Gnome - en to ps translation catalogue (508 entries)

en: Do you want to overwrite the file "%s"?
ps: دوتنه ځایناستول غواړﺉ؟ "%s"

en: GB
ps: ګ ب

en: MB
ps: م ب

en: Minutes
ps: مېنټه

en: _When sorted by:
ps: :کله چې اڼل شوي وي پر_

en: songs
ps: سندرې

en: A_lbum
ps: البم

en: Browser Views
ps: لټوني ليدنې

en: Da_te added
ps: د زياتېدلو ن_ېټه

en: G_enres, artists and albums
ps: ن_وږونه، لوبغاړي او البمونه

en: Ti_me
ps: مه_ال

en: Toolbar Button Labels
ps: د توکپټې د تڼيو نښکې

en: Track _number
ps: د پلنيوي _شمېر

en: Visible Columns
ps: ښکارېدونکي ستنې

en: _Artist
ps: لوبغاړی_

en: _Artists and albums
ps: لوبغاړي او البمونه_

en: _Genre
ps: نوږ

en: _Genres and artists
ps: نوږونه او لوبغاړي_

en: _Last played
ps: وروستی غږون_

en: _Play count
ps: غږولو شمېر_

en: _Quality
ps: ښوالی_

en: _Rating
ps: کچونه_

en: _Year
ps: کال_

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
ps: ogg.لوبغاړی/لوبغاړی - البم/لوبغاړی (البم) - ۰۱ - سرليک

