rhythmbox - en to uk translation catalogue (996 entries)

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
uk: Не вдалось створити елемент приймання GStreamer для запису в %s

note: ?
en: Failed to open output device: %s
uk: Не вдалось відкрити пристрій виводу: %s

en: Failed to create playbin2 element; check your GStreamer installation
uk: Помилка створення елемента playbin2, перевірте коректність встановлення GStreamer

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
uk: Не вдалось сполучити новий потік з конвеєром GStreamer

en: Failed to start new stream
uk: Не вдалось запустити новий потік

note: ?
en: Failed to open output device
uk: Не вдалось відкрити пристрій виводу

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
uk: Не вдалось створити елемент GStreamer; перевірте коректність встановлення

en: Failed to create audio output element; check your installation
uk: Не вдалось створити елемент аудіовиводу, перевірте коректність встановлення

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
uk: Не вдалось сполучити канал даних GStreamer, перевірте коректність встановлення

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
uk: Не вдалось створити канал даних GStreamer для відтворення %s

en: Recently Added
uk: Нещодавно долучені

en: Recently Played
uk: Нещодавно відтворені

en: My Top Rated
uk: Мої улюблені композиції

en: Music Player
uk: Музичний програвач

en: Rhythmbox Music Player
uk: Програвач музики Rhythmbox

en: Play and organize your music collection
uk: Відтворення та упорядкування збірки музичних творів

en: songs
uk: піснями

en: MB
uk: Мб

en: GB
uk: Гб

en: Minutes
uk: Хвилин

en: Create automatically updating playlist where:
uk: Де створити список творів, що автоматично поновлюється:

en: A_dd if any criteria are matched
uk: _Додавати, якщо виконана будь-яка умова

en: _Limit to:
uk: _Обмежити до:

en: _When sorted by:
uk: _Якщо, впорядковано за:

en: Default
uk: Типовий

en: Text below icons
uk: Текст під піктограмами

en: Text beside icons
uk: Текст поруч з піктограмами

en: Icons only
uk: Лише піктограми

en: Text only
uk: Лише текст

en: Browser Views
uk: Перегляд інформації в переглядачі

en: _Artists and albums
uk: _Виконавці та альбоми

en: _Genres and artists
uk: Ж_анри та виконавці

en: G_enres, artists and albums
uk: Ж_анри, виконавці та альбоми

en: Visible Columns
uk: Видимі стовпці

en: Track _number
uk: _Номер доріжки

en: _Artist
uk: _Виконавець

en: A_lbum
uk: _Альбом

en: _Year
uk: Р_ік

en: _Last played
uk: В_останнє відтворений

en: _Genre
uk: _Жанр

en: Da_te added
uk: До_лучено до фонотеки

en: _Play count
uk: _Кількість відтворень

en: C_omment
uk: К_оментар

en: _Rating
uk: _Рейтинг

en: Ti_me
uk: _Час

en: Lo_cation
uk: _Адреса

en: _Quality
uk: _Якість

en: Toolbar Button Labels
uk: Надписи кнопок панелі інструментів

en: Library Location
uk: Адреса фонотеки

en: _Music files are placed in:
uk: _Музичні файли розміщено в:

en: _Browse...
uk: О_гляд…

en: _Watch my library for new files
uk: _Слідкувати за моєю фонотекою на нові файли

en: Library Structure
uk: Структура фонотеки

en: F_older hierarchy:
uk: І_єрархія тек:

en: _File name:
uk: Назва _файла:

en: _Preferred format:
uk: Оп_тимальний формат:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
uk: Виконавець/Виконавець — Альбом/Виконавець (Альбом) — 01 — Назва.ogg

en: _Settings
uk: _Параметри

en: _Install additional software required to use this format
uk: _Установити додаткову програму, потрібну для цього формату

en: Media Player Properties
uk: Властивості програвача

en: <b>Information</b>
uk: <b>Інформація</b>

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: <b>Volume usage</b>
uk: <b>Використання тому</b>

en: Basic
uk: Основне

en: <b>Sync Preferences</b>
uk: <b>Параметри синхронізації</b>

en: <b>Sync Preview</b>
uk: <b>Попередній перегляд синхронізації</b>

en: Sync
uk: Синхронізація

en: Player Backend
uk: Буфер програвача

en: _Crossfade between tracks
uk: _Перехресне затихання між доріжками

en: Crossfade Duration (Seconds)
uk: Тривалість згасання (в секундах)

en: By extension
uk: За розширенням

en: Save Playlist
uk: Зберегти список відтворення

en: Select playlist format:
uk: Вибрати формат списку:

en: <b>Playlist format</b>
uk: <b>Формат списку відтворення</b>

en: Title:
uk: Назва:

en: Author:
uk: Автор:

en: Last updated:
uk: Останнє оновлення:

en: Description:
uk: Опис:

en: Last episode:
uk: Останній епізод:

en: Source:
uk: Джерело:

en: Language:
uk: Мова:

en: Copyright:
uk: Авторське право:

en: Details
uk: Подробиці

en: Podcast Downloads
uk: Звантаження подкастів

en: _Download location:
uk: _Зберігати в теку:

en: Check for _new episodes:
uk: Перевіряти на наявність _нових епізодів:

en: Select Folder For Podcasts
uk: Виберіть теку для подкастів

en: Every hour
uk: Щогодини

en: Every day
uk: Щодня

en: Every week
uk: Щотижня

en: Manually
uk: Вручну

en: Feed:
uk: Подача:

en: Date:
uk: Дата:

en: _Rating:
uk: _Рейтинг:

en: Play count:
uk: Кількість відтворень:

en: Last played:
uk: Востаннє відтворено:

en: Bitrate:
uk: Щільність потоку:

en: Duration:
uk: Тривалість:

en: Download location:
uk: Тека для звантажень:

en: Albu_m:
uk: Альбо_м:

en: _Artist:
uk: _Виконавець:

en: _Genre:
uk: _Жанр:

en: _Year:
uk: _Рік:

en: _Disc number:
uk: Номер _диска:

en: Album a_rtist:
uk: Альбом, _виконавець:

en: Albu_m sort order:
uk: Порядок с_ортування альбомів:

en: _Artist sort order:
uk: Пор_ядок сортування виконавців:

en: Album a_rtist sort order:
uk: Впорядкування — альбом, ви_конавець:

en: Sorting
uk: Впорядкування

en: _Title:
uk: _Назва:

en: Track _number:
uk: _Номер доріжки:

en: _Comment:
uk: _Коментар:

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: File name:
uk: Назва файла:

en: Location:
uk: Адреса:

en: File size:
uk: Розмір файла:

en: Date added:
uk: Додано:

en: Current contents
uk: Поточний вміст

en: Contents after sync
uk: Вміст після синхронізації

en: Added files:
uk: Додані файли:

en: Removed files:
uk: Вилучені файли:

en: File is not a valid .desktop file
uk: Некоректний файл .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
uk: Нерозпізнаний стільничний файл версії '%s'

en: Starting %s
uk: Запуск %s

en: Application does not accept documents on command line
uk: Програма не приймає інформації з командного рядка

en: Unrecognized launch option: %d
uk: Невідомий параметр запуску: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
uk: Неможливо передати інформацію URI до запису стільниці «Type=Link»

en: Not a launchable item
uk: Об'єкт не підтримує запуск

en: Disable connection to session manager
uk: Заборонити під'єднання до менеджера сеансу

en: Specify file containing saved configuration
uk: Вкажіть файл, який містить збережені налаштування

en: FILE
uk: ФАЙЛ

en: Specify session management ID
uk: Вкажіть ідентифікатор (ID) керування сеансами

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Session management options:
uk: Параметри керування сеансами:

en: Show session management options
uk: Показати параметри керування сеансами

en: Never
uk: Ніколи

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
uk: Сьогодні %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
uk: Вчора %I:%M %p

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
uk: Невідомо

en: Too many symlinks
uk: Занадто багато символьних посилань

en: Cannot get free space at %s: %s
uk: Не вдалось отримати вільний простір на %s: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
uk: залишилось %d:%02d з %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
uk: залишилось %d:%02d:%02d з %d:%02d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d
uk: %d:%02d з %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
uk: %d:%02d:%02d з %d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
uk: Неможливо записати мітки до цього файла, бо він містить кілька потоків

