qreator - en to tr translation catalogue (103 entries)

en: Latitude:
tr: Enlem:

en: Longitude:
tr: Boylam:

en: Location details
tr: Konum ayrıntıları

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
tr: [Otomatik tamamlamanın açılması için birkaç saniye bekleyin...]

en: [Type the name of an app]
tr: [Bir uygulama adı yazın]

note: Initialize placeholder text (we need to do that because due to a Glade bug they are otherwise not marked as translatable)
en: [URL]
tr: Yer imi

en: A network connection error occured: {0}
tr: Bir ağ bağlantı hatası gerçekleşti: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
tr: URL kısaltılmaya çalışılırken bir hata gerçekleşti: {0}

en: Text
tr: Metin

en: Create a QR code from text
tr: Metinden bir kare kod oluştur

en: Geolocation
tr: Coğrafî Konum

en: Create a QR code for a location
tr: Bir konum bilgisinden Kare kod oluştur

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
tr: Çağrı

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
tr: Metin Mesajı

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
tr:   [Metin mesajı. Bazı kod okuyucular bu QR kod biçimini desteklemeyebilir]

en: Wifi network
tr: Kablosuz Ağ

en: Create a QR code for WiFi settings
tr: Kablosuz ayarları için bir QR kod oluştur

en: [Network identifier - expand for autodetection]
tr: [Ağ tanımlayıcısı - otomatik tanıma için genişlet]

en: [Network password]
tr: [Ağ şifresi]

en: Create your own QR codes
tr: Kendi kare kodunuzu oluşturun

en: New QR code for URL
tr: URL için yeni kare kod

en: New QR code for Text
tr: Metin için yeni kare kod

en: New QR code for Location
tr: Konum bilgisi için yeni kare kod

en: New QR code for WiFi network
tr: Yazılım merkezi uygulaması için yeni kare kod

en: New QR code for a Software Center app
tr: Yazılım merkezi uygulaması için yeni kare kod

en: New QR code for a Business card
tr: Kartvizit için bir kare kod

en: New QR code for a Call or text message
tr: Çağrı veya metin mesajı için yeni kare kod

en: URL
tr: Yerimi

en: Create a QR code for a URL
tr: URL için kare kod oluştur

en: Ubuntu Software Center app:
tr: Ubuntu Yazılım Merkezi uygulaması:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
tr: Kısalt

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Type:
tr: Tür:

en: Message:
tr: Mesaj:

en: Ubuntu Software Center app
tr: Ubuntu Yazılım merkezi uygulaması

en: Create a QR code for an app from the Software Center
tr: Yazılım Merkezinden bir uygulama için bir kare kod oluştur

en: Business card
tr: Kartvizit

en: Create a QR code for a business card
tr: Kartvizit için bir kare kod oluştur

en: E-mail
tr: E-posta

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: Website
tr: Web sitesi

en: Nickname
tr: Takma ad

en: Title
tr: Unvan

en: Role
tr: Görev

en: Note
tr: Not

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
tr: Cep

en: Voice
tr: Ses

en: Fax
tr: Faks

en: Video
tr: Görüntü

en: Pager
tr: Çağrı Cihazı

en: Textphone
tr: Metin telefonu

en: Home
tr: Ev

en: Work
tr: İş

en: Remove this field
tr: Bu alanı kaldır

en: Street
tr: Cadde

en: City
tr: İl

en: Region
tr: Bölge

en: Zip code
tr: Posta Kodu

en: Country
tr: Ülke

en: Postbox
tr: Posta kutusu

en: [Required for a valid business card]
tr: [Geçerli bir kartvizit için gerekli]

en: Family name:
tr: Soyad:

en: Given name:
tr: Ad:

en: Full name:
tr: Tam ad:

en: Swap full name components
tr: Ad ve soyadı yer değiştir

en: Add an additional field
tr: İlave alan ekle

en: Change foreground color
tr: Önalan rengini değiştir

en: Change background color
tr: Arkaplan rengini değiştir

en: _File
tr: _Dosya

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Create a new QR code
tr: Yeni Kare Kod Oluştur

en: New
tr: Yeni

en: Browse QR codes history
tr: Kare kod geçmişini görüntüle

en: History
tr: Geçmiş

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: About
tr: Hakkında

en: Not in your language yet?
tr: Sizin dilinizde değil mi?

en: Something not working?
tr: Bir şey mi çalışmıyor?

en: Do you want to improve it?
tr: Geliştirmek mi istiyorsunuz?

en: Translate it!
tr: Tercüme et!

en: Report a bug!
tr: Hata bildirimi yap!

en: Contribute code!
tr: Koduna katkıda bulun!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
tr: Qreator'u kullanıyor ve seviyorsanız, onu hem siz hem de başkaları için daha iyi yapmak için yardım etmeyi lütfen düşünün. Teşekkürler!

en: Save
tr: Kaydet

en: Save QR code to disk
tr: Kare kodu belleğe kaydet

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy QR code to clipboard
tr: Kare kodu panoya kopyala

en: Print
tr: Yazdır

en: Print QR code
tr: Kare kodu yazdır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit QR code
tr: Kare kodu düzenle

en: Change the QR code colors
tr: Kare kodun renklerini değiştir

en: Swap the foreground and background color
tr: Ön ve arkaplan renklerini yer değiştir

en: Reset to defaults
tr: Varsayılanlara dön

en: Phone call and messaging
tr: Telefon görüşmesi ve mesajlaşma

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
tr: Aramayı veya metin mesajları yollamayı tetikleyen kare kod oluştur

en: Security:
tr: Güvenlik:

en: Password:
tr: Açarsöz:

en: Show Password
tr: Açarsözü Göster

en: Distributed under the GPL v3 license.
tr: GPL v3 lisansı altında dağıtılmıştır.

en: Please choose a file
tr: Lütfen bir dosya seçin

en: PNG images
tr: PNG görüntüleri