en: _Browse...
ps: ...لټون_

en: _Edit...
ps: ...سمون_

en: _File name:
ps: :دوتنه نوم_

en: _Library Location
ps: کتابتون ځای_

en: _Preferred format:
ps: :د خوښې بڼه_

en: _Watch my library for new files
ps: زما کتابتون د نويو دوتنو لپاره کتل_

en: <b>Playlist format</b>
ps: <b>غږونې لړ بڼه</b>

en: By extension
ps: پر شاتاړي

en: Save Playlist
ps: غږونې لړ ساتل

en: Select playlist format:
ps: :غږونې لړ بڼه ټاکل

en: Author:
ps: :ليکوال

en: C_onfigure...
ps: ...س_ازول

en: Copyright:
ps: :چاپرښتې

en: Description:
ps: :سپړاوی

en: Rhythmbox Plugins
ps: رېدمبکس لګونونه

en: Site:
ps: :ګورپاڼه

en: Basic
ps: بنسټيز

en: Details
ps: خبرتياوې

en: Language:
ps: ژبه

en: Last episode:
ps: :وروستی توک

en: Last updated:
ps: :وروستۍ اوسمهالونه

en: Source:
ps: :سرچينه

en: Title:
ps: :سرليک

en: Check for _new episodes:
ps: :نوي ټوکونو لپاره کتل_

en: _Download location:
ps: :رالېښنې ځای_

en: Date:
ps: :نېټه

en: Download location:
ps: :رالېښنې ځای

en: Duration:
ps: :موده

en: Feed:
ps: :کتنه

en: Last played:
ps: :وروستی غږون

en: Play count:
ps: :غږولو شمېر

en: _Rating:
ps: :کچونه_

en: _Album:
ps: :البم_

en: _Artist:
ps: :لوبغاړی_

en: _Disc number:
ps: :ټيکلي شمېر_

en: _Genre:
ps: :نوږ_

en: _Year:
ps: :کال_

en: Date added:
ps: :زياتېدو نېټه

en: Error message
ps: تېروتنې استوزه

en: File name:
ps: :دوتنه نوم

en: File size:
ps: :دوتنې کچ

en: Location:
ps: :ځای

en: _Title:
ps: :سرليک_

en: _Track number:
ps: :پلنيوي شمېر_

en: Open from URI
ps: پرانيستل URI له

en: My Top Rated
ps: زما جګ کچول شوي

en: Recently Added
ps: اوسني زيات شوي

en: Recently Played
ps: اوسني غږول شوي

en: Music Player
ps: ټنګټکو غږونکی

en: Play and organize your music collection
ps: خپل ټنګټکور ټولګې غږول او سازول

en: Rhythmbox Music Player
ps: رېدمبکس ټنګټکور غږونکی

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
ps: %I:%M %p نن

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
ps: %I:%M %p پرون

note: impossible time or broken locale settings TODO: Improve to decrease wrong cover downloads, maybe add severity? Assemble list of search keywords (and thus search queries) If we still have no definite hit, use first result where artist matches we really do need to fix this so untagged entries actually
en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: HTTP proxy configuration error
ps: ګوډاګي سازونې تېروتنه HTTP د

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
ps: پاتې دی %d:%02d له %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
ps: پاتې دی %d:%02d:%02d له %d:%02d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d
ps: %d:%02d له %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
ps: %d:%02d:%02d له %d:%02d:%02d

en: Empty file
ps: تشه دوتنه

en: Multiple Albums Found
ps: ګڼ البمونه وموندل شول

en: _Continue
ps: پرمختلل_

en: <Invalid unicode>
ps: <ناسم يونيکوډ>

en: Track %u
ps: %u پلنيوی

en: Couldn't load Audio CD
ps: اوريزه سي ډي نه شي لېښلی

en: Rhythmbox couldn't access the CD.
ps: .رېدمبکس  سي ډي ته لاس رسی نه شي کولی

en: Rhythmbox couldn't read the CD information.
ps: رېدمبکس د سي ډي خبرتياوې ونه شوې لوستی

en: Title
ps: سرليک

en: Artist
ps: لوبغاړی

en: Cannot read CD: %s
ps: %s :سي ډي نه شي لوستلی

en: Unknown Artist
ps: ناپېژندلی لوبغاړی

en: Unknown Title
ps: ناپېژندلی سرليک

en: Track %d
ps: پلنیوی %d

en: Various
ps: ډول ډول

en: 0
ps: ۰

en: Disabled
ps: ناوړی

en: Never
ps: هېڅکله

en: Status:
ps: :انکړ

en: Tracks submitted:
ps: :لېږل شوي پلنيوي

en: _Password:
ps: :تېرنويې_

en: _Username:
ps: :کارننوم_

en: OK
ps: هوکې

en: Logging in
ps: ننوځي

en: Request failed
ps: غوښتنه پاتې راغله

en: Incorrect username
ps: ناسم کارننوم

en: Incorrect password
ps: ناسمه تېرنويې

en: Handshake failed
ps: لاسخوځښت پاتې راغی

en: Group radio
ps: ډله رېډيو

en: Next Song
ps: راتلونکې سندره

en: Skip the current track
ps: اوسنی پلنيوی پرېښودل

en: Love Song
ps: مينې سندره

en: Mark this song as loved
ps: دا سندره لکه خوښه شوې نښول

en: Ban Song
ps: سندره بندول

en: Add
ps: زياتول

en: Neighbour Radio
ps: ګاونډۍ رېډيو

en: No such artist.  Check your spelling
ps: داسې لوبغاړی نشته. خپل ليکدود وګورﺉ

en: The server marked you as banned
ps: پالنګر تاسو لکه بند نښه کړي يئ

en: Marking song loved...
ps: ...سندره لکه خوښه نښوي

en: Skipping song...
ps: ...سندره پريږدي

en: Banning song...
ps: ...سندره بندوي

en: %s Group Radio
ps: ډله رېډيو %s

en: Audio CD Recorder
ps: اوريزې سي ډي ثبتوونکی

en: _Create Audio CD...
ps: ...اوريزه سي ډي جوړول_

en: Create an audio CD from playlist
ps: د غږونې لړ نه يوه اوريزه سي ډي جوړول

en: Unable to create audio CD
ps: اوريزه سي ډي نه شي جوړولی

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ps: ۰ سېکېنډه

en: Couldn't open media
ps: رسنۍ نه شي پرانيستلی

en: Unknown Media
ps: ناپېژندلې رسنۍ

en: DVD
ps: ډي وي ډي

en: DVD-R, or DVD-RAM
ps: DVD-RAM يا ،DVD-R

en: Broken media type
ps: ماتې شوې رسنۍ ډول

en: Writing audio to CD
ps: غږيزې پر سي ډي ليکي

en: Finished creating audio CD.
ps: غږيزه سي ډي جوړونه بشپړه شوه

en: Finished creating audio CD.
    Create another copy?
ps: .د غږيزې سي ډي جوړونه بشپړه شوه
    بله جوړول غواړﺉ؟

