libkdepim - en to ug translation catalogue (67 entries)

en: Configure Completion Order...
ug: تولۇقلاش تەرتىپىنى سەپلەش

[ctx: @option today]
en: &Today
ug: بۈگۈن(&T)

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
ug: ئەتە(&M)

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
ug: كېيىنكى ھەپتە(&W)

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
ug: كېيىنكى ئاي(&O)

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ug: چېسلا يوق

en: Choose...
ug: تاللا…

en: Preferences
ug: مايىللىق

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
ug: بارلىق تەڭشەكنى كۆڭۈلدىكى قىممەتكە توغرىلىماقچى بولۇۋاتىسىز. بارلىق ئۆزگەرتىشلەر يوق بولىدۇ.

en: Setting Default Preferences
ug: كۆڭۈلدىكى مايىللىقنى بەلگىلەش

en: Reset to Defaults
ug: كۆڭۈلدىكىگە قايتۇر

[ctx: more widgets]
en: More
ug: تېخىمۇ كۆپ

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
ug: ئازراق

en: Add Host
ug: ماشىنا قوش

en: LDAP Server Settings
ug: LDAP مۇلازىمېتىر تەڭشىكى

en: LDAP Servers
ug: LDAP مۇلازىمېتىرلىرى

[ctx: @item LDAP search key]
en: Title
ug: ماۋزۇ

en: Full Name
ug: تولۇق ئاتى

[ctx: @item LDAP search key]
en: Email
ug: ئېلخەت

en: Home Number
ug: ئوي نومۇرى

en: Work Number
ug: ئىش تېلېفونى:

en: Fax Number
ug: فاكىس نومۇرى

en: Pager
ug: چاقىرغۇ

en: Street
ug: كوچا

[ctx: @item LDAP search key]
en: State
ug: ھالەت

en: Country
ug: دۆلەت

en: City
ug: شەھەر

en: Organization
ug: ئورگان

en: Company
ug: شىركەت

en: Department
ug: تارماق

en: Postal Address
ug: پوچتا ئادرېسى

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: User ID
ug: ئىشلەتكۈچى ID

[ctx: Search attribute: Name of contact]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: Search attribute: Email of the contact]
en: Email
ug: ئېلخەت

[ctx: @title:column Column containing email addresses]
en: Email
ug: ئېلخەت

[ctx: @title:column Column containing the residential state of the address]
en: State
ug: ھالەت

[ctx: @title:column Column containing title of the person]
en: Title
ug: ماۋزۇ

en: Search for:
ug: ئىزدە:

[ctx: In LDAP attribute]
en: in
ug: دىيۇيم

[ctx: @item:inlistbox Name of the contact]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @item:inlistbox email address of the contact]
en: Email
ug: ئېلخەت

[ctx: @item:inlistbox]
en: Home Number
ug: ئوي نومۇرى

[ctx: @item:inlistbox]
en: Work Number
ug: ئىش تېلېفونى:

en: Stop
ug: توختا

[ctx: @action:button Start searching]
en: &Search
ug: ئىزدە(&S)

en: Recursive search
ug: قايتىلانما ئىزدەش

en: Contains
ug: ئۆز ئىچىگە ئالغان

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: Unselect All
ug: ھەممىنى تاللىما

en: Add Selected
ug: تاللانغاننى قوش

en: &Configure
ug: سەپلە(&C)

en: Cancel this operation.
ug: بۇ مەشغۇلاتنى ئەمەلدىن قالدۇرىدۇ.

en: Aborting...
ug: توختىتىلىۋاتىدۇ...

en: Send SMS
ug: SMS ئەۋەتىش

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Recipient:
ug: تاپشۇرۇۋالغۇچى:

en: Send
ug: ئەۋەتىش

en: Unread Messages
ug: ئوقۇلمىغان ئۇچۇرلار

en: Quota
ug: نورما

en: Storage Size
ug: ساقلىغۇچ چوڭلۇقى

[ctx: collection size]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: number of entities in the collection]
en: Total
ug: جەمئىي

[ctx: number of unread entities in the collection]
en: Unread
ug: ئوقۇلمىغان

en: Open detailed progress dialog
ug: تەپسىلىي جەريان كۆزنىكىنى ئاچىدۇ

en: Hide detailed progress window
ug: تەپسىلىي جەريان كۆزنىكىنى يوشۇر

en: Show detailed progress window
ug: تەپسىلىي جەريان كۆزنىكىنى كۆرسەت
