brasero master - en to ja translation catalogue (935 entries)

en: Disc Burner and Copier
ja: ディスクの書き込みとコピー

en: Create and copy CDs and DVDs
ja: CD や DVD の作成やコピーができます

en: Brasero Disc Burner
ja: Brasero ディスク作成ツール

en: Brasero project file
ja: Brasero プロジェクトファイル

en: Should Nautilus extension output debug statements
ja: Nautilus 拡張はデバッグステートメントを出力しなければなりません

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
ja: Nautilus 拡張はデバッグステートメントを出力しなければなりません。出力する場合は、値を TRUE に設定してください。

en: The type of checksum used for images
ja: 画像ファイルに使用するチェックサムの種類

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
ja: 0 の場合 MD5、1 の場合 SHA1、2 の場合 SHA256 に設定します

en: The type of checksum used for files
ja: ファイルに使用するチェックサムの種類

en: Directory to use for temporary files
ja: 作業ファイルで利用するディレクトリ

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
ja: Brasero が一時ファイルを保存するためのディレクトリのパスを指定します。値が空の場合は、glib が設定するデフォルトのディレクトリを使用します。

en: Favourite burn engine
ja: お気に入りの書き込みエンジン

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
ja: インストールされているお気に入りの書き込みエンジンの名前をリスト形式で指定します。

en: White list of additional plugins to use
ja: 使用する追加プラグインのリスト

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
ja: ディスクの書き込みで使用する追加のプラグインをリスト形式で指定します。何も指定しないと、すべてのプラグインを読み込みます。

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
ja: cdrecord コマンドの "-immed" フラグを有効にするかどうか

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
ja: cdrecord コマンドで "-immed" フラグを使用するかどうかです。有効にする場合は、一部のドライブ/設定の問題を回避するためだけに注意して使用してください。

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
ja: growisofs コマンドで "-use-the-force-luke=dao" フラグを使用するかどうか

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
ja: growisofs コマンドで "-use-the-force-luke=dao" フラグを使用するかどうかです。一部のドライブ/設定の問題を回避するためだけに有効にするようにしてください。

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
ja: cdrecord コマンドで "-immed" フラグを使用するかどうか

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
ja: cdrecord コマンドで "-immed" フラグを使用するかどうか

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
ja: cdrdao で "--driver generic-mmc-raw" フラグを使用するかどうか

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
ja: cdrdao で "--driver generic-mmc-raw" フラグを使用するかどうかです。一部のドライブ/設定の問題を回避するときのみ有効にするようにしてください。

en: The last browsed folder while looking for images to burn
ja: 書き込むイメージを検索したときに最後に閲覧していたフォルダー

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
ja: 書き込むイメージを最後に閲覧したディレクトリの絶対パスを指定します

en: Enable file preview
ja: ファイルのプレビューを有効にするかどうか

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
ja: ファイルをプレビューするかどうかです。TRUE にするとプレビューします。

en: Should brasero filter hidden files
ja: 隠しファイルをフィルターするかどうか

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
ja: 隠しファイルを Brasero でフィルターするかどうかです。TRUE にすると隠しファイルを無視します。

en: Replace symbolic links by their targets
ja: シンボリックリンクを実体に置き換える

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
ja: シンボリックリンクをリンクが指す先のファイルで置き換えるかどうか。TRUE にするとシンボリックリンクをリンクが指す先のファイルで置き換えます。

en: Should brasero filter broken symbolic links
ja: Brasero がリンク切れのシンボリックリンクを無視する

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
ja: Brasero がリンク切れのシンボリックリンクを無視するかどうか。TRUE にするとリンク切れのシンボリックリンクを無視します。

en: The priority value for the plugin
ja: プラグインで優先する値

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
ja: 複数のプラグインが同時にタスクを処理できる時に、どのプラグインが優先度を得るか決定するのにこの値を使用します。0 の場合はプラグインのネイティブな優先度を利用します。正の値の場合はプラグインのネイティブな優先度を上書きします。負の値の場合はプラグインを無効にします。

en: Burning flags to be used
ja: 利用する書き込みフラグ

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
ja: この値は、最後にそういった状況で使われた書き込みフラグを表しています。

en: The speed to be used
ja: 利用する速度

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
ja: この値は、最後にそういった状況で使われた速度を表しています。

en: Error while blanking.
ja: ディスク消去の際にエラーが発生しました。

en: Blank _Again
ja: もう一度消去(_A)

en: Unknown error.
ja: 原因不明のエラーです。

en: The disc was successfully blanked.
ja: ディスクの消去が完了しました。

en: The disc is ready for use.
ja: ディスクを使用する準備が整いました。

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
ja: 消去する(_B)

en: _Fast blanking
ja: 高速消去(_F)

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
ja: 時間をかけてデータを消去するのではなく高速消去を有効にします

en: Disc Blanking
ja: ディスクの消去

en: Burning CD/DVD
ja: CD/DVD へ書き込み中

en: The drive is busy
ja: ドライブが使用中です

en: Make sure another application is not using it
ja: 他のアプリが使用していないことを確認してください

en: "%s" cannot be unlocked
ja: "%s" のロックを解除できません

en: No burner specified
ja: 書き込みエンジンが指定されていません

en: No source drive specified
ja: 転送元のドライブが指定されていません

en: Ongoing copying process
ja: コピー処理が進行中です

en: The drive cannot be locked (%s)
ja: ドライブをロックできません (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
ja: そのドライブは書き換え機能をサポートしていません

en: Ongoing blanking process
ja: ディスクの消去を行なっています

en: The drive cannot burn
ja: このドライブは書き込みできません

en: Ongoing burning process
ja: 書き込み処理を行なっています

en: Ongoing checksumming operation
ja: チェックサムを計算中です

en: Merging data is impossible with this disc
ja: このディスクを使っての分割データの結合はできません

en: Not enough space available on the disc
ja: そのディスクの空き容量が足りません

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
ja: %s (アプリケーション)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
ja: %s (ライブラリ)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
ja: %s (GStreamer プラグイン)

en: There is no track to burn
ja: 書き込むトラックがありません

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
ja: 以下の必要なアプリケーションとライブラリを手動でインストールして再試行してください:

en: Only one track at a time can be checked
ja: 同時に1個だけのトラックをチェックできます

en: No format for the temporary image could be found
ja: 作業用に作成したイメージの形式を特定できません

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
ja: 内部エラーが発生しました

en: Brasero notification
ja: Brasero 通知

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
ja: %s (%i%% 完了)

en: Creating Image
ja: イメージの作成

en: Burning DVD
ja: DVD の書き込み

en: Copying DVD
ja: DVD のコピー

en: Burning CD
ja: CD の書き込み

en: Copying CD
ja: CD のコピー中

en: Burning Disc
ja: ディスクの書き込み

en: Copying Disc
ja: ディスクのコピー

en: Creating image
ja: イメージの作成

en: Simulation of video DVD burning
ja: 映像用 DVD の書き込み (シミュレーション)

en: Burning video DVD
ja: 映像用 DVD の書き込み

en: Simulation of data DVD burning
ja: データ DVD の書き込み (シミュレーション)

en: Burning data DVD
ja: データ DVD の書き込み

en: Simulation of image to DVD burning
ja: イメージを DVD に書き込み (シミュレーション)

en: Burning image to DVD
ja: イメージを DVD に書き込み

en: Simulation of data DVD copying
ja: データ DVD のコピー (シミュレーション)

en: Copying data DVD
ja: データ DVD のコピー

en: Simulation of (S)VCD burning
ja: (S)VCD の書き込み (シミュレーション)

en: Burning (S)VCD
ja: (S)VCD の書き込み

en: Simulation of audio CD burning
ja: 音楽 CD の書き込み (シミュレーション)

en: Burning audio CD
ja: 音楽 CD の書き込み

en: Simulation of data CD burning
ja: データ CD の書き込み (シミュレーション)

en: Burning data CD
ja: データ CD の書き込み

en: Simulation of CD copying
ja: CD のコピー (シミュレーション)

en: Simulation of image to CD burning
ja: イメージを CD に書き込み (シミュレーション)

en: Burning image to CD
ja: イメージを CD に書き込み

en: Simulation of video disc burning
ja: 映像用ディスクの書き込み (シミュレーション)

en: Burning video disc
ja: 映像用ディスクの書き込み

en: Simulation of data disc burning
ja: データディスクの書き込み (シミュレーション)

en: Burning data disc
ja: データディスクの書き込み

en: Simulation of disc copying
ja: ディスクのコピー (シミュレーション)

en: Copying disc
ja: ディスクのコピー

en: Simulation of image to disc burning
ja: イメージをディスクに書き込み (シミュレーション)

en: Burning image to disc
ja: イメージをディスクに書き込み

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
ja: データが入っている書き換え可能なディスクに入れ替えてください。

en: Please replace the disc with a disc holding data.
ja: データが入っているディスクに入れ替えてください。

en: Please insert a rewritable disc holding data.
ja: データが入っている書き換え可能なディスクを挿入してください。

en: Please insert a disc holding data.
ja: データが入っているディスクを挿入してください。

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
ja: 少なくとも %i MiB の空きがある書き込み可能な CD に入れ替えてください。

en: Please replace the disc with a writable CD.
ja: 書き込み可能な CD に入れ替えてください。

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
ja: 少なくとも %i MiB の空きがある書き込み可能な CD を挿入してください。

en: Please insert a writable CD.
ja: 書き込み可能な CD を挿入してください。

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
ja: 少なくとも %i MiB の空きがある書き込み可能な DVD に入れ替えてください。

en: Please replace the disc with a writable DVD.
ja: 書き込み可能な DVD に入れ替えてください。

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
ja: 少なくとも %i MiB の空きがある書き込み可能な DVD を挿入してください。

en: Please insert a writable DVD.
ja: 書き込み可能な DVD を挿入してください。

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
ja: 少なくとも %i MiB の空きがある書き込み可能な CD または DVD に入れ替えてください。

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
ja: 書き込み可能な CD または DVD に入れ替えてください。

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
ja: 少なくとも %i MiB の空きがある書き込み可能な CD または DVD を挿入してください。

en: Please insert a writable CD or DVD.
ja: 書き込み可能な CD または DVD を挿入してください。

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
ja: 既にディスクのイメージの作成が完了しています。
    書き込み可能なディスクが挿入されたらすぐに書き込みを開始します。

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
ja: ディスクが挿入されたらすぐにデータの整合性テストを開始します。

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
ja: CD/DVD の書き込みドライブにもう一度ディスクを挿入してください。

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
ja: "%s" は使用中です。

en: There is no disc in "%s".
ja: "%s" の中にディスクがありません。

en: The disc in "%s" is not supported.
ja: "%s" の中にあるディスクはサポートしていません。

en: The disc in "%s" is not rewritable.
ja: "%s" の中にあるディスクは書き換えできません。

en: The disc in "%s" is empty.
ja: "%s" の中にあるディスクは空です。

en: The disc in "%s" is not writable.
ja: "%s" の中にあるディスクには書き込めません。

en: Not enough space available on the disc in "%s".
ja: "%s" の中にあるディスクには十分な空きがありません。

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
ja: "%s" の中にあるディスクをもう一度読み込む必要があります。

en: Please eject the disc and reload it.
ja: ディスクを取り出してからもう一度読み込んでください。

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
ja: 一時ファイル用に指定した場所にファイルを作成できませんでした

en: The image could not be created at the specified location
ja: 指定した場所にイメージを作成できませんでした

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
ja: このセッションで別の場所を指定するか、または現在の場所で再度実行してみますか?

en: You may want to free some space on the disc and retry
ja: ディスクに空き領域を作成して再試行した方がよいかもしれません

en: _Keep Current Location
ja: この場所のままにする(_K)

en: _Change Location
ja: 場所を変更する(_C)

en: Location for Image File
ja: イメージファイルの場所

en: Location for Temporary Files
ja: 作業フォルダーの選択

en: _Replace Disc
ja: ディスクの入れ替え(_R)

en: Do you really want to blank the current disc?
ja: 本当にこのディスクを消去しますか?

en: The disc in the drive holds data.
ja: ドライブにあるディスクにはデータが書き込まれています。

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
ja: ディスクを消去(_B)

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
ja: ファイルをインポートした場合は、現在選択されているファイルを書き込めば表示したり利用できるようになります。

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
ja: そうしない場合はファイルが見えなくなります (読み込みは可能)。

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
ja: このディスクにはすでにファイルが書き込まれています。これらのファイルをインポートしますか?

en: _Import
ja: 取り込む(_I)

en: Only _Append
ja: 追記のみ(_A)

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
ja: CD-RW の音楽ディスクは古い CD プレイヤーではきちんと再生できない可能性があります。また、CD-TEXT も書き込めません。

en: Do you want to continue anyway?
ja: それでも続行しますか?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
ja: CD に音楽トラックを追加することはお勧めしません。

en: _Continue
ja: 続行する(_C)

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
ja: CD-RWの音楽用ディスクは古い CD プレイヤーではちゃんと再生できないかもしれません。

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
ja: 書き換え可能なディスクに音楽トラックを保存することはお勧めしません。

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
ja: "%s" からディスクを手動で取り出してください。

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
ja: ディスクが取り出せませんでした。現在の作業を続行するにはディスクを取り出す必要があります。

en: Do you want to replace the disc and continue?
ja: ディスクを入れ替えて続行しますか?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
ja: 現在挿入されているディスクを消去できませんでした。

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
ja: Windows 互換モードを無効にして続行しますか?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
ja: 一部のファイルは Windows 互換の CD で利用できない名前です。

en: C_ontinue
ja: 続行する(_O)

en: The simulation was successful.
ja: Dry Run (シミュレーション) が完了しました。

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
ja: ディスクへの実際の書き込みは10秒後に実施します。

en: Burn _Now
ja: 今すぐ書き込む(_N)

en: Save Current Session
ja: このセッションの保存

en: An unknown error occurred.
ja: 原因不明のエラーが発生しました。

en: Error while burning.
ja: 書き込み中にエラーが発生しました。

en: _Save Log
ja: ログの保存(_S)

en: Video DVD successfully burned
ja: 映像用 DVD の書き込みが完了しました

en: (S)VCD successfully burned
ja: 映像用 VCD/SVCD の書き込みが完了しました

en: Audio CD successfully burned
ja: 音楽 CD の書き込みが完了しました

en: Image successfully created
ja: イメージの作成が完了しました

en: DVD successfully copied
ja: DVD のコピーが完了しました

en: CD successfully copied
ja: CD のコピーが完了しました

en: Image of DVD successfully created
ja: DVD イメージの作成が完了しました

en: Image of CD successfully created
ja: CD イメージの作成が完了しました

en: Image successfully burned to DVD
ja: イメージを DVD に書き込みました

en: Image successfully burned to CD
ja: イメージを CD に書き込みました

en: Data DVD successfully burned
ja: データ DVD の書き込みが完了しました

en: Data CD successfully burned
ja: データ CD の書き込みが完了しました

en: Copy #%i has been burned successfully.
ja: #%i のコピーは成功しました。

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
ja: もう一枚コピーを作成する場合は、新しい書き込み可能なディスクを挿入すれば自動的にコピーが始まります。これ以上ディスクの書き込みを行わない場合は、"キャンセル" ボタンを押してください。

en: Make _More Copies
ja: 別のコピーを作成する(_M)

en: _Create Cover
ja: ジャケットの作成(_C)

en: There are some files left to burn
ja: 書き込むファイルが一部残っています

en: There are some more videos left to burn
ja: 書き込む動画が一部残っています

en: There are some more songs left to burn
ja: 書き込む楽曲が一部残っています

en: Do you really want to quit?
ja: 本当に終了してもよろしいですか?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
ja: 操作を中断するとディスクのデータを破壊するかもしれません。

en: C_ontinue Burning
ja: 書き込みを続ける(_O)

en: _Cancel Burning
ja: 書き込みのキャンセル(_C)

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
ja: イメージファイルに書き込みたくない場合は、書き込み可能な CD または DVD のメディアを挿入してください。

en: Create _Image
ja: イメージの作成(_I)

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
ja: コピーする(_C)

en: Make _Several Copies
ja: 複数のディスクの作成(_S)

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Burn
ja: 書き込む(_B)

en: Burn _Several Copies
ja: 複数のディスクの書き込み(_S)

