kcmkio - en to nn translation catalogue (142 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
nn: <h1>Mine bokmerke</h1><p>Med denne modulen kan du setja opp heimesida for bokmerke.</p><p>Bokmerkesida finn du ved å skriva <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a> i adressefeltet.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
nn: Bokmerke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
nn: Viss det ikkje er kryssa av her, vil bokmerke i rota av hierarkiet (ikkje i ei mappe) ikkje verta viste.
    Viss det er kryssa av her, vert dei samla i ei «rot»-mappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
nn: Vi&s bokmerke utan mappe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
nn: Undermapper vert i utgangspunktet viste inne i foreldremappa. Viss du slår på dette, vil undermapper verta viste for seg sjølv.
    Det ser ikkje så fint ut, men det kan hjelpa viss du har ei svært stor mappe og du vil spreia det over to kolonnar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
nn: &Flat ut bokmerketreet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
nn: Vis ein boks med KDE-område («Heim», «Nettverk» osb.) Nyttig viss du brukar Konqueror som filhandsamar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
nn: Vis sys&temområde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
nn: Mapper vert fordelte automatisk på fleire kolonnar. Kor mange kolonnar som er optimalt er avhengig av breidda på Konqueror-vindauget og kor mange bokmerke du har.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
nn: Kor mange kolonnar som skal visast:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
nn: Slå det av på trege system for å slå av bakgrunnsbilete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
nn: Vis &bakgrunnar i mapper

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
nn: Kor mykje diskplass vert brukt for å mellomlagra punktbileta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
nn: Punktbiletlager

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
nn: Storleik på mellomlager:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
nn: Tøm punktbiletlageret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
nn: &Tøm mellomlageret

en: <h1>Cache</h1><p>This module lets you configure your cache settings.</p><p>The cache is an internal memory in Konqueror where recently read web pages are stored. If you want to retrieve a web page again that you have recently read, it will not be downloaded from the Internet, but rather retrieved from the cache, which is a lot faster.</p>
nn: <h1>Mellomlager</h1><p>I denne modulen set du opp mellomlagerinnstillingane. </p><p>Mellomlageret («cache») er eit internt minne der Konqueror lagrar dei vevsidene du nyleg har vitja. Dersom du vil henta fram att ei side du nyleg har lese, vert ho henta direkte frå mellomlageret i staden for frå Internett. Dette er mykje raskare.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbUseCache)
en: Check this box if you want the web pages you visit to be stored on your hard disk for quicker access. The stored pages will only be updated as needed instead of on every visit to that site. This is especially useful if you have a slow connection to the Internet.
nn: Kryss av her dersom du vil at nettsidene du vitjar skal lagrast på harddisken for raskare tilgang. Denne funksjonen gjer at surfing på verdsveven går raskare, sidan nettsidene berre vert lasta ned når det verkeleg trengst. Treige Internett-tilkoplingar dreg særleg nytte av mellomlageret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseCache)
en: &Use cache
nn: B&ruk mellomlager («cache»)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgCachePolicy) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Policy
nn: Reglar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbVerifyCache)
en: Verify whether the cached web page is valid before attempting to fetch the web page again.
nn: Kontroller om den mellomlagra nettsida er gyldig før ho vert henta igjen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbVerifyCache)
en: &Keep cache in sync
nn: Ha&ld mellomlageret synkronisert

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbCacheIfPossible)
en: Always use documents from the cache when available. You can still use the reload button to synchronize the cache with the remote host.
nn: Bruk denne funksjonen til alltid å henta dokument frå mellomlageret dersom dei er lagra der. Du kan likevel alltid bruka omlastingsfunksjonen for å synkronisera mellomlageret med verten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbCacheIfPossible)
en: Use cache whenever &possible
nn: Br&uk mellomlager om mogleg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbOfflineMode)
en: Do not fetch web pages that are not already stored in the cache. Offline mode prevents you from viewing pages that you have not previously visited.
nn: Ikkje hent nettsider som ikkje finst i mellomlageret frå før. Fråkopla modus hindrar deg i å henta ned sider som du ikkje har vitja før.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOfflineMode)
en: O&ffline browsing mode
nn: &Fråkopla surfemodus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache &size:
nn: &Storleik på mellomlager:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: C&lear Cache
nn: &Tøm mellomlager

en: Unable to start the cookie handler service.
    You will not be able to manage the cookies that are stored on your computer.
nn: Klarte ikkje starta tenesta for handtering av informasjonskapslar.
    Du vil ikkje kunna handtera informasjonskapslane som er lagra på datamaskina.

