update-manager - en to tr translation catalogue (377 entries)

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
tr: %s sunucusu

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
tr: Ana sunucu

en: Custom servers
tr: Özel sunucular

en: Could not calculate sources.list entry
tr: 'sources.list' girdisi hesaplanamadı

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Ubuntu Disc or the wrong architecture?
tr: Hiçbir paket dosyası bulunamadı, bu bir Ubuntu Diski olmayabilir ya da işlemci mimarisi yanlış seçilmiş olabilir mi?

en: Failed to add the CD
tr: CD ekleme başarısız oldu

en: There was a error adding the CD, the upgrade will abort. Please report this as a bug if this is a valid Ubuntu CD.
    
    The error message was:
    '%s'
tr: CD eklenirken bir hata oluştu, yükseltme durduruluyor. Eğer geçerli bir Ubuntu CD'si kullanıyorsanız bunu bir hata  olarak bildirin.
    
    Hata iletisi:
    '%s'

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
tr[0]: Hatalı durumdaki paketi kaldır

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Do you want to remove this package now to continue? | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archives can be found for them. Do you want to remove these packages now to continue?
tr[0]: '%s' paketi tutarsız durumda ve yeniden kurulması gerekiyor, fakat bunun için herhangi bir arşiv bulunamadı. Devam etmek için bu paketi kaldırmak ister misiniz?

note: FIXME: not ideal error message, but we just reuse a existing one here to avoid a new string
en: The server may be overloaded
tr: Sunucu aşırı yüklenmiş olabilir

en: Broken packages
tr: Bozuk paketler

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
tr: Sisteminiz bu yazılım ile düzeltilemeyen bozuk paketler içeriyor. Devam etmeden önce lütfen bunları Synaptic veya apt-get kullanarak düzeltin.

note: FIXME: change the text to something more useful
en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade:
    %s
    
     This can be caused by:
     * Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
     * Running the current pre-release version of Ubuntu
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
tr: Yükseltme hesaplanırken çözülemeyen bir hata meydana geldi:
    %s 
    Neden olabilecek etkenler:
    * Ubuntu'yu bir önsürüme yükseltmek
    * Ubuntu'nun mevcut önsürümünü çalıştırmak
    * Ubuntu tarafından sağlanmamış resmi olmayan yazılım paketleri

en: This is most likely a transient problem, please try again later.
tr: Bu geçici bir sorun gibi gözüküyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: If none of this applies, then please report this bug using the command 'ubuntu-bug update-manager' in a terminal.
tr: Eğer bunlardan hiçbiri uygulanamazsa, lütfen bu hatayı 'ubuntu-bug update-manager' kodunu bir uçbirim içerisinde çalıştırarak bildirin.

en: Could not calculate the upgrade
tr: Yükseltme hesaplanamadı

en: Error authenticating some packages
tr: Bazı paketlerin doğrulanmasında hata oluştu

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
tr: Bazı paketler doğrulanamadı. Bu geçici bir ağ sorunu olabilir. Daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. Doğrulanamamış paketlerin listesi için aşağıya bakınız.

en: The package '%s' is marked for removal but it is in the removal blacklist.
tr: '%s' paketi kaldırılması için işaretlenmiş ancak paket kaldırma kara listesi içinde.

en: The essential package '%s' is marked for removal.
tr: Temel '%s' paketi kaldırılma için işaretlenmiş.

en: Trying to install blacklisted version '%s'
tr: Kara listede olan '%s' sürümü yüklenmeye çalışılıyor

en: Can't install '%s'
tr: Yüklenemiyor: '%s'

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug using 'ubuntu-bug update-manager' in a terminal.
tr: Gerekli bir paketin yüklenmesi olanak dışı. Lütfen bunu uçbirimden 'ubuntu-bug update-manager' komutunu kullanarak hata olarak raporlayınız.

note: FIXME: provide a list
en: Can't guess meta-package
tr: Üstveri-paketi tahmin edilemiyor

en: Your system does not contain a ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop or edubuntu-desktop package and it was not possible to detect which version of Ubuntu you are running.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
tr: Sisteminiz bir ubuntu-desktop, kubuntu-desktop veya edubuntu-desktop paketi içermiyor ve hangi Ubuntu sürümünü kullandığınız tespit edilemedi.
     Lütfen devam etmeden önce, synaptic veya apt-get kullanarak yukarıdaki paketlerden birini kurun.

en: Reading cache
tr: Önbellek okunuyor

en: Unable to get exclusive lock
tr: Özel kilide erişilemiyor

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
tr: Bu, genelde başka bir paket yönetimi uygulamasının (apt-get ya da aptitude gibi) zaten çalıştığı anlamına gelir. Lütfen öncelikle bu uygulamayı kapatın.

en: Upgrading over remote connection not supported
tr: Uzaktan bağlantı ile yükseltme desteklenmiyor

en: You are running the upgrade over a remote ssh connection with a frontend that does not support this. Please try a text mode upgrade with 'do-release-upgrade'.
    
    The upgrade will abort now. Please try without ssh.
tr: Bir uzak ssh bağlantısı üzerinden bunu desteklemeyen bir ön uç ile yükseltme işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Lütfen 'do-release-upgrade' komutu ile beraber metin tabanlı bir yükseltme deneyin.
    Yükseltme işlemi iptal edilecek. Lütfen ssh kullanmadan tekrar deneyin.

en: Continue running under SSH?
tr: SSH altında çalışmaya devam edilsin mi?

en: This session appears to be running under ssh. It is not recommended to perform a upgrade over ssh currently because in case of failure it is harder to recover.
    
    If you continue, an additional ssh daemon will be started at port '%s'.
    Do you want to continue?
tr: Bu oturum ssh altında çalışır halde görünüyor. Bir hata oluşması durumunda düzeltilmesinin zor olması nedeniyle, yükseltmeyi ssh üzerinden gerçekleştirmeniz tavsiye edilmez.
    
