update-manager - en to ms translation catalogue (373 entries)

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
ms: Pelayan untuk %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
ms: Pelayan Utama

en: Custom servers
ms: Pelayan Suai

en: Could not calculate sources.list entry
ms: Tidak dapat mengira masukan sources.list

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Ubuntu Disc or the wrong architecture?
ms: Tidak boleh mengenalpasti sebarang fail pakej, mungkin ini bukan Cakera Ubuntu atau arkitektur yang sesuai?

en: Failed to add the CD
ms: Gagal menyenaraikan CD

en: There was a error adding the CD, the upgrade will abort. Please report this as a bug if this is a valid Ubuntu CD.
    
    The error message was:
    '%s'
ms: Terdapat ralat semasa menyenaraikan CD, penataran dihenti paksa. Sekiranya ini adalah CD Ubuntu yang sah, sila laporkan ralat ini sebagai pepijat.
    Mesej ralat adalah:
    '%s'

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
ms[0]: Buang pakej yang rosak
ms[1]: Buang pakej-pakej yang rosak

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Do you want to remove this package now to continue? | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archives can be found for them. Do you want to remove these packages now to continue?
ms[0]: Pakej '%s' ini tidak lengkap/bermasalah dan perlu dipasang semula, malangnya tiada arkib yang sepadan ditemui. Adakah anda ingin membatalkan tindakan ini, dan meneruskan pilihan yang lain?
ms[1]: Pakej '%s' ini tidak lengkap/bermasalah dan perlu dipasang semula, malangnya tiada arkib yang sepadan ditemui. Adakah anda ingin membatalkan tindakan ini, dan meneruskan pilihan yang lain?

note: FIXME: not ideal error message, but we just reuse a existing one here to avoid a new string
en: The server may be overloaded
ms: Kemungkinan pelayan melebihi had

en: Broken packages
ms: Pakej rosak

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
ms: Sistem anda mengandungi pakej yang rosak dan tidak boleh diperbetulkan oleh perisian ini. Sila gunakan synaptic atau apt-get untuk membuat pembetulan sebelum meneruskan tindakan yang lain.

note: FIXME: change the text to something more useful
en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade:
    %s
    
     This can be caused by:
     * Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
     * Running the current pre-release version of Ubuntu
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
ms: Masalah yang tidak dapat diselesaikan timbul semasa pengiraan naiktaraf:
    %s
     Ini boleh berlaku disebabkan oleh:
     *Penaiktarafan kepada pra-keluaran versi Ubuntu
     *Menggunakan pra-keluaran terbaru versi Ubuntu
     *Pakej perisian yang tidak rasmi tidak disokong oleh Ubuntu

en: This is most likely a transient problem, please try again later.
ms: Kemungkinan ini adalah masalah sementara sahaja. Sila cuba lagi kemudian.

en: If none of this applies, then please report this bug using the command 'ubuntu-bug update-manager' in a terminal.
ms: Jika tiada dilaksanakan, maka sila laporkan pepijat ini menggunakan perintah 'ubuntu-bug update-manager' di terminal.

en: Could not calculate the upgrade
ms: Tidak dapat mengira penataran

en: Error authenticating some packages
ms: Ralat mengesahkan sesetengah pakej

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
ms: Tidak mungkin untuk mengesahkan sesetengah pakej. Ini mungkin disebabkan masalah sementara rangkaian. Anda mungkin mahu mencuba lagi kemudian. Lihat dibawah untuk pakej-pakej yang belum disahkan.

en: The package '%s' is marked for removal but it is in the removal blacklist.
ms: Pakej '%s' telah ditanda untuk pembuangan tetapi ia ada di dalam senarai hitam pembuangan.

en: The essential package '%s' is marked for removal.
ms: Pakej yang diperlukan '%s' telah ditanda untuk dibuang

en: Trying to install blacklisted version '%s'
ms: Cubaan untul memasang versi '%s' yang disenarai hitam

en: Can't install '%s'
ms: Tidak dapat memasang '%s'

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug using 'ubuntu-bug update-manager' in a terminal.
ms: Adalah mungkin untuk memasang pakej yang diperlukan. Sila laporkan ini sebagai pepeijat menggunakan 'ubuntu-bug update-manager' di terminal.

note: FIXME: provide a list
en: Can't guess meta-package
ms: Pakej meta tidak dapat diduga.

en: Your system does not contain a ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop or edubuntu-desktop package and it was not possible to detect which version of Ubuntu you are running.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
ms: Sistem anda tidak mempunyai pakej ruang kerja-ubuntu, ruang kerja-kubuntu, ruang kerja-xubuntu atau ruang kerja-edubuntu dan adalah mustahil untuk mengesan versi Ubuntu yang mana anda sedang guna.
     Sila pasang salah satu dari pakej diatas terlebih dahulu menggunakan synaptic atau apt-get sebelum teruskan.

en: Reading cache
ms: Membaca cache

en: Unable to get exclusive lock
ms: Tidak boleh mengunci secara eksklusif

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
ms: Ini menunjukkan terdapat program pengurusan pakej yang lain sedang dijalankan (seperti apt-get atau aptitude). Sila hentikan program tersebut dahulu.

en: Upgrading over remote connection not supported
ms: Penataran melalui sambungan jauh tidak disokong.

en: You are running the upgrade over a remote ssh connection with a frontend that does not support this. Please try a text mode upgrade with 'do-release-upgrade'.
    
    The upgrade will abort now. Please try without ssh.
ms: Anda sedang menjalankan penataran melalui sambungan jauh ssh dengan frontend(gui) yang tidak menyokong ini. Sila cuba mod menatar teks dengan 'do-release-upgrade'.
    Penataran akan digugurkan sekarang. Sila cuba tanpa ssh.

en: Continue running under SSH?
ms: Teruskan perlaksanaan dengan SSH?

en: This session appears to be running under ssh. It is not recommended to perform a upgrade over ssh currently because in case of failure it is harder to recover.
    
    If you continue, an additional ssh daemon will be started at port '%s'.
    Do you want to continue?
ms: Sesi ini kelihatan dijalankan dibawah ssh. Tidak dicadangkan melakukan penataran dibawah ssh buat masa ini kerana jika berlaku kegagalan boleh menyukarkan pemulihan semula.
    