en: &Policy
nn: &Praksis

en: &Management
nn: Hand&saming

en: <p><h1>Cookies</h1> Cookies contain information that Konqueror (or other KDE applications using the HTTP protocol) stores on your computer, initiated by a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p> However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p> Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, KDE offers you the ability to customize the way it handles cookies. So you might want to set KDE's default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie, allowing you to decide. For your favorite shopping web sites that you trust, you might want to set the policy to accept, then you can access the web sites without being prompted every time KDE receives a cookie.</p>
nn: <h1>Informasjonskapslar</h1><p>Informasjonskapslar («cookies») inneheld informasjon som Konqueror (eller andre KDE-program som brukar HTTP-protokollen) lagrar på maskina, på førespurnad frå ein Internett-tenar. Slik kan ein tenar lagra informasjon om deg og aktivitetane dine for seinare bruk. Du vil kanskje sjå på dette som ein trussel mot privatlivet.</p><p>Informasjonskapslar er likevel nyttig i visse situasjonar. Nettbutikkar brukar ofte informasjonskapslar, slik at du kan leggja ting i ei handlekorg. Nokre nettstader krev at du brukar ein nettlesar som støttar informasjonskapslar.</p><p>Sidan dei fleste vil ha eit kompromiss mellom fordelane og ulempene ved informasjonskapslar, kan du i KDE tilpassa måten kapslane vert handsama på. Du vil kanskje at KDE skal spørja deg når ein tenar vil setja opp ein informasjonskapsel, slik at du kan avgjera sjølv. For netthandelssider du stolar på vil du kanskje alltid akseptera informasjonskapslar, slik at du kan bruka nettstadene utan at KDE skal spørja deg kvar gong.</p>

en: D-Bus Communication Error
nn: D-Bus-kommunikasjonsfeil

en: Unable to delete all the cookies as requested.
nn: Klarte ikkje sletta alle informasjonskapslane.

en: Unable to delete cookies as requested.
nn: Klarte ikkje sletta informasjonskapslane.

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
nn: <h1>Snøgghjelp for handtering av informasjonskapslar</h1>

en: Information Lookup Failure
nn: Feil ved informasjonssøk

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
nn: Klarte ikkje henta informasjon om informasjonskapslane på datamaskina.

en: End of session
nn: Slutt på økt

en: Yes
nn: Ja

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KTreeWidgetSearchLine, searchLineEdit) i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KTreeWidgetSearchLine, kListViewSearchLine)
en: Search
nn: Søk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Search interactively for domains and hosts
nn: Søk interaktivt etter domene og vertar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbDelete) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: D&elete
nn: Sle&tt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbDeleteAll) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteAllButton)
en: Delete A&ll
nn: Slett a&lle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reloadButton)
en: &Reload List
nn: Last lista o&m att

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Details
nn: Detaljar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
nn: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Value:
nn: Verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
nn: Domene:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patchLabel)
en: Path:
nn: Sti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, expiresLabel)
en: Expires:
nn: Utgår:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, secureLabel)
en: Secure:
nn: Sikker:

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
nn: <qt>Ein regel for <center><b>%1</b></center> finst frå før. Vil du byta han ut?</qt>

en: Replace
nn: Byt ut

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
nn: Klarte ikkje kommunisera med handteringstenesta for informasjonskapslar.
    Dei endringane du har gjort vert tekne i bruk neste gong du startar tenesta.