    Devam ederseniz, ek bir ssh art hizmeti '%s' bağlantı noktasında başlatılacak.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Starting additional sshd
tr: Yeni bir sshd başlatılıyor

en: To make recovery in case of failure easier, an additional sshd will be started on port '%s'. If anything goes wrong with the running ssh you can still connect to the additional one.
tr: Hata durumunda düzeltme daha kolay olsun diye ek bir sshd '%s' portunda başlatılacak. Eğer çalışmakta olan ssh ile ilgili herhangi bir sorun oluşursa ek birine bağlanabilirsiniz.

en: If you run a firewall, you may need to temporarily open this port. As this is potentially dangerous it's not done automatically. You can open the port with e.g.:
    '%s'
tr: Eğer bir güvenlik duvarı açarsanız, bu bağlantı noktasını geçici olarak açmanız gerekebilir. Tehlikeli olma ihtimalinden dolayı kendi kendine açılmaz. Bağlantı noktasını bu şekilde açabilirsiniz:
    '%s'

en: Can not upgrade
tr: Yükseltilemiyor

en: An upgrade from '%s' to '%s' is not supported with this tool.
tr: Bu araçla, '%s' sürümünden '%s' sürümüne bir yükseltme desteklenmiyor.

en: Sandbox setup failed
tr: Çalışma dizini kurulumu başarısız

en: It was not possible to create the sandbox environment.
tr: Çalışma dizini ortamı oluşturmak mümkün değil.

en: Sandbox mode
tr: Çalışma dizini kipi

en: This upgrade is running in sandbox (test) mode. All changes are written to '%s' and will be lost on the next reboot.
    
    *No* changes written to a system directory from now until the next reboot are permanent.
tr: Bu yükseltme, kum havuzu (sınama) kipinde çalışıyor. Bütün değişiklikler '%s' konumuna yazılacak ve bir sonraki yeniden başlatmada silinecek.
    
    Bir sonraki yeniden başlatmaya kadar şu andan itibaren sistem dizinlerinde yapılacak *hiçbir* değişiklik kalıcı olmayacak.

en: Your python install is corrupted. Please fix the '/usr/bin/python' symlink.
tr: Python kurulumunuzda hata var. Lütfen '/usr/bin/python' sembolik bağını onarın.

en: Package 'debsig-verify' is installed
tr: 'debsig-verify' paketi kuruldu

en: The upgrade can not continue with that package installed.
    Please remove it with synaptic or 'apt-get remove debsig-verify' first and run the upgrade again.
tr: Bu paket kuruluyken yükseltme devam edemez.
    Lütfen önce synaptic veya 'apt-get remove debsig-verify' ile paketi kaldırın ve yükseltmeyi tekrar çalıştırın.

en: Can not write to '%s'
tr: Üzerine yazılamıyor: '%s'

en: Its not possible to write to the system directory '%s' on your system. The upgrade can not continue.
    Please make sure that the system directory is writable.
tr: '%s' sistem hedef dizini yazılamıyor. Güncelleme devam edemeyecek.
    Lütfen dosyanın yazılabilir olduğuna emin olun.

en: Include latest updates from the Internet?
tr: İnternetteki en son güncelleştirmeler de eklensin mi?

en: The upgrade system can use the internet to automatically download the latest updates and install them during the upgrade.  If you have a network connection this is highly recommended.
    
    The upgrade will take longer, but when it is complete, your system will be fully up to date.  You can choose not to do this, but you should install the latest updates soon after upgrading.
    If you answer 'no' here, the network is not used at all.
tr: Güncelleştirme sistemi interneti kullanarak en son güncelleştirmeleri otomatik olarak indirebilir ve yükseltme sırasında güncelleştirmeleri kurabilir. Eğer bir ağ bağlantınız varsa şiddetle önerilir.
    
    Güncelleştirme uzun sürebilir, fakat tamamlandığında sisteminiz tamamıyla güncel olacaktır. Güncelleştirmeleri şu anda yapmayabilirsiniz ama güncelleştirmeyi sisteminizi yükselttikten hemen sonra yapmanız tavsiye edilir.
    Eğer cevabınız 'hayır' ise, ağ bağlantısı kullanılmadan devam edilecek.

en: disabled on upgrade to %s
tr: %s yükseltmesi iptal edildi.

en: No valid mirror found
tr: Geçerli yansı bulunamadı

en: While scanning your repository information no mirror entry for the upgrade was found. This can happen if you run a internal mirror or if the mirror information is out of date.
    
    Do you want to rewrite your 'sources.list' file anyway? If you choose 'Yes' here it will update all '%s' to '%s' entries.
    If you select 'No' the upgrade will cancel.
tr: Paket deposu bilgileriniz taranırken yükseltme için hiç bir yansı bilgisi bulunamadı. Bu durum, iç yansı kullanıyorsanız veya yansı bilgisi güncelliğini yitirmişse oluşabilir.
    'sources.list' dosyanızı yeniden yazmak istiyor musunuz? Eğer 'Evet' seçerseniz, tüm '%s' girdileri '%s' olarak güncelleştirilecek.
    Eğer 'Hayır' seçerseniz yükseltme iptal edilecek.

note: hm, still nothing useful ...
en: Generate default sources?
tr: Öntanımlı depolar oluşturulsun mu?

en: After scanning your 'sources.list' no valid entry for '%s' was found.
    
    Should default entries for '%s' be added? If you select 'No', the upgrade will cancel.
tr: 'sources.list' dosyanız tarandıktan sonra '%s' için geçerli bir kayıt bulunamadı.
    '%s' için öntanımlı kayıtlar eklensin mi? Eğer 'Hayır' seçerseniz, yükseltme iptal edilecek.

en: Repository information invalid
tr: Depo bilgisi geçersiz

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file so a bug reporting process is being started.
tr: Depo bilgisinin yükseltilmesi geçersiz bir dosya ile sonuçlandı bu yüzden bir hata raporu oluşturuluyor.

en: Third party sources disabled
tr: Üçüncü taraf kaynaklar devre dışı bırakıldı

en: Some third party entries in your sources.list were disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or your package manager.
tr: 'sources.list' dosyasındaki bazı üçüncü taraf girdiler etkisiz hale getirildi. Yükseltmenin ardından bu girdileri 'Yazılım Kaynakları' aracını ya da paket yöneticinizi kullanarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.

en: Package in inconsistent state | Packages in inconsistent state
tr[0]: Paket tutarsız durumda

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Please reinstall the package manually or remove it from the system. | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archive can be found for them. Please reinstall the packages manually or remove them from the system.
tr[0]: '%s' paketi tutarsız durumda ve tekrar kurulmalı, fakat bunun için herhangi bir arşiv bulunamadı. Lütfen paketi elle tekrar kurun ya da sistemden kaldırın.

en: Error during update
tr: Güncelleştirme sırasında hata

en: A problem occurred during the update. This is usually some sort of network problem, please check your network connection and retry.
tr: Güncelleştirme sırasında bir hata oluştu. Bu genellikle bir ağ sorunudur, lütfen ağ bağlantınızı denetleyin ve tekrar deneyin.

note: print("on_button_install_clicked")
en: Not enough free disk space
tr: Yeterince boş disk alanı yok

en: The upgrade has aborted. The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
tr: Yükseltme iptal edildi. Yükseltmenin '%s' disk üzerinde %s boş alana ihtiyacı var. Lütfen '%s' diski üzerinde en az %s alan açınız. Çöpü boşaltabilir ve 'sudo apt-get clean' komutu ile önceki yüklemelerinizin kullanılmayan paketlerini temizleyebilirsiniz.