    Jika anda teruskan, daemon ssh tambahan akan dimulakan pada port '%s'.
    Adakah anda ingin meneruskan?

en: Starting additional sshd
ms: Memulakan sshd tambahan

en: To make recovery in case of failure easier, an additional sshd will be started on port '%s'. If anything goes wrong with the running ssh you can still connect to the additional one.
ms: Untuk melakukan pemulihan jika berlaku kegagalan, sshd tambahan akan dimulakan pada port '%s'. JIka terdapat masalah semasa menjalankan ssh anda masih boleh membuat sambungan ke satu lagi tambahan sshd.

en: If you run a firewall, you may need to temporarily open this port. As this is potentially dangerous it's not done automatically. You can open the port with e.g.:
    '%s'
ms: Jika anda jalankan dinding api, anda mungkin buka port ini secara sementara. Oleh kerana berpotensi merbahaya jika tidak dilakukan secara automatik. Anda boleh buka port dengan cth.:
    '%s'

en: Can not upgrade
ms: Tidak boleh menatar

en: An upgrade from '%s' to '%s' is not supported with this tool.
ms: Penataran dari '%s' ke '%s' tidak disokong menggunakan alat ini.

en: Sandbox setup failed
ms: Pemasangan kotak pasir gagal

en: It was not possible to create the sandbox environment.
ms: Tidak mungkin boleh mencipta persekitaran kotak paisr.

en: Sandbox mode
ms: Mod kotak pasir

en: This upgrade is running in sandbox (test) mode. All changes are written to '%s' and will be lost on the next reboot.
    
    *No* changes written to a system directory from now until the next reboot are permanent.
ms: Penataran ini dijalankan dalam mod kotak pasir. Semua perubahan akan ditulis ke '%s' dan hilang pada but semula berikutnya.
    
    *Tiada* perubahan ditulis ke direktori sistem mulai sekarang hinggalah but semula adalah kekal.

en: Your python install is corrupted. Please fix the '/usr/bin/python' symlink.
ms: Pemasangan python anda telah rosak. Sila baiki symlink di 'usr/bin/python'.

en: Package 'debsig-verify' is installed
ms: Pakej 'debsig-verify' telah dipasang

en: The upgrade can not continue with that package installed.
    Please remove it with synaptic or 'apt-get remove debsig-verify' first and run the upgrade again.
ms: Penataran tidak boleh diteruskan dengan pakej yang dipasang.
    Sila buangnya dengan synaptic atau 'apt-get remove debsig-verify' terlebih dahulu dan mulakan penataran sekali lagi.

en: Can not write to '%s'
ms: Tidak dapat tulis ke '%s'

en: Its not possible to write to the system directory '%s' on your system. The upgrade can not continue.
    Please make sure that the system directory is writable.
ms: Adalah mustahil menulis ke direktori sistem '%s' pada sistem anda. Penataran tidak boleh diteruskan.
    Sila pastikan direktori sistem adalah boleh-tulis.

en: Include latest updates from the Internet?
ms: Sertakan kemaskini yang terkini dari internet?

en: The upgrade system can use the internet to automatically download the latest updates and install them during the upgrade.  If you have a network connection this is highly recommended.
    
    The upgrade will take longer, but when it is complete, your system will be fully up to date.  You can choose not to do this, but you should install the latest updates soon after upgrading.
    If you answer 'no' here, the network is not used at all.
ms: Sistem penataran boleh menggunakan internet secara automatik memuat turun kemaskini yang terkini dan memasangnya semasa proses dijalakankan. Jika anda mempunyai sambungan rangkaian, ia sangat dicadangkan.
    
    Penataran akan mengambil masa yang lama, tetapi jika ia selesai, sistem anda akan dikemaskini sepenuhnya. Anda boleh pilih untuk tidak melakukannya, tetapi anda seharusnya memasang kemaskini yang terkini selepas menatar.
    Jika jawapan anda 'tidak', rangkaian tidak akan digunakan langsung.

en: disabled on upgrade to %s
ms: dilumpuhkan semasa menatar kepada %s

en: No valid mirror found
ms: Tiada mirror yang sah ditemui

en: While scanning your repository information no mirror entry for the upgrade was found. This can happen if you run a internal mirror or if the mirror information is out of date.
    
    Do you want to rewrite your 'sources.list' file anyway? If you choose 'Yes' here it will update all '%s' to '%s' entries.
    If you select 'No' the upgrade will cancel.
ms: Semasa mengimbas maklumat repositori anda tiada masukan mirror untuk penataran ditemui. Perkara ini berlaku jika anda jalankan mirror dalaman atau maklumat mirror sudah lapuk.
    
    Adakah anda ingin menulis semula fail 'sources.list' anda? Jika anda pilih 'Ya' ia akan mengemaskini semua masukan '%s' ke '%s'.
    Jika anda pilih 'Tidak' penataran akan dibatalkan.

note: hm, still nothing useful ...
en: Generate default sources?
ms: Janakan sumber lalai?

en: After scanning your 'sources.list' no valid entry for '%s' was found.
    
    Should default entries for '%s' be added? If you select 'No', the upgrade will cancel.
ms: Selepas mengimbas source.list anda tiada masukan sah untuk '%s' ditemui
    
    Adakah masukan lalai untuk '%s' ditambah? Jika anda pilih 'Tidak', penataran akan dibatalkan.

en: Repository information invalid
ms: Maklumat repositori tidak sah

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file so a bug reporting process is being started.
ms: Penataran maklumat repositori menyebabkan fail tidak sah jadi proses melaporkan pepijat dimulakan.

en: Third party sources disabled
ms: Sumber pihak ketiga dilumpuhkan.

en: Some third party entries in your sources.list were disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or your package manager.
ms: Sebahagian masukan pihak ketiga didalam source.list anda dilumpuhkan. Anda boleh membenarkannya semula selepas penataran melalui alat 'software-properties' atau pengurus pakej anda.

en: Package in inconsistent state | Packages in inconsistent state
ms[0]: Keadaan pakej berada dalam keadaan tidak konsisten
ms[1]: Keadaan pakej berada dalam keadaan tidak konsisten

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Please reinstall the package manually or remove it from the system. | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archive can be found for them. Please reinstall the packages manually or remove them from the system.
ms[0]: Pakej '%s' berada dalam keadaan tidak konsisten dan perlu dipasang semula, tetapi tiada arkib yang berkenaan dengannya ditemui. Sila pasang semula pakej tersebut secara manual atau buangkannya dari sistem.
ms[1]: Pakej '%s' berada dalam keadaan tidak konsisten dan perlu dipasang semula, tetapi tiada arkib yang berkenaan dengannya ditemui. Sila pasang semula pakej tersebut secara manual atau buangkannya dari sistem.