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
uk: Неможливо записати мітки до цього файла, бо його не закодовано в підтримуваний формат

en: Failed to create a source element; check your installation
uk: Не вдалось створити вихідний елемент, перевірте коректність встановлення

en: Failed to create the 'decodebin2' element; check your GStreamer installation
uk: Помилка створення елемента «'decodebin2»; перевірте коректність встановлення GStreamer

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
uk: Помилка створення елемента «giostreamsink»; перевірте коректність встановлення GStreamer

en: File corrupted during write
uk: Під час запису файл пошкоджено

en: Cover art
uk: Обкладинки альбомів

en: Fetch album covers from the Internet
uk: Звантаження обкладинок альбомів з інтернету

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Cover art search
uk: Пошук обкладинок

en: A_lbum:
uk: А_льбом:

en: Artist s_ort order:
uk: Порядок с_ортування виконавців:

en: _Disc:
uk: _Диск:

en: Audio CD Player
uk: Програвач звукових CD

en: Support for playing of audio CDs as music source
uk: Підтримка звукових CD як джерела музики

en: Multiple Albums Found
uk: Знайдено кілька альбомів

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is below and press <i>Continue</i>.
uk: Цьому CD відповідає декілька альбомів. Виберіть нижче відповідний альбом та натисніть <i>Далі</i>.

en: _Continue
uk: _Далі

en: _Extract to Library
uk: _Копіювати у фонотеку

en: Copy tracks to the library
uk: Копіювати композиції до фонотеки

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Reload Album Information
uk: Перезавантажити інформацію про альбом

note: Translators: this is the toolbar button label for Copy to Library action.
en: Extract
uk: Копіювати

en: Select tracks to be extracted
uk: Вибрати композиції для копіювання

note: Info bar for non-Musicbrainz data
en: S_ubmit Album
uk: З_апит альбому

en: Hide
uk: Приховати

en: Could not find this album on MusicBrainz.
uk: Не можу знайти цей альбом на MusicBrainz.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
uk: Ви можете поліпшити базу даних MusicBrainz, додавши цей альбом.

en: Track %u
uk: Доріжка %u

en: Couldn't load Audio CD
uk: Не вдалось завантажити звуковий компакт-диск

en: Rhythmbox couldn't access the CD.
uk: Rhythmbox не вдалось отримати доступ до компактного диска.

en: Rhythmbox couldn't read the CD information.
uk: Rhythmbox не вдалось зчитати інформацію з компактного диска.

en: Title
uk: Назва

en: Artist
uk: Виконавець

en: Rhythmbox could not get access to the CD device.
uk: Rhythmbox не зміг отримати доступ до пристрою CD.

en: Device '%s' does not contain any media
uk: Пристрій «%s» не містить носіїв інформації

en: Device '%s' could not be opened. Check the access permissions on the device.
uk: Пристрій «%s» неможливо відкрити. Перевірте права доступу до пристрою.

en: Cannot read CD: %s
uk: Не вдалось прочитати компактний диск: %s

en: Could not create CD lookup thread
uk: Не вдалось створити ланцюжок пошуку по компактному диску

en: Cannot access CD
uk: Неможливо отримати доступ до компактного диска

en: Unknown Title
uk: Невідома назва

en: Unknown Artist
uk: Невідомий виконавець

en: Track %d
uk: Доріжка %d

en: Cannot access CD: %s
uk: Не вдається отримати доступ до компактного диска: %s

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
uk: Надсилає інформацію про пісні на Last.fm та відтворює радіопотоки Last.fm

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
uk: Які служби Audioscrobbler ви бажаєте використовувати?

en: Logout
uk: Вийти

en: View your profile
uk: Перегляд профілю

en: Submit listening data
uk: Надіслані дані про прослуховування

en: Status:
uk: Стан:

en: Queued tracks:
uk: В черзі:

en: Tracks submitted:
uk: Надано композицій:

en: Last submission time:
uk: Остання передача даних:

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Submission statistics
uk: Статистика передачі

en: Create a Radio Station
uk: Створити радіостанцію

en: Type:
uk: Тип:

en: Create Station
uk: Створити станцію

en: Recently Listened Tracks
uk: Недавно прослухані доріжки

en: Top Artists
uk: Найкращі виконавці

en: Recommendations
uk: Рекомендації

en: Top Tracks
uk: Найкращі доріжки

en: Loved Tracks
uk: Улюблені доріжки

en: OK
uk: Гаразд

en: Logging in
uk: Вхід в систему

en: Request failed
uk: Не вдалось виконати запит

en: Authentication error
uk: Помилка автентифікації

en: Clock is not set correctly
uk: Годинник встановлено некоректно

en: This version of Rhythmbox has been banned.
uk: Ця версія Rhythmbox заблокована.

en: Track submission failed too many times
uk: Надто часто виникають помилки під час передачі доріжки

en: Refresh Profile
uk: Оновити профіль

en: Refresh your Profile
uk: Оновити свій профіль

en: Love
uk: Улюблена

en: Mark this song as loved
uk: Позначити цю композицію як улюблену

en: Ban
uk: Заблокувати

en: Ban the current track from being played again
uk: Заборонити відтворення цієї композиції на майбутнє

en: Download
uk: Звантажити

en: Download the currently playing track
uk: Звантажити відтворювану доріжку

en: You are not currently logged in.
uk: На цей час ви ще не увійшли.

en: Log in
uk: Увійти

en: Waiting for authentication...
uk: Очікування автентифікації…

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Authentication error. Please try logging in again.
uk: Помилка автентифікації. Спробуйте увійти знову.

en: Connection error. Please try logging in again.
uk: Помилка з'єднання. Спробуйте увійти знову.

en: My Library
uk: Моя фонотека

en: My Recommendations
uk: Мої рекомендації

en: My Neighbourhood
uk: Мої сусіди

en: %s plays
uk: %s відтворюється

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
uk: _Огляд %s

en: Listen to _Similar Artists Radio
uk: Слухати радіо з _подібними виконавцями

en: Listen to _Top Fans Radio
uk: Слухати радіо з _найбільшою кількістю прихильників

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
uk: Подібний виконавець:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
uk: Найкращі фани виконавця:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
uk: Фонотека користувача:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
uk: Сусіди користувача:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
uk: Улюблені доріжки користувача:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
uk: Рекомендації для користувача:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
uk: Змішане радіо для користувача:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
uk: Доріжки розмічено як:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
uk: Слухає група:

note: Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
uk: Радіо %s

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
uk: Фан радіо %s

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
uk: Фонотека %s

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
uk: Сусіди %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
uk: Улюблені композиції %s

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
uk: Рекомендовані радіостанції %s

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
uk: Змішане радіо %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also commmon
en: %s Tag Radio
uk: Мітка радіо %s

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
uk: Радіо групи %s

en: _Rename Station
uk: _Перейменувати станцію

en: Rename station
uk: Перейменувати станцію

en: _Delete Station
uk: _Вилучити станцію

en: Delete station
uk: Вилучити станцію

en: You must enter your password to listen to this station
uk: Введіть пароль, щоб слухати цю станцію

en: Error tuning station: no response
uk: Помилка налаштування станції: немає відповіді

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
uk: Некоректний URL станції

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
uk: Ця станція доступна лише для абонентів %s.

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
uk: Недостатньо вмісту для прослуховування станції.

