kcontactmanager - en to nds translation catalogue (305 entries)

en: The KDE Address Book Application
nds: KDE sien Adressbook-Programm

en: Copyright © 2007–2014 KAddressBook authors
nds: Copyright © 2007–2014, de Schrieverslüüd vun KAddressBook

en: Current maintainer
nds: Aktuell Pleger

en: Previous maintainer
nds: Verleden Pleger

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
nds: Kategoriefilter torüchsetten

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
nds: Kategoriefilter leddigmaken

en: (Untagged)
nds: (ahn Slötelwoort)

en: (Groups)
nds: (Koppeln)

en: (None)
nds: (Keen)

en: <qt>Category filter: %1
nds: <qt>Kategoriefilter: %1

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
nds: Nich fastleggt

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
nds: Johrdag

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
nds: Nettpost (vörtrocken)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
nds: Nettpost (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
nds: Nettpost (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
nds: Nettpost (4)

en: Blog Feed
nds: Nettdaagbook-Stroom

en: Profession
nds: Beroop

en: Office
nds: Kontoor

en: Manager
nds: Pleger

en: Assistant
nds: Topleger

en: Spouse
nds: Levenspartner

en: Select Contacts
nds: Kontakten utsöken

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
nds: All Kontakten

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
nds: All Kontakten ut all Dien Adressböker

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
nds: Bruuk dit, wenn Du all Kontakten ut all Dien Adressböker utsöken wullt.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
nds: Utsöcht Kontakten

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
nds: Bloots de opstunns utsöcht Kontakten

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
nds: Bruuk dit, wenn Du bloots de Kontakten wullt, de Du al över de graafsche Böversiet utsöcht hest

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
nds: All Kontakten vun:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
nds: All Kontakten ut en utsöcht Adressbook

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
nds: Bruuk dit, wenn Du de Kontakten ut bloots een vun Dien Adressböker bruken wullt. Klickst Du dit an, gifft dat en Utsööklist mit de Adressböker, de Du utsöken kannst.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
nds: Ok binnen Ünnerornern

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
nds: All Ünnerornern tosamen mit den böversten Orner utsöken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
nds: Maak dit an, wenn Du all Kontakten ut en Orner un ok ut all sien Ünnerornern utsöken wullt. Wullt Du bloots de Kontakten binnen den böversten Orner hebben, laat dat ut.

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
nds: Verleden

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
nds: Na den verleden Kontakt op de List gahn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du na den verleden Kontakt op de List gahn wullt

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
nds: Nakamen

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
nds: Na den nakamen Kontakt op de List gahn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du na den nakamen Kontakt op de List gahn wullt

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
nds: %1 vun %2

en: Import the given file
nds: Angeven Datei importeren

en: files or urls. The user will be asked whether to import.
nds: Dateien oder URLs. De Bruker warrt fraagt, wat he de importeren will.

en: &Configure KAddressBook...
nds: KAddressbook &instellen...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: &New
nds: &Nieg

note: i18n: ectx: Menu (file_import)
en: &Import
nds: &Importeren

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export
nds: &Exporteren

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (action)
en: &Action
nds: &Akschoon

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search...<%1>
nds: Söken...<%1>

en: &Themes
nds: &Mustern

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
nds: Dat hele Adressbook oder en angeven Tall vun Kontakten drucken

en: Quick search
nds: Fixsöök

en: Category filter
nds: Kategoriefilter

en: Select All
nds: All utsöken

en: Select all contacts in the current address book view.
nds: All Kontakten binnen de aktuelle Adressbookansicht utsöken

en: Show QR Codes
nds: QR-Koden wiesen

en: Show QR Codes in the contact.
nds: QR-Koden in Kontakten wiesen

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
nds: Eenfach (een Striep)

en: Show a simple mode of the address book view.
nds: En eenfach Ansicht vun't Adressbook bruken

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
nds: Twee Striepen

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
nds: Dree Striepen

en: Import vCard...
nds: vCard importeren...

en: Import contacts from a vCard file.
nds: Kontakten ut en VCard-Datei importeren

en: Import CSV file...
nds: CSV-Datei importeren...

en: Import contacts from a file in comma separated value format.
nds: Kontakten ut en Datei mit vun Kommas trennt Weerten importeren

en: Import LDIF file...
nds: LDIF-Datei importeren...

