rhythmbox master - en to fa translation catalogue (743 entries)

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
fa: امکان ساخت یک عنصر سینک GStreamer برای نوشتن در %s نبود

note: ?
en: Failed to open output device: %s
fa: بازکردن دستگاه خروجی شکست خورد: %s

en: Failed to create playbin2 element; check your GStreamer installation
fa: ساخت عنصر Playbin2 شکست خورد؛ صحت نصب GStreamer خود را بررسی کنید

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
fa: پیوند جریان جدید به خط‌لوله‌ی GStreamer شکست خورد

en: Failed to start new stream
fa: آغاز جریان جدید شکست خورد

note: ?
en: Failed to open output device
fa: بازکردن دستگاه خروجی شکست خورد

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
fa: ساخت عنصر GStreamer شکست خورد؛ صحت نصب خود را بررسی کنید

en: Failed to create audio output element; check your installation
fa: ساخت عنصر خروجی صوتی شکست خورد؛ صحت نصب خود را بررسی کنید

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
fa: پیوند به خط‌لوله‌ی GStreamer شکست خورد؛ صحت نصب خود را بررسی کنید

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
fa: ایجاد خط‌لوله‌ی GStreamer برای پخش %s شکست خورد

en: Recently Added
fa: به‌تازگی اضافه شده

en: Recently Played
fa: به‌تازگی پخش شده

en: My Top Rated
fa: بیشترین امتیاز توسط من

en: Rhythmbox
fa: ریتم‌باکس

en: Music Player
fa: پخش‌کننده‌ی موسیقی

en: Rhythmbox Music Player
fa: پخش‌کننده‌ی موسیقی ریتم‌باکس

en: Play and organize your music collection
fa: پخش و سازماندهی مجموعه‌ی موسیقی شما

en: songs
fa: آهنگ‌ها

en: MB
fa: مگ

en: GB
fa: گیگ

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Create automatically updating playlist where:
fa: ساخت فهرست‌پخش با قابلیت بروزرسانی خودکار که:

en: A_dd if any criteria are matched
fa: اگر هرکدام از معیارها مطابق بود ا_ضافه کن

en: _Limit to:
fa: _محدود به:

en: _When sorted by:
fa: _هنگام سازمان‌دهی براساس:

en: Browser Views
fa: نماهای مرورگر

en: _Artists and albums
fa: _هنرمندان و آلبوم‌ها

en: _Genres and artists
fa: _سبک‌ها و هنرمندان

en: G_enres, artists and albums
fa: _سبک‌ها، هنرمندان و آلبوم‌ها

en: Visible Columns
fa: ستون‌های نمایان

en: Track _number
fa: _شماره قطعه

en: _Artist
fa: _هنرمند

en: A_lbum
fa: آ_لبوم

en: _Year
fa: _سال

en: _Last played
fa: آ_خرین پخش شده

en: _Genre
fa: _سبک

en: Da_te added
fa: تاریخ ا_ضافه شدن

en: _Play count
fa: میزان _پخش

en: C_omment
fa: _نظر

en: _Rating
fa: _امتیازدهی

en: Ti_me
fa: _زمان

en: Lo_cation
fa: _مکان

en: _Quality
fa: _کیفیت

en: Library Location
fa: محل کتابخانه

en: _Music files are placed in:
fa: پرونده‌های موسیقی در مکان مقابل هستند:

en: _Browse...
fa: _مرور...

en: _Watch my library for new files
fa: _دیدبانی کتابخانه‌ی من برای پرونده‌های جدید

en: Library Structure
fa: ساختار کتابخانه

en: F_older hierarchy:
fa: سلسه‌مراتب _پوشه

en: _File name:
fa: _نام پرونده:

en: _Preferred format:
fa: قالب _ترجیح‌داده شده

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
fa: هنرمند/هنرمند - آلبوم/هنرمند (آلبوم) - ۰۱ - عنوان.ogg

en: Format settings:
fa: تنظیمات قالب:

en: _Install additional software required to use this format
fa: برای استفاده از این قالب نیاز به _نصب یک برنامه‌ی اضافی است

en: Media Player Properties
fa: ترجیحات پخش‌کننده‌ی موسیقی

en: <b>Information</b>
fa: <b>اطلاعات</b>

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: <b>Volume usage</b>
fa: <b>استفاده از جلد</b>

en: Basic
fa: پایه

en: <b>Sync Preferences</b>
fa: <b>ترجیحات همگام‌سازی</b>

en: <b>Sync Preview</b>
fa: <b>پیش‌نمایش همگام‌سازی</b>

en: Sync
fa: همگام‌سازی

en: Player Backend
fa: پسانه‌ی پخش‌کننده

en: _Crossfade between tracks
fa: _تعویض آرام همراه با محو شدن بین قطعه‌ها

en: Crossfade Duration (Seconds)
fa: مدت زمان محو شدن (به ثانیه)

en: By extension
fa: بر اساس افزونه

en: Save Playlist
fa: ذخیره فهرست‌پخش

en: Select playlist format:
fa: انتخاب قالب فهرست‌پخش

en: <b>Playlist format</b>
fa: <b>قالب فهرست‌پخش</b>

en: Subscribe
fa: عضویت

en: Close
fa: بستن

en: Title:
fa: عنوان:

en: Author:
fa: مؤلف:

en: Last updated:
fa: آخرین بروزرسانی:

en: Description:
fa: توضیحات:

en: Last episode:
fa: آخرین قسمت:

en: Source:
fa: منبع:

en: Language:
fa: زبان:

en: Copyright:
fa: حق‌رونوشت:

en: Details
fa: جزئیات

en: _Download location:
fa: مکان _بارگیری:

en: Check for _new episodes:
fa: بررسی برای قسمت _جدید:

en: Every hour
fa: هر ساعت

en: Every day
fa: هر روز

en: Every week
fa: هر هفته

en: Manually
fa: دستی

en: Feed:
fa: خوراک (Feed):

en: Date:
fa: تاریخ:

en: _Rating:
fa: _امتیاز‌دهی:

en: Play count:
fa: میزان پخش:

en: Last played:
fa: آخرین پخش:

en: Bitrate:
fa: نرخ بیت:

en: Duration:
fa: مدت‌زمان:

en: Download location:
fa: مکان بارگیری:

en: Albu_m:
fa: آ_لبوم:

en: _Artist:
fa: _هنرمند:

en: _Genre:
fa: _سبک:

en: _Year:
fa: _سال:

en: _Disc number:
fa: _شماره دیسک:

en: Album a_rtist:
fa: _هنرمند آلبوم:

en: Albu_m sort order:
fa: نحوه سازمان‌دهی آ_لبوم:

en: _Artist sort order:
fa: نحوه سازمان‌دهی _هنرمند:

en: Album a_rtist sort order:
fa: نحوه سازمان‌دهی هنرمند آلبوم:

en: Sorting
fa: سازمان‌دهی

en: _Title:
fa: _عنوان:

en: Track _number:
fa: شماره _قطعه:

en: _Comment:
fa: _نظر:

en: Error message
fa: پیام خطا

en: File name:
fa: نام پرونده:

en: Location:
fa: مکان:

en: File size:
fa: اندازه پرونده:

en: Date added:
fa: تاریخ اضافه شدن:

en: Current contents
fa: محتویات فعلی

en: Contents after sync
fa: محتویات بعد از هنگام‌سازی

en: Added files:
fa: پرونده‌های اضافه شده:

en: Removed files:
fa: پرونده‌های حذف شده:

en: File is not a valid .desktop file
fa: پرونده یک پرونده‌ی .desktop معتبر نیست

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fa: پرونده‌ی رومیزی ناشناس نسخه «%s»

en: Starting %s
fa: درحال شروع %s

en: Application does not accept documents on command line
fa: برنامه سندها را از طریق خط فرمان نمی‌پذیرد

en: Unrecognized launch option: %d
fa: گزینه‌ی اجرا ناشناس: %id

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fa: نمی‌توان آدرس سند را به شکل یک ورودی رومیزی «Type=Link» ارسال کرد

en: Not a launchable item
fa: یک مورد قابل اجرا نیست

en: Disable connection to session manager
fa: غیرفعال‌سازی ارتباط با مدیر نشست

en: Specify file containing saved configuration
fa: مشخص کردن پرونده‌ی حاوی پیکربندی ذخیره شده

en: Specify session management ID
fa: مشخص کردن شناسه‌ی مدیریت نشست

en: Session management options:
fa: گزینه‌های مدیریت نشست:

en: Show session management options
fa: نمایش گزینه‌های مدیریت نشست

en: Never
fa: هرگز

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
fa: امروز %OI:%OM %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
fa: دیروز %OI:%OM %p

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Too many symlinks
fa: پیوندهای نمادین بسیار زیاد

en: Cannot get free space at %s: %s
fa: نمی‌توان فضای خالی از %s دریافت کرد %s

en: %d:%02d
fa: %Id:%I02d

en: %d:%02d:%02d
fa: %Id:%I02d:%I02d

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
fa: %Id:%I02d از %Id:%I02d باقی‌مانده

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
fa: %Id:%I02d:%I02d از %Id:%I02d:%I02d باقی‌مانده

en: %d:%02d of %d:%02d
fa: %Id:%I02d از %Id:%I02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
fa: %Id:%I02d:%I02d از %Id:%I02d:%I02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
fa: با توجه به اینکه این پرونده حاوی جریان‌های چندگانه است، نمی‌توان برچسب‌ها را بر روی‌اش نوشت

en: Failed to create a source element; check your installation
fa: نمی‌توان عنصر منبع را ساخت؛ صحت نصب خود را ببرسی کنید

en: File corrupted during write
fa: پرونده هنگام نوشتن خراب شد

en: Cover art search
fa: جست‌وجو نمای پوششی

en: Fetch album covers from the Internet
fa: دریافت پوشش آلبوم‌ها از طریق اینترنت

en: A_lbum:
fa: آ_لبوم

en: Artist s_ort order:
fa: نحوه _سازمان‌دهی هنرمند:

en: _Disc:
fa: _دیسک:

en: Audio CD Player
fa: پخش‌کننده‌ی سی‌دی صوتی

en: Support for playing of audio CDs as music source
fa: پشتیبانی از پخش سی‌دی‌های صوتی به عنوان منبع موسیقی

en: Multiple Albums Found
fa: چندین آلبوم پیدا شد

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is below and press <i>Continue</i>.
fa: این سی‌دی ممکن است بیش از یک آلبوم باشد. لطفا انتخاب کنید آلبوم زیر است و <i>ادامه</i> را فشار دهید.

en: _Continue
fa: _ادامه

en: _Extract to Library
fa: _استخراج به کتابخانه

en: Copy tracks to the library
fa: رونوشت قطعهها به کتابخانه

en: Reload
fa: بارگیری مجدد

en: Reload Album Information
fa: بارگیری مجدد اطلاعات آلبوم

note: Translators: this is the toolbar button label for Copy to Library action.
en: Extract
fa: استخراج

en: Select tracks to be extracted
fa: قطعهها را برای استخراج انتخاب کنید

note: Info bar for non-Musicbrainz data
en: S_ubmit Album
fa: _ثبت آلبوم

en: Hide
fa: مخفی‌کردن

en: Could not find this album on MusicBrainz.
fa: نمی‌توان این آلبوم را بر روی MusicBrainz پیدا کرد.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
fa: شما می‌توانید با اضافه کردن این آلبوم، بانک‌اطلاعاتی MusicBrainz را گسترش دهید.

en: <Invalid unicode>
fa: <یونی‌کد نامعتبر>

en: Track %u
fa: قطعه %Iu

en: Couldn't load Audio CD
fa: نمی‌توان سی‌دی صوتی را بارگیری کرد

en: Rhythmbox couldn't access the CD.
fa: ریتم‌باکس نتوانست به سی‌دی دسترسی پیدا کند.

en: Rhythmbox couldn't read the CD information.
fa: ریتم‌باکس نتوانست اطلاعات سی‌دی را بخواند.

en: Title
fa: عنوان

en: Artist
fa: هنرمند

en: Rhythmbox could not get access to the CD device.
fa: ریتم‌باکس نتوانست به دستگاه سی‌دی دسترسی پیدا کند

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
fa: نمی‌توان سی‌دی را خواند: %s

en: Devices haven't been all probed yet
fa: دستگاه هنوز کاملا بررسی نشده است

en: Device '%s' does not contain any media
fa: دستگاه «%s» حاوی هیچگونه رسانه‌ای نیست

en: Device '%s' could not be opened. Check the access permissions on the device.
fa: دستگاه «%s» نتوانست باز شود. حقوق دسترسی به دستگاه را بررسی کنید.