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
tr: Değişiklikler hesaplanıyor

note: ask the user
en: Do you want to start the upgrade?
tr: Yükseltmeyi başlatmak istiyor musunuz?

en: Upgrade canceled
tr: Yükseltmeden vazgeçildi

en: The upgrade will cancel now and the original system state will be restored. You can resume the upgrade at a later time.
tr: Güncelleme iptal edilecek ve sistem eski haline döndürülecek. Sonraki bir zamanda güncellemeye devam edebilirsiniz.

en: Could not download the upgrades
tr: Yükseltmeler indirilemedi

en: The upgrade has aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again. All files downloaded so far have been kept.
tr: Güncelleme durduruldu. Lütfen genel ağ bağlantınızı veya kurulum ortamınızı kontrol ederek tekrar deneyin. Şimdiye kadar indirilmiş tüm dosyalar tutulmaya devam edilecek.

note: FIXME: strings are not good, but we are in string freeze currently
en: Error during commit
tr: İşlem sırasında hata oluştu

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
tr: Özgün sistem durumuna geri dönülüyor

en: Could not install the upgrades
tr: Yükseltmeler kurulamadı

note: invoke the frontend now and show a error message
en: The upgrade has aborted. Your system could be in an unusable state. A recovery will run now (dpkg --configure -a).
tr: Yükseltme iptal edildi. Sisteminiz kullanılmaz bir durumda olabilir. Şimdi bir kurtarma işlemi çalıştırılacak (dpkg --configure -a).

en: 
    
    Please report this bug in a browser at http://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/update-manager/+filebug and attach the files in /var/log/dist-upgrade/ to the bug report.
    %s
tr: 
    
    Lütfen bu hatayı bildirmek için tarayıcınızı kullanarak http://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/update-manager/+filebug and attach the files in /var/log/dist-upgrade/ adresine gidin.
    %s

en: The upgrade has aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again.
tr: Yükseltme iptal edildi. İnternet bağlantınızı veya kurulum ortamınızı denetleyip tekrar deneyin.

en: Remove obsolete packages?
tr: Kullanılmayan paketler kaldırılsın mı?

en: _Keep
tr: _Koru

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: A problem occurred during the clean-up. Please see the below message for more information.
tr: Temizlik sırasında bazı sorunlar oluştu. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki iletiye bakın.

note: FIXME: instead of error out, fetch and install it here
en: Required depends is not installed
tr: Gerekli bağımlılıklar kurulu değil

en: The required dependency '%s' is not installed.
tr: Gerekli bağımlılık '%s' kurulu değil.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
tr: Paket yöneticisi denetleniyor

en: Preparing the upgrade failed
tr: Yükseltme işlemine hazırlanma başarısız oldu

en: Preparing the system for the upgrade failed so a bug reporting process is being started.
tr: Sistemi yükseltme girişimi başarısız oldu bu yüzden bir hata raporu oluşturuluyor.

en: Getting upgrade prerequisites failed
tr: Güncelleme önkoşullarının alınması başarısız

en: The system was unable to get the prerequisites for the upgrade. The upgrade will abort now and restore the original system state.
    
    Additionally, a bug reporting process is being started.
tr: Sistem yükseltme için öngereklilileri sağlamıyor. Yükselme iptal edilecek ve eski sistem geri yüklenecek.
    
    Buna ek olarak, hata raporu oluşturuluyor.

en: Updating repository information
tr: Depo bilgisi güncelleştiriliyor

en: Failed to add the cdrom
tr: Cdrom eklenmesi başarısız

en: Sorry, adding the cdrom was not successful.
tr: Üzgünüz, cdrom ekleme işlemi başarılı değil.

en: Invalid package information
tr: Geçersiz paket bilgisi

en: Fetching
tr: Getiriliyor

en: Upgrading
tr: Yükseltiliyor

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
tr: Yükseltme tamamlandı

en: The upgrade has completed but there were errors during the upgrade process.
tr: Yükseltme tamamlandı fakat yükseltme esnasında bazı hatalar oluştu.

en: Searching for obsolete software
tr: Kullanılmayan yazılımlar aranıyor

en: System upgrade is complete.
tr: Sistem yükseltmesi tamamlandı.

en: The partial upgrade was completed.
tr: Kısmi yükseltme tamamlandı.

en: evms in use
tr: evms kullanımda

en: Your system uses the 'evms' volume manager in /proc/mounts. The 'evms' software is no longer supported, please switch it off and run the upgrade again when this is done.
tr: Sisteminiz /proc/mounts içindeki 'evms' birim yöneticisini kullanıyor. 'evms' yazılımı artık desteklenmiyor, lütfen 'evms'yi kapattıktan sonra, bu bittiğinde yükseltmeyi yeniden çalıştırın.

en: Your graphics hardware may not be fully supported in Ubuntu 12.04 LTS.
tr: Ekran kartınız Ubuntu 12.04 sürümünde tam olarak desteklenmiyor olabilir.

en: The support in Ubuntu 12.04 LTS for your Intel graphics hardware is limited and you may encounter problems after the upgrade. For more information see https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForI8xx Do you want to continue with the upgrade?
tr: Ubuntu 12.04 LTS (Uzun Süreli Destek) sürümünün sizde bulunan Intel ekran kartı için desteği sınırlıdır ve yükseltmeden sonra sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForI8xx bağlantısına göz atınız. Yükseltmeye devam etmek istiyor musunuz?

en: Upgrading may reduce desktop effects, and performance in games and other graphically intensive programs.
tr: Yükseltme, masaüstü efektlerini, oyunların ve diğer yoğun grafik kullanan uygulamaların başarımını düşürebilir.

