libkdepim - en to cs translation catalogue (109 entries)

en: LDAP server: %1
cs: Server LDAP: %1

[ctx: @title:group]
en: Contacts found in your data
cs: Kontakty nalezeny ve vašich datech

en: Configure Completion Order...
cs: Nastavit pořadí doplňování...

en: Edit Completion Order
cs: Upravit pořadí doplňování

en: Edit Recent Addresses
cs: Upravit nedávné adresy

en: &Add
cs: Přid&at

en: &Remove
cs: Odst&ranit

[ctx: @info]
en: The vCard's primary email address is already in your address book; however, you may save the vCard into a file and import it into the address book manually.
cs: Primární e-mail z vizitky je již obsažen ve vaší knize adres. Nicméně můžete uložit tuto vizitku do souboru a naimportovat ji do knihy adres ručně.

[ctx: @info]
en: The vCard was added to your address book; you can add more information to this entry by opening the address book.
cs: Vizitka byla přidána do vaší knihy adres. Otevřením knihy adres lze tuto položku upravit.

[ctx: @info]
en: You must create an address book before adding a contact. Do you want to create an address book?
cs: Před přidáním kontaktu musíte vytvořit knihu adres. Chcete knihu adres vytvořit?

en: Add Address Book
cs: Přidat knihu adres

en: Contact cannot be stored: %1
cs: Kontakt nelze uložit: %1

en: Failed to store contact
cs: Nelze uložit kontakt

en: Contact created successfully
cs: Kontakt byl úspěšně vytvořen

en: Add Host
cs: Přidat hostitele

en: LDAP Server Settings
cs: Nastavení serveru LDAP

en: Edit Host
cs: Upravit hostitele

en: Do you want to remove setting for host "%1"?
cs: Chcete odstranit nastavení pro hostitele "%1"?

en: Remove Host
cs: Odstranit hostitele

en: LDAP Servers
cs: Servery LDAP

en: Check all servers that should be used:
cs: Zvolte všechny servery, které se mají použít:

en: &Add Host...
cs: Přid&at hostitele...

en: &Edit Host...
cs: Upravit hostit&ele...

en: &Remove Host
cs: Odst&ranit hostitele

en: LDAP password is stored as clear text, do you want to store it in kwallet?
cs: Heslo LDAP je uloženo v čistém textu. Chcete jej uložit v kwallet?

en: Store clear text password in KWallet
cs: Uložit heslo v čistém textu v KWallet

[ctx: @item LDAP search key]
en: Title
cs: Název

en: Full Name
cs: Celé jméno

[ctx: @item LDAP search key]
en: Email
cs: E-mail

en: Home Number
cs: Číslo domů

en: Work Number
cs: Číslo do práce

en: Mobile Number
cs: Mobilní číslo

en: Fax Number
cs: Fax

en: Street
cs: Ulice

[ctx: @item LDAP search key]
en: State
cs: Stát

en: Country
cs: Země

en: City
cs: Město

en: Organization
cs: Organizace

en: Company
cs: Společnost

en: Department
cs: Oddělení

en: Zip Code
cs: PSČ

en: Postal Address
cs: Poštovní adresa

en: Description
cs: Popis

en: User ID
cs: UID

[ctx: Search attribute: Name of contact]
en: Name
cs: Název

[ctx: Search attribute: Email of the contact]
en: Email
cs: E-mail

[ctx: @title:column Column containing email addresses]
en: Email
cs: E-mail

[ctx: @title:column Column containing the residential state of the address]
en: State
cs: Stát

[ctx: @title:column Column containing title of the person]
en: Title
cs: Název

en: Import Contacts from LDAP
cs: Importovat kontakty z LDAPu

en: Search for Addresses in Directory
cs: Hledat adresy v adresáři

en: Search for:
cs: Hledat:

[ctx: In LDAP attribute]
en: in
cs: v

[ctx: @item:inlistbox Name of the contact]
en: Name
cs: Jméno

[ctx: @item:inlistbox email address of the contact]
en: Email
cs: E-mail

[ctx: @item:inlistbox]
en: Home Number
cs: Telefon domů

[ctx: @item:inlistbox]
en: Work Number
cs: Telefon do práce

[ctx: @action:button Start searching]
en: &Search
cs: &Hledat

en: Recursive search
cs: Rekurzivní hledání

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Starts With
cs: Začíná na

en: Searching...
cs: Vyhledávám...

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Unselect All
cs: Zrušit výběr

en: Add Selected
cs: Přidat vybrané

en: Configure LDAP Servers...
cs: Nastavit servery LDAP...

en: Copy
cs: Kopírovat

en: You must select an LDAP server before searching.
cs: Před hledáním musíte nejdříve zvolit server LDAP.