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
uk: %s більше не підтримує цей тип станції

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
uk: Помилка налаштування станції: %i — %s

en: Error tuning station: unexpected response
uk: Помилка налаштування станції: неочікувана відповідь

en: Error tuning station: invalid response
uk: Помилка налаштування станції: помилкова відповідь

en: Error tuning station: %s
uk: Помилка налаштування станції: %s

en: Password for streaming %s radio using the deprecated API
uk: Пароль для потокового радіо %s використовує застарілий API

note: We could be calling either radio.tune or radio.getPlaylist methods. * "Tuning station" seems like a user friendly message to display for both cases.
en: Tuning station
uk: Налаштування станції

en: Audio CD Recorder
uk: Запис звукових компактних дисків

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
uk: Запис звукових CD зі списків відтворення та створення копій звукових CD

en: _Create Audio CD...
uk: _Створити звуковий компактний диск…

en: Create an audio CD from playlist
uk: Створити звуковий компактний диск зі списку композицій

en: Duplicate Audio CD...
uk: Копіювати звуковий компактний диск…

en: Create a copy of this audio CD
uk: Створити копію цього звукового компактного диска

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
uk: Rhythmbox не може створити копію цього диска

en: Rhythmbox could not record the audio disc
uk: Rhythmbox не вдалось записати звуковий компактний диск

en: Unable to build an audio track list
uk: Не вдалось побудувати список звукових доріжок

en: Unable to write audio project file %s: %s
uk: Не вдалось записати файл звукового проекту %s: %s

en: Unable to write audio project
uk: Не вдалось записати новий проект

en: Unable to create audio CD project
uk: Не вдалось створити проект звукового CD

note: Translators: this is the toolbar button label for Create Audio CD action
en: Burn
uk: Записати

note: Translators: this is the toolbar button label for Duplicate Audio CD action
en: Copy CD
uk: Копіювати CD

en: Albums
uk: Альбоми

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
uk: Завантаження провідних альбомів %s

en: Loading biography for %s
uk: Завантаження біографії %s

en: Context Pane
uk: Контекстна панель

en: Show information related to the currently playing artist and song.
uk: Показати інформацію відносно відтворюваної цей час пісні або виконавця.

note: Add button to toggle visibility of pane
en: Conte_xt Pane
uk: _Контекстна панель

en: Change the visibility of the context pane
uk: Змінити видимість контекстної панелі

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Top songs by %s
uk: Верх пісень %s

en: Nothing Playing
uk: Нічого не відтворюється

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
uk: Ця інформація доступна лише для користувачів last.fm. Переконайтесь, що модуль Last.fm увімкнений, виберіть в бічній панелі Last.fm і увійдіть.

en: Links
uk: Посилання

en: No artist specified.
uk: Не вказаний виконавець.

en: Lyrics
uk: Тексти пісень

en: Loading lyrics for %s by %s
uk: Завантаження тексту пісні %s виконавця %s

en: Lyrics not found
uk: Текст не знайдено

en: Hide all tracks
uk: Приховати всі твори

en: Show all tracks
uk: Показати всі твори

en: Top albums by %s
uk: Верх альбомів %s

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
uk[0]: %s (%d доріжка)
uk[1]: %s (%d доріжки)
uk[2]: %s (%d доріжок)

en: Track list not available
uk: Список доріжок недоступний

en: Unable to retrieve album information:
uk: Не вдалось знайти інформацію про альбом:

en: No information available
uk: Інформація недоступна

en: Read more
uk: Читати далі

en: Read less
uk: Прочитано

en: Unable to retrieve artist information:
uk: Не вдалось знайти інформацію про виконавця:

en: DAAP Music Sharing
uk: Обмін музикою через DAAP

en: Share music and play shared music on your local network
uk: Оприлюднення і відтворення музики у вашій локальній мережі

en: <b>Sharing</b>
uk: <b>Оприлюднення</b>

en: _Look for touch Remotes
uk: По_шук віддалених об'єктів

en: _Share my music
uk: _Оприлюднити музику

en: Library _name:
uk: _Назва фонотеки:

en: Forget known Remotes
uk: Збережений пароль віддаленого об'єкта

en: Require _password:
uk: Вимагати _пароль:

en: <b>Add Remote</b>
uk: <b>Додати віддалений об'єкт</b>

en: Please enter the passcode displayed on your device.
uk: Введіть код-пароль, показаний на вашому пристрої.

en: <span foreground="red">Could not pair with this Remote.</span>
uk: <span foreground="red">Не вдалось з'єднатись парно з цим віддаленим об'єктом.</span>

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
uk: Тепер ви можете керувати програвачем Rhythmbox віддалено

en: Connect to _DAAP share...
uk: Під'єднатись до джерела _DAAP…

en: Connect to a new DAAP share
uk: Під'єднатись до нового джерела DAAP

en: _Disconnect
uk: _Від'єднатись

en: Disconnect from DAAP share
uk: Від'єднатись від джерела DAAP

en: New DAAP share
uk: Нове джерело DAAP

en: Host:port of DAAP share:
uk: Вузол:порт джерела DAAP:

en: %s's Music
uk: Музика %s

en: The music share '%s' requires a password to connect
uk: Для доступу до «%s» потрібно пароль

en: Connecting to music share
uk: Під'єднання до джерела музики

en: Retrieving songs from music share
uk: Отримання композицій з джерела музики

en: Could not connect to shared music
uk: Не вдалось під'єднатися до джерела музики

en: Connecting...
uk: З'єднання…

en: Could not pair with this Remote.
uk: Не вдалось з'єднатись з віддаленим об'єктом.

en: Remotes
uk: Віддалені об'єкти

en: MediaServer2 D-Bus interface
uk: Інтерфейс MediaServer2 D-Bus

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
uk: Забезпечує реалізацію специфікації інтерфейсу MediaServer2 D-Bus

en: All Tracks
uk: Усі доріжки

en: Artists
uk: Виконавці

en: Genres
uk: Жанри

en: Playlists
uk: Списки творів

en: FM Radio
uk: FM Радіо

en: Support for FM radio broadcasting services
uk: Підтримка служб мовлення радіо FM

en: New FM R_adio Station
uk: Нов_а радіостанція FM

en: Create a new FM Radio station
uk: Додати нову радіостанцію FM

en: New FM Radio Station
uk: Нова радіостанція FM

en: Frequency of radio station
uk: Частота мовлення радіостанції

en: Device _name:
uk: _Назва пристрою:

en: Tracks:
uk: Доріжки:

en: Playlists:
uk: Списки композицій:

en: Model:
uk: Модель:

en: Serial number:
uk: Серійний номер:

en: Manufacturer:
uk: Виробник:

en: Audio formats:
uk: Аудіоформати:

en: <b>System</b>
uk: <b>Система</b>

en: Portable Players
uk: Портативні аудіопрогравачі

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
uk: Підтримка поширених портативних аудіопристроїв (плюс PSP та Nokia 770)

en: New Playlist
uk: Новий список композицій

en: Create a new playlist on this device
uk: Створити новий список композицій на цьому пристрої

en: Delete Playlist
uk: Вилучити список композицій

en: Delete this playlist
uk: Вилучити цей список композицій

en: _Properties
uk: П_араметри

en: Display device properties
uk: Показати властивості пристрою

en: Advanced
uk: Додатково

en: Grilo media browser
uk: Оглядач матеріалу Grilo

en: Browse various local and Internet media sources
uk: Оглянути різні локальні або інтернетні джерела

en: Browse
uk: Огляд

en: Fetch more tracks
uk: Одержати більше доріжок

en: Only showing %d result | Only showing %d results
uk[0]: Лише показувати %d результат
uk[1]: Лише показувати %d результати
uk[2]: Лише показувати %d результатів

en: IM Status
uk:  Стан IM

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy, Gossip, and Pidgin)
uk: Оновлення стану програми обміну повідомленнями відповідно до чинної композиції (працює з Empathy, Gossip та Pidgin)

note: Translators: do not translate %(artist)s or %(title)s, they are string substitution markers (like %s) for the artist and title of the current playing song.  They can be reordered if necessary.
en: ♫ %(artist)s - %(title)s ♫
uk: ♫ %(artist)s — %(title)s ♫

note: Translators: do not translate %(artist)s or %(album)s, they are string substitution markers (like %s) for the artist and album name of the current playing song.  They can be reordered if necessary.
en: ♫ %(artist)s - %(album)s ♫
uk: ♫ %(artist)s — %(album)s ♫

en: ♫ Listening to music... ♫
uk: ♫ Прослуховування музики… ♫

en: iPod _name:
uk: Н_азва iPod:

en: Podcasts:
uk: Подкасти:

en: Device node:
uk: Вузол пристрою:

en: Mount point:
uk: Точка монтування:

en: Database version:
uk: Версія бази даних:

en: Firmware version:
uk: Версія мікропрограми:

en: iPod detected
uk: Виявлено iPod

en: _Initialize
uk: _Запустити

en: _Name:
uk: _Назва:

en: _Model:
uk: _Модель:

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
uk: Rhythmbox виявив пристрій, який, ймовірно, є запущеним або пошкодженим iPod. Він має бути запущеним перед тим, як Rhythmbox зможе його використовувати, але це знищить всі наявні метадані композиції. Якщо ви бажаєте, щоб Rhythmbox запустив iPod, будь ласка, заповніть наведену нижче інформацію. Якщо пристрій не є iPod, або ви не бажаєте, його запускати, виберіть скасування.