en: Import contacts from an LDIF file.
nds: Kontakten ut en LDIF-Datei importeren

en: Import From LDAP server...
nds: Vun LDAP-Server importeren...

en: Import contacts from an LDAP server.
nds: Kontakten vun en LDAP-Server importeren

en: Import GMX file...
nds: GMX-Datei importeren...

en: Import contacts from a GMX address book file.
nds: Kontakten ut en GMX-Adressbookdatei importeren

en: Export vCard 4.0...
nds: vCard 4.0 exporteren...

en: Export contacts to a vCard 4.0 file.
nds: Kontakten na en vCard-4.0-Datei exporteren

en: Export vCard 3.0...
nds: vCard 3.0 exporteren...

en: Export contacts to a vCard 3.0 file.
nds: Kontakten na en vCard-3.0-Datei exporteren

en: Export vCard 2.1...
nds: vCard 2.1 exporteren...

en: Export contacts to a vCard 2.1 file.
nds: Kontakten na en vCard-2.1-Datei exporteren

en: Export CSV file...
nds: CSV-Datei exporteren...

en: Export contacts to a file in comma separated value format.
nds: Kontakten as Datei mit vun Kommas trennt Weerten exporteren

en: Export LDIF file...
nds: LDIF-Datei exporteren...

en: Export contacts to an LDIF file.
nds: Kontakten na  en LDIF-Datei exporteren

en: Export GMX file...
nds: GMX-Datei exporteren...

en: Export contacts to a GMX address book file.
nds: Kontakten na en GMX-Adressbookdatei exporteren

en: Merge Contacts...
nds: Kontakten tosamenföhren...

en: Search Duplicate Contacts...
nds: Dubbelt Kontakten söken...

en: Set Focus to Quick Search
nds: Blinker na Fixsöök setten

en: Send an email...
nds: En Nettbreef loosstüern...

en: Address Book
nds: Adressbook

en: Print Contacts
nds: Kontakt drucken

en: You have not selected any contacts.
nds: Du hest gor keen Kontakten utsöcht.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
nds: Binnen en nieg Dialoog kannst Du de Tastkombinatschonen för't hele Programm fastleggen.

en: Select Contacts to merge
nds: Kontakten utsöken, de Du tosamenföhren wullt

en: No contacts selected.
nds: Keen Kontakten utsöcht

en: No contact duplicated found.
nds: Keen dubbelt Kontakt funnen

en: You must select at least two elements.
nds: Du muttst tominnst twee Indrääg utsöken.

en: You selected %1 and some item has not the same name
nds: Du hest %1 utsöcht, en Indrag hett en anner Naam

en: Error during merge contacts.
nds: Fehler bi't Tosamenföhren vun Kontakten.

en: Merge contact
nds: Kontakt tosamenföhren

en: Select Which Information to Use for new Contact
nds: De Informatschonen fastleggen, de för nieg Kontakten bruukt warrt

en: Merged Contact
nds: Tosamenföhrt Kontakt

en: Select contacts that you want really to merge:
nds: Kontakten utsöken, de Du tosamenföhren wullt:

en: Select addressbook where to store merged contact:
nds: Dat Adressbook utsöken, binnen dat Du den tosamenföhrten Kontakt afleggen wullt:

en: merge
nds: Tosamenföhren

en: Full Name
nds: Heel Naam

en: Family Name
nds: Familiennaam

en: Given Name
nds: Vörnaam

en: Home Address
nds: Privaatadress

en: Business Address
nds: Arbeit-Adress

en: Phone Numbers
nds: Telefoonnummern

en: Preferred EMail
nds: Vörtrocken Adress

en: All EMails
nds: All Nettpostadressen

en: Compact Style
nds: Drang Stil

en: Setting up document
nds: Dokment instellen

en: Printing
nds: Drucken

[ctx: Finished printing]
en: Done
nds: Afslaten

en: Compact Printing Style
nds: Drang Druckstil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CompactStyleForm_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RingBinderStyleAppearanceForm_Base)
en: Appearance
nds: Utsehn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFields)
en: Fields
nds: Feller

