rhythmbox master - en to nds translation catalogue (150 entries)

en: Minutes
nds: Minuuten

en: songs
nds: Leeder

en: Browser Views
nds: Kiekeransichten

en: Da_te added
nds: Da_g hentofögt

en: Default
nds: Standard

en: Icons only
nds: Just lütte Biller

en: Lo_cation
nds: _Ort

en: Text only
nds: Just Text

en: _Genre
nds: _Rebeet

en: _Last played
nds: _Tolest speelt

en: _Quality
nds: _Qualität

en: _Year
nds: _Johr

en: _Browse...
nds: _Nahkieken...

en: _Edit...
nds: _Bewarken...

en: Language:
nds: Sprak:

en: Source:
nds: Welle:

en: Every day
nds: Elken dag

en: Every hour
nds: Elke Stunn

en: Every week
nds: Elke Week

en: Manually
nds: Bi Hand

en: Date:
nds: Dag:

en: Feed:
nds: Nahrichten:

en: _Genre:
nds: _Rebeet:

en: _Year:
nds: _Johr:

en: Date added:
nds: Dag hentofögt:

en: Error message
nds: Fehlernahricht:

en: File name:
nds: Dateinaam:

en: File size:
nds: Dateigröte:

en: Location:
nds: Ort:

en: _Track number:
nds: _Leedtaal:

en: Music Player
nds: Musikspeeler

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Reload
nds: Opfrischen

en: Hide
nds: Verbargen

en: Track %u
nds: Leed %u

en: Account Login
nds: Toganganmellens

en: Never
nds: Nienich

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: _Username:
nds: _Brukernaam:

en: OK
nds: Ollens Kloor

en: Logging in
nds: Anmellen

en: Loved tracks
nds: Leevste Leeder

en: Playlist
nds: Speellist

en: Love
nds: Leev

en: Ban
nds: Över de Plank

en: Ban the current track from being played again
nds: Lett dat aktuelle Leed över de Plank gahn un speel dat nienich wedder

en: Download song
nds: Leed daalladen

en: Download this song
nds: Düsses Leed daalladen

en: Add
nds: Hentofögen

en: Neighbour Radio
nds: Noberradio

en: Personal Radio
nds: Mien Radio

en: Changing station
nds: Statschoon wesseln

en: Banning song
nds: Lett dat Leed nu över de Plank gahn. Segg tschüss!

note: Translators: this is the toolbar button label for Create Audio CD action
en: Burn
nds: Brennen

note: Translators: this is the toolbar button label for Duplicate Audio CD action
en: Copy CD
nds: CD koperen

en: Reason
nds: Grund

en: Recording error
nds: Opnahmfehler

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Interrupt
nds: _Unnerbreken

en: Drive is busy
nds: Lööpwark hett wat to doon

en: Writing CD
nds: Schriev CD

en: Erasing CD
nds: Lösche CD

en: _Try Another
nds: _Versöök een annere

en: _Erase Disc
nds: _Lösche CD

en: Options
nds: Optschoonen

en: Delete Playlist
nds: Speellist löschen

en: Delete this playlist
nds: Düsse Speellist löschen

en: <b>Content</b>
nds: <b>Inholl</b>

en: <b>Information</b>
nds: <b>Informatschoon</b>

en: _Name:
nds: _Naam:

en: _Rename
nds: _Annern Naam geven

en: _Properties
nds: _Eegenschapten

en: _New Playlist
nds: _Neje Speellist

en: _Delete
nds: _Löschen

en: Delete playlist
nds: Speellist löschen

en: New playlist
nds: Neje Speellist

en: Internet Radio
nds: Innernetradio

en: Stores
nds: Koopmannen

[ctx: Radio]
note: Translators: this is the toolbar button label for New Internet Radio Station action.
en: New
nds: Nej

en: Genre
nds: Rebeet

en: _Save
nds: _Spiekern

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: Browse...
nds: Nahkieken...

en: _Email:
nds: _E-Post:

en: Error
nds: Fehler

en: _Eject
nds: _Utwarfen

en: Playing
nds: Speele

en: _Close
nds: _Sluten

en: Next
nds: Nahster

en: Small
nds: Lütt

en: Large
nds: Groot

en: Desktop
nds: Schrievdisk

en: Window
nds: Finster

en: Screen:
nds: Billschirm:

en: All
nds: Allens

note: Translators: this is an example album name.  If the * example artist name is localised, this should be replaced * with the name of an album by that artist.
en: Help!
nds: Hölp!

en: _Save to File...
nds: _Spiekern unner...

en: All Files
nds: All Dateien

en: Cu_t
nds: U_tsnieden

en: _Copy
nds: _Koperen

en: _Paste
nds: _Infögen

en: _Remove
nds: _Löschen

en: _Move to Trash
nds: _In'n Papierkörv verschuven

en: Pr_operties
nds: _Eegenschapten

en: _Play
nds: _Speelen

en: _Repeat
nds: _Wedderholen

en: Shuffle
nds: Allens dööreenanner avspeelen

en: General
nds: Allgemeen

en: _Music
nds: _Musik

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Control
nds: _Kontroll

en: _Tools
nds: _Warktüüg

en: _Help
nds: _Hölp

en: _Contents
nds: _Inholls

en: _Quit
nds: _Sluten

en: Prefere_nces
nds: Instellen_s

en: T_oolbar
nds: _Warktüügbalken

en: Loading...
nds: Lade...

en: Music
nds: Musik

en: from
nds: vun

en: by
nds: döör

[ctx: Podcast]
note: Translators: this is the toolbar button label for New Podcast Feed action.
en: New
nds: nej

note: Translators: this is the toolbar button label for Update All Feeds action.
en: Update
nds: Opfrischen

en: Date
nds: Dag

en: Feed
nds: nahrichten

en: Library
nds: Bökerie

en: Devices
nds: Lööpwarks

en: Shared
nds: Deelt

en: S_ource
nds: W_ell

en: Time
nds: Tied

en: Year
nds: johr

en: Date Added
nds: Hentofögt

en: Last Seen
nds: Tolest sehn

en: Location
nds: Ort

en: Not Playing
nds: Nich speelt

en: Path
nds: Pad

en: Duration
nds: Düer

en: Time of Last Play
nds: Tolest speelt

en: contains
nds: hebbt in

en: at least
nds: tolest

note: matches if A >= B
en: at most
nds: tomeist

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
nds: achter

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
nds: vor

en: seconds
nds: Sekunnen

en: minutes
nds: Minuuten

en: hours
nds: Stunnen

en: days
nds: Dage

en: weeks
nds: Weeken

note: this string can only be so long, or there wont be a search entry :)
en: _Search:
nds: _Söken:

en: On the desktop
nds: Op'm Schrievdisk
