evince - en to tr translation catalogue (353 entries)

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
tr: Çizgi romanın sıkıştırmasını açmak için “%s” komutu başlatılırken hata: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
tr: Çizgi roman sıkıştırması açmak için “%s” komutu başarısız oldu.

en: The command “%s” did not end normally.
tr: Komut “%s” normal olarak bitirilemedi.

en: Not a comic book MIME type: %s
tr: Bir çizgi roman MIME türü değil: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
tr: Bu tür çizgi roman sıkıştırması açmak için uygun komut bulunamıyor

en: File corrupted
tr: Dosya bozulmuş

en: No files in archive
tr: Arşivde hiçbir dosya yok

en: No images found in archive %s
tr: %s arşivinde hiçbir resim bulunamadı

en: There was an error deleting “%s”.
tr: “%s” silerken hata oldu.

en: Error %s
tr: Hata %s

en: Comic Books
tr: Çizgi Romanlar

en: DjVu document has incorrect format
tr: DjVu belgesinin geçersiz bir biçime sahip

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
tr: Bu belge birkaç dosyadan oluşmuş. Bu dosyalardan bir ya da daha fazlasına erişilemiyor.

en: DjVu Documents
tr: DjVu Belgeleri

en: DVI document has incorrect format
tr: DVI belgesi geçersiz biçime sahip

en: DVI Documents
tr: DVI Belgeleri

en: This work is in the Public Domain
tr: Bu çalışma Kamu Malıdır

note: translators: this is the document security state
en: Yes
tr: Evet

note: translators: this is the document security state
en: No
tr: Hayır

en: Type 1
tr: Tür 1

en: Type 1C
tr: Tür 1C

en: Type 3
tr: Tür 3

en: Type 1 (CID)
tr: Tür 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
tr: Tür 1C (CID)

en: Unknown font type
tr: Bilinmeyen yazıtipi türü

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
tr: Bu belgede gömülü olmayan ve Standart 14 PDF yazıtiplerinden farklı yazıtipleri bulunur. Eğer fontconfig tarafından seçilen yedek yazıtipleri PDF'yi oluşturmak için kullanılan yazıtipleriyle aynı değilse, belge doğru görüntülenemeyebilir.

en: All fonts are either standard or embedded.
tr: Tüm yazıtipleri ya standart ya da gömülü.

en: No name
tr: İsimsiz

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
tr: Hiçbiri

en: Embedded subset
tr: Gömülü alt küme

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Not embedded
tr: Gömülü değil

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
tr:  (Standart 14 Yazıtipinden Biri)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
tr:  (Standart 14 Yazıtipinden Biri Değil)

en: Encoding
tr: Kodlanıyor

en: Substituting with
tr: Yerine koyulan:

en: PDF Documents
tr: PDF Belgeleri

en: Failed to load document “%s”
tr: "%s" belgesi yüklenirken başarısız olundu

en: Failed to save document “%s”
tr: "%s" belgesi yüklenirken başarısız olundu

en: PostScript Documents
tr: PostScript Belgeleri

en: Invalid document
tr: Geçersiz döküman

en: TIFF Documents
tr: TIFF Belgeleri

en: XPS Documents
tr: XPS Belgeleri

en: File is not a valid .desktop file
tr: Dosya geçerli bir .desktop dosyası değil

note: translators: 'Version' is from a desktop file, and * should not be translated. '%s' would probably be a * version number.
en: Unrecognized desktop file Version '%s'
tr: Algılanamayan masaüstü dosyası Sürüm '%s'

en: Starting %s
tr: %s başlatılıyor

en: Application does not accept documents on command line
tr: Uygulama komut satırında belgeleri kabul etmiyor

en: Unrecognized launch option: %d
tr: Algılanamayan başlama seçeneği: %d

note: translators: The 'Type=Link' string is found in a * desktop file, and should not be translated.
en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
tr: Belge URI'leri bir 'Tür=Bağ' masaüstü girişine geçilemiyor

en: Not a launchable item
tr: Başlatılabilir bir öğe değil

en: Disable connection to session manager
tr: Oturum yöneticisine bağlantıyı kapat

en: Specify file containing saved configuration
tr: Kayıtlı yapılandırmayı içeren dosyayı belirtin