en: Error during update
ms: Ralat semasa pengemaskinian.

en: A problem occurred during the update. This is usually some sort of network problem, please check your network connection and retry.
ms: Masalah muncul semasa proses pengemaskinian. Ini disebabkan beberapa masalah berkaitan dengan rangkaian, sila semak sambungan rangkaian dan cuba sekali lagi.

note: print("on_button_install_clicked")
en: Not enough free disk space
ms: Ruang cakera keras tidak mencukupi.

en: The upgrade has aborted. The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
ms: Penataran telah diabaikan. Penataran memerlukan sejumlah %s ruang bebas pada cakera '%s'. Sila kosongkan sekurang-kurangnya %s ruang cakera pada '%s'. Kosongkan tong sampah dan buang pakej sementara bagi pemasangan lalu melalui 'sudo apt-get clean'.

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
ms: Mengira perubahan

note: ask the user
en: Do you want to start the upgrade?
ms: Anda mahu mulakan penataran?

en: Upgrade canceled
ms: Penataran dibatalkan

en: The upgrade will cancel now and the original system state will be restored. You can resume the upgrade at a later time.
ms: Penataran akan dibatalkan sekarang dan keadaan sistem asal akan dipulihkan. Anda boleh sambung semula penataran dilain masa.

en: Could not download the upgrades
ms: Pakej-pakej penaikan taraf tidak dapat dicapai.

en: The upgrade has aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again. All files downloaded so far have been kept.
ms: Penataran telah dihenti paksa. Sila semak sambungan internet anda atau media pemasangan dan cuba lagi. Semua fail dimuat turun setakat ini selamat didalam simpanan.

note: FIXME: strings are not good, but we are in string freeze currently
en: Error during commit
ms: Ralat semasa perlaksanaan

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
ms: Mengembalikan sistem ke keadaan asal.

en: Could not install the upgrades
ms: Pakej-pakej gagal dinaiktaraf.

note: invoke the frontend now and show a error message
en: The upgrade has aborted. Your system could be in an unusable state. A recovery will run now (dpkg --configure -a).
ms: Penataran telah diabaikan. Sistem anda mungkin dalam keadaan tidak stabil. Pemulihan akan dijalankan )dkpg --configure -a).

en: 
    
    Please report this bug in a browser at http://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/update-manager/+filebug and attach the files in /var/log/dist-upgrade/ to the bug report.
    %s
ms: 
    
    Sila laporkan pepijat ini melalui pelayar di http://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/update-manager/+filebug dan lampirkan fail yang berada didalam /var/log/dist-upgrade/ ke laporan pepijat.
    %s

en: The upgrade has aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again.
ms: Penataran telah diabaikan. Sila semak sambungan Internet atau media pemasangan anda dan cuba lagi.

en: Remove obsolete packages?
ms: Buang pakej luput?

en: _Keep
ms: _Kekalkan

en: _Remove
ms: _Buang

en: A problem occurred during the clean-up. Please see the below message for more information.
ms: Masalah muncul semasa proses pembersihan. Sila rujuk mesej dibawah untuk maklumat lanjut.

note: FIXME: instead of error out, fetch and install it here
en: Required depends is not installed
ms: Keperluan yang diperlukan tidak dipasang

en: The required dependency '%s' is not installed.
ms: Dependensi %s yang diperlukan tidak dipasang.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
ms: Memeriksa pengurus pakej

en: Preparing the upgrade failed
ms: Persediaan penataran telah gagal

en: Preparing the system for the upgrade failed so a bug reporting process is being started.
ms: Penyediaan sistem untuk tatar gagal maka proses pelaporan pepijat sedang dimulakan.

en: Getting upgrade prerequisites failed
ms: Mendapatkan prasyarat penataran gagal

en: The system was unable to get the prerequisites for the upgrade. The upgrade will abort now and restore the original system state.
    
    Additionally, a bug reporting process is being started.
ms: Sistem tidak boleh dapatkan prasyarat penataran. Penataran akan dihenti paksa sekarang dan pulih semula keadaan sistem yang asal.
    
    Disamping itu, satu proses pelaporan pepijat dimulakan.

en: Updating repository information
ms: Mengemaskini maklumat repositori

en: Failed to add the cdrom
ms: Gagal menambah ke cdrom

en: Sorry, adding the cdrom was not successful.
ms: Maaf, penambahan ke cdrom tidak berjaya.

en: Invalid package information
ms: Maklumat pakej tidah sah

en: Fetching
ms: Mengambil

en: Upgrading
ms: Menatarkan

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
ms: Penataran Selesai

en: The upgrade has completed but there were errors during the upgrade process.
ms: Penataran selesai tetapi terdapat ralat semasa proses penataran.

en: Searching for obsolete software
ms: Menggelintar perisian luput

en: System upgrade is complete.
ms: Penataran sistem telah selesai.

en: The partial upgrade was completed.
ms: Penataran separa telah selesai.

en: evms in use
ms: evms sedang digunakan

en: Your system uses the 'evms' volume manager in /proc/mounts. The 'evms' software is no longer supported, please switch it off and run the upgrade again when this is done.
ms: Sistem anda menggunakan pengurus volum 'evms' dalam /proc/mounts. Perisian 'evms' tidak lagi disokong, sila tutupkannya dan jalankan penataran sekali lagi bila tindakan ini selesai dijalankan.

en: Your graphics hardware may not be fully supported in Ubuntu 12.04 LTS.
ms: Perkakasan grafik anda tidak menyokong sepenuhnya Ubuntu 12.04 LTS.

en: The support in Ubuntu 12.04 LTS for your Intel graphics hardware is limited and you may encounter problems after the upgrade. For more information see https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForI8xx Do you want to continue with the upgrade?
ms: Sokongan Ubuntu 12.04 LTS menggunakan perkakasan grafik Intel anda adalah terhad dan anda mungkin menghadapi masalah selepas penataran. Untuk maklumat lanjut rujuk https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForI8xx Anda hendak teruskan penataran?

en: Upgrading may reduce desktop effects, and performance in games and other graphically intensive programs.
ms: Penataran akan mengurangkan kesan desktop, dan prestasi didalam permainan serta program bergrafik tinggi yang lain.

