gnome-settings-daemon - en to th translation catalogue (567 entries)

en: GNOME Settings Daemon
th: ดีมอนค่าตั้ง GNOME

en: Smartcard removal action
th: การกระทำเมื่อถอดสมาร์ทการ์ด

en: Set this to one of "none", "lock-screen", or "force-logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
th: กำหนดคีย์นี้เป็นค่า "none" (ไม่ทำอะไร), "lock-screen" (ล็อคหน้าจอ), หรือ "force-logout" (บังคับออกจากระบบ) ซึ่งจะทำสิ่งที่กำหนดนี้เมื่อสมาร์ทการ์ดที่ใช้เข้าระบบถูกถอดออก

en: Disable touchpad while typing
th: ปิดทัชแพดขณะพิมพ์

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
th: กำหนดค่านี้เป็น TRUE ถ้าคุณมีปัญหากับการโดนทัชแพดโดยไม่ตั้งใจในขณะพิมพ์

en: Enable horizontal scrolling
th: เปิดใช้การเลื่อนหน้าจอแนวนอน

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
th: กำหนดค่านี้เป็น TRUE ถ้าต้องการเปิดใช้การเลื่อนหน้าจอแนวนอนด้วยวิธีการเดียวกับที่เลือกในคีย์ scroll_method

en: Select the touchpad scroll method
th: เลือกวิธีการเลื่อนหน้าจอด้วยทัชแพด

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: "disabled", "edge-scrolling", "two-finger-scrolling".
th: เลือกวิธีการเลื่อนหน้าจอด้วยทัชแพด ค่าที่รองรับคือ: "disabled" (ปิดใช้), "edge-scrolling" (เลื่อนที่ขอบ), "two-finger-scrolling" (เลื่อนโดยใช้สองนิ้ว)

en: Enable mouse clicks with touchpad
th: เปิดใช้การคลิกเมาส์ด้วยทัชแพด

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
th: กำหนดค่านี้เป็น TRUE ถ้าต้องการส่งการคลิกเมาส์ด้วยการแตะที่ทัชแพด

en: Enable touchpad
th: เปิดใช้ทัชแพด

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
th: กำหนดค่านี้เป็น TRUE ถ้าต้องการเปิดใช้ทัชแพดทั้งหมดในเครื่อง

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
th: เน้นตำแหน่งปัจจุบันของตัวชี้เมื่อมีการกดปุ่ม Control

en: Double click time
th: เวลาของดับเบิลคลิก

en: Length of a double click in milliseconds.
th: ระยะเวลาของดับเบิลคลิกเป็นมิลลิวินาที

en: Drag threshold
th: ระยะเริ่มลาก

en: Distance before a drag is started.
th: ระยะทางก่อนที่จะเริ่มลาก

en: Middle button emulation
th: จำลองเมาส์ปุ่มกลาง

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
th: เปิดใช้การจำลองการกดปุ่มกลางของเมาส์ด้วยการคลิกปุ่มซ้ายและขวาพร้อมกัน

en: Whether the tablet's orientation is locked, or rotated automatically.
th: กำหนดว่าจะล็อคแนววางของแท็บเล็ต หรือจะหมุนโดยอัตโนมัติ

en: Device hotplug custom command
th: คำสั่ง hotplug อุปกรณ์กำหนดเอง

en: Command to be run when a device is added or removed.
th: คำสั่งที่จะเรียกเมื่อมีการเสียบหรือถอดอุปกรณ์

en: Activation of this plugin
th: เรียกทำงานปลั๊กอินนี้

en: Whether this plugin would be activated by gnome-settings-daemon or not
th: กำหนดว่าจะเรียกใช้ปลั๊กอินนี้จาก gnome-settings-daemon หรือไม่

en: Priority to use for this plugin
th: ลำดับความสำคัญของปลั๊กอินนี้

en: Priority to use for this plugin in gnome-settings-daemon startup queue
th: ลำดับความสำคัญของปลั๊กอินนี้ในคิวการเรียกทำงานของ gnome-settings-daemon

en: Wacom stylus absolute mode
th: ปากกาชี้ของ Wacom ใช้โหมดสัมบูรณ์

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
th: เปิดใช้ค่านี้ถ้าต้องการกำหนดให้แท็บเล็ตเป็นโหมดสัมบูรณ์

en: Wacom tablet area
th: พื้นที่ของแท็บเล็ต Wacom

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
th: กำหนดเป็น x1, y1 และ x2, y2 ของพื้นที่ที่จะใช้งานโดยเครื่องมือต่างๆ

en: Wacom tablet aspect ratio
th: บังคับสัดส่วนขนาดของแท็บเล็ต Wacom

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
th: เปิดใช้ค่านี้เพื่อบังคับพื้นที่ของแท็บเล็ต Wacom ให้ตรงกับสัดส่วนขนาดของอุปกรณ์แสดงผล

en: Wacom tablet rotation
th: การหมุนของแท็บเล็ต Wacom

en: Set this to 'none', 'cw' for 90 degree clockwise, 'half' for 180 degree, and 'ccw' for 90 degree counterclockwise.
th: กำหนดค่านี้เป็น 'none' (ไม่หมุน), 'cw' สำหรับการหมุน 90 องศาตามเข็มนาฬิกา, 'half' สำหรับการหมุน 180 องศา, และ 'ccw' สำหรับการหมุน 90 องศาทวนเข็มนาฬิกา

en: Wacom touch feature
th: การแตะ Wacom

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
th: เปิดใช้ค่านี้เพื่อให้เคลื่อนเคอร์เซอร์เมื่อผู้ใช้แตะแท็บเล็ต

en: Wacom tablet PC feature
th: การใช้ Wacom แบบแท็บเล็ตพีซี

en: Enable this to only report stylus events when the tip is pressed.
th: เปิดใช้ค่านี้ถ้าต้องการให้รายงานเหตุการณ์ของปากกาชี้เมื่อหัวปากกาถูกกดเท่านั้น

en: Wacom display mapping
th: การแม็ป Wacom กับจอแสดงผล

en: EDID information of monitor to map tablet to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] disables mapping.
th: ข้อมูล EDID ของจอภาพที่จะแม็ปแท็บเล็ตไป ต้องอยู่ในรูป [ผู้ผลิต, ผลิตภัณฑ์, หมายเลขลำดับ] ค่า ["","",""] จะปิดการแม็ป

en: Wacom stylus pressure curve
th: โค้งความกดของปากกาชี้ Wacom

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
th: กำหนดค่านี้เป็น x1, y1, x2 และ y2 ของโค้งความกดที่จะใช้กับปากกาชี้

en: Wacom stylus button mapping
th: การแม็ปปุ่มปากกาชี้ Wacom

en: Set this to the logical button mapping.
th: กำหนดค่านี้เป็นการแม็ปปุ่มแบบลอจิคัล

en: Wacom stylus pressure threshold
th: ขีดเริ่มของความกดของปากกาชี้ Wacom

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
th: กำหนดค่านี้เป็นค่าความกดต่ำสุดที่จะเริ่มส่งเหตุการณ์การคลิกของปากกาชี้

en: Wacom eraser pressure curve
th: โค้งความกดของยางลบ Wacom

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
th: กำหนดค่านี้เป็น x1, y1, x2 และ y2 ของโค้งความกดที่จะใช้กับยางลบ

en: Wacom eraser button mapping
th: การแม็ปปุ่มยางลบ Wacom

en: Wacom eraser pressure threshold
th: ขีดเริ่มของความกดของยางลบ Wacom

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
th: กำหนดค่านี้เป็นค่าความกดต่ำสุดที่จะเริ่มส่งเหตุการณ์การคลิกของยางลบ

en: Wacom button action type
th: ชนิดของการกระทำของปุ่ม Wacom

en: The type of action triggered by the button being pressed.
th: ชนิดของการกระทำที่สะกิดด้วยการกดปุ่ม

en: Key combination for the custom action
th: ชุดปุ่มกดร่วมสำหรับการกระทำที่กำหนดเอง

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์ที่จะสร้างเมื่อมีการกดปุ่มสำหรับการกระทำที่กำหนดเอง

en: Key combinations for an elevator custom action
th: ชุดปุ่มกดร่วมสำหรับการกระทำเลื่อนระดับที่กำหนดเอง

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์ที่จะสร้างเมื่อมีการใช้วงแหวนสัมผัสหรือแถบสัมผัสสำหรับการกระทำที่กำหนดเอง (ขึ้น และตามด้วยลง)

en: The duration a display profile is valid
th: ระยะเวลาที่โพรไฟล์จอแสดงผลจะมีผล

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
th: จำนวนวันที่จะใช้โพรไฟล์สีของจอแสดงผล ก่อนที่จะถือว่าใช้ไม่ได้อีกต่อไป

en: The duration a printer profile is valid
th: ระยะเวลาที่โพรไฟล์เครื่องพิมพ์จะมีผล