en: FILE
tr: DOSYA

en: Specify session management ID
tr: Oturum yönetim ID'sini belirtin

en: Session management options:
tr: Oturum yönetim seçenekleri:

en: Show session management options
tr: Oturum yönetim seçeneklerini göster

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
tr: Belge Görüntüleyici

en: View multi-page documents
tr: Çok sayfalı belgeleri göster

en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;
tr: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;belge;sunum;

en: Print Preview
tr: Baskı Önizleme

en: Preview before printing
tr: Yazdırmadan önce önizle

en: Override document restrictions
tr: Belge sınırlamalarını değiştir

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
tr: Kopyalama ya da yazdırma gibi belge sınırlarlamalarını değiştir.

en: Automatically reload the document
tr: Belgeyi otomatik olarak yeniden yükle

en: The document is automatically reloaded on file change.
tr: Dosya değiştirildiğinde belge otomatik olarak yeniden yüklenir.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
tr: Bir belge açmak ya da kaydetmek için son kullanılan dizinin URI adresi

en: The URI of the directory last used to save a picture
tr: Bir resim kaydetmek için son kullanılan dizinin URI adresi

en: Page cache size in MiB
tr: Sayfa önbelleğinin MiB olarak boyutu

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
tr: İşlenmiş sayfaların önbelleğe alınmasında kullanılacak en yüksek boyut, en yüksek yakınlaştırma seviyesini sınırlar.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
tr: Kullanıcının imleç taramasını etkinleştirmek istediğini onaylamak için bir iletişim penceresi göster.

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
tr: "%s" eki kaydedilemedi: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
tr: "%s" eki açılamadı: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
tr: "%s" eki açılamadı

en: File type %s (%s) is not supported
tr: Dosya türü %s (%s) desteklenmiyor

en: Unknown MIME Type
tr: Bilinmeyen MIME Türü

en: All Documents
tr: Tüm Belgeler

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Failed to create a temporary file: %s
tr: Geçici bir dosya oluşturma başarısız oldu: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
tr: Geçici bir dizin oluşturma başarısız oldu: %s

en: (%d of %d)
tr: (%d / %d)

en: of %d
tr: / %d

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Failed to print page %d: %s
tr: Sayfa %d yazdırırken başarısız oldu: %s

note: Initial state
en: Preparing to print…
tr: Yazdırmaya hazırlanıyor...

en: Finishing…
tr: Tamamlanıyor...

en: Printing page %d of %d…
tr: Yazdırılan sayfa %d / %d...

en: PostScript is not supported by this printer.
tr: Bu yazıcıda PostScript desteklenmiyor.

en: Invalid page selection
tr: Geçersiz sayfa seçimi

en: Warning
tr: Uyarı

en: Your print range selection does not include any pages
tr: Yazdırma aralığı seçiminiz hiçbir sayfa içermiyor

note: translators: Title of the print dialog translators: Print document currently shown in the Print Preview window
en: Print
tr: Yazdır

en: Page Scaling:
tr: Sayfa Ölçeklendirme:

en: Shrink to Printable Area
tr: Basılabilir Alana Küçült

en: Fit to Printable Area
tr: Basılabilir Alana Sığdır

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
tr: Belge sayfalarını, seçilen yazıcı sayfasına sığacak şekilde ölçeklendir. Aşağıdakilerden birini seçin:
    
    • "Yok": Sayfa ölçeklendirmesi yapılmaz.
    
    • "Yazdırılabilir Alana Küçült": Yazdırılabilir alandan daha büyük belge sayfaları, yazıcı sayfasının yazdırılabilir alanına sığacak şekilde küçültülür.
    
