kstyle_config - en to tr translation catalogue (211 entries)

en: Oxygen Settings
tr: Oxygen Ayarları

en: Oxygen expert configuration tool
tr: Oxygen ileri düzey yapılandırma aracı

en: Focus, mouseover and widget state transition
tr: Odaklama, fare ile üzerine gelme ve parçacık durumu geçişi

en: Configure widgets' focus and mouseover highlight animation, as well as widget enabled/disabled state transition
tr: Parçacık odaklanması ve fare ile üzerine gelinmesinde kullanılacak canlandırmayı ve parçacıkların aktif/pasif geçişlerini yapılandır

en: Toolbar highlight
tr: Araç çubuğu vurgulaması

en: Configure toolbars' mouseover highlight animation
tr: Araç çubuklarının üzerine fare ile odaklanıldığında etkinleştirilecek canlandırmayı yapılandır

en: Menu bar highlight
tr: Menü çubuğu vurgulaması

en: Configure menu bars' mouseover highlight animation
tr: Menü çubuklarının üzerine fare ile odaklanıldığında etkinleştirilecek canlandırmayı yapılandır

en: Menu highlight
tr: Menü vurgulaması

en: Configure menus' mouseover highlight animation
tr: Menülerin üzerine fare ile odaklanıldığında etkinleştirilecek canlandırmayı yapılandır

en: Progress bar animation
tr: İlerleme çubuğu canlandırması

en: Configure progress bars' steps animation
tr: İlerleme çubuğu adım canlandırmasını yapılandır

en: Tab transitions
tr: Sekme geçişleri

en: Configure fading transition between tabs
tr: Sekmeler arası geçişte kullanılan soldurmayı yapılandır

en: Label transitions
tr: Etiket geçişleri

en: Configure fading transition when a label's text is changed
tr: Bir etiketin metni değiştirildiğinde kullanılan soldurmayı yapılandır

en: Text editor transitions
tr: Metin düzenleyici geçişleri

en: Configure fading transition when an editor's text is changed
tr: Bir düzenleyicinin metni değiştirildiğinde kullanılan soldurmayı yapılandır

en: Busy indicator steps
tr: Meşgul durumunu gösterme adımları

en: Configure progress bars' busy indicator animation
tr: İlerleme çubuğunun meşgul canlandırmasını yapılandır

en: Widget Style
tr: Parçacık Biçimi

en: Modify the appearance of widgets
tr: Parçacıklarının görünümünü düzenle

en: Window Decorations
tr: Pencere Dekorasyonları

en: Modify the appearance of window decorations
tr: Pencere dekorasyonlarının görünümünü düzenle

en: Unable to find oxygen style configuration plugin
tr: Oxygen biçim yapılandırma eklentisi bulunamadı

en: Unable to find oxygen decoration configuration plugin
tr: Oxygen dekorasyon yapılandırma eklentisi bulunamadı

en: Hide Advanced Configuration Options
tr: Gelişmiş Yapılandırma Seçeneklerini Gizle

en: Show Advanced Configuration Options
tr: Gelişmiş Yapılandırma Seçeneklerini Göster

en: Animations
tr: Canlandırmalar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QFrame, FollowMouseAnimationConfigBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
tr: Çerçeve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Animation type:
tr: Canlandırma tipi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, typeComboBox)
en: Fade
tr: Soldur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, typeComboBox)
en: Follow Mouse
tr: Fareyi İzle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Fade duration:
tr: Soldurma süresi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, followMouseDurationLabel)
en: Follow mouse duration:
tr: Fareyi izle süresi:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OxygenStyleConfig)
en: Dialog
tr: Pencere