en: This computer is currently using the NVIDIA 'nvidia' graphics driver. No version of this driver is available that works with your video card in Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Do you want to continue?
ms: Komputer ini buat masa ini menggunakan pemacu grafik 'nvidia' NVIDIA. Tiada pemacu versi ini yang sesuai dengan kad video anda didalam Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Adakah anda ingin meneruskannya?

en: This computer is currently using the AMD 'fglrx' graphics driver. No version of this driver is available that works with your hardware in Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Do you want to continue?
ms: Komputer ini buat masa ini menggunakan pemacu grafik 'fglrx' AMD. Tiada pemacu versi ini yang sesuai dengan kad video anda didalam Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Adakah anda ingin meneruskannya?

en: No i686 CPU
ms: CPU No i686

en: Your system uses an i586 CPU or a CPU that does not have the 'cmov' extension. All packages were built with optimizations requiring i686 as the minimal architecture. It is not possible to upgrade your system to a new Ubuntu release with this hardware.
ms: Sistem anda menggunakan CPU i586 atau CPU yang tidak mempunyai sambungan 'cmov'. Semua pakej dibina dengan pengoptimuman yang memerlukan i686 sebagai senibina minimum. Adalah tidak mungkin menatar sistem anda kepada pelepasan Ubuntu baru dengan perkakasan ini.

en: No ARMv6 CPU
ms: Tiada CPU ARMv6

en: Your system uses an ARM CPU that is older than the ARMv6 architecture. All packages in karmic were built with optimizations requiring ARMv6 as the minimal architecture. It is not possible to upgrade your system to a new Ubuntu release with this hardware.
ms: Sistem anda menggunakan CPU ARM yang lebih tua dari  senibina ARMv6. Semua pakej didalam karmic dibina dengan pengoptimuman yang memerlukan ARMv6 sebagai senibina yang minimum. Adalah tidak mungkin sistem anda boleh ditatarkan kepada pelepasan Ubuntu yang terbaru menggunakan perkakasan ini.

en: No init available
ms: Tiada init

en: Your system appears to be a virtualised environment without an init daemon, e.g. Linux-VServer. Ubuntu 10.04 LTS cannot function within this type of environment, requiring an update to your virtual machine configuration first.
    
    Are you sure you want to continue?
ms: Sistem anda kelihatan sebagai persekitaran termaya tanpa init daemon, cth. Linux-VServer. Ubuntu 10.04 LTS tidak boleh berfungsi didalam persekitaran ini, ia memerlukan kemaskini konfigurasi mesin maya anda terlebih dahulu.
    
    Adakah anda ingin meneruskannya?

en: Sandbox upgrade using aufs
ms: Tatar kotak pasir menggunakan aufs

en: Use the given path to search for a cdrom with upgradable packages
ms: Gunakan laluan yang diberikan untuk menggelintar cdrom dengan pakej boleh tatar

en: Use frontend. Currently available: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE
ms: Guna bahagian hadapan. Ada buat masa ini: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE

en: *DEPRECATED* this option will be ignored
ms: *LAPUK* pilihan ini akan diabaikan

en: Perform a partial upgrade only (no sources.list rewriting)
ms: Lakukan penataran separa sahaja (tiada sources.list ditulis semula)

en: Disable GNU screen support
ms: Lumpuhkan sokongan skrin GNU

en: Set datadir
ms: Tetapkan datadir

note: print("mediaChange %s %s" % (medium, drive))
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
ms: Sila masukkan '%s' kedalam pemacu '%s'

en: Fetching is complete
ms: Pengambilan Selesai

en: Fetching file %li of %li at %sB/s
ms: Memperoleh fail %li dari %li pada kelajuan %sB/s

en: About %s remaining
ms: Kira-kira %s berbaki

en: Fetching file %li of %li
ms: Memperoleh fail %li dari %li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
ms: Melaksanakan perubahan

note: we do not report followup errors from earlier failures
en: dependency problems - leaving unconfigured
ms: Masalah dependensi - dibiarkan tidak berkonfigurasi

en: Could not install '%s'
ms: Tidak dapat memasang '%s'

en: The upgrade will continue but the '%s' package may not be in a working state. Please consider submitting a bug report about it.
ms: Penataran akan diteruskan tetapi pakej '%s' mungkin tidak boleh berfungsi. Sila serahkan laporan pepijat mengenainya.

note: self.expander.set_expanded(True)
en: Replace the customized configuration file
    '%s'?
ms: Ganti fail konfigurasi tersuai
    '%s'?

en: You will lose any changes you have made to this configuration file if you choose to replace it with a newer version.
ms: Akan akan kehilangan perubahan yang anda lakukan pada fail konfigurasi ini jika anda memilih untuk menggantikannya dengan versi yang terbaru.

en: The 'diff' command was not found
ms: Perintah 'diff' tidak ditemui

en: A fatal error occurred
ms: Ralat mati berlaku

en: Please report this as a bug (if you haven't already) and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade has aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
ms: Sila laporkan ini sebagai pepijat (jika anda belum lakukannya) dan sertakan fail /var/log/dist-upgrade/main.log dan /var/log/dist-upgrade/apt.log didalam laporan anda. Penataran telah diabaikan.
    Sources.list asal anda telah disimpan didalam etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Ctrl-c pressed
ms: Ctrl-c ditekan

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
ms: Tindakan ini akan menghenti paksa operasi dan mungkin tinggalkan sistem dalam keadaan rosak. Adakah anda pasti ingin melakukannya?

note: append warning
en: To prevent data loss close all open applications and documents.
ms: Untuk mengelakkan kehilangan data tutup semua aplikasi dan dokumen.

en: No longer supported by Canonical (%s)
ms: Tidak lagi disokong oleh Canonical (%s)

en: <b>Downgrade (%s)</b>
ms: <b>Turun Taraf (%s)</b>

en: Remove (%s)
ms: Buang (%s)

en: No longer needed (%s)
ms: Tidak lagi diperlukan (%s)

en: Install (%s)
ms: Pasang (%s)

en: Upgrade (%s)
ms: Tatar (%s)