en: Cannot access CD
fa: نمی‌توان به سی‌دی دسترسی پیدا کرد

en: Unknown Title
fa: عنوان ناشناس

en: Unknown Artist
fa: هنرمند ناشناس

en: Track %d
fa: قطعه %Id

en: Cannot access CD: %s
fa: نمی‌توان به سی‌دی دسترسی پیدا کرد: %s

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
fa: اطلاعات آهنگ‌ها بر روی Last.fm ثبت و جریان‌های رادیویی Last.fm را پخش می‌کند

en: Logout
fa: خروج از سیستم

en: View your profile
fa: نمایش مجموعه تنظیمات شما

en: Submit listening data
fa: ثبت داده‌های گوش داده شده

en: Status:
fa: وضعیت:

en: Queued tracks:
fa: قطعههای در صف:

en: Tracks submitted:
fa: قطعههای ثبت شده:

en: Last submission time:
fa: آخریم زمان ثبت:

en: Disabled
fa: غیرفعال شد

en: Submission statistics
fa: آمار ثبت‌ها

en: Create a Radio Station
fa: ساخت یک ایستگاه رادیویی

en: Type:
fa: نوع:

en: Create Station
fa: ایجاد ایستگاه

en: Recently Listened Tracks
fa: قطعههای به‌تازگی گوش داده شده

en: Top Artists
fa: هنرمندان برتر

en: Recommendations
fa: پیشنهادها

en: Top Tracks
fa: قطعههای برتر

en: Loved Tracks
fa: قطعههای مورد علاقه

en: OK
fa: تایید

en: Logging in
fa: درحال ورود به سیستم

en: Request failed
fa: درخواست شکست خورد

en: Authentication error
fa: خطا تصدیق هویت

en: Clock is not set correctly
fa: ساعت درست تنظیم نشده است

en: This version of Rhythmbox has been banned.
fa: این نسخه از ریتم‌باکس تحریم شده است.

en: Track submission failed too many times
fa: ثبت قطعهها به دفعات زیادی شکست خورد

en: Refresh Profile
fa: نوسازی مجموعه‌تنظیمات

en: Refresh your Profile
fa: مجموعه‌تنظیمات خود را نوسازی کنید

en: Love
fa: مورد علاقه

en: Mark this song as loved
fa: نشانه‌گذاری قطعه به‌عنوان موردعلاقه

en: Ban
fa: تحریم

en: Ban the current track from being played again
fa: تحریم این قطعه، تا اینکه دیگر پخش نشود

en: Download
fa: بارگیری

en: Download the currently playing track
fa: بارگیری قطعه درحال پخش فعلی

en: You are not currently logged in.
fa: شما درحال حاضر وارد نشده‌اید.

en: Log in
fa: ورود به سیستم

en: Waiting for authentication...
fa: درانتظار تایید هویت...

en: Cancel
fa: لغو

en: Authentication error. Please try logging in again.
fa: خطای تصدیق هویت. لطفا برای ورود به سیستم مجددا تلاش کنید.

en: Connection error. Please try logging in again.
fa: خطای اتصال. لطفا برای ورود به سیستم مجددا تلاش کنید

en: My Library
fa: کتابخانه‌ی من

en: My Recommendations
fa: پیشنهادهای من

en: My Neighbourhood
fa: همسایه‌های من

en: %s plays
fa: %s پخش شده

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
fa: _نمایش در %s

en: Listen to _Similar Artists Radio
fa: گوش‌دادن به رادیو هنرمندان _مشابه

en: Listen to _Top Fans Radio
fa: گوش دادن به _برترین رادیو طرفداران

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
fa: مشابه هنرمند:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
fa: برترین طرفنداران هنرمند:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
fa: کتابخانه‌ی کاربر:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
fa: همسایگی کاربر:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
fa: قطعه‌های موردعلاقه‌ی کاربر:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
fa: پیشنهادات برای کاربر:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
fa: رادیو درهم برای کاربر:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
fa: قطعات برچسب زده شده با:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
fa: گوش‌داده شده توسط گروه:

note: Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
fa: رادیو %s

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
fa: رادیو طرفداران %s

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
fa: کتابخانه‌ی %s

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
fa: همسایه‌ی %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
fa: قطعات موردعلاقه‌ی %s

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
fa: رادیو پیشنهادی %s

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
fa: رادیو درهم %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also commmon
en: %s Tag Radio
fa: برچسب رادیو %s

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
fa: رادیو گروهی %s

en: _Rename Station
fa: _تغییرنام ایستگاه

en: Rename station
fa: تغییرنام ایستگاه

en: _Delete Station
fa: _حذف ایستگاه

en: Delete station
fa: حذف ایستگاه

en: You must enter your password to listen to this station
fa: شما باید برای گوش دادن به این ایستگاه گذرواژه‌ی خود را وارد کنید

en: Error tuning station: no response
fa: خطا در تنظیم ایستگاه: بدون پاسخ

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
fa: آدرس نامعتبر ایستگاه

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
fa: این ایستگاه فقط برای استفاده کنندگان %s قابل دسترسی است

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
fa: محتویات کافی برای پخش ایستگاه وجود ندارد

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
fa: %s دیگر از این نوع ایستگاه پشتیبانی نمی‌کند

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
fa: خطا در تنظیم ایستگاه: %Ii - %s

en: Error tuning station: unexpected response
fa: خطا در تنظیم ایستگاه: پاسخ غیرمنتظره

en: Error tuning station: invalid response
fa: خطا در تنظیم ایستگاه: پاسخ نامعتبر

en: Error tuning station: %s
fa: خطا در تنظیم ایستگاه: %s

en: Password for streaming %s radio using the deprecated API
fa: گذرواژه برای به جریان انداختن رادیو %s با استفاده از API منسوخ

note: We could be calling either radio.tune or radio.getPlaylist methods. * "Tuning station" seems like a user friendly message to display for both cases.
en: Tuning station
fa: درحال تنظیم ایستگاه

en: Audio CD Recorder
fa: ضبط کننده‌ی سی‌دی صوتی

en: _Create Audio CD...
fa: _ساخت سی‌دی صوتی...

en: Create an audio CD from playlist
fa: ساخت یک سی‌دی صوتی از فهرست‌پخش

en: Duplicate Audio CD...
fa: تکثیر سی‌دی صوتی...