en: Writing failed.  Try again?
ps: ليکنه پاتې راغله. بيا هڅه وکړو؟

en: Writing cancelled.  Try again?
ps: ليکنه بنده شوه. بيا هڅه وکړو؟

en: Audio recording error
ps: غږيزې خونديېنې تېروتنه

en: Audio Conversion Error
ps: غږيزې بدلولو تېروتنه

en: Recording error
ps: خونديېنې تېروتنه

en: _Cancel
ps: بندول_

en: _Interrupt
ps: غوڅول_

en: Could not create audio CD
ps: غږيزه سي ډي نه شي جوړولی

en: Drive is busy
ps: چليځ بوخت دی

en: Please put a rewritable or blank CD in the drive.
ps: .مهرباني وکړﺉ يوه تشه يا بياليکل کېدونکې سي ډي په چليځ کښې واچوﺉ

en: Insert a rewritable or blank CD
ps: يوه بياليکل کېدونکې يا تشه سي ډي واچوﺉ

en: Please put a blank CD in the drive.
ps: .مهرباني وکړﺉ يوه تشه سي ډي په چليځ کښې واچوﺉ

en: Insert a blank CD
ps: يوه تشه سي ډي واچوﺉ

en: Reload a rewritable or blank CD
ps: يوه بياليکل کېدونکې يا تشه سي ډي بيا ولېښئ

en: Please replace the disc in the drive with a blank CD.
ps: .مهرباني وکړﺉ د چليځ سي ډي د يوې تشې سي ډي سره بدله کړﺉ

en: Reload a blank CD
ps: تشه سي ډي بيا ولېښئ

en: Converting audio tracks
ps: غږيز پلنيوي بدلوي

en: Preparing to write CD
ps: پر سي ډي ليکل تياروي

en: Writing CD
ps: سي ډي ليکل کيږي

en: Finishing write
ps: ليکنه بشپړوي

en: Erasing CD
ps: سي ډي تشوي

en: _Try Another
ps: بله کتل_

en: _Erase Disc
ps: ټيکلی تشول_

en: C_reate
ps: ج_وړول

en: Create Audio CD
ps: غږيزه سي ډي جوړول

en: Create audio CD from '%s'?
ps: نه غږيزه سي ډي جوړول غواړﺉ؟ '%s'

en: Playlist too long
ps: غږيزې لړ ‌ډېر اوږد دی

en: Could not find temporary space!
ps: !لنډمهاليزه تشه نه شي موندلی

en: Create audio CD from playlist?
ps: غږيزې لړ نه غږيزه سي ډي جوړول غواړﺉ؟

en: Options
ps: غوراوي

en: Progress
ps: پرمختګ

en: Write _speed:
ps: :ليکنې _چټکتيا

en: Write disc _to:
ps: :ته ټيکلی ليکل_

en: _Make multiple copies
ps: ګڼې لمېسې جوړول_

en: <b>Sharing</b>
ps: <b>ونډول کيږي</b>

en: Require _password:
ps: :د تېرنويې _اړتيا

en: Shared music _name:
ps: :ونډول شوي ټنګټکور _نوم

en: _Share my music
ps: زما ټنګټکور ونډول_

en: Invalid share name
ps: ناسم ونډونې نوم

en: Browser already active
ps: لټونی دمخه چارند دی

en: Unable to activate browser
ps: لټونی نه شي چارندولی

en: Browser is not active
ps: لټونی چارند نه دی

en: Could not add service
ps: پالنه نه شي زياتولی

en: _Disconnect
ps: ناپېوستول_

en: Connect to _DAAP share
ps: ونډې سره پېوستېدل DAAP_

en: Connect to a new DAAP share
ps: ونډې سره پېوستېدل DAAP يوې نوې

en: Could not connect to shared music
ps: ونډول شوي ټنګټکور سره نه شي پېوستېدی

en: New DAAP share
ps: ونډه DAAP نوی

en: Password Required
ps: تېرنويې اړينه ده

en: FM Radio
ps: ف م رېډيو

en: New FM R_adio Station
ps: نوی ف م ر_ېډيو سټېشن

en: Create a new FM Radio station
ps: نوی ف م رېډيو سټېشن جوړول

en: New FM Radio Station
ps: نوی ف م رېډيو سټېشن

en: Frequency of radio station
ps: د رېډيو سټېشن فرېکوينسي

en: New Playlist
ps: نوی غږيزې لړ

en: Delete Playlist
ps: غږيزې لړ ړنګول

en: Delete this playlist
ps: دا غږيزې لړ ړنګول

en: Importing (%d/%d)
ps: (%d/%d) دننول کيږي

en: _Rename
ps: بيانومول_

en: Rename iPod
ps: بيانومول iPod

en: Podcasts
ps: پوډکاسټونه

en: Internet Radio
ps: اېنټرنېټ رېډيو

en: <b>Download</b>
ps: <b>رالېښل</b>

en: Jamendo Preferences
ps: جېمېنډو غوراوي

en: _Format:
ps: :بڼه_

en: <b>Jamendo</b>
ps: <b>جېمېنډو</b>

en: Jamendo
ps: جېمېنډو

en: Stores
ps: زېرمې

en: _Download Album
ps: البم رالېښل_

en: Download this album using BitTorrent
ps: دا البم د بېټټورېنټ په کارولو سره رالېښل

note: Add Button for Donate
en: _Donate to Artist
ps: لوبغاړي سره مرسته کول_

en: Donate Money to this Artist
ps: دې لوبغاړي سره د پېسو مرسته کول

en: New Internet _Radio Station...
ps: ...نوی اېنټرنېټ _رېډيو سټېشن

en: Create a new Internet Radio station
ps: نوی اېنټرنېټ رېډيو سټېشن جوړول

en: Genre
ps: نوږ

en: Radio
ps: رېډيو

en: New Internet Radio Station
ps: نوی اېنټرنېټ رېډيو سټېشن

en: URL of internet radio station:
ps: :URL د اېنټرنېټ رېډيو سټېشن

en: %s Properties
ps: ځانتياوې %s

en: %lu kbps
ps: کبپس %lu

en: L_ocation:
ps: :ځ_ای

en: Song L_yrics
ps: د سندرو ل_يکنې

en: <b>Search engines</b>
ps: <b>لټون اېنجنونه</b>

en: Browse...
ps: ...لټول

en: Preferred audio _format:
ps: :د خوښې _اوريزه بڼه

en: _Email:
ps: :برېښليک_

en: _Month:
ps: :مياشت_

en: _Name:
ps: :نوم_

en: Audio _format:
ps: :اوريز _بڼه

en: _Email address:
ps: :برېښناليک پته_

en: _Name (as printed on card):
ps: :(نوم (لکه څنګه چې په کارډ چاپ شوی

en: _Purchase
ps: اخېستل_

en: Purchase Error
ps: اخېستلو تېروتنه

en: Error
ps: تېروتنه

en: Artist Information
ps: د لوبغاړي خبرتياوې

en: Get information about this artist
ps: د دې لوبغاړي په اړه خبرتياوې اخېستل

en: Cancel Downloads
ps: رلېښنې بندول

en: Power Manager
ps: برېښنا سمبالګر

en: Playing
ps: غږيږي

en: Plugin
ps: لګون

en: Plugin Error
ps: لګون تېروتنه

en: Python Source
ps: پېتان سرچينه

en: Python Sample Plugin
ps: د پېتان لګون نمونه

en: Sample Plugin
ps: لګون نمونه

en: Small
ps: وړوکی

en: Normal
ps: لېوی

en: Large
ps: لوی

en: Extra Large
ps: ډېر لوی

en: Embedded
ps: راتاو

en: Fullscreen
ps: بشپړه پرده

en: Desktop
ps: سرپاڼه

en: Window
ps: کړکۍ

en: Disable
ps: ناوړول

en: Mode:
ps: :اکر

en: Quality:
ps: :ښوالی

en: Screen:
ps: :پرده

en: Invalid URL
ps: URL ناسم

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
ps: د مخکښې نه زيات شوی URL