en: <span size="x-large" weight="bold">Do you want to initialize your iPod?</span>
uk: <span size="x-large" weight="bold">Запустити iPod?</span>

en: Portable Players - iPod
uk: Портативні плеєри — IPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
uk: Підтримка для пристроїв Apple iPod (перегляд вмісту, відтворення з пристрою)

en: _Rename
uk: _Перейменувати

en: Rename iPod
uk: Перейменувати iPod

en: Display iPod properties
uk: Показати властивості iPod

en: _New Playlist
uk: _Новий список композицій

en: Add new playlist to iPod
uk: Додати новий список композицій до iPod

en: Rename playlist
uk: Перейменувати список композицій

en: _Delete
uk: В_илучити

en: Delete playlist
uk: Вилучити список композицій

en: Unable to initialize new iPod
uk: Не вдалось запустити новий iPod

en: Podcasts
uk: Подкасти

en: New playlist
uk: Новий список композицій

en: Internet Radio
uk: Інтернет-радіостанція

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
uk: Підтримування служб мовлення, які надсилаються через інтернет

en: New Internet _Radio Station...
uk: Нова _інтернет-радіостанція…

en: Create a new Internet Radio station
uk: Додати нову інтернет-радіостанцію

[ctx: Radio]
note: Translators: this is the toolbar button label for New Internet Radio Station action.
en: Add
uk: Додати

en: Genre
uk: Жанр

en: Search your internet radio stations
uk: Пошук вашої інтернетної радіостанції

en: Radio
uk: Радіо

en: %d station | %d stations
uk[0]: %d радіостанція
uk[1]: %d радіостанції
uk[2]: %d радіостанцій

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
uk: Нова інтернет-радіостанція

en: URL of internet radio station:
uk: URL інтернет-радіостанції:

en: %s Properties
uk: Параметри %s

en: %lu kbps
uk: %lu кбіт/с

en: Unable to change station property
uk: Не вдалось змінити властивості станції

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
uk: Не вдалось змінити URI станції на %s, тому що подібна станція вже існує

en: L_ocation:
uk: _Адреса:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
uk: Контролювання Rhythmbox за допомогою інфрачервоного пульта дистанційного керування

en: Choose lyrics folder...
uk: Вибрати теку зі словами пісень…

en: Song Lyrics
uk: Слова пісні

en: Fetch song lyrics from the Internet
uk: Отримання текстів пісень з інтернету

en: <b>Search engines</b>
uk: <b>Пошукові системи</b>

en: Browse...
uk: Огляд…

en: <b>Lyrics Folder</b>
uk: <b>Тека зі словами пісень</b>

en: No lyrics found
uk: Слова не знайдено

en: _Save
uk: _Зберегти

en: _Edit
uk: З_міни

en: _Search again
uk: _Шукати знову

en: Searching for lyrics...
uk: Пошук слів…

en: Song L_yrics
uk: _Слова пісні

en: Display lyrics for the playing song
uk: Показувати слова відтворюваної пісні

en: <b>Magnatune online music store</b>
uk: <b>Музичний інтернет-магазин Magnatune</b>

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
uk: Magnatune — інтернетний звукозаписний лейбл, який не є злом.

en:     * Free listening of all songs
uk:     * Безплатне прослуховування всіх композицій

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
uk:     * Платники одержують повністю безлімітне звантаження каталогів запису (жоден інший сервіс цього не дозволяє)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
uk:     * 10% внесків у Magnatune піде на Rhythmbox/GNOME — це вартує того, що приєднатись

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
uk:     * Дружні до відкритих технологій формати: MP3 і WAV, і також OGG та файли FLAC.

en:     * All albums and artists hand-picked
uk:     * Всі альбоми та виконавці ретельно підібрані

en: You can find more information at
uk: Докладніше на

en: Magnatune Store
uk: Магазин Magnatune

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
uk: Додає в Rhythmbox можливості прослуховувати та купувати музику в музичному інтернет-магазині Magnatune

en: Magnatune Information
uk: Інформація Magnatune

en: I don't have a Magnatune account
uk: У мене немає облікового запису на Magnatune

en: I have a streaming account
uk: У мене є поточний обліковий запис

en: I have a download account
uk: У мене є обліковий запис для завантаження

en: Username:
uk: Користувач:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Preferred audio _format:
uk: Бажаний _формат аудіо:

en: Get an account at
uk: Отримати обліковий запис на

en: Find out about Magnatune at
uk: Дізнайтеся про Magnatune на

en: January (01)
uk: Січень (01)

en: February (02)
uk: Лютий (02)

en: March (03)
uk: Березень (03)

en: April (04)
uk: Квітень (04)

en: May (05)
uk: Травень (05)

en: June (06)
uk: Червень (06)

en: July (07)
uk: Липень (07)

en: August (08)
uk: Серпень (08)

en: September (09)
uk: Вересень (09)

en: October (10)
uk: Жовтень (10)

en: November (11)
uk: Листопад (11)

en: December (12)
uk: Грудень (12)

en: $5 US
uk: 5$ США

en: $6 US
uk: 6$ США

en: $7 US
uk: 7$ США

en: $8 US (typical)
uk: 8$ США (зазвичай)

en: $9 US
uk: 9$ США

en: $10 US (better than average)
uk: 10$ США (вище середнього)

en: $11 US
uk: 11$ США

en: $12 US (generous)
uk: 12$ США (щедро)

en: $13 US
uk: 13$ США

en: $14 US
uk: 14$ США

en: $15 US (VERY generous!)
uk: 15$ США (ДУЖЕ щедро!)

en: $16 US
uk: 16$ США

en: $17 US
uk: 17$ США

en: $18 US (We love you!)
uk: 18$ США (Ми Вас любимо!)

en: Download Album
uk: Звантажити альбом

en: Download this album from Magnatune
uk: Звантажити цей альбом через Magnatune

en: Artist Information
uk: Інформація про виконавця

en: Get information about this artist
uk: Отримати інформацію про цього виконавця

en: Cancel Downloads
uk: Скасувати звантаження

en: Stop album downloads
uk: Зупинити звантаження альбому

en: Loading Magnatune catalog
uk: Завантаження каталогу Magnatune

en: Downloading Magnatune Album(s)
uk: Звантаження альбомів Magnatune

en: Couldn't download album
uk: Неможливо звантажити альбом

en: You must have a library location set to download an album.
uk: Щоб звантажити альбом, потрібно вказати адресу до бібліотеки.

en: Unable to load catalog
uk: Не вдалось завантажити каталог

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
uk: Rhythmbox не зміг прочитати каталог Magnatune, повідомте про помилку.

en: Download Error
uk: Помилка звантаження

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
uk: Помилка під час авторизації звантаження.
    Сервер Magnatune повернув:
    %s

en: Error
uk: Помилка

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
uk: Виникла помилка при спробі звантажити альбом.
    Текст помилки:
    %s

en: Finished Downloading
uk: Завершення звантаження

en: All Magnatune downloads have been completed.
uk: Всі звантаження з Magnatune завершено.

en: Media Player Keys
uk: Мультимедійні клавіші

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
uk: Контролювання Rhythmbox за допомогою скорочень

en: Portable Players - MTP
uk: Портативні плеєри — MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
uk: Підтримка для пристроїв MTP (перегляд вмісту, передача, відтворення з пристрою)

en: Unable to open temporary file: %s
uk: Не вдалось відкрити тимчасовий файл: %s

en: Rename MTP-device
uk: Перейменувати пристрій MTP

en: Media Player
uk: Програвач

en: Media player device error
uk: Помилка взаємодії з пристроєм

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
uk: Не вдалось відкрити пристрій %s %s

en: Digital Audio Player
uk: Цифровий програвач

en: Unable to copy file from MTP device: %s
uk: Неможливо скопіювати файл з пристрою MTP: %s

en: Not enough space in %s
uk: Не достатньо місця в %s

en: No space left on MTP device
uk: Не залишилось місця на пристрої MTP

en: Unable to send file to MTP device: %s
uk: Неможливо надіслати файл до пристрою MTP: %s

en: Notification
uk: Сповіщення

en: Notification popups
uk: Контекстне сповіщення

en: Previous
uk: Попередня

en: Pause
uk: Пауза

en: Play
uk: Відтворити

en: Next
uk: Наступна

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
uk: у виконанні <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
uk: з альбому <i>%s</i>

en: Not Playing
uk: Нічого не відтворюється

en: Power Manager
uk: Керування живленням

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
uk: Не дозволяє менеджерові живлення призупиняти систему під час відтворення музики

en: Playing
uk: Зараз відтворюється

en: Python Console
uk: Консоль Python

en: Interactive python console
uk: Інтерактивна консоль Python

en: _Python Console
uk: _Консоль Python

en: Show Rhythmbox's python console
uk: Показати консоль Python

en: Python Debugger
uk: Зневадження Python

en: Enable remote python debugging with rpdb2
uk: Дозволяє віддалене зневадження Python з rpdb2