en: Create a copy of this audio CD
fa: ساخت یک رونوشت از این سی‌دی صوتی

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
fa: ریتم‌باکس نتوانست دیسک را تکثیر کند

en: Unable to write audio project
fa: نمی‌توان پروژه‌ی صوتی را نوشت

en: Unable to create audio CD project
fa: نمی‌توان پروژه‌ی سی‌دی صوتی را ساخت

note: Translators: this is the toolbar button label for Create Audio CD action
en: Burn
fa: سوزاندن

note: Translators: this is the toolbar button label for Duplicate Audio CD action
en: Copy CD
fa: رونوشت از سی‌دی

en: Albums
fa: آلبوم‌ها

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
fa: بارگیری آلبوم برتر برای %s

en: Loading biography for %s
fa: بارگیری زندگی‌نامه برای %s

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Top songs by %s
fa: آهنگ‌های برتر توسط %s

en: Nothing Playing
fa: چیزی در حال پخش نیست

en: Links
fa: پیونده‌ها

en: No artist specified.
fa: هیچ هنرمندی مشخص نشده است.

en: Hide all tracks
fa: مخفی‌کردن تمام قطعات

en: Show all tracks
fa: نمایش تمام قطعات

en: Top albums by %s
fa: آلبوم‌های برتر توسط %s

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
fa[0]: %s (%Id قطعه)
fa[1]: %s (%Id قطعه)

en: Track list not available
fa: لیست قطعات موجود نیست

en: Unable to retrieve album information:
fa: نمی‌تواند اطلاعات آلبوم را دریافت کرد:

en: No information available
fa: هیچ اطلاعاتی موجود نیست

en: Read more
fa: بیشتر بخوانید

en: Read less
fa: کمتر بخوانید

en: Unable to retrieve artist information:
fa: نمی‌توان اطلاعات هنرمند را دریافت کرد:

en: DAAP Music Sharing
fa: اشتراک موسیقی DAAP

en: <b>Sharing</b>
fa: <b>اشتراک‌گذاری</b>

en: _Look for touch Remotes
fa: _جست‌وجو برای کنترل‌های لمسی

en: _Share my music
fa: _اشتراک‌گذاری موسیقی من

en: Library _name:
fa: _نام کتابخانه:

en: Require _password:
fa: _گذرواژه لازم است:

en: Connecting...
fa: درحال اتصال...

en: All Tracks
fa: تمام قطعات

en: Artists
fa: هنرمندها

en: Genres
fa: سبک‌ها

en: Playlists
fa: فهرست‌های پخش

en: FM Radio
fa: رادیو FM

en: Device _name:
fa: _نام دستگاه:

en: Tracks:
fa: قطعه‌ها:

en: Playlists:
fa: فهرست‌پخش:

en: Model:
fa: مدل:

en: Serial number:
fa: شماره سریال:

en: Manufacturer:
fa: تولیدکننده:

en: Audio formats:
fa: قالب‌های صوتی:

en: <b>System</b>
fa: <b>سیستم</b>

en: Portable Players
fa: پخش‌کننده‌های قابل حمل

en: New Playlist
fa: فهرست‌پخش جدید

en: Create a new playlist on this device
fa: ساخت یک فهرست‌پخش جدید بر روی دستگاه

en: Delete Playlist
fa: حذف فهرست‌پخش

en: Delete this playlist
fa: حذف فهرست‌پخش

en: _Properties
fa: _ترجیحات

en: Display device properties
fa: نمایش ترجیحات دستگاه

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Browse
fa: مرور

en: Fetch more tracks
fa: دریافت قطعه‌های بیشتر

en: Only showing %d result | Only showing %d results
fa[0]: نمایش تنها %Id نتیجه
fa[1]: نمایش تنها %Id نتیجه

en: IM Status
fa: وضعیت پیام‌رسان

en: _Initialize
fa: _تنظیم اولیه

en: _Name:
fa: _نام:

en: _Model:
fa: _مدل:

en: _Rename
fa: _تغییرنام

en: _New Playlist
fa: فهرست‌پخش _جدید

en: Rename playlist
fa: تغییرنام فهرست‌پخش

en: _Delete
fa: _حذف

en: Delete playlist
fa: حذف فهرست‌پخش

en: New playlist
fa: فهرست پخش جدید

en: Internet Radio
fa: رادیو اینترنتی

en: New Internet _Radio Station...
fa: ایستگاه _رادیوی اینترنتی جدید...

en: Create a new Internet Radio station
fa: ساخت یک ایستگاه رادیوی اینترنتی جدید

[ctx: Radio]
note: Translators: this is the toolbar button label for New Internet Radio Station action.
en: Add
fa: اضافه ‌کردن

en: Genre
fa: سبک

en: Search your internet radio stations
fa: جست‌وجو در ایستگاه‌های رادیوی اینترنتی شما

en: Radio
fa: رادیو

en: %d station | %d stations
fa[0]: %Id ایستگاه
fa[1]: %Id ایستگاه

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
fa: ایستگاه رادیوی اینترنتی جدید

en: URL of internet radio station:
fa: آدرس اینترنتی رادیوی اینترنتی:

en: %s Properties
fa: ترجیحات %s

en: Unable to change station property
fa: نمی‌توان مشخصه‌ی ایستگاه را تغییر داد

en: L_ocation:
fa: _مکان:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
fa: کنترل ریتم‌باکس از طریق یک کنترل اینفرارد

en: <b>Search engines</b>
fa: <b>موتورهای جست‌وجو</b>

en: Browse...
fa: مرور...

en: _Save
fa: _ذخیره

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: _Search again
fa: _جست‌وجو مجدد

en: You can find more information at
fa: اطلاعات بیشتر در

en: Magnatune Store
fa: فروشگاه Magnatune

en: Username:
fa: نام‌کاربری:

en: Password:
fa: گذرواژه:

en: Preferred audio _format:
fa: _قالب صوتی ترجیح داده شده:

en: Get an account at
fa: گرفتن یک حساب در

en: January (01)
fa: ژانویه (۰۱)

en: February (02)
fa: فوریه (۰۲)

en: March (03)
fa: مارس (۰۳)

en: April (04)
fa: آوریل (۰۴)

en: May (05)
fa: مه (۰۵)

en: June (06)
fa: ژوئن (۰۶)

en: July (07)
fa: ژوئیه (۰۷)

en: August (08)
fa: اوت (۰۸)

en: September (09)
fa: سپتامبر (۰۹)

en: October (10)
fa: اکتبر (۱۰)

en: November (11)
fa: نوامبر (۱۱)

en: December (12)
fa: دسامبر (۱۲)

en: $5 US
fa: ۵$ آمریکا

en: $6 US
fa: ۶$ آمریکا

en: $7 US
fa: ۷$ آمریکا

en: $8 US (typical)
fa: ۸$ آمریکا (معمولی)

en: $9 US
fa: ۹$ آمریکا

en: $10 US (better than average)
fa: ۱۰$ آمریکا (بهتر از متوسط)

en: $11 US
fa: ۱۱$ آمریکا

en: $12 US (generous)
fa: ۱۲$ آمریکا (بخشنده)

en: $13 US
fa: ۱۳$ آمریکا

en: $14 US
fa: ۱۴$ آمریکا

en: $15 US (VERY generous!)
fa: ۱۵$ آمریکا (خیلی بخشنده!)