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
ms: Perubahan Media

en: Show Difference >>>
ms: Papar Perubahan >>>

en: <<< Hide Difference
ms: <<< Sembunyi Perubahan

en: Error
ms: Ralat

en: &Cancel
ms: &Batal

en: &Close
ms: &Tutup

en: Show Terminal >>>
ms: Papar Terminal >>>

en: <<< Hide Terminal
ms: <<< Sembunyi Terminal

en: Information
ms: Maklumat

en: Details
ms: Perincian

en: No longer supported %s
ms: Tidak lagi disokong %s

en: Remove %s
ms: Buang %s

en: Remove (was auto installed) %s
ms: Buang (dipasang secara automatik) %s

en: Install %s
ms: Pasang %s

en: Upgrade %s
ms: Tatar %s

en: Restart required
ms: Mula semula diperlukan

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
ms: <b><big>Mula semula sistem untuk melengkapkan penataran</big></b>

en: _Restart Now
ms: _Mula Semula Sekarang

note: FIXME make this user friendly
en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly advised to resume the upgrade.
ms: <b><big>Hendak membatalkan penataran yang dijalankan?</big></b>
    
    Sistem mungkin tidak stabil jika anda batalkan penataran. Anda sangat disarankan menyambung semula penataran tersebut.

en: Cancel Upgrade?
ms: Batalkan Penataran?

en: %li day | %li days
ms[0]: %li hari
ms[1]: %li hari

en: %li hour | %li hours
ms[0]: %li jam
ms[1]: %li jam

en: %li minute | %li minutes
ms[0]: %li minit
ms[1]: %li minit

en: %li second | %li seconds
ms[0]: %li saat
ms[1]: %li saat

note: 56 kbit 1Mbit = 1024 kbit
en: This download will take about %s with a 1Mbit DSL connection and about %s with a 56k modem.
ms: Muat turun ini akan mengambil masa kira-kira %s dengan sambungan DSL 1Mbit dan kira-kira %s dengan modem 56k.

note: if we have a estimated speed, use it
en: This download will take about %s with your connection.
ms: Muat turun ini akan mengambil masa kira-kira %s dengan sambungan anda.

note: Declare these translatable strings from the .ui files here so that xgettext picks them up.
en: Preparing to upgrade
ms: Persediaan untuk penataran

en: Getting new software channels
ms: Mendapatkan saluran perisian baru

en: Getting new packages
ms: Mendapatkan pakej baru

en: Installing the upgrades
ms: Memasang tatar

en: Cleaning up
ms: Membersihkan

en: %(amount)d installed package is no longer supported by Canonical. You can still get support from the community. | %(amount)d installed packages are no longer supported by Canonical. You can still get support from the community.
ms[0]: %(amount)d pakej yang dipasang tidak lagi disokong oleh Canonical. Anda boleh dapatkan sokongan dari komuniti.
ms[1]: %(amount)d pakej yang dipasang tidak lagi disokong oleh Canonical. Anda boleh dapatkan sokongan dari komuniti.

note: FIXME: make those two separate lines to make it clear that the "%" applies to the result of ngettext
en: %d package is going to be removed. | %d packages are going to be removed.
ms[0]: %d pakej yang akan dibuang.
ms[1]: %d pakej yang akan dibuang.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
ms[0]: %d pakej baru yang akan dipasang.
ms[1]: %d pakej baru yang akan dipasang.

en: %d package is going to be upgraded. | %d packages are going to be upgraded.
ms[0]: %d pakej yang akan ditatarkan.
ms[1]: %d pakej yang akan ditatarkan.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
ms: 
    
    Anda mesti memuat sejumlah %s.

en: Installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be canceled.
ms: Pemasangan tatar boleh mengambil masa beberapa jam. Bilamana muat turun selesai, proses tidak boleh dibatalkan.

en: Fetching and installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be canceled.
ms: Mendapatkan dan memasang tatar boleh mengambil masa beberapa jam. Bila muat turun selesai, proses tidak boleh dibatalkan.

en: Removing the packages can take several hours.
ms: Pembuangan pakej boleh mengambil masa beberapa jam.

note: FIXME: this should go into DistUpgradeController
en: The software on this computer is up to date.
ms: Perisian pada komputer ini sudah dikemaskini.

en: There are no upgrades available for your system. The upgrade will now be canceled.
ms: Tiada penataran ada untuk sistem anda. Penataran akan dibatalkan sekarang.

en: Reboot required
ms: But semula Diperlukan

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
ms: Penataran sudah selesai dan but semula diperlukan. Adakah anda ingin melakukannya sekarang?

en: authenticate '%(file)s' against '%(signature)s'
ms: sahihkan '%(file)s' terhadap '%(signature)s'

en: extracting '%s'
ms: mengekstrak '%s'

en: Could not run the upgrade tool
ms: Tidak dapat menjalankan alat penataran

en: This is most likely a bug in the upgrade tool. Please report it as a bug using the command 'ubuntu-bug update-manager'.
ms: Ini mungkin disebabkan pepijat didalam alat tatar. Sila laporkannya sebagai pepijat menggunakan perintah 'ubuntu-bug update-manager'.

en: Upgrade tool signature
ms: Tandatangan alat penataran

en: Upgrade tool
ms: Alat penataran

en: Failed to fetch
ms: Gagal mengambil

en: Fetching the upgrade failed. There may be a network problem.
ms: Proses memperoleh penataran gagal. Mungkin terdapat masalah rangkaian.

en: Authentication failed
ms: Penyahihan gagal

en: Authenticating the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
ms: Pengesahan menatar gagal. Mungkin terdapat masalah dengan rangkaian atau dengan pelayan.

en: Failed to extract
ms: Gagal mengekstrak

en: Extracting the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
ms: Proses mengekstrak penataran gagal. Mungkin terdapat masalah dengan rangkaian atau dengan pelayan.

en: Verification failed
ms: Pengesahan gagal

en: Verifying the upgrade failed.  There may be a problem with the network or with the server.
ms: Pengesahan menatar gagal. Mungkin terdapat masalah dengan rangkaian atau dengan pelayan.

en: Can not run the upgrade
ms: Tidak dapat menjalankan penataran

en: This usually is caused by a system where /tmp is mounted noexec. Please remount without noexec and run the upgrade again.
ms: Ini biasanya disebabkan oleh sistem yang mana /tmp melekapkan noexec. Sila nyahlekap noexec dan jalankan tatar lagi.

en: The error message is '%s'.
ms: Mesej ralat  ialah '%s'.