en: <p><h1>Cookies</h1> Cookies contain information that Konqueror (or any other KDE application using the HTTP protocol) stores on your computer from a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p>However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p>Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, KDE offers you the ability to customize the way it handles cookies. You might, for example want to set KDE's default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie or simply reject or accept everything. For example, you might choose to accept all cookies from your favorite shopping web site. For this all you have to do is either browse to that particular site and when you are presented with the cookie dialog box, click on <i> This domain </i> under the 'apply to' tab and choose accept or simply specify the name of the site in the <i> Domain Specific Policy </i> tab and set it to accept. This enables you to receive cookies from trusted web sites without being asked every time KDE receives a cookie.</p>
nn: <h1>Informasjonskapslar</h1><p>Informasjonskapslar («cookies») inneheld informasjon som Konqueror (eller andre KDE-program som brukar HTTP-protokollen) lagrar på maskina, på førespurnad frå ein Internett-tenar. På denne måten kan ein tenar lagra informasjon om deg og aktivitetane dine for seinare bruk. Du vil kanskje sjå på dette som ein trussel mot privatlivet.</p><p>Informasjonskapslar er likevel nyttig i visse situasjonar. Nettbutikkar brukar ofte informasjonskapslar, slik at du kan leggja ting i ei handlekorg. Nokre nettstader krev at du brukar ein nettlesar som støttar informasjonskapslar.</p><p>Sidan dei fleste vil ha eit kompromiss mellom fordelane og ulempene ved informasjonskapslar, kan du i KDE tilpassa måten kapslane vert handsama på. Du vil kanskje at KDE skal spørja deg når ein tenar vil setja opp ein informasjonskapsel, slik at du kan avgjera sjølv. For netthandelssider du stolar på vil du kanskje alltid akseptera informasjonskapslar, slik at du kan bruka nettstadene utan at KDE skal spørja deg kvar gong. Alt du treng gjera for dette, er anten å gå til nettstaden og velja <i>Dette domenet</i> i informasjonskapselvindauget, trykkja på <i>Dette domenet</i> på fana <i>Bruk for</i> og velja godta, eller oppgje namnet på nettstaden på sida <i>Domenespesifikk regel</i> og setja regelen til «godta». Slik kan du ta imot informasjonskapslar frå nettstader du stolar på utan at Konqueror skal spørja deg kvar gong du tek imot ein informasjonskapsel.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEnableCookies)
en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
nn: <qt>
    <p>Slår på støtte for informasjonskapslar. Vanlegvis vil du ha denne støtta på og tilpassa henne slik du ønskjer.</p> <p>
     Legg merke til at ein del nettsider kan verta ubrukelege dersom du vel å slå av støtta for informasjonskapslar.</p> 
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableCookies)
en: Enable coo&kies
nn: Slå på &informasjonskapslar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbRejectCrossDomainCookies)
en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
nn: <qt>Avvis informasjonskapslar frå såkalla tredjepartar. Dette er informasjonskapslar som kjem frå andre nettstader enn den du vitjar.Dersom du for eksempel går til <b>www.eittelleranna.no</b> når denne funksjonen er på, vil berre informasjonskapslar frå www.eittelleranna.no verta mottekne og handsama. Alle andre informasjonskapslar vert automatisk nekta. På denne måten kan du minska sjansen for at nettstader byggjer opp informasjon om dine Internett-vanar.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbRejectCrossDomainCookies)
en: Only acce&pt cookies from originating server
nn: &Godta berre informasjonskapslar frå opphavstenaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoAcceptSessionCookies)
en: Automaticall&y accept session cookies
nn: Godta a&utomatisk økt-kapslar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgDefault)
en: Default Policy
nn: Standardåtferd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAccept)
en: Accep&t all cookies
nn: &Godta alle informasjonskapslar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAsk)
en: Ask &for confirmation
nn: Spø&r etter stadfesting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyReject)
en: Re&ject all cookies
nn: A&vvis alle informasjonskapslar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbDomainSpecific)
en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
nn: <qt>
    Her kan du setja opp spesifikke informasjonskapselreglar for særskilde domene. For å leggja til ein ny regel, trykk knappen <b>Legg til</b> og oppgje informasjonen som trengst i dialogvindauget. For å endra ein gammal regel, trykk knappen <b>Endra</b> og vel den nye regelen i dialogvindauget. Om du trykkjer <b>Slett</b>, vert den valde regelen fjerna, slik at standardinnstillingane vert brukte for det domenet. Med <b>Slett alle</b> kan du fjerna alle nettstadreglar.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbDomainSpecific)
en: Site Policy
nn: Nettstadregel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTreeWidgetSearchLine, kListViewSearchLine)
en: Search interactively for domains
nn: Søk interaktivt etter domene