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
uk: Ви можете отримати доступ до основного вікна через змінну «shell» :

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
uk: Після натискання кнопки «Гаразд», Rhythmbox буде чекати, доки ви під'єднаєтесь до нього з winpdb або rpdb2. Якщо пароль для зневаджування ще не вказано у файлі %s, то він буде використовувати типовий пароль («rhythmbox»).

en: Inform Zeitgeist about your activity
uk: Сповіщення Zeitgeist про вашу діяльність

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
uk: Елементи GStreamer, потрібні для оброблення ReplayGain, недоступні. Немає елементів: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
uk: Модулі ReplayGain та GStreamer недоступні

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
uk: Використання ReplayGain забезпечує послідовну гучність відтворення

en: ReplayGain preferences
uk: Параметри ReplayGain

en: ReplayGain _mode:
uk: _Режим ReplayGain:

en: _Apply compression to prevent clipping
uk: _Застосувати стиснення для запобігання відсікання

en: Learn more about ReplayGain at replaygain.org
uk: Дізнайтесь більше про ReplayGain на replaygain.org

en: Radio (equal loudness for all tracks)
uk: Радіо (рівна гучність всіх композицій)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
uk: Альбом (ідеальна гучність для всіх композицій)

en: Python Sample Plugin
uk: Приклад додатка на Python

en: A sample plugin in Python with no features
uk: Приклад додатка на Python без будь-яких функцій

en: Python Source
uk: Вихідний код на Python

en: Sample Plugin
uk: Приклад додатка

en: A sample plugin in C with no features
uk: Приклад додатка на C без будь-яких функцій

en: Vala Sample Plugin
uk: Приклад додатка на Vala

en: A sample plugin in Vala with no features
uk: Приклад додатка на Vala без будь-яких функцій

en: Send tracks
uk: Надіслати доріжки

en: Send selected tracks by email or instant message
uk: Надіслати виділені доріжки електронною поштою або як миттєве повідомлення

en: Send to...
uk: Надіслати…

en: Send files by mail, instant message...
uk: Надіслати файли електронною поштою, миттєвим повідомленням…

en: Low quality
uk: Низька якість

en: Normal quality
uk: Нормальна якість

en: High quality
uk: Висока якість

en: _Visual Effect
uk: _Візуальний ефект

en: Visual Effects
uk: Візуальні ефекти

en: Fullscreen
uk: На повний екран

en: Toggle fullscreen visual effects
uk: Перейти до повноекранних візуальних ефектів

en: Display
uk: Показ

en: Visualization
uk: Візуалізація

en: Displays visualizations
uk: Показує візуалізації

en: New Episodes
uk: Нові епізоди

en: New Downloads
uk: Нові звантаження

en: Downloading podcast
uk: Звантажується подкаст

en: Finished downloading podcast
uk: Звантаження подкаста завершено

en: New updates available from
uk: Нові оновлення доступні з

en: Error in podcast
uk: Помилка в подкасті

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
uk: %s. Однаково додати подкаст-канал?

en: Error creating podcast download directory
uk: Не вдалось створити каталог для звантаження подкастів

en: Unable to create the download directory for %s: %s
uk: Не вдалось створити каталог для звантаження %s: %s

en: Invalid URL
uk: Некоректний URL

en: The URL "%s" is not valid, please check it.
uk: Некоректний URL «%s», перевірте правильність написання.

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
uk: URL вже додано

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
uk: URL «%s» вже додано як радіостанцію. Якщо це подкаст-канал, вилучіть цю радіостанцію.

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
uk: URL «%s» не вказує на подкаст-канал. Можливо, він введений неправильно, або канал не працює. Бажаєте, щоб Rhythmbox однаково використовував його?

en: Podcast
uk: Подкаст

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
uk: Під час додавання подкасту виникла помилка: %s.  Перевірте URL: %s

en: Unable to check file type: %s
uk: Не вдалось встановити тип файла: %s

en: Unexpected file type: %s
uk: Непередбачений тип файла: %s

en: Unable to parse the feed contents
uk: Не вдалось виконати аналізування вмісту каналу

en: The feed does not contain any downloadable items
uk: Потік не містить елементів, придатних для звантаження

en: Unable to display requested URI
uk: Не вдалось показати запитаний URI

en: Not Downloaded
uk: Не звантажено

en: _New Podcast Feed...
uk: _Новий подкаст-канал…

en: Subscribe to a new Podcast Feed
uk: Підписатися на новий подкаст-канал

en: Download _Episode
uk: Звантажити _епізод

en: Download Podcast Episode
uk: Звантажити епізод подкаста

en: _Cancel Download
uk: _Скасувати звантаження

en: Cancel Episode Download
uk: Скасувати звантаження епізоду

en: Episode Properties
uk: Властивості епізоду

en: _Update Podcast Feed
uk: _Оновити подкаст-канал

en: Update Feed
uk: Оновити канал

en: _Delete Podcast Feed
uk: _Вилучити подкаст-канал

en: Delete Feed
uk: Вилучити канал

en: _Update All Feeds
uk: _Оновити всі канали

en: Update all feeds
uk: Оновити всі канали

en: Search all fields
uk: Пошук на всіх полях

en: Search podcast feeds
uk: Пошук подкаст-каналів

en: Search podcast episodes
uk: Пошук подкаст-епізодів

en: New Podcast Feed
uk: Новий подкаст-канал

en: URL of podcast feed:
uk: URL подкаст-каналу:

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
uk: Вилучити подкаст-канал і звантажені файли?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
uk: Якщо ви вирішите вилучити канал і файли, вони будуть безповоротно втрачені. Будь ласка, зверніть увагу, що можна вилучити канал, але зберегти звантажені файли, вибравши для вилучення тільки канал.

en: Delete _Feed Only
uk: Вилучити _тільки канал

en: _Delete Feed And Files
uk: В_илучити канал і файли

en: Downloaded
uk: Звантажено

en: Failed
uk: Помилка

en: Waiting
uk: Очікування

en: %d feed | All %d feeds
uk[0]: %d канал
uk[1]: %d канали
uk[2]: %d каналів

en: Podcast Error
uk: Помилка подкаста

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
uk: Вилучити епізод подкаста і звантажений файл?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
uk: Якщо ви вирішите вилучити епізод і файл, вони будуть безповоротно втрачені. Будь ласка, зверніть увагу, що можна вилучити епізод, але зберегти звантажений файл, вибравши для вилучення тільки епізод.

en: Delete _Episode Only
uk: Вилучити тільки _епізод

en: _Delete Episode And File
uk: Вилучити епізод і _файл

en: %d episode | %d episodes
uk[0]: %d епізод
uk[1]: %d епізоди
uk[2]: %d епізодів

