kalarm - en to ar translation catalogue (18 entries)

en: KAlarm
ar: برنامج المنبه KAlarm

en: Personal alarm message, command and email scheduler for KDE
ar: منبه رسائل شخصي ومجدول أوامر وبريد الكتروني ل KDE

en: Prompt for confirmation when alarm is acknowledged
ar: إعلام التأكيد عند استلام التنبيه

en: Attach file to email (repeat as needed)
ar: أرفق ملف إلى البريد الإلكتروني (كرر كما يلزم)

en: Blind copy email to self
ar: نسخة كربون من البريد إلى نفسي

en: Beep when message is displayed
ar: صفَر عند عرض الرسالة

en: Message background color (name or hex 0xRRGGBB)
ar: لون خلفية الرسالة (اسم أو رقم سادس عشري 0xRRGGBB)

en: Message foreground color (name or hex 0xRRGGBB)
ar: لون مقدمة الرسالة (اسم أو رقم سادس عشري 0xRRGGBB)

en: Cancel alarm with the specified event ID
ar: إلغي التنبيه مع هوية الحدث المحدد

en: Execute a shell command line
ar: نفَذ سطر أمر shell

en: File to display
ar: ملف العرض

en: Repeat alarm at every login
ar: إعادة التنبيه عند كل دخول للنظام

en: Send an email to the given address (repeat as needed)
ar: أرسل بريد الكتروني للعنوان المعطى (كرَر كما يلزم)

en: Email subject line
ar: سطر موضوع البريد الإلكتروني

en: Display system tray icon
ar: عرض أيقونة درج النظام

en: Message text to display
ar: رسالة النص للعرض

en: Requested font
ar: الخط المطلوب

note: i18n: file: kalarmui.rc:57 i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
ar: إ&جراءات