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
nds: De Privaatadress tosamen mit Privaattelefoon- un de Mobilnummer drucken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithHomeAddress)
en: with home address
nds: mit Privaatadress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: print the business address, with business phone number
nds: De Arbeitadress mit de Arbeit-Telefoonnummer drucken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBusinessAddress)
en: with business address
nds: mit Arbeit-Adress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithBirthday) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: Print the birthday
nds: Geboortsdag drucken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithBirthday)
en: with birthday
nds: mit Geboortsdag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbWithEMail) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: Print the e-mail and e-mail2 fields
nds: De Nettpostadress un de tweet Nettpostadress drucken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbWithEMail)
en: with e-mail
nds: mit Nettpostadress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbFirst) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: the first color, if alternating color is checked
nds: De eerste Klöör, wenn wesseln Klören anmaakt sünd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbFirst)
en: first color
nds: Eerst Klöör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbCbSecond) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: the second color, if alternating color is checked
nds: De tweet Klöör, wenn wesseln Klören anmaakt sünd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCbSecond)
en: second color
nds: Tweet Klöör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbAlternating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Change the background color of every row
nds: De Achtergrundklöör vun elk tweet Reeg anners wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAlternating)
en: Alternating the background color
nds: De Achtergrundklöör wesseln

en: Organization:
nds: Organisatschoon:

en: Email address:
nds: Nettpostadress:

en: Email addresses:
nds: Nettpostadressen:

en: Telephone:
nds: Telefoon:

en: Telephones:
nds: Telefonen:

en: Web page:
nds: Nettsiet:

en: Domestic Address
nds: Binnenlannsch Adress

en: International Address
nds: Butenlannsch Adress

en: Postal Address
nds: Postadress

en: Parcel Address
nds: Paketadress

en: Work Address
nds: Arbeit-Adress

en: Preferred Address
nds: Vörtrocken Adress

en: Notes:
nds: Anmarken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeader)
en: Detailed Print Style - Appearance
nds: Utföhrlich Druckstil - Utsehn

en: Setting up colors
nds: Klören instellen

en: Detailed Style
nds: Utföhrlich Stil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearancePage_Base)
en: Appearance Page
nds: Utsehn-Siet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbHeadline)
en: Contact Headers
nds: Kontakt-Koppregen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Select the headline text background color
nds: De Achtergrundklöör för Överschriften utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderBGColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
nds: Klick op den Klöörknoop, wenn Du den Kopp sien Achtergrundklöör mit en Klöörköördialoog ännern wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlBackgroundColor)
en: Headline background color:
nds: Achtergrundklöör för Överschriften:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlHeaderColor)
en: Headline text color:
nds: Klöör för Överschriften:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Select the headline text color
nds: De Klöör för Överschriften utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcbHeaderTextColor)
en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
nds: Klick op den Klöörknoop, wenn Du de Överschrift ehr Textklöör mit en Klöörköördialoog ännern wullt

en: Mike's Printing Style
nds: Michel sien Druckstil

en: Which contacts do you want to print?
nds: Welk Kontakten wullt Du drucken?

en: Choose Contacts to Print
nds: Kontakten utsöken, de Du drucken wullt

en: Choose Printing Style
nds: Druckstil utsöken

en: Print Progress
nds: Vörankamen bi't Drucken

en: Printing: Progress
nds: Drucken: Vörankamen

en: Progress
nds: Vörankamen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Print Contact's Information
nds: Kontakt-Informatschonen drucken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Print contact phone numbers
nds: Kontakt-Telefoonnummern drucken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
nds: Maak dit an, wenn Du de Kontakten ehr Telefoonnummern drucken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPhoneNumbers)
en: Phone numbers
nds: Telefoonnummern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Print contact email addresses
nds: Kontakt-Nettpostadressen drucken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
nds: Maak dit an, wenn Du de Kontakten ehr Nettpostadressen drucken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEmails)
en: Email addresses
nds: Nettpostadressen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Print contact street addresses
nds: Kontakt-Postadressen drucken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
nds: Maak dit an, wenn Du de Kontakt ehr Postadressen drucken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStreetAddresses)
en: Postal addresses
nds: Postadressen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Print contact organizations
nds: Kontakt-Organisatschonen drucken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
nds: Maak dit an, wenn Du de Kontakten ehr Organisatschonen drucken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOrganization)
en: Organization
nds: Organisatschoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Print contact birthdays
nds: Kontakt-Geboortsdaag drucken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
nds: Maak dit an, wenn Du de Kontakt ehr Geboortsdaag drucken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBirthday)
en: Birthday
nds: Geboortsdag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Print contact notes
nds: Kontakt-Notizen drucken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Check this box if you want contact notes to be printed.
nds: Maak dit an, wenn Du Notizen to de Kontakten drucken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNote)
en: Note
nds: Notizen

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
nds: Ringbook-Druckstil - Utsehn

en: Setting up fields
nds: Feller instellen

en: Printout for Ring Binders
nds: Utdruck för Ringböker

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
nds: Opwarts

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
nds: Daalwarts

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
nds: (Keen Vöransicht verföögbor.)