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
ja: 選択したファイルを複数のメディアに分割して書き込みますか?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
ja: オーバーバーンのオプションを指定したとしても、ディスク容量よりもデータサイズが大きすぎます。

en: _Burn Several Discs
ja: 複数のディスクの書き込み(_B)

en: Burn the selection of files across several media
ja: 選択したファイルを複数のメディアに分割して書き込みます

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
ja: 別の CD または DVD を選択するか、新しいディスクを挿入してください。

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
ja: トラックの情報 (演奏者、タイトルなど) はディスクに書き込まれません。

en: This is not supported by the current active burning backend.
ja: これは現在利用できる書き込み用バックエンドではサポートしていません。

en: Please add files.
ja: ファイルを追加してください。

en: There are no files to write to disc
ja: ディスクに書き込むファイルがありません

en: Please add songs.
ja: 楽曲を追加してください。

en: There are no songs to write to disc
ja: ディスクに書き込む楽曲がありません

en: Please add videos.
ja: 動画ファイルを追加してください。

en: There are no videos to write to disc
ja: ディスクに書き込む動画ファイルがありません

en: There is no inserted disc to copy.
ja: コピー元のディスクが挿入されていません。

en: Please select a disc image.
ja: ディスクイメージを選択してください。

en: There is no selected disc image.
ja: ディスクイメージが選択されていません。

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
ja: 別のディスクイメージを選択してください。

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
ja: ディスクイメージまたは cue ファイルが正しくないようです。

en: Please insert a disc that is not copy protected.
ja: コピー防止機能付きでないディスクを挿入してください。

en: All required applications and libraries are not installed.
ja: 必要なアプリケーションやライブラリがすべてインストールされているわけでないようです。

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
ja: サポートされている CD または DVD ディスクと入れ替えてください。

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
ja: 公称のディスク容量以上のサイズのデータを書き込みますか?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
ja: データサイズがディスクの容量を越えているので、選択リストからファイルをいくつか削除しなければなりません。
    もしシステムで正しい容量を認識できない 90 分または 100 分の CD-R(W) を使おうとしているならば、このオーバーバーンのオプションを有効にした方が良いかもしれません。
    注意: このオプションが使えない場合もあります。

en: _Overburn
ja: オーバーバーンする(_O)

en: Burn beyond the disc's reported capacity
ja: ディスクの容量を超えたデータを書き込みます

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
ja: 読み込むディスクを格納しているドライブは書き込みにも利用できます。

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
ja: 現在読み込んでいるもののコピーが完了したら、新しい記録可能なメディアが必要です。

en: Select a disc to write to
ja: 書き込み先のディスクの選択

en: Disc Burning Setup
ja: 書き込みの設定

en: Video Options
ja: 映像のオプション

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
ja: ディスクイメージの内容からディスクを作成しますか? それともディスクイメージそのものを中に書き込みますか?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
ja: 選択されたファイルが "%s" 一つしかありません。これはディスクイメージで内容をディスクに書き込むことが可能です。

en: Burn as _File
ja: ファイルとして書き込む(_F)

en: Burn _Contents…
ja: 内容を書き込む(_C)…

en: Image Burning Setup
ja: イメージの書き込み設定

note: pack everything
en: Select a disc image to write
ja: 書き込むディスクイメージの選択

en: Copy CD/DVD
ja: CD/DVD のコピー

en: Select disc to copy
ja: コピー元のディスクの選択

en: Please install the following manually and try again:
ja: 以下を手動でインストールして再試行してください:

en: Unknown song
ja: 不明な楽曲

en: "%s" cannot be read
ja: "%s" を読み込めません

en: SVCD image
ja: SVCD イメージ

en: VCD image
ja: VCD イメージ

en: Video DVD image
ja: 映像用 DVD イメージ

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that brasero will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
ja: 読み込むデータを格納した新しいディスク

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
ja: %s: (十分な空きがありません)

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
ja: %s (%sの空き)

note: Translators: the first %s is the path of the directory where brasero * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
ja: %s: (%sの空き)

en: Do you really want to choose this location?
ja: 本当にこの場所を選択しますか?

en: You do not have the required permission to write at this location
ja: この場所への書き込み権限がありません

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
ja: このボリュームにあるファイルシステムは 2GiB を越える大きなファイルをサポートしていません。
    これは、DVD や大きなイメージを書き込む際に問題になるかもしれません。

en: Impossible to retrieve speeds
ja: 速度を取得できません

en: Maximum speed
ja: 最大

en: Burning speed
ja: 書き込み速度

en: _Simulate before burning
ja: テスト書き込みを行う(_S)

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
ja: まず書き込みのシミュレーションを行い、問題がなければ10秒後に実際に書き込みます

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
ja: BurnProof を使う (書き込みエラーが少なくなる)(_P)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
ja: ディスクに保存しないでイメージを直接書き込む(_W)

en: Leave the disc _open to add other files later
ja: 書き込みが完了した後もディスクを開いたままにする(_O)

en: Allow to add more data to the disc later
ja: あとで他のファイルやデータを追加するためにディスクを開いたままにします

en: Options
ja: オプション

en: Location for _Temporary Files
ja: 作業ファイルの場所(_T)

en: Set the directory where to store temporary files
ja: 作業ファイルを保存するフォルダーを選択

en: Temporary files
ja: 作業フォルダー

en: Hidden file
ja: 隠しファイル

en: Unreadable file
ja: 読み込み不可のファイル

en: Broken symbolic link
ja: リンク切れのファイル

en: Recursive symbolic link
ja: 再帰的シンボリックリンク

en: Disc image type:
ja: ディスクイメージの種類:

en: Autodetect
ja: 自動判別

en: ISO9660 image
ja: ISO9660 イメージ

en: Readcd/Readom image
ja: Readcd/Readom イメージ

en: Cue image
ja: cue イメージ

en: Cdrdao image
ja: cdrdao イメージ

en: Properties of %s
ja: %s のプロパティ

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
ja: 本当にディスクのイメージの拡張子を変更せずに、そのままにしておきますか?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
ja: このままにしておくとファイルの種類を正しく認識できないかもしれません。

en: _Keep Current Extension
ja: この拡張子のままにする(_K)

en: Change _Extension
ja: 拡張子を変更する(_E)

en: Configure recording options
ja: 書き込みのオプションを指定します

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
ja: 合計時間: %02i:%02i:%02i

en: Average drive speed:
ja: ドライブの書き込み速度 (平均):

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
ja: おおよその残り時間: %02i:%02i:%02i

en: %i MiB of %i MiB
ja: %i MiB / %i MiB

en: Estimated drive speed:
ja: ドライブの書き込み速度:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
ja: "%s": 読み込み中

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
ja: "%s": どのようなディスクイメージか不明

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
ja: ここをクリックしてディスクイメージを選択(_I)

en: Select Disc Image
ja: ディスクイメージの選択

en: All files
ja: すべてのファイル

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
ja: ディスクイメージファイル

en: Image type:
ja: イメージの種類:

en: Estimated size: %s
ja: おおよそのサイズ: %s

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
ja: 本当に "%s" を追加しますか?

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
ja: フォルダーを追加すると、このフォルダーの深さが 7 になります。
    Brasero は、このような階層を持つイメージの作成や書き込みをサポートしていますが、一部の OS では読み込めない可能性があります。
    注記: Linux では問題なく動作することが報告されています。

en: Ne_ver Add Such File
ja: そのようなファイルは二度と追加しない(_V)

en: Al_ways Add Such File
ja: そのようなファイルでも常に追加する(_W)

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
ja: 本当に "%s" をセレクションに追加し ISO9660 レベル3の標準を利用しますか?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
ja: ファイルのサイズが 2 GiB を越えています。2 GiB以上のファイルは、最も広く使われている ISO9660 の標準 (レベル 1 と 2) ではサポートされていません。
    Linux やすべてのバージョンの Windows™ を含めたほとんどの OS でサポートされている ISO9660 レベル3の利用をお薦めします。
    しかしながら Mac OS X では、ISO9660 レベル3 で作成したイメージを読み込むことはできません。