[ctx: Podcast]
note: Translators: this is the toolbar button label for New Podcast Feed action.
en: Add
uk: Додати

note: Translators: this is the toolbar button label for Update Feed action.
en: Update
uk: Оновити

en: Date
uk: Дата

en: Feed
uk: Канал

en: Status
uk: Стан

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
uk: Не запускати новий примірник Rhythmbox

en: Quit Rhythmbox
uk: Вийти з Rhythmbox

en: Check if Rhythmbox is already running
uk: Перевірити, чи Rhythmbox все ще працює

en: Don't present an existing Rhythmbox window
uk: Не викликати наявне вікно Rhythmbox

en: Jump to next song
uk: Перейти до наступної пісні

en: Jump to previous song
uk: Перейти до попередньої пісні

en: Seek in current track
uk: Шукати в поточній доріжці

en: Resume playback if currently paused
uk: Відновити чинне призупинене відтворення

en: Pause playback if currently playing
uk: Призупинити відтворення, якщо воно активне

en: Toggle play/pause mode
uk: Перемкнути режим відтворення/призупинення

note: { "stop", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &stop, N_("Stop playback"), NULL },
en: Play a specified URI, importing it if necessary
uk: Відтворити вказаний URI, імпортуючи його якщо потрібно

en: URI to play
uk: URI для відтворення

en: Add specified tracks to the play queue
uk: Додати зазначені доріжки до черги відтворення

en: Empty the play queue before adding new tracks
uk: Очистити чергу відтворення перед додаванням нових доріжок

en: Print the title and artist of the playing song
uk: Вивести назву та виконавця відтворюваної пісні

en: Print formatted details of the song
uk: Вивести інформацію про пісню у вказаному форматі

en: Select the source matching the specified URI
uk: Вибрати відповідне вказаному URI джерело

en: Source to select
uk: Джерело, щоб вибрати

en: Activate the source matching the specified URI
uk: Увімкнути відповідне до вказаного URI джерело

en: Source to activate
uk: Джерело, щоб увімкнути

en: Play from the source matching the specified URI
uk: Відтворити з відповідного до вказаного URI джерела

en: Source to play from
uk: Джерело, з якого відтворити

en: Set the playback volume
uk: Встановити гучність відтворення

en: Increase the playback volume
uk: Збільшити гучність відтворення

en: Decrease the playback volume
uk: Зменшити гучність відтворення

en: Print the current playback volume
uk: Вивести чинний рівень гучності

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
uk: Встановити рейтинг чинного твору

en: Not playing
uk: Не відтворюється

en: Playback volume is %f.
uk: Гучність відтворення %f.

en: Couldn't access %s: %s
uk: Не вдалось отримати доступ до %s: %s

note: Translators: this is an example artist name.  It should * not be translated literally, but could be replaced with * a local artist name if desired.  Ensure the album name * and song title are also replaced in this case.
en: The Beatles
uk: Океан Ельзи

note: Translators: this is an example album name.  If the * example artist name is localised, this should be replaced * with the name of an album by that artist.
en: Help!
uk: Там, де нас нема

note: Translators: this is an example song title.  If the example * artist and album names are localised, this should be replaced * with the name of the seventh song from the localised album.
en: Ticket To Ride
uk: Сумна мелодія

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
uk: Потрібні додаткові модулі GStreamer, щоб відтворити цей файл: %s

en: invalid unicode in error message
uk: неправильне кодування в повідомленні про помилку

en: Empty file
uk: Порожній файл

en: Could not load the music database:
uk: Не вдалось завантажити базу даних музики:

en: Checking (%d/%d)
uk: Перевіряння (%d/%d)

en: %ld minute | %ld minutes
uk[0]: %ld хвилина
uk[1]: %ld хвилини
uk[2]: %ld хвилин

en: %ld hour | %ld hours
uk[0]: %ld година
uk[1]: %ld години
uk[2]: %ld годин

en: %ld day | %ld days
uk[0]: %ld день
uk[1]: %ld дні
uk[2]: %ld днів

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
uk: %s, %s і %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
uk: %s і %s

en: All
uk: Все

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
uk: Базу даних створено пізнішою версією Rhythmbox.  Ця версія Rhythmbox не може прочитати базу даних.

en: Shoutcast playlist
uk: Список композицій Shoutcast

en: XML Shareable Playlist Format
uk: Стандартний формат XML списку композицій

note: Submenu of Music
en: _Playlist
uk: Список _композицій

en: _New Playlist...
uk: _Новий список композицій…

en: Create a new playlist
uk: Створити новий список композицій

en: New _Automatic Playlist...
uk: Новий _автоматичний список композицій

en: Create a new automatically updating playlist
uk: Створити новий список композицій, що поновлюється автоматично

en: _Load from File...
uk: _Завантажити з файла

en: Choose a playlist to be loaded
uk: Вибрати список композицій для завантаження

en: _Save to File...
uk: З_берегти у файл…

en: Save a playlist to a file
uk: Зберегти список композицій у файл

en: _Edit...
uk: З_міни…

en: Change this automatic playlist
uk: Змінити цей автоматичний список композицій

en: _Queue All Tracks
uk: Надіслати _в чергу всі доріжки

en: Add all tracks in this playlist to the queue
uk: Додати в чергу всі композиції з цього списку

en: _Shuffle Playlist
uk: Перемішати список _композицій

en: Shuffle the tracks in this playlist
uk: Перемішати композиції в цьому списку композицій

en: Save the play queue to a file
uk: Зберегти відтворювану чергу у файл

en: Unnamed playlist
uk: Неназваний список композицій

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
uk: Файл списку композицій пошкоджено або має невідомий формат.

en: Untitled Playlist
uk: Список композицій без назви

en: Couldn't read playlist
uk: Не вдалось прочитати список композицій

en: All Files
uk: Усі файли

en: Load Playlist
uk: Завантажити список композицій

en: Couldn't save playlist
uk: Не вдалось зберегти список композицій

en: Unsupported file extension given.
uk: Файли з вказаним розширенням не підтримуються.

en: Playlist %s already exists
uk: Список композицій %s вже існує

en: Unknown playlist: %s
uk: Невідомий список композицій: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
uk: Список композицій %s автоматичний

en: _Eject
uk: _Витягнути

en: Eject this medium
uk: Витягнути цей носій

en: _Check for New Devices
uk: _Перевіряти на наявність пристроїв

en: Check for new media storage devices that have not been automatically detected
uk: Перевіряти на нові пристрої з матеріалом, які неможливо автоматично виявити

en: _Music
uk: _Музика

en: _View
uk: П_ерегляд

en: _Control
uk: _Контроль

en: _Tools
uk: _Засоби

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Import Folder...
uk: _Імпортувати теку…

en: Choose folder to be added to the Library
uk: Вибрати теку, щоб додати до фонотеки

en: Import _File...
uk: Імпортувати _файл…

en: Choose file to be added to the Library
uk: Вибрати файл, щоб додати до фонотеки

en: _About
uk: _Про програму

en: Show information about Rhythmbox
uk: Показати інформацію про Rhythmbox

en: _Contents
uk: _Зміст

en: Display Rhythmbox help
uk: Показати довідку Rhythmbox

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: Prefere_nces
uk: П_араметри

en: Edit Rhythmbox preferences
uk: Змінити параметри Rhythmbox

en: Plu_gins
uk: _Додатки

en: Change and configure plugins
uk: Додати та налаштувати додатки

en: Show _All Tracks
uk: Показати _всі доріжки

en: Show all tracks in this music source
uk: Показати всі доріжки в фонотеці

en: _Jump to Playing Song
uk: Пере_йти до пісні, що відтворюється

en: Scroll the view to the currently playing song
uk: Прокрутити список до пісні, що відтворюється

en: Side _Pane
uk: _Бічна панель

en: Change the visibility of the side pane
uk: Показати/сховати бічну панель

en: T_oolbar
uk: Пан_ель інструментів

en: Change the visibility of the toolbar
uk: Показати/сховати панель інструментів

en: _Small Display
uk: _Зменшений розмір

en: Make the main window smaller
uk: Зменшити головне вікно

en: Party _Mode
uk: Режи_м вечірки

en: Change the status of the party mode
uk: Змінити стан режиму вечірки

en: Play _Queue as Side Pane
uk: _Черга творів як бічна панель

en: Change whether the queue is visible as a source or a sidebar
uk: Змінити вигляд черги: як джерело, чи як бічна панель

en: S_tatusbar
uk: _Смужка стану

en: Change the visibility of the statusbar
uk: Показати/сховати смужку стану

en: _Browse
uk: _Огляд

en: Change the visibility of the browser
uk: Показати/сховати переглядач

en: Change the music volume
uk: Змінити гучність

en: Enable debug output
uk: Ввімкнути зневаджувальний вивід

en: Enable debug output matching a specified string
uk: Ввімкнути зневаджувальний вивід відповідно до заданої послідовності

en: Do not update the library with file changes
uk: Не поновлювати фонотеку зміненими файлами

en: Do not register the shell
uk: Не реєструвати оболонку

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
uk: Не зберігати жодних постійних даних (враховує --no-registration)

en: Disable loading of plugins
uk: Вимкнути завантаження додатків

en: Path for database file to use
uk: Шлях до файла бази даних

en: Path for playlists file to use
uk: Шлях до файла списків композицій

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
uk: %s
    Виконайте «%s --help» щоб побачити повний список наявних параметрів командного рядка.