en: This computer is currently using the NVIDIA 'nvidia' graphics driver. No version of this driver is available that works with your video card in Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Do you want to continue?
tr: Bu bilgisayar NVIDIA 'nvidia' ekran kartı sürücüsü kullanmaktadır. Ubuntu 10.04 LTS'de ekran kartınızla uyumlu hiç bir sürücü bulunmamaktadır.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: This computer is currently using the AMD 'fglrx' graphics driver. No version of this driver is available that works with your hardware in Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Do you want to continue?
tr: Bu bilgisayar AMD 'fglrx' ekran kartı sürücüsü kullanmaktadır. Ubuntu 10.04 LTS'de ekran kartınızla uyumlu hiç bir sürücü bulunmamaktadır.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: No i686 CPU
tr: i686 işlemci bulunamadı

en: Your system uses an i586 CPU or a CPU that does not have the 'cmov' extension. All packages were built with optimizations requiring i686 as the minimal architecture. It is not possible to upgrade your system to a new Ubuntu release with this hardware.
tr: Sisteminiz bir i586 veya 'cmov' eklentisine sahip olmayan bir işlemci kullanıyor. Tüm paketler en düşük i686 mimarisiyle çalışacak biçimde iyileştirilerek inşa edilmiştir. Bu donanımla yeni bir Ubuntu sürümüne yükseltme yapmanız mümkün değildir.

en: No ARMv6 CPU
tr: ARMv6 İşlemci Yok

en: Your system uses an ARM CPU that is older than the ARMv6 architecture. All packages in karmic were built with optimizations requiring ARMv6 as the minimal architecture. It is not possible to upgrade your system to a new Ubuntu release with this hardware.
tr: Sisteminiz, ARMv6 mimarisinden daha eski bir ARM işlemci kullanıyor. Karmic'teki tüm paketler, en az ARMv6 mimarisini gerektirecek iyileştirmeler ile oluşturulmuştur. Bu donanım ile, sisteminizi yeni bir Ubuntu sürümüne yükseltmek mümkün değil.

en: No init available
tr: Başlatıcı mevcut değil

en: Your system appears to be a virtualised environment without an init daemon, e.g. Linux-VServer. Ubuntu 10.04 LTS cannot function within this type of environment, requiring an update to your virtual machine configuration first.
    
    Are you sure you want to continue?
tr: Sisteminiz başlatıcı özelliği bulunmayan sanallaştırılmış bir ortam gibi görünüyor, Linux-VServer gibi.Ubuntu 10.04 LTS bu tür ortamda çalışamaz, öncelikle sanal makinenizin ayarlarını güncelleştirmeniz gerekiyor.
    Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Sandbox upgrade using aufs
tr: Çalışma dizini yükseltmesi 'aufs' kullanıyor

en: Use the given path to search for a cdrom with upgradable packages
tr: Yükseltilebilir paketler içeren bir cdrom'u aramak için verilen yolu kullan

en: Use frontend. Currently available: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE
tr: Önyüzü kullan. Şu anda kullanılabilir olanlar: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE

en: *DEPRECATED* this option will be ignored
tr: *DEPRECATED* bu seçenek gözardı edilebilir

en: Perform a partial upgrade only (no sources.list rewriting)
tr: Yalnızca kısmi bir yükseltme gerçekleştir (sources.list yeniden yazılmaz)

en: Disable GNU screen support
tr: GNU ekran desteğini devre dışı bırak

en: Set datadir
tr: Veri dizinini ayarla

note: print("mediaChange %s %s" % (medium, drive))
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
tr: Lütfen "%2s" sürücüsüne "%1s" takın

en: Fetching is complete
tr: Getirme tamamlandı

en: Fetching file %li of %li at %sB/s
tr: Getirilen dosya: %li / %li Hız: %sB/s

en: About %s remaining
tr: Yaklaşık %s kaldı

en: Fetching file %li of %li
tr: Getirilen dosya: %li / %li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
tr: Değişiklikler uygulanıyor

note: we do not report followup errors from earlier failures
en: dependency problems - leaving unconfigured
tr: bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan çıkılıyor

en: Could not install '%s'
tr: Kurulamadı: '%s'

en: The upgrade will continue but the '%s' package may not be in a working state. Please consider submitting a bug report about it.
tr: Yükseltme devam edecek fakat '%s' paketi çalışır durumda olmayabilir. Lütfen bununla ilgili bir hata raporlayın.

note: self.expander.set_expanded(True)
en: Replace the customized configuration file
    '%s'?
tr: Özelleştirilmiş yapılandırma dosyasını değiştir:
    '%s'?

en: You will lose any changes you have made to this configuration file if you choose to replace it with a newer version.
tr: Eğer bu yapılandırma dosyasını yeni sürümüyle değiştirecekseniz bu dosyaya yapmış olduğunuz değişiklikleri kaybedeceksiniz.

en: The 'diff' command was not found
tr: "diff" komutu bulunamadı

en: A fatal error occurred
tr: Ölümcül bir hata oluştu

en: Please report this as a bug (if you haven't already) and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade has aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
tr: Lütfen bu durum için bir hata bildirimi yapın (eğer daha önce yapmadıysanız) ve bildiriminize /var/log/dist-upgrade/main.log ve /var/log/dist-upgrade/apt.log dosyalarını da ekleyin. Yükseltme iptal edildi.
    Özgün sources.list dosyanız /etc/apt/sources.list.distUpgrade konumuna kaydedildi.

en: Ctrl-c pressed
tr: Ctrl-c basıldı

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
tr: Bu, işlemi iptal edecektir ve sistemi bozuk bir durumda bırakabilir. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz ?

note: append warning
en: To prevent data loss close all open applications and documents.
tr: Veri kaybını önlemek için açık olan tüm uygulamaları ve belgeleri kapatın.

en: No longer supported by Canonical (%s)
tr: Canonical tarafından artık desteklenmiyor (%s)

en: <b>Downgrade (%s)</b>
tr: <b>Sürüm Düşürme (%s)</b>

en: Remove (%s)
tr: Kaldır (%s)

en: No longer needed (%s)
tr: Artık gereksinim duyulmuyor (%s)

en: Install (%s)
tr: Kur (%s)

en: Upgrade (%s)
tr: Yükselt (%s)

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
tr: Ortam Değişimi

en: Show Difference >>>
tr: Farkı Göster >>>

en: <<< Hide Difference
tr: <<< Farkı Gizle

en: Error
tr: Hata

en: &Cancel
tr: &Vazgeç

en: &Close
tr: &Kapat

en: Show Terminal >>>
tr: Uçbirimi Göster >>>

en: <<< Hide Terminal
tr: <<< Uçbirimi Gizle

en: Information
tr: Bilgi

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: No longer supported %s
tr: Artık desteklenmiyor: %s

en: Remove %s
tr: _Kaldır %s

en: Remove (was auto installed) %s
tr: Kaldır (otomatik olarak kurulmuş): %s

en: Install %s
tr: Yükle: %s

en: Upgrade %s
tr: Yükselt: %s

en: Restart required
tr: Yeniden başlatma gerekiyor

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
tr: <b><big>Yükseltmeyi tamamlamak için sistemi yeniden başlatın</big></b>

en: _Restart Now
tr: Şimdi _Yeniden Başlat

note: FIXME make this user friendly
en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly advised to resume the upgrade.
tr: <b><big>Devam eden yükseltmeden vazgeçmek mi istiyorsunuz ?</big></b>
    Yükseltmeden vazgeçerseniz sistem kulanılamaz duruma gelebilir. Yükseltmeye devam etmenizi öneriyoruz.

