brasero - en to pt translation catalogue (936 entries)

en: Open the specified project
pt: Abrir o projecto especificado

en: PROJECT
pt: PROJECTO

en: Open the specified playlist as an audio project
pt: Abrir a lista de reprodução especificada como um projecto de áudio

en: PLAYLIST
pt: LISTA DE REPRODUÇÂO

en: Set the drive to be used for burning
pt: Definir o dispositivo a ser utilizado para a gravação

en: DEVICE PATH
pt: CAMINHO DO DISPOSITIVO

en: Create an image file instead of burning
pt: Criar um ficheiro de imagem em vez de gravar

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
pt: Abrir um projecto de áudio adicionando os URIs fornecidos na linha de comandos

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
pt: Abrir um projecto de dados adicionando os URIs fornecidos na linha de comandos

en: Copy a disc
pt: Copiar um disco

en: PATH TO DEVICE
pt: CAMINHO PARA O DISPOSITIVO

en: Cover to use
pt: Capa a utilizar

en: PATH TO COVER
pt: CAMINHO PARA A CAPA

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
pt: Abrir um projecto de vídeo adicionando os URIs fornecidos na linha de comandos

en: URI of an image file to burn (autodetected)
pt: URI de um ficheiro de imagem a ser gravado (detectado automaticamente)

en: PATH TO IMAGE
pt: CAMINHO PARA A IMAGEM

en: Force Brasero to display the project selection page
pt: Forçar o Brasero a apresentar a página de selecção de projecto

en: Open the blank disc dialog
pt: Abrir o diálogo de limpeza de disco

en: Open the check disc dialog
pt: Abrir o diálogo de verificação de disco

en: Burn the contents of the burn:// URI
pt: Gravar os conteúdos de burn//: URI

en: Start burning immediately.
pt: Iniciar a gravação imediatamente.

en: Don't connect to an already-running instance
pt: Não ligar a uma instância em execução

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
pt: Gravar o projecto especificado e remover.
    Esta opção é útil principalmente para a integração com outras aplicações.

en: PATH
pt: CAMINHO

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * brasero will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become brasero * parent as if brasero w
en: The XID of the parent window
pt: O XID da janela pai

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
pt: "%s" não pode escrever.

en: Wrong command line option.
pt: Opção de linha de comandos inválida.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
pt: "%s" não pode ser encontrado.

en: Incompatible command line options used.
pt: Utilizadas opções incompatíveis de linha de comandos.

en: Only one option can be given at a time
pt: Apenas pode ser fornecida uma opção de cada vez

en: "%s" could not be found in the path
pt: "%s" não encontrado no caminho

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
pt: Não foi possível encontrar o plugin do Gstreamer "%s"

en: The version of "%s" is too old
pt: A versão de "%s" é demasiado antiga

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
pt: "%s" é uma ligação simbólica que aponta para outra aplicação

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
pt: Não foi possível encontrar "%s"

en: Copying audio track %02d
pt: A copiar faixa de áudio %02d

en: Preparing to copy audio disc
pt: A preparar para copiar disco de áudio

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
pt: Copiar faixas de um CD de áudio com toda a informação associada

en: Video format:
pt: Formato de vídeo:

en: Format used mostly on the North American continent
pt: Formato utilizado principalmente no continente Norte Americano

en: Format used mostly in Europe
pt: Formato utilizado principalmente na Europa

en: Native _format
pt: _Formato nativo

en: Aspect ratio:
pt: Rácio de aparência:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
pt: Tipo de VCD:

en: Create an SVCD
pt: Criar um SVCD

en: Create a VCD
pt: Criar um VCD

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
pt: Apresenta declarações de depuração da biblioteca de gravação do Brasero em stdout

en: Brasero media burning library
pt: Biblioteca de media de gravação do Brasero

en: Display options for Brasero-burn library
pt: Apresentar opções para a biblioteca de gravação do Brasero

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
pt: "%s" foi removido do sistema de ficheiros.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
pt: Não podem ser adicionados directórios a discos de vídeo ou áudio

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
pt: Não podem ser adicionadas listas de reprodução a discos de vídeo ou áudio

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
pt: "%s" não é apropriado para media de vídeo ou áudio

en: Analysing video files
pt: A analisar ficheiros de vídeo

en: "%s" cannot be read
pt: "%s" não pode ser lido

en: The drive is busy
pt: O dispositivo está ocupado

en: Hidden file
pt: Ficheiro oculto

en: Unreadable file
pt: Ficheiro ilegível

en: Broken symbolic link
pt: Ligação simbólica quebrada

en: Recursive symbolic link
pt: Ligação simbólica recursiva

en: (loading…)
pt: (a carregar ...)

en: Empty
pt: vazio

en: Disc file
pt: Ficheiro de disco

en: %d item | %d items
pt[0]: %d item
pt[1]: %d itens

en: New folder
pt: Nova pasta

en: New folder %i
pt: Nova pasta %i

en: Analysing files
pt: A analisar ficheiros

en: There are no files to write to disc
pt: Não existem ficheiros para gravar no disco

en: "%s" is a recursive symbolic link.
pt: "%s" é uma ligação simbólica recursiva.

en: The file does not appear to be a playlist
pt: O ficheiro não parece ser uma lista de reprodução

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
pt: "%s" não pôde ser manipulado pelo Gstreamer.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
pt: Não foi possível criar o elemento %s

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
pt: Ocorreu um erro interno

en: Only one track at a time can be checked
pt: Apenas é possível verificar uma faixa de cada vez

en: Retrieving image format and size
pt: A obter o tamanho e formato da imagem

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
pt: Não foi possível identificar o formato da imagem de disco

en: Please set it manually
pt: Por favor, seleccione manualmente

en: Brasero notification
pt: Notificação do Brasero

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
pt: %s (%i%% Terminados)

en: Creating Image
pt: A Criar Imagem

en: Burning DVD
pt: A Gravar DVD

en: Copying DVD
pt: A Copiar DVD

en: Burning CD
pt: A Gravar CD

en: Copying CD
pt: A Copiar CD

en: Burning Disc
pt: A Gravar Disco

en: Copying Disc
pt: A Copiar Disco

en: Creating image
pt: A criar imagem

en: Simulation of video DVD burning
pt: Simulação de gravação de DVD de vídeo

en: Burning video DVD
pt: A Gravar DVD de vídeo

en: Simulation of data DVD burning
pt: Simulação de gravação de DVD de dados

en: Burning data DVD
pt: A Gravar DVD de dados

en: Simulation of image to DVD burning
pt: Simulação de gravação de imagem para DVD

en: Burning image to DVD
pt: A Gravar imagem para DVD

en: Simulation of data DVD copying
pt: Simulação de cópia de DVD de dados

en: Copying data DVD
pt: A copiar DVD de dados

en: Simulation of (S)VCD burning
pt: Simulação de gravação de (S)VCD

en: Burning (S)VCD
pt: A Gravar (S)VCD

en: Simulation of audio CD burning
pt: Simulação de gravação de CD de áudio

en: Burning audio CD
pt: A Gravar CD de áudio

en: Simulation of data CD burning
pt: Simulação de gravação de CD de dados

en: Burning data CD
pt: A Gravar CD de dados

en: Simulation of CD copying
pt: Simulação de cópia de CD

en: Simulation of image to CD burning
pt: Simulação de gravação de imagem de CD

en: Burning image to CD
pt: A Gravar imagem para CD

en: Simulation of video disc burning
pt: Simulação de gravação de disco de vídeo

en: Burning video disc
pt: A gravar disco de vídeo

en: Simulation of data disc burning
pt: Simulação de gravação de disco de dados

en: Burning data disc
pt: A gravar disco de dados

en: Simulation of disc copying
pt: Simulação de cópia de disco

en: Copying disc
pt: A copiar disco

en: Simulation of image to disc burning
pt: Simulação de gravação de imagem para disco

en: Burning image to disc
pt: A gravar imagem no disco

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
pt: Por favor, substitua o disco por um disco regravável contendo dados.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
pt: Por favor, substitua o disco por um disco contendo dados.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
pt: Por favor, insira um disco regravável contendo dados.

en: Please insert a disc holding data.
pt: Por favor, insira um disco que contenha dados.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
pt: Por favor, substitua o disco por um CD gravável com pelo menos %i MiB de espaço livre.

en: Please replace the disc with a writable CD.
pt: Por favor, substitua o disco por um CD gravável.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
pt: Por favor, insira um CD gravável com pelo menos %i MiB de espaço livre.

