GNU hello 2.1.1 - en to fa translation catalogue (5 entries)

en: Try `%s --help' for more information.
fa: برای اطلاعات بیشتر «%s --help» را امتحان کنید.

en: hello, world
fa: سلام بر همه

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
fa: ‏‎╔══════════════╗‎
    ║ سلام بر همه! ║
    ‏‎╚══════════════╝‎

en: Hello, world!
fa: سلام بر همه!

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
fa: ‏  -h‏، --help‏              این راهنما را نشان می‌دهد و خارج می‌شود
    ‏  -v‏، --version‏            شماره‌ی نسخه را نشان می‌دهد و خارج می‌شود