en: Please report this as a bug and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade has aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
ms: Sila laporkan ini sebagai pepijat dan sertakan fail /var/log/dist-upgrade/main.log dan /var/log/dist-upgrade/apt.log didalam laporan anda. Penataran telah diabaikan.
    Sources.list asal anda telah disimpan didalam etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Aborting
ms: Dihenti Paksa

en: Demoted:
ms: Turun Taraf:

en: To continue please press [ENTER]
ms: Untuk teruskan tekan [ENTER]

en: Continue [yN]
ms: Teruskan [yT]

en: Details [d]
ms: Perincian [d]

en: No longer supported: %s
ms: Tidak lagi disokong: %s

en: Remove: %s
ms: Buang: %s

en: Install: %s
ms: Pasang: %s

en: Upgrade: %s
ms: Tatar: %s

en: Continue [Yn]
ms: Teruskan [Yt]

en: To finish the upgrade, a restart is required.
    If you select 'y' the system will be restarted.
ms: Untuk menyelesaikan penataran, mula semula diperlukan.
    Jika anda pilih 'y' sistem akan dimulakan semula.

en: _Cancel Upgrade
ms: _Batalkan Penataran

en: _Resume Upgrade
ms: _Sambung Semula Penataran

en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly adviced to resume the upgrade.
ms: <b><big>Hendak membatalkan penataran yang dijalankan?</big></b>
    
    Sistem mungkin tidak boleh berfungsi jika anda batalkan penataran. Anda sangat disarankan menyambung semula penataran tersebut.

en: _Start Upgrade
ms: _Mulakan Penataran

en: _Replace
ms: _Gantikan

en: Difference between the files
ms: Perbezaan antara fail

en: _Report Bug
ms: _Laporkan Pepijat

en: _Continue
ms: _Teruskan

en: <b><big>Start the upgrade?</big></b>
ms: <b><big>Mulakan penataran?</big></b>

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
    
    Please save your work before continuing.
ms: <b><big>Mula semula sistem untuk menyelsaikan penataran</big></b>
    
    Sila simpan kerja anda sebelum meneruskannya.

en: Distribution Upgrade
ms: Tatar Distribusi

en: Setting new software channels
ms: Menetapkan saluran perisian baru

en: Restarting the computer
ms: Mulakan semula komputer

en: Please wait, this can take some time.
ms: Sila tunggu, tindakan ini akan mengambil masa.

en: Update is complete
ms: Kemaskini selesai

en: Could not find the release notes
ms: Tidak dapat mendapatkan nota pelepasan

en: The server may be overloaded.
ms: Pelayan mungkin terlalu sibuk.

en: Could not download the release notes
ms: Tidak dapat memuat turun nota pelepasan

en: Please check your internet connection.
ms: Sila semak sambungan internet anda.

en: Upgrade
ms: Penataran

en: Release Notes
ms: Nota pelepasan

en: Downloading additional package files...
ms: Memuat turun fail pakej tambahan...

en: File %s of %s at %sB/s
ms: Fail %s dari %s pada kelajuan %sB/s

en: File %s of %s
ms: Fail %s dari %s

en: Open Link in Browser
ms: Buka Pautan kedalam Pelayar

en: Copy Link to Clipboard
ms: Salin Pautan ke Papan Keratan

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
ms: Memuat turun fail %(current)li dari %(total)li dengan kelajuan %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
ms: Memuat turun fail %(current)li dari %(total)li

en: Your Ubuntu release is not supported anymore.
ms: Pelepasan Ubuntu anda tidak lagi disokong.

en: You will not get any further security fixes or critical updates. Please upgrade to a later version of Ubuntu.
ms: Anda tidak akan dapat sebarang pembaikan keselematan atai kemaskini kritikal. Sila tatar ke versi terkini Ubuntu.

en: Upgrade information
ms: Maklumat Penataran

en: Install
ms: Pasang

en: Name
ms: Nama

note: upload_archive = version_match.group(2).strip()
en: Version %s:
ms: Versi %s:

en: No network connection detected, you can not download changelog information.
ms: Tiada sambungan rangkaian dikesan, anda tidak boleh memuat turun maklumat log perubahan.

en: Downloading list of changes...
ms: Memuat turun senarai perubahan...

en: _Deselect All
ms: _Nyahpilih Semua

en: Select _All
ms: Pilih _Semua

en: %s will be downloaded.
ms: %s akan dimuat turun.

en: There are no updates to install.
ms: Tiada kemaskini untuk dipasangkan.

en: Unknown download size.
ms: Saiz muat turun tidak diketahui.

en: It is unknown when the package information was updated last. Please click the 'Check' button to update the information.
ms: Adalah tidak diketahui bila maklumat pakej telah dikemaskini kali teralhir. Sila klik butang 'Semak' untuk kemaskinikan maklumat.

en: The package information was last updated %(days_ago)s days ago.
    Press the 'Check' button below to check for new software updates.
ms: Maklumat pakej telah dikemaskini %(days_ago)s hari yang lalu.
    Tekan butang 'Semak' untuk periksa kemaskini perisian baru.

en: The package information was last updated %(days_ago)s day ago. | The package information was last updated %(days_ago)s days ago.
ms[0]: Maklumat pakej telah dikemaskini %(days_ago)s hari yang lalu.
ms[1]: Maklumat pakej telah dikemaskini %(days_ago)s hari yang lalu.

en: The package information was last updated %(hours_ago)s hour ago. | The package information was last updated %(hours_ago)s hours ago.
ms[0]: Maklumat pakej telah dikemaskini %(hours_ago)s jam yang lalu.
ms[1]: Maklumat pakej telah dikemaskini %(hours_ago)s jam yang lalu.

note: TRANSLATORS: only in plural form, as %s minutes ago is one of 15, 30, 45 minutes ago
en: The package information was last updated about %s minutes ago.
ms: Maklumat pakej telah dikemaskinikan kira-kira %s minit yang lalu.

en: The package information was just updated.
ms: Maklumat pakej telah dikemaskini.

en: Software updates may be available for your computer.
ms: Kemaskini perisian mungkin ada untuk komputer anda.

en: The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
ms: Penataran memerlukan sejumlah %s ruang bebas pada cakera '%s'. Sila kosongkan sekurang-kurangnya lagi %s ruang bebas pada '%s'. Kosongkan tong sampah anda dan buang pakej sementara semasa pemasangan lepas dengan menaip 'sudo apt-get clean'.

en: The computer needs to restart to finish installing updates. Please save your work before continuing.
ms: Komputer perlu dmulakan semula untuk menyelesaikan pemasangan kemaskini. Sila simpan kerja anda sebelum anda meneruskan.

en: Reading package information
ms: Membaca maklumat pakej

en: Connecting...
ms: Menyambung...

en: You may not be able to check for updates or download new updates.
ms: Anda mungkin tidak boleh menyemak kemaskini atau muat turun kemaskini baru.

en: Could not initialize the package information
ms: Tidak dapat mengasal maklumat

en: An unresolvable problem occurred while initializing the package information.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
ms: Masalah yang tidak boleh diselesaikan berlaku semasa mengasalkan maklumat pakej.
    