en: $16 US
fa: ۱۶$ آمریکا

en: $17 US
fa: ۱۷$ آمریکا

en: $18 US (We love you!)
fa: ۱۸$ آمریکا (ما عاشقتیم!)

en: Download Album
fa: بارگیری آلبوم

en: Artist Information
fa: اطلاعات هنرمند

en: Cancel Downloads
fa: لغو بارگیری‌ها

en: Stop album downloads
fa: توقف بارگیری آلبوم‌ها

en: Couldn't download album
fa: نمی‌توان آلبوم را بارگیری کرد

en: Download Error
fa: خطای بارگیری

en: Error
fa: خطا

en: Media Player
fa: پخش‌کننده‌ی چندرسانه‌ای

en: Media player device error
fa: خطای دستگاه پخش‌کننده‌ی چندرسانه‌ای

en: Notification
fa: اعلان‌ها

en: Notification popups
fa: اعلان‌های واشو

en: Previous
fa: قبلی

en: Pause
fa: مکث

en: Play
fa: پخش

en: Next
fa: بعدی

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
fa: توسط <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
fa: از <i>%s</i>

en: Not Playing
fa: چیزیی پخش نمی‌شود

en: Power Manager
fa: مدیریت انرژی

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
fa: مانع شدن از مدیریت انرژی برای معلق کردن ماشین هنگام پخش

en: Playing
fa: درحال پخش

en: Inform Zeitgeist about your activity
fa: اطلاع دادن به Zeitgeist درباره‌ی فعالیت‌های شما

en: -15.0 dB
fa: -۱۵٫۰ دسی‌بل

en: 0.0 dB
fa: ۰٫۰ دسی‌بل

en: 15.0 dB
fa: ۱۵٫۰ دسی‌بل

en: Send tracks
fa: ارسال قطعه‌ها

en: Send to...
fa: ارسال به...

en: Low quality
fa: کیفیت پایین

en: Normal quality
fa: کیفیت معمولی

en: High quality
fa: کیفیت بالا

en: _Visual Effect
fa: _جلوه‌های نمایشی

en: Visual Effects
fa: جلوه‌های نمایشی

en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: Toggle fullscreen visual effects
fa: تغییروضعیت تمام‌صفحه‌ی جلوه‌های نمایشی

en: Display
fa: نمایش

en: Visualization
fa: تجسم

en: Displays visualizations
fa: نمایش تجسم‌ها

en: Author
fa: مولف

en: Episodes
fa: قسمت‌ها

en: Date
fa: تاریخ

en: New Episodes
fa: قسمت‌های جدید

en: New Downloads
fa: بارگیری‌های جدید

en: Not Downloaded
fa: بارگیری نشد

en: Downloaded
fa: بارگیری شد

en: Failed
fa: شکست خورد

en: Waiting
fa: در انتظار

en: %d episode | %d episodes
fa[0]: %Id قسمت
fa[1]: %Id قسمت

[ctx: Podcast]
note: Translators: this is the toolbar button label for New Podcast Feed action.
en: Add
fa: اضافه‌کردن

note: Translators: this is the toolbar button label for Update Feed action.
en: Update
fa: بروزرسانی

en: Feed
fa: خوراک

en: Status
fa: وضعیت

en: Quit Rhythmbox
fa: خروج از ریتم‌باکس

en: Check if Rhythmbox is already running
fa: بررسی اینکه ریتم‌باکس درحال اجراست

en: Jump to next song
fa: پرش به آهنگ بعدی

en: Jump to previous song
fa: پرش به آهنگ قبلی

en: Seek in current track
fa: جست‌وجو در قطعه فعلی

en: Pause playback if currently playing
fa: مکث پخش اگر درحال پخش است

en: Toggle play/pause mode
fa: تغییر وضعیت حالت پخش/مکث

note: Translators: this is an example album name.  If the * example artist name is localised, this should be replaced * with the name of an album by that artist.
en: Help!
fa: کمک!

en: Empty file
fa: پرونده خالی

en: Checking (%d/%d)
fa: درحال بررسی (%Id/%Id)

en: %ld minute | %ld minutes
fa[0]: %Ild دقیقه
fa[1]: %Ild دقیقه

en: %ld hour | %ld hours
fa[0]: %Ild ساعت
fa[1]: %Ild ساعت

en: %ld day | %ld days
fa[0]: %Ild روز
fa[1]: %Ild روز

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
fa: %s، %s و %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
fa: %s و %s

en: All
fa: همه

note: Submenu of Music
en: _Playlist
fa: _فهرست‌پخش

en: _New Playlist...
fa: _فهرست‌پخش جدید...

en: Create a new playlist
fa: ایجاد یک فهرست‌پخش جدید

en: New _Automatic Playlist...
fa: ایجاد یک فهرست‌پخش _خودکار

en: Create a new automatically updating playlist
fa: ساخت یک فهرست‌پخش خودکار جدید

en: _Load from File...
fa: _بار کردن از پرونده...

en: Choose a playlist to be loaded
fa: یک فهرست‌پخش جهت بار کردن انتخاب کنید

en: _Save to File...
fa: _ذخیره در پرونده...

en: Save a playlist to a file
fa: ذخیره فهرست‌پخش در پرونده

en: _Edit...
fa: _ویرایش...

