kfindpart - en to it translation catalogue (94 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
it: Trova file/cartelle

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
it: Inattivo.

en: one file found | %1 files found
it[0]: trovato un file
it[1]: trovati %1 file

en: Searching...
it: Ricerca...

en: Canceled.
it: Annullato.

en: Error.
it: Errore.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
it: Per favore specifica un percorso assoluto nella casella "Cerca in".

en: Could not find the specified folder.
it: Impossibile trovare la cartella specificata.

en: Read-write
it: Lettura-scrittura

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Write-only
it: Solo scrittura

en: Inaccessible
it: Inaccessibile

[ctx: file name column]
en: Name
it: Nome

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
it: Nella sottocartella

[ctx: file size column]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: modified date column]
en: Modified
it: Modificato

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
it: Permessi

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
it: Prima linea corrispondente

en: &Open containing folder(s)
it: &Apri cartelle che contengono

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Move to Trash
it: &Cestina

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
it: Salva i risultati come

en: HTML page
it: Pagina HTML

en: Text file
it: File di testo

en: Unable to save results.
it: Non è stato possibile salvare i risultati.

en: KFind Results File
it: File dei risultati di KFind

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
it: I risultati sono stati salvati in: %1

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
it: &Nome:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
it: Puoi usare i caratteri jolly e il ";" per separare più nomi

en: Look &in:
it: Cerca &in:

en: Include &subfolders
it: Includi le &sottocartelle

en: Case s&ensitive search
it: &Distingui maiuscole

en: &Browse...
it: Sfo&glia...

en: &Use files index
it: &Usa indice dei file

en: Show &hidden files
it: Mostra file &nascosti

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
it: <qt>Immetti il nome del file che stai cercando. <br />Puoi separare più alternative con dei punti e virgola ";".<br /><br />Il nome file può contenere i seguenti caratteri speciali:<ul><li><b>?</b> corrisponde ad un qualunque carattere</li><li><b>*</b> corrisponde a un qualsiasi numero (zero o più) di caratteri qualunque</li><li><b>[...]</b> corrisponde ad uno qualsiasi dei caratteri tra parentesi</li></ul><br />Esempi di ricerca:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> trova tutti i file che finiscono con .kwd o .txt</li><li><b>[mc]ani</b> trova "mani" e "cani"</li><li><b>Ci?o</b> trova tutti i file che iniziano per "Ci" e finiscono per "o" e hanno in mezzo un solo carattere</li><li><b>Documento5.kwd</b> trova un file che abbia esattamente questo nome</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
it: <qt>Questo ti permette di usare l'indice dei file creato dal pacchetto <i>slocate</i> per velocizzare la ricerca. Ricordati di aggiornare l'indice ogni tanto (utilizzando il comando <i>updatedb</i>).</qt>

en: Find all files created or &modified:
it: Tutti i file creati o &modificati:

en: &between
it: &tra il

en: and
it: e il

en: File &size is:
it: &Dimensione file:

en: Files owned by &user:
it: File appartenenti all'&utente:

en: Owned by &group:
it: File appartenenti al &gruppo:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
it: (nessuna)

en: At Least
it: Al minimo

en: At Most
it: Al massimo

en: Equal To
it: Uguale a

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
it: &Tipo di file:

en: C&ontaining text:
it: &Contenenti il testo:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
it: <qt>Se specificato, saranno cercati solo i file che contengono questo testo. Nota che non tutti i tipi di file della lista qui sopra sono supportati. Consulta la documentazione per avere una lista dei file supportati.</qt>

en: Case s&ensitive
it: &Distingui maiuscole

en: Include &binary files
it: Includi i file &binari

en: Regular e&xpression
it: &Espressione regolare

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
it: <qt>Questo ti permette di cercare in un qualunque tipo di file, anche in quelli che di solito non contengono testo (ad esempio i file eseguibili dei programmi o le immagini).</qt>

en: &Edit...
it: &Modifica...

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
it: pe&r:

en: Search &metainfo sections:
it: Cerca nelle sezioni delle &metainformazioni:

en: All Files & Folders
it: Tutti i file e le cartelle

en: Files
it: File

en: Folders
it: Cartelle

en: Symbolic Links
it: Collegamenti simbolici

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
it: File speciali (socket, file dispositivo, ...)

en: Executable Files
it: File eseguibili

en: SUID Executable Files
it: File eseguibili SUID

en: All Images
it: Tutte le immagini

en: All Video
it: Tutti i filmati

en: All Sounds
it: Tutti i file sonori

en: Name/&Location
it:  Nome/&posizione

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
it: C&ontenuti

en: &Properties
it: &Proprietà

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
it: <qt>Ricerca all'interno di uno specifico commento/metainformazione dei file<br />Ad esempio:<br /><ul><li><b>File audio (mp3...)</b>Cerca in un tag id3 il titolo o il nome dell'album</li><li><b>Immagini (png...)</b> Cerca le immagini con una data risoluzione, un dato commento...</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
it: <qt> Se specificato, cerca solo in questo campo<br /><ul><li><b>File audio (mp3...)</b>Può essere Titolo, Album, ...</li><li><b>Immagini (png...)</b>Cerca solo in Risoluzione, Profondità...</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
it: Impossibile cercare in un periodo minore di un minuto.

en: The date is not valid.
it: La data non è valida.

en: Invalid date range.
it: Intervallo di data non valido.

en: Unable to search dates in the future.
it: Impossibile cercare date del futuro.

en: Size is too big. Set maximum size value?
it: Il file è troppo grande. Vuoi impostare il valore massimo della dimensione?

en: Error
it: Errore

en: Set
it: Imposta

en: Do Not Set
it: Non impostare

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
it[0]: nel preceden&te
it[1]: nei preceden&ti

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
it[0]: mese
it[1]: mesi

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
it[0]: anno
it[1]: anni

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
it: Errore nell'uso di locate

en: KDE file find utility
it: Programma di KDE per cercare i file

en: (c) 1998-2003, The KDE Developers
it: (c) 1998-2003, Gli sviluppatori di KDE

en: Current Maintainer
it: Responsabile attuale

en: Developer
it: Sviluppatore

en: UI Design & more search options
it: Progettazione interfaccia utente e altre opzioni di ricerca

en: UI Design
it: Progettazione interfaccia

en: Path(s) to search
it: Percorso/i in cui cercare