en: Cancel Upgrade?
tr: Yükseltmeden Vazgeç?

en: %li day | %li days
tr[0]: %li gün

en: %li hour | %li hours
tr[0]: %li saat

en: %li minute | %li minutes
tr[0]: %li dakika

en: %li second | %li seconds
tr[0]: %li saniye

note: 56 kbit 1Mbit = 1024 kbit
en: This download will take about %s with a 1Mbit DSL connection and about %s with a 56k modem.
tr: Bu indirme işlemi 1Mbit DSL bağlantısıyla yaklaşık %s ve 56k bir modemle yaklaşık %s sürecektir.

note: if we have a estimated speed, use it
en: This download will take about %s with your connection.
tr: Bu indirme işlemi sizin bağlantınızla yaklaşık olarak %s kadar sürecektir.

note: Declare these translatable strings from the .ui files here so that xgettext picks them up.
en: Preparing to upgrade
tr: Yükseltmeye hazırlanıyor

en: Getting new software channels
tr: Yeni yazılım kanalları alınıyor

en: Getting new packages
tr: Yeni paketler alınıyor

en: Installing the upgrades
tr: Yükseltmeler yükleniyor

en: Cleaning up
tr: Temizleniyor

en: %(amount)d installed package is no longer supported by Canonical. You can still get support from the community. | %(amount)d installed packages are no longer supported by Canonical. You can still get support from the community.
tr[0]: Kurulu %(amount)d paket artık Canonical tarafından desteklenmiyor. Topluluk tarafından hala destek alabilirsiniz.

note: FIXME: make those two separate lines to make it clear that the "%" applies to the result of ngettext
en: %d package is going to be removed. | %d packages are going to be removed.
tr[0]: %d paket kaldırılacak.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
tr[0]: %d yeni paket kurulacak.

en: %d package is going to be upgraded. | %d packages are going to be upgraded.
tr[0]: %d paket yükseltilecek.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
tr: 
    
    Toplam %s indirmeniz gerekmektedir.

en: Installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be canceled.
tr: Yükseltme kurulumu birkaç saat alabilir. İndirme tamamlandıktan sonra işlem iptal edilemez.

en: Fetching and installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be canceled.
tr: Yükseltmeyi indirme ve yükleme işlemi birkaç saat sürebilir. İndirme tamamlandıktan sonra işlem iptal edilemez.

en: Removing the packages can take several hours.
tr: Paketleri kaldırmak birkaç saat alabilir.

note: FIXME: this should go into DistUpgradeController
en: The software on this computer is up to date.
tr: Bu bilgisayardaki yazılımlar günceldir.

en: There are no upgrades available for your system. The upgrade will now be canceled.
tr: Sisteminiz için olası herhangi bir yükseltme yok. Yükseltme işlemi şimdi iptal edilecek.

en: Reboot required
tr: Sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
tr: Yükseltme tamamlandı. Sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunu şimdi yapmak ister misiniz?

en: authenticate '%(file)s' against '%(signature)s'
tr: '%(file)s' dosyasını '%(signature)s' karşı yetkilendir

en: extracting '%s'
tr: çıkartılıyor: '%s'

en: Could not run the upgrade tool
tr: Yükseltme aracı çalıştırılamadı.

en: This is most likely a bug in the upgrade tool. Please report it as a bug using the command 'ubuntu-bug update-manager'.
tr: Bu büyük olasılıkla yükseltme aracında bir hata. Lütfen 'ubuntu-bug update-manager' komutunu kullanarak bunu bir hata olarak raporlayınız.

en: Upgrade tool signature
tr: Yükseltme aracı imzası

en: Upgrade tool
tr: Yükseltme aracı

en: Failed to fetch
tr: İndirme başarısız

en: Fetching the upgrade failed. There may be a network problem.
tr: Yükseltme indirilemedi. Ağda bir sorun olabilir.

en: Authentication failed
tr: Kimlik denetimi başarısız oldu

en: Authenticating the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
tr: Yükseltme için kimlik doğrulama başarısız oldu. Ağda veya sunucuda bir sorun olabilir.

en: Failed to extract
tr: Çıkarılamadı

en: Extracting the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
tr: Yükseltme çıkartılamadı. Ağ veya sunucu ile ilgili bir sorun olabilir.

en: Verification failed
tr: Doğrulama başarısız oldu

en: Verifying the upgrade failed.  There may be a problem with the network or with the server.
tr: Yükseltme onaylanamadı. Ağda ya da sunucuda bir sorun olabilir.

en: Can not run the upgrade
tr: Yükseltme çalıştırılamıyor

en: This usually is caused by a system where /tmp is mounted noexec. Please remount without noexec and run the upgrade again.
tr: Bu genelde /tmp deki noexec biçiminde bağlanmış bir sistem tarafından kaynaklanır. Lütfen noexec olmadan yeniden bağlayınız ve yükseltmeyi tekrar çalıştırınız.

en: The error message is '%s'.
tr: Hata iletisi '%s'

en: Please report this as a bug and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade has aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
tr: Lütfen bu durum için bir hata bildirimi yapın ve bildiriminize /var/log/dist-upgrade/main.log ve /var/log/dist-upgrade/apt.log dosyalarını da ekleyin. Yükseltme iptal edildi.
    Özgün sources.list dosyanız /etc/apt/sources.list.distUpgrade konumuna kaydedildi.

en: Aborting
tr: İptal Ediliyor

en: Demoted:
tr: Kaldırıldı:

en: To continue please press [ENTER]
tr: Devam etmek için lütfen [ENTER] tuşuna basın

en: Continue [yN]
tr: Devam [eH]

en: Details [d]
tr: Ayrıntılar [a]

note: TRANSLATORS: the "y" is "yes" TRANSLATORS: first letter of a positive (yes) answer
en: y
tr: e

note: TRANSLATORS: the "n" is "no" TRANSLATORS: first letter of a negative (no) answer
en: n
tr: h

note: TRANSLATORS: the "d" is "details"
en: d
tr: a

en: No longer supported: %s
tr: Artık desteklenmiyor: %s

en: Remove: %s
tr: Kaldır: %s

en: Install: %s
tr: Kur: %s

en: Upgrade: %s
tr: Yükselt: %s

en: Continue [Yn]
tr: Devam [Yn]

en: To finish the upgrade, a restart is required.
    If you select 'y' the system will be restarted.
tr: Yükseltmeyi tamamlamak için yeniden başlatınız.
    Eğer 'y' tuşuna basarsanız yeniden başlatılacaktır.