en: Change this automatic playlist
fa: تغییر این فهرست‌پخش خودکار

en: _Queue All Tracks
fa: در _صف کردن تمام قطعه‌ها

en: Add all tracks in this playlist to the queue
fa: اضافه کردن تمام قطعه‌های این فهرست‌پخش در صف

en: _Shuffle Playlist
fa: پخش _اتفاقی فهرست‌پخش

en: Shuffle the tracks in this playlist
fa: پخش اتفاقی قطعه‌ها در این فهرست‌پخش

en: Save the play queue to a file
fa: ذخیره صف پخش در پرونده

en: Unnamed playlist
fa: فهرست‌پخش بدون نام

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
fa: پرونده‌ی فهرست‌پخش ممکن است قالب ناشناسی داشته باشد یا خراب باشد.

en: Untitled Playlist
fa: فهرست‌پخش بدون عنوان

en: Couldn't read playlist
fa: نمی‌توان فهرست‌پخش را خواند

en: All Files
fa: تمام پرونده‌ها

en: Load Playlist
fa: بارکردن فهرست‌پخش

en: Couldn't save playlist
fa: نمی‌توان فهرست‌پخش را ذخیره کرد

en: Playlist %s already exists
fa: فهرست‌پخش %s ازقبل وجود دارد

en: Unknown playlist: %s
fa: فهرست‌پخش ناشناس: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
fa: فهرست‌پخش %s یک فهرست‌پخش خودکار است

en: _Eject
fa: _خارج کردن

en: _Check for New Devices
fa: _بررسی برای دستگاه جدید

en: _Music
fa: _موسیقی

en: _View
fa: _نما

en: _Control
fa: _کنترل

en: _Tools
fa: _ابزارها

en: _Help
fa: _راهنما

en: _Import Folder...
fa: _واردکردن پوشه...

en: Choose folder to be added to the Library
fa: یک پوشه برای اضافه کردن به کتابخانه انتخاب کنید

en: Import _File...
fa: وارد کردن _پرونده...

en: Choose file to be added to the Library
fa: انتخاب پرونده برای اضافه کردن به کتابخانه

en: _About
fa: _دباره

en: Show information about Rhythmbox
fa: نمایش اطلاعات درباره ریتم‌باکس

en: _Contents
fa: _محتویات

en: Display Rhythmbox help
fa: نمایش راهنما ریتم‌باکس

en: _Quit
fa: _خروج

en: Prefere_nces
fa: _ترجیحات

en: Edit Rhythmbox preferences
fa: ویرایش ترجیحات ریتم‌باکس

en: Plu_gins
fa: ا_فزونه‌ها

en: Change and configure plugins
fa: تغییر و پیکربندی افزونه‌ها

en: Show _All Tracks
fa: نمایش _تمام قطعات

en: Show all tracks in this music source
fa: نمایش تمام قطعات در این منبع موسیقی

en: _Jump to Playing Song
fa: _پریدن به آهنگ درحال پخش

en: Scroll the view to the currently playing song
fa: لغزاندن نما به محل آهنگ درحال پخش

en: Side _Pane
fa: _نوار جانبی

en: Change the visibility of the side pane
fa: تغییر حالت نمایش نوار جانبی

en: Party _Mode
fa: _حالت مهمانی

en: Change the status of the party mode
fa: تغییر وضعیت حالت مهمانی

en: S_tatusbar
fa: _نواروضعیت

en: Change the visibility of the statusbar
fa: تغیر وضعیت نمایش نواروضعیت

en: _Browse
fa: _مرور

en: Change the visibility of the browser
fa: تغییر وضعیت نمایش مرورگر

en: Change the music volume
fa: تغییر بلندی‌صدا موسیقی

en: Enable debug output
fa: قعال‌سازی خروجی رفع‌اشکال

en: Do not update the library with file changes
fa: کتابخانه را با تغییر پرونده‌ها بروزرسانی نکن

en: Do not register the shell
fa: پوسته را ثبت نکن

en: Disable loading of plugins
fa: غیرفعال‌سازی بارکردن افزونه‌ها

en: Path for database file to use
fa: مسیر پرونده پایگاه‌داده برای استفاده

en: Path for playlists file to use
fa: مسیر برای پرونده فهرست‌پخش جهت استفاده

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fa: %s
    اجرا '%s --help' جهت دیدن تمام گزینه‌های خط‌فرمان.

[ctx: Library]
note: Translators: this is the short label for the 'import folder' action
en: Import
fa: وارد کردن

note: Translators: this is the short label for the 'view all tracks' action
en: Show All
fa: نمایش همه

en: Error while saving song information
fa: خطا در هنگام ذخیره اطلاعات اهنگ

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
fa: %s (متوقف شد)

en: Maintainers:
fa: نگهدارنده‌گان:

en: Former Maintainers:
fa: نگهدارندگان قبلی:

en: Contributors:
fa: مشارکت‌کنندگان:

en: Rhythmbox Website
fa: پایگاه‌وب ریتم‌باکس

en: Couldn't display help
fa: نمی‌توان راهنما را نمایش داد

en: Configure Plugins
fa: پیکربرنی افزونه‌ها

en: Import Folder into Library
fa: واردکردن پوشه به کتابخانه

en: Import File into Library
fa: واردکردن پرونده به کتابخانه

en: Select _All
fa: انتخاب _همه

en: Select all songs
fa: انتخاب همه آهنگ‌ها

en: Cu_t
fa: _برش

en: Cut selection
fa: برش انتخاب شده‌ها

en: _Copy
fa: _رونوشت

en: Copy selection
fa: رونوشت انتخاب شده‌ها

en: _Paste
fa: _چسباندن

en: Paste selection
fa: چسباندن انتخاب شده‌ها

en: Delete each selected item
fa: حذف هر مورد انتخاب شده

en: _Remove
fa: _حذف

en: Remove each selected item from the library
fa: حذف هر مورد انتخاب شده از کتابخانه

en: _Move to Trash
fa: _انتقال به زباله‌دان

en: Move each selected item to the trash
fa: انتقال هر مورد انتخاب شده به زباله‌دان

en: Add to P_laylist
fa: اضافه‌کردن به _فهرست‌پخش

en: Add each selected song to a new playlist
fa: اضافه‌کردن هر مورد انتخاب شده به فهرست‌پخش

en: Add _to Play Queue
fa: اضافه‌کردن به _صف پخش

en: Add each selected song to the play queue
fa: اضافه‌کردن هر مورد انتخاب شده به صف پخش

en: Remove
fa: حذف

en: Remove each selected item from the play queue
fa: حذف هر مورد انتخاب شده از صف پخش