    Sila laporkan pepijat ini terhadap pakej 'update-manager' dan sertakan mesej ralat berikut:

en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
ms: Masalah yang tidak boleh diselesaikan berlaku semasa mengira penataran.
    
    Sila laporkan pepijat ini mengenai pakej 'pengurus-kemaskini' dan sertakan mesej ralat berikut:

en:  (New install)
ms:  (Pasang baru)

note: TRANSLATORS: the b stands for Bytes
en: (Size: %s)
ms: (Saiz: %s)

en: From version %(old_version)s to %(new_version)s
ms: Dari versi  %(old_version)s kepada %(new_version)s

en: Version %s
ms: Versi %s

en: Release upgrade not possible right now
ms: Pelepasan penataran adalah tidak mungkin buat masa ini

en: The release upgrade can not be performed currently, please try again later. The server reported: '%s'
ms: Pelepasan penataran tidak boleh dilakukan buat masa ini, sila cuba lagi dilain masa. Pelayan melaporkan: '%s'

en: Downloading the release upgrade tool
ms: Memuat turun alat pelepasan tatar

en: <b>New Ubuntu release '%s' is available</b>
ms: <b>Pelepasan Ubuntu Baru '%s' sudah ada</b>

note: we assert a clean cache
en: Software index is broken
ms: Indeks perisian telah rosak

en: It is impossible to install or remove any software. Please use the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get install -f" in a terminal to fix this issue at first.
ms: Adalah mustahil memasang atau keluarkan mana-mana perisian. Sila gunakan pengurus pakej "Synaptic" atau jalankan arahan "sudo apt-get install -f" dalam terminal untuk membaiki masalah ini.

en: Check for Updates
ms: Semak Kemaskini

en: Install All Available Updates
ms: Pasang Semua Kemaskini yang Ada

en: Cancel
ms: Batal

en: Changelog
ms: Log Perubahan

en: Updates
ms: Kemaskini

en: Building Updates List
ms: Membina Senarai Kemaskini

en: 
    A normal upgrade can not be calculated, please run: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    This can be caused by:
     * A previous upgrade which didn't complete
     * Problems with some of the installed software
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     * Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
ms: 
    Penataran biasa tidak dapat ditentukan, sila jalankan: 
     sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    Ini disebabkan oleh:
    * Penataran terdahulu yang tidak lengkap
    * Masalah dengan beberapa perisian yang telah dipasang
    * Pakej perisian tidak rasmi yang bukan disediakan oleh Ubuntu
    * Perubahan biasa versi Ubuntu pra-pelepasan

en: Downloading changelog
ms: Memuat turun changelog

en: Other updates (%s)
ms: Kemaskini lain (%s)

en: This update does not come from a source that supports changelogs.
ms: Kemaskini ini tidak berasal dari sumber yang menyokong log perubahan.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
ms: Gagal muat turun senarai perubahan.
    Sila periksa sambungan Internet anda.

en: Changes for the versions:
    Installed version: %s
    Available version: %s
ms: Perubahan bgi versi:
    Versi dipasang: %s
    Versi yang ada: %s

en: The changelog does not contain any relevant changes.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
ms: Changelog tidak mengandungi apa-apa perubahan yang berkaitan.
    
    Sila gunakan http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    sehingga perubahan sudah ada atau cuba lagi kemudian.

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
ms: Senarai perubahan belum ada lagi.
    
    Sila gunakan http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    sehingga senarai perubahan ada atau cuba lagi kemudian.

en: Failed to detect distribution
ms: Gagal mengesan distribusi

en: A error '%s' occurred while checking what system you are using.
ms: Ralat '%s' berlaku semasa menyemak sistem apakah yang anda gunakan.

en: Important security updates
ms: Kemaskini keselamatan penting

en: Recommended updates
ms: Kemaskini yang disarankan

en: Proposed updates
ms: Kemaskini yang dicadangkan

en: Backports
ms: Port Belakang

en: Distribution updates
ms: Kemaskini distribusi

en: Other updates
ms: Kemaskini lain

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
ms: Pengemaskinian perisian membetulkan ralat, menghapuskan kerentanan dan menyediakan sifat-sifat baru.

en: _Partial Upgrade
ms: _Tatar Separa

en: <big><b>Not all updates can be installed</b></big>
ms: <big><b>Bukan semua kemaskini boleh dipasangkan</b></big>

en: Run a partial upgrade, to install as many updates as possible. 
    
    This can be caused by:
     * A previous upgrade which didn't complete
     * Problems with some of the installed software
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     * Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
ms: Jalankan penataran separa, untuk memasang sebanyak mana kemaskini yang mungkin. 
    
    Ini berlaku disebabkan oleh:
    * Penataran terdahulu yang tidak lengkap
    * Masalah dengan beberapa perisian yang telah dipasang
    * Pakej perisian tidak rasmi yang bukan disediakan oleh Ubuntu
    * Perubahan biasa versi Ubuntu pra-pelepasan

en: Chec_k
ms: Sema_k

en: <b><big>You must check for updates manually</big></b>
    
    Your system does not check for updates automatically. You can configure this behavior in <i>Software Sources</i> on the <i>Updates</i> tab.
ms: <b><big>Anda mesti semak kemaskini secara manual</big></b>
    
    Sistem anda tidak menyemak kemaskini secara automatik. Anda boleh konfigurkan kelakuan ini didalam <i>Sumber Perisian</i> pada tab <i>Kemaskini</i>.

en: _Hide this information in the future
ms: _Sembunyi maklumat ini pada masa akan datang

en: Co_ntinue
ms: Ter_uskan

en: <big><b>Running on battery</b></big>
ms: <big><b>Dijalankan menggunakan bateri</b></big>

en: Your system is running on battery. Are you sure you want to continue?
ms: Sistem anda dijalankan menggunakan bateri. Anda pasti ingin meneruskannya?

