ktimetracker - en to ug translation catalogue (58 entries)

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_period) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_autoSavePeriod)
en:  min
ug:  مىنۇت

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minActiveTime)
en:  sec
ug:  سېكۇنت

[ctx: title of group box, general options]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPriority)
en: Priority
ug: مەرتىۋە

[ctx: format to display times]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Decimal
ug: ئونلۇق كەسىر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: All Tasks
ug: بارلىق ۋەزىپىلەر

[ctx: @action:button]
en: &Export
ug: چىقار(&E)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDateRange)
en: Date Range
ug: چېسلا دائىرىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
ug: ئەۋەتكۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: To:
ug: نىشان:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: Delimiter
ug: ئايرىش بەلگىسى

[ctx: user can set an user defined delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOther)
en: Other:
ug: باشقا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSpace)
en: Space
ug: بوشلۇق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioComma)
en: Comma
ug: پەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSemicolon)
en: Semicolon
ug: چېكىتلىك پەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tasknamelabel)
en: Task Name:
ug: ۋەزىپە ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

en: Task
ug: ۋەزىپە

en: EndTime
ug: ئاخىرلىشىش ۋاقتى

en: Comment
ug: ئىزاھات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deletepushbutton)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okpushbutton)
en: Close
ug: يېپىش

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ug: ئەكىر(&I)

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
ug: چىقار(&E)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

note: i18n: ectx: ToolBar (taskToolBar)
en: Tasks
ug: ۋەزىپىلەر

en: Current Maintainer
ug: نۆۋەتتىكى مەسئۇلى

en: Original Author
ug: ئەسلى ئاپتور

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: File
ug: ھۆججەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuHelp) i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Help
ug: ياردەم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuConfigure)
en: Configure
ug: سەپلەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Load
ug: يۈك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Save
ug: ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Quit
ug: چېكىن

en: Task Name
ug: ۋەزىپە نامى

en: Time
ug: ۋاقىت

en: unspecified
ug: كۆرسىتىلمىگەن

[ctx: combox entry for highest priority]
en: 1 (highest)
ug: 1 (ئەڭ يۇقىرى)

[ctx: combox entry for medium priority]
en: 5 (medium)
ug: 5 (ئوتتۇرا)

[ctx: combox entry for lowest priority]
en: 9 (lowest)
ug: 9 (ئەڭ تۆۋەن)

en: New Task
ug: يېڭى ۋەزىپە

en: New Sub Task
ug: يېڭى تارماق ۋەزىپە

en: Edit Task
ug: ۋەزىپە تەھرىرلەش

[ctx: total time of all tasks]
en: Total
ug: جەمئىي

en: Could not open "%1".
ug: «%1» نى ئاچالمىدى.

en: Start &New Session
ug: يېڭى ئەڭگىمە باشلا(&N)

en: &Start
ug: باشلا(&S)

en: S&top
ug: توختا(&T)

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Confirmation Required
ug: جەزملەش زۆرۈر

en: ,
ug: ،

en: Columns
ug: ئىستونلار

en: Show
ug: كۆرسەت

en: Hide
ug: يوشۇر