en: Podcast
ps: پوډکاسټ

en: Not Downloaded
ps: رالېښل شوی نه دی

en: Quit Rhythmbox
ps: رېدمبکس بندول

en: Hide the Rhythmbox window
ps: د رېدمبکس کړکۍ پټول

en: Jump to next song
ps: راتلونکې سندرې ته ټوپ وهل

en: Jump to previous song
ps: مخکښنۍ سندرې ته ټوپ وهل

en: Mute playback
ps: بياغږونه غلې کول

en: Unmute playback
ps: بياغږونه ناغلې کول

en: Not playing
ps: نه غږيږي

en: Playback is muted.
ps: .بياغږونه غلی ده

en: Playback volume is %f.
ps: .دی %f بياغږونې ډکون

en: All
ps: ټول

en: <invalid filename>
ps: <ناسم دوتنه نوم>

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
ps: %s او %s ،%s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
ps: %s او %s

en: Rhythmbox
ps: رېدمبکس

note: Submenu of Music
en: _Playlist
ps: غږونې لړ_

en: _New Playlist...
ps: ...نوی غږونې لړ_

en: Create a new playlist
ps: يوه نوی غږونې لړ جوړول

en: New _Automatic Playlist...
ps: ...نوی _خپلکاری غږونې لړ

en: _Load from File...
ps: ...له دوتنې لېښل_

en: Choose a playlist to be loaded
ps: د لېښلو لپاره يو غږونې لړ وټاکئ

en: _Save to File...
ps: ...دوتنې کښې ساتل_

en: Save a playlist to a file
ps: کوم غږونې لړ دوتنې کښې ساتل

en: Rename playlist
ps: غږونې لړ بيانومول

en: _Delete
ps: ړنګول_

en: Delete playlist
ps: غږونې لړ ړنګول

en: Change this automatic playlist
ps: دا خپلکاری غږونې لړ بدلول

en: _Queue All Tracks
ps: ټول پلنيوي ليکول_

en: Untitled Playlist
ps: بې سرليکه غږونې لړ

en: Couldn't read playlist
ps: غږونې لړ نه شي لوستلی

en: Load Playlist
ps: غږونې لړ لېښل

en: Couldn't save playlist
ps: غږونې لړ نه شي ساتلی

en: Unsupported file extension given.
ps: .نه منل کېدونکی دوتنه شاتاړی ورکړل شوی

en: Playlist %s already exists
ps: غږونې لړ دمخه شته %s

en: Unknown playlist: %s
ps: %s :ناپېژندلی غږونې لړ

en: Playlist %s is an automatic playlist
ps: غږونې لړ يو خپلکاری غږونې لړ دی %s

en: Eject this medium
ps: دا رسنۍ ويستل

en: _Copy to library
ps: کتابتون ته لمېسل_

en: Copy all tracks to the library
ps: ټول پلنيوي کتابتون ته لمېسل

en: _Scan Removable Media
ps: ړنګېدونکې رسنۍ ځيرل

en: Select _All
ps: ټول ټاکل_

en: Select all songs
ps: ټولې سندرې ټاکل

en: D_eselect All
ps: ټ_ول ناټاکل

en: Deselect all songs
ps: ټولې سندرې ناټاکل

en: Cu_t
ps: سکڼ_ل

en: Cut selection
ps: ټاکنه سکڼل

en: _Copy
ps: لمېسل_

en: Copy selection
ps: ټاکنه لمېسل

en: _Paste
ps: سرېښل_

en: Paste selection
ps: ټاکنه سرېښل

en: _Remove
ps: ړنګول_

en: Remove selection
ps: ټاکنه ړنګول

en: _Move to Trash
ps: دبلي ته لېږل_

en: Move selection to the trash
ps: ټاکنه دبلي ته لېږل

en: Add to P_laylist
ps: غ_ږونې لړ ته زياتول

en: _New Playlist
ps: نوی غږونې لړ_

en: Add the selected songs to a new playlist
ps: ټاکل شوې سندرې يو نوي غږونې لړ ته زياتول

