GNU hello 2.0.50 - en to fr translation catalogue (5 entries)

en: Try `%s --help' for more information.
fr: Pour plus d'informations, faire: « %s --help ».

en: hello, world
fr: Bonjour, le monde.

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
fr: +--------------------+
    | Bonjour, le monde! |
    +--------------------+

en: Hello, world!
fr: Bonjour, le monde!

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
fr:   -h, --help          afficher l'aide-mémoire
      -v, --version       afficher le nom et la version du logiciel