en: Please insert a writable CD.
pt: Por favor, insira um CD gravável.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
pt: Por favor, substitua o disco por um DVD gravável com pelo menos %i MiB de espaço livre.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
pt: Por favor, substitua o disco por um DVD gravável.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
pt: Por favor, insira um DVD gravável com pelo menos %i MiB de espaço livre.

en: Please insert a writable DVD.
pt: Por favor, insira um DVD gravável.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
pt: Por favor, substitua o disco por um CD ou DVD gravável com pelo menos %i MiB de espaço livre.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
pt: Por favor, substitua o disco por um CD ou DVD gravável.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
pt: Por favor, insira um CD ou DVD gravável com pelo menos %i MiB de espaço livre.

en: Please insert a writable CD or DVD.
pt: Por favor, insira um CD ou DVD gravável.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
pt: Foi criada um imagem do disco no seu disco rígido. 
    A gravação será iniciada assim que um disco gravável for inserido.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
pt: Um teste de integridade de dados irá ser iniciado assim que o disco for inserido.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
pt: Por favor, insira novamente disco no gravador de CD/DVD.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
pt: "%s" está ocupado.

en: Make sure another application is not using it
pt: Certifique-se que outra aplicação não o está a utilizar

en: There is no disc in "%s".
pt: Nenhum disco em "%s":

en: The disc in "%s" is not supported.
pt: O disco em  "%s" não é suportado.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
pt: O disco em "%s" não é regravável.

en: The disc in "%s" is empty.
pt: O disco em "%s" está vazio.

en: The disc in "%s" is not writable.
pt: O disco em "%s" não é gravável.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
pt: Não há espaço disponível suficiente no disco em "%s".

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
pt: O disco em "%s" precisa de ser recarregado.

en: Please eject the disc and reload it.
pt: Por favor, ejecte o disco e recarregue-o.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
pt: Não foi possível criar um ficheiro na localização especificada para ficheiros temporários

en: The image could not be created at the specified location
pt: Não foi possível criar a imagem na localização específicada

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
pt: Deseja especificar outra localização para esta sessão ou tentar novamente com a localização actual?

en: You may want to free some space on the disc and retry
pt: Poderá querer libertar algum espaço no disco e tentar novamente

en: _Keep Current Location
pt: _Manter Localização Actual

en: _Change Location
pt: _Alterar Localização

en: Location for Image File
pt: Localização para Ficheiro de Imagem

en: Location for Temporary Files
pt: Localização para Ficheiros Temporários

en: _Replace Disc
pt: _Substituir Disco

en: Do you really want to blank the current disc?
pt: Deseja realmente limpar o disco actual?

en: The disc in the drive holds data.
pt: O disco na unidade contém dados.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
pt: _Limpar Disco...

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
pt: Se os importar será capaz de os visualizar uma vez terminada a gravação da actual selecção de ficheiros.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
pt: Se não o fizer, estes ficarão invisíveis (embora ainda legíveis).

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
pt: Já existem ficheiros gravados no disco. Gostaria de os importar?

en: _Import
pt: _Importar

en: Only _Append
pt: Apenas _Acrescentar

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
pt: Discos de áudio CD-RW poderão não ser reproduzidos correctamente em leitores de CD mais antigos e CD-TEXT não serão gravados.

en: Do you want to continue anyway?
pt: Ainda assim deseja continuar?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
pt: Não é recomendado acrescentar faixas de áudio a um CD.

en: _Continue
pt: _Continuar

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
pt: Discos CD-RW poderão não poderão não ser reproduzidos correctamente em leitores de CD mais antigos.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
pt: Não é recomendado gravar faixas de áudio num disco regravável.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
pt: Por favor, ejecte o disco de "%s" manualmente.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
pt: Não foi possível ejectar o disco mas é necessário remove-lo para que a operação actual continue.

en: Do you want to replace the disc and continue?
pt: Deseja substituir o disco e continuar?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
pt: Não foi possível limpar o disco inserido actualmente.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
pt: Deseja continuar com a compatibilidade total com Windows desactivada?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
pt: Alguns ficheiros não tem nomes apropriados para um CD totalmente Windows-compatível.

en: C_ontinue
pt: C_ontinuar

en: The simulation was successful.
pt: A simulação foi bem sucedida.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
pt: A gravação real do disco irá começar em 10 segundos.

en: Burn _Now
pt: Gravar _Agora

en: Save Current Session
pt: Salvar Sessão Actual

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Error while burning.
pt: Erro ao gravar.

en: _Save Log
pt: _Gravar Registo

en: Video DVD successfully burned
pt: DVD de vídeo gravado com sucesso

en: (S)VCD successfully burned
pt: (S)VCD gravado com sucesso

en: Audio CD successfully burned
pt: CD de áudio gravado com sucesso

en: Image successfully created
pt: Imagem criada com sucesso

en: DVD successfully copied
pt: DVD copiado com sucesso

en: CD successfully copied
pt: CD copiado com sucesso

en: Image of DVD successfully created
pt: Imagem de DVD criada com sucesso

en: Image of CD successfully created
pt: Imagem de CD criada com sucesso

en: Image successfully burned to DVD
pt: Imagem gravada para o DVD com sucesso

en: Image successfully burned to CD
pt: Imagem gravada para o CD com sucesso

en: Data DVD successfully burned
pt: DVD de dados gravado com sucesso

en: Data CD successfully burned
pt: CD de dados gravado com sucesso

en: Copy #%i has been burned successfully.
pt: A cópia #%i foi gravada com sucesso.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
pt: Outra cópia irá começar assim que inserir um novo disco gravável. Se não deseja gravar mais nenhuma cópia, pressione "Cancelar".

en: Make _More Copies
pt: Fazer _Mais Cópias

en: _Create Cover
pt: _Criar Capa

en: There are some files left to burn
pt: Existem alguns ficheiros por gravar

en: There are some more videos left to burn
pt: Existem mais alguns vídeos por gravar

en: There are some more songs left to burn
pt: Existem mais algumas músicas por gravar

en: Not enough space available on the disc
pt: Não há espaço disponível suficiente no disco

en: Do you really want to quit?
pt: Deseja realmente sair?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
pt: A interrupção do processo pode deixar o disco inutilizável.

en: C_ontinue Burning
pt: C_ontinuar Gravação

en: _Cancel Burning
pt: _Cancelar Gravação

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
pt: Por favor, insira um CD ou DVD gravável senão quiser gravar para um ficheiro de imagem.

en: Create _Image
pt: Criar _Imagem

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
pt: _Copiar

en: Make _Several Copies
pt: Fazer _Várias Cópias

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Burn
pt: _Gravar

en: Burn _Several Copies
pt: Gravar _Várias Cópias

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
pt: Deseja gravar a selecção de ficheiros em diferentes media?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
pt: O tamanho dos dados é demasiado grande para o disco mesmo com a opção de gravação extra (overburn).

en: _Burn Several Discs
pt: _Gravar Vários Discos

en: Burn the selection of files across several media
pt: Gravar a selecção de ficheiros em diferentes media

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
pt: Por favor, seleccione outro CD ou DVD ou insira um novo.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
pt: Nenhuma informação de faixa (artista, título, ...) será gravada no disco.

en: This is not supported by the current active burning backend.
pt: Isto não é suportado pelo motor de gravação actualmente activo.

en: Please add files.
pt: Por favor, adicione ficheiros.

en: Please add songs.
pt: Por favor, adicione músicas.

en: There are no songs to write to disc
pt: Não existem músicas para gravar no disco

en: Please add videos.
pt: Por favor, adicione ficheiros.

en: There are no videos to write to disc
pt: Não existem vídeos para gravar no disco

en: There is no inserted disc to copy.
pt: Nenhum disco inserido para ser copiado.

en: Please select a disc image.
pt: Por favor, seleccione uma imagem de disco.

en: There is no selected disc image.
pt: Não existe nenhuma imagem de disco seleccionada.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
pt: Por favor, seleccione outra imagem.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
pt: Não parece ser uma imagem de disco válida ou um ficheiro cue válido.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
pt: Por favor, insira um disco que não esteja protegido contra cópia.

en: All required applications and libraries are not installed.
pt: Não estão instaladas todas aplicações e bibliotecas necessárias.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
pt: Por favor, substitua o disco por um CD ou DVD suportado.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
pt: Deseja gravar para além da capacidade declarada do disco?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
pt: O tamanho dos dados é demasiado grande para o disco e por isso tem de remover ficheiros da selecção.
    Pode querer utilizar esta opção se está a utilizar um CD-R(W) de 90 ou 100 min dado que estes não são correctamente reconhecidos e necessitam da opção de gravação extra (overburn).
    NOTA: Esta opção pode causar falhas.

