gnome-screensaver - en to bs translation catalogue (54 entries)

en: Causes the screensaver to exit gracefully
bs: Čini da čuvar ekrana bude zaustavljen prirodno

en: Query the state of the screensaver
bs: Ispitaj stanje čuvara ekrana

en: Query the length of time the screensaver has been active
bs: Ispituj vrijeme za koje je čuvar ekrana bio aktivan

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
bs: Govori pokrenutom procesu čuvara ekrana da odmah zaključa ekran

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
bs: Uključi čuvara ekrana (očisti ekran)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
bs: Ako je čuvar ekrana prisutan, prekini ga (vrati pređašnju sliku na ekranu)

en: Version of this application
bs: Verzija ovog programa

en: The screensaver is active
bs: Чувар екрана је покренут

en: The screensaver is inactive
bs: Čuvar ekrana je isključen

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
bs[0]: Čuvar ekrana je aktivan %d sekundu.
bs[1]: Čuvar ekrana je aktivan %d sekunde.
bs[2]: Čuvar ekrana je aktivan %d sekundi.

en: The screensaver is not currently active.
bs: Čuvar ekrana je trenutno zaustavljen.

en: Show debugging output
bs: Prikaži ispis za traženje grešaka

en: Show the logout button
bs: Prikaži dugme za odjavu

en: Command to invoke from the logout button
bs: Naredba koja se poziva pritiskom na dugme za odjavu

en: Show the switch user button
bs: Prikaži dugme za promjenu korisnika

en: Message to show in the dialog
bs: Poruka za prikaz u prozorčetu

note: Translators: This is the example input for the --status-message command line option. Translators: This is the example input for the --away-message command line option.
en: MESSAGE
bs: PORUKA

en: Not used
bs: Nije u upotrebi

note: login: is whacked always translate to Username:
en: Username:
bs: Korisničko ime:

en: Password:
bs: Šifra:

en: You are required to change your password immediately (password aged)
bs: Morate odmah promijeniti Vašu lozinku (zastarjela lozinka)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
bs: Morate odmah promijeniti Vašu lozinku (administrator je naredio)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
bs: Vaš nalog je istekao; molim kontaktirajte administratora sistema

en: No password supplied
bs: Lozinka nije unijeta

en: Password unchanged
bs: Lozinka nije izmijenjena

en: Cannot get username
bs: Ne mogu da dobijem korisničko ime

en: Retype new Unix password:
bs: Ponovite Unixovu lozinku:

en: Enter new Unix password:
bs: Unesite novu Unixovu lozinku:

en: (current) Unix password:
bs: (trenutna) Unixova lozinka:

en: Error while changing NIS password.
bs: Greška pri izmjeni NIS lozinke.

en: You must choose a longer password
bs: Morate sa odaberete dužu lozinku

en: Password has been already used. Choose another.
bs: Lozinka je već u upotrebi. Izaberite drugu.

en: You must wait longer to change your password
bs: Morate da čekate duže za promjenu Vaše šifre

en: Sorry, passwords do not match
bs: Lozinke se ne poklapaju

en: Checking…
bs: Provjeravam…

en: Authentication failed.
bs: Identifikacija neuspjela.

en: Don't become a daemon
bs: Nemoj biti pozadinski proces

en: Enable debugging code
bs: Omogući ispis za traženje grešaka

en: Screensaver
bs: Čuvar ekrana

en: Launch screensaver and locker program
bs: Pokreće čuvara ekrana i program za zaključavanje ekrana

en: Unable to establish service %s: %s
bs: Ne mogu da postavim uslužni program %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
bs: Ne mogu da postavim PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
bs: Neisipravna lozinka

en: Not permitted to gain access at this time.
bs: Pristup u ovo vrijeme nije dozvoljen.

en: No longer permitted to access the system.
bs: Više nemate dozvolu za pristup sistemu.

en: failed to register with the message bus
bs: neuspjela prijava na magistralu poruka

en: not connected to the message bus
bs: nije povezan na magistralu poruka

en: screensaver already running in this session
bs: čuvar ekrana je već pokrenut u ovoj sesiji

en: Time has expired.
bs: Vrijeme je isteklo.

en: You have the Caps Lock key on.
bs: Pritisnuli ste taster za sva velika slova.

en: S_witch User…
bs: Promijeni _korisnika…

en: Log _Out
bs: Odja_va

en: _Unlock
bs: Ot_ključaj

en: _Password:
bs: _Lozinka:
