kdialog - en to ar translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:window]
en: Open
ar: افتح

[ctx: @title:window]
en: Save As
ar: احفظ كـ

[ctx: @title:window]
en: Choose Color
ar: اختر لون

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
ar: يمكن استخدام KDialog لإظهار مربعات حوار جميلة باستخدام نصوص سطر الأوامر

en: Current maintainer
ar: المشرف الحالي على المشروع

en: Question message box with yes/no buttons
ar: مربع مسائلة مع أزرار نعم/لا

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
ar: مربع مسائلة مع أزرار نعم /لا /ألغ

en: Warning message box with yes/no buttons
ar: مربع إنذار مع أزرار نعم /لا

en: Warning message box with continue/cancel buttons
ar: مربع إنذار مع أزرار تابع /ألغ

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
ar: مربع إنذار مع أزرار نعم /لا /ألغ

en: Use text as Yes button label
ar: استخدام نص كتسمية لزر نعم

en: Use text as No button label
ar: استخدام نص كتسمية لزر لا

en: Use text as Cancel button label
ar: استخدام نص كتسمية لزر ألغ

en: Use text as Continue button label
ar: استخدام نص كتسمية لزر استمر

en: 'Sorry' message box
ar: مربع  رسالة  'آسف'

en: 'Error' message box
ar: مربع  رسالة 'خطأ'

en: Message Box dialog
ar: مربع حوار الرسالة

en: Input Box dialog
ar: مربع حوار الادخال

en: Password dialog
ar: مربع حوار كلمة السر

en: Text Box dialog
ar: مربع حوار النص

en: Text Input Box dialog
ar: مربع حوار ادخال النص

en: ComboBox dialog
ar: مربع حوار مركب

en: Menu dialog
ar: مربع حوار قائمة

en: Check List dialog
ar: مربع حوار قائمة تأشير

en: Radio List dialog
ar: مربع حوار قائمة اختيارات

en: Passive Popup
ar: نافذة منبثقة سلبية

en: File dialog to open an existing file
ar: مربع حوار ملف لفتح ملف موجود

en: File dialog to save a file
ar: مربع حوار ملف لحفظ ملف

en: File dialog to select an existing directory
ar: مربع حوار ملف لاختيار دليل موجود

en: File dialog to open an existing URL
ar: مربع حوار ملف لفتح عنوان URL موجود

en: File dialog to save a URL
ar: مربع حوار ملف لحفظ عنوان URL

en: Icon chooser dialog
ar: حوار مخيِّر الأيقونة

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
ar: حوار شريط التقدم ، ينتج مرجع D-Bus للاتصال

en: Color dialog to select a color
ar: مربع حوار  اللون لاختيار لون

en: Dialog title
ar: عنوان الحوار

en: Default entry to use for combobox, menu and color
ar: المدخلة الافتراضية المستخدمة للمربع المركب والقائمة واللون

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
ar: يسمح لخيارات  --getopenurl  و --getopenfilename رد بملفات متعددة

en: Return list items on separate lines (for checklist option and file open with --multiple)
ar: ترجع عناصر القائمة على أسطر منفصلة (for checklist option and file open with --multiple)

en: Outputs the winId of each dialog
ar: يخرج winId لكل مربع حوار

en: Config file and option name for saving the "do-not-show/ask-again" state
ar: ملف إعداد واسم خيار لحفظ حالة الـ "لا تظهر/اسأل مرة أخرى"

en: Slider dialog box, returns selected value
ar: مربع حوار المزلاق ، يرجع القيمة المختارة

en: Calendar dialog box, returns selected date
ar: مربع حوار التقويم ، يرجع التريخ المختار

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
ar: اجعل مربع الحوار عابراً للتطبيق X المحدد بـ winid

en: Arguments - depending on main option
ar: معطيات الدالة - تباعاً للخيار الرئيسي

en: kdialog: could not open file %1
ar: kdialog: تعذر فتح الملف %1