    • "Yazdırılabilir Alana Sığdır": Belge sayfaları yazıcı sayfasının yazdırılabilir alanına sığacak şekilde gerektiği kadar büyütülür ya da küçültülür.

en: Auto Rotate and Center
tr: Otomatik Döndür ve Ortala

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
tr: Her sayfanın yazıcı sayfası yönelimini, belge sayfasının yönelimine uyacak şekilde döndürür. Belge sayfaları yazıcı sayfası içinde ortalanır.

en: Select page size using document page size
tr: Sayfa boyutu belgenin boyutu kullanılarak seçilsin

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
tr: Etkinleştirildiğinde her sayfa, belge sayfası ile aynı boyuttaki kağıda yazdırılır.

en: Page Handling
tr: Sayfa İşleme

en: Scroll Up
tr: Yukarı Kaydır

en: Scroll Down
tr: Aşağı Kaydır

en: Scroll View Up
tr: Görünümü Yukarı Kaydır

en: Scroll View Down
tr: Görünümü Aşağı Kaydır

en: Document View
tr: Belge Görünümü

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page
tr: Sayfaya git

en: Find
tr: Bul

en: Go to page %s
tr: %s sayfasına git

en: Go to %s on file “%s”
tr: "%2$s" dosyasındaki %1$s konumuna git

en: Go to file “%s”
tr: "%s" dosyasına git

en: Launch %s
tr: %s başlat

en: Jump to page:
tr: Sayfaya git:

en: End of presentation. Click to exit.
tr: Sunumun sonu. Çıkmak için Esc'ye basın.

en: Delete the temporary file
tr: Geçici dosyayı sil

en: Print settings file
tr: Ayar dosyasını yazdır

en: GNOME Document Previewer
tr: GNOME Belge Önizleyici

en: Failed to print document
tr: Belge yazdırılırken başarısız olundu.

en: The selected printer '%s' could not be found
tr: Seçilen yazıcı '%s' bulunamadı

note: Go menu
en: _Previous Page
tr: _Önceki Sayfa

en: Go to the previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: _Next Page
tr: S_onraki Sayfa

en: Go to the next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Enlarge the document
tr: Belgeyi genişlet

en: Shrink the document
tr: Belgeyi daralt

en: Print this document
tr: Bu belgeyi yazdır

en: Fit Pa_ge
tr: _Sayfayı Sığdır

en: Make the current document fill the window
tr: Geçerli belge pencereyi doldursun

en: Fit _Width
tr: _Genişliğe Sığdır

en: Make the current document fill the window width
tr: Geçerli belge genişliği pencereyi doldursun

en: Page
tr: Sayfa

en: Select Page
tr: Sayfa Seç

en: Document
tr: Belge

en: Title:
tr: Başlık:

en: Location:
tr: Konum:

en: Subject:
tr: Konu:

en: Author:
tr: Yazan:

en: Keywords:
tr: Anahtar Kelimeler:

en: Producer:
tr: Üretici:

en: Creator:
tr: Oluşturucu:

en: Created:
tr: Oluşturulma:

en: Modified:
tr: Değiştirilme:

en: Number of Pages:
tr: Sayfa Sayısı:

en: Optimized:
tr: Optimize:

en: Format:
tr: Biçim:

en: Security:
tr: Güvenlik:

en: Paper Size:
tr: Kağıt Boyutu:

note: Translate to the default units to use for presenting * lengths to the user. Translate to default:inch if you * want inches, otherwise translate to default:mm. * Do *not* translate it to "predefinito:mm", if it * it isn't default:mm or default:inch it will not work
en: default:mm
tr: varsayılan:mm

en: %.2f × %.2f inch
tr: %.2f × %.2f inç

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
tr: %s, Düşey (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
tr: %s, Yatay (%s)

en: _Whole Words Only
tr: Sadece _Tam Sözcükler

en: C_ase Sensitive
tr: Bü_yük/Küçük Harf Duyarlı

en: Find options
tr: Bulma seçenekleri

en: Find previous occurrence of the search string
tr: Arama dizgisinin bulunduğu bir önceki yeri bul

en: Find next occurrence of the search string
tr: Arama dizgisinin bulunduğu bir sonraki yeri bul

en: Icon:
tr: Simge:

en: Note
tr: Not

en: Comment
tr: Yorum

en: Key
tr: Anahtar

en: Help
tr: Yardım

en: New Paragraph
tr: Yeni Paragraf

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Insert
tr: Ekle

en: Cross
tr: Çapraz Çizgi

en: Circle
tr: Çember

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Annotation Properties
tr: Açıklama Özellikleri

en: Color:
tr: Renk:

en: Style:
tr: Stil:

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Opaque
tr: Işıkgeçirmez

en: Initial window state:
tr: Pencere başlangıç durumu:

en: Open
tr: Aç

en: Close
tr: Kapat

en: Go to previous history item
tr: Önceki geçmiş ögesine git

en: Go to next history item
tr: Sonraki geçmiş ögesine git

en: Password for document %s
tr: %s belgesi için parola

note: Create tree view
en: Loading…
tr: Yükleniyor...

en: Open a recently used document
tr: Mevcut bir belgeyi aç

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
tr: Bu belge kilitli ve sadece doğru parola girilerek okunabilir.

en: _Unlock Document
tr: Belge _Kilidini Kaldır

en: Enter password
tr: Parola girin

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
tr: "%s" belgesi kilitli ve açılabilmesi için önce paralo gerekiyor.

en: Password required
tr: Parola gerekli

en: _Password:
tr: _Parola:

en: Forget password _immediately
tr: _Parolayı hemen unut

en: Remember password until you _log out
tr: Çıkış yapana kadar parolayı hatır_la

en: Remember _forever
tr: _Her zaman hatırla

en: Properties
tr: Özellikler

en: General
tr: Genel

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: Document License
tr: Belge Lisansı

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Gathering font information… %3d%%
tr: Yazı tipi bilgisi alınıyor... %%%3d

en: Usage terms
tr: Kullanım şartları

en: Text License
tr: Metin Lisansı

en: Further Information
tr: Daha Fazla Bilgi

en: List
tr: Liste

en: Annotations
tr: Açıklamalar

en: Text
tr: Metin

en: Add text annotation
tr: Açıklama metni ekle

en: Add
tr: Ekle

en: Document contains no annotations
tr: Belge hiçbir açıklama içermiyor

en: Page %d
tr: Sayfa %d

en: Attachments
tr: Ekler

en: _Open Bookmark
tr: Yer İmini _Aç

en: _Rename Bookmark
tr: Ye_r İmini Yeniden Adlandır

en: _Remove Bookmark
tr: Ye_r İmini Sil

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Layers
tr: Katmanlar

en: Print…
tr: Yazdır...

en: Index
tr: İçindekiler

en: Thumbnails
tr: Küçük Resimler

en: Supported Image Files
tr: Desteklenen Resim Dosyaları

en: The document contains no pages
tr: Belge hiçbir sayfa içermiyor

en: The document contains only empty pages
tr: Belge sadece boş sayfaları içeriyor

en: Unable to open document “%s”.
tr: “%s” belgesi açılamıyor.

en: Loading document from “%s”
tr: “%s” konumundan belge yükleniyor

en: Downloading document (%d%%)
tr: Belge indiriliyor (%%%d)

en: Failed to load remote file.
tr: Uzaktaki dosya yüklenemedi.

en: Reloading document from %s
tr: Belge %s konumundan yeniden yükleniyor

en: Failed to reload document.
tr: Belge yeniden yüklenirken başarısız oldu.

en: Open Document
tr: Belge Aç

en: Saving document to %s
tr: Belge %s konumuna kaydediliyor

en: Saving attachment to %s
tr: Ek %s konumuna kaydediliyor

en: Saving image to %s
tr: Resim %s konumuna kaydediliyor

en: The file could not be saved as “%s”.
tr: Dosya “%s” olarak kaydedilemedi.

en: Uploading document (%d%%)
tr: Belge gönderiliyor (%%%d)

en: Uploading attachment (%d%%)
tr: Ek gönderiliyor (%%%d)

en: Uploading image (%d%%)
tr: Resim gönderiliyor (%%%d)

en: Save a Copy
tr: Bir Kopya Kaydet

en: Could not send current document
tr: Geçerli belge gönderilemedi

en: Could not open the containing folder
tr: Bulunduğu klasör açılamadı

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
tr[0]: %d sırada bekleyen görev

en: Printing job “%s”
tr: “%s” işi yazdırılıyor

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
tr: Belge, doldurulmuş form alanları içeriyor. Eğer bir kopyasını kaydetmezseniz, yapılan değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
tr: Belge yeni veya değiştirilmiş açıklamalar içeriyor. Eğer bir kopyasını kaydetmezseniz, yapılan değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
tr: Kapatmadan önce “%s” dosyasının bir kopyası kaydedilsin mi?