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
th: จำนวนวันที่จะใช้โพรไฟล์สีของเครื่องพิมพ์ ก่อนที่จะถือว่าใช้ไม่ได้อีกต่อไป

en: Mount paths to ignore
th: พาธเมานท์ต่างๆ ที่ไม่สนใจ

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
th: ระบุรายชื่อพาธเมานท์ต่างๆ ที่ไม่ต้องเตือนเมื่อเหลือเนื้อที่น้อย

en: Free percentage notify threshold
th: ร้อยละขีดเริ่มของที่ว่างที่จะเริ่มแจ้งเหตุ

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
th: ร้อยละของพื้นที่ว่างที่จะเริ่มเตือนว่าเนื้อที่ดิสก์เหลือน้อย ถ้าที่ว่างเหลือน้อยกว่าที่กำหนดนี้ ก็จะแสดงคำเตือน

en: Subsequent free space percentage notify threshold
th: ร้อยละขีดเริ่มของการแจ้งเหตุเกี่ยวกับเนื้อที่ว่างครั้งต่อไป

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
th: ระบุร้อยละของเนื้อที่ว่างที่จะต้องลดลงก่อนที่จะแจ้งเตือนครั้งต่อไป

en: Free space notify threshold
th: เนื้อที่ว่างขีดเริ่มที่จะไม่แจ้งเหตุ

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
th: ระบุเนื้อที่เป็น GB ถ้าเนื้อที่ว่างสูงกว่าค่านี้ ก็จะไม่แจ้งเตือน

en: Minimum notify period for repeated warnings
th: ช่วงเวลาต่ำสุดของการแจ้งเตือนซ้ำ

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
th: ระบุเวลาเป็นนาที การเตือนเกี่ยวกับเนื้อที่ว่างในโวลุมในครั้งถัดๆ ไป จะถี่ไม่เกินช่วงที่กำหนดนี้

en: Custom keybindings
th: ปุ่มลัดกำหนดเอง

en: List of custom keybindings
th: รายชื่อของปุ่มลัดที่กำหนดเอง

en: Launch calculator
th: เรียกเครื่องคิดเลข

en: Binding to launch the calculator.
th: ปุ่มลัดสำหรับเรียกเครื่องคิดเลข

en: Launch email client
th: เรียกโปรแกรมรับส่งเมล

en: Binding to launch the email client.
th: ปุ่มลัดสำหรับเรียกโปรแกรมรับส่งเมล

en: Eject
th: ดันแผ่นออก

en: Binding to eject an optical disc.
th: ปุ่มลัดสำหรับดันแผ่นซีดี/ดีวีดีออก

en: Launch help browser
th: เรียกดูวิธีใช้

en: Binding to launch the help browser.
th: ปุ่มลัดสำหรับเรียกดูวิธีใช้

en: Home folder
th: โฟลเดอร์บ้าน

en: Binding to open the Home folder.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดโฟลเดอร์บ้าน

en: Launch media player
th: เรียกโปรแกรมเล่นสื่อ

en: Binding to launch the media player.
th: ปุ่มลัดสำหรับเรียกโปรแกรมเล่นสื่อ

en: Next track
th: ร่องเสียงถัดไป

en: Binding to skip to next track.
th: ปุ่มลัดสำหรับข้ามไปร่องเสียงถัดไป

en: Pause playback
th: พักการเล่นสื่อ

en: Binding to pause playback.
th: ปุ่มลัดสำหรับพักการเล่นสื่อ

en: Play (or play/pause)
th: เล่น (หรือ เล่น/พัก)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
th: ปุ่มลัดสำหรับเริ่มเล่นสื่อ (หรือสลับการเล่น/พัก)

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Binding to log out.
th: ปุ่มลัดสำหรับออกจากระบบ

en: Previous track
th: ร่องเสียงที่แล้ว

en: Binding to skip to previous track.
th: ปุ่มลัดสำหรับข้ามไปร่องเสียงที่แล้ว

en: Lock screen
th: ล็อคหน้าจอ

en: Binding to lock the screen.
th: ปุ่มลัดสำหรับล็อคหน้าจอ

en: Search
th: ค้นหา

en: Binding to launch the search tool.
th: ปุ่มลัดสำหรับเรียกเครื่องมือค้นหา

en: Stop playback
th: หยุดเล่นสื่อ

en: Binding to stop playback.
th: ปุ่มลัดสำหรับหยุดเล่นสื่อ

en: Volume down
th: หรี่เสียง

en: Binding to lower the system volume.
th: ปุ่มลัดสำหรับหรี่เสียง

en: Volume mute
th: ปิดเสียง

en: Binding to mute the system volume.
th: ปุ่มลัดสำหรับปิดเสียง

en: Volume up
th: เร่งเสียง

en: Binding to raise the system volume.
th: ปุ่มลัดสำหรับเร่งเสียง

en: Take a screenshot
th: จับภาพหน้าจอ

en: Binding to take a screenshot.
th: ปุ่มลัดสำหรับจับภาพหน้าจอ

en: Take a screenshot of a window
th: จับภาพหน้าต่าง

en: Binding to take a screenshot of a window.
th: ปุ่มลัดสำหรับจับภาพหน้าต่าง

en: Take a screenshot of an area
th: จับภาพพื้นที่หน้าจอ

en: Binding to take a screenshot of an area.
th: ปุ่มลัดสำหรับจับภาพพื้นที่หน้าจอ

en: Copy a screenshot to clipboard
th: คัดลอกภาพหน้าจอลงในคลิปบอร์ด

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
th: ปุ่มลัดสำหรับคัดลอกภาพหน้าจอลงในคลิปบอร์ด

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
th: คัดลอกภาพหน้าต่างลงในคลิปบอร์ด

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
th: ปุ่มลัดสำหรับคัดลอกภาพหน้าต่างลงในคลิปบอร์ด

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
th: คัดลอกภาพพื้นที่หน้าจอลงในคลิปบอร์ด

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
th: ปุ่มลัดสำหรับคัดลอกภาพพื้นที่หน้าจอลงในคลิปบอร์ด

en: Launch web browser
th: เรียกเว็บเบราว์เซอร์

en: Binding to launch the web browser.
th: ปุ่มลัดสำหรับเรียกเว็บเบราว์เซอร์

en: Toggle magnifier
th: เปิด/ปิดแว่นขยาย

en: Binding to show the screen magnifier
th: ปุ่มลัดสำหรับแสดงแว่นขยายหน้าจอ

en: Toggle screen reader
th: เปิด/ปิดโปรแกรมอ่านหน้าจอ

en: Binding to start the screen reader
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดโปรแกรมอ่านหน้าจอ

en: Toggle on-screen keyboard
th: เปิด/ปิดแป้นพิมพ์บนจอ

en: Binding to show the on-screen keyboard
th: ปุ่มลัดสำหรับแสดงแป้นพิมพ์บนจอ

en: Increase text size
th: เพิ่มขนาดตัวอักษร

en: Binding to increase the text size
th: ปุ่มลัดสำหรับเพิ่มขนาดตัวอักษร

en: Decrease text size
th: ลดขนาดตัวอักษร

en: Binding to decrease the text size
th: ปุ่มลัดสำหรับลดขนาดตัวอักษร

en: Toggle contrast
th: เปิด/ปิดการใช้สีตัดกัน

en: Binding to toggle the interface contrast
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิด/ปิดความตัดกันของสีส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Magnifier zoom in
th: แว่นขยายซูมเข้า

en: Binding for the magnifier to zoom in
th: ปุ่มลัดสำหรับซูมแว่นขยายเข้า

en: Magnifier zoom out
th: แว่นขยายซูมออก

en: Binding for the magnifier to zoom out
th: ปุ่มลัดสำหรับซูมแว่นขยายออก

en: Switch input source
th: สลับช่องทางป้อนข้อความเข้า

en: Binding to select the next input source
th: ปุ่มลัดสำหรับเลือกช่องทางป้อนข้อความเข้าถัดไป

en: Switch input source backward
th: สลับช่องทางป้อนข้อความเข้าย้อนกลับ

en: Binding to select the previous input source
th: ปุ่มลัดสำหรับเลือกช่องทางป้อนข้อความเข้าก่อนหน้า

en: Name
th: ชื่อ

en: Name of the custom binding
th: ชื่อของปุ่มลัดที่กำหนดเอง

en: Binding
th: ปุ่มกด

en: Binding for the custom binding
th: ปุ่มกดสำหรับปุ่มลัดที่กำหนดเอง

en: Command
th: คำสั่ง

en: Command to run when the binding is invoked
th: คำสั่งที่จะเรียกเมื่อกดปุ่มลัด

en: Percentage considered low
th: เปอร์เซ็นต์ประจุที่ถือว่าพลังงานต่ำ

en: The percentage of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is false.
th: เปอร์เซ็นต์ประจุของแบตเตอรี่ที่จะถือว่าพลังงานต่ำ มีผลเมื่อ use-time-for-policy เป็น false เท่านั้น