[ctx: Library]
note: Translators: this is the short label for the 'import folder' action
en: Import
uk: Імпортувати

note: Translators: this is the short label for the 'view all tracks' action
en: Show All
uk: Показати все

en: Error while saving song information
uk: Помилка збереження інформації про пісню

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
uk: %s (Призупинено)

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
uk: Rhythmbox — вільний програмний засіб. Ви можете розповсюджувати
    та/або модифікувати його, дотримуючись GNU General Public License,
    опублікованій Free Software Foundation, або версії 2 цієї ліцензії, або
    (на ваш розсуд) будь-якої більш пізньої версії.

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
uk: Rhythmbox поширюється з надією, що він буде корисним,
    але БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ГАРАНТІЙ, навіть без неявної гарантії
    ПРИДАТНОСТІ чи ПРАЦЕЗДАТНОСТІ.  Перегляньте
    GNU General Public License для більш докладної інформації.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
uk: Ви мали отримати копію GNU General Public License разом з
    Rhythmbox, якщо ні, напишіть до Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA

en: Maintainers:
uk: Супровідники:

en: Former Maintainers:
uk: Колишні супровідники:

en: Contributors:
uk: Розробники:

en: Music management and playback software for GNOME.
uk: Програма керування та відтворення музики для GNOME.

en: Rhythmbox Website
uk: Сайт Rhythmbox

en: Couldn't display help
uk: Не вдалось показати довідку

en: Configure Plugins
uk: Налаштувати додатки

en: Import Folder into Library
uk: Імпортувати теки в фонотеку

en: Import File into Library
uk: Імпортувати файл до фонотеки

en: No registered source can handle URI %s
uk: Немає зареєстрованих джерел, які можуть обробити URI %s

en: No registered source matches URI %s
uk: Немає зареєстрованих джерел, що збігаються з URI %s

en: Unknown song URI: %s
uk: Невідомий URI пісні: %s

en: Unknown property %s
uk: Невідома властивість %s

en: Invalid property type %s for property %s
uk: Невідомий тип властивості %s для властивості %s

en: Select _All
uk: Виділити вс_е

en: Select all songs
uk: Вибрати всі пісні

en: D_eselect All
uk: З_няти виділення з усього

en: Deselect all songs
uk: Зняти виділення з усіх пісень

en: Cu_t
uk: _Вирізати

en: Cut selection
uk: Вирізати виділене

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Copy selection
uk: Копіювати виділене

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: Paste selection
uk: Вставити виділене

en: Delete each selected item
uk: Вилучати кожний виділений пункт

en: _Remove
uk: _Вилучити

en: Remove each selected item from the library
uk: Вилучати кожний виділений пункт з фонотеки

en: _Move to Trash
uk: _Перемістити в смітник

en: Move each selected item to the trash
uk: Переміщати кожний вибраний пункт в смітник

en: Add to P_laylist
uk: _Додати до списку композицій

en: Add each selected song to a new playlist
uk: Додавати кожну виділену пісню до нового списку композицій

en: Add _to Play Queue
uk: Дода_ти в чергу відтворення

en: Add each selected song to the play queue
uk: Додавати кожну виділену пісню до чергу відтворення

en: Remove
uk: Вилучити

en: Remove each selected item from the play queue
uk: Вилучати кожний виділений пункт з черги відтворення

en: Pr_operties
uk: В_ластивості

en: Show information on each selected song
uk: Показувати інформацію про кожну виділену пісню

en: Pre_vious
uk: П_опередня

en: Start playing the previous song
uk: Розпочати відтворення попередньої пісні

en: _Next
uk: Н_аступна

en: Start playing the next song
uk: Розпочати відтворення наступної пісні

en: _Increase Volume
uk: _Збільшити гучність

en: Increase playback volume
uk: Збільшити гучність відтворення

en: _Decrease Volume
uk: З_меншити гучність

en: Decrease playback volume
uk: Зменшити гучність відтворення

en: _Play
uk: _Відтворити

en: Start playback
uk: Запустити відтворення

en: Sh_uffle
uk: Пере_мішати

en: Play songs in a random order
uk: Відтворювати мелодії у випадковому порядку

en: _Repeat
uk: Пов_торювати

en: Play first song again after all songs are played
uk: Після відтворення усіх творів — перейти до першого

en: _Song Position Slider
uk: Повзу_нок позиції пісні

en: Change the visibility of the song position slider
uk: Показати/сховати повзунок позиції пісні

en: Stream error
uk: Помилка потоку

en: Unexpected end of stream!
uk: Несподіване закінчення потоку!

en: Linear
uk: Лінійне

en: Linear looping
uk: Лінійне циклічне

en: Shuffle
uk: Перемішане

en: Random with equal weights
uk: Випадкове з однаковою вагою

en: Random by time since last play
uk: Випадкове за часом останнього відтворення

en: Random by rating
uk: Випадкове за рейтингом

en: Random by time since last play and rating
uk: Випадкове за часом останнього відтворення та рейтингом

en: Linear, removing entries once played
uk: Лінійне, крім вже відтворених композицій

en: Failed to create the player: %s
uk: Помилка створення програвача: %s

en: Playlist was empty
uk: Список композицій порожній

en: Not currently playing
uk: Нічого не відтворюється

en: No previous song
uk: Немає попередньої пісні

en: No next song
uk: Немає наступної пісні

en: Couldn't start playback
uk: Не вдалось почати відтворення

en: Couldn't stop playback
uk: Не вдалось зупинити відтворення

en: Playback position not available
uk: Позиція відтворення недоступна

en: Current song is not seekable
uk: Поточну композицію неможливо перемотати

en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

en: Stop playback
uk: Зупинити відтворення

en: Rhythmbox Preferences
uk: Параметри Rhythmbox

en: General
uk: Загальне

en: Playback
uk: Відтворення

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
uk: Файл «%s» вже є. Замінити його?

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Skip
uk: _Пропустити

en: _Replace
uk: _Замінити

en: S_kip All
uk: Пр_опустити все

en: Replace _All
uk: Замінити _все

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
uk[0]: %d файлі, який треба перенести, не у підтримуваному форматі цільового пристрою і немає доступних кодувальних профілів для таких форматів.
uk[1]: %d файла, які треба перенести, не у підтримуваному форматі цільового пристрою і немає доступних кодувальних профілів для таких форматів.
uk[2]: %d файлів, яких треба перенести, не у підтримуваному форматі цільового пристрою і немає доступних кодувальних профілів для таких форматів.

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
uk: Додаткові програми, потрібні для кодування матеріалу в бажаний формат:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
uk[0]: Додаткова програма потрібна для перетворення %d файла у формат, який підтримується цільовим пристроєм:
    %s
uk[1]: Додаткова програма потрібна для перетворення %d файлів у формат, який підтримується цільовим пристроєм:
    %s
uk[2]: Додаткова програма потрібна для перетворення %d файлів у формат, який підтримується цільовим пристроєм:
    %s

en: Unable to transfer tracks
uk: Не вдалось перенести доріжки

en: _Cancel the transfer
uk: _Скасувати перенесення

en: _Skip these files
uk: _Пропустити ці файли

en: _Install
uk: _Установити

en: Transferring track %d out of %d (%.0f%%)
uk: Перенесення доріжки %d із %d (%.0f%%)

en: Transferring track %d out of %d
uk: Перенесення доріжки %d із %d

en: Search artists
uk: Пошук за виконавцями

en: Search albums
uk: Пошук за альбомами

en: Search titles
uk: Пошук за назвами

en: Browse This _Genre
uk: Показати цей _жанр

en: Set the browser to view only this genre
uk: Показувати в переглядачі пісні лише цього жанру

en: Browse This _Artist
uk: Показати цього _виконавця

en: Set the browser to view only this artist
uk: Показувати в переглядачі пісні лише цього виконавця

en: Browse This A_lbum
uk: Показати цей _альбом

en: Set the browser to view only this album
uk: Показувати в переглядачі пісні лише з цього альбому

en: Unable to eject
uk: Не вдалось витягнути носій

en: Unable to unmount
uk: Не вдалось від'єднати носій

en: Library
uk: Фонотека

en: Stores
uk: Магазини

en: Devices
uk: Пристрої

en: Shared
uk: Доступно

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
uk: Установити додаткову програму

en: Additional software is required to play some of these files.
uk: Потрібні програма GStreamer, щоб відтворити деякі з файлів.

