gnome-doc-utils - en to sr translation catalogue (54 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
sr:  i

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
sr:  i

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
sr: P:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
sr: O:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
sr: O programu

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
sr: Dodatni detalji

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
sr: Bibliografija

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
sr: Greška

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
sr: Kandidat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
sr: Zatvori

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
sr: Impresum

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for license information when it's a CC license.
en: Creative Commons
sr: Zajedničko stvaralaštvo

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
sr: Posveta

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
sr: Nacrt

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
sr: Urednici

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
sr: Završni

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
sr: Pojmovnik

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
sr: Važno

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
sr: Nepotpuno

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
sr: Registar

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
sr: Pravno

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
sr: Dozvola

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
sr: Održavaoci

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
sr: Još podataka

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
sr: Sledeće

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
sr: Beleška

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
sr: Ostale zasluge

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
sr: Zastarelo

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
sr: Pauziraj

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
sr: Pusti

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
sr: Prethodno

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
sr: Izdavač

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
sr: Spreman za pregled

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
sr: Pogledajte i

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
sr: Umanji sliku

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
sr: Bočna površ

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
sr: U začetku

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
sr: Siže

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
sr: Savet

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
sr: Prevodioci

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
sr: Prikaži slike u normalnoj veličini

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
sr: Upozorenje

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
sr: Napisali su

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
sr: Pregled bibliografskog unosa <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
sr: <comment.name/>, <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
sr: <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
sr: Pošaljite poruku „<string/>“.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
sr: Pročitajte definiciju za „<glossterm/>“.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
sr: Pogledajte „<glosssee/>“.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
sr: Pogledajte takođe „<glosssee/>“.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
sr: „<node/>“

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
sr: „<node/>“

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
sr: Pogledajte <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
sr: Pogledajte takođe <seeie/>.
