yelp-xsl - en to ast translation catalogue (46 entries)

note: This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leading or trailing spaces if you
en: , and
ast: , y

note: This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
ast:  y

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labell
en: Q:
ast: E:

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labelling 
en: A:
ast: R:

note: Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
ast: Avanzáu

note: Default title for a bibliography.
en: Bibliography
ast: Bibliografía

note: Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
ast: Candidatu

note: Default title for a colophon section.
en: Colophon
ast: Ramu

note: Title of the listing of subsections.
en: Contents
ast: Conteníos

note: Default title for a dedication section.
en: Dedication
ast: Dedicatoria

note: Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
ast: Borrador

note: Automatic heading above a list of related links.
en: Further Reading
ast: Llectures complementaries

note: Default title for a glossary.
en: Glossary
ast: Glosariu

note: Accessible title for an important note.
en: Important
ast: importantes

note: Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
ast: Incompletu

note: Default title for an index of terms in a book.
en: Index
ast: Índiz

note: Automatic heading above a list of guide links.
en: More About
ast: Más información tocante al tema

note: Default title for a refnamediv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Name
ast: Nome

note: Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
ast: Siguiente

note: Accessible title for a note.
en: Note
ast: Nota

note: Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
ast: Pervieyu

note: Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
ast: Posar

note: Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
ast: Reproducir

note: Default title for a preface to a book.
en: Preface
ast: Entamu

note: Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
ast: Anterior

note: Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
ast: Preparáu pa revisión

note: Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
ast: Lleer tamién

note: Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
ast: Menguar imáxenes

note: Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
ast: Barra llateral

note: Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
ast: Esbozu

note: Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
ast: Resume

note: Accessible title for a tip.
en: Tip
ast: Gabitu

note: Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
ast: Ver imáxenes a tamañu normal

note: Accessible title for a warning.
en: Warning
ast: Curiáu

note: This is an image of the opening quotation character for your language. The image is used as a watermark on blockquote elements.  There are a number of different quote characters used by various languages, so the image name is translatable.  The name of the icon should be of the form "yelp-quote-XXXX
en: yelp-quote-201C.png
ast: yelp-quote-00BB.png

note: ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <label/> - The term being defined by the glossary entry
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
ast: Ver la entrada <biblioentry.label/> de la biliografía.

note: ID: biblioentry.label This is a format message used to format the labels for entries in a bibliography.  The content of the label is often an abbreviation of the authors' names and the year of publication.  In English, these are generally formatted with [square brackets] surrounding them. This strin
en: [<biblioentry.label/>]
ast: (<biblioentry.label/>)

note: ID: citation.label This is a format message used to format inline citations to other published works.  The content is typically an abbreviation of the authors' last names.  In English, this abbreviation is usually written inside [square brackets]. Special elements in the message will be replaced wit
en: [<citation.label/>]
ast: (<citation.label/>)

note: ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when both the name and the da
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
ast: de <comment.name/> el <comment.date/>

note: ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when only the name of the commente
en: from <comment.name/>
ast: de <comment.name/>

note: ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
ast: Unviar corréu electrónicu a «<string/>».

note: ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
ast: Llei la definición pa «<glossterm/>».

note: ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more glosssee elements are presen
en: See <glosssee/>.
ast: Consulta <glosssee/>.

note: ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more glossseealso elements ar
en: See also <glosssee/>.
ast: Consulta tamién <glosssee/>.

note: ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <seeie/> - The actual link o
en: See <seeie/>.
ast: Consulta <seeie/>.

note: ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <seeie/> - The actual li
en: See also <seeie/>.
ast: Consulta tamién <seeie/>.