en: Percentage considered critical
th: เปอร์เซ็นต์ประจุที่ถือว่าพลังงานวิกฤติ

en: The percentage of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is false.
th: เปอร์เซ็นต์ประจุของแบตเตอรี่ที่จะถือว่าพลังงานต่ำถึงขั้นวิกฤติ มีผลเมื่อ use-time-for-policy เป็น false เท่านั้น

en: Percentage action is taken
th: เปอร์เซ็นต์ประจุที่จะเริ่มปฏิบัติการ

en: The percentage of the battery when the critical action is performed. Only valid when use-time-for-policy is false.
th: เปอร์เซ็นต์ประจุของแบตเตอรี่ที่จะเริ่มปฏิบัติการขั้นวิกฤติ มีผลเมื่อ use-time-for-policy เป็น false เท่านั้น

en: The time remaining when low
th: เวลาจ่ายไฟคงเหลือที่ถือว่าพลังงานต่ำ

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered low. Only valid when use-time-for-policy is true.
th: เวลาจ่ายไฟคงเหลือของแบตเตอรี่ที่ถือว่าพลังงานต่ำ มีผลเมื่อ use-time-for-policy เป็น true เท่านั้น

en: The time remaining when critical
th: เวลาจ่ายไฟคงเหลือที่ถือว่าพลังงานวิกฤติ

en: The time remaining in seconds of the battery when it is considered critical. Only valid when use-time-for-policy is true.
th: เวลาจ่ายไฟคงเหลือของแบตเตอรี่ที่ถือว่าพลังงานวิกฤติ มีผลเมื่อ use-time-for-policy เป็น true เท่านั้น

en: The time remaining when action is taken
th: เวลาจ่ายไฟคงเหลือที่จะเริ่มปฏิบัติการ

en: The time remaining in seconds of the battery when critical action is taken. Only valid when use-time-for-policy is true.
th: เวลาจ่ายไฟคงเหลือของแบตเตอรี่ที่จะเริ่มปฏิบัติการขั้นวิกฤติ มีผลเมื่อ use-time-for-policy เป็น true เท่านั้น

en: Whether to use time-based notifications
th: กำหนดว่าจะใช้การแจ้งเหตุตามเวลาจ่ายไฟคงเหลือหรือไม่

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
th: กำหนดว่าจะใช้การแจ้งเหตุตามเวลาจ่ายไฟคงเหลือหรือไม่ ถ้าค่านี้เป็น false ก็จะพิจารณาจากเปอร์เซ็นต์ของประจุแทน ซึ่งอาจแก้ปัญหา ACPI BIOS ที่บกพร่องได้

en: If we should show the recalled battery warning for a broken battery
th: กำหนดว่าจะแสดงคำเตือนการเรียกคืนแบตเตอรี่ที่บกพร่องหรือไม่

en: If we should show the recalled battery warning for a broken battery. Set this to false only if you know your battery is okay.
th: กำหนดว่าจะแสดงคำเตือนการเรียกคืนแบตเตอรี่ที่บกพร่องหรือไม่ กำหนดค่านี้เป็น false ถ้าคุณรู้ว่าแบตเตอรี่ของคุณไม่มีปัญหา

en: Use mobile broadband connections
th: ใช้การเชื่อมต่อบรอดแบนด์มือถือ

en: Use mobile broadband connections such as GSM and CDMA to check for updates.
th: ใช้การเชื่อมต่อบรอดแบนด์มือถือ เช่น GSM และ CDMA ในการตรวจสอบรายการปรับรุ่น

en: Automatically download updates in the background without confirmation
th: ดาวน์โหลดรายการปรับรุ่นในเบื้องหลังโดยอัตโนมัติโดยไม่ต้องถามยืนยัน

en: Automatically download updates in the background without confirmation. Updates will be auto-downloaded when using wired network connnections, and mobile broadband if 'connection-use-mobile' is enabled.
th: ดาวน์โหลดรายการปรับรุ่นในเบื้องหลังโดยอัตโนมัติโดยไม่ต้องถามยืนยัน รายการปรับรุ่นต่างๆ จะถูกดาวน์โหลดโดยอัตโนมัติเมื่อเชื่อมต่อเครือข่ายแบบใช้สาย และอาจจะกับบรอดแบนด์มือถือด้วยถ้าเปิดใช้ 'connection-use-mobile'

en: How often to check for updates
th: ความถี่ของการตรวจสอบการปรับรุ่น

en: How often to check for updates. Value is in seconds. This is a maximum amount of time that can pass between a security update being published, and the update being automatically installed or the user notified.
th: ความถี่ของการตรวจสอบการปรับรุ่น ค่าอยู่ในหน่วยวินาที เป็นระยะเวลาสูงสุดที่จะยอมให้ผ่านไปนับตั้งแต่มีประกาศปรับรุ่นเกี่ยวกับการรักษาความปลอดภัย จนกระทั่งติดตั้งลงในเครื่องหรือแจ้งผู้ใช้

en: How often to notify the user that non-critical updates are available
th: ความถี่ของการแจ้งผู้ใช้ว่ามีการปรับรุ่นที่ไม่วิกฤติ

en: How often to tell the user there are non-critical updates. Value is in seconds. Security update notifications are always shown after the check for updates, but non-critical notifications should be shown a lot less frequently.
th: ความถี่ของการแจ้งผู้ใช้ว่ามีการปรับรุ่นที่ไม่วิกฤติ ค่าอยู่ในหน่วยวินาที การแจ้งการปรับรุ่นเกี่ยวกับการรักษาความปลอดภัยจะแสดงหลังจากการตรวจสอบเสมอ แต่การแจ้งที่ไม่วิกฤติควรจะห่างกว่านั้น

en: The last time we told the user about non-critical notifications
th: เวลาครั้งสุดท้ายที่แจ้งเหตุไม่วิกฤติกับผู้ใช้

en: The last time we notified the user about non-critical updates. Value is in seconds since the epoch, or zero for never.
th: เวลาครั้งสุดท้ายที่แจ้งเหตุการปรับรุ่นที่ไม่วิกฤติกับผู้ใช้ ค่านี้อยู่ในรูปจำนวนวินาทีนับจาก epoch (00.00 น. UTC ของวันที่ 1 มกราคม 2513) หรือเป็นค่าศูนย์ถ้ายังไม่เคยแจ้งเลย

en: How often to check for distribution upgrades
th: ความถี่ของการตรวจสอบการปรับรุ่นข้ามรุ่นจัดแจก

en: How often to check for distribution upgrades. Value is in seconds.
th: ความถี่ของการตรวจสอบการปรับรุ่นข้ามรุ่นจัดแจก ค่าอยู่ในหน่วยเป็นวินาที

en: How often to refresh the package cache
th: ความถี่ของการปรับแคชของแพกเกจ

en: How often to refresh the package cache. Value is in seconds.
th: ความถี่ของการปรับแคชของแพกเกจ ค่าอยู่ในหน่วยวินาที

en: Check for updates when running on battery power
th: ตรวจสอบรายการปรับรุ่นขณะใช้ไฟจากแบตเตอรี่

en: Check for updates when running on battery power.
th: ตรวจสอบรายการปรับรุ่นขณะใช้ไฟจากแบตเตอรี่

en: Notify the user when distribution upgrades are available
th: แจ้งผู้ใช้เมื่อมีรายการปรับรุ่นข้ามรุ่นจัดแจก

en: Notify the user when distribution upgrades are available.
th: แจ้งผู้ใช้เมื่อมีรายการปรับรุ่นข้ามรุ่นจัดแจก

en: Ask the user if additional firmware should be installed
th: ถามผู้ใช้ว่าจะติดตั้งเฟิร์มแวร์เพิ่มเติมหรือไม่

en: Ask the user if additional firmware should be installed if it is available.
th: ถามผู้ใช้ว่าจะติดตั้งเฟิร์มแวร์เพิ่มเติมเติมถ้ามีหรือไม่

en: Firmware files that should not be searched for
th: แฟ้มเฟิร์มแวร์ที่ไม่ควรจะค้นหา

en: Firmware files that should not be searched for, separated by commas. These can include '*' and '?' characters.
th: แฟ้มเฟิร์มแวร์ที่ไม่ควรจะค้นหา คั่นด้วยจุลภาค สามารถใช้อักขระ '*' และ '?' ได้

en: Devices that should be ignored
th: อุปกรณ์ที่ควรข้ามไป

en: Devices that should be ignored, separated by commas. These can include '*' and '?' characters.
th: อุปกรณ์ที่ควรข้ามไป คั่นด้วยจุลภาค สามารถใช้อักขระ '*' และ '?' ได้

en: The filenames on removable media that designate it a software source.
th: ชื่อแฟ้มในสื่อถอดเสียบที่บ่งชี้ว่าเป็นแหล่งซอฟต์แวร์

en: When removable media is inserted, it is checked to see if it contains any important filenames in the root directory. If the filename matches, then an updates check is performed. This allows post-install disks to be used to update running systems.
th: เมื่อมีการเสียบสื่อถอดเสียบ ก็จะตรวจสอบสื่อเพื่อดูว่ามีแฟ้มชื่อสำคัญในไดเรกทอรีรากหรือไม่ ถ้าชื่อแฟ้มตรงกับที่หา ก็จะตรวจสอบการปรับรุ่นต่อไป การตรวจสอบนี้จะช่วยให้สามารถใช้แผ่นเสริมหลังติดตั้งเพื่อปรับรุ่นระบบได้

en: File for default configuration for RandR
th: แฟ้มสำหรับค่าตั้งปริยายสำหรับ RandR

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
th: ปลั๊กอิน XRandR จะมองหาค่าตั้งปริยายจากแฟ้มที่ระบุในคีย์นี้ แฟ้มนี้จะมีรูปแบบคล้ายกับ ~/.config/monitors.xml ที่โดยปกติจะเก็บไว้ที่ไดเรกทอรีบ้านของผู้ใช้ ถ้าผู้ใช้ไม่มีแฟ้มดังกล่าว หรือมีแต่ไม่ตรงกับค่าของจอภาพที่ผู้ใช้ตั้งไว้ ก็จะใช้แฟ้มที่ระบุในคีย์นี้แทน

en: Whether to turn off specific monitors after boot
th: กำหนดว่าจะเจาะจงปิดจอภาพบางจอหลังจากบูตเสร็จแล้วหรือไม่

en: 'clone' will display the same thing on all monitors, 'dock' will switch off the internal monitor, 'do-nothing' will use the default Xorg behaviour (extend the desktop in recent versions)
th: 'clone' จะแสดงเนื้อหาเหมือนกันในทุกจอภาพ, 'dock' จะปิดจอภาพภายใน, 'do-nothing' จะใช้พฤติกรรมปกติของ Xorg (ซึ่งในหลังๆ จะขยายพื้นที่เดสก์ท็อปให้คลุมทุกจอภาพ)

en: Antialiasing
th: การขจัดรอยหยัก

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
th: วิธีการขจัดรอยหยักเมื่อวาดตัวอักษร ค่าที่เป็นไปได้คือ: "none" คือไม่ทำ, "grayscale" คือการไล่สีเทาตามปกติ และ "rgba" คือใช้พิกเซลย่อย (สำหรับจอ LCD เท่านั้น)

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
th: วิธีการ hint ที่จะใช้เมื่อวาดแบบอักษร ค่าที่เป็นไปได้คือ: "none" คือไม่ hint, "slight" คือ hint แบบพื้นฐาน, "medium" คือ hint แบบปานกลาง, และ "full" คือ hint แบบเต็มที่ (การ hint อาจทำให้รูปร่างของตัวอักษรเปลี่ยนไป)

en: RGBA order
th: ลำดับ RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
th: ลำดับของพิกเซลย่อยบนจอ LCD ซึ่งจะใช้เมื่อใช้การขจัดรอยหยักด้วยวิธี "rgba" ค่าที่เป็นไปได้คือ: "rgb" คือจุดสีแดงอยู่ซ้าย (พบมากที่สุด), "bgr" คือจุดสีน้ำเงินอยู่ซ้าย, "vrgb" คือจุดสีแดงอยู่บน, "vbgr" คือจุดสีแดงอยู่ล่าง

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
th: รายชื่อของมอดูล GTK+ ที่จะเจาะจงปิดใช้

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
th: รายชื่อของมอดูล GTK+ ที่จะไม่โหลด แม้จะเปิดใช้งานโดยปริยายจากค่าตั้งของมอดูล

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
th: รายชื่อของมอดูล GTK+ ที่จะเจาะจงเปิดใช้งาน

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
th: รายชื่อของมอดูล GTK+ ที่จะโหลด ซึ่งโดยปกติเป็นการระบุเพิ่มเติมจากมอดูลที่ปิดใช้แบบมีเงื่อนไขหรือบังคับปิด

en: Enable debugging code
th: เปิดใช้โค้ดส่วนดีบั๊ก

en: Exit after a time (for debugging)
th: ออกจากโปรแกรมหลังเวลาที่กำหนด (ใช้สำหรับดีบั๊ก)

en: Accessibility Keyboard
th: สิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับแป้นพิมพ์

en: Accessibility keyboard plugin
th: ปลั๊กอินจัดการสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับแป้นพิมพ์

en: There was an error displaying help: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแสดงวิธีใช้: %s

en: Slow Keys Turned On
th: เปิดใช้การพิมพ์แบบช้าแล้ว

en: Slow Keys Turned Off
th: ปิดการพิมพ์แบบช้าแล้ว

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
th: คุณเพิ่งกดปุ่ม Shift ค้างไว้แปดวินาที นี่เป็นสัญญาณเรียกใช้การพิมพ์แบบช้า ซึ่งจะมีผลต่อการทำงานของแป้นพิมพ์

en: Universal Access
th: การเข้าถึงหลากหลาย

en: Turn Off
th: ปิด

en: Turn On
th: เปิด

en: Leave On
th: เปิดไว้เหมือนเดิม

en: Leave Off
th: ปิดไว้เหมือนเดิม

en: _Turn Off
th: ปิ_ด

en: _Turn On
th: _เปิด

en: _Leave On
th: เปิดไ_ว้เหมือนเดิม

en: _Leave Off
th: ปิดไ_ว้เหมือนเดิม

en: Sticky Keys Turned On
th: เริ่มใช้การค้างปุ่มกด

en: Sticky Keys Turned Off
th: เลิกใช้การค้างปุ่มกด

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
th: คุณเพิ่งกดปุ่ม Shift ห้าครั้งต่อเนื่องกัน นี่เป็นสัญญาณเรียกใช้การค้างปุ่มกด ซึ่งจะมีผลต่อการทำงานของแป้นพิมพ์

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
th: คุณเพิ่งกดสองปุ่มพร้อมกัน หรือกดปุ่ม Shift ห้าครั้งต่อเนื่องกัน นี่เป็นสัญญาณสำหรับปิดการค้างปุ่มกด ซึ่งจะมีผลต่อการทำงานของแป้นพิมพ์

en: Universal Access Preferences
th: ปรับแต่งการเข้าถึงหลากหลาย

en: Use on-screen _keyboard
th: ใช้แ_ป้นพิมพ์บนจอ

en: Use screen _reader
th: ใช้โปรแกรม_อ่านหน้าจอ

en: Use screen _magnifier
th: ใช้แว่น_ขยายหน้าจอ

en: Enhance _contrast in colors
th: เพิ่มความ_ต่างของสี

en: Make _text larger and easier to read
th: แสดงตัว_อักษรใหญ่ขึ้นเพื่อให้อ่านง่าย

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
th: _กดปุ่มลัดโดยกดทีละปุ่ม (การค้างปุ่มกด)

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
th: _ละเลยปุ่มกดซ้ำ (ป้องกันการกดแป้นรัว)

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
th: รับปุ่มกดแบบแ_ช่ (การพิมพ์แบบช้า)

en: Accessibility settings
th: ตั้งค่าสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Accessibility settings plugin
th: ปลั๊กอินตั้งค่าสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Mount Helper
th: เครื่องมือช่วยเมานท์

en: Automount and autorun plugged devices
th: เมาทน์และเรียกทำงานอุปกรณ์ที่เสียบเข้ามาโดยอัตโนมัติ

en: Unable to mount %s
th: ไม่สามารถเมานท์ %s

en: Unable to open a folder for %s
th: ไม่สามารถเปิดโฟลเดอร์สำหรับ %s

en: Ask what to do
th: ถามว่าจะให้ทำอะไร

en: Do Nothing
th: ไม่ทำอะไร

en: Open Folder
th: เปิดโฟลเดอร์

en: Unable to eject %p
th: ไม่สามารถเอา %p ออก

en: Unable to unmount %p
th: ไม่สามารถเลิกเมานท์ %p

en: You have just inserted an Audio CD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นซีดีเพลงเข้ามา

en: You have just inserted an Audio DVD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นดีวีดีเพลงเข้ามา

en: You have just inserted a Video DVD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นดีวีดีภาพยนตร์เข้ามา

en: You have just inserted a Video CD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นวีซีดีเข้ามา

en: You have just inserted a Super Video CD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นซูเปอร์วีซีดีเข้ามา

en: You have just inserted a blank CD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นซีดีเปล่าเข้ามา

en: You have just inserted a blank DVD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นดีวีดีเปล่าเข้ามา

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นบลูเรย์เปล่าเข้ามา

en: You have just inserted a blank HD DVD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่น HD DVD เปล่าเข้ามา

en: You have just inserted a Photo CD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นซีดีภาพถ่ายเข้ามา

en: You have just inserted a Picture CD.
th: คุณเพิ่งใส่แผ่นซีดีรูปภาพเข้ามา

en: You have just inserted a medium with digital photos.
th: คุณเพิ่งใส่สื่อที่มีภาพถ่ายดิจิทัลเข้ามา

en: You have just inserted a digital audio player.
th: คุณเพิ่งใส่เครื่องเล่นเพลงดิจิทัลเข้ามา

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
th: คุณเพิ่งใส่สื่อที่มีซอฟต์แวร์สำหรับเรียกทำงานอัตโนมัติเข้ามา

note: fallback to generic greeting
en: You have just inserted a medium.
th: คุณเพิ่งใส่สื่อเข้ามา

en: Choose what application to launch.
th: เลือกโปรแกรมที่จะเรียก

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
th: เลือกวิธีการเปิด "%s" และกำหนดว่าจะทำอย่างเดียวกันนี้ในอนาคตกับสื่อชนิด "%s" ด้วยหรือไม่

en: _Always perform this action
th: กระทำสิ่งนี้เ_สมอ

en: _Eject
th: เ_อาสื่อออก

en: _Unmount
th: เ_ลิกเมานท์

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background plugin
th: ปลั๊กอินจัดการพื้นหลัง

en: Clipboard
th: คลิปบอร์ด

en: Clipboard plugin
th: ปลั๊กอินจัดการคลิปบอร์ด

en: Color
th: สี

en: Color plugin
th: ปลั๊กอินจัดการสี

en: Recalibrate now
th: เทียบมาตรฐานใหม่เดี๋ยวนี้

note: TRANSLATORS: this is when the device has not been recalibrated in a while
en: Recalibration required
th: จำเป็นต้องเทียบมาตรฐานใหม่

note: TRANSLATORS: this is when the display has not been recalibrated in a while
en: The display '%s' should be recalibrated soon.
th: จอแสดงผล '%s' ควรเทียบมาตรฐานใหม่เร็วๆ นี้

note: TRANSLATORS: this is when the printer has not been recalibrated in a while
en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' ควรเทียบมาตรฐานใหม่เร็วๆ นี้

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
th: ปลั๊กอินจัดการสีของดีมอนค่าตั้ง GNOME

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device added
th: เพิ่มอุปกรณ์เทียบมาตรฐานสี

note: TRANSLATORS: this is a sound description
en: Color calibration device removed
th: เอาอุปกรณ์เทียบมาตรฐานสีออก

en: Dummy
th: หุ่น

en: Dummy plugin
th: ปลั๊กอินหุ่น

en: Low Disk Space on "%s"
th: พื้นที่ดิสก์เหลือน้อยใน "%s"

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
th: โวลุม "%s" มีเนื้อที่ว่างเหลือเพียง %s  คุณอาจเทขยะทิ้งเพื่อให้ได้พื้นที่ว่างเพิ่มขึ้นได้

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
th: โวลุม "%s" มีเนื้อที่ว่างเหลือเพียง %s

note: Set up all the window stuff here
en: Low Disk Space
th: พื้นที่ดิสก์เหลือน้อย

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
th: คอมพิวเตอร์เครื่องนี้มีเนื้อที่ว่างเหลือเพียง %s  คุณอาจเทขยะทิ้งเพื่อให้ได้พื้นที่ว่างเพิ่มขึ้นได้

en: This computer has only %s disk space remaining.
th: คอมพิวเตอร์เครื่องนี้มีเนื้อที่ว่างเหลือเพียง %s

en: Disk space
th: พื้นที่ดิสก์

en: Examine
th: ตรวจสอบ

en: Empty Trash
th: เทขยะ

en: Ignore
th: ไม่สนใจ

en: Don't show any warnings again for this file system
th: ไม่ต้องแสดงคำเตือนอีกสำหรับระบบแฟ้มนี้

en: Don't show any warnings again
th: ไม่ต้องแสดงคำเตือนนี้อีก

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
th: คุณสามารถคืนเนื้อที่ว่างในดิสก์ได้โดยเทขยะในถังขยะทิ้ง หรือลบโปรแกรมหรือแฟ้มที่ไม่ใช้แล้ว หรือย้ายแฟ้มต่างๆ ไปที่ดิสก์หรือพาร์ทิชันอื่น

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
th: คุณสามารถคืนเนื้อที่ว่างในดิสก์ได้โดยลบโปรแกรมหรือแฟ้มที่ไม่ใช้แล้ว หรือย้ายแฟ้มต่างๆ ไปที่ดิสก์หรือพาร์ทิชันอื่น

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
th: คุณสามารถคืนเนื้อที่ว่างในดิสก์ได้โดยเทขยะในถังขยะทิ้ง หรือลบโปรแกรมหรือแฟ้มที่ไม่ใช้แล้ว หรือย้ายแฟ้มต่างๆ ไปที่ดิสก์ภายนอก

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
th: คุณสามารถคืนเนื้อที่ว่างในดิสก์ได้โดยลบโปรแกรมหรือแฟ้มที่ไม่ใช้แล้ว หรือย้ายแฟ้มต่างๆ ไปที่ดิสก์ภายนอก

en: Examine…
th: ตรวจสอบ…

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
th[0]: แป้นพิมพ์

en: Keyboard plugin
th: ปลั๊กอินจัดการแป้นพิมพ์

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
th: ปิดใช้

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
th[0]: เสียงออก %u ช่อง

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
th[0]: เสียงเข้า %u ช่อง

en: System Sounds
th: เสียงของระบบ

en: Media keys
th: ปุ่มสั่งการสื่อ

en: Media keys plugin
th: ปลั๊กอินจัดการปุ่มสั่งการสื่อ

en: Could not enable mouse accessibility features
th: ไม่สามารถเปิดใช้สิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับเมาส์

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
th: การใช้สิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับเมาส์ ต้องติดตั้ง Mousetweaks ในระบบด้วย

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
th[0]: เมาส์

en: Mouse plugin
th: ปลั๊กอินจัดการเมาส์

en: Unknown time
th: ไม่ทราบเวลา

en: %i minute | %i minutes
th[0]: %i นาที

en: %i hour | %i hours
th[0]: %i ชั่วโมง

en: hour | hours
th[0]: ชั่วโมง

en: minute | minutes
th[0]: นาที

note: TRANSLATORS: The laptop battery is charged, and we know a time. * The parameter is the time, e.g. 7 hours 6 minutes
en: provides %s laptop runtime
th: จายไฟแล็ปท็อปได้ %s

note: TRANSLATORS: the device is discharging, and we have a time remaining * The first parameter is the device type, e.g. "Laptop battery" and * the second is the time, e.g. 7 hours 6 minutes
en: %s %s remaining
th: %s อีก %sจะหมด

note: TRANSLATORS: device is charging, and we have a time to full and a percentage * The first parameter is the device type, e.g. "Laptop battery" and * the second is the time, e.g. "7 hours 6 minutes" TRANSLATORS: device is charging, and we have a time to full and a percentage.
en: %s %s until charged
th: %s อีก %sจะเต็ม

note: TRANSLATORS: the device is charging, and we have a time to full and empty. * The parameter is a time string, e.g. "7 hours 6 minutes"
en: provides %s battery runtime
th: จ่ายไฟได้ %s

note: TRANSLATORS: the type of data, e.g. Laptop battery
en: Product:
th: ผลิตภัณฑ์:

note: TRANSLATORS: device is missing TRANSLATORS: device is charged TRANSLATORS: device is charging TRANSLATORS: device is discharging
en: Status:
th: สถานะ:

en: Missing
th: ไม่อยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
th: ประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
th: กำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
th: กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: percentage
en: Percentage charge:
th: เปอร์เซ็นต์ประจุ:

note: TRANSLATORS: manufacturer
en: Vendor:
th: ผู้ผลิต:

note: TRANSLATORS: how the battery is made, e.g. Lithium Ion
en: Technology:
th: เทคโนโลยี:

note: TRANSLATORS: serial number of the battery
en: Serial number:
th: หมายเลขลำดับ:

note: TRANSLATORS: model number of the battery
en: Model:
th: รุ่น:

note: TRANSLATORS: time to fully charged
en: Charge time:
th: เวลาประจุไฟ:

note: TRANSLATORS: time to empty
en: Discharge time:
th: เวลาจ่ายไฟ:

note: TRANSLATORS: Excellent, Good, Fair and Poor are all related to battery Capacity
en: Excellent
th: ดีเยี่ยม

en: Good
th: ดี

en: Fair
th: พอใช้

en: Poor
th: แย่

en: Capacity:
th: ความจุ:

en: Current charge:
th: ประจุปัจจุบัน:

en: Last full charge:
th: ประจุเต็มล่าสุด:

en: Design charge:
th: ประจุที่ออกแบบไว้:

en: Charge rate:
th: อัตราประจุ:

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
th[0]: ที่แปลงไฟ AC

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
th[0]: แบตเตอรี่แล็ปท็อป

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
th[0]: จอภาพ

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
th[0]: โทรศัพท์มือถือ

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
th[0]: เครื่องเล่นสื่อ

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
th[0]: แท็บเล็ต

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
th[0]: คอมพิวเตอร์

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
th: ลิเทียมไอออน

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
th: ลิเทียมพอลิเมอร์

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
th: ลิเทียมไอรอนฟอสเฟต

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
th: กรดตะกั่ว

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
th: นิกเกิลแคดเมียม

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
th: นิกเกิลเมทัลไฮไดรด์

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
th: ไม่ทราบเทคโนโลยี

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
th: ไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
th: กำลังรอประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
th: กำลังรอจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: device not present
en: Laptop battery not present
th: ไม่มีแบตเตอรี่แล็ปท็อป

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is charging
th: แบตเตอรี่แล็ปท็อปกำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is discharging
th: แบตเตอรี่แล็ปท็อปกำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is empty
th: แบตเตอรี่แล็ปท็อปไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is charged
th: แบตเตอรี่แล็ปท็อปประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is waiting to charge
th: แบตเตอรี่แล็ปท็อปกำลังรอประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Laptop battery is waiting to discharge
th: แบตเตอรี่แล็ปท็อปกำลังรอจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: UPS is charging
th: UPS กำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: UPS is discharging
th: UPS กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: UPS is empty
th: UPS ไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: UPS is charged
th: UPS ประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Mouse is charging
th: เมาส์กำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Mouse is discharging
th: เมาส์กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Mouse is empty
th: เมาส์ไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Mouse is charged
th: เมาส์ประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Keyboard is charging
th: แป้นพิมพ์กำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Keyboard is discharging
th: แป้นพิมพ์กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Keyboard is empty
th: แป้นพิมพ์ไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Keyboard is charged
th: แป้นพิมพ์ประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: PDA is charging
th: PDA กำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: PDA is discharging
th: PDA กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: PDA is empty
th: PDA ไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: PDA is charged
th: PDA ประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Cell phone is charging
th: โทรศัพท์มือถือกำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Cell phone is discharging
th: โทรศัพท์มือถือกำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Cell phone is empty
th: โทรศัพท์มือถือไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Cell phone is charged
th: โทรศัพท์มือถือประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Media player is charging
th: เครื่องเล่นสื่อกำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Media player is discharging
th: เครื่องเล่นสื่อกำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Media player is empty
th: เครื่องเล่นสื่อไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Media player is charged
th: เครื่องเล่นสื่อประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Tablet is charging
th: แท็บเล็ตกำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Tablet is discharging
th: แท็บเล็ตกำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Tablet is empty
th: แท็บเล็ตไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Tablet is charged
th: แท็บเล็ตประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Computer is charging
th: คอมพิวเตอร์กำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Computer is discharging
th: คอมพิวเตอร์กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Computer is empty
th: คอมพิวเตอร์ไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Computer is charged
th: คอมพิวเตอร์ประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: the battery may be recalled by its vendor
en: Battery may be recalled
th: แบตเตอรี่อาจถูกเรียกคืน

en: A battery in your computer may have been recalled by %s and you may be at risk.
th: แบตเตอรี่ในคอมพิวเตอร์ของคุณอาจถูกเรียกคืนโดย %s และคุณอาจกำลังอยู่ในภาวะเสี่ยงภัย

en: For more information visit the battery recall website.
th: ดูข้อมูลเพิ่มเติมได้จากเว็บไซต์เรียกคืนสินค้า

note: TRANSLATORS: button text, visit the manufacturers recall website
en: Visit recall website
th: ดูเว็บไซต์เรียกคืนสินค้า

note: TRANSLATORS: button text, do not show this bubble again
en: Do not show me this again
th: ไม่ต้องแสดงคำเตือนนี้อีก

note: TRANSLATORS: UPS is now discharging
en: UPS Discharging
th: UPS กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: %s of UPS backup power remaining
th: UPS มีพลังงานสำรองเหลือ %s

note: TRANSLATORS: this is the notification application name
en: Power
th: พลังงาน

note: TRANSLATORS: laptop battery low, and we only have one battery
en: Battery low
th: แบตเตอรี่เหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: laptop battery low, and we have more than one kind of battery
en: Laptop battery low
th: แบตเตอรี่แล็ปท็อปเหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
th: อีกประมาณ %s จะหมด (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: UPS is starting to get a little low
en: UPS low
th: UPS เหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell the user how much time they have got
en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
th: UPS มีพลังงานสำรองเหลืออยู่ประมาณ %s (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: mouse is getting a little low TRANSLATORS: the mouse battery is very low
en: Mouse battery low
th: เมาส์เหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
th: เมาส์ไร้สายเหลือพลังงานต่ำ (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: keyboard is getting a little low TRANSLATORS: the keyboard battery is very low
en: Keyboard battery low
th: แป้นพิมพ์เหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
th: แป้นพิมพ์ไร้สายเหลือพลังงานต่ำ (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: PDA is getting a little low TRANSLATORS: the PDA battery is very low
en: PDA battery low
th: แบตเตอรี่ PDA เหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: PDA is low in power (%.0f%%)
th: แบตเตอรี่ PDA เหลือพลังงานต่ำ (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile) is getting a little low TRANSLATORS: the cell battery is very low
en: Cell phone battery low
th: โทรศัพท์มือถือเหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
th: โทรศัพท์มือถือเหลือพลังงานต่ำ (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: media player, e.g. mp3 is getting a little low
en: Media player battery low
th: เครื่องเล่นสื่อเหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Media player is low in power (%.0f%%)
th: เครื่องเล่นสื่อเหลือพลังงานต่ำ (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: graphics tablet, e.g. wacom is getting a little low TRANSLATORS: the cell battery is very low
en: Tablet battery low
th: แท็บเล็ตเหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Tablet is low in power (%.0f%%)
th: แท็บเล็ตเหลือพลังงานต่ำ (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: computer, e.g. ipad is getting a little low TRANSLATORS: the cell battery is very low
en: Attached computer battery low
th: คอมพิวเตอร์ที่เชื่อมต่ออยู่เหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: tell user more details
en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
th: คอมพิวเตอร์ที่เชื่อมต่ออยู่เหลือพลังงานต่ำ (%.0f%%)

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is low
th: แบตเตอรี่เหลือไฟต่ำ

note: TRANSLATORS: laptop battery critically low, and only have one kind of battery
en: Battery critically low
th: แบตเตอรี่เหลือพลังงานต่ำถึงขั้นวิกฤติ

note: TRANSLATORS: laptop battery critically low, and we have more than one type of battery TRANSLATORS: laptop battery is really, really, low
en: Laptop battery critically low
th: แบตเตอรี่แล็ปท็อปเหลือพลังงานต่ำถึงขั้นวิกฤติ

note: TRANSLATORS: tell the use to insert the plug, as we're not going to do anything
en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
th: กรุณาต่อที่แปลงไฟ AC เพื่อป้องกันการสูญเสียข้อมูล

note: TRANSLATORS: give the user a ultimatum
en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
th: คอมพิวเตอร์จะพักเครื่องเร็วๆ นี้ ถ้าไม่เสียบปลั๊ก

note: TRANSLATORS: give the user a ultimatum
en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
th: คอมพิวเตอร์จะจำศีลเร็วๆ นี้ ถ้าไม่เสียบปลั๊ก

note: TRANSLATORS: give the user a ultimatum
en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
th: คอมพิวเตอร์จะปิดระบบเร็วๆ นี้ ถ้าไม่เสียบปลั๊ก

note: TRANSLATORS: the UPS is very low TRANSLATORS: UPS is really, really, low
en: UPS critically low
th: UPS เหลือพลังงานต่ำถึงขั้นวิกฤติ

note: TRANSLATORS: give the user a ultimatum
en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
th: UPS เหลือพลังงานประมาณ %s (%.0f%%) กรุณาป้อนไฟ AC ให้คอมพิวเตอร์ของคุณเพื่อป้องกันการสูญเสียข้อมูล

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
th: เมาส์ไร้สายเหลือพลังงานต่ำมาก (%.0f%%) อุปกรณ์นี้จะหยุดทำงานเร็วๆ นี้ ถ้าไม่ประจุไฟ

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
th: แป้นพิมพ์ไร้สายเหลือพลังงานต่ำมาก (%.0f%%) อุปกรณ์นี้จะหยุดทำงานเร็วๆ นี้ ถ้าไม่ประจุไฟ

