libkdepim - en to tr translation catalogue (82 entries)

en: Configure Completion Order...
tr: Tamamlama Sıralamasını Düzenle...

en: Transmission complete. %1 new message (%2 KB). %3 KB remaining on the server. | Transmission complete. %1 new messages (%2 KB). %3 KB remaining on the server.
tr[0]: İletişim tamamlandı. %1 yeni ileti (%2 KB). %3 KB veri sunucuda kaldı.

en: Transmission complete. %1 message (%2 KB). | Transmission complete. %1 messages (%2 KB).
tr[0]: İletişim tamamlandı. %1 ileti (%2 KB).

en: Transmission complete. %1 new message. | Transmission complete. %1 new messages.
tr[0]: İletişim tamamlandı. %1 yeni ileti.

en: Transmission complete. No new messages.
tr: İletişim tamamlandı. Yeni ileti yok.

en: Transmission for account %4 complete. %1 new message (%2 KB). %3 KB remaining on the server. | Transmission for account %4 complete. %1 new messages (%2 KB). %3 KB remaining on the server.
tr[0]: %4 hesabı için iletişim tamamlandı. %1 yeni ileti (%2 KB). %3 KB sunucuda kaldı.

en: Transmission for account %3 complete. %1 message (%2 KB). | Transmission for account %3 complete. %1 messages (%2 KB).
tr[0]: %3 hesabı için iletişim tamamlandı. %1 ileti (%2 KB).

en: Transmission for account %2 complete. %1 new message. | Transmission for account %2 complete. %1 new messages.
tr[0]: %2 hesabı için iletişim tamamlandı. %1 yeni ileti.

en: Transmission for account %1 complete. No new messages.
tr: %1 hesabı için iletişim tamamlandı. Yeni ileti yok.

en: LDAP server %1
tr: LDAP sunucu %1

en: Edit Completion Order
tr: Tamamlama Sırasını Düzenle

[ctx: @option today]
en: &Today
tr: &Bugün

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
tr: &Yarın

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
tr: Sonraki &Hafta

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
tr: Sonraki &Ay

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
tr: Tarih Yok

en: Choose...
tr: Seç...

en: Preferences
tr: Tercihler

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
tr: Tüm tercihleri öndeğerlere döndürmektesiniz. Yaptığınız tüm özel değişiklikler kaybolacaktır.

en: Setting Default Preferences
tr: Öntanımlı Tercihler Ayarlanıyor

en: Reset to Defaults
tr: Öntanımlılara Geri Dön

[ctx: more widgets]
en: More
tr: Daha fazla

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
tr: Daha az

en: LDAP Server Settings
tr: LDAP Sunucu Ayarları

en: LDAP Servers
tr: LDAP Sunucuları

en: Check all servers that should be used:
tr: Kullanılacak tüm sunucuları kontrol et:

[ctx: @item LDAP search key]
en: Title
tr: Başlık

en: Full Name
tr: Tam İsim

[ctx: @item LDAP search key]
en: Email
tr: Eposta

en: Home Number
tr: Ev Numarası

en: Work Number
tr: İş Numarası

en: Mobile Number
tr: Cep Telefonu Numarası

en: Fax Number
tr: Faks Numarası

en: Pager
tr: Çağrı Cihazı

en: Street
tr: Cadde

[ctx: @item LDAP search key]
en: State
tr: Eyalet

en: Country
tr: Ülke

en: City
tr: Şehir

en: Organization
tr: Kurum

en: Company
tr: Kurum

en: Department
tr: Bölüm

en: Zip Code
tr: Posta Kodu

en: Postal Address
tr: Posta Adresi

en: Description
tr: Açıklama

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

[ctx: Search attribute: Name of contact]
en: Name
tr: İsim

[ctx: Search attribute: Email of the contact]
en: Email
tr: Eposta

[ctx: @title:column Column containing email addresses]
en: Email
tr: Eposta

[ctx: @title:column Column containing the residential state of the address]
en: State
tr: Eyalet

[ctx: @title:column Column containing title of the person]
en: Title
tr: Başlık

en: Import Contacts from LDAP
tr: Kişileri LDAP'dan İçeri Aktar

en: Search for Addresses in Directory
tr: Dizinde bir Adresi Ara

en: Search for:
tr: Bunu ara:

[ctx: In LDAP attribute]
en: in
tr: içerisinde

[ctx: @item:inlistbox Name of the contact]
en: Name
tr: İsim

[ctx: @item:inlistbox email address of the contact]
en: Email
tr: Eposta

[ctx: @item:inlistbox]
en: Home Number
tr: Ev Numarası

[ctx: @item:inlistbox]
en: Work Number
tr: İş Numarası

en: Stop
tr: Durdur

[ctx: @action:button Start searching]
en: &Search
tr: &Ara

en: Recursive search
tr: Özyinelemeli ara

en: Contains
tr: İçeren

en: Starts With
tr: İle Başlayan

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Unselect All
tr: Hiçbirisini Seçme

en: Add Selected
tr: Seçileni Ekle

en: Configure LDAP Servers...
tr: LDAP Sunucularını Yapılandır...

en: You must select an LDAP server before searching.
tr: Aramadan önce bir LDAP sunucu seçmelisiniz.

en: Configure the Address Book LDAP Settings
tr: Adres Defteri LDAP Ayarlarını Yapılandır

en: Retrieving and storing messages...
tr: İletiler alınıyor ve kaydediliyor...

en: Cancel this operation.
tr: Bu işlemi iptal et.

en: Aborting...
tr: İptal ediliyor...

en: Edit Recent Addresses
tr: Son Kullanılan Adresleri Düzenle

en: Send SMS
tr: SMS Gönder

en: Message
tr: İleti

en: Recipient:
tr: Alıcı:

en: Send
tr: Gönder

en: Connection is encrypted
tr: Bağlantı şifreli

en: Connection is unencrypted
tr: Bağlantı şifresiz

en: Open detailed progress dialog
tr: Detaylı işlem iletişim kutusunu aç

en: Hide detailed progress window
tr: Detaylı işlem penceresini sakla

en: Show detailed progress window
tr: Detaylı işlem penceresini göster