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
ja: Windows に完全互換なファイル名に変更しますか?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
ja: これらの名前を 64 文字以内に収まるように変更してください。

en: _Disable Full Windows Compatibility
ja: Windows との互換性を無効にする(_D)

en: _Rename for Full Windows Compatibility
ja: Windows と互換性のあるファイル名に変更する(_R)

en: Size Estimation
ja: おおよそのサイズ

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
ja: おおよそのサイズの計算が終わるまでお待ちください。

en: All files need to be analysed to complete this operation.
ja: この処理を実行し終えるには、すべてのファイルを解析する必要があります。

en: Check _Again
ja: もう一度チェックする(_A)

en: The file integrity check could not be performed.
ja: ファイルの整合性をチェックできませんでした。

en: An unknown error occurred
ja: 原因不明のエラーが発生しました

en: The file integrity check was performed successfully.
ja: ファイルの整合性のチェックが完了しました。

en: There seem to be no corrupted files on the disc
ja: ディスク上に破損したファイルはないようです

en: The following files appear to be corrupted:
ja: 以下のファイルは破損しているようです:

en: Corrupted Files
ja: 破損したファイル

en: Downloading MD5 file
ja: md5 ファイルのダウンロード中

en: "%s" is not a valid URI
ja: "%s" は正しい URI ではありません

en: No MD5 file was given.
ja: md5 ファイルが指定されていません。

en: Use an _MD5 file to check the disc
ja: ディスクのチェックに md5 ファイルを使用(_M)

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
ja: ディスクのチェックサムを外部の .md5 ファイルに保存します

en: Open an MD5 file
ja: md5 ファイルを開く

en: _Check
ja: チェックの開始(_C)

en: Disc Checking
ja: ディスクのチェック

en: The operation cannot be performed.
ja: 処理を実行できません。

en: The disc is not supported
ja: ディスクをサポートしていません

en: The drive is empty
ja: ドライブが空です

en: Select a disc
ja: ディスクの選択

en: Progress
ja: 進捗状況

en: (loading…)
ja: (読み込み中…)

en: Empty
ja: 空です

en: Disc file
ja: ディスクのファイル

en: %d item | %d items
ja[0]: %d個のアイテム

en: New folder
ja: 新しいフォルダー

en: New folder %i
ja: 新しいフォルダー %i

en: Analysing files
ja: ファイルの解析中

en: "%s" is a recursive symbolic link.
ja: "%s" は再帰的なシンボリックリンクです。

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
ja: "%s" が見つかりません。

en: Retrieving image format and size
ja: イメージの形式と大きさを取得中

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
ja: ディスクイメージの形式を判別できませんでした

en: Please set it manually
ja: 手動で設定してください

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
ja: "%s" というファイルが削除されました。

en: Directories cannot be added to video or audio discs
ja: フォルダーを映像用ディスクや音楽用ディスクには追加できません

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
ja: プレイリストを映像用ディスクや音楽用ディスクには追加できません

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
ja: "%s" は音楽用または映像用メディアに合ったファイルではありません

en: Analysing video files
ja: 動画ファイルの解析中

en: Video format:
ja: 動画の形式:

en: _NTSC
ja: NTSC(_N)

en: Format used mostly on the North American continent
ja: 北米でよく使われている規格

en: _PAL/SECAM
ja: PAL/SECAM(_P)

en: Format used mostly in Europe
ja: 欧州でよく使われている規格

en: Native _format
ja: その他の形式(_F)

en: Aspect ratio:
ja: アスペクト比:

en: _4:3
ja: 4:3 (TV)(_4)

en: _16:9
ja: 16:9 (ワイド)(_1)

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
ja: VCD の種類:

en: Create an SVCD
ja: SVCD の作成

en: Create a VCD
ja: VCD の作成

en: Directory could not be created (%s)
ja: ディレクトリを作成できませんでした (%s)

en: Getting size
ja: サイズの取得

en: Writing
ja: 書き込み中

en: Blanking
ja: 消去中

en: Creating checksum
ja: チェックサムの作成

en: Copying file
ja: ファイルのコピー

en: Analysing audio files
ja: 音楽情報の解析中

en: Transcoding song
ja: 楽曲の変換中

en: Preparing to write
ja: 書き込みの準備中

en: Writing leadin
ja: leadin の書き込み中

en: Writing CD-Text information
ja: CD-TEXT 情報の書き込み中

en: Finalizing
ja: ファイナライズ中

en: Writing leadout
ja: leadout の書き込み中

en: Starting to record
ja: 書き込みの準備中

en: Success
ja: 完了

en: Ejecting medium
ja: メディアを取り出し中

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
ja: Brasero 書き込みライブラリのデバッグ情報を標準出力に表示する

en: Brasero media burning library
ja: Brasero メディア書き込みライブラリ

en: Display options for Brasero-burn library
ja: Brasero 書き込みライブラリのオプションを表示する

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
ja: "%s" が動作しませんでした

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
ja: ディスクの空き容量が足りません (%s / %s が利用可能です)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
ja: 作業用のイメージを格納するために選択したファイルシステムには 2GiB を越える大きさのファイルを格納できません

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
ja: 保存先として選択した場所はディスクイメージを保存するだけの十分な空きがありません (%ld MiB は必要です)

en: The size of the volume could not be retrieved
ja: ボリュームのサイズを取得できませんでした

en: No path was specified for the image output
ja: イメージを出力する先のパスが指定されていません

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
ja: 内部エラーが発生しました (%s)

en: The file is not stored locally
ja: ファイルを保存していません

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
ja: VIDEO_TS フォルダーが存在しないか正しくありません

en: "%s" could not be found in the path
ja: "%s" というパスが見つかりませんでした

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
ja: "%s" GStreamer プラグインが見つかりません

en: The version of "%s" is too old
ja:  "%s" のバージョンが古すぎます

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
ja: "%s" は別のプログラムを指すシンボリックリンクです

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
ja: "%s" が見つかりません

note: Translators: %s is the name of the brasero element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
ja: "%s" というプロセスが %i のエラーコードで強制終了しました

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
ja: イメージファイル

en: Unnamed CD/DVD Drive
ja: 名前なしの CD/DVD ドライブ

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
ja: Brasero のメディア・ライブラリのデバッグ情報を標準出力に表示する

en: Brasero optical media library
ja: Brasero の光学メディア・ライブラリ

en: Display options for Brasero media library
ja: Brasero のメディア・ライブラリのオプションを表示する

en: File
ja: ファイル

en: DVD+R dual layer
ja: DVD+R 2層

en: DVD+RW dual layer
ja: DVD+RW 2層

en: DVD-R dual layer
ja: DVD-R 2層

en: Blu-ray disc
ja: Blu-ray ディスク

en: Writable Blu-ray disc
ja: 書き込み可能な Blu-ray ディスク

en: Rewritable Blu-ray disc
ja: 書き換え可能な Blu-ray ディスク

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
ja: %2$s の中に空の %1$s があります

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
ja: %2$s に音楽とデータを格納した %1$s があります

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
ja: %2$s に音楽を格納した %1$s があります

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
ja: %2$s の中にデータを格納した %1$s があります

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
ja: %2$s の中に %1$s があります

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
ja: %s: 空です

en: Searching for available discs
ja: 利用可能なディスクの検索中

en: No disc available
ja: 利用できるディスクはありません

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
ja: %s 時間 %s 分 %s 秒

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
ja: %s 時間 %s 分

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
ja: %s 時間

note: Translators: %s is a duration expressed in minutes
en: %s min
ja: %s 分

note: Translators: the first %s is the number of minutes * and the second one is the number of seconds. * The whole string expresses a duration
en: %s:%s min
ja: %s:%s 分

en: The disc mount point could not be retrieved
ja: ディスクのマウントポイントを取得できませんでした

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
ja: 空のディスク (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
ja: 音楽とデータのディスク (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
ja: 音楽用ディスク (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
ja: データディスク (%s)

en: It does not appear to be a valid ISO image
ja: 正しい ISO イメージではないようです

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラーです

en: Size mismatch
ja: サイズが一致しません

en: Type mismatch
ja: 種類が間違っています

en: Bad argument
ja: 引数が間違っています

en: Outrange address
ja: 範囲外のアドレスです

en: Invalid address
ja: アドレスが間違っています

en: Invalid command
ja: コマンドが間違っています

en: Invalid parameter in command
ja: コマンドの引数が間違っています

en: Invalid field in command
ja: コマンドの項目が間違っています

en: The device timed out
ja: デバイスがタイムアウトしました

en: Key not established
ja: キーが発行されていません

en: Invalid track mode
ja: トラックモードが間違っています

en: _Hide changes
ja: 変更点を隠す(_H)

en: _Show changes
ja: 変更点を表示する(_S)

en: The file does not appear to be a playlist
ja: そのファイルはプレイリストではないようです

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
ja: 画像

en: _Color
ja: 色(_C)

en: Solid color
ja: 単色

en: Horizontal gradient
ja: 横方向のグラデーション

en: Vertical gradient
ja: 縦方向のグラデーション

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
ja: 画像(_I)