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
nds: Druckstil utsöken

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
nds: Wodennig schall de Utdruck utsehn?
    Bi KAddressbook gifft dat en Reeg Druckstilen mit verscheden Sinn.
    Söök nerrn den Stil ut, den Du bruken wullt.

[ctx: @title:group]
en: Sorting
nds: Sorteren

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
nds: Markmaal:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
nds: Dat eerste Sorteerfeld utsöken

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
nds: Op disse List kannst Du dat Feld utsöken, na dat Dien Kontakten binnen den Utdruck sorteert warrt. Mit de Sorteerreeg-Optschoon kannst Du fastleggen, wat op- oder daalwarts sorteert warrt.

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
nds: Reeg:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
nds: De Sorteerreeg fastleggen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
nds: Hier kannst Du fastleggen, wat de Kontakten op- oder daalwarts sorteert warrt. Mit de Markmaal-Optschoon kannst Du dat Feld fastleggen, na dat sorteert warrt.

[ctx: @title:group]
en: Print Style
nds: Druckstil

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
nds: Den Druckstil utsöken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
nds: Hier kannst  Du dien vörtrocken Druckstil över de Vöransichten utsöken.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
nds: Kontakten op de List söken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
nds: Wenn Du anfangst un en Söökutdruck ingiffst, warrt jümmers de List mit passen Kontakten wiest. So kannst Du gau Kontakten söken.

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b></qt>
nds: <qt>Datei <b>%1</b> lett sik nich opmaken.</qt>

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b>.</qt>
nds: <qt>Datei <b>%1</b> lett sik nich opmaken.</qt>

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Dialog
nds: CSV-Importdialoog

[ctx: @label]
en: Importing contacts
nds: Kontakten warrt importeert

[ctx: @label]
en: File to import:
nds: Datei, de Du importeren wullt:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a csv file to import
nds: CSV-Datei utsöken, de Du importeren wullt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to start a file chooser that will allow you to select a csv file to import.
nds: Klick op den Knoop, wenn Du mit en Dateiköördialoog de Datei, de Du importeren wullt, utsöken wullt

[ctx: @title:group]
en: Delimiter
nds: Trennteken

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Comma
nds: Komma

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a comma
nds: Dat Komma as Feldtrennteken bruken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the comma as a field separator.
nds: Maak dit an, wenn Dien CSV-Datei dat Komma as Feldtrennteken bruukt

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Semicolon
nds: Streekpunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a semicolon
nds: Den Streekpunkt as Feldtrennteken bruken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the semicolon as a field separator.
nds: Maak dit an, wenn Dien CSV-Datei den Streekpunkt as Feldtrennteken bruukt

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Tabulator
nds: Tabulater

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a tab character
nds: Dat Tab-Teken as Feldtrennteken bruken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the tab character as a field separator.
nds: Maak dit an, wenn Dien CSV-Datei dat Tab-Teken as Feldtrennteken bruukt

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Space
nds: Freeteken

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a space character
nds: Dat Freeteken as Feldtrennteken bruken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the space character as a field separator.
nds: Maak dit an, wenn Dien CSV-Datei dat Freeteken as Feldtrennteken bruukt

[ctx: @option:radio Custum field separator]
en: Other
nds: Annerswat

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a custom character
nds: En sülven fastleggt Teken as Feldtrennteken bruken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if to use some other character as the field delimiter for the data in your csv file.
nds: Maak dit an, wenn Dien CSV-Datei en anner Teken as Feldtrennteken för de Daten bruukt

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the custom delimiter character
nds: Egen Trennteken fastleggen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a custom character to use as the delimiter character. If you enter more than 1 character, only the first will be used and the remaining characters will be ignored.
nds: Giff dat Teken in, dat Du as Trennteken bruken wullt. Giffst Du mehr as 1 Teken in, warrt bloots dat eerste bruukt, de annern warrt wegdaan.