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
nn: <qt>Ei liste over nettstader som du har valt særskilde reglar for. Desse reglane overstyrer standardreglane for dei nettstadene dei omfattar.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Domain
nn: Domene

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbNew) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, newButton)
en: &New...
nn: &Ny …

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbChange) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, changeButton)
en: Chan&ge...
nn: &Endra …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDomain)
en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
nn: <qt>Oppgje namnet på verten eller domenet regelen skal brukast for, for eksempel <b>www.kde.org</b> eller <b>.kde.org</b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbPolicy)
en: Accept
nn: Godta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbPolicy)
en: Reject
nn: Avvis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbPolicy)
en: Ask
nn: Spør

note: i18n: ectx: label, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: Disable Passive FTP
nn: Slå av passiv FTP

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
nn: Når FTP-tilkoplingane er passive, er det klienten som koplar seg til tenaren i staden for omvendt. På denne måten vil ikkje brannmurar blokkera tilkoplinga. Det kan henda at enkelte gamle FTP-tenarar ikkje støttar passiv FTP.

note: i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons)
en: Mark partially uploaded files
nn: Marker delvis opplasta filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons)
en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
nn: Når ei fil vert lasta opp, har ho etternamnet «*.part». Når opplastinga er ferdig, får ho sitt eigentlege namn.

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
nn: <h1>Mellomtenar</h1> <p>Ein mellomtenar – «proxy» – er eit formidlande program som står mellom di maskin og Internett og tilbyr tenester som mellomlagring av nettsider og/eller filtrering. </p><p>Mellomlagrande mellomtenarar gjev raskare tilgang til nettstader du har vitja før ved å lagra innhaldet mellombels. Filtrerande mellomtenarar gjer det mogleg å blokkera reklame, søppelpost eller andre ting du vil stenga ute.</p> <p><u>Merk:</u> Enkelte mellomtenarar tilbyr begge tenestene.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProxyDialogUI)
en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
nn: <qt>Tilpass mellomtenaroppsett.<p>Ein mellomtenar – «proxy» – er eit formidlande program som står mellom di maskin og Internett og tilbyr tenester som mellomlagring av nettsider og/eller filtrering. Mellomlagrande mellomtenarar gjev raskare tilgang til nettstader du har vitja før ved å lagra innhaldet mellombels. Filtrerande mellomtenarar gjer det mogleg å blokkera reklame, søppelpost eller andre ting du vil stenga ute.<p>Dersom du er usikker på om du treng bruka ein mellomtenar for å kopla til Internett, ta kontakt med Internett-leverandøren eller systemadministratoren. </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noProxyRadioButton)
en: Connect to the Internet directly.
nn: Kopla direkte til Internett.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, autoDiscoverProxyRadioButton)
en: <qt>
    Automatically detect and configure the proxy settings.<p>
    Automatic detection is performed using the <b>Web Proxy Auto-Discovery Protocol (WPAD)</b>.<p>
    <b>NOTE:</b> This option might not work properly or not work at all in some UNIX/Linux distributions. If you encounter a problem when using this option, please check the FAQ section at http://konqueror.kde.org.
    </qt>
nn: <qt>
    Finn og set opp mellomtenarinnstillingar automatisk.<p>Automatisk søk vert utført med protokollen <b>Web Proxy Auto-Discovery Protocol (WPAD)</b>.<p><b>MERK:</b> Dette fungerer kanskje ikkje rett, eller ikkje i det heile, på enkelte Unix/Linux-distribusjonar. Dersom du får problem med å bruka dette valet, bør du sjå etter i FAQ-delen på http://konqueror.kde.org/.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, proxyScriptUrlRequester)
en: Enter the address for the proxy configuration script.
nn: Oppgje adressa til skriptet for mellomtenaroppsett.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, autoDetectButton)
en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
nn: <qt>Prøv å automatisk oppdaga miljøvariablane for mellomtenaroppsettet.<p> Funksjonen verkar ved å sjå etter vanlege variabelnamn som for eksempel HTTP_PROXY, FTP_PROXY og NO_PROXY.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, sysNoProxyLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, manNoProxyLabel)
en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
nn: <qt>Oppgje namnet på miljøvariabelen, f.eks. <b>NO_PROXY</b>, som inneheld adresser til nettstader der mellomtenar ikkje skal brukast.
    <p>Du kan òg trykkja på knappen <b>Autooppdag</b> for å prøva å oppdaga denne variabelen automatisk.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysNoProxyLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manNoProxyLabel)
en: Exceptions:
nn: Unntak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showEnvValueCheckBox)
en: Show the &value of the environment variables
nn: Vis verdien til &miljøvariablane

