kcmlocale - en to tr translation catalogue (114 entries)

en: Country Selector
tr: Ülke Seçici

en: without name
tr: isim olmadan

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
tr: Ayarlanmamış (Genel İngilizce)

en: Localization options for KDE applications
tr: KDE uygulamaları için yerelleştirme seçenekleri

en: Copyright 2010 John Layt
tr: Telif hakları Jhon Layt 2010

en: Maintainer
tr: Projeyi Yürüten

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
tr: Değiştirilen dil ayarları sadece yeni başlatılan programlara uygulanır.
    Tüm programların dilini değiştirmek için önce oturumu kapatmanız gerekiyor.

en: Applying Language Settings
tr: Dil Ayarları Uygulanıyor

en: Reset item to its default value
tr: Ögeleri öntanımlı değerlere döndür

[ctx: No separator symbol]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
tr: Bir Boşluk

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
tr: Ülke

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
tr: Diller

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
tr: Sayılar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
tr: Para

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
tr: Takvim

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
tr: Tarih ve Saat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
tr: Diğer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
tr: Sayılar:

en: This is how positive numbers will be displayed.
tr: Pozitif sayıların nasıl görüntüleneceğini gösterir.

en: This is how negative numbers will be displayed.
tr: Negatif sayıların nasıl görüntüleneceğini gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
tr: Para:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
tr: Pozitif parasal değerlerin nasıl görüntüleneceğini gösterir.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
tr: Negatif parasal değerlerin nasıl görüntüleneceğini gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
tr: Tarih:

en: This is how long dates will be displayed.
tr: Uzun tarihlerin nasıl görüntüleneceğini gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
tr: Kısa tarih:

en: This is how short dates will be displayed.
tr: Kısa tarihlerin nasıl görüntüleneceğini gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
tr: Saat:

en: This is how time will be displayed.
tr: Saatin nasıl görüntüleneceğini gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
tr: Ülke:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
tr: <p>Burası yaşadığınız yerdir. KDE Çalışma Alanı, bu ülke için ayarları kullanacaktır.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
tr: Sistem Ülkesi (%1)

en: No Country (Default Settings)
tr: Ülke Yok (Öntanımlı Ayarlar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
tr: Alt-bölme:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
tr: Kullanılabilir Diller:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
tr: Tercih Edilen Diller:

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
tr: %1 (Öntanımlı)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
tr: Daha fazla dil yükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
tr: Grup ayırıcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
tr: Ondalık ayırıcı:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
tr: <p>Burada, sayıların görüntülenmesinde kullanılacak ondalık simgesini (çoğu ülkede nokta ya da virgül) belirleyebilirsiniz.</p><p>Parasal değerleri göstermekte kullanılan ondalık simgesi ayrıca belirlenmelidir (bkz., 'Para' sekmesi).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
tr: Ondalık yerleri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
tr: Pozitif işareti:

[ctx: No positive symbol]
en: None
tr: Hiçbiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
tr: Negatif işareti:

[ctx: No negative symbol]
en: None
tr: Hiçbiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
tr: Basamak ayarla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
tr: Para birimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
tr: Para birimi simgesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
tr: Pozitif biçim:

en: Sign position:
tr: İşaret konumu:

en: Parentheses Around
tr: Çevreleyen Parantezler

en: Before Quantity Money
tr: Para Miktarından Önce

en: After Quantity Money
tr: Para Miktarından Sonra

en: Before Money
tr: Paradan Önce

en: After Money
tr: Paradan Sonra

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
tr: Burada, pozitif simgesinin konumunu seçebilirsiniz. Bu sadece parasal değerleri etkiler.

en: Prefix currency symbol
tr: Para simgesi, önce

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
tr: Bu seçenek işaretliyse tüm pozitif parasal değerlerde para birimi miktarın önüne gelir (yani değerin soluna). İşaretli değilse, miktarın arkasına gelir (yani sağa).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
tr: Negatif biçimi:

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
tr: Burada, negatif simgesinin konumunu seçebilirsiniz. Bu sadece parasal değerleri etkiler.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
tr: Bu seçenek işaretliyse tüm negatif parasal değerlerde para birimi miktarın önüne gelir (yani değerin soluna). İşaretli değilse, miktarın arkasına gelir (yani sağa).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
tr: <p>Burada parasal değerleri göstermekte kullanılan ondalık ayracını belirleyebilirsiniz.</p><p>Diğer sayıları göstermekte kullanılan ondalık ayracı ayrıca belirlenmelidir (bkz., 'Sayılar' sekmesi).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
tr: Takvim sistemi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
tr: Kısa yıl penceresi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
tr: Haftanın ilk günü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
tr: Haftanın ilk çalışma günü:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
tr: <p>Bu seçenek haftanın ilk çalışma günü olarak hangi günün kullanılacağını belirler.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
tr: Haftanın son çalışma günü:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
tr: <p>Bu seçene haftanın son çalışma günü olarak hangi günün kullanılacağını belirler.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
tr: Haftanın dinsel olarak önemli günü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
tr: Saat biçimi:

en: HH
tr: ST

en: hH
tr: sT

en: PH
tr: SI

en: pH
tr: sI

[ctx: Minute]
en: MM
tr: DD

en: AMPM
tr: ÖÖÖS

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
tr: ST:DD:SS
    SI:DD:SS ÖÖÖS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
tr: Öğleden önce simgesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
tr: Öğleden sonra simgesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
tr: Uzun tarih biçimi:

en: mM
tr: aA

[ctx: Month]
en: MM
tr: AA

en: SHORTMONTH
tr: KISAAY

en: MONTH
tr: AY

en: dD
tr: gG

en: DD
tr: GG

en: SHORTWEEKDAY
tr: KISAGÜN

en: WEEKDAY
tr: GÜN

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
tr: GÜN gG AY YYYY
    GG-KISAAY-YYYY GÜN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
tr: Kısa tarih biçimi:

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
tr: GG-AA-YYYY
    gG.aA.YYYY
    GG.AA.YYYY

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
tr: <p>Bu seçenek, tarih seçeneklerde kısaltılmış ayları kullanır.</p>

en: Page size:
tr: Sayfa boyutu:

[ctx: Page size]
en: US Letter
tr: US Mektup

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
tr: C5 Zarf

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
tr: US Genel 10 Zarf

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
tr: DLE Zarf

[ctx: Page size]
en: Executive
tr: Yönetici

[ctx: Page size]
en: Folio
tr: Yaprak

[ctx: Page size]
en: Ledger
tr: Ana Hesap Defteri

[ctx: Page size]
en: US Legal
tr: US Resmi

[ctx: Page size]
en: Custom
tr: Özel

en: Measurement system:
tr: Ölçü sistemi:

en: Metric System
tr: Metrik Sistem

en: Imperial System
tr: İmparatorluk Sistemi

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
tr: IEC Birimleri (KiB, MiB gibi)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
tr: JEDEC Birimleri (KB, MB gibi)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
tr: Metrik Birimler (kB, MB gibi)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
tr: Örnek: 2000 bayt ile  %1 eşittir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
tr: Sayfa boyutu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
tr: Ölçü sistemi