en: Close _without Saving
tr: Ka_ydetmeden Kapat

en: Save a _Copy
tr: Bir Kopya _Kaydet

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
tr: Kapatmadan önce yazdırma görevi “%s” tamamlanması beklensin mi?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
tr[0]: Etkin %d yazdırma görevi var. Kapatmadan önce yazdırma işleminin bitmesi beklensin mi?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
tr: Eğer pencereyi kapatırsanız bekleyen yazdırma görevleri yazdırılmayacak.

en: Cancel _print and Close
tr: _Yazdırmayı İptal Et ve Kapat

en: Close _after Printing
tr: Yazdırdıktan _sonra Kapat

en: Running in presentation mode
tr: Sunum kipinde çalışıyor

en: Document Viewer
    Using %s (%s)
tr: Belge Görüntüleyici.
    %s (%s) kullanılıyor

en: Evince is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Evince özgür yazılımdır; onu Özgür Yazılım Vakfı tarafındanyayınlanan GNU Genel Kamul Lisansı 2. sürümü ya da (tercihen) daha sonraki sürümleri koşullarında yeniden dağıtabilir ya dadeğistirebilirsiniz.

en: Evince is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: Evince kullanışlı olması umuduyla dağıtılmaktadır,ama herhangi bir GARANTİ içermez, SATILABİLİRLİKya da HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUK için GARANTİ ima etmez.Ayrıntılı bilgi için GNU Genel Kamu Lisansını inceleyin.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Evince; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
tr: Evince ile birlikte GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını almış olmalısınız. Aksi halde bu adrese yazılı olarak bildirin: Free Software Foundation, Inc.,59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: © 1996–2012 The Evince authors
tr: © 1996-2012 Evince geliştiricileri

note: TRANS: Sometimes this could be better translated as "%d hit(s) on this page".  Therefore this string contains plural cases.
en: %d found on this page | %d found on this page
tr[0]: Bu sayfada %d bulundu

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: %3d%% remaining to search
tr: Arama için %%%2d kaldı

en: Enable caret navigation?
tr: İmleç taraması etkinleştirilsin mi?

en: _Enable
tr: _Etkinleştir

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation on?
tr: F7'ye basmak imleç taramasını açar veya kapatır. Bu özellik metin dosyalarında hareket ettirilebilen bir imleç gösterir ve bu sayede klavyenizi kullanarak sayfada dolanabilir ve metin seçebilirsiniz. İmleç taramasını etkinleştirmek istiyor musunuz?

en: Don't show this message again
tr: Bu iletiyi tekrar gösterme

en: _Bookmarks
tr: _Yer İmleri

en: _Recent
tr: _Son Zamanlarda Kullanılan

note: File menu
en: _Open…
tr: _Aç...

en: Open an existing document
tr: Mevcut bir belgeyi aç

en: Op_en a Copy
tr: B_ir Kopya Aç

en: Open a copy of the current document in a new window
tr: Mevcut belgenin bir kopyasını yeni bir pencerede aç

en: _Save a Copy…
tr: Bir Kopya _Kaydet...

en: Save a copy of the current document
tr: Mevcut belgenin bir kopyasını kaydet

en: Send _To…
tr: _Gönder…

en: Send current document by mail, instant message…
tr: Geçerli belgeyi e-posta, anlık ileti, vb. ile gönder…

en: Open Containing _Folder
tr: Bulunduğu Klas_örü Aç

en: Show the folder which contains this file in the file manager
tr: Bu dosyanın içinde bulunduğu klasörü dosya yöneticisinde göster

en: _Print…
tr: _Yazdır...

en: P_roperties
tr: Ö_zellikler

en: Select _All
tr: Tü_münü Seç

en: Rotate _Left
tr: _Sola Çevir

en: Rotate _Right
tr: S_ağa Çevir

en: Save Current Settings as _Default
tr: Şu Anda Kullanılan Ayarları _Öntanımlı olarak Kaydet