en: _Overburn
pt: Gravação _Extra (Overburn)

en: Burn beyond the disc's reported capacity
pt: Gravar para além da capacidade declarada do disco

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
pt: O dispositivo que contém o disco fonte irá também ser o utilizado para a gravação.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
pt: Será necessário um novo disco gravável depois de o actualmente carregado ter sido copiado.

en: Select a disc to write to
pt: Seleccione um disco onde gravar

en: Disc Burning Setup
pt: Configuração de Gravação de Disco

en: Video Options
pt: Opções de Vídeo

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
pt: Deseja criar um disco a partir dos conteúdos da imagem ou com o ficheiro de imagem no disco?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
pt: Existe apenas um ficheiro seleccionado ("%s"). É a imagem de um disco e o seu conteúdo pode ser gravado.

en: Burn as _File
pt: Gravar como _Ficheiro

en: Burn _Contents…
pt: Gravar _Conteúdos...

en: Image Burning Setup
pt: Configuração de Gravação de Imagem

note: pack everything
en: Select a disc image to write
pt: Seleccione uma imagem de disco a gravar

en: Copy CD/DVD
pt: Copiar CD/DVD

en: Select disc to copy
pt: Seleccione o disco a copiar

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
pt: %s (aplicação)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
pt: %s (biblioteca)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
pt: %s (Plugin do GStreamer)

en: Please install the following manually and try again:
pt: Por favor, instale manualmente o seguinte e tente de novo:

en: Burning CD/DVD
pt: A gravar CD/DVD

en: "%s" cannot be unlocked
pt: "%s" não pode ser desbloqueado

en: No burner specified
pt: Nenhum gravador específicado

en: No source drive specified
pt: Nenhum dispositivo de origem especificado

en: Ongoing copying process
pt: Processo de cópia em progresso

en: The drive cannot be locked (%s)
pt: Não é possível trancar o dispositivo (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
pt: O dispositivo não tem capacidade de regravação

en: Ongoing blanking process
pt: Processo de limpeza em progresso

en: The drive cannot burn
pt: O dispositivo não pode gravar

en: Ongoing burning process
pt: Processo de gravação em progresso

en: Ongoing checksumming operation
pt: Operação de verificação de checksum em progresso

en: Merging data is impossible with this disc
pt: É impossível juntar dados com este disco

en: There is no track to burn
pt: Não há nenhuma faixa para gravar

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
pt: Por favor instale as seguintes aplicações e bibliotecas necessárias manualmente e tente de novo:

en: No format for the temporary image could be found
pt: Não foi possível encontrar nenhum formato para a imagem temporária

en: Unknown song
pt: Música desconhecida

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in brasero we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBu
en: by %s
pt: por %s

en: SVCD image
pt: Imagem SVCD

en: VCD image
pt: Imagem VCD

en: Video DVD image
pt: Imagem de Vídeo DVD

note: NOTE for translators: the first %s is medium_name ("File * Image") and the second the path for the image file
en: %s: "%s"
pt: %s:  "%s"

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that brasero will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
pt: Novo disco no gravador contendo o disco de origem

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
pt: %s: sem espaço livre suficiente

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
pt: %s: %s de espaço livre

note: Translators: the first %s is the path of the directory where brasero * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
pt: %s: %s livres

en: Do you really want to choose this location?
pt: Deseja realmente escolher esta localização?

en: You do not have the required permission to write at this location
pt: Não possui as permissões necessárias para escrever nesta localização

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
pt: O sistema de ficheiros neste volume não suporta ficheiros grandes (tamanho superior a 2 GiB). Isto pode ser um problema na gravação de DVDs ou grandes imagens.

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (DVD)
pt: %.1fx (DVD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
pt: %.1fx (CD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD)
pt: %1fx (BD)

en: Impossible to retrieve speeds
pt: Impossível obter velocidades

en: Maximum speed
pt: Velocidade máxima

en: Burning speed
pt: Velocidade de gravação

en: _Simulate before burning
pt: _Simular antes de gravar

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
pt: O Brasero irá simular a gravação e, se esta for bem sucedida, prosseguir com a gravação real após 10 segundos

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
pt: Utilizar burn_proof (diminui o risco de falhas)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
pt: Gravar a imagem directamente _sem gravar para o disco

en: Leave the disc _open to add other files later
pt: Manter o disco _aberto para adicionar outros ficheiros mais tarde

en: Allow to add more data to the disc later
pt: Permitir adicionar mais dados ao disco mais tarde

en: Options
pt: Opções

en: Location for _Temporary Files
pt: Localização para Ficheiros _Temporários

en: Set the directory where to store temporary files
pt: Definir o directório onde armazenar os ficheiros temporários

en: Temporary files
pt: Ficheiros temporários

en: Disc image type:
pt: Tipo de disco de imagem:

en: Autodetect
pt: Auto-detectar

en: ISO9660 image
pt: Imagem ISO9660

en: Readcd/Readom image
pt: Imagem Readcd/Readom

en: Cue image
pt: Imagem cue

en: Cdrdao image
pt: Imagem cdrdao

en: Properties of %s
pt: Propriedades de %s

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
pt: Deseja realmente manter a actual extensão para o nome da imagem de disco?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
pt: Se a decidir manter, as aplicações podem não ser capazes de reconhecer correctamente o tipo de ficheiro

en: _Keep Current Extension
pt: _Manter a Extensão Actual

en: Change _Extension
pt: Alterar _Extensão

en: Configure recording options
pt: Configurar opções de gravação

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
pt: Tempo total: %02i:%02i:%02i

en: Average drive speed:
pt: Velocidade média da unidade:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
pt: Tempo restante estimado: %02i:%02i:%02i

en: %i MiB of %i MiB
pt: %i MiB de %i MiB

en: Estimated drive speed:
pt: Velocidade estimada da unidade:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
pt: "%s": a carregar

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
pt: "%s": tipo de imagem de disco desconhecido

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
pt: Clique aqui para seleccionar uma _imagem de disco

en: Select Disc Image
pt: Seleccione a Imagem de Disco

en: All files
pt: Todos os ficheiros

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
pt: Ficheiro de Imagem

en: Image type:
pt: Tipo de imagem:

en: Getting size
pt: A calcular tamanho

en: Writing
pt: A gravar

en: Blanking
pt: A limpar

en: Creating checksum
pt: A criar checksum

en: Copying file
pt: A copiar ficheiro

en: Analysing audio files
pt: A analisar ficheiros de áudio

en: Transcoding song
pt: A codificar música

en: Preparing to write
pt: A preparar para gravar

en: Writing leadin
pt: A gravar leadin

en: Writing CD-Text information
pt: A gravar informação CD-TEXT

en: Finalizing
pt: A finalizar

en: Writing leadout
pt: A gravar leadout

en: Starting to record
pt: A iniciar a gravação

en: Success
pt: Sucesso

en: Ejecting medium
pt: A ejectar media

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
pt: "%s" não se comportou devidamente

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
pt: Não há espaço disponível suficiente no disco (%s disponível para %s)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
pt: O sistema de ficheiros do local onde escolheu armazenar a imagem temporária não pode conter ficheiros com tamanho superior a 2 GiB

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
pt: O local onde escolheu gravar temporariamente a imagem não possui espaço livre suficiente para armazenar a imagem de disco (%ld MiB necessários)

en: The size of the volume could not be retrieved
pt: Não foi possível obter o tamanho do volume

en: No path was specified for the image output
pt: Nenhum caminho foi especificado para a saída de imagem

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
pt: Ocorreu um erro interno (%s)

en: The file is not stored locally
pt: O ficheiro não é armazenado localmente

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
pt: O directório VIDEO_TS está em falta ou é inválido

note: Translators: %s is the name of the brasero element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
pt: O processo "%s" terminou com um erro, código (%i)

en: _Hide changes
pt: _Esconder alterações

en: _Show changes
pt: _Apresentar alterações

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
pt: Imagens

en: _Color
pt: _Cor

en: Solid color
pt: Cor sólida

en: Horizontal gradient
pt: Gradiente horizontal

en: Vertical gradient
pt: Gradiente vertical

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
pt: _Imagem

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
pt: Caminho da imagem:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
pt: Escolher uma imagem