en: Add _to Play Queue
ps: غږونې ليک _ته زياتول

en: Add the selected songs to the play queue
ps: ټاکل شوې سندرې غږونې ليک ته زياتول

en: Remove
ps: ړنګول

en: Pr_operties
ps: ځا_نتياوې

en: Show information on the selected song
ps: د ټاکل شوې سندرې په اړه خبرتياوې ښودل

en: _Properties
ps: ځانتياوې_

en: Pre_vious
ps: ش_ا

en: Start playing the previous song
ps: د شاتنۍ سندرې غږونه پېلول

en: _Next
ps: بل_

en: Start playing the next song
ps: د راتلونکې سندرې غږونه پېلول

en: _Increase Volume
ps: غږ جګول_

en: Increase playback volume
ps: د بياغږون غږ جګول

en: _Decrease Volume
ps: غږ ټيټول_

en: Decrease playback volume
ps: د بياغږون غږ ټيټول

en: _Play
ps: غږول_

en: Start playback
ps: بياغږون پېلول

en: Play songs in a random order
ps: پر ناټاکلي اوډون سندرې غږول

en: _Repeat
ps: بياځلي_

en: Playlist was empty
ps: غږونې لړ تش دی

en: Not currently playing
ps: اوس نه غږيږي

en: No previous song
ps: شاتنۍ سندره نشته

en: No next song
ps: راتلونکې سندره نشته

en: Couldn't start playback
ps: بياغږون نه شي پېلولی

en: Couldn't stop playback
ps: بياغږون نه شي تمولی

en: Stop playback
ps: بياغږون تمول

en: Couldn't display help
ps: مرسته ته شي ښودلی

en: Music Player Preferences
ps: ټنګټکور غږوونکي غوراوي

en: General
ps: ټولګړي

en: Playback
ps: بياغږول

en: _Music
ps: ټنګټکور_

en: _Edit
ps: سمون_

en: _View
ps: ليد_

en: _Control
ps: واک_

en: _Tools
ps: توکي_

en: _Help
ps: مرسته_

en: _Import Folder...
ps: ...پوښۍ دننول_

en: Choose folder to be added to the Library
ps: هغه پوښۍ چې کتابتون ته زياته شي وټاکئ

en: Import _File...
ps: ...دوتنه دننول_

en: Choose file to be added to the Library
ps: هغه دوتنه چې کتابتون ته زياته شي وټاکئ

en: _About
ps: په اړه_

en: Show information about the music player
ps: د ټنګټکور غږونکي په اړه خبرتياوې ښودل

