kmail_text_calendar_plugin - en to nn translation catalogue (47 entries)

en: Select Attendees
nn: Vel deltakarar

en: Click to add a new attendee
nn: Trykk for å leggja til ny deltakar

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: Add
nn: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: Remove
nn: Fjern

en: Select delegate
nn: Vel delegat

en: Delegate:
nn: Delegat:

en: Keep me informed about status changes of this incidence.
nn: Hald meg orientert om statusendringar for denne hendinga.

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
nn: Fann ikkje vedlegget «%1» i invitasjonen.

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
nn: Invitasjonsvedlegget «%1» er ei nettlenkje som ikkje er tilgjengeleg frå denne maskina. Du bør be han eller ho som sende invitasjonen om å senda han på nytt, med vedlegget innebygd og ikkje som ei lenkje.

en: Select Address
nn: Vel adresse

en: Answer:
nn: Svar:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
nn: Avslått: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
nn: Førebels: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
nn: Godteken: %1

en: Incidence with no summary
nn: Hending utan samandrag

en: Answer: %1
nn: Svar: %1

en: Delegated: %1
nn: Overlaten: %1

en: Forwarded: %1
nn: Vidaresend: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
nn: Avslått motforslag: %1

en: Reaction to Invitation
nn: Svar på invitasjon

en: Comment:
nn: Merknad:

en: Delegation to organizer is not possible.
nn: Overlating til arrangør er ikkje mogleg.

en: Save Invitation Attachment
nn: Lagra invitasjonsvedlegg

[ctx: @info]
en: File <filename>%1</filename> exists.<nl/> Do you want to replace it?
nn: Fila <filename>%1</filename> finst alt.<nl/> Vil du skriva over ho?

en: Decline Counter Proposal
nn: Avslå motforslag

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
nn: Du har ingen skrivbare kalendermapper for invitasjonar, så du kan ikkje lagra svaret.
    Du må leggja til minst éin skrivbar hendingskalender, og så synkronisera på nytt.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
nn: Han eller ho som sende invitasjonen ventar ikkje noko svar, men du kan likevel senda eit e-postsvar om du ønskjer.
    
    Ønskjer du å senda eit svar på invitasjonen?
    Trykk «Avbryt» for å avbryta operasjonen.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
nn: Send e-post

en: Do Not Send
nn: Ikkje send

en: Send EMail
nn: Send e-post

en: Open Attachment
nn: Opna vedlegg

en: Save Attachment As...
nn: Lagra vedlegg som …

en: Accept invitation
nn: Godta invitasjonen

en: Accept invitation conditionally
nn: Godta invitasjonen med atterhald

en: Accept counter proposal
nn: Godta motforslag

en: Create a counter proposal...
nn: Lag eit motforslag …

en: Throw mail away
nn: Forkast e-post

en: Decline invitation
nn: Avslå invitasjonen

en: Decline counter proposal
nn: Avslå motforslag

en: Check my calendar...
nn: Sjekk kalenderen …

en: Record response into my calendar
nn: Legg svaret i kalenderen

en: Record invitation into my calendar
nn: Legg invitasjonen i kalenderen

en: Move this invitation to my trash folder
nn: Flytt invitasjonen til papirkorga

en: Delegate invitation
nn: Overlat invitasjonen

en: Forward invitation
nn: Vidaresend invitasjon

en: Remove invitation from my calendar
nn: Fjern invitasjonen frå kalenderen

en: Open attachment "%1"
nn: Opna vedlegget «%1»