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
pt: Estilo de imagem:

en: Centered
pt: Centrado

en: Tiled
pt: Mosaico

en: Scaled
pt: Escalado

en: Background Properties
pt: Propriedades do Fundo

en: Print
pt: Imprimir

en: Bac_kground Properties
pt: Propriedades do F_undo

en: Background properties
pt: Propriedades do fundo

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Center
pt: Centrar

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Italic
pt: Itálico

en: Bold
pt: Negrito

en: Font family and size
pt: Família e tamanho de fonte

en: _Text Color
pt: Cor do _Texto

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Cover Editor
pt: Editor de Capas

en: Set Bac_kground Properties
pt: Definir Propriedades do F_undo

en: SIDES
pt: LATERAIS

en: BACK COVER
pt: CONTRA-CAPA

en: FRONT COVER
pt: CAPA

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
pt: Não foi possível carregar a imagem.

en: Pick a Color
pt: Seleccione uma cor

en: Directory could not be created (%s)
pt: Não foi possível criar directório (%s)

en: Error while loading the project.
pt: Erro ao carregar o projecto.

en: The project could not be opened
pt: Não foi possível abrir o projecto

en: The file is empty
pt: O ficheiro está vazio

en: It does not seem to be a valid Brasero project
pt: Não parece ser um projecto do Brasero válido

en: Unnamed CD/DVD Drive
pt: Dispositivo de CD/DVD sem nome

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
pt: Apresenta declarações de depuração da biblioteca de media do Brasero em stdout

en: Brasero optical media library
pt: Biblioteca de media óptica do Brasero

en: Display options for Brasero media library
pt: Apresentar opções para a biblioteca de media do Brasero

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
pt: %s: vazio

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the * second %s is the space (kio, gio) used by data on the disc. * second %s is the space (time) used by data on the disc. * I really don't know if I should set this string as * translatable.
en: %s: %s
pt: %s  %s

en: Searching for available discs
pt: A procurar discos disponíveis

en: No disc available
pt: Nenhum disco disponível

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
pt: Ficheiro de Imagem

en: It does not appear to be a valid ISO image
pt: Não parece ser uma imagem ISO válida

en: File
pt: Ficheiro

en: DVD+R dual layer
pt: DVD+R dupla camada

en: DVD+RW dual layer
pt: DVD+RW dupla camada

en: DVD-R dual layer
pt: DVD-R dupla camada

en: Blu-ray disc
pt: Disco Blu-ray

en: Writable Blu-ray disc
pt: Disco Blu-ray gravável

en: Rewritable Blu-ray disc
pt: Disco Blu-ray regravável

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
pt: %s virgem em %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
pt: %s de dados e áudio em %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
pt: %s de áudio em %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
pt: %s de dados em %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
pt: %s em %s

en: The disc mount point could not be retrieved
pt: Não foi possível obter o ponto de montagem do disco

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
pt: Disco vazio (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
pt: Disco de dados e áudio (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
pt: Disco de áudio (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
pt: Disco de dados (%s)

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Size mismatch
pt: Tamanho não coincidente

en: Type mismatch
pt: Tipo não coincidente

en: Bad argument
pt: Argumento inválido

en: Outrange address
pt: Endereço fora de alcance

en: Invalid address
pt: Endereço inválido

en: Invalid command
pt: Comando inválido

en: Invalid parameter in command
pt: Parâmetro inválido no comando

en: Invalid field in command
pt: Campo inválido no comando

en: The device timed out
pt: O dispositivo expirou

en: Key not established
pt: Chave não estabelecida

en: Invalid track mode
pt: Modo de faixa inválido

en: File is not a valid .desktop file
pt: Este não é um ficheiro .desktop válido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pt: Versão de ficheiro desktop não reconhecida '%s'

en: Starting %s
pt: A iniciar %s

en: Application does not accept documents on command line
pt: A aplicação não aceita documentos na linha de comandos

en: Unrecognized launch option: %d
pt: Opção de inicialização não reconhecida: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pt: Incapaz de passar URIs do documento para uma entrada de desktop 'Type=Link'

en: Not a launchable item
pt: Não é um item iniciável

en: Disable connection to session manager
pt: Desactivar ligação ao gestor de sessão

en: Specify file containing saved configuration
pt: Especificar ficheiro contendo configurações gravadas

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: Specify session management ID
pt: Especificar ID do gestor de sessão

en: Session management options:
pt: Opções do gestor de sessão:

en: Show session management options
pt: Apresentar opções do gestor de sessão

en: Brasero Plugins
pt: Plugins do Brasero

en: Impossible to retrieve local file path
pt: Impossível obter o caminho do ficheiro local

en: Copying files locally
pt: A copiar ficheiros localmente

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
pt: Pasta do Criador de CD/DVD

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
pt: Permitir gravar ficheiros adicionados à "Pasta do Criador de CD/DVD" no Nautilus

en: CD/DVD Creator
pt: Criador de CD/DVD

en: Create CDs and DVDs
pt: Criar CDs e DVDs

en: Medium Icon
pt: Ícone de Media

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
pt: Ficheiros de imagem

en: Disc Name:
pt: Nome de Disco:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
pt: Arrastar ou copiar abaixo os ficheiros para gravá-los no disco

en: Write to Disc
pt: Gravar no Disco

en: Write contents to a CD or DVD
pt: Gravar conteúdos num CD ou DVD

en: Copy Disc
pt: Copiar Disco

en: _Write to Disc…
pt: _Gravar no Disco

en: Write disc image to a CD or DVD
pt: Gravar uma imagem de disco num CD ou DVD

en: _Copy Disc…
pt: _Copiar Disco...

en: Create a copy of this CD or DVD
pt: Criar copia deste CD ou DVD

en: _Blank Disc…
pt: _Limpar Disco...

en: Blank this CD or DVD
pt: Limpar este CD ou DVD

en: _Check Disc…
pt: _Verificar Disco...

en: Check the data integrity on this CD or DVD
pt: Verificar integridade dos dados deste CD ou DVD

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
pt: Por favor, seleccione outra imagem.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
pt: Disco de vídeo (%s)

en: _Project
pt: _Projecto

en: _View
pt: _Ver

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Tools
pt: _Ferramentas

en: _Help
pt: _Ajuda

en: P_lugins
pt: P_ugins

en: Choose plugins for Brasero
pt: Seleccione plugins para o Brasero

en: E_ject
pt: E_jectar

en: Eject a disc
pt: Ejectar um disco

en: _Blank…
pt: _Limpar...

en: Blank a disc
pt: Limpar um disco

en: _Check Integrity…
pt: _Verificar Integridade...

en: Check data integrity of disc
pt: Verificar integridade de dados de um disco

en: Quit Brasero
pt: Sair do Brasero

en: _Contents
pt: _Conteúdos

en: Display help
pt: Apresentar ajuda

en: About
pt: Sobre

en: Disc Burner
pt: Gravador de Discos

en: Error while loading the project
pt: Erro ao carregar o projecto

en: Please add files to the project.
pt: Por favor, adicione ficheiros ao projecto.

en: The project is empty
pt: O projecto está vazio

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt: O Brasero é uma aplicação livre; pode redistribuí-la e/ou alterá-la sob as condições da Licença Pública Genérica GNU tal como publicada pela Free Software Foundation; ou a versão 2 da Licença ou (à sua escolha) qualquer versão posterior.

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt: O Brasero é distribuído na expectativa de que seja útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; sem mesmo a garantia implícita de COMERCIABILIDADE ou ADEQUAÇÃO A UM DETERMINADO PROPÓSITO. Consulte a Licença Pública Genérica GNU para mais detalhes.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
pt: Deverá ter recebido uma cópia da Licença Pública Genérica GNU juntamente com o Brasero; caso contrário, escreva para a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA (em inglês)

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
pt: Uma aplicação de gravação de CD/DVD simples de utilizar para o GNOME

en: Brasero Homepage
pt: Página Web do Brasero

en: The project "%s" does not exist
pt: O projecto "%s" não existe

en: _Recent Projects
pt: Projectos _Recentes

en: Display the projects recently opened
pt: Apresenta os projectos recentemente abertos

en: Brasero Disc Burner
pt: Aplicação de Gravação de Discos Brasero

en: Create and copy CDs and DVDs
pt: Crie e copie CDs e DVDs

en: Disc Burner and Copier
pt: Gravação e Cópia de Discos

en: Burning flags to be used
pt: Parâmetros de gravação a utilizar

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
pt: Contém o caminho absoluto do directório onde mais recentemente foram procuradas imagens para gravar

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
pt: Contém uma lista de plugins adicionais que o Brasero irá utilizar para gravar discos. Se definida como NULL, o Brasero irá carregá-los todos.