en: Pr_operties
fa: _ترجیحات

en: Show information on each selected song
fa: نمایش اطلاعات هر مورد انتخاب شده

en: Pre_vious
fa: _قبلی

en: Start playing the previous song
fa: شروع به پخش آهنگ قبلی

en: _Next
fa: _بعدی

en: Start playing the next song
fa: شروع به پخش آهنگ قبلی

en: _Increase Volume
fa: _افزایش بلندی صدا

en: Increase playback volume
fa: افزایش بلندی صدای درحال پخش

en: _Decrease Volume
fa: _کاهش بلندی صدا

en: Decrease playback volume
fa: کاهش بلندی صدا درحال پخش

en: _Play
fa: _پخش

en: Start playback
fa: شروع پخش

en: Sh_uffle
fa: _اتفاقی

en: Play songs in a random order
fa: پخش آهنگ‌ها در یک ترتیب اتفاقی

en: _Repeat
fa: _تکرار

en: Play first song again after all songs are played
fa: پخش آهنگ اول پس از پخش شدن تمام اهنگ‌ها

en: Stream error
fa: خطا جریان

en: Unexpected end of stream!
fa: پایان غیرمنتظره‌ی جریان!

en: Linear
fa: خطی

en: Linear looping
fa: حلقه‌ی خطی

en: Shuffle
fa: اتفاقی

en: Random with equal weights
fa: اتفاقی براساس وزن مشابه

en: Random by time since last play
fa: اتفاقی بر اساس آخرین زمان پخش

en: Random by rating
fa: اتفاقی براساس امتیاز

en: Random by time since last play and rating
fa: اتفاقی براساس آخرین زمان پخش و امتیاز

en: Linear, removing entries once played
fa: خطی، حذف ورودی‌ها پس از پخش

en: Failed to create the player: %s
fa: ساخت پخش‌کننده شکست خورد: %s

en: Playlist was empty
fa: فهرست‌پخش خالی بود

en: Not currently playing
fa: درحال حاضر پخش نمی‌شود

en: No previous song
fa: آهنگ قبلی وجود ندارد

en: No next song
fa: آهنگ بعدی وجود ندارد

en: Couldn't start playback
fa: نمی‌توان پخش را شروع کرد

en: Couldn't stop playback
fa: نی‌توان پخش را متوقف کرد

en: Playback position not available
fa: مکان پخش موجود نیست

en: Current song is not seekable
fa: اهنگ فعلی قابل جست‌وجو نیست

en: Pause playback
fa: مکث پخش

en: Stop playback
fa: توقف پخش

en: Rhythmbox Preferences
fa: ترجیحات ریتم‌باکس

en: General
fa: عمومی

en: Playback
fa: پخش

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
fa: پرونده «%s» از قبل وجود دارد. آیا می‌خواهید آن را جای‌گزین کنید؟

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Skip
fa: _پرش

en: _Replace
fa: _جای‌گزینی

en: S_kip All
fa: _پرش از همه

en: Replace _All
fa: _جای‌گزینی همه

en: Unable to transfer tracks
fa: ناتوان دز انتقال قطعه‌ها

en: _Cancel the transfer
fa: _لغو انتقال

en: _Skip these files
fa: _پرش از این پرونده‌ها

en: _Install
fa: _نصب

en: Search artists
fa: جست‌وجو هنرمندان

en: Search albums
fa: جست وجو آلبوم‌ها

en: Search titles
fa: جست‌وجو عنوان‌ها

en: Browse This _Genre
fa: مرور این _سبک

en: Set the browser to view only this genre
fa: تنظیم مرورگر جهت نمایش تنها این سبک

en: Browse This _Artist
fa: مرور این _هنرمند

en: Set the browser to view only this artist
fa: تنظیم مرورگر جهت نمایش تنها این هنرمند

en: Browse This A_lbum
fa: مرور این آ_لبوم

en: Set the browser to view only this album
fa: تنظیم مرورگر جهت نمایش تنها این آلوم

en: Unable to eject
fa: ناتوان در خارج کردن

en: Unable to unmount
fa: ناتوان در پیاده کردن

en: Library
fa: کتابخانه

en: Stores
fa: فروشگاه ها

en: Devices
fa: دستگاه‌ها

en: Shared
fa: اشتراک‌گذاشته شده‌ها

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
fa: نصب برنامه اضافی

en: Additional software is required to play some of these files.
fa: برنامه‌های اضافی برای پخش این پرونده‌ها لازم است.

en: Import Errors
fa: خطاهای وارد کردن

en: %d import error | %d import errors
fa[0]: %Id خطای ورود
fa[1]: %Id خطای ورود

en: Artist/Artist - Album
fa: هنرمند/هنرمند - آلبوم

en: Artist/Album
fa: هنرمند/آلبوم

en: Artist - Album
fa: هنرمند - آلبوم

en: Album
fa: آلبوم

en: Number - Title
fa: شماره - عنوان

en: Artist - Title
fa: هنرمند - عنوان

en: Artist - Number - Title
fa: هنرمند - شماره - عنوان

en: Artist (Album) - Number - Title
fa: هنرمند (آلبوم) - شماره - عنوان

en: Number. Artist - Title
fa: شماره. هنرمند - عنوان

en: Music
fa: موسیقی

en: Choose Library Location
fa: انتخاب محل کتابخانه

en: Multiple locations set
fa: تنظیم چندین محل

en: Default settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض

en: Custom settings
fa: تنظیمات سفارشی

en: Example Path:
fa: مثال مسیر:

en: Error transferring track
fa: خطا در انتقال قطعه

en: Sync with Library
fa: همگام‌سازی با کتابخانه

en: Synchronize media player with the library
fa: همگام‌سازی پخش‌کننده رسانه‌ای با کتابخانه

en: %s Sync Settings
fa: تنظیمات همگام‌سازی %s

en: Sync with the device
fa: همگام‌سازی با دستگاه

en: Don't sync
fa: همگام نکن

en: Missing Files
fa: پرونده‌های مفقود

en: %d missing file | %d missing files
fa[0]: %Id پرونده‌ی مفقود
fa[1]: %Id پرونده‌ی مفقود

en: Remove From Playlist
fa: حذف از فهرست‌پخش

en: Remove each selected song from the playlist
fa: حذف هر مورد انتخاب شده از فهرست‌پخش

en: Clear _Queue
fa: پاک کردن _صف

en: Remove all songs from the play queue
fa: حذف هر آهنگ انتخاب شده از صف پخش

en: Shuffle Queue
fa: پخش اتفاقی صف

en: Shuffle the tracks in the play queue
fa: پخش اتفاقی قطعه‌ها در صف پخش

note: Translators: this is the toolbutton label for Clear Queue action
en: Clear
fa: پاک‌کردن