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
ja: 画像のパス:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
ja: 画像の選択

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
ja: 画像のスタイル:

en: Centered
ja: 中央

en: Tiled
ja: タイル状に並べる

en: Scaled
ja: サイズに合わせて拡大縮小

en: Background Properties
ja: 背景のプロパティ

en: Print
ja: 印刷

en: Bac_kground Properties
ja: 背景のプロパティ(_K)

en: Background properties
ja: 背景のプロパティ

en: Align right
ja: 右寄せ

en: Center
ja: 中央

en: Align left
ja: 左寄せ

en: Underline
ja: 下線

en: Italic
ja: イタリック体

en: Bold
ja: 太字

en: Font family and size
ja: フォントの種類とサイズ

en: _Text Color
ja: 文字の色(_T)

en: Text color
ja: 文字の色

en: Cover Editor
ja: ジャケットの編集

en: Set Bac_kground Properties
ja: 背景のプロパティを指定する(_K)

en: SIDES
ja: 側面

en: BACK COVER
ja: 裏面

en: FRONT COVER
ja: 前面

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
ja: 画像を読み込めませんでした。

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
ja: "%s" を GStreamer で扱うことができませんでした。

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
ja: %s という要素を作成できませんでした

en: Pick a Color
ja: 色の取得

en: CD/DVD Creator
ja: CD/DVD クリエーター

en: Create CDs and DVDs
ja: CD と DVD の作成

en: Medium Icon
ja: メディアのアイコン

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
ja: 画像ファイル

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
ja: CD/DVD クリエーターフォルダー

en: Disc Name:
ja: ディスクの名前:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
ja: ディスクに書き込むファイルをドラッグするかコピーしてください

en: Write to Disc
ja: ディスクに書き込む

en: Write contents to a CD or DVD
ja: CD/DVD に内容を書き込みます

en: Copy Disc
ja: ディスクのコピー

en: _Write to Disc…
ja: 書き込む(_W)…

en: Write disc image to a CD or DVD
ja: ディスクイメージを CD/DVD ディスクに書き込みます

en: _Copy Disc…
ja: ディスクのコピー(_C)…

en: Create a copy of this CD or DVD
ja: この CD/DVD のコピーを作成します

en: _Blank Disc…
ja: ディスクを消去(_B)…

en: Blank this CD or DVD
ja: この CD/DVD を消去します

en: _Check Disc…
ja: ディスクのチェック(_C)…

en: Check the data integrity on this CD or DVD
ja: この CD または DVD のデータの整合性をチェックします

en: Data could not be read (%s)
ja: データを読み込めませんでした (%s)

en: Data could not be written (%s)
ja: データを書き込めませんでした (%s)

en: Generates .cue files from audio
ja: 音楽から .cue ファイルを作成する

en: cdrdao burning suite
ja: cdrdao 書き込みツール

en: Copying audio track
ja: 音楽トラックのコピー中

en: Copying data track
ja: データトラックのコピー中

en: Analysing track %02i
ja: トラック %02i の解析中

en: You do not have the required permissions to use this drive
ja: このドライブを使用するのに必要な権限がありません

en: Converting toc file
ja: toc ファイルの変換中

en: Copies, burns and blanks CDs
ja: CD のコピー/書き込み/消去

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
ja: "--driver generic-mmc-raw" フラグを有効にする (cdrdao のマニュアル参照)

en: cdrkit burning suite
ja: cdrkit 書き込みツール

en: Last session import failed
ja: 最後のセッションの取り込みに失敗しました

en: An image could not be created
ja: イメージを作成できませんでした

en: This version of genisoimage is not supported
ja: このバージョンの genisoimage はサポートしてません

en: Some files have invalid filenames
ja: 一部のファイル名が正しくありません

en: Unknown character encoding
ja: 文字エンコーディングが不明です

en: There is no space left on the device
ja: デバイスに空き領域がありません

en: Creates disc images from a file selection
ja: 選択したファイルからディスクイメージを作成する

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
ja: 保存先として選択した場所はディスクイメージを保存するだけの十分な空きがありません

en: Copies any disc to a disc image
ja: 任意のディスクをディスクイメージにコピーします

en: An error occurred while writing to disc
ja: ディスクに書き込む際にエラーが発生しました

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
ja: この速度で CD に書き込むにはシステムが遅すぎます (より遅い速度で試してください)

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
ja: トラック %s の書き込み中

en: Formatting disc
ja: ディスクの初期化

en: Writing cue sheet
ja: .cue シートの書き込み中

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
ja: 書き込む前にもう一度ディスクを読み込んでください

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
ja: CD/DVD の書き込み/消去/フォーマット

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
ja: "-immed" フラグを有効にする (wodim のマニュアル参照)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
ja: ドライブの FIFO の Fill Ratio の最小値を百分率で指定する (wodim の man ページ参照のこと)

en: Copying audio track %02d
ja: 音楽トラック %2d のコピー中

en: Preparing to copy audio disc
ja: 音楽用ディスクの書き込み準備中

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
ja: 音楽 CD から関連するすべての情報とともにトラックをコピーする

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
ja: CD/DVD/BD の書き込み/消去/フォーマット

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
ja: "-immed" フラグを有効にする (cdrecord のマニュアル参照)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
ja: ドライブバッファーの Fill Ratio の最小値を %% で指定する (cdrecord のマニュアル参照):

en: cdrtools burning suite
ja: cdrtools 書き込みツール

en: This version of mkisofs is not supported
ja: このバージョンの mkisofs はサポートしてません

en: File "%s" could not be opened (%s)
ja: "%s" というファイルを開けませんでした (%s)

en: Creating checksum for image files
ja: 画像ファイルのチェックサムを作成中

en: No checksum file could be found on the disc
ja: ディスクの中に checksum ファイルがありませんでした

en: Checking file integrity
ja: 整合性のチェック中

en: File "%s" could not be opened
ja: "%s" というファイルを開けませんでした

en: Some files may be corrupted on the disc
ja: ディスク上の一部のファイルが破損している可能性があります

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
ja: ファイルのチェックサム

en: Checks file integrities on a disc
ja: ディスク上のファイルの一貫性をチェックする

en: Hashing algorithm to be used:
ja: 使用するハッシュアルゴリズム:

note: Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
ja: "%s" をオープンできませんでした: %s

en: Creating image checksum
ja: イメージのチェックサムの作成中

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
ja: イメージのチェックサム

en: Checks disc integrity after it is burnt
ja: 書き込み後にディスクの整合性をチェックする

en: Creating file layout
ja: ファイルのレイアウトの作成中

en: Creates disc images suitable for video DVDs
ja: 映像用 DVD 用のディスクイメージを作成します

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * brasero --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
ja: 暗号化のキーの取得中にエラーが発生しました。次のような方法でこの問題を解決できるかもしれません。端末で CD/DVD プレイヤーの適切な DVD リージョンコードを "regionset %s" コマンドで設定する。あるいは、"DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" を実行する。

en: Retrieving DVD keys
ja: DVD キーの取得中

en: Video DVD could not be opened
ja: 映像用 DVD を開けませんでした

en: Error while reading video DVD (%s)
ja: 映像用 DVD (%s) を読み込む際にエラーが発生しました

en: Copying video DVD
ja: 映像用 DVD のコピー中

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
ja: CSS で暗号化された映像用 DVD をディスクイメージにコピーする

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
ja: 書き換え可能な DVD や BD を消去してフォーマットする

en: Burns and blanks DVDs and BDs
ja: DVD/BD の 書き込み/消去

en: Allow DAO use
ja: DAO を利用できるようにする

en: growisofs burning suite
ja: growisofs 書き込みツール

en: libburn track could not be created
ja: libburn のトラックを作成できませんでした

en: libburn library could not be initialized
ja: libburn ライブラリを初期化できませんでした

en: The drive address could not be retrieved
ja: ドライブのアドレスを取得できませんでした

en: Writing track %02i
ja: トラック %02i の書き込み中

en: libburnia burning suite
ja: libburnia 書き込みツール

en: Volume could not be created
ja: ボリュームを作成できませんでした

en: libisofs could not be initialized.
ja: libisofs を初期化できませんでした。

en: Read options could not be created
ja: 読み込み用のオプションを作成できませんでした

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
ja: "%s" に対する親フォルダーが見つかりませんでした

