
tr: Bir şeyin adı

en: Cost
tr: Değer

en: Location
tr: Konum

en: Calls
tr: Çağrılar

en: Go To
tr: Git

en: Stop at Depth
tr: Bu Derinlikte Dur

en: No Depth Limit
tr: Derinlik Sınırı Yok

en: Depth 10
tr: 10. Derinlik

en: Depth 15
tr: 15. Derinlik

en: Depth 20
tr: 20. Derinlik

en: Depth of '%1' (%2)
tr: '%1' (%2) için Derinlik

en: Decrement Depth (to %1)
tr: Azaltma Derinliği (%1 değerine)

en: Increment Depth (to %1)
tr: Artırma Derinliği (%1 değerine)

en: Stop at Function
tr: Fonksiyonu Burada Durdur

en: No Function Limit
tr: Fonksiyon Sınırı Yok

en: Stop at Area
tr: Bu Alanda Durdur

en: No Area Limit
tr: Alan Limiti Yok

en: 100 Pixels
tr: 100 Piksel

en: 200 Pixels
tr: 200 Piksel

en: 500 Pixels
tr: 500 Piksel

en: 1000 Pixels
tr: 1000 Piksel

en: Area of '%1' (%2)
tr: '%1' (%2) Alanı

en: Double Area Limit (to %1)
tr: Çift Alan Limiti (%1 için)

en: Half Area Limit (to %1)
tr: Yarım Alan Sınırı (%1)

en: Split Direction
tr: Yönü Böl

en: Skip Incorrect Borders
tr: Yanlış Kenarlıkları Atla

en: Border Width
tr: Kenarlık Genişliği

en: Border 0
tr: 0. Kenar

en: Border 1
tr: 1. Kenar

en: Border 2
tr: 2. Kenar

en: Border 3
tr: 3. Kenar

en: Draw Symbol Names
tr: Sembol İsimlerini Çiz

en: Draw Location
tr: Konumu Çiz

en: Draw Calls
tr: Çağrıları Çiz

en: Allow Rotation
tr: Dönmeye İzin Ver

en: Shading
tr: Gölgeleme

en: (no function)
tr: (fonksiyon yok)

en: (no call)
tr: (çağrı yok)

en: Cost 2
tr: Değer 2

en: Count
tr: Sayı

en: Caller
tr: Çağırıcı

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Called
tr: Çağrıldı

en: Self
tr: Kendi

en: Calling
tr: Çağırıyor

en: Unknown Type
tr: Bilinmeyen Tip

en: Event Type
tr: Olay Tipi

en: Short
tr: Kısa

en: Formula
tr: Formül

en: Set as Secondary Event Type
tr: İkincil Olay Tipi Olarak Ayarla

en: Hide Secondary Event Type
tr: İkincil Olay Tipini Gizle

en: Edit Long Name
tr: Uzun Adı Düzenle

en: Edit Short Name
tr: Kısa Adı Düzenle

en: Edit Formula
tr: Formülü Düzenle

en: Remove
tr: Sil

en: New Event Type...
tr: Yeni Olay Tipi...

en: New%1
tr: Yeni %1

en: New Event Type %1
tr: Yeni Olay Tipi %1

en: (%1 function(s) skipped)
tr: (%1 fonksiyon atlandı)

en: Function Profile
tr: Fonksiyon Profili

en: &Search:
tr: A&ra:

en: Group
tr: Grup

en: (No Grouping)
tr: (Gruplandırma Yok)

en: Grouping
tr: Gruplama

en: No Grouping
tr: Gruplandırma Yok

en: Active call to '%1'
tr: '%1' ögesine etkin çağrı

en: Assembly Instructions
tr: Assembly Yönergeleri

en: Source Position
tr: Kaynak Konumu

en: Go to Address %1
tr: %1 Adresine Git

en: Hex Code
tr: Hex Kodu

en: This file can not be found.
tr: Bu dosya bulunamadı.

en: This utility can be found in the 'binutils' package.
tr: Bu araç 'binutils' paketinde bulunabilir.

en: (no trace)
tr: (izleme yok)

en: (no part)
tr: (kısım yok)

en: (none)
tr: (hiçbiri)

[ctx: A thing's name]
en: Name
tr: İsim

en: Deselect '%1'
tr: '%1' ögesini Seçme

en: Select '%1'
tr: '%1' ögesini Seç

en: Select All Parts
tr: Tüm Kısımları Seç

en: Visible Parts
tr: Görünen Kısımlar

en: Hide Selected Parts
tr: Seçilen Kısımları Gizle

en: Show Hidden Parts
tr: Gizli Kısımları Göster

en: Partitioning Mode
tr: Bölümlendirme Yöntemi

en: Zoom Function
tr: Odaklama Oranı

en: Show Direct Calls
tr: Doğrudan Çağrıları Göster

en: Diagram Mode
tr: Grafik Kipi

en: Draw Names
tr: İsimleri Çiz

en: Draw Frames
tr: Çerçeveleri Çiz

en: Hide Info
tr: Bilgiyi Gizle

en: Show Info
tr: Bilgileri Göster

en: (no trace loaded)
tr: (hiç iz yüklenmedi)

en: Comment
tr: Açıklama

en: Source (unknown)
tr: Kaynak (bilinmeyen)

en: Go to Line %1
tr: %1. Satıra Git

en: (No Source)
tr: (Kaynak Yok)

en: Source ('%1')
tr: Kaynak ('%1')

en: There is no source available for the following function:
tr: Bu fonksiyon için bir kaynak yok:

en: The function is located in this ELF object:
tr: Fonksiyon bu ELF nesnesinde bulundu:

en: Stack Selection
tr: Yığın Seçimi

en: Cost2
tr: Değer2

en: Move to Top
tr: Yukarı Taşı

[ctx: Move to Top]
en: Top
tr: Üst

en: Move to Right
tr: Sağa Taşı

[ctx: Move to Right]
en: Right
tr: Sağ

en: Move to Bottom
tr: En Alta Taşı

[ctx: Move to Bottom]
en: Bottom
tr: Alt

en: Move to Bottom Left
tr: Sol Aşağı Taşı

[ctx: Move to Bottom Left]
en: Bottom Left
tr: Alt Sol

en: Move Area To
tr: Seçilen Bölgeyi Taşı:

en: Hide This Tab
tr: Bu Sekmeyi Gizle

en: Hide Area
tr: Alanı Gizle

[ctx: Show on Top]
en: Top
tr: Üst

[ctx: Show on Right]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: Show on Bottom]
en: Bottom
tr: Alt

[ctx: Show on Bottom Left]
en: Bottom Left
tr: Alt Sol

en: (No profile data file loaded)
tr: (Hiç profil dosyası yüklenmedi)

en: Types
tr: Tipler

en: Callers
tr: Çağırıcılar

en: All Callers
tr: Tüm Çağırıcılar

en: Source Code
tr: Kaynak Kod

en: Parts
tr: Bölümler

en: Call Graph
tr: Çağrı Grafiği

en: Caller Map
tr: Çağırıcı Haritası

en: Machine Code
tr: Makine Kodu

en: (No function selected)
tr: (Hiç fonksiyon seçilmedi)

en: No description available
tr: Açıklama yok

en: Text %1
tr: Metin %1

en: Recursive Bisection
tr: Özyinelemeli

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Rows
tr: Satırlar

en: Always Best
tr: Her Zaman En İyi

en: Best
tr: En İyi

en: Alternate (V)
tr: Diğer (V)

en: Alternate (H)
tr: Diğer (H)

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey