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
pt: Contém o nome da suite de motor de gravação favorita instalada. Será utilizada se possível.

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
pt: Contém o caminho para o directório onde o brasero deve armazenar ficheiros temporários. Se esse valor estiver vazio, será utilizado o directório por omissão definido para glib.

en: Directory to use for temporary files
pt: Directório onde armazenar ficheiros temporários

en: Enable file preview
pt: Activar pré-visualização de ficheiros

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
pt: Activar parâmetro "-immed" com cdrecord

en: Favourite burn engine
pt: Motor de gravação favorito

en: Replace symbolic links by their targets
pt: Substituir ligações simbólicas pelos seus destinos

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
pt: Definir como 0 para MD5, 1 para SHA1 e 2 para SHA256

en: Should Nautilus extension output debug statements
pt: A extensão do Nautilus deve apresentar parâmetros de depuração na saída

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
pt: A extensão do Nautilus deve apresentar parâmetros de depuração na saída. Este valor deve estar definido como verdadeiro se deve.

en: Should brasero filter broken symbolic links
pt: O Brasero deve filtrar ficheiros com ligações simbólicas quebradas

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
pt: O Brasero deve filtrar ficheiros com ligações simbólicas quebradas. Se definido como verdadeiro, o brasero irá filtrar ligações simbólicas quebradas.

en: Should brasero filter hidden files
pt: O Brasero deve filtrar ficheiros ocultos

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
pt: O Brasero deve filtrar ficheiros ocultos. Se for definido como verdadeiro, o brasero irá filtrar ficheiros ocultos.

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
pt: O Brasero deve substituir ligações simbólicas pelos seus ficheiros de destino no projecto. Se for definido como verdadeiro, o brasero irá substituir as ligações simbólicas.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
pt: A última pasta navegada ao procurar imagens para gravar

en: The priority value for the plugin
pt: O valor de prioridade para o plugin

en: The speed to be used
pt: A velocidade a ser utilizada

en: The type of checksum used for files
pt: O tipo de checksum utilizada para ficheiros

en: The type of checksum used for images
pt: O tipo de checksum utilizada para ficheiros

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
pt: Este valor representa os parâmetros de gravação utilizados num contexto deste tipo da última vez.

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
pt: Este valor representa a velocidade utilizada num contexto deste tipo da última vez.

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
pt: Utilizado em conjunto com o parâmetro "-immed" com cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
pt: Utilizado em conjunto com o parâmetro "-immed" com cdrecord

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
pt: Quando vários plugins estão disponíveis para a mesma tarefa, este valor é utilizado para determinar qual o plugin que deve ter prioridade. 0 significa que a prioridade nativa do plugin é utilizada. Um valor positivo ignora a prioridade nativa do plugin. Um valor negativo desactiva o plugin.

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
pt: Apresentar ou não pré-visualização de ficheiros. Definir como verdadeiro para utilizar.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
pt: Utilizar ou não o parâmetro "--driver generic-mmc-raw" com cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
pt: Utilizar ou não o parâmetro "--driver generic-mmc-raw" com cdrdao. Se definido como verdadeiro, será utilizado pelo Brasero; pode ser uma forma de contornar problemas com alguns dispositivos/configurações.

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
pt: Utilizar ou não o parâmetro "-immed" com cdrecord. Utlizar com cuidado (definir como verdadeiro) já que é só uma forma de contornar problemas em algumas unidades/configurações.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
pt: Utilizar ou não o parâmetro "-use-the-force-luke=dao" com growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
pt: Utilizar ou não o parâmetro "-use-the-force-luke=dao" com growisofs. Definido como falso, o brasero não o irá utilizar; pode ser forma de contornar problemas em algumas unidades/configurações.

en: White list of additional plugins to use
pt: Lista de excepções de plugins adicionais a utilizar

en: Brasero project file
pt: Ficheiro de projecto do Brasero

en: Open the selected files
pt: Abrir os ficheiros seleccionados

en: _Edit Information…
pt: _Editar informações...

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
pt: Editar informações de faixa (início, final, autor, etc)

en: Remove the selected files from the project
pt: Remover ficheiros seleccionados do projecto

en: Paste files
pt: Colar Ficheiros

en: Add the files stored in the clipboard
pt: Adicionar ficheiros armazenados na área de transferência

en: I_nsert a Pause
pt: I_nserir uma Pausa

en: Add a 2 second pause after the track
pt: Adicionar uma pausa de 2 segundos depois da faixa

en: _Split Track…
pt: _Dividir Faixa...

en: Split the selected track
pt: Dividir a faixa seleccionada

en: Pause
pt: Pausa

en: Split
pt: Dividir

en: Track
pt: Faixa

en: Title
pt: Título

en: Artist
pt: Artista

en: Length
pt: Duração

en: The track will be padded at its end.
pt: Será aplicado "padding" no final.

en: The track is shorter than 6 seconds
pt: A faixa tem menos de 6 segundos

en: Make sure the appropriate codec is installed
pt: Certifique-se que o codec apropriado está instalado

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
pt: Deseja adicionar "%s", que é um ficheiro de vídeo?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
pt: Este ficheiro é um vídeo e por isso apenas a parte de áudio pode ser escrita no disco.

en: _Discard File
pt: _Descartar Ficheiro

en: _Add File
pt: _Adicionar Ficheiro

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
pt: Quer procurar por ficheiros de áudio no directório?

en: Search _Directory
pt: Procurar _Directório

en: "%s" could not be opened.
pt: "%s" não pôde ser aberto.

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
pt: Deseja criar um CD de áudio com faixas DTS?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
pt: Algumas das músicas seleccionadas são apropriadas para a criação de faixas DTS.
    Este tipo de faixa de CD de áudio fornece uma maior qualidade de som mas apenas pode ser reproduzido por reprodutores digitais específicos.
    Nota: se concorda, a normalização não será aplicada a estas faixas.

en: Create _Regular Tracks
pt: Criar Faixas _Normais

en: Click here to burn all songs as regular tracks
pt: Clique aqui para gravar todas as músicas como faixas normais

en: Create _DTS Tracks
pt: Criar Faixas _DTS

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
pt: Clique aqui para gravar todas as músicas adequadas como faixas DTS

en: Select one song only please.
pt: Por favor, seleccione apenas uma música.

en: Impossible to split more than one song at a time
pt: É impossível dividir mais de uma música em simultâneo

en: Error while blanking.
pt: Erro ao limpar.

en: Blank _Again
pt: Limpar _Novamente

en: Unknown error.
pt: Erro desconhecido.

en: The disc was successfully blanked.
pt: O disco foi limpo com sucesso.

en: The disc is ready for use.
pt: O disco está pronto para ser utilizado.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
pt: _Limpar

en: _Fast blanking
pt: Limpar _rapidamente

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
pt: Activar limpar rapidamente, por oposição a um um processo de limpeza mais longo e minucioso

en: Disc Blanking
pt: Limpeza de Disco

en: Error parsing playlist "%s".
pt: Erro ao analizar lista de reprodução "%s":

en: An unknown error occurred
pt: Ocorreu um erro desconhecido

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
pt[0]: %d musica
pt[1]: %d musicas

en: Select Playlist
pt: Seleccionar Lista de Reprodução

en: Playlists
pt: Listas de Reprodução

en: Number of Songs
pt: Números de Músicas

en: Genre
pt: Género

en: Enabled
pt: Activo

en: _About
pt: _Sobre

en: C_onfigure
pt: C_onfigurar

en: A_ctivate
pt: A_ctivar

en: Ac_tivate All
pt: Ac_tivar Tudo

en: _Deactivate All
pt: _Desactivar Tudo

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
pt: Opções para o plugin %s

en: Title:
pt: Título:

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
pt: Esta informação será gravada no disco utilizando a tecnologia CD-TEXT. Pode ser lida e exibida por alguns reprodutores de CDs de áudio.

en: Artist:
pt: Artista:

en: Composer:
pt: Compositor:

en: Song start:
pt: Início da música:

en: Song end:
pt: Final da música:

en: Pause length:
pt: Duração da pausa:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
pt: Dá a duração da pausa que se deve seguir à faixa

en: Track length:
pt: Duração da faixa:

en: Song Information
pt: Informações da Música

en: Song information for track %02i
pt: Informações da música para a faixa %02i

en: No file
pt: Nenhum ficheiro

en: Start and stop playing
pt: Começar e terminar a reprodução

en: R_ename…
pt: R_enomear...

en: Rename the selected file
pt: Renomear o ficheiro seleccionado

en: New _Folder
pt: Nova _Pasta

en: Create a new empty folder
pt: Criar uma nova pasta vazia

en: The session could not be imported.
pt: Não foi possível importar a sessão.

en: The contents of the project changed since it was saved.
pt: O conteúdo do projecto foi alterado desde que foi gravado.

en: Discard the current modified project
pt: Descartar o actual projecto modificado

en: _Discard
pt: _Descartar

en: Continue with the current modified project
pt: Continuar com o actual projecto modificado

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
pt: Existe apenas um ficheiro seleccionado ("%s"). É a imagem de um disco e o seu conteúdo pode ser gravado.

en: Burn as _Data
pt: Gravar como _Dados

en: Burn as _Image
pt: Gravar como _Imagem

en: "%s" cannot be added to the selection.
pt: "%s" não pode ser adicionado à selecção.

en: It is a recursive symlink
pt: É uma ligação simbólica recursiva

en: It does not exist at the specified location
pt: Não existe na localização específicada

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
pt: Devem os ficheiros ser renomeados para compatibilidade total com Windows?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
pt: Esses nomes devem ser alterados e truncados para 64 caracteres.

en: _Rename for Full Windows Compatibility
pt: _Renomear para Compatibilidade Total com Windows

en: _Disable Full Windows Compatibility
pt: _Desactivar Compatibilidade Total com Windows

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
pt: Deseja substituir "%s"?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
pt: Já existe um ficheiro com este nome na pasta. Substituí-lo irá sobrescrever os seus conteúdos no disco que vai ser gravado.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
pt: Mant_er sempre

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
pt: _Manter

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
pt: _Substituir

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
pt: S_ubstituir Sempre

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
pt: Deseja realmente adicionar "%s" à selecção e utilizar a terceira versão da norma ISO9660 para o suportar?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
pt: O ficheiro tem mais de 2 GiB. Ficheiros maiores do que 2 iGB não são suportados pela norma ISO9660 nas suas primeira e segunda versões (as mais generalizadas).
    Recomenda-se que utilize a terceira versão da norma ISO9660, que é suportada pela maioria dos sistemas operativos, incluindo Linux e todas as versões do Windows™.
    No entanto, o MacOS X não lê imagens criadas com a versão 3 da norma ISO9660.

en: Ne_ver Add Such File
pt: _Nunca Adicionar Este Ficheiro

en: Al_ways Add Such File
pt: _Sempre Adicionar Este Ficheiro

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
pt: Deseja realmente adicionar "%s" à selecção?

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
pt: Os filhos deste directório terão 7 directórios pais.
    O Brasero pode criar uma imagem de uma hierarquia de ficheiros deste tipo e grava-la, mas o disco poderá não ser legível em todos os sistemas operativos.
    NOTA: Sabe-se que uma hierarquia assim funciona em Linux.

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
pt: Importar %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
pt: I_mportar %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
pt: I_mportar

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
pt: Deseja importar a sessão de "%s"?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
pt: Dessa forma, ficheiros antigos de sessões anteriores ficarão utilizáveis após a gravação.

en: I_mport Session
pt: I_mportar Sessão

en: Click here to import its contents
pt: Clique aqui para importar o seu conteúdo

en: Please wait while the project is loading.
pt: Por favor, aguarde enquanto o projecto está a carregar.

en: _Cancel Loading
pt: _Cancelar Carregamento

en: Cancel loading current project
pt: Cancelar o carregamento do projecto actual

en: File Renaming
pt: Renomeação de Ficheiros

en: _Rename
pt: _Renomear

en: Renaming mode
pt: Modo de renomeação

en: Files
pt: Ficheiros

en: Size
pt: Tamanho

en: Description
pt: Descrição

en: Space
pt: Espaço

en: Audio files
pt: Ficheiros de áudio

en: Movies
pt: Filmes

en: P_review
pt: _Pré-visualizar

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
pt: Apresentar pré-visualização de vídeo, áudio e imagem

en: _Show Side Panel
pt: _Apresentar Painel Lateral

en: Show a side pane along the project
pt: Apresentar um painel lateral ao longo do projecto

en: _Horizontal Layout
pt: Disposição _Horizontal

en: Set a horizontal layout
pt: Definir uma disposição horizontal

en: _Vertical Layout
pt: Disposição _Vertical

en: Set a vertical layout
pt: Definir uma disposição vertical

en: Click to close the side pane
pt: Clique para fechar o painel lateral

note: No Preview view
en: No preview
pt: Sem pré-visualização

en: Save current project
pt: Gravar o projecto actual

en: Save _As…
pt: Gravar _Como...

en: Save current project to a different location
pt: Gravar o projecto actual numa localização diferente

en: _Add Files
pt: _Adicionar Ficheiros

en: Add files to the project
pt: Adicionar ficheiros ao projecto

en: _Remove Files
pt: _Remover Ficheiros

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
pt: _Esvaziar Projecto

en: Remove all files from the project
pt: Remover todos ficheiros do projecto

en: _Burn…
pt: _Gravar

en: Burn the disc
pt: Gravar o disco

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
pt: Para adicionar ficheiros a este projecto clique no botão "Adicionar" ou arraste ficheiros para esta área.

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
pt: Para remover ficheiros, seleccione-os e clique no botão "Remover" ou prima a tecla "Delete"

en: Estimated project size: %s
pt: Tamanho estimado do projecto %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
pt: O projecto é muito grande para o disco mesmo utilizando a opção de gravação extra (overburn).

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
pt: O projecto é demasiado grande para o disco e por isso tem de remover ficheiros.
    Pode querer utilizar esta opção se está a utilizar um CD-R(W) de 90 ou 100 min dado que estes não são correctamente reconhecidos e necessitam da opção de gravação extra (overburn).
    NOTA: Esta opção pode causar falhas.

en: Start to burn the contents of the selection
pt: Começar a gravar o conteúdo da selecção

en: Please add songs to the project.
pt: Por favor, adicione músicas ao projecto.

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
pt: Deseja realmente criar um novo projecto e descartar o projecto actual?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
pt: Se escolher criar um novo projecto, todas as alterações serão perdidas.

en: _Discard Changes
pt: _Descartar Alterações

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
pt: Deseja descartar a selecção de ficheiros ou adiciona-la ao novo projecto?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
pt: Se escolher criar um novo projecto vazio, a selecção de ficheiros será descartada.

en: _Discard File Selection
pt: _Descartar Selecção de Ficheiros

en: _Keep File Selection
pt: _Manter Selecção de Ficheiros

en: _Discard Project
pt: _Descartar Projecto

en: Select Files
pt: Seleccionar Ficheiros

en: Do you really want to empty the current project?
pt: Deseja realmente esvaziar o projecto actual?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
pt: Esvaziar um projecto remove todos os ficheiros já adicionados. Todo o trabalho será perdido. Note que os ficheiros não será apagados da sua localização, apenas não estarão listados aqui.

en: _Save
pt: _Gravar

en: _Add
pt: _Adicionar

en: _Remove
pt: _Remover

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Data Disc)
pt: Brasero — %s (Disco de Dados)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Audio Disc)
pt: Brasero — %s (Disco de Áudio)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Brasero — %s (Video Disc)
pt: Brasero — %s (Disco de Vídeo)

en: Your project has not been saved.
pt: O seu projecto não foi gravado.

en: Save the changes of current project before closing?
pt: Gravar alterações ao projecto actual antes de fechar?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
pt: Se não gravar, as alterações serão permanentemente perdidas.

en: Cl_ose Without Saving
pt: Fe_char Sem Gravar

en: Save Current Project
pt: Gravar o Projecto Actual

en: Save project as a Brasero audio project
pt: Gravar projecto como projecto de áudio do Brasero

en: Save project as a plain text list
pt: Gravar projecto como uma lista de texto simples

en: Save project as a PLS playlist
pt: Gravar projecto como uma lista de reprodução PLS

en: Save project as an M3U playlist
pt: Gravar projecto como uma lista de reprodução M3U

en: Save project as an XSPF playlist
pt: Gravar projecto como uma lista de reprodução XSPF

en: Save project as an iriver playlist
pt: Gravar projecto como uma lista de reprodução iriver

en: _Cover Editor
pt: Editor de _Capas

en: Design and print covers for CDs
pt: Criar e imprimir capas para CDs

en: _New Project
pt: _Novo Projecto

en: Create a new project
pt: Criar um novo projecto

en: _Empty Project
pt: Projecto _Vazio

en: Let you choose your new project
pt: Permite que seleccione o seu novo projecto

en: New _Audio Project
pt: Novo Projecto de _Áudio

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
pt: Criar um CD de áudio tradicional que possa ser reproduzido em aparelhagens e computadores

en: New _Data Project
pt: Novo Projecto de _Dados

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
pt: Criar um CD/DVD contendo dados que podem ser lidos somente num computador

en: New _Video Project
pt: Novo Projecto de _Vídeo

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
pt: Criar um DVD de vídeo ou um SVCD que possa ser reproduzido em leitores de TV

en: Copy _Disc…
pt: Copiar _Disco...