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
ja: libisofs で "%s" フォルダーを作成する際にエラーが発生しました

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
ja: libisofs でディレクトリ "%s" (%x) に内容を追加する際にエラーが発生しました

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
ja: libisofs で "%s" にあるファイルを追加する際にエラーが発生しました

en: Copying checksum file
ja: チェックサム・ファイルのコピー中

en: Copying files locally
ja: ファイルをローカルでコピー中

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
ja: ファイルのダウンローダー

en: Allows files not stored locally to be burned
ja: リモートホストにあるファイルを書き込めるようにする

en: Impossible to retrieve local file path
ja: ローカルファイルのパスは取得できません

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
ja: Nautilus の "CD/DVD クリエーターフォルダー" に追加したファイルを書き込めるようにする

note: Translators: This message is sent * when brasero could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
ja: プラグインのリンクを作成できません

en: Normalizing tracks
ja: トラックのノーマライズ

en: Normalization
ja: ノーマライゼーション

en: Sets consistent sound levels between tracks
ja: 複数のトラック間で音量を一定レベルに設定する

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
ja: ファイルの空きをなくす処理でエラーが発生しました (%s)

en: Error while getting duration
ja: 演奏時間を取得する際にエラーが発生しました

en: Analysing "%s"
ja: "%s" の解析中

en: Transcoding "%s"
ja: "%s" の変換中

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
ja: 音楽ファイルを音楽 CDに最適な形式に変換する

en: Converting video file to MPEG2
ja: 動画ファイルを MPEG2 に変換中

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
ja: Vob を使うと映像を含んだファイルを映像用 DVD に最適な形式に変換できます

en: Creates disc images suitable for SVCDs
ja: SVCD 用のディスクイメージを作成する

en: _Project
ja: プロジェクト(_P)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: P_lugins
ja: プラグイン(_L)

en: Choose plugins for Brasero
ja: Brasero で利用するプラグインを選択

en: E_ject
ja: 取り出す(_J)

en: Eject a disc
ja: ディスクを取り出します

en: _Blank…
ja: 消去する(_B)…

en: Blank a disc
ja: ディスクを消去します

en: _Check Integrity…
ja: 整合性のチェック(_C)…

en: Check data integrity of disc
ja: ディスクのデータの整合性をチェックします

en: Quit Brasero
ja: Brasero を終了します

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Display help
ja: ヘルプを表示します

en: About
ja: このアプリの情報を表示します

en: Disc Burner
ja: ディスクの書き込み

en: Error while loading the project
ja: プロジェクトの読み込み中にエラー

en: Please add files to the project.
ja: プロジェクトにファイルを追加してください。

en: The project is empty
ja: プロジェクトが空です

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Brasero はフリーソフトウェアです。フリーソフトウェア財団が提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: Brasero は有用であることを願って頒布されていますが、市場性または特定の目的に対する適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細は GNU 一般公衆利用許諾契約書を参照してください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
ja: あなたは本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA まで連絡してください。

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
ja: GNOME 向けの CD/DVD 作成アプリケーションです。

en: Brasero Homepage
ja: Brasero のホームページ

en: The project "%s" does not exist
ja: "%s" というプロジェクトは存在しません

en: _Recent Projects
ja: 最近開いたプロジェクト(_R)

en: Display the projects recently opened
ja: 最近開いたプロジェクトを表示します

en: Menu
ja: メニュー

en: Open the selected files
ja: 選択したファイルを特定のアプリケーションで開きます

en: _Edit Information…
ja: トラック情報の編集(_E)…

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
ja: トラック情報 (開始/終了/演奏者など) を編集します

en: Remove the selected files from the project
ja: 指定したファイルをプロジェクトから削除します

en: Paste files
ja: ファイルの貼り付け

en: Add the files stored in the clipboard
ja: クリップボードにあるファイルを追加します

en: I_nsert a Pause
ja: ポーズの挿入(_N)

en: Add a 2 second pause after the track
ja: 選択したトラックの後ろに2秒間のポーズを追加します

en: _Split Track…
ja: トラックの分割(_S)…

en: Split the selected track
ja: 選択したトラックを分割します

en: Pause
ja: ポーズ

en: Split
ja: 分割

en: Track
ja: #

en: Title
ja: タイトル

en: Artist
ja: 演奏者

en: Length
ja: 演奏時間

en: The track will be padded at its end.
ja: そのトラックの最後にデータを追加します。

en: The track is shorter than 6 seconds
ja: 演奏時間が6秒に満たないトラックがあります。

en: Make sure the appropriate codec is installed
ja: 適合するコーデックがインストールされているか確認してください

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
ja: 動画ファイル "%s" を追加しますか?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
ja: これは動画ファイルなので音声のみディスクに書き込むことが可能です。

en: _Discard File
ja: 破棄する(_D)

en: _Add File
ja: 追加する(_A)

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
ja: ディレクトリの中に音楽ファイルがあるか調べますか?

en: Search _Directory
ja: 検索する(_D)

en: "%s" could not be opened.
ja: "%s" を開けませんでした。

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
ja: DTS トラック付きの音楽 CD を作成しますか?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
ja: 選択された音楽は DTS トラックの作成に適しています。
    この種の音楽CDトラックは高音質の音を提供しますが、特定のデジタルプレイヤーでしか再生できません。
    注意: 同意したならば、正規化がこれらのトラックでは実行されません。

en: Create _Regular Tracks
ja: 標準トラックを作成(_R)

en: Click here to burn all songs as regular tracks
ja: ここをクリックすると標準トラックとしてすべての楽曲を書き込みます

en: Create _DTS Tracks
ja: DTS トラックを作成(_D)

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
ja: ここをクリックすると DTS トラックとして適合するすべての楽曲を書き込みます

en: Select one song only please.
ja: 1曲だけ選択してください。

en: Impossible to split more than one song at a time
ja: その演奏時間では1曲以上に分割することはできません

en: Open the specified project
ja: 指定したプロジェクトを開く

en: Open the specified playlist as an audio project
ja: 指定したプレイリストを音楽プロジェクトとして開く

en: Set the drive to be used for burning
ja: 書き込みに使用するドライブを設定します

en: Create an image file instead of burning
ja: ディスクに書き込むかわりにイメージファイルを作成する

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
ja: 指定した URI を音楽プロジェクトに追加して開く

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
ja: 指定した URI をデータプロジェクトに追加して開く

en: Copy a disc
ja: ディスクのコピーを作成する

en: PATH TO DEVICE
ja: PATH

en: Cover to use
ja: 使用するジャケットを指定する

en: PATH TO COVER
ja: PATH

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
ja: 指定した URI を動画プロジェクトに追加して開く

en: URI of an image file to burn (autodetected)
ja: イメージファイルの URI を指定して書き込む (自動検出)

en: Force Brasero to display the project selection page
ja: プロジェクト選択ページを表示する

en: Open the blank disc dialog
ja: ディスクの消去ダイアログを開く

en: Open the check disc dialog
ja: ディスクのチェックダイアログを開く

en: Burn the contents of the burn:// URI
ja: burn:// で指定した URI の内容を書き込む

en: Start burning immediately.
ja: すぐに書き込みを始めます。

en: Don't connect to an already-running instance
ja: すでにプログラムが実行されている場合は接続しない

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
ja: 指定したプロジェクトを書き込んだ後に削除します。
    このオプションは主に他のアプリとの連携で役にたちます。

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * brasero will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become brasero * parent as if brasero w
en: The XID of the parent window
ja: 親ウィンドウの XID を指定する

