kcmkeys - en to da translation catalogue (26 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, components_label)
en: Select the Components to Export
da: Vælg komponenter der skal eksporteres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, components)
en: Components
da: Komponenter

en: You are about to reset all shortcuts to their default values.
da: Du er ved at nulstille alle genveje til deres standardværdier.

en: Reset to defaults
da: Nulstil til standard

en: Current Component
da: Aktuel komponent

en: All Components
da: Alle komponenter

en: Import Scheme...
da: Importér skema...

en: Export Scheme...
da: Eksportér skema...

en: Set All Shortcuts to None
da: Sæt alle genveje til ingen

en: Remove Component
da: Fjern komponent

en: Component '%1' is currently active. Only global shortcuts currently not active will be removed from the list.
    All global shortcuts will reregister themselves with their defaults when they are next started.
da: Komponenten "%1" er aktuelt aktiv. Kun globale genveje som ikke aktuelt er aktive kan fjernes fra listen.
    Alle globale genveje vil genregistrere sig med standardindstillinger når de startes næste gang.

en: Remove component
da: Fjern komponent

en: Are you sure you want to remove the registered shortcuts for component '%1'? The component and shortcuts will reregister themselves with their default settings when they are next started.
da: Vil du virkelig fjerne de registrerede genveje for komponenten "%1"? Komponenten og genveje vil genregistrere sig med deres standardindstillinger næste gang de startes.

en: Your current changes will be lost if you load another scheme before saving this one
da: Dine nuværende ændringer vil gå tabt hvis du indlæser et andet skema før du gemmer dette

en: Load Shortcut Scheme
da: Indlæs genvejsskema

en: Load
da: Indlæs

en: This file (%1) does not exist. You can only select local files.
da: Denne fil (%1) eksisterer ikke. Du kan kun vælge lokal filer.

en: Message: %1
    Error: %2
da: Besked: %1
    Fejl: %2

en: Failed to contact the KDE global shortcuts daemon
da: Kunne ikke kontakte KDE's globale genvejsdæmon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: KDE component:
da: KDE-komponent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (KDialog, SelectSchemeDialog) i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KUrlRequester, m_url)
en: Select Shortcut Scheme
da: Vælg et genvejsskema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Select one of the standard KDE shortcut schemes
da: Vælg en af KDE's standard genvejsskemaer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Standard scheme:
da: &Standardskema:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Select a shortcut scheme file
da: Vælg en genvejsskemafil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Path:
da: &Sti:
