hello-2.7 - en to da translation catalogue (29 entries)

en: %s: extra operand: %s
da: %s: ekstra operand: %s

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: hello, world
da: hej verden

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
da: +---------------+
    | Hej verden!   |
    +---------------+

en: Hello, world!
da: Hej verden!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
da: Brug: %s [TILVALG]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
da: Udskriv en venlig, tilpasselig hilsen.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
da:   -h, --help          vis denne hjælpetekst og afslut
      -v, --version       vis programversion og afslut

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
da:   -t, --traditional   brug traditionel format for hilsen
      -n, --next-generation   brug næste-generations hilsnings-format
      -g, --greeting=TEKST     brug TEKST som hilsenen

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
da: Rapportér fejl til %s. Rapportér fejl med danske oversættelser til <dansk@dansk-gruppen.dk>

en: Report %s bugs to: %s
da: Rapportér %s fejl til: %s. Rapportér fejl med danske oversættelser til <dansk@dansk-gruppen.dk>

en: %s home page: <%s>
da: %s hjemmeside <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
da: %s hjemmeside: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
da: Generel hjælp til brug af GNU-programmer: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: Ophavsret © %s Free Software Foundation, Inc.
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Dette er frit programmel: du må gerne ændre og redistribuere det.
    Der er ikke nogen GARANTIER, i det omfang loven tillader dette.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '--%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
da: %s: tilvalg '--%s' kræver et argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
da: %s: ukendt tilvalg '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
da: %s: ukendt tilvalg '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt tilvalg - %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: tilvalg kræver et argument - '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
da: %s: tilvalg '-W %s' er flertydigt

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '-W %s' tillader ikke et argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
da: %s: tilvalg '-w %s' kræver et argument

en: write error
da: skrivefejl

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
da: '

en: memory exhausted
da: hukommelse er opbrugt