en: _Contents
ps: منځپانګې_

en: Display music player help
ps: ټنګټکور غږونکي مرسته ښودل

en: _Close
ps: بندول_

en: Hide the music player window
ps: د ټنګټکور غږونکي کړکۍ پټول

en: _Quit
ps: بندول_

en: Quit the music player
ps: ټنګټکور غږونکی بندول

en: Prefere_nces
ps: غور_اوي

en: Edit music player preferences
ps: د ټنګټکور غږونکي غوراوي سمول

en: Plu_gins
ps: لګو_نونه

en: Change and configure plugins
ps: لګونونه بدلول او سازول

en: Show _All Tracks
ps: ټول پلنيوي ښودل_

en: Show all tracks in this music source
ps: د دې ټنګټکور سرچينې ټول پلنيوي ښودل

en: Side _Pane
ps: څنګ _چوکاټ

en: T_oolbar
ps: ت_وکپټه

en: Change the visibility of the toolbar
ps: د توکپټې ښکارېدنه بدلول

en: _Small Display
ps: وړه ښودنه

en: Make the main window smaller
ps: اره کړکۍ وړول

en: Maintainers:
ps: :ساتونکي

en: Former Maintainers:
ps: :پخواني ساتونکي

en: Contributors:
ps: :ګډونوالان

en: Rhythmbox Website
ps: رېدمبکس ګورتپاڼه

en: Configure Plugins
ps: لګونونه سازول

en: Import Folder into Library
ps: پوښۍ کتابتون ته دننول

en: Import File into Library
ps: دوتنه کتابتون ته دننول

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
ps: لخوا <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
ps: <i>%s</i> له