[ctx: @label:listbox]
en: Text quote:
nds: Goosfööt:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the quote character
nds: Anföhr-Teken utsöken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character that your csv data uses to "quote" the field delimiter if that character happens to occur within the data.  For example, if the comma is the field delimiter, then any comma occurring with the data will be "quoted" by the character specified here.
nds: Söök dat Teken ut, dat Dien CSV-Datei as Schuul bruukt, wenn dat Feldtrennteken villicht doch maal binnen de Daten vörkummt. Wenn dat Komma a.B. dat Trennteken is, warrt en Komma, dat twischen twee vun de Anföhrtekens binnen de Daten opdukt, nich as Feldtrennteken behannelt.

[ctx: @item:inlistbox Quote character option]
en: None
nds: Keen

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
nds: Datumformaat:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para>
nds: <para><list><item>y: Johr mit 2 Steden</item><item>Y: Johr mit 4 Steden</item><item>m: Maand mit 1 oder 2 Steden</item><item>M: Maand mit 2 Steden</item><item>d: Dag mit 1 oder 2 Steden</item><item>D: Dag mit 2 Steden</item><item>H: Stünnen mit 2 Steden</item><item>I: Minuten mit 2 Steden</item><item>S: Sekunnen mit 2 Steden</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify a format to use for dates included in your csv data. Use the following sequences to help you define the format:</para><para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para><para>Example: "Y-M-D" corresponds to a date like "2012-01-04"</para>
nds: <para>Giff dat Formaat för de Datumangaven binnen Dien CSV-Datei an. Du kannst dat mit disse Platzhollers angeven:</para><para> <list><item>y: Johr mit 2 Steden</item><item>Y: Johr mit 4 Steden</item><item>m: Maand mit 1 oder 2 Steden</item><item>M: Maand mit 2 Steden</item><item>d: Dag mit 1 oder 2 Steden</item><item>D: Dag mit 2 Steden</item><item>H: Stünnen mit 2 Steden</item><item>I: Minuten mit 2 Steden</item><item>S: Sekunnen mit 2 Steden</item></list></para> <para>Bispill: "Y-M-D" steiht för  en Datum in de Form "2012-01-21".</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Text codec:
nds: Text-Koderen:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the text codec
nds: De Koderen för den Text utsöken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character encoding of the data in your csv file.
nds: Hier kannst Du de Koderen vun de Tekens binnen Dien CSV-Datei angeven

[ctx: @option:check]
en: Skip first row of file
nds: Eerst Reeg binnen Datei utlaten

[ctx: @info:tooltip]
en: Skip first row of csv file when importing
nds: Bi't Importeren de eerste Reeg vun de CSV-Datei utlaten

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want the import to skip over the first row of the csv data. In many cases, the first line of a csv file will be a comment line describing the order of the data fields included in the file.
nds: Maak dit an, wenn Du de eerste Reeg bi't Importeren utlaten wullt. Faken is der eerste Reeg en Kommentar, de angifft, wat dat för Datenfeller binnen de Datei gifft.

[ctx: @action:button]
en: Apply Template...
nds: Vörlaag bruken...

[ctx: @action:button]
en: Save Template...
nds: Vörlaag sekern...

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Local (%1)
nds: Lokaal (%1)

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Latin1
nds: Latiensch-1

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Unicode
nds: Unikode

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Microsoft Unicode
nds: Microsoft-Unikode

[ctx: @info:status]
en: You must assign at least one column.
nds: Du muttst tominnst een Striep towiesen.

[ctx: @label]
en: There are no templates available yet.
nds: Dat gifft noch keen Vörlagen.

[ctx: @title:window]
en: No templates available
nds: Keen Vörlagen verföögbor.

[ctx: @title:window]
en: Template Name
nds: Vörlaagnaam

[ctx: @info]
en: Please enter a name for the template:
nds: Bitte en Naam för de Vörlaag ingeven:

[ctx: @info:status]
en: Cannot open input file.
nds: Ingaavdatei lett sik nich opmaken.

en: Device is not open
nds: Reedschap is nich opmaakt

[ctx: @label]
en: Do you really want to delete template '%1'?
nds: Wullt Du de Vörlaag "%1" redig wegdoon?

