kcmusb - en to hi translation catalogue (71 entries)

en: Device
hi: डिवाइस

en: kcmusb
hi: केसीएमयूएसबी

en: KDE USB Viewer
hi: केडीई यूएसबी प्रदर्शक

en: (c) 2001 Matthias Hoelzer-Kluepfel
hi: (c) 2000, मैथियास होल्जर-क्लूपफेल

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
hi: मैथियास होल्जर-क्लूपफेल

en: Leo Savernik
hi: लिओ सावरनिक

en: Live Monitoring of USB Bus
hi: यूएसबी बस केर लाइव मानीटरिंग

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: <b>Manufacturer:</b>
hi: <b>उत्पादक:</b>

en: <b>Serial #:</b>
hi: <b>क्रम सँख्या #:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
hi: <tr><td><i>श्रेणी</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
hi: <tr><td><i>उपश्रेणी</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
hi: <tr><td><i>प्रोटोकाल</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
hi: <tr><td><i>यूएसबी संस्करण</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
hi: <tr><td><i>विक्रेता ID</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
hi: <tr><td><i>उत्पादन ID</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Revision</i></td><td>%1.%2</td></tr>
hi: <tr><td><i>संशोधन</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
hi: <tr><td><i>गति</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
hi: <tr><td><i>चैनल्स</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Power Consumption</i></td><td>%1 mA</td></tr>
hi: <tr><td><i>ऊर्जा खपत</i></td><td>%1 mA</td></tr>

en: <tr><td><i>Power Consumption</i></td><td>self powered</td></tr>
hi: <tr><td><i>ऊर्जा खपत</i></td><td>स्व शक्तियुक्त</td></tr>

en: <tr><td><i>Attached Devicenodes</i></td><td>%1</td></tr>
hi: <tr><td><i>संलग्न डिवाइसनोड्स</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
hi: <tr><td><i>अधिकतम पैकेट आकार</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Bandwidth</i></td><td>%1 of %2 (%3%)</td></tr>
hi: <tr><td><i>बैंडविड्थ</i></td><td>%1 एहिमे काः %2 (%3%)</td></tr>

en: <tr><td><i>Intr. requests</i></td><td>%1</td></tr>
hi: <tr><td><i>Intr. निवेदन</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Isochr. requests</i></td><td>%1</td></tr>
hi: <tr><td><i>Isochr. निवेदन</i></td><td>%1</td></tr>

en: AT-commands
hi: एटी- कमांड्स

en: ATM Networking
hi: एटीएम नेटवर्किंग

en: Abstract (modem)
hi: एब्सट्रैक्ट (माडम)

en: Audio
hi: आडियो

en: Bidirectional
hi: द्वि-दिशा (बाइडायरेक्शनल)

en: Boot Interface Subclass
hi: बूट इंटरफेस उपश्रेणी

en: Bulk (Zip)
hi: बल्क (जिप)

en: CAPI 2.0
hi: सीएपीआई 2.0

en: CAPI Control
hi: सीएपीआई नियंत्रण

en: CDC PUF
hi: सीडीसी पीयूएफ

en: Communications
hi: कम्यूनिकेशन्स

en: Control Device
hi: नियंत्रण उपकरण

en: Control/Bulk
hi: नियंत्रण/बल्क

en: Control/Bulk/Interrupt
hi: नियंत्रण/बल्क/इंटरप्ट

en: Data
hi: आँकडा

en: Direct Line
hi: सीधी लाइन

en: Ethernet Networking
hi: इथरनेट नेटवर्किंग

en: Floppy
hi: फ्लोपी

en: HDLC
hi: एचडीएलसी

en: Host Based Driver
hi: होस्ट आधारित ड्राइवर

en: Hub
hi: हब

en: Human Interface Devices
hi: मानवीय अंतरफलक अओजार

en: I.430 ISDN BRI
hi: I.430 आईएसडीएन बीआरआइ

en: Interface
hi: अंतरफलक

en: Keyboard
hi: कुँजीपटल

en: Mass Storage
hi: विशाल भंडारण

en: Mouse
hi: माउस

en: Multi-Channel
hi: मल्टी-चैनल

en: No Subclass
hi: उपश्रेणी नहि

en: Non Streaming
hi: नान स्ट्रीमिंग

en: None
hi: किछु नहि

en: Printer
hi: मुद्रक

en: Q.932 EuroISDN
hi: Q.932 यूरो-आईएसडीएन

en: SCSI
hi: एससीएसआई

en: Streaming
hi: स्ट्रीमिंग

en: Telephone
hi: टेलिफोन

en: Transparent
hi: पारदर्शी

en: Unidirectional
hi: यूनिडायरेक्शनल

en: V.120 V.24 rate ISDN
hi: V.120 V.24 रेट आईएसडीएन

en: V.42bis
hi: V.42बीआईएस

en: Vendor Specific
hi: विक्रेता विशिष्ट

en: Vendor Specific Class
hi: विक्रेता विशिष्ट श्रेणी

en: Vendor Specific Protocol
hi: विक्रेता विशिष्ट प्रोटोकाल

en: Vendor Specific Subclass
hi: विक्रेता विशिष्ट उपश्रेणी

en: Vendor specific
hi: विक्रेता विशिष्ट