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _toolBarDrawItemSeparator)
en: Draw toolbar item separators
tr: Araç çubuğu öge ayraçlarını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _checkDrawX)
en: Use 'X' in checkboxes instead of check
tr: İşaretleme kutularında tik yerine 'X' kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _splitterProxyEnabled)
en: Enable extended resize handles
tr: Genişletilmiş yeniden boyutlandırma tutucularını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _cacheEnabled)
en: Enable pixmap cache
tr: Resim önbelleğini etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _animationsEnabled)
en: Enable animations
tr: Canlandırmaları etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Windows' drag mode:
tr: Pencerelerin sürüklenme kipi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from titlebar only
tr: Pencereleri sadece başlık çubuğundan sürükle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from titlebar, menubar and toolbars
tr: Pencereleri başlık çubuğundan, menü çubuğundan ve araç çubuklarından sürükle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from all empty areas
tr: Pencereleri tüm boş alanlardan sürükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _mnemonicsLabel)
en: Keyboard accelerators visibility:
tr: Klavye kısayollarının görünürlüğü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _mnemonicsMode)
en: Always Hide Keyboard Accelerators
tr: Klavye Kısayollarını Her Zaman Gizle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _mnemonicsMode)
en: Show Keyboard Accelerators When Needed
tr: Klavye Kısayollarını Gerektiğinde Göster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _mnemonicsMode)
en: Always Show Keyboard Accelerators
tr: Klavye Kısayollarını Her Zaman Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useWMMoveResize)
en: Use window manager to perform windows' drag
tr: Pencere sürükleme işlemi için pencere yöneticisini kullan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Views
tr: Görünümler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _viewDrawFocusIndicator)
en: Draw focus indicator
tr: Odaklama işaretçisini göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _viewDrawTreeBranchLines)
en: Draw tree branch lines
tr: Ağaç demeti çizgilerini çiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _viewDrawTriangularExpander)
en: Use triangle tree expander instead of +/-
tr: +/- yerine üçgen ağaç açıcı kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Triangle size:
tr: Üçgen boyutu:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Tabs
tr: Sekmeler

[ctx: Renders each inactive tab in a tabbar as separate darker slab]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _tabStyleSingle)
en: Single
tr: Tek

[ctx: Renders inactive tabs in a tabbar as a unique darker slab]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _tabStylePlain)
en: Plain
tr: Düz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inactive tabs style:
tr: Pasif sekme biçimi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Scrollbars
tr: Kaydırma çubukları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scrollbar width:
tr: Kaydırma çubuğu genişliği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Top arrow button type:
tr: Yukarı ok düğmesinin biçimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Bottom arrow button type:
tr: Aşağı ok düğmesinin biçimi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons)
en: No buttons
tr: Düğme yok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: One button
tr: Tek düğme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: Two buttons
tr: İki düğme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: No button
tr: Düğme yok

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Menu Highlight
tr: Menü Vurgulaması

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightDark)
en: Use dark color
tr: Koyu renk kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightStrong)
en: Use selection color (plain)
tr: Seçim rengi kullan (düz)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightSubtle)
en: Use selection color (subtle)
tr: Seçim rengi kullan (zarif)

en: Oxygen Demo
tr: Oxygen Gösterimi

en: Oxygen style demonstration
tr: Oxygen biçiminin gösterimi

en: New
tr: Yeni

en: Open
tr: Aç

en: Save
tr: Kaydet

en: Toggle authentication
tr: Kimlik doğrulamayı değiştir

en: Enabled
tr: Etkin

en: Right to left layout
tr: Sağdan sola düzeni

en: Input Widgets
tr: Girdi Parçacıkları

en: Shows the appearance of text input widgets
tr: Metin girişi yapılan parçacıkların görünümünü gösterir

en: Tab Widgets
tr: Sekme Parçacıkları

en: Shows the appearance of tab widgets
tr: Sekme parçacıklarının görünümünü gösterir

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Shows the appearance of buttons
tr: Düğmelerin görünümünü gösterir

en: Lists
tr: Listeler

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
tr: Listelerin,ağaç listelerin ve tabloların görünümünü gösterir

en: Frames
tr: Çerçeveler

en: Shows the appearance of various framed widgets
tr: Çeşitli çerçeveli parçacıklarının görünümünü gösterir

en: Sliders
tr: Kaydırma Çubukları

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
tr: Kaydırıcılar, ilerleme çubukları ve kaydırma çubuklarının görünümünü gösterir

en: Benchmark
tr: Kıyaslama

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
tr: Kıyaslamaya yardımcı olmak için, kullanıcıların parçacıklar ile etkileşiminin benzetimini yapar

en: Example text
tr: Örnek metin

en: password
tr: parola

en: Tile
tr: Döşe

en: Cascade
tr: Basamakla

en: Select Next Window
tr: Sonraki Pencereyi Seç

en: Select Previous Window
tr: Önceki Pencereyi Seç

en: This is a sample text
tr: Bu bir metin örneğidir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
tr: Modüller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
tr: Benzetimini yapmak istediğiniz modülleri aşağıdan seçin:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
tr: Fareyi yakala