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, manualProxyRadioButton)
en: Manually enter proxy server configuration information.
nn: Tilpass mellomtenaroppsettet manuelt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, manualProxyHttpEdit)
en: Enter the address of the HTTP proxy server.
nn: Oppgje adressa til HTTP-mellomtenaren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, manualProxyHttpsEdit)
en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
nn: Oppgje adressa til HTTPS-mellomtenaren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, manualProxyFtpEdit)
en: Enter the address of the FTP proxy server.
nn: Oppgje adressa til FTP-mellomtenaren.

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
nn: Du må starta programma på nytt for at endringane skal tre i kraft.

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
nn: Du må starta KDE på nytt for at endringane skal tre i kraft.

en: Timeout Values
nn: Tidsgrenser

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
nn[0]: Her kan du velja tidsgrenser. Dersom tilkoplinga er svært langsam, vil du kanskje tilpassa desse. Den høgste verdien du kan bruka er 1 sekund.
nn[1]: Her kan du velja tidsgrenser. Dersom tilkoplinga er svært langsam, vil du kanskje tilpassa desse. Den høgste verdien du kan bruka er %1 sekund.

en: Soc&ket read:
nn: So&kkel-lesing:

en: Pro&xy connect:
nn: &Mellomtenartilkopling:

en: Server co&nnect:
nn: Te&nartilkopling:

en: &Server response:
nn: Tena&rsvar:

en: FTP Options
nn: FTP-val

en: Enable passive &mode (PASV)
nn: Bruk &passivmodus (PASV)

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
nn: Slår på «passiv» FTP-modus. Det trengst ofte for at FTP skal verka gjennom brannmurar.

en: Mark &partially uploaded files
nn: Marker &delvis opplasta filer

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
nn: <p>Markerer delvis opplasta FTP-filer.</p> <p>Når denne funksjonen er på, får delvis opplasta FTP-filer etternamnet «.part». Etternamnet vert fjerna så snart overføringa er ferdig.</p>

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
nn: <h1>Nettverksinnstillingar</h1>Her kan du definera åtferda til KDE-program når Internett og nettverkssamband vert brukte. Dersom du stadig opplever forseinkingar og brukar modem til å kopla til Internett, vil du kanskje tilpassa desse innstillingane.

en: These settings apply to network browsing only.
nn: Desse innstillingane gjeld berre for nettlesing.

en: Default user name:
nn: Standard brukarnamn:

en: Default password:
nn: Standard passord:

en: <p><h1>Windows Shares</h1>Konqueror is able to access shared Microsoft Windows file systems, if properly configured. If there is a specific computer from which you want to browse, fill in the <em>Browse server</em> field. This is mandatory if you are not running Samba locally. The <em>Broadcast address</em> and <em>WINS address</em> fields will also be available, if you use the native code, or the location of the 'smb.conf' file from which the options are read, when using Samba. In any case, the broadcast address (interfaces in smb.conf) must be set up if it is guessed incorrectly or you have multiple cards. A WINS server usually improves performance, and reduces the network load a lot.</p><p>The bindings are used to assign a default user for a given server, possibly with the corresponding password, or for accessing specific shares. If you choose to, new bindings will be created for logins and shares accessed during browsing. You can edit all of them from here. Passwords will be stored locally, and scrambled so as to render them unreadable to the human eye. For security reasons, you may not want to do that, as entries with passwords are clearly indicated as such.</p>
nn: <h1>Delte Windows-ressursar</h1><p>Konqueror har tilgang til delte Microsoft Windows-filsystem dersom dei er rett oppsette. Dersom du vil ha tilgang frå ei særskild maskin, fyll ut feltet <em>Bla gjennom tenar</em>. Dette  må gjerast dersom du ikkje køyrer Samba lokalt. Felta <em>Kringkastingsadresse</em> og <em>WINS-adresse</em> er òg tilgjengelege dersom du brukar den opphavlege koden eller plasseringa av «smb.conf»-fila som Samba-innstillingane vert lesne frå. I alle fall må kringkastingsadressa (miljø i smb.conf) setjast opp dersom den ikkje er rett gjetta eller om du har fleire kort. Ein WINS-tenar forbetrar vanlegvis ytinga og reduserer nettverkslasta.</p><p>Bindingane vert brukte til å tildela ein standardbrukar for ein spesiell tenar, kanskje med tilhøyrande passord eller rettar. Du kan endra alle her. Passorda vert lagra lokalt og krypterte så dei er uleselege. For tryggleiksgrunnar vil du kanskje ikkje gjera det. Oppføringar med passord er tydeleg merka.</p>

en: <qt><center>Found an existing identification for<br/><b>%1</b><br/>Do you want to replace it?</center></qt>
nn: <qt><center>Ein regel for <br/><b>%1</b><br/> finst frå før. Vil du byta han ut?</center></qt>

en: <p><h1>Browser Identification</h1> The browser-identification module allows you to have full control over how Konqueror will identify itself to web sites you browse.</p><p>This ability to fake identification is necessary because some web sites do not display properly when they detect that they are not talking to current versions of either Netscape Navigator or Internet Explorer, even if the browser actually supports all the necessary features to render those pages properly. For such sites, you can use this feature to try to browse them. Please understand that this might not always work, since such sites might be using non-standard web protocols and or specifications.</p><p><u>NOTE:</u> To obtain specific help on a particular section of the dialog box, simply click on the quick help button on the window title bar, then click on the section for which you are seeking help.</p>
nn: <h1>Nettlesaridentifikasjon</h1><p>På kontrollskjermen for nettlesaridentifikasjon har du full kontroll over korleis Konqueror presenterer seg sjølv ovanfor nettstader.</p><p>Sidan enkelte nettstader ikkje vert viste skikkeleg dersom dei oppdagar at dei ikkje kommuniserer med ein ny versjon av Netscape Navigator eller Internet Explorer, trengst det ein slik funksjon for å forfalska nettlesaridentiteten. Ein såkalla «ustøtta nettlesar» kan nemleg vera godt i stand til å visa sidene skikkeleg. For slike nettstader vil du kanskje overstyra standardidentifikasjonen ved å leggja til ei oppføring spesifikk til nettstaden eller domenet. Denne funksjonen fungerer ikkje alltid, sidan ein del nettstader ikkje følgjer standardane.</p><p><b>MERK:</b> For å få spesifikk hjelp om eit emne i dialogvindauget, kan du trykkja på det vesle <b>?</b>-ikonet øvst til høgre i vindauget og så trykkja på det elementet du vil ha hjelp om.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, UserAgentUI)
en: <qt>
    Here you can modify the default browser-identification text or set a site <code>(eg. www.kde.org)</code> or a domain <code>(eg. kde.org)</code> specific identification text.<p>
    To add a new site-specific identification text, click the <code>New</code> button and supply the necessary information. To change an existing site-specific entry, click on the <code>Change</code> button. The <code>Delete</code> button will remove the selected site-specific identification text, causing the default setting to be used for that site or domain.
    </qt>
nn: <qt>
    Her kan du endra standardverdien for nettlesaridentifikasjon og/eller velja ein identifikasjon spesifikt for ein nettstad <code>(f.eks. www.kde.org)</code> eller eit domene <code>(f.eks. kde.org)</code>.
    <p>For å leggja til ein ny agentstreng, bruk knappen <code>Ny</code> og oppgje den informasjonen som trengst i dialogvindauget. For å endra ei oppføring, bruk <code>Endra</code>-knappen. <code>Slett</code>-knappen fjernar den valde regelen, slik at standardinnstillinga vert brukt for den nettstaden eller det domenet.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sendUACheckBox)
en: <qt>
    Send the browser identification to web sites.<p>
    <u>NOTE:</u> Many sites rely on this information to display pages properly, hence, it is highly recommended that you do not totally disable this feature but rather customize it.<p>
    By default, only minimal identification information is sent to remote sites. The identification text that will be sent is shown below.
    </qt>
nn: <qt>Dersom denne boksen ikkje er merka av, vert ingen nettlesaridentifikasjon sendt til nettsider medan du surfar.
    <p><u>MERK:</u> Mange nettstader brukar denne informasjonen for å visa sider skikkeleg. Derfor bør du ikkje slå denne funksjonen fullstendig av, men heller tilpassa han.
    <p>Berre svært lite informasjon vert sendt ut som standard. Nedanfor kan du sjå kva som vert sendt ut.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sendUACheckBox)
en: &Send identification
nn: Send &identifikasjon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, defaultIdGroupBox)
en: The browser identification text sent to the sites you visit. Use the provided options to customize it.
nn: Identifikasjonsteksten som nettlesaren sender til nettstadene. Teksten kan tilpassast med dei tilgjengelege alternativa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, defaultIdGroupBox)
en: Default Identification
nn: Standardidentifikasjon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KSqueezedTextLabel, defaultIdLineEdit)
en: The browser identification text sent to the sites you visit. You can customize it using the options provided below.
nn: Identifikasjonsteksten som nettlesaren sender til nettstadene. Teksten kan tilpassast med dei tilgjengelege alternativa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, osNameCheckBox)
en: Includes your operating system's name in the browser identification text.
nn: Tek med namnet på operativsystemet i nettlesaridentifikasjonen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, osNameCheckBox)
en: Add operating s&ystem name
nn: Legg til namn på operativs&ystem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, osVersionCheckBox)
en: Includes your operating system's version number in the browser identification text.
nn: Ta med versjonen av operativsystemet i nettlesaridentifikasjonen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, osVersionCheckBox)
en: Add operating system &version
nn: Legg til &versjon av operativsystemet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, processorTypeCheckBox)
en: Includes your machine's CPU type in the browser identification text.
nn: Tek med prosessortypen til maskina i nettlesaridentifikasjonen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, processorTypeCheckBox)
en: Add &machine (processor) type
nn: Legg til &maskin- eller prosessortype

