hello 2.7 - en to el translation catalogue (30 entries)

en: %s: extra operand: %s
el: %s: επιπλέον τελεστής: %s

en: Try `%s --help' for more information.
el: Δοκιμάστε `%s --help' για περισσότερες πληροφορίες.

en: hello, world
el: γειά σου, κόσμε

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
el: +------------------+
    | Γεια σου, κόσμε! |
    +------------------+

en: Hello, world!
el: Γεια σου, κόσμε!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
el: Εκτύπωσε ένα φιλικό, προσαρμόσιμο χαιρετισμό.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
el:   -h, --help          εμφάνιση αυτής της βοήθειας και τερματισμός
      -v, --version       εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και τερματισμός

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
el:   -t, --traditional       χρήση παραδοσιακής μορφής χαιρετισμού
      -n, --next-generation   χρήση μορφής χαιρετισμού επόμενης γενεάς
      -g, --greeting=TEXT     χρήση κειμένου TEXT ως μήνυμα χαιρετισμού

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
el: Αναφορά σφαλμάτων στο: %s

en: Report %s bugs to: %s
el: Αναφορά %s σφαλμάτων στο: %s

en: %s home page: <%s>
el: %s ιστοσελίδα: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
el: %s ιστοσελίδα: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
el: Γενική βοήθεια για να χρησιμοποιήσετε το λογισμικό GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
el: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Άδεια χρήσης GPLv3+: GNU GPL έκδοση 3 ή μεταγενέστερη <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό: Είστε ελεύθεροι να το αλλάξετε και να το αναδιανέμετε.
    Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ στην έκταση που επιτρέπεται από το νόμο.

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή '--%s' δεν δέχεται ορίσματα

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή '%c%s' δεν δέχεται ορίσματα

en: %s: option '--%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή '--%s' απαιτεί όρισμα

en: %s: unrecognized option '--%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
el: %s: μη έγκυρη επιλογή -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
el: %s: η επιλογή απαιτεί ένα όρισμα -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή '-W %s' είναι δοφορούμενη

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή '-W %s' δεν δέχεται ορίσματα

en: %s: option '-W %s' requires an argument
el: %s: η επιλογή '-W %s' απαιτεί όρισμα

en: write error
el: σφάλμα εγγραφής

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
el: «

en: '
el: »

en: memory exhausted
el: η ιδεατή μνήμη εξαντλήθηκε