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
ja: "%s" を書き込めません。

en: Wrong command line option.
ja: コマンドラインオプションが間違っています。

en: Incompatible command line options used.
ja: 互換性のないオプションを使用しました。

en: Only one option can be given at a time
ja: 一度に1つのオプションしか指定できません

en: R_ename…
ja: 変更する(_E)…

en: Rename the selected file
ja: 指定したファイルの名前を変更します

en: New _Folder
ja: 新しいフォルダー(_F)

en: Create a new empty folder
ja: 新しい空のフォルダーを作成します

en: The session could not be imported.
ja: セッションをインポートできませんでした。

en: The contents of the project changed since it was saved.
ja: プロジェクトを保存した後で内容が変更されています。

en: Discard the current modified project
ja: この変更済みのプロジェクトを破棄します

en: _Discard
ja: 破棄する(_D)

en: Continue with the current modified project
ja: このプロジェクトの編集を継続します

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
ja: 選択されたファイルが "%s" 一つしかありません。これはディスクイメージで内容をディスクに書き込むことが可能です

en: Burn as _Data
ja: データとして書き込む(_D)

en: Burn as _Image
ja: イメージとして書き込む(_I)

en: "%s" cannot be added to the selection.
ja: "%s" を追加できません。

en: It is a recursive symlink
ja: それは再帰的シンボリックリンクです。

en: It does not exist at the specified location
ja: 指定した場所に存在しないようです。

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
ja: "%s" を置き換えますか?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
ja: この名前のファイルがすでにフォルダーにあります。置き換えするとディスクに書き込む内容を上書きします。

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
ja: 常に元のままにする(_E)

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
ja: 元のままにする(_K)

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
ja: 次で置き換える(_R)

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
ja: 常に次で置き換える(_W)

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
ja: %s の取り込み

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
ja: %s の取り込み(_M)

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
ja: 取り込む(_M)

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
ja: "%s" からセッションを取り込みますか?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
ja: そのようにして、以前のセッションからファイルを持ち越すとあとで書き込む際に使用できます。

en: I_mport Session
ja: セッションの取り込み(_M)

en: Click here to import its contents
ja: ここをクリックするとコンテンツを取り込みます

en: Please wait while the project is loading.
ja: プロジェクトを読み込む間お待ちください。

en: _Cancel Loading
ja: キャンセル(_C)

en: Cancel loading current project
ja: プロジェクトの保存

en: File Renaming
ja: ファイル名の変更

en: _Rename
ja: 変更する(_R)

en: Renaming mode
ja: 名前の変更

en: Files
ja: ファイル

en: Size
ja: サイズ

en: Description
ja: 説明

en: Space
ja: サイズ (容量)

en: The disc in "%s" cannot be ejected
ja: %s にあるディスクを取り出せません

en: _Eject
ja: 取り出す(_E)

en: Eject Disc
ja: ディスクの取り出し

en: Audio files
ja: 音楽ファイル

en: Movies
ja: 動画ファイル

en: No file filtered
ja: フィルターなし

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
ja[0]: ファイルの一覧 (%d 個) を隠す(_F)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
ja[0]: フィルターリングしたファイルの一覧 (%d 個)(_F)

en: Filter Options
ja: フィルターリングのオプション

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
ja: 元に戻したいファイルを選択し "元に戻す" ボタンをクリックしてください

en: Type
ja: 種類

en: _Restore
ja: 元に戻す(_R)

en: Restore the selected files
ja: 選択したファイルを元に戻します

en: _Options…
ja: オプション(_O)…

en: Set the options for file filtering
ja: フィルターリングする際のオプションを指定します

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
ja: 隠しファイルを除く(_H)

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
ja: シンボリックリンクを置き換える(_P)

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
ja: リンク切れのシンボリックリンクを除く(_B)

en: Filtering options
ja: フィルターリングのオプション

en: P_review
ja: プレビュー(_R)

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
ja: 動画や音楽や画像をプレビュー表示します

en: _Show Side Panel
ja: サイド・ペイン(_S)

en: Show a side pane along the project
ja: プロジェクトに対応したサイド・ペインを表示します

en: _Horizontal Layout
ja: 横向きにする(_H)

en: Set a horizontal layout
ja: 横向きのレイアウトにします

en: _Vertical Layout
ja: 縦向きにする(_V)

en: Set a vertical layout
ja: 縦向きのレイアウトにします

en: Click to close the side pane
ja: サイド・ペインを閉じます

en: <Keep current values>
ja: <この値を保持する>

en: Remove silences
ja: 無音部分の削除

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
ja: この情報は CD-TEXT 技術を用いてディスクに書き込まれます (一部の CD プレイヤーで表示できます)。

en: Song titles
ja: タイトル

en: Additional song information
ja: 追加の音楽情報

en: Artist:
ja: 演奏者:

en: Composer:
ja: コンポーザー:

en: Pause length:
ja: ポーズの長さ:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
ja: トラックの後ろに追加するポーズの長さを指定してください

en: Song Information
ja: 楽曲の情報

en: %i × %i pixels
ja: %i × %i ピクセル

note: No Preview view
en: No preview
ja: プレビューなし

en: Error parsing playlist "%s".
ja: プレイリスト ("%s") の解析エラー。

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
ja[0]: %d 曲

en: Select Playlist
ja: プレイリストの選択

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Number of Songs
ja: 楽曲の総数

en: Genre
ja: ジャンル

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Enabled
ja: 有効

en: _About
ja: 情報(_A)

en: C_onfigure
ja: 設定(_O)

en: A_ctivate
ja: 有効にする(_C)

en: Ac_tivate All
ja: すべて有効にする(_T)

en: _Deactivate All
ja: すべて無効にする(_D)

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
ja: %s プラグインのオプション

en: Brasero Plugins
ja: Brasero のプラグイン

en: Save current project
ja: プロジェクトの保存

en: Save _As…
ja: 別名で保存(_A)…

en: Save current project to a different location
ja: プロジェクトを別の場所に保存します

en: _Add Files
ja: ファイルの追加(_A)

en: Add files to the project
ja: 指定したファイルをプロジェクトに追加します

en: _Remove Files
ja: ファイルの削除(_R)

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
ja: プロジェクトのクリア(_M)

en: Remove all files from the project
ja: プロジェクトからすべてのファイルを削除します

en: _Burn…
ja: 書き込む(_B)…

en: Burn the disc
ja: ディスクを書き込みます

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
ja: このプロジェクトにファイルを追加するには、"追加" ボタンをクリックするかこの領域にファイルをドラッグしてください

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
ja: ファイルを削除するには、ファイルを選択して "削除" ボタンをクリックするか "Delete" キーを押してください

en: Estimated project size: %s
ja: おおよそのプロジェクトサイズ: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
ja: プロジェクトのサイズがディスクの容量よりも大きすぎます (オーバーバーンのオプション付きでも)。

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
ja: プロジェクトのサイズがディスクの容量を越えているので、プロジェクトからファイルをいくつか削除する必要があります。
    容量を正しく認識できない 90 分または 100 分の CD-R (W) を利用するためオーバーバーンのオプションが必要な場合は、このオプションを使用するのが良いでしょう。
    注意: このオプションが使えない場合もあります。

en: Start to burn the contents of the selection
ja: 選択したデータの書き込みを開始します

en: Please add songs to the project.
ja: プロジェクトに楽曲を追加してください。

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
ja: 本当に現在のプロジェクトを破棄して新しいプロジェクトを作成しますか?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
ja: 新しくプロジェクトを作成するとすべての変更点が失われます。

en: _Discard Changes
ja: 変更を破棄する(_D)

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
ja: "%s" をディスクに書き込むか、またはデータプロジェクトに追加しますか?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
ja: 新しくプロジェクトを作成するとファイル選択がクリアされます。

en: _Discard File Selection
ja: ファイル選択を破棄(_D)

en: _Keep File Selection
ja: ファイル選択を保持(_K)

en: _Discard Project
ja: 破棄する(_D)

en: Select Files
ja: ファイルの選択

en: Do you really want to empty the current project?
ja: 本当にこのプロジェクトを空にしますか?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
ja: プロジェクトを空にすると、ここで追加したファイルを削除することになり、今までの作業結果が完全に失われてしまいます (但し、実際にファイルシステムから削除するというわけではなく、プロジェクトの一覧から無くなるということです)。