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, languageCheckBox)
en: Includes your language settings in the browser identification text to obtain localized versions of the page.
nn: Tek med språkinnstillinga i nettlesaridentifikasjonen, for å få språktilpassa versjonar av visse nettsider.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, languageCheckBox)
en: Add lang&uage information
nn: Legg til &språkinnstilling

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, domainPolicyGroupBox)
en: Site Specific Identification
nn: Identifikasjon spesifikk til nettstad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sitePolicyTreeWidget)
en: Site Name
nn: Namn på nettstad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sitePolicyTreeWidget)
en: Identification
nn: Identifikasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sitePolicyTreeWidget)
en: User Agent
nn: Brukaragent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, newButton)
en: Add new identification text for a site.
nn: Legg til ny identifikasjon for ein nettstad.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, changeButton)
en: Change the selected identifier text.
nn: Endra den valde identifikasjonen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteButton)
en: Delete the selected identifier text.
nn: Slett den valde identifikasjonen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteAllButton)
en: Delete all identifiers.
nn: Slett alle identifikasjonane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, siteLabel)
en: &When browsing the following site:
nn: Ved tilkopling &til:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aliasLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, aliasComboBox)
en: <qt>
    Select the browser identification to use whenever contacting the site you specified above.
    </qt>
nn: <qt>Vel nettlesaridentiteten som skal brukast når du koplar til nettstaden ovanfor.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: &Use the following identification:
nn: Bruk følgjande &identitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, identityLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, identityLineEdit)
en: <qt>
    The actual browser identification text that will be sent to the remote machine.
    </qt>
nn: <qt>Den identitetsteksten som vert sendt til tenarmaskina.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityLabel)
en: Real identification:
nn: Verkeleg identitet:
