brasero master - en to hu translation catalogue (947 entries)

en: Open the specified project
hu: A megadott projekt megnyitása

en: PROJECT
hu: PROJEKT

en: Open the specified playlist as an audio project
hu: A megadott lejátszólista megnyitása hangprojektként

en: PLAYLIST
hu: LEJÁTSZÓLISTA

en: Set the drive to be used for burning
hu: Az íráshoz használt meghajtó beállítása

en: DEVICE PATH
hu: ESZKÖZÚTVONAL

en: Create an image file instead of burning
hu: Lemezkép létrehozása írás helyett

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
hu: Hangprojekt megnyitása a parancssorban megadott URI-k hozzáadásával

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
hu: Adatprojekt megnyitása a parancssorban megadott URI-k hozzáadásával

en: Copy a disc
hu: Lemez másolása

en: PATH TO DEVICE
hu: ESZKÖZÚTVONAL

en: Cover to use
hu: Használandó borító

en: PATH TO COVER
hu: BORÍTÓÚTVONAL

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
hu: Videoprojekt megnyitása a parancssorban megadott URI-k hozzáadásával

en: URI of an image file to burn (autodetected)
hu: Kiírandó lemezkép URI címe (automatikus felismerés)

en: PATH TO IMAGE
hu: LEMEZKÉP ÚTVONALA

en: Force Brasero to display the project selection page
hu: A Brasero kényszerítése a projektválasztó oldal megjelenítésére

en: Open the blank disc dialog
hu: A lemez törlése ablak megnyitása

en: Open the check disc dialog
hu: A lemez ellenőrzése ablak megnyitása

en: Burn the contents of the burn:// URI
hu: A burn:// URI tartalmának írása

en: Start burning immediately.
hu: Az írás azonnali megkezdése.

en: Don't connect to an already-running instance
hu: Ne csatlakozzon egy már futó példányhoz

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
hu: A megadott projekt kiírása és eltávolítása.
    Ez főleg más alkalmazásokkal való integrációhoz hasznos.

en: PATH
hu: ÚTVONAL

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * brasero will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become brasero * parent as if brasero w
en: The XID of the parent window
hu: A szülőablak XID-je

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
hu: „%s” nem képes írni.

en: Wrong command line option.
hu: Hibás parancssori kapcsoló.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
hu: „%s” nem található.

en: Incompatible command line options used.
hu: Összeférhetetlen parancssori kapcsolókat használt.

en: Only one option can be given at a time
hu: Egyszerre csak egy kapcsoló adható meg

en: "%s" could not be found in the path
hu: „%s” nem található az elérési úton

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
hu: A(z) „%s” GStreamer bővítmény nem található

en: The version of "%s" is too old
hu: A(z) „%s” verziója túl régi

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
hu: „%s” egy másik programra mutató szimbolikus link. Használja inkább a célprogramot

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
hu: „%s” nem található

en: Copying audio track %02d
hu: %02d. hangsáv másolása

en: Preparing to copy audio disc
hu: Felkészülés a hanglemez másolására

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
hu: Hangsávok másolása egy hanglemezről minden információval együtt

en: Video format:
hu: Videoformátum:

en: Format used mostly on the North American continent
hu: Leginkább az észak-amerikai kontinensen használt formátum

en: Format used mostly in Europe
hu: Leginkább Európában használt formátum

en: Native _format
hu: N_atív formátum

en: Aspect ratio:
hu: Méretarány:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
hu: VCD típusa:

en: Create an SVCD
hu: SVCD létrehozása

en: Create a VCD
hu: VCD létrehozása

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
hu: Hibakereső üzenetek megjelenítése a szabványos kimeneten a Brasero írási programkönyvtárból

en: Brasero media burning library
hu: Brasero lemezírási programkönyvtár

en: Display options for Brasero-burn library
hu: A Brasero írási programkönyvtár kapcsolóinak megjelenítése

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
hu: A(z) „%s” fájl el lett távolítva a fájlrendszerről.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
hu: Nem lehet könyvtárakat adni a video- vagy hanglemezekhez

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
hu: Nem lehet lejátszólistákat adni a video- vagy hanglemezekhez

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
hu: „%s” nem megfelelő a hang- vagy videofájlhoz

en: Analysing video files
hu: Videofájlok elemzése

en: "%s" cannot be read
hu: „%s” nem olvasható

en: The drive is busy
hu: A meghajtó foglalt

en: Hidden file
hu: Rejtett fájl

en: Unreadable file
hu: Olvashatatlan fájl

en: Broken symbolic link
hu: Törött szimbolikus link

en: Recursive symbolic link
hu: Rekurzív szimbolikus link

en: (loading…)
hu: (betöltés…)

en: Empty
hu: Üres

en: Disc file
hu: Lemezfájl

en: %d item | %d items
hu[0]: %d elem
hu[1]: %d elem

en: New folder
hu: Új mappa

en: New folder %i
hu: %i. új mappa

en: Analysing files
hu: Fájlok elemzése

en: There are no files to write to disc
hu: Nincsenek lemezre írandó fájlok

en: "%s" is a recursive symbolic link.
hu: „%s” egy rekurzív szimbolikus link.

en: The file does not appear to be a playlist
hu: A fájl nem tűnik lejátszólistának

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
hu: A(z) „%s” elemet a GStreamer nem képes kezelni.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
hu: %s elem nem hozható létre

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
hu: Belső hiba történt

en: Only one track at a time can be checked
hu: Egyszerre csak egy szám ellenőrizhető

en: Retrieving image format and size
hu: Lemezképformátum és -méret lekérése

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
hu: A lemezkép formátuma nem azonosítható

en: Please set it manually
hu: Állítsa be saját kezűleg

en: Brasero notification
hu: Brasero értesítés

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
hu: %s (%d%% kész)

en: Creating Image
hu: Lemezkép létrehozása

en: Burning DVD
hu: DVD írása

en: Copying DVD
hu: DVD másolása

en: Burning CD
hu: CD írása

en: Copying CD
hu: CD másolása

en: Burning Disc
hu: Lemez írása

en: Copying Disc
hu: Lemez másolása

en: Creating image
hu: Kép létrehozása

en: Simulation of video DVD burning
hu: Videó DVD írásának szimulációja

en: Burning video DVD
hu: Videó DVD írása

en: Simulation of data DVD burning
hu: Adat DVD írásának szimulációja

en: Burning data DVD
hu: Adat DVD írása

en: Simulation of image to DVD burning
hu: Lemezkép DVD-re írásának szimulációja

en: Burning image to DVD
hu: Lemezkép DVD-re írása

en: Simulation of data DVD copying
hu: Adat DVD másolásának szimulációja

en: Copying data DVD
hu: Adat DVD másolása

en: Simulation of (S)VCD burning
hu: (S)VCD írásának szimulációja

en: Burning (S)VCD
hu: (S)VCD írása

en: Simulation of audio CD burning
hu: hang-CD írásának szimulációja

en: Burning audio CD
hu: hang-CD írása

en: Simulation of data CD burning
hu: Adat CD írásának szimulációja

en: Burning data CD
hu: Adat CD írása

en: Simulation of CD copying
hu: CD másolásának szimulációja

en: Simulation of image to CD burning
hu: Lemezkép CD-re írásának szimulációja

en: Burning image to CD
hu: Lemezkép CD-re írása

en: Simulation of video disc burning
hu: Videolemez írásának szimulációja

en: Burning video disc
hu: Videolemez írása

en: Simulation of data disc burning
hu: Adatlemez írásának szimulációja

en: Burning data disc
hu: Adatlemez írása

en: Simulation of disc copying
hu: Lemez másolásának szimulációja

en: Copying disc
hu: Lemez másolása

en: Simulation of image to disc burning
hu: Lemezkép lemezre írásának szimulációja

en: Burning image to disc
hu: Lemezkép lemezre írása

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
hu: Cserélje ki a lemezt egy adatokat tartalmazó újraírható lemezre.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
hu: Cserélje ki a lemezt egy adatokat tartalmazó lemezre.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
hu: Helyezzen be egy adatokat tartalmazó újraírható lemezt.

en: Please insert a disc holding data.
hu: Helyezzen be egy adatokat tartalmazó lemezt.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
hu: Cserélje ki a lemezt egy legalább %i MiB szabad helyet tartalmazó írható CD-re.

en: Please replace the disc with a writable CD.
hu: Cserélje ki a lemezt egy írható CD-re.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
hu: Helyezzen be egy legalább %i MiB szabad helyet tartalmazó írható CD-t.

en: Please insert a writable CD.
hu: Helyezzen be egy írható CD-t.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
hu: Cserélje ki a lemezt egy legalább %i MiB szabad helyet tartalmazó írható DVD-re.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
hu: Cserélje ki a lemezt egy írható DVD-re.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
hu: Helyezzen be egy legalább %i MiB szabad helyet tartalmazó írható DVD-t.

en: Please insert a writable DVD.
hu: Helyezzen be egy írható DVD-t.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
hu: Cserélje ki a lemezt egy legalább %i MiB szabad helyet tartalmazó írható CD-re vagy DVD-re.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
hu: Cserélje ki a lemezt egy írható CD-re vagy DVD-re.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
hu: Helyezzen be egy legalább %i MiB szabad helyet tartalmazó írható CD-t vagy DVD-t.

en: Please insert a writable CD or DVD.
hu: Helyezzen be egy írható CD-t vagy DVD-t.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
hu: A lemezről létrejött egy lemezkép a merevlemezen.
    Az írás megkezdődik egy írható lemez behelyezésekor.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
hu: Az adatintegritási teszt megkezdődik egy lemez behelyezésekor.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
hu: Helyezze be újra a lemezt a CD/DVD-íróba.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
hu: A meghajtó („%s”) foglalt.

en: Make sure another application is not using it
hu: Győződjön meg róla, hogy másik alkalmazás nem használja

en: There is no disc in "%s".
hu: Nincs lemez a(z) „%s” meghajtóban.

en: The disc in "%s" is not supported.
hu: A(z) „%s” meghajtóban található lemez nem támogatott.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
hu: A(z) „%s” meghajtóban található lemez nem újraírható.

en: The disc in "%s" is empty.
hu: A(z) „%s” meghajtóban található lemez üres.

en: The disc in "%s" is not writable.
hu: A(z) „%s” meghajtóban található lemez nem írható.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
hu: Nincs elegendő hely a meghajtóban („%s”) lévő lemezen.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
hu: A(z) „%s” meghajtóban található lemezt újra kell olvasni.

en: Please eject the disc and reload it.
hu: Vegye ki a lemezt és helyezze vissza.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
hu: Nem hozható létre fájl az ideiglenes fájloknak megadott helyen

en: The image could not be created at the specified location
hu: A lemezkép nem hozható létre a megadott helyen

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
hu: Megad másik helyet ehhez a szakaszhoz, vagy újrapróbálja a jelenlegi hellyel?

en: You may want to free some space on the disc and retry
hu: Szabadítson fel némi helyet a lemezen és próbálja újra

en: _Keep Current Location
hu: A j_elenlegi hely megtartása

en: _Change Location
hu: Hely _módosítása

en: Location for Image File
hu: Lemezkép helye

en: Location for Temporary Files
hu: Ideiglenes fájlok helye

en: _Replace Disc
hu: Lemez _cseréje

en: Do you really want to blank the current disc?
hu: Valóban törölni akarja a jelenlegi lemezt?

en: The disc in the drive holds data.
hu: A meghajtóban található lemez adatokat tartalmaz.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
hu: _Lemez törlése

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
hu: Ha importálja ezeket, akkor a kijelölt fájlok írása után lesznek láthatók és használhatók.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
hu: Ellenkező esetben láthatatlanok (de továbbra is olvashatók) lesznek.

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
hu: A lemezre már vannak írva fájlok. Szeretné importálni a fájlokat?

en: _Import
hu: I_mportálás

en: Only _Append
hu: _Csak hozzáfűzés

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
hu: A CD-RW hanglemezek nem feltétlen lesznek lejátszhatók régebbi lejátszókon és a CD-szöveg nem kerül kiírásra.

en: Do you want to continue anyway?
hu: Mindenképpen folytatja?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
hu: Hangsávok CD-hez fűzése nem javasolt.

en: _Continue
hu: _Folytatás

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
hu: A CD-RW hanglemezek nem feltétlen lesznek lejátszhatók régebbi lejátszókon.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
hu: Hangsávok újraírható lemezre írása nem javasolt.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
hu: Saját kezűleg vegye ki a lemezt a(z) „%s” meghajtóból.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
hu: A lemez nem adható ki, noha a lemez eltávolítása szükséges az aktuális művelet folytatásához.

en: Do you want to replace the disc and continue?
hu: Szeretné kicserélni a lemezt, és folytatni?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
hu: A jelenleg behelyezett lemez nem törölhető.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
hu: Folytatja a Windows kompatibilitás kikapcsolásával?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
hu: Néhány fájl neve nem megfelelő Windows-kompatibilis CD készítéséhez.

en: C_ontinue
hu: _Folytatás

en: The simulation was successful.
hu: A szimuláció sikeres.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
hu: A lemez tényleges írása 10 másodpercen belül elkezdődik.

en: Burn _Now
hu: Írás _most

en: Save Current Session
hu: A jelenlegi szakasz mentése

en: An unknown error occurred.
hu: Ismeretlen hiba történt.

en: Error while burning.
hu: Hiba az írás közben.

en: _Save Log
hu: _Napló mentése

en: Video DVD successfully burned
hu: A videó DVD sikeresen megírva

en: (S)VCD successfully burned
hu: Az (S)VCD sikeresen megírva

en: Audio CD successfully burned
hu: A hang-CD sikeresen meg lett írva

en: Image successfully created
hu: A kép sikeresen létrehozva

en: DVD successfully copied
hu: A DVD másolása sikeres

en: CD successfully copied
hu: A CD másolása sikeres

en: Image of DVD successfully created
hu: A DVD-kép sikeresen létrehozva

en: Image of CD successfully created
hu: A CD-kép sikeresen létrehozva

en: Image successfully burned to DVD
hu: A lemezkép sikeresen DVD-re lett írva

en: Image successfully burned to CD
hu: A lemezkép sikeresen CD-re lett írva

en: Data DVD successfully burned
hu: Az adat DVD sikeresen megírva

en: Data CD successfully burned
hu: Az adat CD sikeresen megírva

en: Copy #%i has been burned successfully.
hu: A(z) %i. másolat írása sikeresen befejeződött.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
hu: A lemez másik példányának írása megkezdődik, amint behelyez egy üres lemezt. Ha ezt nem szeretné, nyomja meg a „Mégse” gombot.

en: Make _More Copies
hu: Több _másolat készítése

en: _Create Cover
hu: B_orító létrehozása

en: There are some files left to burn
hu: Még van néhány kiírandó fájl

en: There are some more videos left to burn
hu: Még van néhány kiírandó videó

en: There are some more songs left to burn
hu: Még van néhány kiírandó szám

en: Not enough space available on the disc
hu: Nem áll rendelkezésre elegendő hely a lemezen

en: Do you really want to quit?
hu: Valóban ki szeretne lépni?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
hu: A folyamat megszakítása használhatatlanná teheti a lemezt.

en: C_ontinue Burning
hu: Írás _folytatása

en: _Cancel Burning
hu: Írás _megszakítása

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
hu: Helyezzen be egy írható CD-t vagy DVD-t, ha nem lemezképet szeretne készíteni.

en: Create _Image
hu: _Lemezkép létrehozása

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
hu: _Másolás

en: Make _Several Copies
hu: _Több másolat készítése

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Burn
hu: Í_rás

en: Burn _Several Copies
hu: _Több másolat írása

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
hu: Szeretné a kiválasztott fájlokat több adathordozóra írni?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
hu: Az adatok mérete túl nagy, még túlírás használatával sem férnek el a lemezen.

en: _Burn Several Discs
hu: _Több lemez írása

en: Burn the selection of files across several media
hu: A kiválasztott fájlok írása több adathordozóra

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
hu: Válasszon másik CD-t vagy DVD-t, vagy helyezzen be újat.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
hu: A lemezre nem kerülnek száminformációk (előadó, zeneszerző stb.).

en: This is not supported by the current active burning backend.
hu: Ezt a jelenleg aktív háttérprogram nem támogatja.

en: Please add files.
hu: Vegyen hozzá fájlokat.

en: Please add songs.
hu: Vegyen hozzá számokat.

en: There are no songs to write to disc
hu: Nincsenek lemezre írandó számok

en: Please add videos.
hu: Adjon hozzá videókat.

en: There are no videos to write to disc
hu: Nincsenek lemezre írandó videók

en: There is no inserted disc to copy.
hu: Nincs behelyezve másolandó adathordozó.

en: Please select a disc image.
hu: Válasszon egy lemezképet.

en: There is no selected disc image.
hu: Nincs kiválasztva lemezkép.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
hu: Válasszon másik lemezképet.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
hu: Nem tűnik érvényes lemezképnek vagy cue fájlnak.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
hu: Helyezzen be egy nem másolásvédett lemezt.

en: All required applications and libraries are not installed.
hu: Nincs minden szükséges alkalmazás és programkönyvtár telepítve.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
hu: Cserélje ki a lemezt egy támogatott CD-re vagy DVD-re.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
hu: Szeretne a lemez jelentett kapacitásán túl írni?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
hu: Az adatok mérete túl nagy a lemezhez képest, ha nem ezt választja, fájlokat kell kihagynia.
    Ezt a beállítást akkor használja, ha 90 vagy 100 perces CD-R(W)-t használ, amely nem ismerhető fel megfelelően, emiatt a túlírás beállítást kell használnia.
    MEGJEGYZÉS: Ez a beállítás hibát okozhat.

en: _Overburn
hu: _Túlírás

en: Burn beyond the disc's reported capacity
hu: Írás a lemez jelentett kapacitásán túl

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
hu: A forráslemezt tartalmazó meghajtó kerül felhasználásra az íráshoz is.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
hu: A jelenleg behelyezett adathordozó másolása után egy új írható lemezre lesz szükség.

en: Select a disc to write to
hu: Válassza ki az írandó lemezt

en: Disc Burning Setup
hu: Lemezírás beállítása

en: Video Options
hu: Videobeállítások

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
hu: Szeretne lemezt készíteni a lemezkép tartalmával, vagy magát a lemezképfájlt írná ki?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
hu: Csak egy fájl („%s”) van kiválasztva. Ez egy lemez képe és a tartalma kiírható.

en: Burn as _File
hu: Kiírás _fájlként

en: Burn _Contents…
hu: _Tartalom kiírása…

en: Image Burning Setup
hu: Lemezkép írásának beállításai

note: pack everything
en: Select a disc image to write
hu: Válassza ki a kiírandó lemezképet

en: Copy CD/DVD
hu: CD/DVD másolása

en: Select disc to copy
hu: Válassza ki a másolandó lemezt

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
hu: %s (alkalmazás)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
hu: %s (programkönyvtár)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
hu: %s (GStreamer bővítmény)

en: Please install the following manually and try again:
hu: Telepítse saját kezűleg a következőket, majd próbálja meg újra:

en: Burning CD/DVD
hu: CD/DVD írása

en: "%s" cannot be unlocked
hu: „%s” nem oldható fel

en: No burner specified
hu: Nincs megadva író

en: No source drive specified
hu: Nincs megadva forrásmeghajtó

en: Ongoing copying process
hu: Folyamatban lévő másolási folyamat

en: The drive cannot be locked (%s)
hu: Nem lehet zárolni a meghajtót (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
hu: A meghajtó nem képes újraírni

en: Ongoing blanking process
hu: Folyamatban lévő törlési folyamat

en: The drive cannot burn
hu: A meghajtó nem tud írni

en: Ongoing burning process
hu: Folyamatban lévő írási folyamat

en: Ongoing checksumming operation
hu: Folyamatban lévő ellenőrzési művelet

en: Merging data is impossible with this disc
hu: Az adatok összefésülése lehetetlen ezzel a lemezzel

en: There is no track to burn
hu: Nincs írandó sáv

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
hu: Telepítse saját kezűleg a szükséges alkalmazásokat és programkönyvtárakat, majd próbálja meg újra:

en: No format for the temporary image could be found
hu: Nem található formátum az ideiglenes lemezképhez

en: Unknown song
hu: Ismeretlen szám

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in brasero we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBu
en: by %s
hu: %s előadó

en: SVCD image
hu: SVCD lemezkép

en: VCD image
hu: VCD lemezkép

en: Video DVD image
hu: Videó DVD lemezkép

note: NOTE for translators: the first %s is medium_name ("File * Image") and the second the path for the image file
en: %s: "%s"
hu: %s: „%s”

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that brasero will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
hu: Helyezzen új lemezt a forráslemezt tartalmazó meghajtóba

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
hu: %s: nincs elég szabad hely

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
hu: %s: %s szabad

note: Translators: the first %s is the path of the directory where brasero * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
hu: %s: %s szabad

en: Do you really want to choose this location?
hu: Valóban ezt a helyet választja?

en: You do not have the required permission to write at this location
hu: Nincs megfelelő jogosultsága az adott hely írásához

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
hu: A kötet fájlrendszere nem támogatja a nagy méretű (2 GiB-nál nagyobb) fájlokat.
    Ez DVD-k vagy nagy lemezképek írásakor lehet probléma.

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (DVD)
hu: %.1fx (DVD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
hu: %.1fx (CD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD)
hu: %.1fx (BD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn for every medium * type. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
hu: %.1fx (BD) %.1fx (DVD) %.1fx (CD)

en: Impossible to retrieve speeds
hu: A sebességeket nem lehet lekérni

en: Maximum speed
hu: Legnagyobb sebesség

en: Burning speed
hu: Írási sebesség

en: _Simulate before burning
hu: Szim_ulálás az írás előtt

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
hu: A Brasero szimulálni fogja az írást, és ha sikeres, 10 másodperc múlva elkezdi a tényleges írást

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
hu: Burn_proof használata (csökkenti a hibák lehetőségét)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
hu: Lemezkép lemezre _mentés nélküli közvetlen kiírása

en: Leave the disc _open to add other files later
hu: A lemez _nyitva hagyása, további fájlok későbbi hozzáadásához

en: Allow to add more data to the disc later
hu: Lehetővé teszi a jövőben további adatok hozzáadását a lemezhez

en: Options
hu: Beállítások

en: Location for _Temporary Files
hu: I_deiglenes fájlok helye

en: Set the directory where to store temporary files
hu: Az ideiglenes fájlok tárolására használt könyvtár beállítása

en: Temporary files
hu: Ideiglenes fájlok

en: Disc image type:
hu: Lemezkép típusa:

en: Autodetect
hu: Automatikus

en: ISO9660 image
hu: ISO9660 lemezkép

en: Readcd/Readom image
hu: Readcd/Readom lemezkép

en: Cue image
hu: Cue lemezkép

en: Cdrdao image
hu: Cdrdao lemezkép

en: Properties of %s
hu: %s tulajdonságai

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
hu: Valóban meg kívánja tartani a lemezkép nevének jelenlegi kiterjesztését?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
hu: Ha megtartja, akkor egyes programok lehet, hogy nem lesznek képesek megfelelően felismerni a fájltípust.

en: _Keep Current Extension
hu: J_elenlegi kiterjesztés megtartása

en: Change _Extension
hu: Kiterjesztés _módosítása

en: Configure recording options
hu: Rögzítés beállítása

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
hu: Teljes idő: %02i:%02i:%02i

en: Average drive speed:
hu: Átlagos meghajtósebesség:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
hu: Becsült hátralévő idő: %02i:%02i:%02i

en: %i MiB of %i MiB
hu: %i MiB / %i MiB

en: Estimated drive speed:
hu: Becsült meghajtó-sebesség:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
hu: „%s”: betöltés

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
hu: „%s”: ismeretlen lemezképtípus

note: NOTE to translators, the first %s is the path of the image * file and the second its size.
en: "%s": %s
hu: „%s”: %s

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
hu: _Kattintson a lemezkép kiválasztásához

en: Select Disc Image
hu: Válasszon lemezképet

en: All files
hu: Minden fájl

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
hu: Lemezképfájlok

en: Image type:
hu: Lemezkép típusa:

en: Getting size
hu: Méret lekérdezése

en: Writing
hu: Írás

en: Blanking
hu: Törlés

en: Creating checksum
hu: Ellenőrzőösszeg létrehozása

en: Copying file
hu: Fájl másolása

en: Analysing audio files
hu: Hangfájlok analizálása

en: Transcoding song
hu: Szám átkódolása

en: Preparing to write
hu: Felkészülés az írásra

en: Writing leadin
hu: Bevezető rész írása

en: Writing CD-Text information
hu: CD-szöveg információk írása

en: Finalizing
hu: Befejezés

en: Writing leadout
hu: Lezáró rész írása

en: Starting to record
hu: Az írás indítása

en: Success
hu: Sikerült

en: Ejecting medium
hu: Adathordozó kiadása

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
hu: „%s” nem működött megfelelően

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
hu: Nem áll rendelkezésre elegendő hely a lemezen (%s érhető el: %s)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
hu: Az ideiglenes lemezkép tárolására kiválasztott fájlrendszer nem képes 2 GiB feletti méretű fájlok tárolására

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
hu: Az ideiglenes lemezkép tárolására kiválasztott helyen nincs elegendő szabad terület a lemezkép tárolásához (%ld MiB szükséges)

en: The size of the volume could not be retrieved
hu: A kötet mérete nem kérhető le

en: No path was specified for the image output
hu: Nincs megadva a kimeneti lemezkép útvonala

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
hu: Belső hiba történt (%s)

en: The file is not stored locally
hu: A fájl nem helyileg van tárolva

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
hu: A VIDEO_TS könyvtár hiányzik vagy érvénytelen

note: Translators: %s is the name of the brasero element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
hu: A folyamat („%s”) hibakóddal fejeződött be (%i)

en: _Hide changes
hu: Változtatások _elrejtése

en: _Show changes
hu: Változtatások _megjelenítése

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
hu: Képek

en: _Color
hu: _Szín

en: Solid color
hu: Homogén szín

en: Horizontal gradient
hu: Vízszintes színátmenet

en: Vertical gradient
hu: Függőleges színátmenet

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
hu: _Képfájl

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
hu: Kép útvonala:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
hu: Válasszon egy képet

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
hu: Kép stílusa:

en: Centered
hu: Középre helyezett

en: Tiled
hu: Mozaik

en: Scaled
hu: Kifeszített

en: Background Properties
hu: Háttér tulajdonságai

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Bac_kground Properties
hu: _Háttér tulajdonságai

en: Background properties
hu: Háttér tulajdonságai

en: Align right
hu: Jobbra igazítás

en: Center
hu: Középre

en: Align left
hu: Balra igazítás

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Italic
hu: Dőlt

en: Bold
hu: Félkövér

en: Font family and size
hu: Betűkészlet és méret

en: _Text Color
hu: Szö_vegszín

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Cover Editor
hu: Borítószerkesztő

en: Set Bac_kground Properties
hu: _Háttér tulajdonságainak beállítása

en: SIDES
hu: OLDAL

en: BACK COVER
hu: HÁTLAP

en: FRONT COVER
hu: ELŐLAP

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
hu: A kép nem tölthető be.

en: Pick a Color
hu: Válasszon egy színt

en: Directory could not be created (%s)
hu: Nem lehet létrehozni a könyvtárat (%s)

en: Error while loading the project.
hu: Hiba a projekt betöltése közben.

en: The project could not be opened
hu: Nem lehet megnyitni a projektet

en: The file is empty
hu: A fájl üres

en: It does not seem to be a valid Brasero project
hu: Nem tűnik érvényes Brasero projektnek

en: Unnamed CD/DVD Drive
hu: Névtelen CD/DVD meghajtó

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
hu: Hibakereső üzenetek megjelenítése a szabványos kimeneten a Brasero médiafüggvénytárból

en: Brasero optical media library
hu: Brasero optikai médiafüggvénytár

en: Display options for Brasero media library
hu: A Brasero médiafüggvénytár kapcsolóinak megjelenítése

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
hu: %s ó %s perc %s

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
hu: %s ó %s

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
hu: %s ó

note: Translators: %s is a duration expressed in minutes
en: %s min
hu: %s perc

note: Translators: the first %s is the number of minutes * and the second one is the number of seconds. * The whole string expresses a duration
en: %s:%s min
hu: %s: %s perc

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
hu: %s: üres

en: Searching for available discs
hu: Rendelkezésre álló lemezek keresése

en: No disc available
hu: Nem áll rendelkezésre lemez

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
hu: Lemezkép

en: It does not appear to be a valid ISO image
hu: Nem tűnik érvényes ISO lemezképnek

en: File
hu: Fájl

en: DVD+R dual layer
hu: kétrétegű DVD+R

en: DVD+RW dual layer
hu: kétrétegű DVD+RW

en: DVD-R dual layer
hu: kétrétegű DVD-R

en: Blu-ray disc
hu: Blu-ray lemez

en: Writable Blu-ray disc
hu: Írható Blu-ray lemez

en: Rewritable Blu-ray disc
hu: Újraírható Blu-ray lemez

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
hu: Üres %s ebben: %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
hu: Hang és adat %s ebben: %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
hu: Hang %s ebben: %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
hu: Adat %s ebben: %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
hu: %s ebben: %s

en: The disc mount point could not be retrieved
hu: A lemez csatolási pontja nem kérhető le

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
hu: Üres lemez (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
hu: Hang- és adatlemez (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
hu: hanglemez (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
hu: Adat lemez (%s)

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Size mismatch
hu: Méreteltérés

en: Type mismatch
hu: Típuseltérés

en: Bad argument
hu: Hibás argumentum

en: Outrange address
hu: Tartományon kívüli cím

en: Invalid address
hu: Érvénytelen cím

en: Invalid command
hu: Érvénytelen parancs

en: Invalid parameter in command
hu: Érvénytelen paraméter a parancsban

en: Invalid field in command
hu: Érvénytelen mező a parancsban

en: The device timed out
hu: Az eszköz túllépte az időkorlátot

en: Key not established
hu: A kulcs nincs létrehozva

en: Invalid track mode
hu: Érvénytelen sávmód

en: File is not a valid .desktop file
hu: A fájl nem egy érvényes .desktop fájl

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
hu: Ismeretlen .desktop fájl verzió: „%s”

en: Starting %s
hu: %s indítása

en: Application does not accept documents on command line
hu: Az alkalmazás nem fogad el dokumentumokat a parancssorban

en: Unrecognized launch option: %d
hu: Ismeretlen indítási kapcsoló: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
hu: Nem adhatók dokumentum-URI címek egy „Type=Link” asztali bejegyzésnek

en: Not a launchable item
hu: Nem futtatható elem

en: Disable connection to session manager
hu: A munkamenet-kezelőhöz való csatlakozás tiltása

en: Specify file containing saved configuration
hu: A mentett beállításokat tartalmazó fájl megadása

en: FILE
hu: FÁJL

en: Specify session management ID
hu: A munkamenet-kezelő azonosítójának megadása

en: ID
hu: AZONOSÍTÓ

en: Session management options:
hu: Munkamenet-kezelés kapcsolói:

en: Show session management options
hu: Munkamenet-kezelési kapcsolók megjelenítése

en: Brasero Plugins
hu: Brasero bővítmények

en: Impossible to retrieve local file path
hu: A helyi fájlútvonal nem kérhető le

en: Copying files locally
hu: Fájlok másolása helyileg

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
hu: CD/DVD-készítő mappa

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
hu: Lehetővé teszi a Nautilus „CD/DVD-készítő mappájához” adott fájlok kiírását

en: CD/DVD Creator
hu: CD/DVD-készítő

en: Create CDs and DVDs
hu: CD-k és DVD-k létrehozása

en: Medium Icon
hu: Adathordozóikon

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
hu: Képfájlok

en: Disc Name:
hu: Lemeznév:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
hu: Húzza vagy másolja a fájlokat a lenti területre a lemezre írásukhoz

en: Write to Disc
hu: Lemezre írás

en: Write contents to a CD or DVD
hu: Tartalom felírása CD-re vagy DVD-re

en: Copy Disc
hu: Lemez másolása

en: _Write to Disc…
hu: Leme_zre írás…

en: Write disc image to a CD or DVD
hu: Lemezkép CD-re vagy DVD-re írása

en: _Copy Disc…
hu: Lemez _másolása…

en: Create a copy of this CD or DVD
hu: Másolat létrehozása ezen CD-ről vagy DVD-ről

en: _Blank Disc…
hu: _Lemez törlése…

en: Blank this CD or DVD
hu: Ezen CD vagy DVD törlése

en: _Check Disc…
hu: L_emez ellenőrzése…

en: Check the data integrity on this CD or DVD
hu: A lemezen lévő adatok épségének ellenőrzése

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
hu: Válasszon másik képet.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
hu: Videolemez (%s)

en: _Project
hu: _Projekt

en: _View
hu: _Nézet

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _Tools
hu: _Eszközök

en: _Help
hu: _Súgó

en: P_lugins
hu: Bő_vítmények

en: Choose plugins for Brasero
hu: Válassza ki a Brasero bővítményeit

en: E_ject
hu: _Kiadás

en: Eject a disc
hu: Lemez kiadása

en: _Blank…
hu: _Törlés…

en: Blank a disc
hu: Lemez törlése

en: _Check Integrity…
hu: Ép_ségellenőrzés…

en: Check data integrity of disc
hu: A lemezen lévő adatok épségének ellenőrzése

en: Quit Brasero
hu: Kilépés a Braseroból

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: Display help
hu: Súgó megjelenítése

en: About
hu: Névjegy

en: Disc Burner
hu: Lemezíró

en: Error while loading the project
hu: Hiba a projekt betöltése közben

en: Please add files to the project.
hu: Adjon fájlokat a projekthez.

en: The project is empty
hu: A projekt üres

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
hu: A Brasero szabad szoftver, terjesztheti és/vagy módosíthatja a Free Software Foundation által kiadott GNU General Public License második (vagy bármely későbbi) változatában foglaltak alapján.

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
hu: A Brasero programot abban a reményben terjesztjük, hogy hasznos lesz, de nem vállalunk SEMMIFÉLE GARANCIÁT, még olyan értelemben sem, hogy a program alkalmas-e a KÖZREADÁSRA vagy EGY BIZONYOS FELADAT ELVÉGZÉSÉRE. További részletekért tanulmányozza a GNU GPL licencet.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
hu: A Brasero programhoz a GNU General Public License egy példánya is jár, ha nem kapta meg, írjon a Free Software Foundation Inc.-nek. Levélcímük: 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-130159 USA

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
hu: Egyszerűen használható CD/DVD író alkalmazás a GNOME-hoz

en: Brasero Homepage
hu: A Brasero honlapja

en: The project "%s" does not exist
hu: A projekt („%s”) nem létezik

en: _Recent Projects
hu: Leg_utóbbi projektek

en: Display the projects recently opened
hu: Megjeleníti a legutóbb megnyitott projekteket

en: Brasero Disc Burner
hu: Brasero lemezíró

en: Create and copy CDs and DVDs
hu: CD-k és DVD-k írása és másolása

en: Disc Burner and Copier
hu: Lemezíró és -másoló

en: Burning flags to be used
hu: Használandó írási jelzők

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
hu: Az írandó lemezképek tallózásához utoljára használt könyvtár abszolút útvonalát tartalmazza

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
hu: A Brasero által lemezek írásához használandó további bővítmények listája. Ha NULL, akkor a Brasero az összeset betölti.

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
hu: A kedvenc lemezíró-alrendszer nevét tartalmazza. Ha lehetséges, ez kerül felhasználásra.

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
hu: A Brasero által az ideiglenes fájlok tárolására használt könyvtár útvonala. Ha üres, akkor a glib számára beállított alapértelmezett könyvtár kerül felhasználásra.

en: Directory to use for temporary files
hu: Az ideiglenes fájlok tárolására használt könyvtár

en: Enable file preview
hu: Fájlelőnézet bekapcsolása

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
hu: A cdrecord „-immed” kapcsolójának engedélyezése

en: Favourite burn engine
hu: Kedvenc lemezíró-alrendszer

en: Replace symbolic links by their targets
hu: Szimbolikus linkek helyettesítése a céljukkal

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
hu: Lehetséges értékek: 0 (MD5), 1 (SHA1) és 2 (SHA256)

en: Should Nautilus extension output debug statements
hu: A Nautilus kiterjesztés kiírja-e a hibakeresési információkat?

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
hu: A Nautilus kiterjesztés kiírja a hibakeresési információkat, ha ez az érték igazra van állítva.

en: Should brasero filter broken symbolic links
hu: A Brasero kiszűrje-e a törött szimbolikuslink-fájlokat

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
hu: A Brasero kiszűrje-e a törött szimbolikus linkeket. Állítsa igazra a szűréshez.

en: Should brasero filter hidden files
hu: A Brasero kiszűrje-e a rejtett fájlokat

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
hu: A Brasero kiszűrje-e a rejtett fájlokat. Állítsa igazra a szűréshez.

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
hu: A Brasero helyettesítse-e a szimbolikus linkeket azok célfájljaival a projektben. Állítsa igazra a linkek cseréjéhez.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
hu: Az írandó lemezképek kereséséhez utoljára tallózott mappa

en: The priority value for the plugin
hu: A bővítmény prioritásértéke

en: The speed to be used
hu: A használandó sebesség

en: The type of checksum used for files
hu: A fájlokhoz használt ellenőrzőösszeg típusa

en: The type of checksum used for images
hu: A lemezképekhez használt ellenőrzőösszeg típusa

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
hu: Ez az érték az ilyen kontextusban legutóbb használt írási jelzőket képviseli.

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
hu: Ez az érték az ilyen kontextusban legutóbb használt sebességet képviseli.

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
hu: A cdrecord „-immed” kapcsolójával együtt használandó

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
hu: A cdrecord „-immed” kapcsolójával együtt használandó.

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
hu: Ha ugyanarra a feladatra több bővítmény is elérhető, akkor ez az érték használatos az előnyben részesítendő meghatározásához. A 0 a bővítmény natív prioritásának használatát jelenti. A pozitív értékek felülbírálják a bővítmény natív prioritását, a negatív értékek letiltják a bővítményt.

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
hu: Megjelenjen-e a fájlelőnézet. Az előnézet használatához állítsa igaz értékűre.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
hu: A cdrdao „--driver generic-mmc-raw” kapcsolójának használata

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
hu: A cdrdao „--driver generic-mmc-raw” kapcsolójának használata. Ha igazra van állítva, a Brasero használni fogja, ez megkerülő megoldás lehet egyes meghajtókhoz/konfigurációkhoz.

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
hu: A cdrecord „-immed” kapcsolójának használata. Óvatosan használja (állítsa igazra), mivel ez csak egy megkerülő megoldás egyes meghajtókhoz/konfigurációkhoz.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
hu: A growisofs „-use-the-force-luke=dao” kapcsolójának használata

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
hu: A growisofs „-use-the-force-luke=dao” kapcsolójának használata. Ha igazra van állítva, a Brasero használni fogja, ez megkerülő megoldás lehet egyes meghajtókhoz/konfigurációkhoz.

en: White list of additional plugins to use
hu: További használandó bővítmények fehérlistája

en: Brasero project file
hu: Brasero projektfájl

en: Menu
hu: Menü

en: Open the selected files
hu: Kijelölt fájlok megnyitása

en: _Edit Information…
hu: _Információk szerkesztése…

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
hu: A száminformációk szerkesztése (kezdet, vég, szerző stb.)

en: Remove the selected files from the project
hu: A kijelölt fájlok eltávolítása a projektből

en: Paste files
hu: Fájlok beillesztése

en: Add the files stored in the clipboard
hu: A vágólapon található fájlok hozzáadása

en: I_nsert a Pause
hu: Szü_net beszúrása

en: Add a 2 second pause after the track
hu: Két másodpercnyi szünet hozzáadása a szám után

en: _Split Track…
hu: Szám szét_vágása…

en: Split the selected track
hu: A kijelölt szám szétvágása

en: Pause
hu: Szünet

en: Split
hu: Szétvágás

en: Track
hu: Szám

en: Title
hu: Cím

en: Artist
hu: Előadó

en: Length
hu: Hossz

en: The track will be padded at its end.
hu: A szám kitöltése a végén.

en: The track is shorter than 6 seconds
hu: A szám 6 másodpercnél rövidebb

en: Make sure the appropriate codec is installed
hu: Győződjön meg róla, hogy a megfelelő kodek telepítve van

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
hu: Hozzá kívánja adni a következő videofájlt: „%s”?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
hu: Ez a fájl egy videofájl, így csak a hang része írható a lemezre.

en: _Discard File
hu: Fájl el_dobása

en: _Add File
hu: Fájl hozzá_adása

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
hu: Kíván a könyvtáron belül hangfájlokat keresni?

en: Search _Directory
hu: _Keresés könyvtárban

en: "%s" could not be opened.
hu: „%s” nem nyitható meg.

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
hu: Kíván DTS hangsávokat tartalmazó hang-CD-t létrehozni?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
hu: Néhány kijelölt szám alkalmas DTS sávok létrehozására.
    A hang-CD-k ezen típusa jobb minőségű hangot biztosít, de csak kifejezetten erre alkalmas digitális lejátszókon játszható le.
    Megjegyzés: ha beleegyezik, a normalizálás nem lesz ezekre a sávokra alkalmazva.

en: Create _Regular Tracks
hu: Hagyo_mányos sávok létrehozása

en: Click here to burn all songs as regular tracks
hu: Kattintson ide a zeneszámok hagyományos sávként történő kiírásához

en: Create _DTS Tracks
hu: _DTS sávok létrehozása

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
hu: Kattintson ide a zeneszámok DTS sávokként történő kiírásához

en: Select one song only please.
hu: Csak egy számot válasszon ki.

en: Impossible to split more than one song at a time
hu: Egyszerre nem lehet több számot szétvágni

en: Error while blanking.
hu: Hiba a törlés közben.

en: Blank _Again
hu: Törlés ú_jra

en: Unknown error.
hu: Ismeretlen hiba.

en: The disc was successfully blanked.
hu: A lemez sikeresen törölve lett.

en: The disc is ready for use.
hu: A lemez használatra kész.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
hu: _Törlés

en: _Fast blanking
hu: _Gyors törlés

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
hu: A gyors törlés aktiválása a hosszabb, alaposabb törléssel szemben

en: Disc Blanking
hu: Lemeztörlés

en: Error parsing playlist "%s".
hu: Hiba a(z) „%s” lejátszólista feldolgozása közben.

en: An unknown error occurred
hu: Ismeretlen hiba történt

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
hu[0]: %d szám
hu[1]: %d szám

en: Select Playlist
hu: Lejátszólista kiválasztása

en: Playlists
hu: Lejátszólisták

en: Number of Songs
hu: Számok mennyisége

en: Genre
hu: Műfaj

en: Plugin
hu: Bővítmény

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: _About
hu: _Névjegy

en: C_onfigure
hu: _Beállítás

en: A_ctivate
hu: _Aktiválás

en: Ac_tivate All
hu: Összes a_ktiválása

en: _Deactivate All
hu: Összes l_etiltása

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
hu: %s bővítmény beállításai

en: Title:
hu: Cím:

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
hu: Ezek az információk a CD-szöveg technika segítségével lesznek a lemezre írva. Egyes hang-CD lejátszók képesek ezt olvasni és megjeleníteni.

en: Artist:
hu: Előadó:

en: Composer:
hu: Zeneszerző:

en: Song start:
hu: Szám kezdete:

en: Song end:
hu: Szám vége:

en: Pause length:
hu: Szünet hossza:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
hu: Megadja a szünet hosszát, amelynek a számot követnie kell

en: Track length:
hu: Szám hossza:

en: Song Information
hu: Száminformációk

en: Song information for track %02i
hu: %02i. szám információi

en: No file
hu: Nincs fájl

en: Start and stop playing
hu: Lejátszás indítása és leállítása

en: R_ename…
hu: Á_tnevezés…

en: Rename the selected file
hu: A kijelölt fájl átnevezése

en: New _Folder
hu: Új _mappa

en: Create a new empty folder
hu: Új üres mappa létrehozása

en: The session could not be imported.
hu: A szakasz nem importálható.

en: The contents of the project changed since it was saved.
hu: A projekt tartalma megváltozott a mentése óta.

en: Discard the current modified project
hu: Az aktuális módosított projekt eldobása

en: _Discard
hu: El_dobás

en: Continue with the current modified project
hu: Az aktuális módosított projekt folytatása

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
hu: Csak egy fájl van kiválasztva („%s”). Ez egy lemez képe és a tartalma kiírható.

en: Burn as _Data
hu: Kiírás _adatként

en: Burn as _Image
hu: Kiírás le_mezképként

en: "%s" cannot be added to the selection.
hu: A(z) „%s” nem adható a kijelöléshez.

en: It is a recursive symlink
hu: Ez egy rekurzív szimbolikus link

en: It does not exist at the specified location
hu: Nem létezik a megadott helyen

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
hu: Átnevezi a fájlokat a Windows-kompatibilitás érdekében?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
hu: Ezeket a neveket 64 karakteresre kell csonkítani.

en: _Rename for Full Windows Compatibility
hu: Át_nevezés a Windows-kompatibilitás érdekében

en: _Disable Full Windows Compatibility
hu: Teljes Windows-kompatibilitás _kikapcsolása

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
hu: Valóban le szeretné cserélni ezt: „%s”?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
hu: Már létezik ilyen nevű fájl a mappában. A cseréje felülírja a tartalmát a kiírandó lemezen.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
hu: Megtartás mi_ndig

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
hu: _Megtartás

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
hu: _Csere

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
hu: Csere min_dig

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
hu: Valóban hozzáadja a(z) „%s” elemet a kiválasztáshoz és a támogatásához az ISO9660 szabvány 3. változatát használja?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
hu: A fájl mérete több, mint 2 GiB. A 2 GiB feletti méretű fájlokat az ISO9660 szabvány első két (legelterjedtebb) változata nem támogatja.
    Javasolt az ISO9660 szabvány harmadik változatának használata, amelyet a legtöbb operációs rendszer támogat, beleértve a Linux és a Windows™ minden változatát.
    A Mac OS X egy ismert kivétel, amely nem képes az ISO9660 szabvány harmadik változatával létrehozott lemezek olvasására.

en: Ne_ver Add Such File
hu: _Ne adja hozzá soha

en: Al_ways Add Such File
hu: _Mindig adja hozzá

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
hu: Valóban hozzáadja a kijelöléshez a következőt: „%s”?

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
hu: Ezen könyvtár alkönyvtárainak 7 szülőkönyvtára lesz.
    A Brasero képes ilyen hierarchiájú lemezkép létrehozására és írására, de nem biztos, hogy a lemez minden operációs rendszeren olvasható lesz.
    Megjegyzés: a Linux képes az ilyen fájlhierarchia kezelésére.

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
hu: %s importálása

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
hu: %s i_mportálása

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
hu: I_mportálás

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
hu: Kívánja importálni a szakaszt erről: „%s”?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
hu: Így az előző szakaszok az írás után is használhatja.

en: I_mport Session
hu: Szakas_z importálása

en: Click here to import its contents
hu: Kattintson ide a tartalmának importálásához

en: Please wait while the project is loading.
hu: Várjon a projekt betöltéséig.

en: _Cancel Loading
hu: Betöltés _megszakítása

en: Cancel loading current project
hu: A jelenlegi projekt betöltésének megszakítása

en: File Renaming
hu: Fájlátnevezés

en: _Rename
hu: Á_tnevezés

en: Renaming mode
hu: Átnevezési mód

en: Files
hu: Fájlok

en: Size
hu: Méret

en: Description
hu: Leírás

en: Space
hu: Hely

en: Audio files
hu: Hangfájlok

en: Movies
hu: Filmek

en: P_review
hu: Elő_nézet

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
hu: Videó, hang és kép előnézetének megjelenítése

en: _Show Side Panel
hu: _Oldalpanel megjelenítése

en: Show a side pane along the project
hu: Az oldalpanel megjelenítése a projekt mellett

en: _Horizontal Layout
hu: _Vízszintes elrendezés

en: Set a horizontal layout
hu: Vízszintes elrendezés beállítása

en: _Vertical Layout
hu: _Függőleges elrendezés

en: Set a vertical layout
hu: Függőleges elrendezés beállítása

en: Click to close the side pane
hu: Kattintson az oldalpanel bezárásához

en: %i × %i pixels
hu: %i × %i képpont

note: No Preview view
en: No preview
hu: Nincs előnézet

en: Save current project
hu: A jelenlegi projekt mentése

en: Save _As…
hu: Men_tés másként…

en: Save current project to a different location
hu: A jelenlegi projekt mentése egy másik helyre

en: _Add Files
hu: Fájlok hozzá_adása

en: Add files to the project
hu: Fájlok hozzáadása a projekthez

en: _Remove Files
hu: Fájlok e_ltávolítása

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
hu: Projekt tö_rlése

en: Remove all files from the project
hu: Az összes fájl eltávolítása a projektből

en: _Burn…
hu: Í_rás…

en: Burn the disc
hu: Lemez írása

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
hu: A projekthez adandó fájlok hozzáadásához húzza a fájlokat erre a területre, vagy kattintson a „Hozzáadás” gombra

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
hu: Fájlok eltávolításához jelölje ki a törölni kívánt fájlokat, majd kattintson az „Eltávolítás” gombra, vagy nyomja meg a „Delete” billentyűt

en: Estimated project size: %s
hu: Becsült projektméret: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
hu: A projekt túl nagy a lemezhez, még túlírás használatával is.

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
hu: A projekt túl nagy a lemezhez és fájlokat kell törölnie.
    Ezt a beállítást akkor használja, ha 90 vagy 100 perces CD-R(W)-t használ, amely nem ismerhető fel megfelelően és emiatt a túlírás beállítást kell használnia.
    Megjegyzés: Ez a beállítás hibát okozhat.

en: Start to burn the contents of the selection
hu: A kijelölt tartalom írásának elkezdése

en: Please add songs to the project.
hu: Adjon számokat a projekthez.

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
hu: Valóban létre kíván hozni egy új projektet és eldobni a jelenlegit?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
hu: Ha új üres projekt létrehozását választja, akkor az összes változtatás elvész.

en: _Discard Changes
hu: _Változtatások eldobása

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
hu: Szeretné visszavonni a fájl kiválasztását, vagy hozzáadni azt az új projekthez?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
hu: Ha új üres projekt létrehozását választja, akkor a fájl kiválasztása elvész.

en: _Discard File Selection
hu: Fájlkiválasztás el_dobása

en: _Keep File Selection
hu: A fájlkiválasztás _megtartása

en: _Discard Project
hu: _Projekt eldobása

en: Select Files
hu: Válasszon fájlokat

en: Do you really want to empty the current project?
hu: Valóban ki akarja üríteni a jelenlegi projektet?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
hu: A projekt kiürítése az összes eddig hozzáadott fájlt eltávolítja. Az eddigi munkája elvész. Ne feledje, hogy ezek a fájlok megmaradnak az eredeti helyükön, csak itt nem lesznek többé felsorolva.

en: _Save
hu: M_entés

en: _Add
hu: Hozzá_adás

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Data Disc)
hu: Brasero – %s (adatlemez)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Audio Disc)
hu: Brasero – %s (hanglemez)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Video Disc)
hu: Brasero – %s (Videolemez)

en: Your project has not been saved.
hu: A projekt nem lett elmentve.

en: Save the changes of current project before closing?
hu: Menti a jelenlegi projekt módosításait bezárás előtt?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
hu: Ha nem ment, akkor a változtatások véglegesen elvesznek.

en: Cl_ose Without Saving
hu: _Bezárás mentés nélkül

en: Save Current Project
hu: Jelenlegi projekt mentése

en: Save project as a Brasero audio project
hu: Projekt mentése Brasero hangprojektként

en: Save project as a plain text list
hu: Projekt mentése egyszerű szöveges listaként

en: Save project as a PLS playlist
hu: Projekt mentése PLS lejátszólistaként

en: Save project as an M3U playlist
hu: Projekt mentése M3U lejátszólistaként

en: Save project as an XSPF playlist
hu: Projekt mentése XSPF lejátszólistaként

en: Save project as an iriver playlist
hu: Projekt mentése iriver lejátszólistaként

en: _Cover Editor
hu: B_orítószerkesztő

en: Design and print covers for CDs
hu: CD-borítók tervezése és nyomtatása

en: _New Project
hu: Ú_j projekt

en: Create a new project
hu: Új projekt létrehozása

en: _Empty Project
hu: Projekt kiü_rítése

en: Let you choose your new project
hu: Lehetővé teszi az új projekt kiválasztását

en: New _Audio Project
hu: Új _hangprojekt

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
hu: Számítógépen és normál lejátszókon lejátszható hagyományos hang-CD létrehozása

en: New _Data Project
hu: Új _adatprojekt

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
hu: Csak számítógépen olvasható, tetszőleges típusú adatokat tartalmazó CD/DVD létrehozása

en: New _Video Project
hu: Új _videoprojekt

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
hu: Videó DVD vagy SVCD létrehozása, amely TV-ken olvasható

en: Copy _Disc…
hu: Lemez _másolása…

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
hu: hang-CD vagy adat DVD pontos másolatának elkészítése a merevlemezen vagy másik CD/DVD-n

en: _Burn Image…
hu: Lemezkép _kiírása…

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
hu: Létező CD/DVD kép lemezre írása

en: _Open…
hu: _Megnyitás…

en: Open a project
hu: Projekt megnyitása

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
hu[0]: %d fájl kijelölve (%s)
hu[1]: %d fájl kijelölve (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
hu[0]: %d támogatott fájl (%s)
hu[1]: %d támogatott fájl (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
hu[0]: %d fájl vehető fel (%s)
hu[1]: %d fájl vehető fel (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
hu[0]: Nem vehető fel egy fájl sem (%i kijelölt fájl)
hu[1]: Nem vehető fel egy fájl sem (%i kijelölt fájl)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
hu[0]: Egy fájl sem támogatott (%i kijelölt fájl)
hu[1]: Egy fájl sem támogatott (%i kijelölt fájl)

en: No file selected
hu: Nincs fájl kiválasztva

en: Brasero — New Audio Disc Project
hu: Brasero – Új hanglemez projekt

en: Brasero — New Data Disc Project
hu: Brasero – Új adatlemez projekt

en: Brasero — New Video Disc Project
hu: Brasero – Új videolemez projekt

en: Brasero — New Image File
hu: Brasero – Új lemezkép

en: Brasero — Disc Copy
hu: Brasero – Lemez másolása

en: Open Project
hu: Projekt megnyitása

en: _New
hu: Ú_j

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Browse the file system
hu: A fájlrendszer tallózása

en: Display playlists and their contents
hu: Lejátszólisták és tartalmuk megjelenítése

en: Audi_o project
hu: _Hangprojekt

en: Create a traditional audio CD
hu: Hagyományos hang-CD létrehozása

en: D_ata project
hu: _Adatprojekt

en: Create a data CD/DVD
hu: Adat CD/DVD létrehozása

en: _Video project
hu: _Videoprojekt

en: Create a video DVD or an SVCD
hu: Videó DVD vagy SVCD létrehozása

en: Disc _copy
hu: Le_mezmásolás

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
hu: CD/DVD pontos másolatának elkészítése

en: Burn _image
hu: _Lemezkép kiírása

en: Last _Unsaved Project
hu: _Utolsó mentetlen projekt

en: Load the last project that was not burned and not saved
hu: Az utolsó ki nem írt és nem mentett projekt betöltése

en: No recently used project
hu: Nincs legutóbbi projekt

en: Create a new project:
hu: Új projekt létrehozása:

en: Recent projects:
hu: Legutóbbi projektek:

en: Check _Again
hu: _Ellenőrzés újra

en: The file integrity check could not be performed.
hu: A fájl épségének ellenőrzése nem hajtható végre.

en: The file integrity check was performed successfully.
hu: A fájl épségének ellenőrzése sikeresen végrehajtva.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
hu: Úgy tűnik, nincsenek sérült fájlok a lemezen

en: The following files appear to be corrupted:
hu: A következő fájlok sérültnek tűnnek:

en: Corrupted Files
hu: Sérült fájlok

en: Downloading MD5 file
hu: MD5 fájl letöltése

en: "%s" is not a valid URI
hu: „%s” nem érvényes URI cím

en: No MD5 file was given.
hu: Nem adott meg MD5 fájlt.

en: Use an _MD5 file to check the disc
hu: M_D5 fájl használata a lemez ellenőrzésére

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
hu: A lemez ellenőrző-összegét tartalmazó külső .md5 fájl használata

en: Open an MD5 file
hu: MD5 fájl megnyitása

en: _Check
hu: _Ellenőrzés

en: Disc Checking
hu: Lemezellenőrzés

en: Estimated size: %s
hu: Becsült méret: %s

en: Size Estimation
hu: Méretbecslés

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
hu: Kis türelmet a méret megbecsléséig.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
hu: Minden fájlt elemezni kell a művelet befejezéséhez.

en: The operation cannot be performed.
hu: A művelet nem hajtható végre.

en: The disc is not supported
hu: A lemez nem támogatott

en: The drive is empty
hu: A meghajtó üres

en: Select a disc
hu: Válasszon lemezt

en: Progress
hu: Előrehaladás

en: Please type "%s --help" to see all available options
hu: Az összes kapcsoló megjelenítéséhez adja ki a „%s --help” parancsot

en: Data could not be read (%s)
hu: Az adatok nem olvashatók (%s)

en: Data could not be written (%s)
hu: Az adatok nem írhatók (%s)

en: Generates .cue files from audio
hu: .cue fájlokat generál a hangból

en: cdrdao burning suite
hu: Cdrdao íróprogramcsomag

en: Copying audio track
hu: Hangsáv másolása

en: Copying data track
hu: Adatsáv másolása

en: Analysing track %02i
hu: %02i. sáv elemzése

en: You do not have the required permissions to use this drive
hu: Nincs megfelelő jogosultsága a meghajtó használatára

en: Converting toc file
hu: toc fájl átalakítása

en: Copies, burns and blanks CDs
hu: Lemezek másolása, írása és törlése

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
hu: A „--driver generic-mmc-raw” kapcsoló engedélyezése (lásd a cdrdao kézikönyvét)

en: Last session import failed
hu: Az utolsó szakasz importálása meghiúsult

en: An image could not be created
hu: Nem lehet létrehozni lemezképet

en: This version of genisoimage is not supported
hu: A genisoimage ezen verziója nem támogatott

en: Some files have invalid filenames
hu: néhány fájl neve érvénytelen

en: Unknown character encoding
hu: Ismeretlen karakterkódolás

en: There is no space left on the device
hu: Nincs több hely az eszközön

en: Creates disc images from a file selection
hu: Lemezképeket készít a kiválasztott fájlokból

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
hu: A lemezkép tárolására kiválasztott helyen nincs elegendő szabad terület annak tárolásához

en: Copies any disc to a disc image
hu: Bármilyen lemezt lemezképbe másol

en: An error occurred while writing to disc
hu: Hiba történt a lemezre írás során

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
hu: A rendszer túl lassú a lemez írásához az adott sebességen. Próbálkozzon alacsonyabb sebességen.

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
hu: %s. sáv írása

en: Formatting disc
hu: Lemez formázása

en: Writing cue sheet
hu: A cue lap írása

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
hu: A lemezt újra be kell helyezni az írás előtt

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
hu: CD-k és DVD-k írása, törlése és formázása

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
hu: Az „-immed” kapcsoló engedélyezése (lásd a wodim kézikönyvét)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
hu: A meghajtópuffer minimális feltöltési aránya százalékban (lásd a wodim kézikönyvét):

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
hu: CD, DVD és BD lemezek írása, törlése és formázása

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
hu: Az „-immed” kapcsoló engedélyezése (lásd a cdrecord kézikönyvét)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
hu: A meghajtópuffer minimális feltöltési aránya százalékban (lásd a cdrecord kézikönyvét):

en: This version of mkisofs is not supported
hu: Az mkisofs ezen verziója nem támogatott

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * brasero --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
hu: Hiba a titkosításhoz használt kulcs lekérésekor. Ezt a következő módokon oldhatja meg: a terminálban állítsa be a megfelelő DVD régiókódot a CD/DVD-lejátszóhoz a „regionset %s” paranccsal, vagy futtassa a „DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session” parancsot.

en: Retrieving DVD keys
hu: DVD kulcsok lekérése

en: Video DVD could not be opened
hu: A videó DVD nem nyitható meg

en: Error while reading video DVD (%s)
hu: Hiba a videó DVD olvasása közben (%s)

en: Copying video DVD
hu: Videó DVD másolása

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
hu: CSS titkosítású videó DVD lemezek másolása lemezképbe