en: Unknown song URI: %s
ps: %s :URI ناپېژندلې سندرې

en: Unknown property %s
ps: %s ناپېژندلې ځانتيا

en: _Browse
ps: لټول_

en: Change the visibility of the browser
ps: د لټوني ښکارېدنه بدلول

en: Loading...
ps: ...لېښل کيږي

en: _Show Music Player
ps: ټنګټکور غږونکی ښودل_

en: Choose music to play
ps: د غږولو لپاره ټنګټکور وټاکئ

en: Show N_otifications
ps: ي_ادښتونه ښودل

en: Search all fields
ps: ټول ډګرونه لټول

en: Artists
ps: لوبغاړي

en: Search artists
ps: لوبغاړي لټول

en: Albums
ps: البمونه

en: Search albums
ps: البمونه لټول

en: Titles
ps: سرليکونه

en: Search titles
ps: سرليکونه لټول

en: Browse This _Genre
ps: دا _نوږ لټول

en: Browse This _Artist
ps: دا _لوبغاړی لټول

en: Browse This A_lbum
ps: دا ا_لبم لټول

en: Import Errors
ps: دننونې تېروتنه

en: Artist/Artist - Album
ps: لوبغاړی/البم - البم

en: Artist/Album
ps: لوبغاړی/البم

en: Artist - Album
ps: لوبغاړی - البم

en: Album
ps: البم

en: Number - Title
ps: شمېر - سرليک

en: Artist - Title
ps: لوبغاړی - سرليک

en: Artist - Number - Title
ps: لوبغاړی - شمېره - سرليک

en: Artist (Album) - Number - Title
ps: لوبغاړی (البم) - شمېره - سرليک

en: Number. Artist - Title
ps: شمېره. لوبغاړی - سرليک

en: Music
ps: ټنګټکور

en: Choose Library Location
ps: د کتابتون ځای وټاکئ

en: Multiple locations set
ps: د ګڼو ځايونو ټولګه

en: Add Location
ps: ځای زياتول

en: Example Path:
ps: :بېلګه ځای

en: Missing Files
ps: ورکې دوتنې

en: Clear _Queue
ps: ليکې _پاکول

en: Remove all songs from the play queue
ps: د غږون ليکې نه ټولې سندرې ړنګول

en: Play Queue
ps: ليکه غږول

en: from
ps: له

en: by
ps: لخوا

en: _New Podcast Feed...
ps: ...نوی پوډکاسټ کتنه_

en: Subscribe to a new Podcast Feed
ps: يوې نوې پوډکاسټ کتنې کښې ګډون کول

en: Download _Episode
ps: ټوک _رالېښل

en: Download Podcast Episode
ps: پوډکاسټ ټوک رالېښل

en: _Cancel Download
ps: رالېښنه بندول_

en: Cancel Episode Download
ps: ټوک رالېښنه بندول

en: Episode Properties
ps: ټوک ځانتياوې

en: _Update Podcast Feed
ps: پوډکاسټ کتنه اوسمهالول_

en: Update Feed
ps: کتنه اوسمهالول

en: _Delete Podcast Feed
ps: پوډکاسټ کتنه ړنګول_

en: Delete Feed
ps: کتنه ړنګول

en: _Update All Feeds
ps: ټولې کتنې اوسمهالول_

en: Update all feeds
ps: ټولې کتنې اوسمهالول

en: Feeds
ps: کتنې

en: Search podcast feeds
ps: د پوډکاسټ کتنې لټول

en: Episodes
ps: ټوکونه

en: Search podcast episodes
ps: د پوډکاسټ ټوکونه لټول

en: Date
ps: نېټه

note: configure feed view
en: Feed
ps: کتنه

en: Status
ps: انکړ

en: Downloaded
ps: رالېښلي

en: Waiting
ps: تمه کيږي

en: Failed
ps: پاتې راغی

en: Delete _Feed Only
ps: يوازې _کتنه ړنګول

en: _Delete Feed And Files
ps: کتنې او دوتنې ړنګول_

en: Downloading podcast
ps: پوډکاسټ رالېښل کيږي

en: Finished downloading podcast
ps: پوډکاسټ رالېښنه بشپړه شوه

en: New updates available from
ps: نوې اوسمهالونې شته دي له

en: Error in podcast
ps: په پوډکاسټ کښې تېروتنه

en: New Podcast Feed
ps: نوې پوډکاسټ کتنه

en: URL of podcast feed:
ps: :URL د پوډکاسټ کتنې

en: Library
ps: کتابتون

en: Playlists
ps: غږونې لړونه

en: Devices
ps: وزلې

en: Shared
ps: ونډولی

en: S_ource
ps: س_رچينه

en: Connecting
ps: پېوستول کيږي

en: Volume
ps: غږ

en: Volume Down
ps: غږ ټيټول

en: Volume Up
ps: غږ لوړول

en: Orientation
ps: لورموندنه

en: Notification
ps: يادښت

en: Pixbuf Object
ps: څيز Pixbuf

en: %u kbps
ps: کبپس %u

en: Track
ps: پلنیوی

en: Time
ps: مهال

en: Year
ps: کال

en: Quality
ps: ښوالی

en: 000 kbps
ps: کبپس ۰۰۰

en: Rating
ps: کچونه

en: Play Count
ps: غږولو شمېر

en: Last Played
ps: وروستۍ غږونه

en: Date Added
ps: زياتېدو نېټه

en: Last Seen
ps: وروستۍ کتنه

en: Location
ps: ځای

en: Now Playing
ps: اوس غږيږي

en: Playback Error
ps: بياغږولو تېروتنه

en: Not Playing
ps: نه غږيږي

en: Path
ps: يونلور

en: Track Number
ps: پلنيوي شمېر

en: Disc Number
ps: ټيکلي شمېر

en: Duration
ps: موده

en: Time of Last Play
ps: د وروستي غږون مهال

en: Time Added to Library
ps: کتابتون ته د زياتېدو مهال

en: contains
ps: لري

en: does not contain
ps: نه لري

en: equals
ps: مساوي کيږي

en: starts with
ps: پېل کيږي په

en: ends with
ps: پای کيږي په

en: at least
ps: شاوخوا

en: in
ps: په

note: matches if within 1-JAN-YEAR to 31-DEC-YEAR
en: after
ps: وروسته

note: matches if >= 31-DEC-YEAR
en: before
ps: مخکښې

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
ps: په تېرو

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
ps: په تېرو کښې نه

en: seconds
ps: سېکېنډه

en: minutes
ps: مېنټه

en: hours
ps: ګېنټې

en: days
ps: ورځې

en: weeks
ps: اونۍ

en: Create Automatic Playlist
ps: خپلکاری غږونې لړ جوړول

en: Edit Automatic Playlist
ps: خپلکاری غږونې لړ سمول

note: this string can only be so long, or there wont be a search entry :)
en: _Search:
ps: :پلټون_

en: Song Properties
ps: د سندرې ځانتياوې

en: Multiple Song Properties
ps: د ګڼو سندرو ځانتياوې

en: Unknown file name
ps: ناپېژندلی دوتنه نوم

en: On the desktop
ps: په سرپاڼه کښې

en: Unknown location
ps: ناپېژندلی ځای