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, runButton)
en: Run Simulation
tr: Benzetimi Çalıştır

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
tr: İşaretleme kutuları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
tr: Kapalı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
tr: Kısmi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
tr: Açık

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
tr: Radyo düğmesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: First Choice
tr: Birinci Seçim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Second Choice
tr: İkinci Seçim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Third Choice
tr: Üçüncü Seçim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
tr: Basma düğmesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
tr: Sadece metin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
tr: Bu, normal, sadece metin düğmesidir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
tr: Bu, normal, menü ile birlikte sadece metin düğmesidir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
tr: Küçük

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
tr: Büyük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
tr: Metin ve simge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
tr: Bu, normal, metin ve simge düğmesidir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
tr: Bu, normal, menü ile birlikte metin ve simge düğmesidir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
tr: Düz düğmeleri kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
tr: Bu, normal, sadece metin araç düğmesidir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
tr: Bu, normal, metin ve simge araç düğmesidir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
tr: Araç düğmeleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
tr: Düz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
tr: Yukarı Ok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
tr: Aşağı Ok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
tr: Sol Ok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
tr: Sağ Ok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text position:
tr: Metin konumu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
tr: Sadece Simge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
tr: Sadece Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
tr: Simge Yanında Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
tr: Simgelerin Altında Yazı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon size:
tr: Simge boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
tr: Küçük (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
tr: Orta (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
tr: Büyük (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
tr: Çok Büyük (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout direction:
tr: Yerleşim yönü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
tr: Yukarıdan Aşağıya

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
tr: Aşağıdan Yukarıya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
tr: Grup Kutusu

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
tr: Düz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: Raised
tr: Kabarık

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: Flat
tr: Düz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: Sunken
tr: Çökük

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
tr: Sekme Parçacığı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
tr: Tek satırlı metin düzenleyici:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
tr: Parola düzenleyici:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
tr: Düzenlenebilir açılan kutu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
tr: Birinci öge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
tr: İkinci öge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
tr: Üçüncü öge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
tr: Çok satırlı metin düzenleyici:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
tr: Sözcükleri kaydır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
tr: Düz parçacıkları kullan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
tr: Birinci Öge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
tr: İkinci Öge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
tr: Üçüncü Öge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
tr: Başlık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
tr: Açıklama

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
tr: Üçüncü Açıklama

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
tr: Üçüncü Alt Öge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
tr: Üçüncü Alt Öge Açıklaması

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
tr: İkinci Açıklama

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
tr: İkinci Alt Öge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
tr: İkinci Alt Öge Açıklaması

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
tr: Birinci Alt Öge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
tr: Birinci Alt Öge Açıklaması

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
tr: Birinci Açıklama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
tr: Yeni Satır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
tr: Birinci Satır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
tr: Üçüncü Satır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
tr: Birinci Sütun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
tr: İkinci Sütun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
tr: Üçüncü Sütun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
tr: Üst-sol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
tr: Üst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
tr: Üst-sağ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
tr: Sol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
tr: Orta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
tr: Sağ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
tr: Alt-sol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
tr: Alt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
tr: Alt-sağ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
tr: Düzenleyiciler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
tr: Başlık:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
tr: Araç Kutusu

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
tr: İlk Sayfa

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
tr: İkinci Sayfa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
tr: İlk Etiket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
tr: İkinci Etiket

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
tr: Üçüncü Sayfa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
tr: Yatay

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Busy
tr: Meşgul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
tr: Dikey

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab position:
tr: Sekme konumu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
tr: Kuzey

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
tr: Güney

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
tr: Batı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
tr: Doğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
tr: Belge kipi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
tr: Köşe Düğmelerini Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
tr: Sekme çubuğunu gizle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
tr: Önizleme