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
th: PDA เหลือพลังงานต่ำมาก (%.0f%%) อุปกรณ์นี้จะหยุดทำงานเร็วๆ นี้ ถ้าไม่ประจุไฟ

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
th: โทรศัพท์มือถือเหลือพลังงานต่ำมาก (%.0f%%) อุปกรณ์นี้จะหยุดทำงานเร็วๆ นี้ ถ้าไม่ประจุไฟ

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
th: เครื่องเล่นสื่อเหลือพลังงานต่ำมาก (%.0f%%) อุปกรณ์นี้จะหยุดทำงานเร็วๆ นี้ ถ้าไม่ประจุไฟ

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
th: แท็บเล็ตเหลือพลังงานต่ำมาก (%.0f%%) อุปกรณ์นี้จะหยุดทำงานเร็วๆ นี้ ถ้าไม่ประจุไฟ

note: TRANSLATORS: the device is just going to stop working
en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
th: คอมพิวเตอร์ที่เชื่อมต่ออยู่เหลือพลังงานต่ำมาก (%.0f%%) อุปกรณ์นี้จะปิดตัวเร็วๆ นี้ ถ้าไม่ประจุไฟ

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Battery is critically low
th: แบตเตอรี่เหลือพลังงานต่ำถึงขั้นวิกฤติ

note: TRANSLATORS: computer will shutdown without saving data
en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
th: แบตเตอรี่เหลือพลังงานต่ำกว่าขีดวิกฤติ และคอมพิวเตอร์นี้จะ <b>ปิด</b> เมื่อพลังงานแบตเตอรี่หมดเกลี้ยง

note: TRANSLATORS: computer will suspend
en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
th: แบตเตอรี่เหลือพลังงานต่ำกว่าขีดวิกฤติ และคอมพิวเตอร์นี้กำลังจะพักเครื่อง
    <b>หมายเหตุ:</b> จะต้องใช้พลังงานอีกเล็กน้อยในการรักษาสถานะพักเครื่องของคอมพิวเตอร์

note: TRANSLATORS: computer will hibernate
en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
th: แบตเตอรี่เหลือพลังงานต่ำกว่าขีดวิกฤติ และคอมพิวเตอร์นี้กำลังจะจำศีล

note: TRANSLATORS: computer will just shutdown
en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
th: แบตเตอรี่เหลือพลังงานต่ำกว่าขีดวิกฤติ และคอมพิวเตอร์นี้กำลังจะปิดระบบ

note: TRANSLATORS: computer will shutdown without saving data
en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
th: UPS เหลือพลังงานต่ำกว่าขีดวิกฤติ และคอมพิวเตอร์นี้จะ <b>ปิด</b> เมื่อพลังงาน UPS หมดเกลี้ยง

note: TRANSLATORS: computer will hibernate
en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
th: UPS เหลือพลังงานต่ำกว่าขีดวิกฤติ และคอมพิวเตอร์นี้กำลังจะจำศีล

note: TRANSLATORS: computer will just shutdown
en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
th: UPS เหลือพลังงานต่ำกว่าขีดวิกฤติ และคอมพิวเตอร์นี้กำลังจะปิดระบบ

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been opened
th: ฝาเครื่องเปิด

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Lid has been closed
th: ฝาเครื่องปิด

note: TRANSLATORS: this is the title of the power manager status icon * that is only shown in fallback mode
en: Power Manager
th: เครื่องมือจัดการพลังงาน

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the backlight brightness.
en: Modify the laptop brightness
th: ปรับความสว่างแล็ปท็อป

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
th: ต้องยืนยันตัวบุคคลก่อนปรับความสว่างแล็ปท็อป

en: Power plugin
th: ปลั๊กอินจัดการพลังงาน

note: Translators: We are configuring new printer
en: Configuring new printer
th: กำลังตั้งค่าเครื่องพิมพ์เครื่องใหม่

note: Translators: Just wait
en: Please wait...
th: กรุณารอสักครู่...

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: Missing printer driver
th: ขาดไดรเวอร์สำหรับเครื่องพิมพ์

note: Translators: We have no driver installed for the device
en: No printer driver for %s.
th: ไม่มีไดรเวอร์เครื่องพิมพ์สำหรับ %s

note: Translators: We have no driver installed for this printer
en: No driver for this printer.
th: ไม่มีไดรเวอร์สำหรับเครื่องพิมพ์นี้

en: Printers
th: เครื่องพิมพ์

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Toner low
th: ผงหมึกเหลือน้อย

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Toner empty
th: ผงหมึกหมด

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Not connected?
th: ไม่ได้เชื่อมต่อหรือเปล่า?

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Cover open
th: ฝาปิดเปิดอยู่

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: Printer configuration error
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตั้งค่าเครื่องพิมพ์

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: Door open
th: ประตูเครื่องพิมพ์เปิดอยู่

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Marker supply low
th: น้ำหมึกเหลือน้อย

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
th: น้ำหมึกหมด

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Paper low
th: กระดาษเหลือน้อย

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Out of paper
th: กระดาษหมด

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer off-line
th: เครื่องพิมพ์ออฟไลน์

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer) Translators: This is a title of an error notification for a printer
en: Printer error
th: เครื่องพิมพ์มีปัญหา

note: Translators: The printer is low on toner (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is low on toner.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' เหลือผงหมึกน้อย

note: Translators: The printer has no toner left (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' has no toner left.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' ผงหมึกหมดแล้ว

note: Translators: The printer is in the process of connecting to a shared network output device (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' may not be connected.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' อาจไม่ได้เชื่อมต่ออยู่

note: Translators: One or more covers on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The cover is open on printer '%s'.
th: ฝาปิดเปิดอยู่ที่เครื่องพิมพ์ '%s'

note: Translators: A filter or backend is not installed (same as in system-config-printer)
en: There is a missing print filter for printer '%s'.
th: ไม่มีตัวกรองงานพิมพ์สำหรับเครื่องพิมพ์ '%s'

note: Translators: One or more doors on the printer are open (same as in system-config-printer)
en: The door is open on printer '%s'.
th: ประตูเปิดอยู่ที่เครื่องพิมพ์ '%s'

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is low on a marker supply.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' เหลือน้ำหมึกน้อย

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is out of a marker supply.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' น้ำหมึกหมดแล้ว

note: Translators: At least one input tray is low on media (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is low on paper.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' เหลือกระดาษน้อย

note: Translators: At least one input tray is empty (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is out of paper.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' กระดาษหมดแล้ว

note: Translators: The printer is offline (same as in system-config-printer)
en: Printer '%s' is currently off-line.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' ออฟไลน์อยู่

note: Translators: The printer has detected an error (same as in system-config-printer)
en: There is a problem on printer '%s'.
th: เครื่องพิมพ์ '%s' มีปัญหา

en: Printer added
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์แล้ว

en: Printer removed
th: ลบเครื่องพิมพ์ออกแล้ว

note: Translators: A print job has been stopped
en: Printing stopped
th: หยุดงานพิมพ์แล้ว

note: Translators: "print-job xy" on a printer
en: "%s" on %s
th: "%s" ที่ %s

note: Translators: A print job has been canceled
en: Printing canceled
th: ยกเลิกงานพิมพ์แล้ว

note: Translators: A print job has been aborted
en: Printing aborted
th: เลิกพิมพ์งานพิมพ์แล้ว

note: Translators: A print job has been completed
en: Printing completed
th: งานพิมพ์เสร็จสมบูรณ์

note: Translators: A job is printing
en: Printing
th: กำลังพิมพ์

note: Translators: This is a title of a report notification for a printer
en: Printer report
th: รายงานจากเครื่องพิมพ์

note: Translators: This is a title of a warning notification for a printer
en: Printer warning
th: คำเตือนจากเครื่องพิมพ์

note: Translators: "Printer 'MyPrinterName': 'Description of the report/warning/error from a PPD file'."
en: Printer '%s': '%s'.
th: เครื่องพิมพ์ '%s': '%s'

en: Print-notifications
th: การแจ้งเหตุเครื่องพิมพ์

en: Print-notifications plugin
th: ปลั๊กอินแจ้งเหตุเครื่องพิมพ์

en: received error or hang up from event source
th: ได้รับข้อผิดพลาดหรือการตัดการเชื่อมต่อจากแหล่งเหตุการณ์

en: NSS security system could not be initialized
th: ไม่สามารถตั้งต้นระบบรักษาความปลอดภัย NSS

en: no suitable smartcard driver could be found
th: ไม่พบไดรเวอร์สมาร์ตการ์ดที่เหมาะสม