en: _Cancel Upgrade
tr: _Yükseltmeyi İptal Et

en: _Resume Upgrade
tr: Yükseltmeye _Devam Et

en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly adviced to resume the upgrade.
tr: <b><big>Yükseltme iptal edilsin mi?</big></b>
    
    Yükseltmeyi iptal ederseniz, sistem, kullanılamaz bir konumda kalabilir. Yükseltmeyi devam ettirmeniz şiddetle önerilir.

en: _Start Upgrade
tr: _Yükseltmeye Başla

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Difference between the files
tr: Dosyalar arasındaki fark

en: _Report Bug
tr: _Hata Bildir

en: _Continue
tr: _Devam

en: <b><big>Start the upgrade?</big></b>
tr: <b><big>Yükseltme başlatılsın mı?</big></b>

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
    
    Please save your work before continuing.
tr: <b><big>Yükseltme işlemini tamamlamak için sistemi yeniden başlatın</big></b>
    Devam etmeden önce lütfen çalışmalarınızı kaydedin.

en: Distribution Upgrade
tr: Dağıtım Yükseltimi

en: Setting new software channels
tr: Yeni yazılım kanalları ayarlanıyor

en: Restarting the computer
tr: Bilgisayar yeniden başlatılıyor

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Please wait, this can take some time.
tr: Lütfen bekleyin, bu işlem biraz zaman alabilir.

en: Update is complete
tr: Güncelleştirme tamamlandı

en: Could not find the release notes
tr: Yayım notları bulunamadı

en: The server may be overloaded.
tr: Sunucu aşırı yüklenmiş olabilir.

en: Could not download the release notes
tr: Sürüm notları indirilemedi

en: Please check your internet connection.
tr: Lütfen internet bağlantınızı denetleyin.

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Release Notes
tr: Sürüm Notları

en: Downloading additional package files...
tr: Ek paket dosyaları indiriliyor...

en: File %s of %s at %sB/s
tr: Dosya: %s / %s, Hız: %sB/s

en: File %s of %s
tr: Dosya: %s / %s

en: Open Link in Browser
tr: Bağlantıyı Tarayıcıda Aç

en: Copy Link to Clipboard
tr: Bağlantıyı Panoya Kopyala

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
tr: İndirilen dosya: %(current)li  / %(total)li  Hız: %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
tr: İndirilen dosya: %(current)li  / %(total)li

en: Your Ubuntu release is not supported anymore.
tr: Ubuntu sürümünüz artık desteklenmiyor.

en: You will not get any further security fixes or critical updates. Please upgrade to a later version of Ubuntu.
tr: Kritik güncelleme ya da yeni güvenlik açığı duyursu almayacaksınız. Lütfen Ubuntu'yu daha yeni bir sürüme yükseltin.

en: Upgrade information
tr: Yükseltme bilgisi

en: Install
tr: Kur

en: Name
tr: Ad

note: upload_archive = version_match.group(2).strip()
en: Version %s:
tr: Sürüm %s:

en: No network connection detected, you can not download changelog information.
tr: Ağ bağlantısı tespit edilemedi, değişiklik listesi bilgisi indirilemiyor.

en: Downloading list of changes...
tr: Değişiklik listesi indiriliyor...

en: _Deselect All
tr: Tüm Seçimleri _Kaldır

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: %s will be downloaded.
tr: %s indirilecek.

en: There are no updates to install.
tr: Yüklenecek güncelleme yok.

en: Unknown download size.
tr: Bilinmeyen indirme boyutu.

en: It is unknown when the package information was updated last. Please click the 'Check' button to update the information.
tr: Paket bilgisi uzun zamandır güncellenmemiş. Lütfen 'Kontrol et' tuşuna basarak güncelleyiniz.

en: The package information was last updated %(days_ago)s days ago.
    Press the 'Check' button below to check for new software updates.
tr: Paket bilgisi en son %(days_ago)s gün önce güncellendi.
    Yeni yazılım güncellemelerini kontrol etmek için aşağıdaki 'Kontrol Et' düğmesine basınız.

en: The package information was last updated %(days_ago)s day ago. | The package information was last updated %(days_ago)s days ago.
tr[0]: Paket bilgisi en son %(days_ago)s gün önce güncelleştirildi.

en: The package information was last updated %(hours_ago)s hour ago. | The package information was last updated %(hours_ago)s hours ago.
tr[0]: Paket bilgisi en son %(hours_ago)s saat önce güncelleştirildi.

note: TRANSLATORS: only in plural form, as %s minutes ago is one of 15, 30, 45 minutes ago
en: The package information was last updated about %s minutes ago.
tr: Paket bilgileri en son yaklaşık %s dakika önce güncellendi.

en: The package information was just updated.
tr: Paket bilgisi az önce güncellendi.

en: Software updates may be available for your computer.
tr: Bilgisayarınız için yazılım güncellemeleri mevcut olabilir.

en: The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
tr: Yükseltme toplam %s boş alana '%s' diski üzerinde ihtiyaç duyuyor. Lütfen ek olarak %s boş alanı '%s' üzerinde oluşturun. Çöpünüzü boşaltın ve 'sudo apt-get clean' kullanarak önceki yüklemelerin geçici paketlerini kaldırın.

en: The computer needs to restart to finish installing updates. Please save your work before continuing.
tr: Bilgisayarın güncelleştirmelerin kurulumunu tamamlaması için yeniden başlatılmaya ihtiyacı var. Lütfen çalışmalarınızı devam etmeden önce kaydedin.

en: Reading package information
tr: Paket bilgisi okunuyor

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: You may not be able to check for updates or download new updates.
tr: Güncelleştirmeleri denetleyemeyebilir veya yeni güncelleştirmeleri indiremeyebilirsiniz.

en: Could not initialize the package information
tr: Paket bilgisi başlangıç durumuna getirilemedi

en: An unresolvable problem occurred while initializing the package information.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
tr: Paket bilgisi başlatılırken çözülemeyen bir sorun ortaya çıktı.
    
    Lütfen bu yanlışı 'update-manager' paketi hatası olarak izleyen hata iletisiyle beraber gönderin:

en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
tr: Yükseltme hesaplanırken çözülemeyen bir sorun ortaya çıktı.
    