[ctx: arguments are host name, datetime]
en: Imported from LDAP directory %1 on %2
cs: Importováno z LDAP adresáře %1 na %2

en: Configure the Address Book LDAP Settings
cs: Nastavit LDAP pro Knihu adres

en: Transmission complete. %1 new message (%2 KB). %3 KB remaining on the server. | Transmission complete. %1 new messages (%2 KB). %3 KB remaining on the server.
cs[0]: Přenos ukončen, %1 nová zpráva v (%2 KB). %3 KB zůstalo na serveru.
cs[1]: Přenos ukončen, %1 nové zprávy v (%2 KB). %3 KB zůstalo na serveru.
cs[2]: Přenos ukončen, %1 nových zpráv v (%2 KB). %3 KB zůstalo na serveru.

en: Transmission complete. %1 message (%2 KB). | Transmission complete. %1 messages (%2 KB).
cs[0]: Přenos ukončen. %1 zpráva (%2 KB).
cs[1]: Přenos ukončen. %1 zprávy (%2 KB).
cs[2]: Přenos ukončen. %1 zpráv (%2 KB).

en: Transmission complete. %1 new message. | Transmission complete. %1 new messages.
cs[0]: Přenos ukončen, %1 nová zpráva.
cs[1]: Přenos ukončen, %1 nové zprávy.
cs[2]: Přenos ukončen, %1 nových zpráv.

en: Transmission complete. No new messages.
cs: Přenos ukončen, žádné nové zprávy.

en: Transmission for account %4 complete. %1 new message (%2 KB). %3 KB remaining on the server. | Transmission for account %4 complete. %1 new messages (%2 KB). %3 KB remaining on the server.
cs[0]: Přenos pro účet %4 ukončen. %1 nová zpráva (%2 KB). %3 KB zůstalo na serveru.
cs[1]: Přenos pro účet %4 ukončen. %1 nové zprávy (%2 KB). %3 KB zůstalo na serveru.
cs[2]: Přenos pro účet %4 ukončen. %1 nových zpráv (%2 KB). %3 KB zůstalo na serveru.

en: Transmission for account %3 complete. %1 message (%2 KB). | Transmission for account %3 complete. %1 messages (%2 KB).
cs[0]: Přenos pro účet %3 dokončen. Jedna nová zpráva (%2 KB).
cs[1]: Přenos pro účet %3 dokončen. %1 nové zprávy (%2 KB).
cs[2]: Přenos pro účet %3 dokončen. %1 nových zpráv (%2 KB).

en: Transmission for account %2 complete. %1 new message. | Transmission for account %2 complete. %1 new messages.
cs[0]: Přenos pro účet %2 dokončen. Jedna nová zpráva.
cs[1]: Přenos pro účet %2 dokončen. %1 nové zprávy.
cs[2]: Přenos pro účet %2 dokončen. %1 nových zpráv.

en: Transmission for account %1 complete. No new messages.
cs: Přenos pro účet %1 dokončen. Žádné nové zprávy.

en: Retrieving and storing messages...
cs: Získávám a ukládám zprávy...

en: Total Messages
cs: Celkem zpráv

en: Unread Messages
cs: Nepřečtené zprávy

en: Quota
cs: Kvóta

en: Storage Size
cs: Velikost úložiště

en: Subfolder Storage Size
cs: Velikost úložiště podsložky

[ctx: collection size]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: number of entities in the collection]
en: Total
cs: Celkem

[ctx: number of unread entities in the collection]
en: Unread
cs: Nepřečteno

en: Choose...
cs: Vybrat...

en: Preferences
cs: Nastavení

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
cs: Chystáte se nastavit výchozí hodnoty konfigurace. Veškeré vlastní úpravy budou ztraceny.

en: Setting Default Preferences
cs: Nastavuji výchozí konfiguraci

en: Reset to Defaults
cs: Obnovit výchozí hodnoty

en: Cancel this operation.
cs: Stornovat tuto operaci

en: Aborting...
cs: Přerušuji...

en: Connection is encrypted
cs: Spojení je šifrováno

en: Connection is unencrypted
cs: Spojení není šifrováno

en: Open detailed progress dialog
cs: Otevřít okno s podrobným popisem průběhu

en: Hide detailed progress window
cs: Skrýt okno s podrobným popisem průběhu

en: Show detailed progress window
cs: Zobrazit okno s podrobným popisem průběhu

[ctx: @option today]
en: &Today
cs: &Dnes

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
cs: Zí&tra

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
cs: D&alší týden

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
cs: Da&lší měsíc

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
cs: Bez data

[ctx: more widgets]
en: More
cs: Více

[ctx: fewer widgets]
en: Fewer
cs: Méně

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
cs: Vyberte knihu adres

[ctx: @info]
en: Select the address book where the contact will be saved:
cs: Zvolte knihu adres, kam má být kontakt uložen:

en: Spell Checking Language
cs: Jazyk kontroly pravopisu