en: _Upgrade
ms: _Tatar

en: Show progress of individual files
ms: Papar perkembangan fail secara individu

en: U_pgrade
ms: Tata_r

en: updates
ms: kemaskini

en: Changes
ms: Perubahan

en: Description
ms: Keterangan

en: You are connected via roaming and may be charged for the data consumed by this update.
ms: Anda telah bersambung melalui perayauan dan mungkin akan dicas berdasarkan data yang dimuat turun melalui kemaskini ini.

en: It’s safer to connect the computer to AC power before updating.
ms: Adalah selamat untuk menyambung komputer dengan kuasa AC sebelum mengenaskini.

en: _Settings...
ms: _Tetapan...

en: <b>A new version of Ubuntu is available. Would you like to upgrade?</b>
ms: <b>Versi baru Ubuntu sudah ada. Adakah anda ingin melakukan penataran?</b>

en: Don't Upgrade
ms: Jangan Tatar

en: Ask Me Later
ms: Tanya Saya Kemudian

en: Yes, Upgrade Now
ms: Ya, Tatar Sekarang

en: You have declined to upgrade to the new Ubuntu
ms: Anda telah menolak untuk menatar ke Ubuntu baru

en: Software Updates
ms: Kemaskini Perisian

en: Show and install available updates
ms: Papar dan pasang kemaskini yang ada

en: Show version and exit
ms: Papar versi dan keluar

en: Directory that contains the data files
ms: Direktori yang mengandungi fail data

en: Check if a new Ubuntu release is available
ms: Semak jika pelepasan Ubuntu baru sudah ada

en: Check if upgrading to the latest devel release is possible
ms: Semak jika menatar ke pelepasan devel terkini jika boleh

en: Upgrade using the latest proposed version of the release upgrader
ms: Tatar menggunakan versi cadangan terkini dari penatar pelepasan

en: Do not focus on map when starting
ms: Jangan fokus pada peta bila dimulakan

en: Try to run a dist-upgrade
ms: Cuba jalankan penataran-distro

en: Do not check for updates when starting
ms: Jangan semak kemaskini semasa permulaan

en: Test upgrade with a sandbox aufs overlay
ms: Uji penataran dengan tindihan atas aufs bagi kotak pasir

en: Running partial upgrade
ms: Menjalankan penataran separa

en: Show description of the package instead of the changelog
ms: Papar keterangan pakej selain dari log perubahan

en: Try upgrading to the latest release using the upgrader from $distro-proposed
ms: Cuba menatar pelepasan terkini menggunakan penatar dari $distro-proposed

en: Run in a special upgrade mode.
    Currently 'desktop' for regular upgrades of a desktop system and 'server' for server systems are supported.
ms: Jalankan dalam mod penataran khas.
    Buat masa ini penataran biasa sistem desktop untuk 'desktop' dan sistem pelayan untuk 'pelayan' disokong.

en: Run the specified frontend
ms: Jalankan bahagian hadapan (frontend) yang ditentukan

en: Check only if a new distribution release is available and report the result via the exit code
ms: Semak jika pelepasan distribusi baru sudah ada dan laporkan keputusan melalui kod keluar.

en: Checking for a new Ubuntu release
ms: Menyemak keluaran Ubuntu baru

en: For upgrade information, please visit:
    %(url)s
ms: Maklumat penataran, sila lawati:
    %(url)s

en: No new release found
ms: Tiada pelepasan terbaru ditemui

en: New release '%s' available.
ms: Pelepasan terbaru '%s' ada.

en: Run 'do-release-upgrade' to upgrade to it.
ms: Jalankan 'do-release-upgrade' untuk menatarkannya.

en: Ubuntu %(version)s Upgrade Available
ms: Penataran Ubuntu %(version)s Sudah Ada

en: You have declined the upgrade to Ubuntu %s
ms: Anda telah menolak penataran Ubuntu %s

en: Add debug output
ms: Tambah output nyahpepijat

en: Show unsupported packages on this machine
ms: Papar pakej tidak disokong pada mesin ini

en: Show supported packages on this machine
ms: Papar pakej disokong pada mesin ini

en: Show all packages with their status
ms: Papar semua pakej dengan status mereka

en: Show all packages in a list
ms: Papar semua pakej dalam senarai

en: Support status summary of '%s':
ms: Sokong ringkasan status bagi '%s':

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) supported until %(time)s
ms: Anda mempunyai %(num)s pakej (%(percent).1f%%) disokong sehingga %(time)s

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) that can not/no-longer be downloaded
ms: Anda mempunyai %(num)s pakej (%(percent).1f%%) yang tidak/tiada lagi dimuat turun

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) that are unsupported
ms: Anda mempunyai %(num)s pakej (%(percent).1f%%) yang mana tidak disokong

en: Run with --show-unsupported, --show-supported or --show-all to see more details
ms: Jalan dengan --show-unsupported, --show-supported or --show-all untuk lihat lagi perincian

en: No longer downloadable:
ms: Tiada lagi boleh dimuat turun:

en: Unsupported:
ms: Tidak disokong:

en: Supported until %s:
ms: Disokong sehingga %s:

en: Unsupported
ms: Tidak Disokong

note: Why do we use %s here instead of $strings or {} format placeholders? It's because we don't want to break existing translations.
en: Unimplemented method: %s
ms: Kaedah tidak dilaksanakan: %s

en: A file on disk
ms: Fail pada cakera

en: Install missing package.
ms: Pasang pakej yang hilang

note: 2012-06-08 BAW: i18n string; don't use {} or PEP 292.
en: Package %s should be installed.
ms: Pakej %s perlu dirpasang terlebih dahulu

en: .deb package
ms: Pakej .deb

en: %s needs to be marked as manually installed.
ms: %s perlu ditanda sebagai dipasang secara manual.

en: When upgrading, if kdelibs4-dev is installed, kdelibs5-dev needs to be installed. See bugs.launchpad.net, bug #279621 for details.
ms: Semasa menatar, jika kdelibs4-dev dipasang, kdelibs5-dev perlu juga dipasang. Rujuk bugs.launchpad.net pepijat #279621 untuk perincian.

en: %i obsolete entries in the status file
ms: %i masukan lapuk didalam fail statud

en: Obsolete entries in dpkg status
ms: Masukan lapuk didalam status dpkg

note: pragma: no cover
en: Obsolete dpkg status entries
ms: Masukan status dpkg lapuk

en: Remove lilo since grub is also installed.(See bug #314004 for details.)
ms: Buang lilo kerana grub sudah dipasang. (Rujuk pepijat #314004 untuk perincian.)