    Lütfen bu yanlışı 'update-manager' paketi hatası olarak izleyen hata iletisiyle beraber gönderin:

en:  (New install)
tr:  (Yeni kurulum)

note: TRANSLATORS: the b stands for Bytes
en: (Size: %s)
tr: (Boyut:%s)

en: From version %(old_version)s to %(new_version)s
tr: %(old_version)s sürümünden %(new_version)s sürümüne

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: Release upgrade not possible right now
tr: Sürüm yükseltme şu anda olası değil

en: The release upgrade can not be performed currently, please try again later. The server reported: '%s'
tr: Sürüm yükseltmesi şu an yapılamıyor, lütfen daha sonra yeniden deneyin. Sunucu raporu: '%s'

en: Downloading the release upgrade tool
tr: Sürüm yükseltme aracı indiriliyor

en: <b>New Ubuntu release '%s' is available</b>
tr: <b>Yeni Ubuntu sürümü '%s' kurulabilir</b>

note: we assert a clean cache
en: Software index is broken
tr: Yazılım dizini bozulmuş

en: It is impossible to install or remove any software. Please use the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get install -f" in a terminal to fix this issue at first.
tr: Herhangi bir yazılımı yüklemek ya da kaldırmak mümkün değil. Lütfen bu durumu düzeltmek için öncelikle "Synaptic" paket yöneticisini kullanın ya da uçbirim penceresine "sudo apt-get install -f" komutunu yazıp çalıştırın.

en: Check for Updates
tr: Güncellemeleri Denetle

en: Install All Available Updates
tr: Mevcut Tüm Güncellemeleri Kur

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Changelog
tr: Sürüm notları

en: Updates
tr: Güncelleştirmeler

en: Building Updates List
tr: Güncelleştirme Listesi Oluşturuluyor

en: 
    A normal upgrade can not be calculated, please run: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    This can be caused by:
     * A previous upgrade which didn't complete
     * Problems with some of the installed software
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     * Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
tr: 
    Normal bir yükseltme hesaplanamadı, lütfen çalıştırın: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    Buna neden olabilecekler:
     * Önceki bir tamamlanmamış yükseltme
     * Yüklenmiş yazılım ile olan sorunlar
     * Ubuntu tarafından sağlanmamış resmi olmayan yazılım paketleri
     * Bir Ubuntu önsürümünün normal değişiklikleri

en: Downloading changelog
tr: Değişim günlüğü indiriliyor

en: Other updates (%s)
tr: Diğer güncelleştirmeler (%s)

en: This update does not come from a source that supports changelogs.
tr: Bu güncelleme değişim listesinin desteklediği bir kaynaktan gelmemektedir.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
tr: Değişiklik listesini indirme başarısız oldu. 
    Lütfen İnternet bağlantınızı denetleyin.

en: Changes for the versions:
    Installed version: %s
    Available version: %s
tr: Sürümlerdeki değişiklikler:
    Kurulu sürüm: %s
    Kullanılabilir sürüm: %s

en: The changelog does not contain any relevant changes.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
tr: Değişim günlüğü hiçbir ilgili değişikliği içermiyor.
    
    Lütfen daha sonra yeniden deneyin ya da değişiklikler kullanılabilir olmadan önce
    http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog adresini kullanın.

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
tr: Değişikliklerin listesi henüz mevcut değil.
    
    Değişiklikler kullanılabilir oluncaya kadar http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog 
    adresini  kullanın ya da daha sonra yeniden deneyin.

en: Failed to detect distribution
tr: Dağıtım belirleme başarısız oldu

en: A error '%s' occurred while checking what system you are using.
tr: Hangi sistemi kullandığınız belirlenirken '%s' hatası oluştu

en: Important security updates
tr: Önemli güvenlik güncelleştirmeleri

en: Recommended updates
tr: Önerilen güncelleştirmeler

en: Proposed updates
tr: Teklif edilen güncelleştirmeler

en: Backports
tr: Geri Taşınmış Yazılımlar

en: Distribution updates
tr: Dağıtım güncelleştirmeleri

en: Other updates
tr: Diğer güncelleştirmeler

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
tr: Yazılım güncelleştirmeleri hataları düzeltir, güvenlik açıklarını giderir ve yeni özellikler sunar.

en: _Partial Upgrade
tr: _Kısmi Yükseltme

en: <big><b>Not all updates can be installed</b></big>
tr: <big><b>Güncelleştirmelerin tümü kurulamıyor</b></big>

en: Run a partial upgrade, to install as many updates as possible. 
    
    This can be caused by:
     * A previous upgrade which didn't complete
     * Problems with some of the installed software
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     * Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
tr: Mümkün olduğunca çok güncelleştirme kurmak için kısmi bir yükseltme gerçekleştir. 
    
    Şu sebepler yüzünden olmuş olabilir:
     * Tamamlanmamış önceki bir yükseltme
     * Bazı kurulu yazılımlardaki sorunlar
     * Ubuntu tarafından sunulmayan gayri resmi yazılım paketleri
     * Ubuntu'nun yayın öncesi bir sürümünün olağan değişiklikleri

en: Chec_k
tr: _Denetle

en: <b><big>You must check for updates manually</big></b>
    
    Your system does not check for updates automatically. You can configure this behavior in <i>Software Sources</i> on the <i>Updates</i> tab.
tr: <b><big>Güncelleştirmeleri elle denetlemelisiniz</big></b>
    
    Sisteminiz güncelleştirmeleri kendiliğinden denetleyemiyor. Bunu, <i>Güncelleştirmeler</i> sekmesinden <i>Yazılım Kaynakları</i> seçeneğinden ayarlayabilirsiniz.

en: _Hide this information in the future
tr: _Bu bilgiyi gelecekte sakla

en: Co_ntinue
tr: D_evam et

en: <big><b>Running on battery</b></big>
tr: <big><b>Pilden çalışıyor</b></big>

en: Your system is running on battery. Are you sure you want to continue?
tr: Sisteminiz pilden çalışıyor. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: _Upgrade
tr: _Yükselt

en: Show progress of individual files
tr: Tekil dosyaların ilerleyişini göster

en: U_pgrade
tr: _Yükselt

en: updates
tr: güncelleştirmeler

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Description
tr: Tanım

en: You are connected via roaming and may be charged for the data consumed by this update.
tr: Uluslar arası dolaşım üzerinden bağlısınız ve bu güncelleme için alınan veri miktarı kadar ücretlendirilebilirsiniz.