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: Reload the document
tr: Belgeyi yeniden yükle

en: Auto_scroll
tr: Otomatik k_aydır

en: _First Page
tr: _İlk Sayfa

en: Go to the first page
tr: İlk sayfaya git

en: _Last Page
tr: _Son Sayfa

en: Go to the last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to Pa_ge
tr: Sayfaya _Git

en: Go to Page
tr: Sayfaya Git

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark
tr: Yer İmi _Ekle

en: Add a bookmark for the current page
tr: Geçerli sayfa için yer imi ekle

en: _About
tr: _Hakkında

note: Toolbar-only
en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekranı Terket

en: Leave fullscreen mode
tr: Tam ekran kipini terket

en: Start Presentation
tr: Sunum Başlat

en: Start a presentation
tr: Bir sunum başlat

note: View Menu
en: Side _Pane
tr: Yan _Panel

en: Show or hide the side pane
tr: Yan paneli göster ya da gizle

en: _Continuous
tr: _Ardarda

en: Show the entire document
tr: Tüm belgeyi göster

en: _Dual
tr: _İkili

en: Show two pages at once
tr: Bir defada iki sayfa göster

en: _Odd Pages Left
tr: Tek sayfalar s_olda

en: Show odd pages on the left in dual mode
tr: İkili kipte tek sayfaları solda göster

en: _Fullscreen
tr: _Tam ekran

en: Expand the window to fill the screen
tr: Pencereyi, ekranı dolduracak kadar genişlet

en: Pre_sentation
tr: _Sunum

en: Run document as a presentation
tr: Belgeyi sunum olarak çalıştır

en: _Inverted Colors
tr: Ters Çevr_ilmiş Renkler

en: Show page contents with the colors inverted
tr: Sayfa içeriğini renkleri ters çevrilmiş olarak göster

en: _Find…
tr: _Bul...

en: Find a word or phrase in the document
tr: Bir sözcüğü ya da tamlamayı belgede ara

note: Links
en: _Open Link
tr: _Bağ Aç

en: _Go To
tr: _Git

en: Open in New _Window
tr: Yeni _Pencerede Aç

en: _Copy Link Address
tr: _Bağ Adresini Kopyala

en: _Save Image As…
tr: _Resmi Farklı Kaydet...

en: Copy _Image
tr: Resmi K_opyala

en: Annotation Properties…
tr: Açıklama Özellikleri...

en: _Open Attachment
tr: Ekleri _Aç

en: _Save Attachment As…
tr: Ekleri _Farklı Kaydet...

en: _Automatic
tr: _Otomatik

en: Zoom
tr: Yakınlık

en: Adjust the zoom level
tr: Yakınlık seviyesini ayarla

en: History
tr: Geçmiş

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Open Folder
tr: Klasörü Aç

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Send To
tr: Gönder

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Previous
tr: Önceki

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Next
tr: Sonraki

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Unable to launch external application.
tr: Harici uygulama başlatılamadı.

en: Unable to open external link
tr: Harici bağ açılamadı

en: Couldn't find appropriate format to save image
tr: Resmi kaydetmek için uygun biçim bulunamadı

en: The image could not be saved.
tr: Görüntü kaydedilemedi.

en: Save Image
tr: Görüntüyü Kaydet

en: Unable to open attachment
tr: Ek açılamadı

en: The attachment could not be saved.
tr: Ek kaydedilemedi.

en: Save Attachment
tr: Ekleri Kaydet

en: %s — Password Required
tr: %s — Parola Gerekli

en: GNOME Document Viewer
tr: GNOME Belge Görüntüleyici

en: The page label of the document to display.
tr: Gösterilecek belgenin sayfa etiketi.

en: PAGE
tr: SAYFA

en: The page number of the document to display.
tr: Gösterilecek belgenin sayfa numarası.

en: NUMBER
tr: NUMARA

en: Named destination to display.
tr: Gösterilecek isimlendirilmiş hedef.

en: Run evince in fullscreen mode
tr: Evince'i tam ekran kipinde çalıştır

en: Run evince in presentation mode
tr: Evince'i sunum kipinde çalıştır

en: Run evince as a previewer
tr: Evince'i ön izleyici olarak çalıştır

en: The word or phrase to find in the document
tr: Bir sözcüğü ya da tamlamayı belgede ara

en: STRING
tr: DİZGİ

en: [FILE…]
tr: [DOSYA...]

en: _Help
tr: _Yardım