en: Import Errors
uk: Помилки імпортування

en: %d import error | %d import errors
uk[0]: %d помилка імпортування
uk[1]: %d помилки імпортування
uk[2]: %d помилок імпортування

en: Artist/Artist - Album
uk: Виконавець/Виконавець — Альбом

en: Artist/Album
uk: Виконавець/Альбом

en: Artist - Album
uk: Виконавець — Альбом

en: Album
uk: Альбом

en: Number - Title
uk: Номер — Назва

en: Artist - Title
uk: Виконавець — Назва

en: Artist - Number - Title
uk: Виконавець — Номер — Назва

en: Artist (Album) - Number - Title
uk: Виконавець (Альбом) — Номер — Назва

en: Number. Artist - Title
uk: Номер. Виконавець — Назва

en: Music
uk: Музика

en: Choose Library Location
uk: Вибрати адресу фонотеки

en: Multiple locations set
uk: Задані декілька місць

en: Example Path:
uk: Приклад шляху:

en: Error transferring track
uk: Помилка при перенесенні доріжки

en: Sync with Library
uk: Синхронізація фонотеки

en: Synchronize media player with the library
uk: Синхронізувати програвач з фонотекою

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
uk: Ви не вибрали ані музики, ані списки композицій, ані подкасти для перенесення на цей пристрій.

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
uk: Бракує вільного місця на цьому пристрої для переносу вибраної музики, списків композицій і подкастів.

en: %s Sync Settings
uk: Налаштування синхронізації %s

en: Sync with the device
uk: Синхронізація з пристроєм

en: Don't sync
uk: Не синхронізувати

en: Missing Files
uk: Брак файлів

en: %d missing file | %d missing files
uk[0]: Немає %d файла
uk[1]: Немає %d файлів
uk[2]: Немає %d файлів

en: Remove From Playlist
uk: Вилучити зі списку творів

en: Remove each selected song from the playlist
uk: Вилучати кожну виділену пісню зі списку композицій

en: Clear _Queue
uk: _Очистити чергу

en: Remove all songs from the play queue
uk: Вилучити всі пісні з черги

en: Shuffle Queue
uk: Перемішати чергу

en: Shuffle the tracks in the play queue
uk: Перемішати доріжки в черзі відтворення

note: Translators: this is the toolbutton label for Clear Queue action
en: Clear
uk: Очистити

[ctx: Queue]
note: Translators: this is the toolbutton label for the 'shuffle queue' action
en: Shuffle
uk: Перемішати

en: Play Queue
uk: Черга відтворення

en: from
uk: з альбому

en: by
uk: виконує

en: %d song | %d songs
uk[0]: %d пісня
uk[1]: %d пісні
uk[2]: %d пісень

en: Importing (%d/%d)
uk: Імпортування (%d/%d)

en: Connecting
uk: З'єднання

en: Buffering
uk: Буферизація

en: All Music
uk: Вся музика

en: Other
uk: Інше

en: Available
uk: Доступно

en: Image/label border
uk: Межі мітки та зображення

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
uk: Ширина межі навколо мітки чи зображення у вікні попередження

en: Alert Type
uk: Тип попередження

en: The type of alert
uk: Тип попередження

en: Alert Buttons
uk: Кнопки попередження

en: The buttons shown in the alert dialog
uk: Кнопки, показані у вікні попередження

en: Show more _details
uk: _Докладніше

en: Lossless
uk: Стиснення без втрат

en: Track
uk: Доріжка

en: Comment
uk: Коментар

en: Time
uk: Час

en: Year
uk: Рік

en: Quality
uk: Якість

en: 000 kbps
uk: 000 кбіт/с

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Play Count
uk: Кількість відтворень

en: Last Played
uk: Останнє відтворення

en: Date Added
uk: Додано

en: Last Seen
uk: Останнє відвідування

en: Location
uk: Адреса

en: Now Playing
uk: Зараз відтворюється

en: Playback Error
uk: Помилка відтворення

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
uk[0]: Всього %d виконавець (%d)
uk[1]: Всього %d виконавці (%d)
uk[2]: Всього %d виконавців (%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
uk[0]: Всього %d альбом (%d)
uk[1]: Всього %d альбоми (%d)
uk[2]: Всього %d альбомів (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
uk[0]: Всього %d жанр (%d)
uk[1]: Всього %d жанри (%d)
uk[2]: Всього %d жанрів (%d)

en: %d (%d) | All %d (%d)
uk[0]: Всього %d (%d)
uk[1]: Всього %d (%d)
uk[2]: Всього %d (%d)

en: Create Automatic Playlist
uk: Створити автоматичний список композицій

en: Edit Automatic Playlist
uk: Змінити автоматичний список композицій

[ctx: query-criteria]
en: Title
uk: Назва

[ctx: query-criteria]
en: Artist
uk: Виконавець

[ctx: query-criteria]
en: Album
uk: Альбом

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

[ctx: query-criteria]
en: Genre
uk: Жанр

[ctx: query-criteria]
en: Year
uk: Рік

[ctx: query-criteria]
en: Rating
uk: Рейтинг

[ctx: query-criteria]
en: Path
uk: Шлях

[ctx: query-criteria]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
uk: Кількість відтворень

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
uk: Номер доріжки

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
uk: Номер диска

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
uk: Щільність потоку

[ctx: query-criteria]
en: Duration
uk: Тривалість

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
uk: Ударів на хвилину

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
uk: Останнє відтворення

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
uk: Додано до фонотеки

[ctx: query-sort]
en: Artist
uk: Виконавець

en: _In reverse alphabetical order
uk: _У зворотному алфавітному порядку

[ctx: query-sort]
en: Album
uk: Альбом

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

[ctx: query-sort]
en: Genre
uk: Жанр

[ctx: query-sort]
en: Title
uk: Назва

[ctx: query-sort]
en: Rating
uk: Рейтинг

en: W_ith more highly rated tracks first
uk: _В першу чергу доріжки з вищим рейтингом

[ctx: query-sort]
en: Play Count
uk: Кількість відтворень

en: W_ith more often played songs first
uk: _В першу чергу найчастіше відтворювані доріжки

[ctx: query-sort]
en: Year
uk: Рік

en: W_ith newer tracks first
uk: _В першу чергу найновіші доріжки

[ctx: query-sort]
en: Duration
uk: Тривалість

en: W_ith longer tracks first
uk: _В першу чергу найдовші доріжки

[ctx: query-sort]
en: Track Number
uk: Номер доріжки

en: _In decreasing order
uk: В п_орядку зменшення

[ctx: query-sort]
en: Last Played
uk: Останнє відтворення

en: W_ith more recently played tracks first
uk: _В першу чергу нещодавно прослухані доріжки

[ctx: query-sort]
en: Date Added
uk: Додано

en: W_ith more recently added tracks first
uk: _В першу чергу нещодавно додані доріжки

[ctx: query-sort]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
uk: Ударів на хвилину

en: W_ith faster tempo tracks first
uk: _В першу чергу доріжки у прискореному темпі

en: contains
uk: містить

en: does not contain
uk: не містить

en: equals
uk: дорівнює

en: not equal to
uk: не дорівнює

en: starts with
uk: починається з

en: ends with
uk: закінчується на

en: at least
uk: щонайменше

note: matches if A >= B
en: at most
uk: щонайбільше

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
uk: в

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
uk: не в

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
uk: після

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
uk: до

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
uk: за останні

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
uk: не за останні

en: seconds
uk: секунд

en: minutes
uk: хвилин

en: hours
uk: годин

en: days
uk: днів

en: weeks
uk: тижнів

en: No Stars
uk: Немає зірок

en: %d Star | %d Stars
uk[0]: %d Зірка
uk[1]: %d Зірки
uk[2]: %d Зірок

en: Clear the search text
uk: Очистити рядок пошуку

en: Select the search type
uk: Вибрати тип пошуку

en: Search
uk: Пошук

en: _Search:
uk: По_шук:

en: Song Properties
uk: Властивості пісні

en: Multiple Song Properties
uk: Властивості кількох пісень

en: Unknown file name
uk: Невідома назва файла

en: On the desktop
uk: На стільниці

en: Unknown location
uk: Невідома адреса