en: It’s safer to connect the computer to AC power before updating.
tr: Güncellemeden önce bilgisayarınızı AC güce bağlamanız daha güvenli olacaktır.

en: _Settings...
tr: _Ayarlar...

en: <b>A new version of Ubuntu is available. Would you like to upgrade?</b>
tr: <b>Ubuntu'nun yeni bir sürümü mevcut. Sürüm yükseltmek ister misiniz?</b>

en: Don't Upgrade
tr: Yükseltme

en: Ask Me Later
tr: Daha Sonra Sor

en: Yes, Upgrade Now
tr: Evet, Şimdi Yükselt

en: You have declined to upgrade to the new Ubuntu
tr: Yeni Ubuntu'ya yükseltmeyi reddettiniz

en: Software Updates
tr: Yazılım Güncelleştirmeleri

en: Show and install available updates
tr: Mevcut güncelleştirmeleri göster ve kur

en: Show version and exit
tr: Sürümü göster ve çık

en: Directory that contains the data files
tr: Veri dosyalarını içeren dizin

en: Check if a new Ubuntu release is available
tr: Yeni bir Ubuntu sürümü olup olmadığını denetle

en: Check if upgrading to the latest devel release is possible
tr: En son geliştirme sürümüne yükseltme olasılığını denetle

en: Upgrade using the latest proposed version of the release upgrader
tr: Sürüm yükselticisinde en son önerilen sürümü kullanarak yükselt

en: Do not focus on map when starting
tr: Başlatılırken haritaya odaklanma

en: Try to run a dist-upgrade
tr: Dağıtım yükseltmeyi dene

en: Do not check for updates when starting
tr: Başlatılırken güncelleştirmeleri denetleme

en: Test upgrade with a sandbox aufs overlay
tr: Yükseltmeyi, bir çalışma dizini 'aufs' yer paylaşımıyla sına

en: Running partial upgrade
tr: _Yükseltmeye başla

en: Show description of the package instead of the changelog
tr: Değişim günlüğü yerine paket açıklamasını göster

en: Try upgrading to the latest release using the upgrader from $distro-proposed
tr: $distro-proposed 'daki yükselticiyi kullanarak en son sürüme yükseltmeyi deneyin

en: Run in a special upgrade mode.
    Currently 'desktop' for regular upgrades of a desktop system and 'server' for server systems are supported.
tr: Özel bir güncelleştirme kipinde çalış.
    Şu anda, bir masaüstü sisteminin düzenli güncelleştirmeleri için 'masaüstü' ve sunucu sistemlerinin düzenli güncelleştirmeleri için 'sunucu' desteklenmektedir.

en: Run the specified frontend
tr: Belirlenmiş önyüzü çalıştır

en: Check only if a new distribution release is available and report the result via the exit code
tr: Sadece yeni bir dağıtım sürümü mevcut olduğunda denetle ve sonucu çıkış koduyla bildir.

en: Checking for a new Ubuntu release
tr: Yeni Ubuntu sürümü denetleniyor

en: For upgrade information, please visit:
    %(url)s
tr: Güncelleme bilgisi için, lütfen ziyaret ediniz:
    %(url)s

en: No new release found
tr: Yeni sürüm bulunamadı

en: New release '%s' available.
tr: Yeni sürüm çıktı ('%s').

en: Run 'do-release-upgrade' to upgrade to it.
tr: Yükseltmek için 'do-release-upgrade' çalıştırın.

en: Ubuntu %(version)s Upgrade Available
tr: Ubuntu %(version)s Yükseltmesi Mevcut

en: You have declined the upgrade to Ubuntu %s
tr: Ubuntu %s sürümüne yükseltmeyi reddettiniz

en: Add debug output
tr: Böcek düzeltme çıktısını ekle

en: Show unsupported packages on this machine
tr: Bu makinedeki desteklenmeyen paketleri göster

en: Show supported packages on this machine
tr: Bu makinedeki desteklenen paketleri göster

en: Show all packages with their status
tr: Bütün paketleri durumları ile birlikte göster

en: Show all packages in a list
tr: Tüm paketleri bir listede göster

en: Support status summary of '%s':
tr: '%s' durum özetini destekle:

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) supported until %(time)s
tr: %(time)s'e kadar desteklenen %(num)s tane (%(percent).1f%%) paket dosyasına sahipsiniz

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) that can not/no-longer be downloaded
tr: Şu anda/bundan sonra indirilemeyen %(num)s paketiniz var.(%(percent).1f%%)

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) that are unsupported
tr: Desteklenmeyen %(num)s tane (%(percent).1f%%) paket dosyasına sahipsiniz

en: Run with --show-unsupported, --show-supported or --show-all to see more details
tr: Daha ayrıntılı görmek istiyorsanız "--show-unsupported", "--show-supported" ya da "--show-all" ile çalıştırın

en: No longer downloadable:
tr: İndirilemez:

en: Unsupported:
tr: Desteklenmeyen:

en: Supported until %s:
tr: %s'e kadar desteklenen:

en: Unsupported
tr: Desteklenmeyen

note: Why do we use %s here instead of $strings or {} format placeholders? It's because we don't want to break existing translations.
en: Unimplemented method: %s
tr: Gerçekleştirilmemiş yöntem: %s

en: A file on disk
tr: Sürücüdeki bir dosya

en: Install missing package.
tr: Eksik paketi yükle.

note: 2012-06-08 BAW: i18n string; don't use {} or PEP 292.
en: Package %s should be installed.
tr: %s paketi yüklenmeli.

en: .deb package
tr: .deb paketi

en: %s needs to be marked as manually installed.
tr: %s paketi, elle yüklendi şeklinde imlenmesi gerekiyor.

en: When upgrading, if kdelibs4-dev is installed, kdelibs5-dev needs to be installed. See bugs.launchpad.net, bug #279621 for details.
tr: Yükseltme sırasında eğer kdelibs4-dev paketi kuruluysa, kdelibs5-dev paketinin de kurulması gerekir. Daha fazla bilgi için bugs.launchpad.net adresindeki #279621 numaralı hata kaydına bakın.

en: %i obsolete entries in the status file
tr: Durum dosyasında %i eski girdisi

en: Obsolete entries in dpkg status
tr: dpks durumunda eski girdiler mevcut

note: pragma: no cover
en: Obsolete dpkg status entries
tr: Eski dpkg durum girdileri

en: Remove lilo since grub is also installed.(See bug #314004 for details.)
tr: Ayrıca grub yüklendikten sonra 'lilo'yu kaldır.(Ayrıntılar için #314004 yanlışına bakın.)