[ctx: Queue]
note: Translators: this is the toolbutton label for the 'shuffle queue' action
en: Shuffle
fa: اتفاقی

en: Play Queue
fa: صف پخش

en: from
fa: از

en: by
fa: توسط

en: %d song | %d songs
fa[0]: %Id آهنگ
fa[1]: %Id آهنگ

en: Importing (%d/%d)
fa: درحال واردکردن (%Id/%Id)

en: Connecting
fa: درحال اتصال

en: All Music
fa: تمام موسیقی

en: Other
fa: بقیه

en: Available
fa: موجود

en: Image/label border
fa: حاشیه تصویر/برچسب

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
fa: عرض حاشیه‌ی دور برجسب و عکس در محاوره‌ی هشدار

en: Alert Type
fa: نوع هشدار

en: Track
fa: قطعه

en: Comment
fa: نظر

en: Time
fa: زمان

en: Year
fa: سال

en: Quality
fa: کیفیت

en: 000 kbps
fa: ۰۰۰ کیلوبیت بر ثانیه

en: Rating
fa: امتیاز

en: Play Count
fa: تعداد پخش

en: Last Played
fa: آخرین زمان پخش

en: Date Added
fa: زمان اضافه شدن

en: Last Seen
fa: آخرین زمان دیده شدن

en: Location
fa: مکان

en: Now Playing
fa: درحال پخش

en: Playback Error
fa: خطا پخش

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
fa[0]: %Id هنرمند (%Id)
fa[1]: تمام %Id هنرمند (%Id)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
fa[0]: %Id آلبوم (%Id)
fa[1]: تمام %Id آلبوم (%Id)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
fa[0]: %Id سبک (%Id)
fa[1]: تمام %Id هنرمند (%Id)

en: %d (%d) | All %d (%d)
fa[0]: %Id (%Id)
fa[1]: تمام %Id (%Id)

en: %s (%d)
fa: %s (%Id)

en: Create Automatic Playlist
fa: ساخت خودکار فهرست‌پخش

en: Edit Automatic Playlist
fa: ویرایش فهرست‌پخش خودکار

[ctx: query-criteria]
en: Title
fa: عنوان

[ctx: query-criteria]
en: Artist
fa: هنرمند

[ctx: query-criteria]
en: Album
fa: آلبوم

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
fa: آلبوم هنرمند

[ctx: query-criteria]
en: Genre
fa: سبک

[ctx: query-criteria]
en: Year
fa: سال

[ctx: query-criteria]
en: Rating
fa: امتیاز

[ctx: query-criteria]
en: Path
fa: مسیر

[ctx: query-criteria]
en: Comment
fa: نظر

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
fa: دفعات پخش

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
fa: شماره قطعه

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
fa: شماره دیسک

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
fa: نرخ بیتی

[ctx: query-criteria]
en: Duration
fa: مدت‌زمان

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
fa: تعداد بیت در هر دقیقه

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
fa: زمان آخرین پخش

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
fa: زمان اضافه شدن به کتابخانه

[ctx: query-sort]
en: Artist
fa: هنرمند

en: _In reverse alphabetical order
fa: _به ترتیب معکوس الفبا

[ctx: query-sort]
en: Album
fa: آلبوم

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
fa: آلبوم هنرمند

[ctx: query-sort]
en: Genre
fa: سبک

[ctx: query-sort]
en: Title
fa: عنوان

[ctx: query-sort]
en: Rating
fa: امتیاز

en: W_ith more highly rated tracks first
fa: _با قرارگرفتن قطعه‌هایی با امتیاز بیشتر در ابتدا

[ctx: query-sort]
en: Play Count
fa: دفعات پخش

en: W_ith more often played songs first
fa: _با قرارگرفتن قطعه‌هایی با پخش بیشتر در ابتدا

[ctx: query-sort]
en: Year
fa: سال

en: W_ith newer tracks first
fa: _با قرارگرفتن قطعه‌های جدیدتر در ابتدا

[ctx: query-sort]
en: Duration
fa: مدت‌زمان

en: W_ith longer tracks first
fa: _با قرارگرفتن قطعه‌هایی طولانی‌تر در ابتدا

[ctx: query-sort]
en: Track Number
fa: شماره قطعه

en: _In decreasing order
fa: _به ترتیب کاهش

[ctx: query-sort]
en: Last Played
fa: آخرین زمان پخش

en: W_ith more recently played tracks first
fa: _با قرارگرفتن قطعه‌های به تازگی پخش‌شده در ابتدا

[ctx: query-sort]
en: Date Added
fa: زمان اضافه شدن

en: W_ith more recently added tracks first
fa: _با قرارگرفتن قطعه‌هایی که تازه‌تر اضافه شده‌اند در ابتدا

[ctx: query-sort]
en: Comment
fa: نظر

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
fa: تعداد بیت‌ها در هر دقیقه

en: W_ith faster tempo tracks first
fa: _با قرارگرفتن قطعه‌هایی با تمپو سریع‌تر در ابتدا

en: contains
fa: شامل باشد

en: does not contain
fa: شامل نباشد

en: equals
fa: برابر با

en: not equal to
fa: نابرابر با

en: starts with
fa: شروع شود با

en: ends with
fa: تمام شود با

en: at least
fa: حداقل

note: matches if A >= B
en: at most
fa: حداکثر

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
fa: در

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
fa: نه در

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
fa: بعد از

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
fa: قبل از

en: seconds
fa: ثانیه

en: minutes
fa: دقیقه

en: hours
fa: ساعت

en: days
fa: روز

en: weeks
fa: هفته

en: No Stars
fa: بدون ستاره

en: %d Star | %d Stars
fa[0]: %Id ستاره
fa[1]: %Id ستاره

en: Clear the search text
fa: پاک‌کردن متن جست‌وجو

en: Select the search type
fa: انتخاب نوع جست‌وجو

en: Search
fa: جست‌وجو

en: _Search:
fa: _جست‌وجو:

en: Song Properties
fa: ترجیحات آهنگ

en: Multiple Song Properties
fa: ترجیحات چندگانه آهنگ‌ها

en: Unknown file name
fa: نام پرونده ناشناس

en: On the desktop
fa: بر روی رومیزی

en: Unknown location
fa: محل ناشناس