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
hu: Újraírható DVD és BD lemezek törlése és formázása

en: Burns and blanks DVDs and BDs
hu: DVD és BD lemezek írása és törlése

en: Allow DAO use
hu: A DAO használatának engedélyezése

en: libburn track could not be created
hu: A libburn sáv nem hozható létre

note: Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
hu: „%s” nem nyitható meg (%s)

en: libburn library could not be initialized
hu: A libburn függvénytár nem készíthető elő

en: The drive address could not be retrieved
hu: A meghajtó címe nem kérhető le

en: Writing track %02i
hu: %02i. sáv írása

en: Volume could not be created
hu: Nem lehet létrehozni a kötetet

en: libisofs could not be initialized.
hu: A Libisofs nem készíthető elő.

en: Read options could not be created
hu: Nem lehet létrehozni olvasási beállításokat

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
hu: Az útvonal („%s”) szülője nem található a fában

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
hu: A libisofs hibát jelzett a következő könyvtár létrehozásakor: „%s”

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
hu: A libisofs hibát jelzett a tartalom a következő könyvtárhoz adásakor: „%s” (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
hu: A libisofs hibát jelzett egy fájl hozzáadásakor a következő útvonalon: „%s”

en: Copying checksum file
hu: Ellenőrzőösszeg-fájl másolása

en: Copying `%s` locally
hu: „%s” másolása helyileg

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
hu: Fájlletöltő

en: Allows files not stored locally to be burned
hu: Lehetővé teszi a nem helyileg tárolt fájlok írását

note: Translators: This message is sent * when brasero could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
hu: A bővítménykitöltéseket nem lehet összekapcsolni

en: Normalizing tracks
hu: Számok normalizálása

en: Normalization
hu: Normalizálás

en: Sets consistent sound levels between tracks
hu: Konzisztens hangszintek beállítása a sávok között

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
hu: Hiba a fájl kitöltése közben (%s)

en: Error while getting duration
hu: Hiba az időtartam lekérése közben

en: Analysing "%s"
hu: „%s” elemzése

en: Transcoding "%s"
hu: „%s” átkódolása

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
hu: Számok konvertálása hang-CD-k számára megfelelő formátumba

en: Do you really want to split the track?
hu: Valóban szét kívánja vágni a számot?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
hu: Ha szétvágja a számot, akkor az új szám 6 másodpercnél rövidebb lesz és kitöltésre kerül.

en: _Split
hu: S_zétvágás

en: The track wasn't split.
hu: A szám nem került szétvágásra.

en: No silence could be detected
hu: Nem észlelhető csend

en: An error occurred while detecting silences.
hu: Hiba történt a csend észlelése során.

en: This will remove all previous results.
hu: Ez eltávolítja az összes eddigi eredményt.

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
hu: Valóban folytatni kívánja az automatikus szétvágást?

en: _Don't split
hu: _Ne vágja szét

en: Do you really want to empty the slices preview?
hu: Valóban ki akarja üríteni a szeletek előnézetét?

en: Re_move All
hu: Ö_sszes eltávolítása

en: Split Track
hu: Szám szétvágása

en: M_ethod:
hu: Mó_dszer:

en: Method to be used to split the track
hu: A szám szétvágásához használandó módszer

en: Split track manually
hu: A szám szétvágása saját kezűleg

en: Split track in parts with a fixed length
hu: A szám szétvágása rögzített méretű darabokra

en: Split track in a fixed number of parts
hu: A szám szétvágása rögzített számú darabokra

en: Split track for each silence
hu: Szám szétvágása minden csendnél

en: _Slice
hu: S_zelet

en: Add a splitting point
hu: Szétvágási pont hozzáadása

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
hu: Szám szétvágása minden

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
hu: másodpercnél

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
hu: Szám szétvágása

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
hu: darabra

en: Slicing Method
hu: Darabolási módszer

en: Start
hu: Kezdet

en: End
hu: Vég

en: Mer_ge
hu: Össze_fésülés

en: Merge a selected slice with the next selected one
hu: Egy kijelölt darab összefésülése a következő kijelölttel

en: Remove the selected slices
hu: A kijelölt darabok eltávolítása

en: Clear the slices preview
hu: A darabelőnézet megtisztítása

en: _List of slices that are to be created:
hu: A létrehozandó _darabok listája:

en: Slices Preview
hu: Darabelőnézet

en: Hours
hu: Óra

en: Minutes
hu: Perc

en: Seconds
hu: Másodperc

en: Frames (1 second = 75 frames)
hu: Keret (1 másodperc = 75 keret)

en: cdrkit burning suite
hu: Cdrkit íróprogramcsomag

en: libburnia burning suite
hu: Libburnia íróprogramcsomag

en: growisofs burning suite
hu: Growisofs íróprogramcsomag

en: cdrtools burning suite
hu: Cdrtools íróprogramcsomag

en: The disc in "%s" cannot be ejected
hu: A(z) „%s” meghajtóban található lemez nem adható ki

en: _Eject
hu: _Kiadás

en: Eject Disc
hu: Lemez kiadása

en: No file filtered
hu: Nincs fájl kiszűrve

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
hu[0]: A szűrt fájllista _elrejtése (%d fájl)
hu[1]: A szűrt fájllista _elrejtése (%d fájl)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
hu[0]: A szűrt fájllista _megjelenítése (%d fájl)
hu[1]: A szűrt fájllista _megjelenítése (%d fájl)

en: Filter Options
hu: Szűrési beállítások

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
hu: Válassza ki a helyreállítandó fájlokat és kattintson a „Helyreállítás” gombra

en: Type
hu: Típus

en: _Restore
hu: _Helyreállítás

en: Restore the selected files
hu: A kijelölt fájlok helyreállítása

en: _Options…
hu: _Beállítások…

en: Set the options for file filtering
hu: A fájlszűrés beállításainak megadása

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
hu: _Rejtett fájlok kiszűrése

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
hu: Szimbolikus linkek _cseréje

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
hu: Törött szimbolikus _linkek kiszűrése

en: Filtering options
hu: Szűrési beállítások

en: File "%s" could not be opened (%s)
hu: A fájl („%s”) nem nyitható meg (%s)

en: Creating checksum for image files
hu: Ellenőrzőösszeg létrehozása lemezképekhez

en: No checksum file could be found on the disc
hu: A lemezen nem található ellenőrzőösszeg-fájl

en: Checking file integrity
hu: Fájlépség-ellenőrzés

en: File "%s" could not be opened
hu: A fájl („%s”) nem nyitható meg

en: Some files may be corrupted on the disc
hu: Egyes fájlok sérülhettek a lemezen

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
hu: Fájl-ellenőrzőösszeg

en: Checks file integrities on a disc
hu: A lemezen lévő adatok épségét ellenőrzi

en: Hashing algorithm to be used:
hu: Használandó ellenőrző-algoritmus:

en: Creating image checksum
hu: Kép ellenőrzőösszegének előállítása

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
hu: Lemezkép-ellenőrzőösszeg

en: Checks disc integrity after it is burnt
hu: A frissen írt lemez épségét ellenőrzi

en: <Keep current values>
hu: <aktuális értékek megtartása>

en: Remove silences
hu: Csend eltávolítása

en: Song titles
hu: Számcímek

en: Additional song information
hu: További száminformációk

en: Insert text
hu: Szöveg beszúrása

en: Delete text
hu: Szöveg törlése

en: Substitute text
hu: Helyettesítő szöveg

en: Number files according to a pattern
hu: Fájlok számozása minta szerint

en: Insert number sequence at beginning
hu: Számsorozat beszúrása az elejére

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
hu: Beszúrás

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
hu: az elejére

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
hu: a végére

en: Delete every occurrence of
hu: Minden előfordulás törlése

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in brasero * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
hu: erre:

en: Rename to
hu: Átnevezés erre:

en: {number}
hu: {szám}

en: Open the selected video
hu: Kijelölt videó megnyitása

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
hu: A videoinformációk szerkesztése (kezdet, vég, szerző stb.)

en: Remove the selected videos from the project
hu: A kijelölt videók eltávolítása a projektből

en: Do you want to search for video files inside the directory?
hu: Kíván a könyvtáron belül videofájlokat keresni?

en: _Search Directory
hu: _Keresés könyvtárban

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
hu: „%s” nem rendelkezik a videoprojektekhez megfelelő típussal.

en: Please only add files with video content
hu: Csak videotartalmú fájlokat adjon a projekthez

en: Creating file layout
hu: Fájlelrendezés létrehozása

en: Creates disc images suitable for video DVDs
hu: Videó DVD-k számára megfelelő lemezképeket hoz létre

en: Converting video file to MPEG2
hu: Videofájl átalakítása MPEG2-vé

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
hu: Tetszőleges formátumú videofájlokat kódol át videó DVD-k számára megfelelő formátumra

en: Creates disc images suitable for SVCDs
hu: SVCD-k számára megfelelő lemezképeket hoz létre