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Add
ja: 追加する(_A)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Data Disc)
ja: Brasero - %s (データディスク)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Audio Disc)
ja: Brasero - %s (音楽用ディスク)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Video Disc)
ja: Brasero - %s (映像用ディスク)

en: Your project has not been saved.
ja: プロジェクトを保存していません。

en: Save the changes of current project before closing?
ja: 閉じる前に現在のプロジェクトの変更点を保存しますか?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
ja: 保存しない場合、変更点はすべて失われます。

en: Cl_ose Without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_O)

en: Save Current Project
ja: プロジェクトの保存

en: Save project as a Brasero audio project
ja: Brasero 音楽プロジェクトとして保存

en: Save project as a plain text list
ja: 通常のファイルとして保存

en: Save project as a PLS playlist
ja: PLS プレイリストとして保存

en: Save project as an M3U playlist
ja: M3U プレイリストとして保存

en: Save project as an XSPF playlist
ja: XSPF プレイリストとしてプロジェクトを保存

en: Save project as an iriver playlist
ja: iriver プレイリストとしてプロジェクトを保存

en: _Cover Editor
ja: ジャケットの編集(_C)

en: Design and print covers for CDs
ja: CD などのジャケットを編集したり印刷します

en: _New Project
ja: 新しいプロジェクト(_N)

en: Create a new project
ja: 新しいプロジェクトを作成します

en: _Empty Project
ja: クリアする(_E)

en: Let you choose your new project
ja: 新しいプロジェクトを選択します

en: New _Audio Project
ja: 新しい音楽プロジェクト(_A)

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
ja: コンピューターやステレオで演奏できる音楽 CD を作成します

en: New _Data Project
ja: 新しいデータプロジェクト(_D)

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
ja: いろいろな種類のデータを格納した読み込み専用の CD/DVD を作成します

en: New _Video Project
ja: 新しい動画プロジェクト(_V)

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
ja: 映像用 DVD や TV のレコーダーで再生できる SVCD を作成します

en: Copy _Disc…
ja: ディスクのコピー(_D)…

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
ja: 音楽 CD やデータ CD/DVD のコピーをハードディスクや別の CD/DVD 上に作成します

en: _Burn Image…
ja: イメージの書き込み(_B)…

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
ja: イメージを CD/DVD に書き込みます

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: Open a project
ja: プロジェクトを開きます

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
ja[0]: %d個のファイルを選択しました (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
ja[0]: %d個のファイルをサポートしています (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
ja[0]: %d個のファイルを追加できます (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
ja[0]: ファイルを追加できません (%i個のファイルを選択済み)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
ja[0]: サポートしているファイルがありません (%i個のファイルを選択済み)

en: No file selected
ja: ファイルが選択されていません

en: Brasero — New Audio Disc Project
ja: Brasero - 新しい音楽用ディスクのプロジェクト

en: Brasero — New Data Disc Project
ja: Brasero - 新しいデータディスクのプロジェクト

en: Brasero — New Video Disc Project
ja: Brasero - 新しい映像用ディスクのプロジェクト

en: Brasero — New Image File
ja: Brasero - 新しいイメージファイル

en: Brasero — Disc Copy
ja: Brasero - ディスクのコピー

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Browse the file system
ja: ファイルシステムを参照

en: Display playlists and their contents
ja: プレイリストとその内容を表示

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
ja: 別の画像を選択してください。

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
ja: 映像用ディスク (%s)

en: Error while loading the project.
ja: プロジェクトの読み込みエラー。

en: The project could not be opened
ja: プロジェクトを開けませんでした

en: The file is empty
ja: ファイルが空です

en: It does not seem to be a valid Brasero project
ja: Brasero プロジェクトではないようです

en: Audi_o project
ja: 音楽プロジェクト(_O)

en: Create a traditional audio CD
ja: 音楽 CD を作成します

en: D_ata project
ja: データプロジェクト(_A)

en: Create a data CD/DVD
ja: データ CD/DVD を作成します

en: _Video project
ja: 動画プロジェクト(_V)

en: Create a video DVD or an SVCD
ja: 映像用 DVD/SVCD を作成します

en: Disc _copy
ja: ディスクのコピー(_C)

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
ja: CD/DVD を丸ごとコピーします

en: Burn _image
ja: イメージの書き込み(_I)

en: Last _Unsaved Project
ja: 保存していないプロジェクト(_U)

en: Load the last project that was not burned and not saved
ja: 書き込みまたは保存を行っていない直近のプロジェクトを読み込みます

en: No recently used project
ja: 最近開いたプロジェクトはありません

en: Create a new project:
ja: 新しいプロジェクトの作成:

en: Recent projects:
ja: 最近開いたプロジェクト:

en: Insert text
ja: 文字を挿入する

en: Delete text
ja: 文字を削除する

en: Substitute text
ja: 文字を置き換える

en: Number files according to a pattern
ja: パターンを指定して通番を付与する

en: Insert number sequence at beginning
ja: 先頭に番号を挿入する

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
ja: 次の文字を

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
ja: 先頭に挿入する

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
ja: 最後に挿入する

en: Delete every occurrence of
ja: 次の文字をすべて削除する

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in brasero * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
ja: :

en: Rename to
ja: 次のパターンにする:

en: No file
ja: ファイルなし

en: Start and stop playing
ja: 再生または停止します

en: Title:
ja: タイトル:

en: Song start:
ja: 曲の開始:

en: Song end:
ja: 曲の終了:

en: Track length:
ja: 演奏時間:

en: Song information for track %02i
ja: トラック %02i の楽曲情報

en: Do you really want to split the track?
ja: 本当にトラックを分割してもよろしいですか?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
ja: トラックを分割すると、新しいトラックの演奏時間が6秒未満になり、残ったパートは無音になります。

en: _Split
ja: 分割する(_S)

en: The track wasn't split.
ja: トラックを分割しませんでした。

en: No silence could be detected
ja: 無音部分を検出できませんでした

en: An error occurred while detecting silences.
ja: 無音部分を検知する際にエラーが発生しました。

en: This will remove all previous results.
ja: これまでのすべての結果を削除します。

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
ja: 自動的に分割する処理をこのまま続行しますか?

en: _Don't split
ja: 分割しない(_D)

en: Do you really want to empty the slices preview?
ja: 分割プレビューを空にしますか?

en: Re_move All
ja: すべて削除(_M)

en: Split Track
ja: トラックの分割

en: M_ethod:
ja: 分割の仕方(_E):

en: Method to be used to split the track
ja: トラックを分割する際の方法を指定してください

en: Split track manually
ja: 手動で分割する

en: Split track in parts with a fixed length
ja: 固定の長さで分割する

en: Split track in a fixed number of parts
ja: 数を固定して分割する

en: Split track for each silence
ja: 無音部分のトラックで分割する

en: _Slice
ja: 分割する(_S)

en: Add a splitting point
ja: クリックするとトラックを分割するポイントを追加します

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
ja: このトラックを何秒単位で分割するか:

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
ja: 秒間隔

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
ja: このトラックを何パートに分割するか:

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
ja: 個のパート

en: Slicing Method
ja: 分割方法

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Mer_ge
ja: 結合する(_G)

en: Merge a selected slice with the next selected one
ja: 分割したパートを選択した次のパーツと結合します

en: Remove the selected slices
ja: 指定したファイルを削除します

en: Clear the slices preview
ja: 分割したプレビューをクリアします

en: _List of slices that are to be created:
ja: 分割したパートの一覧を表示する(_L):

en: Slices Preview
ja: 分割したパートのプレビュー

en: Hours
ja: 時間

en: Minutes
ja: 分

en: Seconds
ja: 秒

en: Frames (1 second = 75 frames)
ja: フレーム数 (1 秒 = 75 フレーム)

en: Open the selected video
ja: 選択した動画を開きます

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
ja: 動画の情報 (開始/終了/作者など) を編集します

en: Remove the selected videos from the project
ja: 指定した動画をプロジェクトから削除します

en: Do you want to search for video files inside the directory?
ja: このフォルダーの中に動画ファイルがあるか調べてみますか?

en: _Search Directory
ja: 検索する(_S)

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
ja:  "%s" は動画プロジェクトに合ったファイルではありません。

en: Please only add files with video content
ja: 動画コンテンツのあるファイルだけ追加してください

en: File is not a valid .desktop file
ja: 妥当な .desktop ファイルではありません

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Starting %s
ja: %sの起動中です

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからドキュメントにはアクセスできません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: ドキュメントの URI を 'Type=Link' な .desktop エントリには渡せません

en: Not a launchable item
ja: 起動可能なアイテムではありません

en: Disable connection to session manager
ja: セッション・マネージャーに接続しない

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: Specify session management ID
ja: セッション管理の ID を指定する

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Please type "%s --help" to see all available options
ja: 利用可能なオプションの一覧を表示する場合は %s --help を実行してください