[ctx: @title:window]
en: Template Selection
nds: Vörlaag utsöken

[ctx: @info]
en: Please select a template, that matches the CSV file:
nds: Bitte en Vörlaag utsöken, de op de CSV-Datei passt:

en: GMX address book file (*.gmxa)
nds: GMX-Adressbookdatei (*.gmxa)

en: <qt>Unable to open <b>%1</b> for reading.</qt>
nds: <qt><b>%1</b> lett sik nich lesen.</qt>

en: %1 is not a GMX address book file.
nds: "%1" is keen GMX-Adressbookdatei.

[ctx: @info]
en: You have selected a list of contacts, shall they be exported to several files?
nds: Du hest en List mit Kontakten utsöcht. Wullt Du de as verscheden Dateien exporteren?

[ctx: @action:button]
en: Export to One File
nds: As een Datei exporteren

[ctx: @action:button]
en: Export to Several Files
nds: As verscheden Dateien exporteren

en: *.vcf|vCard (*.vcf)
    *|all files (*)
nds: *.vcf|vCard-Dateien (*.vcf)
    *|All Dateien (*)

[ctx: @title:window]
en: Select vCard to Import
nds: vCard utsöken, de Du importeren wullt

[ctx: @title:window]
en: vCard Import Failed
nds: Importeren vun vCard fehlslaan

[ctx: @info]
en: <para>When trying to read the vCard, there was an error opening the file <filename>%1</filename>:</para><para>%2</para>
nds: <para>Bi't Lesen vun de vCard geev dat en Fehler bi't Opmaken vun de Datei <filename>%1</filename>:</para> <para>%2</para>

[ctx: @info]
en: <para>Unable to access vCard:</para><para>%1</para>
nds: <para>Togriep op vCard nich mööglich:</para><para>%1</para>

[ctx: @info]
en: No contacts were imported, due to errors with the vCards.
nds: Keen Kontakten importeert, dat geev Fehlers mit de vCards.

[ctx: @info]
en: The vCard does not contain any contacts.
nds: De vCard bargt keen Kontakten.

[ctx: @title:window]
en: Import vCard
nds: vCard importeren

[ctx: @info]
en: Do you want to import this contact into your address book?
nds: Wullt Du dissen Kontakt na Dien Adressbook importeren?

[ctx: @action:button]
en: Import All...
nds: All importeren...

[ctx: @title:window]
en: Select vCard Fields
nds: vCard-Feller utsöken

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
nds: Feller, de Du importeren wullt

[ctx: @option:check]
en: Private fields
nds: Privaat Feller

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
nds: Privaat Feller exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
nds: Maak dit an, wenn Du den Kontakt sien Privaatfeller na de vCard-Utgaavdatei exporteren wullt.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
nds: Warflich Feller

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
nds: Warflich Feller exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
nds: Maak dit an, wenn Du den Kontakt sien warflich Feller na de vCard-Utgaavdatei exporteren wullt.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
nds: Anner Feller

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
nds: Anner Feller exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
nds: Maak dit an, wenn Du den Kontakt sien övrige Feller na de vCard-Utgaavdatei exporteren wullt.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
nds: Verslötel-Slötels

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
nds: Verslötel-Slötels exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
nds: Maak dit an, wenn Du den Kontakt sien Verslötel-Slötels na de vCard-Utgaavdatei exporteren wullt.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
nds: Biller

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
nds: Biller exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
nds: Maak dit an, wenn Du den Kontakt sien Bild na de vCard-Utgaavdatei exporteren wullt.

[ctx: @title:group]
en: Export options
nds: Export-Optschonen

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
nds: Wiesnaam as heel Naam wiesen

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
nds: Den Wiesnaam as heel Naam exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
nds: Maak dit an, wenn Du den Kontakt sien Wiesnaam na't Heelnaam-Feld binnen de vCard exporteren wullt. Dat mag för GMail oder Android nödig wesen, de den Naam anners villicht nich akraat wiest.

en: Select Address Book
nds: Adressbook utsöken

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
nds: Dat Adressbook utsöken, na dat niege Kontakten sekert warrt:

en: Import Contacts
nds: Kontakten importeren

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
nds[0]: Een Kontakt warrt na %2 importeert.
nds[1]: %1 Kontakten warrt na %2 importeert.

en: Which contact do you want to export?
nds: Welk Kontakt wullt Du exporteren?

en: You have not selected any contacts to export.
nds: Du hest keen Kontakten utsöcht, de Du exporteren wullt.