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
th: ไม่สามารถโหลดไดรเวอร์สมาร์ตการ์ด '%s'

en: could not watch for incoming card events - %s
th: ไม่สามารถเฝ้าสังเกตเหตุการณ์ขาเข้าของการ์ด - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
th: พบข้อผิดพลาดที่ไม่คาดหมายระหว่างรอเหตุการณ์สมาร์ตการ์ด

note: TRANSLATORS: we need to restart so the new hardware can re-request the firmware
en: You will need to restart this computer before the hardware will work correctly.
th: คุณต้องเปิดเครื่องคอมพิวเตอร์นี้ใหม่เพื่อให้ฮาร์ดแวร์ทำงานได้อย่างถูกต้อง

note: TRANSLATORS: title of libnotify bubble
en: Additional software was installed
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์เพิ่มเติมแล้ว

en: Software Updates
th: การปรับรุ่นซอฟต์แวร์

note: TRANSLATORS: we need to remove an replug so the new hardware can re-request the firmware
en: You will need to remove and then reinsert the hardware before it will work correctly.
th: คุณต้องถอดฮาร์ดแวร์ออกแล้วใส่กลับเข้ามาใหม่เพื่อให้มันทำงานได้อย่างถูกต้อง

note: TRANSLATORS: we need to remove an replug so the new hardware can re-request the firmware
en: Your hardware has been set up and is now ready to use.
th: ฮาร์ดแวร์ของคุณตั้งค่าเรียบร้อยและพร้อมใช้งานแล้ว

note: TRANSLATORS: we need another package to keep udev quiet
en: Additional firmware is required to make hardware in this computer function correctly.
th: ต้องใช้เฟิร์มแวร์เพิ่มเติมเพื่อให้ฮาร์ดแวร์ในเครื่องนี้ทำงานได้อย่างถูกต้อง

note: TRANSLATORS: title of libnotify bubble
en: Additional firmware required
th: ต้องใช้เฟิร์มแวร์เพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: button label
en: Install firmware
th: ติดตั้งเฟิร์มแวร์

note: TRANSLATORS: we should ignore this device and not ask anymore
en: Ignore devices
th: ไม่สนใจอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
th: ปรับรุ่นไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: the transaction could not be completed * as a previous transaction was unfinished
en: A previous update was unfinished.
th: การปรับรุ่นครั้งก่อนยังไม่แล้วเสร็จ

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Network access was required but not available.
th: ต้องเชื่อมต่อเครือข่ายแต่ไม่สามารถเชื่อมต่อได้

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly *
en: An update was not signed in the correct way.
th: รายการปรับรุ่นไม่ได้เซ็นกำกับอย่างถูกต้อง

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way the user * probably cannot comprehend. Package management systems * really are teh suck.
en: The update could not be completed.
th: ไม่สามารถปรับรุ่นจนเสร็จสมบูรณ์ได้

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
th: การปรับรุ่นถูกยกเลิก

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: An offline update was requested but no packages required updating.
th: มีการร้องขอการปรับรุ่นแบบออฟไลน์ แต่ไม่มีแพกเกจใดที่ต้องปรับรุ่น

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: No space was left on the drive.
th: ไม่เหลือพื้นที่ว่างในไดรว์

note: TRANSLATORS: the update process failed in a general * way, usually this message will come from source distros * like gentoo
en: An update failed to install correctly.
th: รายการปรับรุ่นไม่สามารถติดตั้งได้อย่างถูกต้อง

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: The offline update failed in an unexpected way.
th: ปรับรุ่นแบบออฟไลน์ไม่สำเร็จในแบบที่ไม่คาดหมาย

note: TRANSLATORS: these are geeky messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
th: รายละเอียดข้อผิดพลาดจากโปรแกรมจัดการแพกเกจคือ:

note: TRANSLATORS: a distro update is available, e.g. Fedora 8 to Fedora 9
en: Distribution upgrades available
th: มีรายการปรับรุ่นข้ามรุ่นจัดแจก

note: TRANSLATORS: provides more information about the upgrade
en: More information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: title in the libnotify popup
en: Update | Updates
th[0]: รายการปรับรุ่น

note: TRANSLATORS: message when there are security updates
en: An important software update is available | Important software updates are available
th[0]: มีรายการปรับรุ่นซอฟต์แวร์ที่สำคัญ

note: TRANSLATORS: button: open the update viewer to install updates
en: Install updates
th: ติดตั้งรายการปรับรุ่น

note: TRANSLATORS: message when there are non-security updates
en: A software update is available. | Software updates are available.
th[0]: มีรายการปรับรุ่นซอฟต์แวร์

note: TRANSLATORS: the updates mechanism
en: Updates
th: รายการปรับรุ่น

note: TRANSLATORS: we failed to get the updates multiple times, * and now we need to inform the user that something might be wrong
en: Unable to access software updates
th: ไม่สามารถเข้าถึงรายการปรับรุ่นซอฟต์แวร์

note: TRANSLATORS: try again, this time launching the update viewer
en: Try again
th: ลองใหม่

note: TRANSLATORS: the reason why we've inhibited it
en: A transaction that cannot be interrupted is running
th: รายการเปลี่ยนแปลงที่ไม่สามารถหยุดกลางคันกำลังทำงานอยู่

note: TRANSLATORS: title in the libnotify popup
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
th[0]: ติดตั้งรายการปรับรุ่นซอฟต์แวร์แล้ว

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important OS update has been installed. | Important OS updates have been installed.
th[0]: ติดตั้งรายการปรับรุ่น OS ที่สำคัญแล้ว

note: TRANSLATORS: title in the libnotify popup
en: Software Updates Failed
th: ปรับรุ่นซอฟต์แวร์ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: message when we've not done offline updates
en: An important OS update failed to be installed.
th: ไม่สามารถติดตั้งรายการปรับรุ่น OS ที่สำคัญได้

note: TRANSLATORS: button: review the offline update changes
en: Review
th: ตรวจทาน

note: TRANSLATORS: button: review the offline update changes
en: Show details
th: แสดงรายละเอียด

note: TRANSLATORS: button: clear notification
en: OK
th: ตกลง

en: Left Ring Mode #%d
th: โหมดวงแหวนสัมผัสซ้าย #%d

en: Right Ring Mode #%d
th: โหมดวงแหวนสัมผัสขวา #%d

en: Left Touchstrip Mode #%d
th: โหมดแถบสัมผัสซ้าย #%d

en: Right Touchstrip Mode #%d
th: โหมดแถบสัมผัสขวา #%d

en: Left Touchring Mode Switch
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมดวงแหวนสัมผัสซ้าย

en: Right Touchring Mode Switch
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมดวงแหวนสัมผัสขวา

en: Left Touchstrip Mode Switch
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมดแถบสัมผัสซ้าย

en: Right Touchstrip Mode Switch
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมดแถบสัมผัสขวา

en: Mode Switch #%d
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมด #%d

en: Left Button #%d
th: ปุ่มซ้าย #%d

en: Right Button #%d
th: ปุ่มขวา #%d

en: Top Button #%d
th: ปุ่มบน #%d

en: Bottom Button #%d
th: ปุ่มล่าง #%d

note: SECURITY: - A normal active user on the local machine does not need permission to change the LED setting for a Wacom tablet
en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
th: ปรับ LED ส่องสว่างของแท็บเล็ต Wacom

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
th: ต้องยืนยันตัวบุคคลก่อนปรับ LED ส่องสว่างของแท็บเล็ต Wacom

en: Could not switch the monitor configuration
th: ไม่สามารถเปลี่ยนค่าตั้งของจอภาพ

en: Could not restore the display's configuration
th: ไม่สามารถเรียกคืนค่าตั้งของจอแสดงผลได้

en: Could not restore the display's configuration from a backup
th: ไม่สามารถเรียกคืนค่าตั้งของจอแสดงผลจากข้อมูลที่สำรองไว้ได้

en: The display will be reset to its previous configuration in %d second | The display will be reset to its previous configuration in %d seconds
th[0]: จอแสดงผลจะคืนค่าสู่ค่าตั้งก่อนหน้านี้ภายใน %d วินาที

en: Does the display look OK?
th: จอแสดงผลดูใช้ได้หรือยัง?

en: _Restore Previous Configuration
th: เ_รียกคืนค่าตั้งก่อนหน้า

en: _Keep This Configuration
th: ใ_ช้ค่าตั้งนี้

en: The selected configuration for displays could not be applied
th: ไม่สามารถเริ่มใช้ค่าตั้งจอแสดงผลที่เลือก

en: Could not refresh the screen information: %s
th: ไม่สามารถปรับแสดงข้อมูลของหน้าจอ: %s

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
th: จะพยายามเปลี่ยนค่าตั้งของจอภาพต่อไป

en: Could not apply the stored configuration for monitors
th: ไม่สามารถเริ่มใช้ค่าตั้งของจอภาพที่บันทึกไว้

en: Set up screen size and rotation settings
th: ตั้งค่าความละเอียดของจอภาพและการหมุนภาพบนจอ

en: X Settings
th: ค่าตั้งของ X

en: Manage X Settings
th: จัดการค่าตั้งของ X