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
pt: Criar uma copia 1:1 de um CD de áudio ou um CD/DVD de dados no seu disco rígido ou em outro CD/DVD

en: _Burn Image…
pt: _Gravar Imagem...

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
pt: Gravar uma imagem existente de CD/DVD

en: _Open…
pt: _Abrir...

en: Open a project
pt: Abrir um projecto

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
pt[0]: %d ficheiro seleccionado (%s)
pt[1]: %d ficheiros seleccionados (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
pt[0]: ficheiro %d é suportado (%s)
pt[1]: ficheiros %d são suportados (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
pt[0]: %d ficheiro pode ser adicionado (%s)
pt[1]: %d ficheiros podem ser adicionados (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
pt[0]: Nenhum ficheiro pode ser adicionado (%i ficheiro seleccionado)
pt[1]: Nenhum ficheiro pode ser adicionado (%i ficheiros seleccionados)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
pt[0]: Nenhum ficheiro é suportado (%i ficheiro seleccionado)
pt[1]: Nenhum ficheiro é suportado (%i ficheiros seleccionados)

en: No file selected
pt: Nenhum ficheiro selecionado

en: Brasero — New Audio Disc Project
pt: Brasero — Novo Projecto de Disco de Áudio

en: Brasero — New Data Disc Project
pt: Brasero — Novo Projecto de Disco de Dados

en: Brasero — New Video Disc Project
pt: Brasero — Novo Projecto de Disco de Vídeo

en: Brasero — New Image File
pt: Brasero — Novo Ficheiro de Imagem

en: Brasero — Disc Copy
pt: Brasero — Cópia de Disco

en: Open Project
pt: Abrir Projecto

en: _New
pt: _Novo

en: _Open
pt: _Abrir

en: Browse the file system
pt: Navegar no sistema de ficheiros

en: Display playlists and their contents
pt: Apresentar listas de reprodução e seus conteúdos

en: Audi_o project
pt: Projecto de áudi_o

en: Create a traditional audio CD
pt: Criar um CD de áudio tradicional

en: D_ata project
pt: Projecto de d_ados

en: Create a data CD/DVD
pt: Criar um CD/DVD de dados

en: _Video project
pt: Projecto de _Vídeo

en: Create a video DVD or an SVCD
pt: Criar um DVD de vídeo ou um SVCD

en: Disc _copy
pt: _Copiar disco

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
pt: Criar copia 1:1 de um CD/DVD

en: Burn _image
pt: Gravar _Imagem

en: Last _Unsaved Project
pt: Último Projecto _Não Gravado

en: Load the last project that was not burned and not saved
pt: Carregar o último projecto que não foi gravado num disco ou localmente

en: No recently used project
pt: Nenhum projecto utilizado recentemente

en: Create a new project:
pt: Criar um novo projecto:

en: Recent projects:
pt: Projectos recentes:

en: Check _Again
pt: Verificar _Novamente

en: The file integrity check could not be performed.
pt: Não foi possível verificar a integridade do ficheiro.

en: The file integrity check was performed successfully.
pt: A integridade do ficheiro foi executada com sucesso.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
pt: Parece não haver qualquer ficheiro corrompido no disco

en: The following files appear to be corrupted:
pt: Os seguintes ficheiros parecem estar corrompidos:

en: Corrupted Files
pt: Ficheiros Corrompidos

en: Downloading MD5 file
pt: A transferir ficheiro MD5

en: "%s" is not a valid URI
pt: "%s" não é um URI válido

en: No MD5 file was given.
pt: Nenhum ficheiro MD5 dado.

en: Use an _MD5 file to check the disc
pt: Utilizar um ficheiro _MD5 para verificar o disco

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
pt: Utilizar um ficheiro .md5 externo que armazena a checksum de um disco

en: Open an MD5 file
pt: Abrir um ficheiro MD5

en: _Check
pt: _Verificar

en: Disc Checking
pt: Verificação de Disco

en: Estimated size: %s
pt: Tamanho estimado: %s

en: Size Estimation
pt: Estimativa do Tamanho

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
pt: Por favor aguarde até que a estimativa do tamanho esteja concluida.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
pt: É necessário analisar todos os ficheiros para terminar esta operação.

en: The operation cannot be performed.
pt: Não foi possível executar a operação.

en: The disc is not supported
pt: O disco não é suportado

en: The drive is empty
pt: O dispositivo está vazio

en: Select a disc
pt: Seleccionar um disco

en: Progress
pt: Progresso

en: [URI] [URI] …
pt: [URI] [URI] ...

en: Please type "%s --help" to see all available options
pt: Por favor, digite "%s --help" para ver todas as opções disponíveis

en: Data could not be read (%s)
pt: Não foi possível ler dados (%s)

en: Data could not be written (%s)
pt: Não foi possível gravar dados (%s)

en: Generates .cue files from audio
pt: Gera ficheiros .cue a partir de áudio

en: cdrdao burning suite
pt: Suite de gravação cdrdao

en: Copying audio track
pt: A copiar faixa de áudio

en: Copying data track
pt: A copiar faixa de dados

en: Analysing track %02i
pt: A analisar faixa %02i

en: You do not have the required permissions to use this drive
pt: Não tem as permissões necessárias para utilizar este dispositivo

en: Converting toc file
pt: A converter ficheiro toc

en: Copies, burns and blanks CDs
pt: Copia, grava e limpa CDs

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
pt: Activar parâmetro "--driver generic-mmc-raw" (ver manual de cdrdao)

en: Last session import failed
pt: Importação da última sessão falhou

en: An image could not be created
pt: Não foi possível criar uma imagem

en: This version of genisoimage is not supported
pt: Esta versão de genisoimage não é suportada

en: Some files have invalid filenames
pt: Alguns ficheiros possuem nomes inválidos

en: Unknown character encoding
pt: Codificação de caracteres desconhecida

en: There is no space left on the device
pt: Não existe espaço disponível no dispositivo

en: Creates disc images from a file selection
pt: Cria imagens de disco a partir de uma selecção de ficheiros

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
pt: O local onde escolheu armazenar a imagem não possui espaço livre suficiente para a a imagem de disco.

en: Copies any disc to a disc image
pt: Copia qualquer disco para uma imagem de disco

en: An error occurred while writing to disc
pt: Ocorreu um erro ao gravar para o disco

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
pt: O sistema é demasiado lento para gravar o disco nesta velocidade. Tente uma velocidade mais baixa

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
pt: A gravar faixa %s

en: Formatting disc
pt: A formar disco

en: Writing cue sheet
pt: A gravar folha cue

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
pt: A disco precisa de ser recarregado antes de ser gravado

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
pt: Grava, limpa e formata CDs e DVDs

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
pt: Activar parâmetro "--immed" (ver manual de wodim)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
pt: Rácio mínimo de preenchimento do buffer do dispositivo (em %) (ver manual de wodim):

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
pt: Grava, limpa e formata CDs, DVDs, e BDs

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
pt: Activar parâmetro "--immed" (ver manual de cdrecord)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
pt: Rácio mínimo de preenchimento do buffer do dispositivo (em %%) (ver manual do cdrecord):

en: This version of mkisofs is not supported
pt: Esta versão de mkisofs não é suportada

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * brasero --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
pt: Erro ao obter uma chave utilizada para encriptação. Pode resolver um problema deste tipo através de um dos seguintes métodos: num terminal defina o código de região de DVD adequado para o seu leitor de CD/DVD com o comando "regionset %s" ou execute o comando "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session"

en: Retrieving DVD keys
pt: A obter chaves de DVD

en: Video DVD could not be opened
pt: Não foi possível abrir o DVD de vídeo

en: Error while reading video DVD (%s)
pt: Erro ao ler DVD de vídeo (%s)

en: Copying video DVD
pt: A copiar DVD de vídeo

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
pt: Copia DVDs de vídeo encriptados com CSS para uma imagem de disco

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
pt: Limpa e formata DVDs e BDs regraváveis

en: Burns and blanks DVDs and BDs
pt: Grava e limpa DVDs e BDs

en: Allow DAO use
pt: Permitir utilização de DAO

en: libburn track could not be created
pt: Não foi possível criar faixa libburn

note: Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
pt: Não foi possível abrir "%s" (%s)

en: libburn library could not be initialized
pt: Não foi possível inicializar a biblioteca libburn

en: The drive address could not be retrieved
pt: Não foi possível obter o endereço do dispositivo

en: Writing track %02i
pt: A gravar faixa %02i

en: Volume could not be created
pt: Não foi possível criar volume

en: libisofs could not be initialized.
pt: Não foi possível inicializar libisofs.

en: Read options could not be created
pt: Não foi possível criar leitura de opções

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
pt: Não foi possível encontrar nenhum pai na árvore do caminho "%s"

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
pt: libisofs relatou um erro ao criar o directório "%s"

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
pt: Libisofs relatou um erro ao adicionar conteúdos ao directório "%s" (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
pt: libisofs relatou um erro ao adicionar ficheiro no caminho "%s"

en: Copying checksum file
pt: A copiar ficheiro checksum

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
pt: Downloader de Ficheiros

en: Allows files not stored locally to be burned
pt: Permite gravar ficheiros não armazenados localmente

note: Translators: This message is sent * when brasero could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
pt: Impossível ligar "pads" de plugins

en: Normalizing tracks
pt: A normalizar faixas

en: Normalization
pt: Normalização

en: Sets consistent sound levels between tracks
pt: Definir um volume de som consistente entre faixas

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
pt: Erro ao aplicar "pading" ao ficheiro (%s)

en: Error while getting duration
pt: Erro ao obter a duração

en: Analysing "%s"
pt: A analisar "%s"

en: Transcoding "%s"
pt: A codificar "%s"

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
pt: Converte qualquer ficheiro de música para um formato apropriado para CDs de áudio

en: Do you really want to split the track?
pt: Deseja realmente dividir a faixa?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
pt: Se dividir a faixa, o tamanho da nova faixa será menor do que 6 segundos e será aplicado "padding".

en: _Split
pt: _Dividir

en: The track wasn't split.
pt: A faixa não foi dividida.

en: No silence could be detected
pt: Não foi detectado nenhum silêncio

en: An error occurred while detecting silences.
pt: Ocorreu um erro ao detectar silêncios.

en: This will remove all previous results.
pt: Isto irá remover todos os resultados anteriores.

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
pt: Deseja realmente continuar com a divisão automática?

en: _Don't split
pt: _Não dividir

en: Do you really want to empty the slices preview?
pt: Deseja realmente esvaziar a pré-visualização de fatias?

en: Re_move All
pt: Re_mover Todas

en: Split Track
pt: Dividir faixa

en: M_ethod:
pt: Mé_todo:

en: Method to be used to split the track
pt: Método a ser utilizado para dividir a faixa

en: Split track manually
pt: Dividir faixa manualmente

en: Split track in parts with a fixed length
pt: Dividir faixa em partes de duração fixa

en: Split track in a fixed number of parts
pt: Dividir faixa num número de partes fixo

en: Split track for each silence
pt: Dividir faixa em cada silêncio

en: _Slice
pt: _Dividir

en: Add a splitting point
pt: Adicionar um ponto de divisão

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
pt: Dividir esta faixa a cada

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
pt: segundos

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
pt: Dividir esta faixa em

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
pt: partes

en: Slicing Method
pt: Método de divisão

en: Start
pt: Início

en: End
pt: Fim

en: Mer_ge
pt: _Juntar

en: Merge a selected slice with the next selected one
pt: Juntar uma fatia seleccionada com a próxima seleccionada

en: Remove the selected slices
pt: Remover as fatias seleccionadas

en: Clear the slices preview
pt: Limpar a pré-visualização de fatias

en: _List of slices that are to be created:
pt: _Lista de fatias que irão ser criadas:

en: Slices Preview
pt: Pré-visualização de Fatias

en: Hours
pt: Horas

en: Minutes
pt: Minutos

en: Seconds
pt: Segundos

en: Frames (1 second = 75 frames)
pt: Frames (1 segundo = 75 frames)

en: cdrkit burning suite
pt: Suite de gravação cdrkit

en: libburnia burning suite
pt: Suite de gravação libburnia

en: growisofs burning suite
pt: Suite de gravação growisofs

en: cdrtools burning suite
pt: Suite de gravação cdrtools

en: The disc in "%s" cannot be ejected
pt: O disco em "%s" não pode ser ejectado

en: _Eject
pt: _Ejectar

en: Eject Disc
pt: Ejectar Disco

en: No file filtered
pt: Nenhum ficheiro filtrado

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
pt[0]: Esconder a lista de ficheiros _filtrados (%d ficheiro)
pt[1]: Esconder a lista de ficheiros _filtrados (%d ficheiros)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
pt[0]: Apresentar a lista de ficheiros filtrados (%d ficheiro)
pt[1]: Apresentar a lista de ficheiros filtrados (%d ficheiros)

en: Filter Options
pt: Opções de filtragem

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
pt: Seleccione os ficheiros que deseja restaurar e clique no botão "Restaurar"

en: Type
pt: Tipo

en: _Restore
pt: _Restaurar

en: Restore the selected files
pt: Restaurar os ficheiros seleccionados

en: _Options…
pt: _Opções...

en: Set the options for file filtering
pt: Definir as opções para a filtragem de ficheiros

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
pt: Filtrar ficheiros _ocultos

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
pt: Su_bstituir ligações simbólicas

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
pt: Filtrar ligações simbólicas _quebradas

en: Filtering options
pt: Opções de filtragem

en: File "%s" could not be opened (%s)
pt: Não foi possível abrir o ficheiro "%s" (%s)

en: Creating checksum for image files
pt: A criar checksum para ficheiros de imagem

en: No checksum file could be found on the disc
pt: Não foi possível encontrar nenhum ficheiro de checksum no disco

en: Checking file integrity
pt: A verificar integridade dos ficheiros

en: File "%s" could not be opened
pt: Não foi possível abrir o ficheiro "%s"

en: Some files may be corrupted on the disc
pt: Alguns ficheiros no disco podem estar corrompidos

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
pt: Checksum de Ficheiro

en: Checks file integrities on a disc
pt: Verifica a integridade de ficheiros num disco

en: Hashing algorithm to be used:
pt: Algoritmo de Hashing a ser utilizado:

en: Creating image checksum
pt: A criar checksum da imagem

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
pt: Checksum de imagem

en: Checks disc integrity after it is burnt
pt: Verifica a integridade dos dados no disco após gravação

en: Remove silences
pt: Remover silêncios

en: Song titles
pt: Títulos das músicas

en: Additional song information
pt: Informações adicionais da música

en: Insert text
pt: Inserir texto

en: Delete text
pt: Apagar texto

en: Substitute text
pt: Substituir texto

en: Number files according to a pattern
pt: Número de ficheiros de acordo com um padrão

en: Insert number sequence at beginning
pt: Inserir número de sequência no início

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
pt: Inserir

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
pt: no início

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
pt: no final

en: Delete every occurrence of
pt: Apagar cada ocorrência de

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in brasero * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
pt: com

en: Rename to
pt: Renomear para

en: {number}
pt: {número}

en: Open the selected video
pt: Abrir o vídeo seleccionado

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
pt: Editar a informação do vídeo (início, final, autor, etc.)

en: Remove the selected videos from the project
pt: Remover os vídeos seleccionados do projecto

en: Do you want to search for video files inside the directory?
pt: Deseja procurar por ficheiros de vídeo dentro do directório?

en: _Search Directory
pt: _Procurar Directório

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
pt: "%s" não possui um tipo apropriado para projectos de vídeo.

en: Please only add files with video content
pt: Por favor, apenas adicione ficheiros com conteúdos vídeo

en: Creating file layout
pt: A criar disposição de ficheiros

en: Creates disc images suitable for video DVDs
pt: Cria imagens de disco apropriadas para DVDs de vídeo

en: Converting video file to MPEG2
pt: A converter ficheiro de vídeo para MPEG2

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
pt: Converte qualquer ficheiro de vídeo para um formato apropriado para DVDs de vídeo

en: Creates disc images suitable for SVCDs
pt: Cria imagens de disco apropriadas para SVCDs
